Koningin en Prins aten temidden van jongeren Drie doden bij botsing op de Moerdijkbrng ANVV wil grootscheepse propaganda in de V.S. Athene optimistisch over Nieuw-Guinea Afgewende ondergang tefèhisïi. 9 MAANDAG 7 MEI 1962 Drie provincies eerden vorstenhuis OVERIJSSEL. Gelderland Utrecht hebben zaterdag op on dubbelzinnige wijze van hun aan hankelijkheid aan het vorstenhuis getuigd en gaven daarmee het mooi ste huwelijkscadeau dat het zilveren bruidspaar mocht wensen. Koningin Dam-vraag 240 (Eerste publikatie) In dit vraagstuk treft u een merk waardig slot aan omdat het dicht bij elkaar gehokt eindigt in èn loppositie en blokkade. De oplossing ligt niet voor de hand. Zwart: 8, 10, 11, 13, 14, 21, 22, 27, 29. 33, 34. Wit: 25, 32, 35, 36, 38, 42, 43, 44, |45, 50. Bridge De oplossing van het 6 Sans-Atout- spel is aldus: Zuid neemt de le slag met ruitenvrouw en moet nu harten 9 van tafel spelen! Als Oost duikt, is de winst niet moeilijk; Zuid gooit harten 8 onder en speelt harten door. Het beste kan Oost direct nemen met hartenaas en ruiten naspelen. Zuid wint met de boer, incasseert ruiten aas-heer en speelt 3 x schoppen, ein digende in Noord. De situatie is dan als volgt; 10 Uit de dummy wordt nu schoppen 10 gespeeld, waarop Oost in dwang komt. Gooit hij een harten af, dan ecarteert Zuid klaverenvrouw en maakt via een snit in harten de rest. Zet Oost klaverheer sec, dan gooit Zuid een harten af en maakt tevens 'de resterende slagen! JACK DIAMOND. Schaak-vraag 240 Het eindspel van A. Gurwifsch had als opgave: wit speelt en wint. De stand was, wit: Kc8, Tb2, Lb8.; zwart: Ka8, Tc2, pi c3. Wit speelt 1. Tb2b7, Tc2a22. Lb8—a7. Hier om gaat het; wat zwart nu ook speelt, alle mogelijke torenzetten of c3c2, steeds kan de witte loper lijnen on derbreken en tevens matdreiger Zwart kan niet op a7 slaan wegen- de matdreiging op b8. Ladder-puzzel Vul horizontaal in: 1. verzoekschrift, 2. rampzalige toestand, 3. bekerglas zonder voet, 4. iedere keer, 5. vol hardende geestkracht, 6. volgens de regel. Bij juiste invulling vormen de be ginletters van boven naar beneden en de eindletters eveneens van boven naar beneden gelezen twee plaats namen in Nederland e.w. dorp in N.-Holland gem. in N.-Brabant. Oplossing vorige puzzel: 1. val, 2. pan, 3. lis, 4. ets, 5. man, 6. mal, 7. lijn, 8. sla, 9. Aar, 10. eng, 11. mud. (V ASTMANLAND. en Prins moeten bij de voorberei ding van deze tochten gedacht heb ben: „Wij kunnen niet alle landge noten ontvangen en daarom komen wij naar hen". Hoewel het programma strak geor ganiseerd was en op de minuut af was getimed, was er van een officieel bezoek geen sprake Integendeel, ongedwongen hebben Koningin en Prins en hun kinde ren feest gevierd. Een feest waarin met name de jeugd betrokken werdAls men wil spreken van hoogtepunten dan wa ren dit e- vele. Plaats open Spectaculair was natuurlijk het Jeugd- spe! in de Arnhemse schouwburg, waar honderden Jongeren bijeen waren en hier op hun manier een antwoord gaven op <3* door onze vorstin gestelde vraag: „Wat denken jullie van de toekomst?" Maar dan was er ook dat ongedwongen samen zijn in de Buitensociëteit in Zwolle. Ook hier weer tientallen Jongens en meisjes die luisterden naar een concert dat door het Twents Jeugdorkest werd gegeven Men zat niet in lange rijen maar onge dwongen aan met bloemen versierde tafeltjes. Aan elk van deze tafeltjes was een plaats opengehouden. De koninklijke gas ten konden zelf kiezen waar zjj wilden zitten. Dat deden zjj dan ook. Zomaar, naast een meisje dat het schort van de huishoudschool nog droeg en een jonge landbouwer In overall. Zy dronken sa men koffie, de jeugd van Overijssel en de