jog Contact met Russische Kerk opwindend, niet gevaarlijk Wat betekent Atoomprobleem krijgt te weinig belangstelling BOEKENHOEK Een woord voor vandaag Breuk in Vakraad voor kleine metaalnijverheid Sociologische studie over gerefjeugd 0TM mm; BON hit I(aetoHfieis. WDFRZIJDS SCHANDVLEK VAN AMERSFOORT Een van de medewerkers van Hervormd Nederland (J. L. van Dongen) heeft naar aanleiding van een bezoek aan het voormali ge doorgangskamp Amersfoort een artikel geschreven over: ,J)e schandvlek van Amersfoort". De heer J. C. van Dongen schrijft: Er staat bij de toegang tot de resten van Amersfoorts „schiet- stand" een van die gebruikelij ke germanismen, en in dit geval de door gevangentfn aangelegde schietbaan een gedenksteen: Zij die in de jaren 1940—1945 hier werden omgebracht hebben met hun bloed deze grond geheiligd Hun offer zij het nageslacht een lichtend voorbeeld Het monument is eens onthuld, er zijn op uitnodiging mensen van verre gekomen. Nu groeit het on kruid er welig omheen, op één plaats tot boven de. met groene aanslag en vogelvuil bedekte steen. Vlak ernaast een houten bord, met aan de bovenkant gedeeltelijk weg gescheurd papier, waarop: Fusilladeplaats en monument voormalig Concentratiekamp Amersfoort Een pijltje erop. Daarnaast weer een bord: een rode cirkel met een auto erin: verboden inrij. Enkele tientallen meters verder, uitgespaard in een militair barak kenkamp. is het enige wat je ze kerheid geeft dat het hier geweest moet zijn: een houten hoektoren. Ja. dair, uitgerekend op die plaats stond de Hollandse S.S.-er met mitrailleur en zoeklicht, de strook tussen twee rijen prikkel draad bewakend. Je weet het haast zeker: het was déze toren, vanwaar met bakstenen gegooid werd op de hoofden van de slacht offers in het joden-commando. In het militaire kamp: keurig witgeschilderde barakken. Na in formatie kom je te weten dat er nog barakken bij zijn. die eens in het ..Lager" dienstdeden. Dan denk je aan kerstmis 1942, toen de etens- en werktoestand nóg slech ter was dan anders, op geen en kele wijze aan kerstfeest herinnerd mocht worden behalve in het ge schreeuw van dronken soldaten. Maar het werd nacht, en de éne barak deed sprake toestromen tot de andere: Stille Nacht, Heilige Nacht, vanaf de kribben. Je ziet een schildwacht op post: ..Hebt u er weieens van gehoord, dat hier een concentratiekamp is geweest?" „Daar heb ik nooit van gehoord". Dan wijs je op de hoek toren. waarvan planken loslaten en die wellicht spoedig zal inzakken: „Waar zou die toren voor gediend hebben?" ,,Ik weet het niet." Wij zullen dan maar aannemen, dat hij de enige is onder duizenden, die het niet weet. maar hij lijkt intel ligent. Als oud-reserve-officier denk je: iemand, die ze bij de poort op post zetten, moet toch wel enige dienstervaring hebben. En je peinst dan over wat wij le zen over de Duitse jongen, die op school van de geschiedenis na Hindenburg niets hoort, en danrna denk je aan de Hollandse jeugd en de soldaten.... Je loopt het terrein op. waar eens de schietbaan werd aange legd. Nu is de grond aan één kant weggegraven. diezelfde grond eens verzet door mannen, die van wege het hongeroedeem eigenlijk geen voet meer voor de andere konden krijgen. Er staan nu een paar barakken, militaire kantines, met uitzicht op de andere wal, die is blijven staan. Daar werden een paar ..nummers" waarvan de Un- terscharführer wist dat zij predi kanten waren, opgeroepen met de woorden: „mithelfen mit der Beer- digung" wat in dit geval beteken de: een soort baar met plaggen dragen, om een talud te vormen. Maar óók denk je met diepe be wondering aan de leider