co 7.' CARON Grote orgel Gehoorzaal primeur in ons land Maquettebouwers voor „Leiden aan het werk Bekeken Leiden 90 bekeken Intrekking vakantieregeling voor Leidse dameskappers Kerkkorendag in Leiden Protestants bej aardencentrum hard nodig in Noordwijk Instrument van 1468 pijpen Levertijd: 50 maanden NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 4 MEI 1962 Agenda voor Leiden en Den Haag Vrijdag Geref. kerk, Oude Vest, 7 uur: Doden herdenking, spreker loco-burgemeester J. C. van Schaik, uitvoering Requiem van Herman Strategier door Nederlands Madrigaalkoor o.l.v. de componist; orgel: C. Hanegraaff. Monument voor gevallenen, 3 uur: Kranslegging. Zaterdag Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met „Kleine kinderen worden groot". Bonairestraat 13, 35 uur: Receptie t.g.v. heropening Marks' Taxibedrijf. Bevrijdingskerk 730 uur: Hervormd- Gereformeerd Avondgebed. D e n H a a g, Kon. Schouwburg, 8.15 u. Haagsche Comedie met „Het Prieel"; 11.15 uur nm: Werkgroep Haagsche Co medie met ,,'n Wissewas". Diligentia, 8 uur: Quartetto Viotti. Houtrustgebouw, 8 uur: Koninginne- concert door het Residentie-Orkest od.v. Elie Poslavsky. Malieveld, 8 uur: Circus Boltini. Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek Tot hulp der Menschheid, Hooi gracht 48, tel. 21060. De dienst van apo theek R. van Breest Smallenburg te Lei derdorp wórdt eveneens door deze Leid- se apotheek waargenomen. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Mijn doch ter weet er meer van (14 jaar). Ludo (2.30, 7 en 9.15 uur): De zwarte monocle (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Diamanten bij het ontbijt <T8 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Luitenant Brown vogelvrij (18 jaar); donder dag: Een huis vol heksen. Studio (2.30. 7 en 9.15 uur): Het mee dogenloze oog (18 jaar); 's ochtends 10.30 en 11.30 uur: Zilveren huwelijksfeest Ko ninklijk Paar in kleuren. Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): De hel van Iwo-Jima (14 jaar). Tentoonstellingen Boerhaavezalen, schilderijen, tekenin gen, aquarellen en grafisch werk van Wim Nederlof, Bert Ponsen, Hans Pouw en Kees van der Kwast (tot 12 mei). Lakenhal, Schilderijen aquarellen vanl Johan Bunimg (tot 8 meö). Prytaneum, tekeningen van Harry Kamoen, onder auspiciën van Pro Civi- tate (tot 31 mei). Academiegebouw, Drie fasen in het werk van Mark Kolthoff (tot 29 april) Leeszaal en mbliotneeK Keuvens oree straat 27. maandag en woensdag van 1 tot 5.30 en van 7 tot uur; dinsdag 1 tot 5.30 uur: vrijdag van 10 tot 5.30 van 7 tot 9 uur: saterdag van 10-5.30 Op de vijfde verdieping van het stadhuis wordt al hard gewerkt voor de tentoonstelling „Leiden bekeken", die van 19 juni af in de Waag wordt gehouden en een beeld zal geven de plannen tot sanering en stads vernieuwing. Dit pronkstuk is een fraaie maquet te van de stad met een oppervlakte van zes m2. De heren A. C. Wiemer (33) en D. Swint (30) van de ste- debouwkundige afdeling der gemeen te besteden op de rommelige zolder hun dagen aan het in elkaar knutse len van miniatuurhuizen, -kerken en bekende gebouwen in Leiden. De huisjes zijn van verschillend getinte houtsoorten gemaakt, zodat de quette er straks, als het hout is lakt fleurig zal uit zien. In 'de „houten stad" zijn al schillende punten te herkennen: stadhuis, de molen De Valk, enkele hofjes, het Elisabethziékenhuis, het Laat ze maar ravotten of touwtje springen. Zo'n jacket, voor Uw meisje of jongen, kan ertegen 1 Zware katoenen gabardine, rits sluiting, dubbele capuchon, diverse vrolijke kleuren (o.a. bleu, rood en blauw). En de wonder I prijs i ir deze prac- :ne, vlotte DRI-SIL JACKETS I 1 tof Coster-stunt: f.0.50 st.p.m. Zolang de voorraad strekt. Geen tel. of schrift, bestellingen. LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Kone Hoogstraat 11 Meent hk. Goudse- slngel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg V.e:t-f i'jlskadc 35 ZEIST: Slotlaan 158-160 VLAARDINGEN: Liesveld 7-9 T Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Annie Maria Johanna dr v K J Storm en J Sinteur; Catha- rlna Wilhelmlna Antia Maria dr v P T Hilgersom en G C van Schie; Jean Paul zn v H T Drenth en L Bauer: Maria dr v J Kroon en M Lous: Marcel André zn v C A Ros- heuvel en A Cornells; Daniera dr v J Cohen en K M Vogel; Monica dr v J J Abspoel en G K Vandelaar; Hasina dr v N L Bellekom en M Jon ker; Serge zn v N den Hoed en M Vogelenzang. GEHUWD: J Kuivers en D M J de Graaf: J Poelstra en J C Kukler; J G Boogmans en H M van Os; A Aarts en C J van der Voort; J P Schouten en M J de Haas; W L P van Wijk en CAM Otten: F K Box en A Veld hoven; J Favier en C A M Korenhof; A C Slijkhuis en P J de Moojj; C H Holverda en S Bodijn; J L Webster en C de Wolf; P Arnoldus en J Brug man; W P Broers en J Logeman; N C den Os en C C M A de Vos; G M D Ondei en D J Beneker; J W de Wit en J E Heuzen. OVERLEDEN: J Wassenaar 45 Jr echtgen v M van Duin; C J Boom 40 jr echtgen v B Boender; P J Mathot 61 jr man: H J Duindam 5 dagen zoon. Leeszaal Steenschuur afgekeurd In het jaarverslag 1961 van de rooms- katholieke openbare leeszaal en biblio theek te Leiden wordt de afkeuring van het gebouw Steenschuur door de ryks- insoecteur gemeld Vóór juni moet een plan voor de verbouwing bij de rijksin spectie zijn ingediend om in aanmerking te blijven komen voor een rijkssubsidie. Men heeft nu contact opgenomen met het bestuur van de Lodewijksparochie: de parochie is eigenaresse van het pand. Er kon inmiddels aan een architect op dracht worden gegeven een verbouwings plan op te stellen. Filmavond V.O.L.A. De Vola (Vereniging van oud-leerlin gen der Leidse ambachtsschool) hield gisteren in het Geref. Jeugdhuis een filmavond in samenwerking met een be- tonfabriek te Zeist. Voorzitter C L de Pree heette in het bijzonder de heer J. Klijn. de spreker van deze avond, wel kom. Nadat de heer Klijn iets over hef maken van schokbeton had verteld, werd de film .Journaal" vertoond. Nadat een tweede film was vertoond, beantwoordde de heer Klim een aantal vragen. Ir. B, H. H. Zweers gaf een toelichting bij de na de pauze vertoonde film „Voor spanning". Riolering toekomstig veem arktterrein De dienst van gemeentewerken heeft namens het college van B. en W. het maken van stamriolen naar het toekom stig veemarktterren en van rioleringen in de Ventweg langs het verlengde van de Willem de Zwijgerlaan. ter weerszij den van de Koningstraat en in de Ko ningstraat opgedragen aan de firma J. de Vries Zn te Delft voor een bedrag van o38.000; hierbij zal de gemeente zelf een deel der materialen leveren. station, de Morspoort, de Lakenhal, de sterrenwacht, het bejaardencen trum Groenehoven, het arbeidsbureau en enkele musea. Sommige gebouwen worden ge deeltelijk machinaal, gedeeltelijk met de hand gemaakt aan de hand van foto's, maar als er in het ge meente-archief geen voorbeelden zijn te vinden, gaan de maquettebouwers zelf de stad in om een schetsje te maken. De plattegrond van het nieuwe Lei den is nog niet helemaal bijgewerkt. Als dat het geval is („over een dag of tien", schaf de heer Wiemer) wor den de huizenblokken, de openbare en andere gebouwen op de geschil derde ondergrond geplakt en de boompjes en parkeerplaatsen vastge lijmd. Met alle werkjes op-het-laatste- moment, die er natuurlijk nog bij ko men, zal het nog een toer worden om de maquette vóór