gasten waar het om ging. Overijssel wilden zijn gezicht laten zien en dat deed men door een groots de- filé, waarover de gasten zioh bijzonder enühousiast toonden. En zo was het ei genlijk ook in Gelderland. Naast de ma nifestatie in de schouwburg was er nog gelegenheid om de koningin, de prins en de prinsessen die op het balcon van het Dat deden meer dan 2000 padvinders, provinciehuis stonden, hulde te brengen, maar ook de 1000 schutters van de fede ratie van Gelderse schutterijen .de hon derden bejaarden Lichtjes Utrecht viel de eer te beurt van een avondlijk bezoek. En men heeft dit tijd stip dan ook uitgebuit door te werken met. veel kleurige lichtjes en geïllumi neerde erebogen. De Utrechtse grachten, zo vaak gekritiseerd, boden een feeëriek» aanblik. Men was huiverig voor een tocht van de koninklijke bezoekers door deze grachten na al dat schoons dat er in de eerste dagen van mei reeds was geboden. Maar de koninklijke familie heeft waar lijk genoten van wat hier werd getoond. Op het meest rustieke plekje van Utrecht, de eeuwenoude kloostertuin aan de voel van de Dom. ontving het Sticht het zil veren bruidspaar en zijn kinderen. Een waarlijk groots ogenblik dat werd omlijst door frêle orgelpreludes die uit het Dom orgel opwelden. En dan die maaltijd in Utrecht. Men wilde op de vijfde mei iels anders doen dan gewoon in Utrecht en men zocht het in de bevrijdingsmaaltijd waar velen nog zulke dankbare herinne ringen aan hebben. „Meat and vegetables" aten de hon derden jongeren die aan lange tafels op het Vredenburg gezeten waren waar ook Koningin en Prins en de Prinseessen een kijkje kwamen ne men. Deze zelfde maaltijd werd later op de avond geserveerd in het groot auditorium van de universiteit, waai zich ruim 100 genodigden rond de ko ninklijke familie schaarden. Deze eerste dag van een reeks van be zoeken aan provinciale hoofdsteden mag bijzonder geslaagd worden genoemd. Hiervan getuigden ook de koninklijke gasten zelve toen zij b y hun afscheid de commissarissen der Koningin in Over ijssel, Gelderland en Utrecht bedankten. Op de Brabantse afrit van de Moerdijk- brug zijn gisteravond tegen twaalf uur drie mensen om het leven gekomen, toen een auto door de middenberm van de weg schoot en tegen een tegenligger botste. Eén van de inzittenden van de auto de 22-jarlge heer C de Natrls uit Eindhoven kwam om het leven en de bestuurder, de 31-jarige A.M.J. Sultlens. eveneens uit Eindhoven werd levensge vaarlijk gewond. De twee mannen waren naar Delft geweest om een voetbalwed strijd by te wonen. Door onbekende oorzaak schoot de wagen plotseling door de middenberm en ramde het autootje van de 33-jarige heer J. van den Bosch uit Dordrecht. Deze kwam om het leven, evenals de 19-jarlge mej. Schouwenaar die by hem In de auto zat. Te Erica geraakte zaterdagavond de ongeveer 27-jariige schilder J. de Groot met zijn bromfiets onder een passerende autobus, waardoor hij onmiddellijk 13 overleden. Bij het oversteken is de 66-jarige G. Wetenkamp uit Weunt in Beumingen door een uit Nijmegen komende personen auto gegrepen. Hij was' onmididellijk dood. Een uit die richting Beuningen komendie truck moest daarna in volle vaart aan de linker zijde van de weg een tuinltje inrijden om een botsing met de auto te voorkomen. Op de provinciale weg bij Hoek (Zeeuws-Vlaanderenis zoiterdiag de 16- jarige meJ. De Ridder uit Hoek bij het oversteken door een personenauto ge grepen. Zij wa6 op slag dood. Zaterdag is gebleken, dat de 21-jarige kantoorbediende J. v. Dijk uit Enschede op 29 april aan de Franse Riviéra met een auto te watter ls gereden en is ver dronken. De jongeman verbleef met vakantie in Frankrijk. Samenwerking