van deze élite-werkgroep de kapelaan Kees die zijn veldmuts sloeg als ..witte muizen" «Duitsers)"' kwa men, en zo'n enorme stem kon op zetten, dat de bewakers er kinde ren bij leken en goedkeurend knik ten: ,.Ah der Schiesstand, Elite- kommando!". Dus méér eten, min der werk voor deze groep. En je denkt aan ds. Zwiep van Enschede, aan ds. Meesters van Doetinchem. de twee collega's met wie je samen het kamp betrad, en die er het leven lieten. En vlakbij de hoektoren zie je het weer: wet houder De Miranda, jood, in een plas, doodgeranseld, niet door Duit se bewakers dat kwam toen al thans haast niet voor maar on der het werk achter de kruiwagen door kapo's en anderen, medege vangenen. Een huiveringwekkende opwelling van anti-semitisme, die óók oranje-klanten met him rode driehoek op de borst kon aanste ken. Want de S.S.-er was de vader- imago van allen, of zij wilden of niet. Van allen? Van één heb ik gehoord, maar het zelf niet meege maakt, dat hij constant door wei gerde zijn muts voor een Duitse militair af te nemen: ds. Abram zijn sterfbed heeft mogen begroe ten, met eerbied sprak, was een imago in geheel andere zin. Wéér kijk je naar het barakken kamp. Zou die, waarin het aardap- pelschilhok was ondergebracht, er nog zijn? Die wonder-gezegende plaats, waar banken stonden voor de zwakkeren, die er mochten schillen, maar geen vlees meer hadden om te zitten. En met één stoel, waarop alleen de dominee mocht plaatsnemen, de begenadig de catecheet Henk Lieven, die vele „roodpunten" (terdoodveroordeel- den) in 't geheim catechiseerde. En vlakbij het aardappelschilhok: het hok waar de strozakken wer den gevuld, waar ds. Everts, in Vught omgekomen, mij een halve kop roggekorrels toonde, resultaat van een dag nalezen van aren. Het hok. dat wij hebben geblin deerd, en waar toen een complete bevestigings- en doopdienst plaats vond van één die Christus had ge- vonden voordat hij gefusilleerd op deze appèlplaats, 24 uur lang en bijna twee dagen zonder eten. toen drie van ons waren ontsnapt? Met de zieken, uit de ziekenbarak geranseld. Hoe kwam het, dat toen niemand bezweek? Misschien is het het beste, dat nu maar heel spoedig de laatste herinneringen aan het kamp wor den uitgewist. Er is een blijvende vraag: waar om is deze grond niet met dennen beplant, met wellicht één klein, blijvend symbool? Waarom het doorgangskamp tot een blijvend Nederlands barakkenkamp „ge promoveerd"? Misschien zal iemand als ds. Kr. Strijd, die er óók zat, zeggen: laat het maar zo, laat de herinnering aan wat poten tieel in ons allen leeft, tot in het huidige oorlogsapparaat maar in afzichtelijke vorm levend blijven. Maar ik weet helemaal niet óf hij zo denkt. Er moet een eind verderop nog een monument staan, waar het er beter uitziet: op de fusilladeplaats buiten het eigenlijke kampterrein. Maar moet de weg erheen dan zó bemoeilijkt, en voor de huidige mi litair onherkenbaar blijven? Een vraag aan .de verantwoordelijken in ons volk, een vraag óók aan de kerk. Nu de Russen lid zijn van Wereldraad Toen de Russische Orthodoxe Kerk in november van het vorig j 1 O de Wereldraad fagf 1)001' /lU/l (Van onze kerkredacteur) hun regering i jaar lid werd van van Kerken, hebben vele westerse scribenten wat angstig de vraag gesteld: „Wat zullen de gevolgen voor ons zijn?" Over de antwoor den is men het nog lang niet eens, maar wel is duidelijk geworden dat in deze discussie een belang rijk aspect wordt vergeten: De vraag moet ook gesteld worden: Wat zal dit contact betekenen voor deze Russische Kerk? De anglicaan John Lawrence, die een groot aantal jaren in Mos kou heeft gewoond, zoekt