de openingsda tum gereed te krijgen. „Laten we ho pen, dat er niets tussenkomt" zegt de heer Wiemer bedachtzaam. De maquette bestaat uit een dertig tal tegels, die ter bestudering uit het geheel kunnen worden gelicht. Er is sprake van, dat naast deze maquette en het andere materiaal ook een aantal studiemaquettes zal worden op gesteld, die het gemeentebestuur heeft gebruikt bij de besprekingen ovei plan. DIT EMBLEEM in de etalage garandeert U, dat U daar veilig kunt kopen. Levering met waarborgcertifitaat. Sinds enige tijd wordt zowel van werk gevers. als werknemerszfjde aangedron gen op Intrekking van de vakantlerege- voor de dameskappers. De Kamer Koophandel heeft verleden jaar ge rapporteerd, dat blijkens een enquête nog maar nauwelijks een meerderheid van de dameskappers zich met de verplichte vakantieslulting kan verenigen. De Ra- adviseerde daarom met ingang van 1962 de vakantieregeling voor de kap- persbedrUven in dier voege te wijzigen, dat zü alleen van toepassing zou blüven op de inrichtingen, waar het bedrijf van herenkapper wordt uitgeoefend. Voorts heeft de Vakraad voor het Kap- persbedrijf, het overkoepelend orgaan de werkgevers- en werknemersorga nisaties, eveneens verzocht de regeling voor de dameskappers af te schaffen. De verplichte sluiting van een week word', economisch niet meer verantwoord ge acht en ontmoet ook grote bezwaren bij het personeel. Dit laatste is B. en W. van Leiden enige tijd geleden bevestigd door de drie personeelsorganisaties. De besturen van de twee plaatselij kt patroonsbonden nemen hierbij een afwij kend standpunt in. Zij geven de voorkeur handhaving van de vakantieregeling de dameskappers, en W. zijn van oordeel, dat er vol doende aanwijzingen zijn om aan te ne- I. dat het aantal voorstanders van een verplichte vakantiesluiting onder de dameskappers sterk is afgenomen. In ver. band hiermede en gelet op de bezwaren de werknemers, achten zij het raad- a tot intrekking van de huidige vakantieregeling voor de kappersbedrij aver te gaan en een nieuwe regeling PRIMA KOLEN V00RJAAR5PRUZEN HAAGWEG 15 - TELEFOON 20105—20521 vast te stellen, die van toepassing zal zijn op de winkels, waarin uitsluitend of in hoofdzaak het bedrijf van herenkap per wordt uitgeoefend. De commissie voor de sociale zaken en de rechtskundige commissie kunnen zich hiermee vereni gen, met dien verstande, dat van laatst genoemde commissie één lid zijn stem heeft voorbehouden. T\E LUTHERSE werkgroep voor kerkmuziek houdt, zoals wij melden, zondag 6 mei voor de achtste maal haar jaarlijkse kerkkorendag, dit keer in Leiden Ongeveer 180 zangers en zangeressen uit alle delen van het land zullen 's morgens bijeenkomen in het kerkge bouw aan de Hooglandse Kerkgracht. Om half elf begint daar een feeste- lijke hoofddienst, die wordt geleid door de plaatselijke predikant, ds. H. J. A. Haan, en ds. A. J. Allan uit Heerlen. Twee koren verlenen hun medewer king: de Leidse Schola zingt in dt liturgie, het Bussumse koor bij de be diening van het Heilig Avondmaal. Na een gemeenschappelijke brood- maaltijd wordt de middag besteed aan een excursie en de voorbereiding van de avondsamenkomst. Deze begint om half acht en bestaat uit een program ma van kerkmuziek, uit te voeren door de gezamenlijke koren en de organiste, mevr. AA. Blankenstein—Offenberg. Hierna wordt de dag besloten met een vesper, het avondgebed volgens de orde van het Lutherse gezangzoek, te leiden door prof. dr. P. Boendermaker. Zowel voor de kerkdienst om half 11 als voor de kerkmuziekavond en vesper om half 8 worden alle belang stellenden hartelijk uitgenodigd. HEUGNFELT - TRETFORD - BOUCLÉ TAPIJT W. J. ZIRKZEE GEMEENTE LEIDEN Officiële publikatie Openbaarmaking kandidatenlijsten De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis. <Jat de van nummers voorziene lijsten van kandidaten voor de op 30 mei te houden stemming ter verkiezing van de leden van de gemeen teraad voor een ieder ter gemeentese cretarie van Leiden, afdeling Bevolking c.a.. ter inzage zijn neergelegd. Leiden. 