in Nieuw-Guinea In het kader van de bestuurssamenwer- king tussen Australisch en Needrlands Nieuw-Guinea zullen streekraden uit Ned. Nieuw-Guinea in mei streekraden in het Australische deel bezoeken. Met miljoen extra van overheid Indien de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenver keer erin slaagt een miljoen gulden extra van de overheid te verkrijgen dan zal een zestien maanden duren de advertentie- en publicrelations- campagne in de Ver. Staten worden opgezet. De kosten van deze campagne wor den op anderhalf tot twee miljoen gulden geraamd. Met een aantal in de Ver. Staten vertegenwoordigde be drijven is over deze aangelegenheid een beginsel-akkoord bereikt. He' bedrijfsleven is bereid de kosten bo ven de 1 miljoen te dragen. De directeur van de ANVV de heer J. Risseeuw heeft Inmiddels een bezoek van negen dagen aan de Ver. Staten ge bracht met het oogmerk de Nederlandse vertegenwoordigingen daar over de plan nen te raadplegen. Hij is zeer tevreden over het resultaat teruggekeerd. In de Ver. Staten bestaat reeds nauw. zij het informeel, contact tussen verte genwoordigingen van de Nederlandse regering, semi-officiële Nederlandse in stellingen en van het bedrijfsleven Hieruit zal. indien de financiën werden verkregen, een adviesraad voor de uit voering van de plannen worden ge vormd. Op papier zijn de campagnes al eindweegs gereed. Lonsrkankerproces slaagde niet Het proces dat de Amerikaan Edwin Green in Florida in 1957 aanhangig maakte tegen een bekende Amerikaanse sigarettenfabrikant. waarin hij schade vergoeding eiste, omdat hij door het ro ken van de door de fabriek vervaardig de sigaretten longkanker had opgelopen is niet geslaagd. Green is intussen over leden, enkele maanden na het begin van het proces. Zijn vrouw en kinderen zet ten echter het geding voort. De recht bank overwoog weliswaar, dat de long kanker door het roken van de genoemde sigaretten was ontstaan, maar tevens, dat de fabrikant dit niet had kunnen voorzien. Het hof van beroep te New Orleans heeft nu deze uitspraak beves tigd. FAILLISSEMENTEN Opgegeven door Van der Graa Vernietigd: J W Meeuwisse baggerwerken. Laakweg 250. Der Ctere, vecgrossler., L- Mare 81. De grondtoon dezer campagnes 2aJ het stimilieren van bezoek aan Neder land inhouden. Daarbij zal telkens aan dacht worden besteed aan dienstverle nende en industriële aspecten van ons land. De moderne Amerikaanse toerist wil niet alleen „Sigt-seemg", maar ook kennis maken met takken uit het be drijfsleven, die doen hem belang in boezemen. Aan deze wens wil men tegemoet komen. Het wachten ls nu allereerst op de zogenaamde „toeristische nota" van de minister van economische zaken aan de Tweede Kamer. Deze kan. naar ver moed wordt, over zes tot acht weken verschijnen. Mede van de inhoud daar van zal afhangen of het ANVV-plan kan worden gerealiseerd en het extra miljoen gulden op tafel zal komen. Enthousiaste Friezen ontvingen bruidspaar De feestelijkheden rond het zilveren huwelijksfeest van koning Juliana en prins Bernhard concentreerde zich van daag in de drie noordelijke provincies Hel was de grote dag voor Leeuwarden, Groningen en Assen, steden, waar hei bezoek van het koninklijk gezin al we ken lang intensief was voorbereid en waar jong en oud op de been waren om het zilveren bruidspaar te huldigen. De koninklijke familie maakte de reis naar Leeuwarden vanmorgen met twee Fokker-Friendships, waaronder de re- gerinfesfriendship, de f-27 Gerben Son- derman. De vliegtuigen kregen bii Lem mer een luchtescorte van 16 Hunters die in verband met het heiige weer erote afstandslimieten ln acht moester. De hoge gasten werden om kwart over