Telefooncentrale Oegstgeest helpt ook 900 Leidenaars Zomerdienst N.Z.H. met vele verbeteringen Gedachten over papieren leden van verenigingen NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 8 MEI 1962 Belangrijke verbetering na 11 mei JN de week van maandag 14 mei bestaat er een bijkans unieke situatie op het gebied van telefoonaansluitingen in Leiden en Oegstgeest. Dan zal namelijk ieder, die niet al te kortgeleden een telefoonaansluiting aanvroeg, geholpen zijn. Sterker nog: in Leiden en Oegstgeest zullen er dan zelfs nummers zijn, waarvoor zich nog geen abonnees hebben opgegeven! En dat allemaal doordat aan de Karei Doormanlaan op vrijdagavond 11 mei om zeven uur de eerste wijkcentrale van deze omgeving in werking zal worden gesteld. 'op de centrale Oegstgeest komen. Dat gebeurt in de week na 11 mei. Dan zal dus ook de Leidse wachtlijst zijn alee- Wanneer men de overige vrijgekomen nummers belt, zal via een „spreekband" naar de nieuwe gids worden verwezen. Wordt een nieuwe abonnee op één van de „verlaten" nummers aangesloten, dan Natuurlijk is een en ander niet „van zelf" gegaan. Bijna een jaar lang heb ben mensen van de P.T.T. werkdagen gemaakt van twaalf uren <voor de mon tage); tevoren hadden het architecten bureau Jonkman en Van Dorp en aan nemer Proper te Oegstgeest tekeningen gemaakt en de w?>kcentrale gebouwd en de Ned. Standard Electric Mij te Den Haag de technische apparaturen gele verd. Het kabelnet tussen Leiden en Oegstgeest moest worden uitgebreid en gemoderniseerd, waarvoor twintig km kabel nodig was, tweeduizend lassen moesten worden gemaakt en 250.000 aders met elkaar moesten worden ver bonden. Hoewel de verbeteringen door het in- gebruiknemen van de wijkcentrale het wel zyuden rechtvaardigen, zal het feit niet met officieel vertoon gepaard gaan. De P.T.T. viert namelijk op 22 mei al leest, omdat dan de voltooiing van de interlokale automatisering een feit wordt, vertelde ir. H. L. Lommei, direc teur van het telefoondistrict Den Haag ons tijdens een persconferentie. Ook Zuidwest Men heeft trouwens nog meer plan nen. In Leiden Zuidwest en in Leider dorp hoopt men in respectievelijk 1967 en 1973 eveneens wijkcentrales in ge bruik te kunnen stellen. Dat mag ook wel, want het is te verwachten dat in 1980 ongeveer 35.000 mensen een tele foonaansluiting hebben, hetgeen bijna een verdrievoudiging is van het huidige aantal (gerekend per eind mei): 13.000. Tijdens de automatisering van het net Leiden in 1939, ruim twintig jaar gele den dus. waren er 4.000 aansluitingen. De centrale aan de Boommarkt blijft het verbindingspunt van de In terlokale verbindingen in de sector Leiden en dat van de stadswük- centrales onderling. Met de bestaan de 12.000 aansluitingen is het ge bouw overbelast, men is dan ook bezig met een uitbreiding naar de Breestraat, waarin o.m. een appara tuur voor nog 6000 nummers kan worden geplaatst. Oegstgeest heeft tot 1980 genoeg aan de ruimte voor 6000 nummers, daarna kan het ge bouw nog worden uitgebreid tot een capaciteit van 10.000 nummers (voldoende tot ver na het jaar 2000). Met een installatie voor 4000 num mers gaat de wijkcentrale op 11 mei in dienst. Ongeveer 2700 abonnees (ook het Academisch ziekenhuis is daarbij), woon achtig in Oegstgeest en een deel van Leiden (ongeveer tot aan de spoorbaan), worden dan van de centrale Boommarkt naar de wijkcentrale Oegstgeest over gebracht. ZU krijgen een ander tele foonnummer. dat met een 5 begint. De 250 aanvragers op de wachtlijst in