3 mei 1962 De burgemeester voornoemd J. C. van Sohaik wiethioud'er loco-bumgemeester SENSATIONEEL!!! KERKO BEL-O-FAST Zelfstrijkend. COTTON wonderoverhemden Prijs ƒ15,90 NOLET heeft ze! BOTERMARKT 8 en 9 Inspecteur Verhoef meent: politie te Noordwijk, heeft voor de chr. bejaard en vereniging te KoordwUk- Binnen gesproken over: Ouderdom en gebreken. Hoewel de lichamelijke afta keling zich bij het ouder worden duchtig doet gevoelen, is gelukkig aan de andere kant vaak een geestelijke groei merk baar. Vele bejaarden vereenzamen, maar men moet vooral niet denken, dat de vereenzaming alleen b(j oudere mensen voorkomt. Ook heel veel jonge mensen Uiden eronder. Van groot belang is een passende le vensvulling te hebben. Ontspannende ar beid kan van nut zijn. De raad werd ge geven hiervoor contact op te nemen met het plaatselijke damescomité van het Rode Kruis. De heer Verhoef gaf voorts als zijn mening te kennen, dat het de hoogste tijd wordt, dat Noordwijk een tehuis krijgt, waar de protestants-chris telijke bejaarden zelfstandig wonen en met eigen meubelen en dergelijke in hun verblijf een eigen sfeer kunnen scheppen. Voor het bestuur van de christelijke be jaardenverenigingen te Noordwijk zag hij hier een belangrijke taak liggen. Verkeer De heer Verhoef gat wenken om onge lukken in en om de woning te voorko- hij ging verder uitvoerig in op- de gevaren in het verkeer. Hy gaf het bestuur in overweging op de bcjaarden- soos eens per maand verkeersles te ge- Wat bet geestelijk leven van de be jaarden betreft, wekte hij op tot bijbel bespreking. Er volgde een geanimeerde ge- dachtenwisseling. Het bestuur van de afdeling Noord wij k-Binnen zal zich met dat van de afdeling Noord wijk aan Zee in verbinding stellen om gezamenlijk stappen te doen bij de kerkeraden en het gemeentebe stuur met het doel te komen tot het stichten van een protestants-christe lijk bejaardencentrum. Openbare bijeenkomst hervormd-gereformeerd Maandagavond om acht uur wordt in het gereformeerd verenigingsgebouw aan de Hoofdstraat een openbare bijeenkomst gehouden, georganiseerd door de her- vonmd-gereformeerde gespreksgroepen te Noordwijk aan Zee. De gespreks groepen. die zich bezighouden met de door de ..achttien predikanten" gestelde eis tot eenheid van hervormden en ge reformeerden, hebben voor deze samen komst als sprekers uitgenodigd ds. P. D. Kuyper uit Sassenheim, praeses van de generale synode der Gereformeerde Kerken, en mr. A. W. Kist van het vor mingscentrum Oud-Poelgeest te Oegst- geest. Ds. Kuyper heeft als onderwerp „Niet hervormd en toch mr. Kist „Niet gereformeerd en toch..". Er is gelegenheid tot discussie. Trip Pro Rege De afdeling Noordwijk van Pro Rege maakt donderdag 24 mei het jaarlijks# reisje met als einddoel Giethoorn. Be langstellenden dienen zich vóór 20 mei op te geven bij L. van Beelen, Noordzee straat 7 te Noordwijk aan Zee, of bij J. N. Baalbergcn. Kerkstraat IA te Noord- wijk-Binnen. Men vertrekt om half acht bij De Punt. even later van het Linden- plein. Geslaagd De heer G. J. Slats, adjunct-commies A op de politie-adminlstratie alhier, slaag de te 's-Gravenhage voor het staatsexa men politiediploma B. Pusselprominenten 1. Mevrouw J. Hortensius-v. d. Arend, Fred, Hendriklaan 29. Oegstgeest; 2. G. M. V. v. d. Eist, Ie Havendwarsstraat 10, Lisse; 3. mej. G. Winterink. Loridanshof 10. Leiden. Zo juist ontvangen: 1 PERS. TERLENKA SPREIEN - 32.50 - 2 PERS. TERLENKA SPREIEN met volant - 48.