NAVO eens met Berlijns gesprek Lof voor min. Toxopens en staatssecretaris Bot Snelste vliegtuig wordt ruimteschip der toekomst Soekarno lijdt nederlaag Franse houding niets veranderd Vlaams werd geen A.B. 9 TELEFOONTARIEVEN Minister Korthals (verkeer en waterstaat) heeft in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid mej. Ten Broecke Hoekstra (lib.) bevestigd, dat het tarief voor een telefoongesprek via twee eind- centrales die niet tot één sector behoren, hoger is dan het tarief dat voor een lokaal gesprek in rekening wordt gebracht, althans wanneer het gesprek een langere duur heeft dan een minuut. Ook bevestigt de minister, dat voor de aangeslotenen van een aantal netten op het platteland het hoogste abonnementstarief f 6,25 bedraagt. De minister kan hier echter in tegenstelling tot het Kamerlid geen onbillijkheid in zien. Hij wijst erop, dat de kosten van de telefoonvoorziening in de kleinere eenheden in het algemeen niet worden goedgemaakt door de opbrengsten daarvan. De bestaande situatie is het gevolg van een stap naar vermindering van de differentiatie in de telefoontarieven. Dit streven wordt gezien de ontwik keling in onze maatschappij, als juist beschouwd. De sterke ontwikkeling van de gebieden rond de grotere plaatsen leidt ertoe deze gebieden meer als een eenheid te gaan zien. Een differentiatie naar eindcentrales zou dan ook een stap terug betekenen. Op grond van deze overwegingen ziet de minister geen reden om de redactie van het abonnementstarief zo te wijzigen, dat er in plaats van „aangeslotenen op sectoren met ten hoogste 2000 aansluitingen, 20004000 aansluitingen en met meer dan 4000 aansluitingen" komt te staan: „Aangeslotenen op eindcentrales" enz. Ook voelt de bewindsman er niets voor om met handhaving van het huidige abonnementstarief in dit stadium te bepalen dat in elke sector volgens het lokale tarief zonder beperking van gespreksduur kan worden getelefoneerd. Het ligt wel in, de bedoeling bij de verdere ontwikkeling van de tariefsstructuur aandacht te schenken aan het meer naar elkaar toe brengen van het sector- en het lokale tarief. LEVEN IETS DUURDER Het landelijk prijsindexcijfer van het levensonderhoud voor gezinnen van hand- en hoofdarbeiders, zoals dat maandelijks door het Centraal bureau voor de statistiek wordt samengesteld op basis 1951 100, vertoonde van medio februari tot medio maart 1962 een stijging met een punt. Het indexcijfer inclusief A.O.W./A.W.W. steeg van 130 tot 131 en het indexcijfer exclusief A.O.W./A.W.W. van 126 tot 127. Het indexcijfer voor de sector „voeding" gaf een stijging te zien van 128 tot 131. Dit werd veroorzaakt door een stijging van het indexcijfer voor aardappelen en vooral van dat voor groenten. Voor fruit gaf het indexcijfer een lichte'daling te zien. Buiten de sector „voeding" daalde het indexcijfer voor de groep „kleding" en wel van 88 tot 86. Deze daling houdt verband met de overschakeling voor de kleding van het winterpakket op het zomerpakket. PARAMEDISCHE BEROEPEN Bij de Tweede Kamer is gisteravond ingediend de Memorie van Ant woord plus een nota van wijziging op het wetsontwerp tot regeling van de uitoefening van paramedische beroepen. Het ontwerp heeft tot strekking een deel van de tot nu toe oogluikend getolereerde overtredin gen van de strafbepalingen inzake onbevoegde uitoefening van de genees kunst te legaliseren. Het gevaar van beunhazerij is aldus de Memorie van Antwoord slechts een van de beweegredenen geweest voor hei treffen van een regeling. Van tenminste evenveel belang wordt de be vordering van een goede beroepsuitoefening geacht. De Beunhazerij doet zich vooral op het gebied van de fysico-therapie voor. In de nieuwe nota van wijzigingen wordt o.m. voorgesteld een delegatie aan de Kroon op te nemen, op grond waarvan de invoering van tuchtrechtspraak