op deze vraag een antwoord in een artikel in het zojuist verschenen april nummer van het kwartaaltijd schrift van de Wereldraad „The Ecumenical Review". De schrijver meent dat de Russen in de allereerste plaats uit geestelijke en niet uit politieke overwegingen lid ge worden zijn van de Wereldraad. Hij heeft de directe bewijzen voor handen dat reeds in 1943 een aantal vooraan staande leden van deze kerk gedacht hebben aan een organische eenheid met bepaalde kerken van het westen. Dat de Russen toch in 1948 geen lid wilden worden van de Wereldraad, schrijft hij hoofdzakelijk toe aan het isolationisme van Stalin. Politiek gezien geeft hij direct toe dat de Russische Kerk geen lid gewor den zou kunnen zijn van de Wereld raad zonder toestemming van het Krem lin. Deze toestemming werd om politie ke redenen gegeven, maar de kerk zocht op geestelijke gronden contact. GEEN DRUK Lawrence gelooft niet dat de Russi sche kerkelijke leiders naar de oecume nische bijeenkomsten komen om politie ke druk uit te oefenen. Als dat werke lijk het geval zou zijn, zou dat onmid dellijk blijken, meent hij. Wel zal het voorkomen dat bepaalde politieke uit- de besprekingen. Wat dat betreft maakt de schrijver zich dus geen enkele illusie. Maar hij ziet dat niet als een nadeel, maar als een voor deel. De Russische regering heeft on getwijfeld, meent hij, in sommige op zichten een vals beeld van de wester se inzichten. Dat kan alleen maar uit de weg geruimd worden als Russische waarnemers samenkomsten in het wes- ten kunnen bijwonen. Langzaam maar moeilijkheden te brengen en dat de zeker kan ook het Russische politieke woorden zorgvuldig gekozen zullen moe- denken op die manier beïnvloed worden, ten worden. Hij is evenwel van mening dat de westerse afgevaardigden alles zullen kunnen zeggen wat zij willen. Hoofdzakelijk maakt hij zich even wel zorgen dat de westerse afgevaar digden lang niet altijd de wijsheid zul len betrachten die van hen gevraagd wordt. „Ik ben soms ontsteld over de wijze waarop westerlingen in het open baar pijnlijke vragen stellen aan chris tenen van achter het ijzeren gordijn Dit houdt evenwel helemaal niet in dat moeilijke politieke onderwer pen niet besproken zullen kunnen wor- Lawrence sluit de mogelijkheid niet uit dat zich regeringsagenten bevinden onder de Russische afgevaardigden, hij waarschuwt voor een al te snel oordeel: „bovendien", voegt hij er nog toe. „zullen Sowjetagenten op oecu menische bijeenkomsten spoedig ontdek ken dat ze hun tijd verknoeien." RESULTATEN Lawrence ziet in het nieuwe contact mogelijke politieke winst. De Russische kerkelijke leiders dragen wel geen po litieke verantwoordelijkheid in hun land en men moet dus geen directe resul taten verwachten, maar wel zullen zij eerlijk verslag moeten uitbrengen aan (Advertentie) DRINK SI NAS gezond en/&Zf/t4 lekker UW HAAR CORRECT IN MODEL Prov. kerkvergadering Zuid-Holland (Van onze kerkredacteur) „lachen" om de kwestie-Smits, doch niet over deze wereldvraag." Een andere spreker heeft tijdens de vergadering kennelijk gezegd: „Er is een grote schuld van nalatigheid in de ge meenten. Men reageert zo wereldgelijk- vormig. Onze synode spreekt zich ge lukkig wel eens uit maar er komt uit de gemeenten HAARCRÈME De hervormde provinciale kerk- j vergadering van Zuid-Holland heeft zich in een brief gericht tot alle kerkeraden van deze provincie, waarin de verontrusting wordt uit gesproken dat er zo weinig be- j zorgdheid is over de hervatting I m^-KingerT onSer de" aandacht van de atoomproeven. De kerk-!kerkeraden ,®e.^ac^;n,T;°Pda^^|!