tien op de vliegbasis ontvangen door de commissaris der Koningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan en de burgemeester van Leeuwarden, mr A. A. M. van der Meulen. Hierna volgde een zegetocht naar hei hart van Leeuwarden. De stoet stopte een tribune waar de leden van het college van Gedeputeerde Stater, aan de hoge gasten werden voorgesteld Het zilveren bruidspaar en de prin sessen kregen hierna een schouwspel te zien dat zo rijk gevarieerd was. dat men als het ware ogen tekort kwam. Terwijl de zon doorbrak werd een défilé geopend door de dame- en heer rijders in Fries kostuum, in zes Friese sjezen. Zij boden de koninklijke familie en programma van het défilé aan. Ver- olgens passeerde de stoet van Marijke Muoi met haar zoontje, de latere Wil lem IV, en haar gevolg. Ruim een uur lang trok deze dm kilometer lange prachtige stoet ovei het Wilhelminaplein. Het werd een manifestatie zoals niet-Friezen nok de Friezen zelf, nog nooit leven hadden gezien. ünklijkc familie bracht zaterdag een bezoek aan Zwolle, waar bevolking haar uiterste best deed om het korte bezoek zo aangenaam mogelijk te maken. In het défilé reden ook Twentse boeren mee. Protest van Luns tegen Amerika ministers van buitenlandse za ken, Dean Rusk en mr. J. M. A. H. Luns, hebben zondag te Athene een tweede bespreking gehad en van doorgaans welingelichte zijde ver neemt Reuter, dat zij over Neder lands Nieuw-Guinea hebben gespro ken. Na het gesprek van zondag is gezegd dat minister Rusk goede hoop heeft op hervatting van de contacten tussen Nederland en Inodensië voor vreedzame regeling door onder handelingen Vrijdag was gemeld, dat minister Luns zich in krachtige bewoordingen over deze zaak had uitgelaten op de bijeen komst van de ministerraad van de Noordatlantisohe verdragsorganisatie, niet de algemene steun kreeg van het bondgenootschap. D.P.A. vernam zondag ln welingelich te kringen te Athene, dat men rekening moet houden op een spoedige hervatting de gesprekken tussen Nederland en Indonesië. In diplomatieke kringen liet en zich voorzichtig optimistisch uit Ass. Press meldt dat minister Luns zaterdag krachtig bij Rusk geprotes teerd had tegen de Amerikaanse wa- oenleveringen in Indonesië. Hij zeide, dat de Amerikaanse bemiddelingspo gingen slechts verstoord worden door deze leveringen. De Amerikaanse syra- Dathie voor Indonesië zou Soekarno slechts kunnen sterken in zijn aan- valsDlannen tegen Nederlands Nieuw- Guinea, aldus meent men ln Neder landse kringen. De Amerikanen voeren daartegen aan dat de verkoop streng beperkt blijft en slechts bestemd is voor handhaving van de binnenlandse veiligheid. Voorts wil len de Amerikanen met de leveringen voorkomen dat Indonesië helemaal com munistisch wordt. Men noemde deze le veringen wel een anti-communistische voet tussen Indonesiës deur. De Amerikaanse leveringen zijn be- enkele trans- Geen verklaring Een woordvoerder van Soekarno's bu reau te Djakarta heeft zaterdagmorgen ontkend dat de president zaterdagavond te Bogor een belangrijke verklaring zou afleggen. Soekarno gaat na wie verant woordelijk is voor dit bericht Binnen- en buitenlandse persvertegenwoordigers werden vrijdag door een onbekend ge bleven paleisfunctionaris attent gemaakt op een zaterdagavond door Soekarno af te leggen belangrijke verklaring, doch het onderwerp werd niet genoemd. Za terdagmorgen zeide de woordvoerder dat Soekarno maandag naar Bali zou vertrekken om vijf dagen-rust te nemen. Radio-Djakarta meldde zaterdag, dat een aantal artsen uit communistisch China Soekarno heeft genezen van een □ieraandoening en hem heeft behoed voor een ingrjjpende operatie. Soekar no's