van eer paramedicus bij algemene maatregel van bestuur kan worden voorge schreven. De indruk bestaat dat wellicht niet voor elk paramedisch beroep in de praktijk onmiddellijk behoefte bestaat aan tuchtrechtspraak. Eerste Kamer over Nieuw-Guinea X-15 alleen maar recordbreker? (Van onzer redacteuren) Het experimentele raketvliegtuig, de X-15, dat regelmatig in het nieuws is omdat het opnieuw een hoogte- en/of snelheidsrecord heeft gebroken, is niet ten onrechte 's we relds meest besproken vliegtuig. Als recordbreker verdient het die aan dacht overigens minder dan als tus senschakel, als trait d'union tussen de aviatiek en de astronautica. Im mers: de X-15 zal op den duur, zo ziet het er althans naar uit, na nog vele experimenten zoiets als een kruising ondergaan met de ruimte capsule. De ruimtecapsule die dan op zijn beurt eveneens aan de nodige proefnemingen blootgesteld zal zijn geweest. In bemande zowel als on bemande staat. Na die „kruising" zal dan het ruimteschip-van-de-toekomst gestalte hebbc. gekregen. Een ruimteschip, dat na gelanceerd te zijn door raketkracht in een baan de aarde wordt gebracht om zich terugkeer in de atmosfeer als een gewoon" vliegtuig te gaan gedragen. Prof. H. Wittenberg gaf commentaar Een kort bericht in de krant van woensdag: „Testpiloot be reikt recordhoogte van 77 km niet de X-15" heeft de aandacht weer eens gevestigd op dit experimentele raketvliegtuig, dat voortdurend maar snelheids- en hoogterecords schijnt te willen breken. Is dat zo, of steekt er wellicht meer achter deze ex perimenten? Deze (leke)vraag hebben we voorgelegd aan prof. ir. EL Wittenberg, hoogleraar in de vlicgtuigbouwkunde aan de T.H. te Delft, wiens beschouwing over dit interessante onderwerp wij in bijgaand artikel ven (Van onze parlementsredactie) Een zeer groot aantal Eerste- Kamerleden spreken in hun voor lopig verslag over, de afdeling Nieuw-Guinea van de begrotiing- 1962 voor binnenlandse zaken hun vertrouwen uit in minister Toxopeus en staatssecretaris Bot. Zij hebben zo heet het in het verslag beiden met toewij ding en energie zich gezet aan de ontwikkeling van Nieuw-Gui nea en er naar gestreefd het ge biedsdeel zowel nationaal als in ternationaal tot een zelfstandige positie op te voeden. Zelfs de P.v.d.A.-senatoren menen de minister en de staatssecretaris hun waardering niet te mogen ont houden. Zij erkennen, dat juist het huidige kabinet heeft weten te berei ken, dat de bevordering van de inter ne ontwikkeling van Nieuw-Guinea op velerlei terrein op een krachtig wij ze werd aangevat dan voordien het geval was geweest. Voor het overige hebben de socialisten in de Senaat geen waardering a Nieuw-Guinea-politiek, die er\ gaat dat Nederland nog geruime tijd de ontwikkeling van Nieuw-Guinea zou kun nen leiden. Naar hun mening moeten de in het gebiedsdeel gewekte verwach tingen wel voeren tot een grote ontgoo cheling en tot het gevoel verraden te zijn. De K.V.P.-senatoren stellen in het slag de vraag met welke middelen de regering in Nieuw-Guinea een voldoende voorlichting en een juiste nieuwssprei- ding meent te kunnen bevorderen. Het ontbreken van een en ander zou huns inziens gevaar kunnen opleveren en in het achterland verwarring kunnen doen ontstaan. Deze leden zouden dan ook meer speciaal van de minister en de staatssecretaris willen vernemen of de bevolking ginds voldoende wordt inge- Salan: militair hof onbevoegd De gevangengenomen leider van c OAS, ex-generaal Salan, heeft vrijdag gezegd dat het militaire hooggerechts hof niet bevoegd is hem te berechten. Eerder is meegedeeld dat Salan op 15 mei voor het hooggerechtshof zal worden geleid. Salans advocaat. Mayer, heeft de staatsraad, Frankrijks hoogste ad-1 ministratieve rechtbank, verzocht het regeringsbesluit van 1 mei. waarbij Salan voor het hof wordt gedaagd, nie tig te verklaren. Moordenaar volgde tv-voorbeeld De Britse politie zoekt een moorde naar. die een pakhuisknecht van een cementfabriek neersloeg, brand sticht te en zijn slachtoffer achterliet in een brandend kantoortje, dat met een hang slot afgesloten was. Deze moord deed sterk denken aan die, welke gepleegd werd in een tv.