^1iet vergadering neemt geen enkel k,,nnpn wor *n standpunt in, maar dringt er bij de kerkeraden op aan om „intense aandacht te schenken aan wat over beschuldigd kunnen worden, dat wij als kerkeraden en gemeenten, als kerk van Jezus Christus, maar voort leefden in valse gerustheid en apathie, terwijl de Dag des Heren nadert." ÏÏInV w^m.nrUitf.vc P.uïT'Zf genoemde vragen reeds door de synode en de Wereldraad van Ker- Schandaal in de schaduw, door Do lores Hitchens. Vertaling Maria de Roo. Omslag Friso Henstra. ABC- pocket. Uitgave N.V. De Arbeiderspers. Amsterdam. De bezetting, een weergave in boek vorm van de uitzendingen der Neder landse Televisie-Stichting, door dr. L. de Jong. Deel 2. Uitgave Em. Querido N.V.. Amsterdam. Requiem voor een schoolmeisje, door Ivan T Ross. Vertaling Ria van Haas ter Omslag Kees Kelfkens, ABC-pocket. Uitgave N.V. De Arbeiderspers. Am sterdam. Sex is niet alles, door Rutherford Montgomery. Vertaling R. Germenraad. Omslag Catrinus. ABC-pocket. Uitgave N.V, De Arbeiderspers. Amsterdam. Reukwater, door Peter Jaspers. Om slag Mance Post. ABC-pocket. Uitgave N.V. De Arbeiderspers, Amsterdam. Het planetarium van Otto Otzinga en andere verhalen, door R. Blijstra. Om slag Alfons van Heusden. ABC-pocket. Uitgave N.V. De Arbeiderspers, Am sterdam. Het meisje Rosemarie, door Erich Kuby. Vertaling Fie Zegerius. Omslag Alfons van Heusden. ABC-pocket. Uit gave N.V. De Arbeiderspers, Amster- De kleine ranseldrager, een verhaal uit de tachtigjarige oorlog, door Ton Oosterhuis Illustratie Pim van Boxsel. Tweede druk. AB< De Arbeiderspers, De man die de trap afging, door Tjeerd Adema. Illustratie Pim van Boxsel. Tweede druk. ABC-pocket. Uit gave N.V. De Arbeiderspers. Amster dam. De dierentuin van doctor Dolittle. door Hugh Lofting. Vertaling G. W. Elberts. Omslag Alfons van Heusden. Illus tratie Hugh Lofting. ABC-pocket. Uitga ve N.V. De Arbeiderspers. Amsterdam. doctor Dolittle. ing G. W. El- i Heusden. li ken gepubliceerd is". brief wordt onder meer ge schreven: „Zonder uitvoerig te hebben willen treden in de moeilijke vraag over het al dan niet onontkoombare van de bedoelde besluiten der verschillende regeringen, is de provinciale kerkverga dering wel van oordeel geweest, dat er weinig blijk werd gegeven in ons volk, althans in onze gemeenten, dat men zich met deze problemen in gedachten, ge sprekken of daden bezig hield. Ja. zelfs moet het voorgekomen zijn. dat kerke raden «kennelijk wordt bedoeld: door hun scribae of predikanten i niet eens in kennis werden gesteld van de desbe treffende hun toegezonden stukken. Deze „rust" zou een goede vrucht kun- i van een vast vertrouwen in Gód en in de toekomst van Jezus Chris tus, onze Heer, doch wij betwijfelen, of deze zienswijze wel wezenlijk de alge' juiste verklaring mm 1 het gecon stateerde of misschien vermeende schijnsel is." In deze brief wordt een uitspraak :n afgevaardigde geciteerd die heeft ge zegd: „De laatste jaren is men in de kerk en in de pers fel bewogen geweest Spaanse studenten tegen subsidie r.k. universiteit Op een massabijeenkomst van on geveer 2500 studenten van de univer siteit van Madrid is vandaag een re solutie goedgekeurd waarin de rege ring gevraagd wordt de subsidie aan de rooms-katholieke universiteit van Navarra stop te zetten „totdat onze staatsuniversiteiten het minimaal vereiste economische en culturele ni veau bereikt hebben." gezonden worden van onderwijs dentensyndicaat. De Universiteit van Navarra werd in 1960 gesticht door Opus Dei, een or ganisatie van rooms-katholieke leken. Op de vergadering van vandaag werd betoogd dat de universiteit van Na varra „niets heeft bijgedragen