lijfarts, dr. Soeharto, heeft de ge zondheidstoestand van Soekarno nu weer „zeer goed" genoemd. Volgens een nader bericht echter had Soekarno een gal blaasontsteking. Negen specialisten uit communistisch China hadden Soekarno de laatste vier maanden behandeld en volgens de lijf arts hebben zij zowel oeroude Chinese kruiden als de modernste geneesmiddelen en methoden gebruikt. Ceylon tegen hulp Op een bijeenkomst van alle politieke partijen van Ceylon te Colombo heeft de secretaris van de communistische partij, Pieter Keuneman. er bij de regering op aangedrongen, faciliteiten aan Neder landse oorlogsschepen en vliegtuigen te blijven weigeren, zolang „West-Irian een Nederlandse kolonie zou blijven". De bij eenkomst was belegd door het genoot schap voor vriendschap tussen Indonesië De Sydney Morning Herald veroor deelde maandag ln een hoofdartikel Amerika's druk op Nederland om weste lijk Nieuw-Guinea over te dragen. Het blad meent, dat Australië de aandacht van Amerika moet vestigen op Soekar no's haast om communistische wapenen te krijgen en Op zijn geviel van de com munistische party. Australië dient dui delijk te maken, dat Amerika's vastbera denheid in Zuidoost-Azië vergeefs zal zyn als het Indonesische communisme ln perkt gebleven tot enkele kleine kanon-het kielzog van Soekarno zUn voorposten neerbaten, enkele straal-oefenvliegtui- J naar Australië brengt, ver achter de v?<"> een aantal zuiger-vliegtuigen uit de 1 frontlinie van Laos en Zuld-Vietnam. Peter Arnett, een 27-jarige Nieuwzee- landse correspondent van Assiociated Press, is uit Indonesië gezet omdat hij artikelen had gepubliceerd over de eco nomische toestand. Hij had veertien maanden in Indonesië gewerkt en kreeg drie dagen de tijd om weg te gaan. Ar nett zeide te Singapore dat het Indone sische ministerie van buitenlandse zaken de juistheid van zijn berichten niet had ontkend. Het gaf toe dat de toestanden zo waren, als hij schreef, maar beweerde, dat een te Djakarta wonend correspon dent geen reoht had er over te schrijven. Dit zou de positie van Indonesië in het geschil over westelijk Nieuw-Guinea on dermijnen, Arnett had 21 april gemeld, dat Indonesië zo veel tijd en energie be steed had aan Nieuw-Guinea. dat vrij wel ongemerkt een halve hongersnood het land had beslopen. Geen reactie De Indonesische regering heeft zater dag niet gereageerd op de Nederlandse klacht bij de Verenigde Naties over de landing van parachutisten in Nederlands Nieuw-Guinea. De woordvoerder van het Indonesische ministerie van buiten landse zaken wilde niet bevestigen of er tegen de Nederlanders para's werden gebruikt. Ook wilden hij zich niet uit laten over de stap van Nederlahd bij de V.N De Nederlandse nota over de infil traties zou zaterdag verspreid worden onder de leden van de V.N. In Neder landse V.N.-kringen heeft men zaterdag verklaard, dat de Nederlandse delegatie bij de V.N. nog steeds wacht op een In donesisch antwoord op het Nederlandse voorstel om de militaire toestand rond om Nederlands Nieuw-Guinea te stabili seren, dat ruim een week tevoren via de waarnemend secretaris-generaal Oe Thant aan Indonesië was gedaan. Een In donesisch woordvoerder te New York verklaarde zaterdag dat de bijzonderhe den van het voorstel naar Djakarta zUn gezonden met de tekst van de jongste Nederlandse nota. Maar Djakarta had nog niet gereageerd. „Aangepast" nieuws De Indonesische minister van voorlich ting, Moh. Jamin, heeft in een toespraak tot Indonesische journalisten en buiten landse correspondenten gezegd dat anti- Indonesische berichten niet moeten wor den gepubliceerd. De buitenlandse cor respondenten moeten in hun berichten „wrijvingen tussen verschillende blokken niet te zeer belichten. Dit zou de indruk geven, dat men de spanningen, die in de wereld bestaan, naar Indonesië zou wil len overbrengen". De Indonesische en buitenlandse journalisten" moeten het nieuws in overeenstemming brengen met de Indonesische maatregelen en ziens wijze op het gebied van politiek, econo mie en cultuur". „Berichten met een con tra-revolutionaire of anti-Indonesische strekking moeten door alle staatsappara ten worden tegengegaan", aldus Jamin. 