-serie, waarvan woens dagavond een deel door de Britse tv. uitgezonden is. In de western slaat een bankrover een stalknecht neer, bespren kelt hem met benzine gebruikt een hoe veelheid los buskruit als lont en steekt vervolgens de brand in het gebouw. Volgens de politie wijst alles op een wraakneming. UIT het zwaar beschadig de kantoortje is niets ontvreemd. De vroegere Zuidslavische vice-pre sident Milovan Djilas, die vorige maand na vijftien maanden vrijheid weer in hechtenis werd genomen, zal op 14 mei voor de rechter worden geleid. licht over de maatregelen, die bij even tualiteiten zullen worden getroffen. Vele senatoren stellen voorts de vraag of er in Nieuw-Guinea afdoende maatre gelen zijn getroffen om de reeds ter plaatse aanwezige, alsmede de nog te verwachten Indonesische krijgsgevange nen een behoorlijke rechtsgang en een menswaardige behandeling te verzeke ren. Heeft staatssecretaris Bot zich ter plaatse overtuigd van de kwaliteit van de gevangenissen? Enkele leden vestigen er voorts de aandacht op, dat het lid van de Nieuw- Guinea-Raad, de heer De Rijke, in de vergadering van die Raad van 6 juli 1961 de prostitutie van Papoeameisjes aan de orde had gesteld en daarbij had gesuggereerd, dat ook „zeer achtens waardige Ingezetenen" van Hollandia daarvan wel „profiteren". Ligt, aldus de Kamerleden, het 'in de bedoeling van het gouvernement van Nieuw-Guinea hieraan Iets te doen? President Soekarno heeft gisteren een gevoelige politieke nederlaag geleden: door de vele kritiek op zijn voorstel het nieuwe parlement slechts voor een der de te laten kiezen door het volk, is hij gedwongen het desbetreffende wetsont werp terug te zenden naar de Opperste Adviesraad. Soekarno had voorgesteld beide hui- in van het parlement en de provincia le kamers van afgevaardigden voor een derde samen te stellen door middel vap verkiezingen. De overige leden zou hij dan zelf kiezen. Het wetsontwerp is reeds besproken door commissies het parlement maar is teruggetrokken voordat het de plenaire zitting bereikt had. Alle grote partijen waren tegen het voorstel gekant. Soekarno legde het wetsontwerp ter tafel toen de partijen steeds sterker aan drongen op algemene verkiezingen. De laatste verkiezingen werden gehouden in 1955. De president heeft dikwijls ver klaard dat zijn 96 miljoen onderdanen nog niet rijp zijn voor een democratie en doet al het mogelijke om nieuwe ver kiezingen op de lange baan te schuiven. De Ministerraad van de NAVO heeft zich gisteren in Athene ak koord verklaard met de voort zetting van de besprekingen tus sen de V.S. en de Sowjetunie over de kwestie-Berlgn. Geen van de ministers maakte enig voorbehoud, hoewel men er bij minister Rusk op aandrong geen voorafgaande concessies te doen, terwijl de Sowjets aan hun eisen bljjven vasthouden. Vooral de Franse minister Couve de Mur- ville toonde zich wat terughou dender dan zijn collega's. Hij had weliswaar geen overwegen de bezwaren, maar wees er op dat men in Parijs van oordeel is. dat Rusk namens de V.S. onder handelt en niet namens de NAVO. Couve de Murville zei dat het pol sen van de Sowjetunie zonder illu sies en met uiterste voorzichtigheid dient te geschieden, zodat het niet zal leiden tot onderhandelingen en onvermijdelijke concessies. De New York Times wist evenwel te melden, dat Rusk de steun van West-Duits- land en' Frankrijk heeft verkregen voor een overgang van de verkennen de besprekingen over Berlijn naar het stadium van eigenlijke onderhan delingen. In Amerikaanse