tot de vrijheid van het onderwijs in Spanje." Onder de voorstemmers waren zes priesters die aan de universiteit van Madrid studeren. In de resolutie wordt het studentensyn dicaat, dat onder auspiciën van de regering staat, beschuldigd van een „lafhartige houding" in het geschil om de universiteit van Navarra. Voorts wordt geëist dat iedereen die in staat is onderwijs te geven onge acht zijn politieke status ook het recht moet hebben om onderwijs te geven. Beroprwastverk Ook de Russische kerk zal niet van westerse invloed vrij blijven. Deze kerk kent wel een lekentheologie, maar de leek draagt verder toch betrekkelijk weinig en zeker geen sociale ver antwoordelijkheid. Daarom behoeft het niet te verbazen, dat de Russen soms verbaasd staan over de veelheid van onderwerpen die de westerse kerkelij ke leiders bespreken, en de veelheid van taken die bij ons op de weg van de christenen komen. Er is reden om aan te nemen, schrijft hij dan, dat de ogen langzaam maar zeker open gaan voor de verantwoordelijkheid die de christen heeft en het gevolg kan zijn dat op vrij korte termijn het aantel leken (dus niet-geestelijken) aan de staf van het patriarchaat van Moskou zal toenemen. WINST het tijdperk van de bijbelkritiek niet doorgemaakt. Zij hecht hoge waarde aan de traditie en is soms geneigd om eerder naar het verleden dan naar de toekomst te kijken. De kerk is eigen lijk pas losgewoeld uit middeleeuwse toestanden en in eens overgeplaatst in moderne maatschappij. Bovendien gaat nu ook de leiding in andere han- in over. Tot nu toe rustte die in han- :n van de oudste generatie, eigenlijk ig van voor de revolutie. De middelste generatie heeft geen theologische opleiding kunnen genie ten, omdat er geen seminaria waren toen zij jong waren. Het gevolg is dat de grootouders nu de leiding moeten rdragen aan de nog vrij jonge kleinkinderen, die in de nieuwe naoor logse seminaria zijn opgeleid. Spoe dig zal deze kerk dan ook de jongste leiding hebben van alle kerken in de wereld. Maar juist dat maakt het con tact met de jonge Russen zo gewel dig belangrijk en volgens de schrij- „opwinden". NED. HERV. KERK Aangenomen naar Gorinchem (vac. W. G. Gijzel): E. Holtrigter te Weesp, die bedankte voor Putten (kring Andreas- kerki Bedankt voor Krimpen a. d. Lek: L. Doppenberg te Wilsum. NED. PROT. BOND noemd tot voorganger van de aid. Musselkanaal: dr. J. Kolfschoten te Delft. GEREFORMEERDE KERKEN Kand. C. van der Wouden, De la Cha- blonièrekade 26 te Kampen, is beroepbaar. De heer A. van Zuijlen, kand. te Rot terdam, deelt mee dat hij geen verdere beroepen meer in overweging zal nemen. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJG.) Examen. De classis Rotterdam heeft praep. geëx. en beroepbaar verklaard kand. H. Mostert, Portlandstraat 46b, Rotterdam-21. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Westzaan: J. P. Geels te Haarlem-C. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Leermens en Lop- persum: mej. H. A. Winter, proponente te Groningen. OUD-GEREF. GEM. IN NED. Beroepen te Loenen aan de Vecht: E. du Marchie van Voorthuyzen te Leereum. Wie Jezus wil aanhangen, zal van alles afstand dienen te doen. Wat Hij wil is öf de hele mens öf niets. Hij stelt Zich niet tevreden met een helft. Het volgen van de Heer* is niet een zaak van een compromis, niet een kwestie van tijd of van zin vandaag nietmorgen wel het betekent zich volledig overgeven aan Hem, tot in de kleinste onderdelen van het leven. Op de berg, met de schare aan Zijn voeten, leert Hij: Niemand kan twee heren dienen, want hij zal of de ene haten en de ander liefhebben, of zich