13 Geen gedachten aan zaaiing en oogst mogen u meer bezighouden. Er zal geen oogst meer wezen onder de dreigende en komende oordelen. Bereid u om in het oordeel en de ondergang God te ont moeten." Swaentje heeft geluisterd: geboeid, ontzet. Ze wil weg; weg van dit gebroken feest, weg van deze ver schrikkelijke profeet. Ze trekt Teeuw aan de mouw: „Ga mee." Maar Teeuw schudt het hoofd; hij is door de verschijning van Muys gegrepen, hij wordt door diens woorden vastgehouden. Ze raken hem diep: is hij niet schuldig aan wat de boete prediker de mensen verwijt? Hij had niet mee moeten gaan naar Hoornaar, niet mee moeten doen aan het ganstrekken, aan het feestrumoer. En hij had zeker niet zich moeten laten verlokken tot een messengevecht. Muys heeft gelijk: de oordelen zijn op aarde en niemand heeft het recht, zich daaraan te onttrek ken. Niemand kan zich daaraan onttrekken en wie dat toch tracht te doen, maakt zijn schuld alleen maar groter en roept zwaarder straf over zijn hoofd. Hij kijkt naar Biesheuvel. Die staat rustig en onverschillig rond te zien. Hij lijkt helemaal niet onder de indruk van wat Baltus Muys verkondigt; er ligt een minachtend lachje op zijn gezicht. Won derlijk: dat lachje irriteert de jonge Korevaar en even voelt deze aanvechting om het met de volle vuist weg te slaan. Hij doet het niet. „Ga mee," hoort hij Swaentje weer zeggen, voor de tweede maal weigert hij met een onwillige be weging. Ariën heeft het gebaar van Swaentje en haar vraag begrepen; heeft hij ook de gedachten van Teeuw geraden? Geraden, wat de gebalde en weer ontspannen vuist van de boerenzoon be duidde? Met een vlakke stem. alsof het hele geval eigenlijk de moeite niet waard is, zegt hij: „Ik zou haar maar haar zin geven, Korevaar. Dit is geen praat, die een jent kind kan aanhoren." Juist dat gewild-onverschillige treitert Teeuw. Maakt hem eensklaps weer woedend. Hij vergeel zijn gedachten van zoëven en snauwt: „Het is praat, waar een paapse beeldendienaar bijzonder goed naar moet luisteren," door H TE MERWE Een vlammend rood vliegt Biesheuvel naar de wangen; hij wil een scherp antwoord geven en het is helemaal niet onmogelijk, dat de twist tussen de twee opnieuw, en nu heftiger, zal oplaaien. Maar vóór Ariën weerwoord geven kan, heeft Muys zich tot de roomse boer gewend. „Ben jij een beeldendienaar? O ja, ik herken Je. Jij bent Ariën Biesheuvel van het Pinkeveer. Met jullie paapse superstitie brengen jullie de vloek en de straf nog zwaarder over dit land! Schande over de regenten, die zulke afgoderijen oogluikend toelaten! Die mee schuldig staan aan de komende ondergang! Een ondergang, die bewerkt zal wor den door de paapse Lodewijk uit het paapse Frank rijk". Biesheuvel laat zijn onverschillige houding va ren. Hij richt zich met een ruk recht en zegt koud en snijdend: „Ik dacht, dat je daarnet beweerde, dat Gód met oordelen kwam." „Hij kan daar een paapse koning voor gebrui ken," roept Muys. „Hij zal daar een paapse koning voor gebruiken!" In zijn opgewonden vervoering weegt Baltus zijr woorden niet; het triomfentelijke antwoord van Biesheuvel verwart hem een ogenblik. „Dan zou je zeggen, dat die koning een werk tuig