Oegst- seest zullen op zaterdag 12 mei op do tentraio worden aangesloten. Een deel van de 2700 door de over dracht vrijgekomen nummers wordt ge bruikt voor de 900 gegadigden op do wachtlijst van Leiden, voorzover zij niet Zo ziet de neuwe wijkcentrale te Oegstgeest er van binnen uit. moesten veel aansluitingen in ver band met de werkzaamheden reeds één of meerdere malen worden ge stoord. Toch heeft men zoveel mo gelijk 's avonds en nachts gewerkt. Het zal, ondanks het uitblijven van of ficieel vertoon, op 11 en 12 mei en in de week van 14 mei toch een beetje feest zijn. Zeker in de huizen van degenen, die al heel lang op een aansluiting heb ben moeten wachten en die nu in brief hoofden hun eigen nummer kunnen zet ten en over veertien dagen vrienden en kennissen kunnen opbellen om hen van de aanwezigheid van een eigen toe stel op de hoogte te stellen. Jaarvergadering van Leidse grafici In het gebouw voor ehr.-socialo be langen aan de Oude Singel hield de af deling Leiden van de Ned. Chr. Grafi sche Bond gisteravond haar jaarverga dering. Voorzitter Arnoldus liet de be langrijkste gebeurtenissen van het ver enigingsleven in het afgelopen vereni gingsjaar de revue passeren. De heer Chaudron bracht het jaarver slag uit, waaruit bleek dat de afdeling 270 leden telt. De heer De Knegt liet iets horen over de stand van zaken In financieel opzicht. De aftredende bestuursleden, de heren Arnoldus, Van der Voord, De Knegt er Crama, werden herkozen. Er werd op gewezen, dat de werkge legenheid in het grafische bedrijf gun stlg was. Aan de loonpolitiek ontbreekt nog wel wat. De conclusie was, dat de christelijke vakbeweging zeker nog taak heeft. Aan de heer Krasscnburg werd hel gouden C.N.V -insigne met de oorkonde uitgereikt ter gelegenheid van zijn 25- jarig lidmaatschap van de afdeling. De heer Caudron vertoonde deze avono enkele komische filmpjes. Het zestig jarig jubileum van de N.C.G.B. zal op 19 mei in Amsterdam worden gevierd. De afdelingen zullen ook ip de viering worden betrokken. Voorlichting Leids Ziekenfonds Het bestuur van het Leids Onder ling Ziekenfonds geeft weer enkele film- en voorlichtingsavonden. Gisteren was de eerste in de grote zaal van Den Burcht en er was veel belangstelling voor. Na het openingswoord van de waarnemend voorzitter, de heer F. Fak kel. volgde de vertoning van de kleu renfilm „Progressief Noorwegen". De heer C. J. van der Lienden, voorzitter van de Centrale bond van onderling beheerde Ziekenfondsen, belichtte en kele aspecten van de zogenaamde to tale verzekering, die beoogt de zie kenfondsverzekerden een medische ver zorging te bieden in de ruimste zin van het woord. De Inleider toonde aan dat de zie kenfondsen niet slechts uitvoerende or ganen zijn maar ook instanties, die de medische ontwikkeling op de voet vol gen en de behartiging van de belangen der leden aan de vooruitgang aanpas ZOEKT EEN SCHOORSTEEN- KLOK, WANDKLOK of WEKKER V. d. WATER HAARLEMMERSTRAAT 207 heeft het. De beste merken. JUNGHANS, KIENZLE, MAUTHE Als op wieken gedragen, vrolijk en zwierig zoals de naam klinkt, zo is de heerlijke geur die NONCHALANCE intensief en duurzaam op Uw huid overbrengt. Maurer Wi'rtz Stolberg ira Rheinland f'"rl w Het gebouw van de P.T.T.