aan de ene hechten en de andere minachten" (Mattheus 6 24). Jezus stelt de mens altijd voor een keus. Wat wilt ge? Mij volgen? Goed, verkoop dan al uw bezittingen. Altijd met Mij zijn? Goed, maar dan afstand doen van alles waaraan gij zo gehecht zijt. In Mijn voetsporen wandelen? Goed, maar verzamel u dan geen schatten op aarde, waar mot en roest ze ontoonbaar maken. Wat willen wij? In feite dit: Jezus volgen naar het ons uit komt. Meer in tijden van tegenspoed dan in tijden van voor spoed. In tijden van voorspoed denken we onszelf wel te kunnen redden. Als Jezus ons maar nabij wil zijn als de nood aan de man komt. Als er oorlog dreigt of hongersnood. Maar Jezus wil, dat wij een keus doen. Ook nu, vandaag. De keus: öf Hem öf de wereld. Want „gij kunt niet God dienen en de Mammon". In de gistermiddag in Den Haag gehouden vergadering van de Vak- raad voor de kleine metaalnijverheid hebben de in deze raad samenwerken de organisaties van werkgevers en van werknemers uitvoerig van ge dachten gewisseld over hetgeen de raad te doen zou staan, nu gebleken is dat het college van rijksbemidde laars geen aanleiding heeft kunnen vinden het unanieme advies van de Stichting van den Arbeid op te vol gen met betrekking tot een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor de kleine metaalnijverheid. Het college van rijksbemiddelaars heeft uit beleidsoverwegingen gemeend zich niet aan het advies van de stich ting te kunnen houden. De gedachtenwisseling in de vergade ring van de vdkraad heeft aanleiding gegeven tot het besluit om zich in eigen kring nader te beraden over nieuwe voorstellen aan het college. Aan dit na dere beraad zal de Algemene Neder landse bedrijfsbond voor de metaalnij verheid en de elektrotechnische indus trie (A.N.M.B.) niet meedoen. Deze bond handhaaft, zoals bekend, de voor stellen die 22 februari door de vakraad zijn gedaan. Nu de vakraad voor de kleine metaal nijverheid, met uitzondering van de A.N.M.B. bereid is zich nader te bera den over nieuwe voorstellen, is er een breuk gekomen in de eenheid die de af gelopen maanden tijdens de onderhande lingen soms met grote moeite gehand haafd is. Inmiddels hebben de werkgeversorga nisaties in de kleine metaalnijverheid reeds op 29 maart hun voornemen ken baar gemaakt om de tussen partijen overeengekomen verhoging van de uur lonen ter kennis van haar leden te bren gen, zodat, naar aangenomen wordt, in de praktijk het overgrote deel van de handarbeiders in de kleine metaalnij verheid in het genot is van het verhoog de uurloon. Anderzijds zou van de zijde van de A.N.M.B. worden bevorderd dat bedrij ven die daarvoor maar enigszins in aanmerking komen bij de grote indus trie worden ondergebracht, terwijl geen beletselen in de weg zouden worden ge legd aan het overgaan van werknemers uit bedrijven van klein metaal naar on dernemingen van groot metaal. Het aantal van de bij de A.N.M.B. ge organiseerde handarbeiders in de klei ne metaalnijverheid is ongeveer even groot als de ledentallen van deze groep werknemers van de belde confessione le bonden tezamen. Vragen rondom Genesis en de natuur wetenschappen, door drs. H. A. L. van der Linden, drs. A. A. Manten en prof. dr. J. Veldkamp, met nabeschouwing van drs. H. G. Schulte Nordholt. Refe raten SSR-Reünistenkring Utrecht. Uit gave J. H. Kok N.V., Kampen. Niet-gereformeerde in „G.S.I.