van God is dan zou ik, als ik jou was, met wat meer eerbied over zijne katholieke majesteit van Frankrijk spreken." Uitdagend kijkt Biesheuvel naar Muys, naar Ko revaar hij kan veel hebben, maar als ze aan zyn overtuiging komen, als ze de moederkerk en één van haar grootste voorvechters aanvallen, zwijgt hij niet! Is hij onmiddellijk bereid partij te nemen en partij te geven. Met het mes, waar hij naar tast ter aanval en ter verdediging. Geen van beide is nodig. „Het werktuig zal verbroken worden, als het zijn dienst gedaan heeft", profeteert Muys met overslaande stem en Teeuw valt hem bij: „De oor delen zullen de goddelooste mensen het meest en het eerst treffen." „Laten we dat afwachten", spot de man van het Pinkeveer. „En voor jullie hopen, dat twee half gare profeten niet goddelozer zullen worden ge acht dan een trouw zoon van de heilige moeder kerk." Maar nu is hij toch te ver gegaan. Onder de om standers zijn er verscheidene, die wel de durf van Biesheuvel bewonderen, als hij tegen Muys en Teeuw ingaat, doch het niet kunnen verkroppen, dat de man openlijk partij kiest vóór Rome en Frankrijk; vóór de paus en de Franse koning. LandverraderI" schreeuwt de boer. die zo straks tegenover Muys het bekkesnijden heeft ver dedigd. „Zwijg, of we zullen je mores leren." Hij dringt dreigend op Biesheuvel toe. Een paar ande ren schijnen hem te willen bijspringen. Ariën ziet, dat hij tegenover een overmacht zal komen te staan cn vindt het geraden, een vechtpartij te ontwijken. Waarom het mes te trekken, als je vooruit weet. dat je het onderspit zult delven? „Een landverrader ben ik niet," zegt hij. „Al ga ik naar de mis." „Wat niet is, kan komen", beweert de boer, maar hij blijft toch staan waar hij staat. ..Het feest is bedorven", zegt de waard, die met spijt het verloop van de twist, het verlopen van zijn kans op nering heeft gevolgd. Toch in een poging om het vermaak weer op gang te brengen stelt hij voor: „Laat ik een tweede gans op hangen! Kom, mannen, wie doet de eerste rit?" Maar niemand geeft op de uitnodiging ant woord; de meesten keren zich af en lopen lang zaam naar hun paard, hun wagen. Een kleine groep blijft om Muys geschaard staan; Teeuw onder hen. (Wordt vervolgd). ETHERGOLVEN A. J. Bernian nieuwe produktieleider bij VPRO-TV. De kort geleden overleden tv-pro- duktieleider van de VPRO Ko van den Bosch wordt op 15 mei opgevolgd door de heer A. J. Berman te Amsterdam- Deze is 33 jaar oud. studeerde in Am sterdam theologie en musicologie en bekleedde later leidende posities in de wereld van de kunst. Zo was hij o.m. directeur van de stichting Amsterdams Kunstenaarscen trum. chef de bureau van het Neder lands Ballet, administrateur van het Holland Festival in Scheveningen en company manager van de „My fair Lady"-produktie. Cup Final rugby op televisie De NTS zal op zaterdag 12 mei »A 's middags van 2.55 tot 4.35 uur de uit zending van de eindstrijd om de beker van de Engelse Rugby League recht streeks overnemen van de BBC. In de finale komen tegen elkaar uit de ploegen van Wakefield Trinity en van Huddersfield. Bij deze wedstryd, te spelen in het Londense Wembley Sta dion zal de heer A. C. van Swol het Nederlandse commentaar geven. Commentaar EEN week vol blijde en droevige her inneringen is zaterdag in de ether besloten met nationale programma's voor radio en televisie. In de radio uitzendingen was er over beide zenders in de namiddag een verdienstelijk klankbeeld over de Nederlandse indu strie cn haar ontwikkeling sedert de bevrijding en later een mooie herden king van de 5e mei 1945 in de St. Bavo in Haarlem. Wat luchtiger ging het daarna toe in het programma over Hilversum