Kringen was van oordeel dat de soepeler Fr houding het gevolg zou zijn van optreden van Pompidou als premier. Het Franse ministerie van buitenland- 'se zaken dementeerde dit bericht In na- 1 volging van de woorden van Couve de Murville. Volgens deze ontkenning is de Franse houding niet veranderd en [beschouwt Frankrijk het overleg nog I steeds als een zuiver Amerikaanse aan- j gelegenheid. De Westduitse minister Schroder ver klaarde zich ook in beginsel akkoord met het Amerikaanse standpunt, volgende voorwaarden moeten evenwel in acht worden genomen: het Westen moet zijn posities in Berlijn handhaven, de banden tussen Berlijn en West- Duitsland moeten blijven bestaan, Ber lijn moet vrij toegankelijk blijven en een eindregeling van de kwestie-Berlijn moet verbonden zijn met de hereniging van de twee delen van Duitsland. Rusk bracht de ministers onder het oog dat de Sowjetunie het Westen in de mening wil brengen dat er geen crisis over Berlijn aanstaande is, maar dat dit mogelijk een tijdelijke en taktische politieke koerswijziging is. Mten acht het waarschijnlijk dat de zitting van vandaag meer haken en ogen zal opleveren. Dan komt de wes telijke kernpolitiek aan de orde. Nadat de ministers gisteren al aandrongen op de noodzaak van een kernstop, zonder dat dit afbreuk zou doen aan de nucle aire strijdmacht v.-ji de NAVO, komt vandaag een rapport in behandeling, waarin wordt gepleit voor een grotere zeggenschap van de niet-kernmogend- heden. De V.S. behouden echter het veto recht. Medezeggenschap zou voorname lijk betrekking hebben op de voorraden of het opheffen van voorraden kern wapens. Bovendien zal er gesproken orden over het opstellen van beleids lijnen met betrekking tot taktische mi litaire situaties, waaraan het hoofd zal moeten worden geboden door represail les met taktische kernwapens. iest Want, zoals men weet. zijn de Ame rikanen nog niet zover dat zij dit kun- doen. Weliswaar kan bepaald v „waar ergens" een capsule na brachte ruimtevlucht in zee terecht komen, maar van een landing zoals die bij vliegtuigen gebruikelijk is, kan (nog) geen sprake zijn: de capsule ploft nu eigenlijk nog, afgeremd door ;n parachute, zonder meer in zee. Ten onrechte menen velen dat de Russen een verfijnde landingstech niek voor ruimtecapsules reeds kun- toepassen, maar in vakkringen heeft men alle reden om aan te ne men dat dit niet het geval is ook bij hen ploft de capsule zonder, neer, zij het niet in de zee, ma de (vastere) grond, waarbij de Russen >ens van de remmende werking parachute(s) gebruik maken. In principe dus geen andere techniek dan die der Amerikanen. Hoe kwam het zo belangrijke expe rimentele raketvliegtuig, de X-15, tot stand? Het ontwerp van dit vliegtuig kreeg gestalte op instigatie van het Amerikaanse nationale luchtvaartlabo ratorium in overleg met militaire des kundigen uit de V.S. Zij formuleerden 1954 de eisen waaraan dit vliegtuig i moeten voldoen, waarna een tal Amerkaarse vliegtuigfabrieken derling een competitie aangingen. De North American Aviation Incorpora tion bleek het er met zijn ontwerp het beste van te hebben afgebracht. Derhalve werd -an deze fabriek op gedragen een drietal van het door haar ontworpen vliegtuigtype, de X-15 geheten, te bouwen. De ontwikkeling van dit project kostte maar liefst 12 miljoen aollar. Men zou deze X-15 als een raket met vleugeltjes kunnen beschouwen. vliegtuig is 15 meter lang, heeft slechts een spanwijdte van 6Vz meter (door de enorme snelheden die het vliegtuig ontwikkelt, geven deze vleu geltjes draagkracht genoeg) en weegt volledig startklaar ondanks zijn ge ringe afmetingen niet minder dan 14 ton, dat is zo ongeveer het- gewicht en Fokker-Friendship. Behalve door de raketmotor wordt praktisch ruimte ingenomen door grote tanks, die 88 ton brandstof: een meng en vloeibare zuurstof