-wijk- centrale Oegstgeest aan de Karei Doormanlaan vertrouwt de P.T.T. erop dat de nieu we abonnee iemand, die zijn voorganger wil spreken, diens nieuwe nummer var de Oegstgeester centrale wil medede len. Tevoren wordt hem het nieuw» nummer van zijn voorganger nog apart opgegeven. Een en ander Is wel nodig, omdat niet alle abonnees in Nederland van de r mersituatie in Leiden en Oegstgeest (waarvan het kerngetal ongewijzigd, 01710, blijft) op de hoogte kunnen zijn. In de nieuwe districtsgids, die reeds wordt verspreid, zijn alle aangeslotenen onder hun nieuwe nummer vermeld. Het is begrijpelijk dat alle ge sprekken. die met de betrokken abonnees vrijdagavond na zeven uur worden gevoerd, zonder meer wor den afgebroken. De andere Leidse aangeslotenen ondervinden geen last van de overdracht, die één a twee uur. in sommige gevallen drie uur zal duren. In de afgelopen weken Ouders met waardebesef gaan voor de kleding van hun jongens regelrecht naar VERHULST. het Juniorpak Sterke stof, lage prijs toch „modieus", dank zij de prachtige tinten vlotte splitje. Leeftijd 6 jaar: 38.25 KI. st. p. maat Vraag naar de kaart- die-spaart: een volle kaart geeft f 20,- con tant op Uw handl LEIDEN - BREESTRAAT T/O STADHUIS Lustrumoratie Catena Leiden TN ZUN lustrumoratie, gistermiddag gehouden in het groot auditorium van de Leidse universiteit, (heeft de prae- ses senatus van Catena, de 'heer MJ.P. Muller Kobold, het probleem van het in terne nihilisme besproken. Niet alleen de studentenverenigingen hébben te makeD met de zogenaamde papieren leden. Vrij wel overal treft men verenigingsleden aan, die van apathie blijk geven. Het Is evenwel onjuist steeds de leden de schuld te geven. Voor een belangrijk deel hangt het niet-meeleven of het weerstand bie den af van de houding van het bestuur, van de manier waarop de plannen wor den gelanceerd. Vele besturen kennen een of andere vorm van dictatuur, veelal een gevolg van de foutieve zienswijze, dat anders geen voortvarend beleid is te De heer Muller Kobold gaf als zijn me ning te kennen, dat een stap in de goede ridhting is zo sterk mogelijke psyohische participatie van de leden Zij moeten zich medeverantwoordelijk weten voor de 'gang van zaken en dienen de kans te 'krijgen werkelijk mee te beslissen. Het gaat om een democratische stijl van lei ding geven, die beslist niet, zoals velen -vrezen, eindeloze discussies met zich brengt. Als een ieder er maar van door drongen is. dat er iets moet worden be reikt. zijn met deze manier van besturen goede resultaten mogelijk Het is verkeerd zodanig met een bestuursvoorstel te manoeuvreren, dat het wordt aangenomen alle te genstand ten spijt. Unaniem moet van harte met een voorstel worden ingestemd en door wijsheid en tact is dit vaak genoeg te verwezenlijken, zelfs zonder dat er compromissen aan te pas komen Op deze wijze is in Catena reeds veel bereukt. Men heeft de vaste wil de demo cratische stijl van leiding geven in deze vereniging te 'bewaren. De plechtigheid werd bijgewoond door de rector magnificus der Leidse univer siteit, de president-curator, de secretaris van curatoren en tal van a-dgevaardigden van studentenverenigingen, zowel uit Leiden als andere universiteitssteden. In sociëteit Horus wend na afloop een druk bezochte receptie gehouden. Avonds was er voor de Catenaleden met hun da mes een souper dansant in Avifauna. De op 27 mei ingaande zomerdfenstre- geling van de N.Z.H. bevat een tamelijk grout aantal kleinere wijzigingen, die kunnen worden gezien als een verfijning het dienstbetoon door correcties en ullingen van gebleken lacunes. Dat geldt in het bijzonder voor de lijnen tus- Leiden en Den Haag, waarmee in de afgelopen winter voor het eerst ervaring werd opgedaan. Wanneer op deze lijnen ok nog een inzicht omtrent