-nieuws": (Van onze kerkredacteur) Het „GSI-nieuws" de kwartaaluit gave van de stichting Gereformeerd Sociologisch Instituut bevat in ziin laatste nummer een uitvoerige studie over de gereformeerde jeugd. Deze werd oorspronkelijk als een litera tuurscriptie geschreven door de Utrechtse student j. J. Bos. De re dactie heeft wel enige kritiek od dit erkstuk vooral „t.a.v. de eenzijdi ge benadering van de Gereformeerde Kerken als een kerkelijke emancipe- ringsgroepering", maar meent dat deze scriptie toch zeer waardevol is. omdat zij geschreven werd door iemand buiten de Gereformeerde Kerken. Student Bos behoort tot de Gereformeerde Gemeenten. De studie beslaat samen met een zeer uitvoe rige literatuurlijst bijna 24 pagina's. Student Bos komt in zijn studie tot de •olgende samenvatting: „In de Gere formeerde Kerken als emancipatiegroe pering heeft het georganiseerde jeugdwerk (hij spreekt in dit verband liever over jeugdorganisatie dan jeugd beweging. red.) vanaf hun bestaan een grote betekenis gehad. Het emancipa- tieideaal („De Doleantie kan dan ook worden beschouwd als een beweging, welke het emancipatiestreven der klei ne luyden en arbeiders kanaliseerde"), inhoudende de vorming van een gere formeerde sector op elk cultuurgebied, werd ook t.o.v. de positie van haar deze emancipatiepositie vereiste een re latief sterk isolement." De schrijver vervolgt evenwel: „Nu deze kerkelijke groepering zich inmid dels in de phase der voltooide emanci patie bevindt, m.a.w. geïntegreerd is in de totale samenleving via de protes tants christelijke zuil, registreert zij op gevoeliger wijze dan voorheen de ver schillende sociale veranderingen, ook die welke de sociale status van de jeugd betreffen. Haar jeugd is door de ze situatie eveneens gevoeliger gewor den voor de sociale veranderingen. Het concretisme en privatisme van de mo derne jeugd, zich uitend in sociale stij- gingsdrang en organisatiemoeheid, zul len m.a.w. ook de jeugd van de Gere formeerde Kerken niet onberoerd laten. Reeds zijn er indicaties betreffende een dergelijke mentaliteitswijziging op regionaal niveau in deze emancipatie groepering. Verder wordt in dit nummer nog me degedeeld dat voor en in samenwerking met de Ned. Geref. Jeugdraad een voor onderzoek zal worden ingesteld naar de diepere oorzaken van het niet deelne men aan het gereformeerde jeugdwerk, teneinde te komen tot een juiste pro bleemstelling voor een groter onder- De gereformeerde kerk van Rotter dam-Centrum heeft verzocht een on derzoek in te stellen naar de gevolgen voor het kerkelijk beleid van de steeds toenemende ontvolking van de binnen stad. Een dergelijk onderzoek zal ook ingesteld worden voor de lutherse ge- jeugd in het derde milieu gerealiseerd; meente van Amsterdam. Vlekken hier, vlekken daar. Maar aan de meeste is wel wat te doen. Maar wat hielp er tegen Bent u het soms vergeten. Maar wie „Dat zit zo" heeft weet meestal raad. Zet u iemand op deze bon? Dan wordt dit handige boek uw eigendom. (Adverrentie) (in envelop (of op kaart geplakt! verzenden aan volmaakte pasvorm -"uiterst sterk - dus voordelig door lange levensduur Het is 17 jaar geleden dat ik hem voor het laatst zag. Het was een vreselijk afscheid. Het zou alle maal minder wreed zijn geweest, als ik hem maar niet meer had gezien. De ellende van dat afscheid is al die jaren in mijn geest blijven spoken. Het is niet menselijk meer als je, in je prille twintig, naast je lievelingsoom staat, terwijl zijn dode ge zicht vertekend is van grauw lijden. Hij stierf in een concentratiekamp, drie dagen na de bevrijding. - _Hom Hp~fi<m"ur van Wat er oan hem over was kwam naar Holland brof dr. P Smits. M»»r dit rumoer Poor sen nette burBerlylc« beBrofenis. Het toas niet staat proportioneel toch in een ernstige menselijk meer. wanverhouding tot de verontrusting Ik dacht, toen het vrede was weer thuis in over de