en animo- kunnen bevatten. De piloot (of ruimtevaarder?) kan er nog maar net bij.... Aan die kolossale hoeveelheid brand stof kan dit vliegtuig, schrikt u niet, gedurende 80 sekonden stuwkracht ontlenen. Geen verkwisting, want daar door bereikt de X-15 een snelheid, zesmaal zo groot als die van het geluid, zijnde ongeveer 6000 7000 km straalbommenwerper, een moeder, vliegtuig dus. dat met zijn last tot een hoogte van 12 km klimt. Daar krijgt de X-15 zijn vrijheid. De piloot stelt de raketmotor in werking en dan stu wen de op deze wijze losgebroken krachten de X-15 in 80 seconden on- I ien hoek van 45 graden tot een hoogte van 45 km. Daarna valt dus de stuwkracht uit en gaat de X-15 zich gedragen als een weggeworpen steen loopt gedurende de volgende 80 secon den nog uit tot een hoogte van 75 77 km en heeft dan 99.9 procent van de atmosfeer achter zich gelaten. Dit laatste betekent, dat de draag kracht van de vleugels dan niet meer benut kan worden. Vandaar dat de „besturing" of liever: de bepaling van de stand van de X-15, nu op andere wijze moet geschieden. Dit gebeurt door stuwstralen die uit openingen uit de voorpunt van het vliegtuig en «au de vleugeltips worden geperst. Wij spraken hierboven liever van standsbepaling dan van besturing om dat de X-15 op zo grote hoogte zijn pa rabolische baan moet beschrijven; de natuurkrachten gebieden hem dat. Het „enige" dat met ie stuwstralen be reikt kan worden is, dat de X-15 o.m. in een zodanige positie kan worden gemanoeuvreerd dat hij weer met zijn neus in de vliegrichting de atmosfeer binnenkomt en niet bijvoorbeeld onder een grote hoek. Want ware dat het geval, dan zou het vliegtuig uit elkaar spatten. By die terugkeer in de atmo sfeer of re-entry wordt een zeer grote wrijvingswarmte ontwikkeld, zodat de punt van het vliegtuig, de vookant van vleugels en roeren voorzien van een chroom-nikkellegering, bestand te gen zeer hoge temperaturen rood gloeiend worden omdat ze een hitte- graad bereiken van 700 graden Celsius. Na zijn dinsdag gemaakte vlucht met de X-15 waarbij hij een record hoogte bereikte van 77 km, vertelde test-piloot Joe Walker volgens een be richt van Associated Press, „dat hij zonder enige moeite in een baan om de aarde had kunnen komen, doch dat het i vliegtuig daarvoor niet ontworpen was". Maar deze uitspraak van de pi loot moet onvolledig zijn weergegeven omdat hij ongetwijfeld eraan toege voegd zal hebbenmits ik nog meer brandstof bij me lad gehad". Want een nieuwe stuwkracht zou nodig zijn geweest om de X-15 voldoende snel- neid te geven, teneinde met succes in een satellietbaan om de aarde te kun, nen blijven. Een snelheid die bijna vijf maal zo groot zou moeten zijn als die. welke de X-15 kén bereiken, na melijk 28.000 km per uur. Satelliet- banen kunnen in de praktijk immers alleen worden beschreven met derge lijke snelheden en op hoogten «r© 200 tot 400 km. Hoogten van 70 80 km zijn bepaald te „laag". Als ae X-15 in de atmosfeer is te ruggekeerd, gaan de vleugels weer dragen cn wordt het vliegtuig opnieuw volledig bestuurbaar. De machine komt in glijvlucht naar de aarde toe landt met een snelheid van 300 km uur, dat is het dubbele van de normale landingssnelheid. Vandaar lat de X-15 voor zijn landing de ruimte moet hebben, wat dan ook het geval is op Ediwards Airforce Base liggende in een woestijngebied aan de westkust der V.S. Zoals gezegd, is de hoofdbedoeling van de experimenten met de X-15 de problemen van bemande ruimtevaar tuigen te bestuderen, in het bijzonder de besturing van ruimtevaartuigen bij terugkeer naar de aarde. Maar er :s natuurlijk nog veel meer zoals: hoe de mens zich gedraagt bij de re-entry, de verschillende standen die het vlieg tuig kan innemen, de temperaturen en drukken die het vliegtuig ondervindt (druk en temperatuur worden op niet minder