het zo- 'ervoer is verkregen kan de dienst regeling voor de zomer van 1963 geheel de omstandigheden worden aange- De aanvulling van de bestaande ver bindingen is op een enkel punt beslist spectaculair, zoals de speciale forensen diensten Leiderdorp-Den Haag. De in- grijpenste verandering betreft echter de invoering van één-mansbediening op d« lijn Leiden-Katwijk. De verlenging van de rijtijd door de afgifte van de plaats bewijzen bij het instappen blijft binnen redelijke grenzen. Interlokale lijnen Van 20.30 uur af wordt het vertrek van Den Haag H.S. zeven minuten later ge steld met het oog op gunstiger treinaan- sluitingen, zowel aan het Hollandse Spoor an het Staatsspoor. Om dezelfde re den zijn de vertrektijden 0.10 van Haar- en 0.00 van Den Haag H.S. tien nu- n later gesteld. Van maandag tot en met vrijdag zijn toegevoegd de ritten 6 07 uur van Katwijk aan de Rijn tot Noord- wijk aan Zee cn op zaterdag 7.35 van Noordwijk naar Den Haag en 8.45 van Den Haag naar Noordwijk en Haarlem. Lelden-Valkenburg-Kalwjjk aan Zee: Deze verbinding wordt weer langs het tentenkamp geleid. Bovendien wordt lijn 30 aan 60 gekoppeld, waardoor de dienst regeling geheel gewijzigd is. De frequen ce is van één bus per veertig minuten t een half-uurdienst opgevoerd Lelden-Rünsburg: Onder dit lljnnum- mer zullen voortaan pendeldiensten Lei- den-Rijnsburg (Hyacinthenstraat) wor den gereden volgens dezelfde frequentie als thans het geval is. De vertrektijden zijn echter aangepast aan die van lijn 41, ln die zin dat overdag de Rijnsburgse bus ongeveer vijf minuten voor de Kat- wijkse vertrekt, en 's avonds door de lijn 40 en 41 tussen Leiden en Rijnsburg een kwartierdienst wordt onderhouden. Leiden-Katwijk aan Zee: Op deze lijn wordt één-<mansbediening ingevoerd. Op verzoek van het gemeentebestuur van Katwijk worden de wijken van de bad plaats door middel van een lus verbon den. De stopplaatsen langs de lusroute dienen dus zowel voor het uitstappen van de reizigers uit de richting Leiden als voor het instappen voor hen die naar de Sleutelstad willen reizen. De route is, komende van Lelden, Zeeweg, Karei Doormanlaan, Industrieweg, Rijnmond, Boudevard, Busstation Vuurbaakplein en verder de gebruikelijke route. Leiden-Noordwük aan Zee: De vertrek tijden van Leiden zijn één minuut, van Noordwijk drie minuten vervroegd ten behoeve van betere trelnaansluitingen. Overdag blijft de twlntig-minutendienst van kracht, 's avonds wordt de veertig- minutendienst vervangen door een half- uurdienst. Op zaterdag worden, hoofdza kelijk voor scholierenvervoer. de volgen de ritten toegevoegd: Leiden 7 20 en Noordwijk 7.55 uur Den Haag-Wassenaar-Leiden: Ter ver betering van de treinaansluitingen te Lel den wordt in de ochtendspits tot onge veer half tien en in de middagspits tus sen 16.10 en 18.25 uur de kwartierdienst over de gehele lijn Den Haag-Wassenaar- Den Haag uitgevoerd. Bovendien is de half-uurdienst overdag een kwartier ver- Drinkplaats voor auto's? Neen. „slechts" de gevolgen van geen voorrang verlenen van de chauf feur van de rechtse auto. Het gebeurde gistermiddag omstreeks half zes op het kruispunt van de Hoflaan en de Telderskade. Alleen de bestuurder van de aangereden wagen die aan de voorzijde en de linkerkant werd ingedeukt kreeg enig letsel, een flinke buil op het voorhoofd. De auto's zijn later door kraan wagens uit hun benarde positie op het hellende vlak bevrijd. (Foto N. v. d. Horst schaven, waardoor te Leiden steeds reohtstreekse aansluiting