I, waarin Nederlandse artiesten van de grote en kleine K feest vierden „met alle vrije Nederlanders op de eretroon"; een programma vol afwisseling met lied jes, praatjes en muziek, het ene wat be ter dan het andere, maar toch ontspan ning brengend in de huiskamers. Wat zwaar viel tussen 10 en 11 uur het hoorspel „Ik en de horde" van Jan Apon, een spel, dat eigenlijk beter eerder in de week had kunnen worden uitgezonden. Opnieuw werden nu aller gedachten ge trokken naar de benauwende tijd, waar in het verzet zich aangordde tegen de bezetting en met levensgevaar gearres teerden poogde te bevrijden. Een met zorg geschreven en uitgevoerd spel, dat niettemin veel gerekte passages en dialo gen had. Op het beeldscherm zagen we als na tionaal programma de documentaire Pi- lotenlijn", handelend over de wijze waarop meer dan 2000 Engelse en Ame rikaanse vliegers in oorlogstijd boven Nederland afgeschoten, naar de vrijheid werden geholpon. Misschien wisten we het meeste er al van, maar het was toch hoogst interes sant ook deze herinneringen, met pak 'kende details, nog eens in de gedachten terug te brengen. Vooral de medewer king van de Schotse piloot J. D. Mor rison (nu politieman) gaf aan deze do cumentaire een apart cachet. Mr. K. F. B. van der Ploeg schreef het scenario dat in het begin wat rommelig leek, maar onder bekwame regie van Luc van Gent toch uitstekend in de film tot recht kwam. vanavoni Hilversum I, 402 m. 1S.00 Oranje in het zilver, reportage van het Koninklijk be zoek aan Groningen 19.15 Eine Nacht ln Wnedig, operette (gr) 20.00 Nws 20.06 De Radloscoop 22.30 Nws cn meded 22-40 Act met: Oranje ln het zilver, reportage van het Koninklijk bezoek aan Assen 23.00 Jazz Instrumentaal kwintet: II, 298 m. 10 00 Nws en weer- ber 10.10 Op de man af. praatje 19.15 Moderne muz (gr) 19.30 Radlokrant 19.50 Instrumentaal septet: lichte muz 30.10 Kamerork: klass cn moderne muz 25 45 De slede-patrouille, hoorspel (1) 21 40 Vo caal ensemble: Engelse volksliederen 22.00 Pari comm 22.15 Lichte Ned muz 22.30 SOS-be r 22.40 Avondoverdenking „oekbespr 23 05 23.4(1 Hot Evangelie vanavond 10.00 Journaal en weeroverz. VARAi nieuws 20 35 Ameri- i dans!, wedstr STS: 22 40—32.50 Reportage van het Ko ninklijk bezoek aan Zeeland. Noord-Bra- jant en Limburg. Programma voor morgen VPRO: 7.50 Dago^ 8.16 Progr overz cn Rechtdoor naar school cn kantoor (gr) 9.00 Gym v d vtouw 9.10 De groenteman 9-15 Klass muz (gr) 935 Waterstanden 9.40 Morgenwijding 10.00 Arbeidsvitaminen (gr) 10.50 V d kleuter» 11.00 RVU: Dolhuizen cn heksenproces, sen door ór A Everard uit Gent 11.30 V d zieken 13.00 Instrumentaal trio: lichte 12.2Q Regeringsul" ...igtrlo 14.00 Zar_. Israëlische en Jiddische volksliederen U» Kerkorgelconcert 14.40 Schoolradio 15.00 Met naald en schaar, praatje v d vrouw 15.30 Sopraan cn plano: klass muz 16 00 Feiten cn meningen, lezing 16.15 Muz uit Chili (gr) 16 30 V d Jeugd 17 30 Ama- tcursprogr 17 55 New York calling, praatje '6 00 Nws 18.15 Eventueel actueel 18.20 Pianospel 18.30 RVU: Achter dc scher men - V. door G J de Voogd. Hilversum II, 298 m. KRO: 7.00 Nwa 7-15 Klass muz (gr) 7-30 V d Jeugd 7.45 Morgengebed en overweging 8 00 Nws 8 13 Tulpenrally 8 23 Pluk de dag (gr) 8 50 Koninklijk bezoek aan Middelburg 13.00 Nws 13-15 Platen nieuws 13-30 Dans. ork cn zangsolisten 13.55 Moderne Franse >rkestwcrVen (gr) 14 35 V d plattelandf. zrpuw"" 45 Lichte gram 16,00 V d zte- 1 16 30 Zieken lof 17 00 V d jeugd 17 40 rrber 17 _tf"d Ant i Jeugd I. 8P 1 over ak'uele problemen :8.30 Lichte m 18 45 Oranje in het zltver, repor- e van het Koninklijk bezoek aan Den

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9