dan 800 plaatsen in het vlieg- "ÏB~'en), het gedrag van de mo- materiaalspanningen enzo voorts. enzovoorts. En tenslotte: niet voor niets is ook de Amerikaanse de fensie zo nauw bij dit project betrok- Er wordt nL bovendien onder- ht ecft étoftle Kij, I Het Britse Lagerhuis heeft gisteren een wets voorstel aanvaard, waar bij kinderen onder de veertien jaar geen wind buks of luchtpistool mo gen bezitten. Voor Ne derlanders moge het misschien vreemd klin ken, maar kinderen on der de vijftien jaar mo gen volgens deze wet niet eens in het bezit zijn van een geweer, revolver of pistool. Dit is namelijk „strafbaar" gesteld. I De gemeente Noor beek in Limburg heeft sinds 1946 geen gemeen teraadsverkiezingen meer gekend. Men was het er zo roerend eens, dat steeds slechts een lijst met enkelvoudige candidaatstelling werd ingediend. Nu zijn er vier lijsten ingediend: twee lijsten door boeren- groeperingen, een lijst door een arbeidersgroe pering en een lijst door de werknemende mid denstand. Na 16 jaar gaat men dus weer voor het eerst een raad kie- I Een Italiaans officier ter koopvaardij, die drie jaar in de gevangenis had doorgebracht omdat hij een meisje gewond had, zag bij het verla ten van de gevangenis na het uitzitten van zijn straf, dat dit meisje op hem stond te wachten. Donderdag zijn zij ge trouwd. Hij schoot zes jaar geleden in een treurige bui op zijn meisje, waardoor zij aan haar kaak werd ge wond. Tijdens de rechts zitting verdedigde zij hem echter vurig. Zij zei dat zij hem verge ven had en nog steeds van hem hield. Niette min werd hij veroor deeld. I De voorzitter van een club voor door man kracht aangedreven vliegtuigen in Engeland is er woensdag in ge slaagd op eigen kracht 908 meter te vliegen met een snelheid van 31,38 kilometer pet uur. Dit zou de eerste maal in de geschiedenis zijn dat een mens op eigen kracht heeft gevlogen. Hij vloog in een door pedalen aangedreven vliegtuigje de afstand van 908 meter op een maximum-hoogte van 2\'i meter en een gemid delde hoogte van V/s me ter. I Een Deense visser uit Esjbcrg heeft een ka beljauw gevangen die eeu bril bleek op te hebben. De bril moet het eigendom zijn ge weest van een kikvors man of een motorrijder. De bril zat op de goede plaats en de kabeljauw moet het ding, blijkens een litteken dat het elas tiek heeft veroorzaakt, waarschijnlijk meer dan een jaar hebben opge had. I Dc IJmuidense sleep boot Simson is gisteren met een wonderlijke sleep uitgevaren. Het was een onzichtbare sleep, die bestaat uit een grote steen met een gewicht van 65 ton. De steen is met behulp van lieren opgehangen aan een drijvende bak en moet dienen om het uit einde van de 4Vé kilome ter plastic lozingsleiding van het reactor-centrum Nederland op zijn plaats te houden. Wanneer we vandaag het een en bied) had een hogere kuituur, bete ander gaan zeggen over het alge- kende In politiek opzicht veel meer meen beschaafd Nederlands in en had een uitgebreide handel. Bo- het kort A.B. genoemd zou het vendien was „onze" Jacob van er de schijn van kunnen hebben, dat Maerlant een Bruggenaar, die dit een geringschatting ten aanzien Vlaams schreef! Als alles zijn nor van de dialekten zou inhouden. La- male gang was gegaan, zou het ten we het er daarom over eens Vlaams dus naar alle waarschljn- zijn, dat hier geen sprake van is. In lijkheld tot het A.B. zijn uitge- de eerste plaats waren de dialekten groeid. er al lang vóór er ooit gesproken kon worden van een algemeen be- Helaas (misschien voor Vlaande- schaafd Nederlands. En dit om ren, misschien voor Nederland, we alle verdachtmakingen de kop in te weten het niet) heeft de gcschiede- drukken het A.B. is van oor- nis het Vlaams in zijn opmars naar sprong zelf een dlalekt, dat echter het A.B. gestuit. Omstreeks 1500 door bepaalde oorzaken tot de alge- was het met de