bestaat op de treinen richting Haarlem en Amsterdam. In de avonduren wordt deze directe aan sluiting in omgekeerde richting gegeven. Den Haag-Voorschoten-Leiden. Om verwarring onder de reizigers te vermij den voert de N.Z.H. voortaan lijnnummer 46 voor de bussen van de gewone dienst regeling op de lijn Den Haag-Voorscho ten-Leiden. Het lijnnummer 40 wordt ge voerd door de lokale verbinding tussen Voorburg cn Den Haag welke door do H.T.M. wordt onderhouden. De bestaan de dienstregeling ondergaat geen wijzi ging, behalve dat de vertrektijden van Leiden met twee minuten zijn verlaat. Toegevoegd zijn de ritten 6.00 Voorburg (dorp)-Leiden en 5.55 Leiden-Voorscho- ten-Den Haag. Op zaterdag- en zondag avond wordt ook in de avonduren een kwartierdienst gereden. Leiderdorp-Den Haag: Ten gerieve van In Den Haag werkende Leiderdorpers rij den van maandag tot en met vrijdag da gelijks drie rechtstreekse diensten Lei derdorp (Mauritsslngel)-Den Haag (Be- zuidenhout). Vertrek Mauritsslngel 7.08, 7.23 en 7.38; vertrek Bezuidenhout 17.15, 17.30 en 17.45. Het traject wordt In vU'- tlg minuten afgelegd. Tussen Lelden (Tulnstadwük) en Den Haag wordt aan van ha|,lfn *esU>pt voor ,n- en uRlaten Lelden-Haarlem: In verband met de demping van de haven te Lisse, wordt ter plaatse de route zodanig gewijzigd, dat de bussen weder het Vierkant zo dicht mogelijk benaderen. Gereden wordt ln beide richtingen: Oranjelaan, Gladiolensiraat, Hyacinten straat. Grachtweg, Schoolstraat. Bond- straat. Hcereweg. Het inrü verbod voor het uit noordelijke richting komende ver- *.e£r„°P de Heereweg, geldt voor de N.Z H.-bussen eerst van de Bondstr. at Van maandag tot en met vrijdag zal de tien-mlnulendienst op het traject Haanem-Hillegom reeds om 12.30 van Haarlem af en om 13.00 van Hillegom af worden gereden. De thans gebruikelijke extra ritten zijn daarmee in de dienst regeling opgenomen. Op zaterdag wordt een rit om 7.20 van Leiden en 8.25 van Haarlem Ingelegd. De laatste rit ver trekt voortaan om 0 20 van Haarlem, waardoor de om 0.15 aankomende trein reizigers uit Amsterdam nog van die late verbinding gebruik kunnen maken. Leiden-Xoordwijkerhout: Iets gewijzig de dienstregeling, maar gehandhaafde halfuurdienst, door koppeling aan lijn 30 en verbeterde spooraansluiting te Lel den. Waarschijnlijk kan van 27 mei af weer via Voorhout worden gereden. riZ'nJf"" °P 5moekda«<-n rechtstreekse diensten naar Sancta Maria. Oegstgeest—Leiden „.Üi bc"1c van de lijnon I en 2 aU^!Vn °e5stgees' gecombineerd met als eindpunt de Rhiingecatcnvea. De nieuwe route ia in hoofdzaak peliik aan lRkhtn|nIJnJidémh"<'1 ",S volg,: Rhijngeesfcerstraatweg (tussen Schouten- burgorstr.-Toorenveltstr.) - Toorenvelt- straat - Wijttenbachweg - Floralaan - Inslaan - Langevoort - Adm. De Ruvter- ban - Hofdijeklaan - Hofbrouckerlaan - ÏJaM J1 Emmala™ Terweeweg - Waldeck Pyrmontlaan - Oranjelaan - Rhijngecsterstraatweg - Lcidsebuurt - Geversstraat. Richting Oegstgeest: Oeveraatraat Lcidsebuurt - Nasaaulaan 'oaT' Maroloan - "O""*"'"" - Adm. D« Ruyterlaan - Langevoort - Irislaan - floralaan - Wjjttenbachwcg - Schou- tenbatraat - Rhijngeesterstraatweg eind punt/beginpunt. Bovendien wordt de dienstregeling .«Th V" 19 UUr op bHde ver hoogd tot ccn Iwaalfminutendienst. dus 1Ulcn °p hel *econiblneerde ibk a' RUn- «Uk). In de avonduren wordt de kwar- dnrn n"' «ver het gehele traject Lelder- dorp-Oegstgeest gereden. De Hjn station-Kersenstraat wordt op geheven. v

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3