- - LEUKE CRETONNE DEKENS - 22.- - HAARLEMMERSTR. 172-174-179 HERENSTRAAT 9 MIDZA Chinees Poppenspel in Volkenkunde Zóndagmiddag half drie wordt in het Rijksmuseum voor Volkenkunde de film „Chinees Poppenspel" gedraaid. Avondgebed Bevrijdingskerk Morgen om half 8 wordt in de Bevrij dingskerk (Zuid-West) weer een kort avondgebed gehouden. A LS DE GEMEENTERAAD van Lei- den maandag zijn goedkeuring hecht aan het voorstel om een bedrag van f 100.000 te aanvaarden uit het Burgerijfonds voor de bouw en plaat sing in de Gehoorzaal van een con certorgel, kan men er zeker van zijn, dat Leiden hier een representatief in strument krijgt. Wij hadden een onderhoud met een vertegenwoordiger van de Zaandamse orgelbouw Flentrop, waarbij duide lijk is gebleken, dat het orgel aan hoge eisen zal voldoen. De plaatsing van het koorpositief. waarover wy gisteren al schreven, ia wel nodig, want de fa. Flentrop heeft voor het grote instrument een lever tijd van niet minder dan vijftig maan den moeten vaststellen. Dat houdt uiteraard verband met de grootte van het orgel maar ook met het feit dat met de bouw nog niet kan worden be gonnen. De eigenlijke bouwtijd be draagt omstreeks veertien maanden Verwacht mag dus worden, dat het orgel over ongeveer vier-en-een-half jaar in gebruik kan worden genomen. Het krijgt 1468 pijpen. De front- pijpen van het hoofdorgel krijgen een hoog tingehalte, die van het pedaal worden van rood koper. Het orgel zal worden gebouwd vol gens het mechanische slcepladen- systeem. Het wordt het eerste orgel voor een Nederlandse concerzaal dat geheel volgens de klassieke principes zal worden gebouwd. Adviseur voor de keuze van het systeem en voor de dispositie was de bekende Haarlemse organist Albert de Klerk. Het instrument, dat geheel in de werkplaats van Flentrop te Zaandam zal worden gebouwd, wordt geplaatst in een mahoniehouten kast, waarvan de vorm door de inwendige structuur van het orgel zal worden bepaald. Het wordt dus geen sierkast maar een kast die de functie heeft om de klank van de pijpen te bundelen en op de juiste manier te weerkaatsen. Dispositie Ten slotte laten wy hier de dis positie volgen. Hoofdwerk, C-g'" Prestant 8 Quintadeen 8 Roerfluit 8 Octaaf 4 Speelfluit 4 Octaaf 2 „Houd dat ritme vast" of „Lan gere slagen maken". Deze en vele andere kreten zullen we van nu af aan weer te horen krijgen langs de waterwegen van de Sleutelstad. Ze komen luidkeels uit de megafoons van coach of trainer die op hun fietsje de jaagpaden zullen afjakke ren om hun pupil(len) aanwijzigin- gen te geven om de ranke, lage boot nog sneller en nog gelijkmatige door het water te laten schieten. Het seizoen is weer geopend, we gaan weer roeien! Mixtuur IV Scherp Ill Trompet 8 Borstwerk, C-g"' Holpijp 8 Koppelfluit 4 Prestant 2 Quint U/3 Sifflet 1 Cymbel II Regaal 8 Pedaal, C-r Bourdon 16 Prestant 8 Gedekt 8 Octaaf 4 Ruispijp ni Fagot ie Koppelingen Manuaalkoppeling als trede Pedaalkoppel I als trede Pedaalkoppel II als trede VAD GEEFT EEN1 ANTWOORD OP IEDERE BINNENHUIS-VRAAG Alles is afge stemd op deze tijd van „weten- hoe-men-wonen- moet". Van klas siek salonstel tot hypermodern dressoir. Van praktische eetka-, mertafel tot ruim- tebesparende 6laapbank. Uit alle meubelwind-] streken in de royale VAD sor-) tering opgeno men. In tal van voorname hout soorten en stof feringen. In vele^ prijsklassen. Maar altijd op VAD niveau: met zorg geko zen uit het beste, van Europa's meubelindustrie.'1 Votfi.j'hu't test" rsn d VROOM A DREESMANN LEIDEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3