bloei van Viaan- meen beschaafde landstaal is gewor- deren gedaan. Het gewest ging po- den. We hopen, dat hierdoor alle Utlek achteruit, het Zwin verzandde, wantrouwen is weggenomen. zodat Brugge een dode stad werd. Maar nu terzake want het papier de Noord-Nederlanders sloten met is beperkt en ongeduldig. Ten noor- euig welbehagen Antwerpen van den van de Franse taalgrens werd de zee af, en het zwaartepunt he in de middeleeuwen een aantal dia- gon zich naar het noorden te ver lekten gesproken, die we zonder plaatsen. Vele hervormden (vooral gewetensbezwaren ais Nederlandse zij die daartoe door hun maatschap- diaickten kunnen aanduiden. Daar- peiljke omstandigheden of door hun toe behoorden het Vlaams, Lim- familierelaties in staat waren en burgs. Brabants, Hollands en Fries dat waren vaak dc besten) vluchtten bU de komst van Alva en bU de val van Antwerpen naar het noorden en, me de dank z(j deze Vlaamse vluchtelin gen, kon het gewest Holland zich opwer ken tot het belang rijkste gewest in het Nederlandse taalge- het twistpunt of het Fries nu bied. Daardoor kon het gebeuren, eigenlijk als een dlalekt of als een dat het Hollandse dlalekt dat behal- taal moet worden genoteerd. Maar ve in Holland zelf, ook ln Zeeland goed (als we onze lange tenen een en Utrecht werd gesproken, zich beetje kunnen intrekken en^r reke- langzamerhand begon uit te breiden We spraken hierboven van de Fran- omstreeks 1200 het voornaamste, werp aan te snijden. Dit gewest (niet van Nederland maar van het Nederlandse taalge- ais we met de ze ruwe indeling tenminste genoe gen willen nemen en geen ruzie gaan maken over de vraag of het Lim burgse dialekt niet in vele dialekten te splitsen TOCH IS HET ZO! volgende keer. krijgen. Uit deze X-15, dat staat nu al vast, wordt een vervolgtype ontwikkeld, de Dynasoar, waarvan het inderdaad de bedoeling is dat het als vliegtuig, ruimtecapsule zal kunnen functioneren. Aan de ontwikkeling van de Dynasoar wordt nu reeds geweri t. Globaal kan men zeggen, dat deze Dynasoar het prototype van het ruimtevaartuig der toekomst gaat worden: een ruimte vaartuig dat op den duur na een ruim tereis gemaakt te hebben weer als een normaal vliegtuig kan landen. Als dit is bereikt de tekenen wijzen erop dat dit in de nabije toekomst zal zijn dan is dit een gevolg van het feit dat ruimtevaart- en luchtvaarttechniek in de volle zin des woords de handen in een hebben geslagen. Vermindering V. S .-strij d macht John Stennis, voorzitter van de Ame rikaanse senaatscommissie van defen sie, zei gisteren dat de regering over weegt ongeveer 40.000 non-combattante troepen uit Europa terug te trekken. Senator Stennis zei dat door deze maat regel het afvloeien van dollars enigszins geremd zal worden. Hij zei dat de 40.000 troepen uit Euro pa gebruikt zouden kunnen worden om de sterkte van het Amerikaanse leger op te voeren tot 960.000 man en 16 ge vechtsdivisies. De senator verklaarde verder dat on geveer 145 000 reservisten die in ver band met de verscherping van de Ber- lijnse crisis onder de wapenen geroe pen werden, in augustus met groot ver lof gezonden zullen worden. Parlementszitting over Japanse treinramp Het Japanse parlement zal zondag in buitengewone vergadering bijeenkomen om een onderzoek in te stellen naar de drievoudige treinramp die aan meer dan 150 mensen het leven heeft gekost. De politie heeft intussen vijf spoorweg mannen die verdacht worden van na- latigheid in hechtenis genomen. De machinisten en conducteurs van de vraehttrcin en Je forensentrein uit Tokio zijn in hechtenis genomen tesa- len met een seinwachter. J De Amerikanen hebben boven de Stille Oceaan een vierde kernproef in de atmosfeer genomen. De bom een middelzware, is in de buurt van Christmas Island uit een vliegtuig ge- worpen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5