kernbewapening, een vraagstuk plaats van ondergedoken, een poederdoos in mijn dat de toekomst van het mensdom on- tas jn plaats van contrabande dot ik weer wat middellijk raakt het ethos vani de jemger zou gaan denken en voelen. Ik feestte mee Schepping Gods. God zal misschien [en at ^eer wittebrood. We waren nog wat schuw en onwennig. Toen, na een week. zag ik hem. Er hadden vol wassen mensen voor die deur moeten gaan staan, om het me te verbieden, om het te voorkomen. Maar ik had immers de oorlog meebeleefd, hoe veel familieleden en vrinden hadden gevangen gezeten, dit moest toch niet zo'n schok zijn. Het was wel een schok, de laatste, hardste schok. Toen ik naar hem keek werd ik misselijk en dui zelig. Een andere oom, die het goed met mü meende, fluisterde: >tHy is het niet meer hoor." Ik begreep heel goed hoe hij dat bedoelde, maar het maakte me driftig van machteloosheid. H\j DAT ZIT ZO Schrijf hier uw eigen n afschuwelijk dui- De vroegere privésecretaris van keizer Halle Selassie van Ethiopië. T. Paul Ver- ghese. thans priester van de Orthodoxe Kerk in India, is benoemd tot mede-se cretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken. Deze positie brengt met zich mee dat hij aan het hoofd van de af deling voor oecumenische activiteit zal staan, een van de drie belangrijkste af delingen van de Wereldraad. De benoe ming werd bekend gemaakt door dr. W. A. Visser 't Hooft, secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken. was het niet meer, nee dat i delijk. Hij was mijn ideaal geweest en ze hadden hem dood gemaakt. En hoe. Er schroeide iets in me dicht. Dof en leeg liep ik later op het kerkhof. Toen ik maanden daarna hoorde, dat mijn broer ook dood was. behoefde ik goddank dit alles niet nog eens te beleven. Aan hem kon ik denken zoals wij samen kind waren geweest, want hem zag ik nooit terug. Soms ben ik fel jaloers op de twintigers van nu. die met hun problemen toch gewoon jong kunnen zijn. Zelfs met hun verdriet zijn ze jong. Maar het heeft iets onmenselijks, als een oom, letterlijk dood-geleden, zo definitief de streep trekt door je jeugd. Dit is nu 17 jaar geleden. Iedere vierde mei, als de vlaggen halfstok hangen, brand ik voor hem, voor mijn broer en de anderen een kaars. Geen relilgieuze of heilige heldenkaars, maar gewoon, stil, een kaars. En nu, dit jaar voor het eerst, zie ik dat ge zicht, verworden van zinneloze ellende, niet meer voor me. Zelfs als ik mijn ogen stijf dicht doe. kan ik het niet meer terugroepen. Voor het eerst ben ik het echt kwijt en denk ik alleen maar aan hem, zoals hij was, een man in de kracht van zijn leven, met een hoekig harlekijn-gezicht en leven de, felle ogen. leder jaar als ik de kaars aanstak, herdacht ik zijn lijden, nu pas kan ik zijn bevrijding 1 Dat dichtgeschroeide plekje in mijn hart, dat vol wassen bleef, is gezuiverd doordat ik groeide. Hij n n K L- is dood, maar verlost. Dat heb ik natuurlijk altijd "L*"! z'l D DO€K wel geweten, maar nu ik eindelijk de hel van dat rj;;i gezicht verloren ben, is mijn lijden in mij ook DOOrcleVOl met ongeloof lijk °PNu°neem ik pas echt a/scheid van hem. Strak, handige wenken - is niet steek ik de kaars aan. Voor hem, voor mijn broer, voor alle anderen. Nu voor de zeventiende keer. En toch anders. Heer, ik dank U, voor de genade dat U mij groeien liet. MINK VAN RIJSDIJK U kunt noteren als nieuwe abonnee: BETALING PER WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was ik al abonnee. Voor het aanbrengen van bovenstaande nieuwe abonnee heb, ik dus recht op iin de winkel te koop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2