■Bill! Uw probleem is het onze Eerste Pro Rege-thuis over grens: Handorf Een kanttekening Predikanten bezorgd over gereformeerde situatie Een woord voor vandaag Diakonale taak is ruimer dan de armenverzorging Bezinning op werk G.S.A. HOEDER WORDEN... ZWITSAL 2 ONDERSTREPING REGERINGSBELEID JN zijn jaarverslag over 1961 heeft dr. M. W. Holtrop, president van de Nederlandse Bank, op opvallend ernstige wijze gewaarschuwd tegen een dreigende overbesteding. Hij ziet na drie jaar van onafgebroken opgaande conjunctuur het einde van de periode van expansie onverbiddelijk naderbij komen. Hij acht de kans groot, dat Nederland als gevolg van de loon- en kostenstijgingen van de laatste jaren In concurrentiekracht tegenover het buitenland verzwakt is en dat een omslag in 'de conjunctuur ons land voor ernstige problemen zal plaatsen. Een nieuwe periode van bestedingsbeperking zou ons land sociaal en eco nomisch zwaarder kunnen treffen dan voorgaande perioden van economi sche recessie. Als middel om een dergelijke ontwikkeling te voorkomen noemt dr. Hol trop het tegengaan van een overbesteding en dus beperking van verdere kostenstijgingen bij het bedrijfsleven. Dit geluid zal niet nalaten indruk te maken in het Nederlandse bedrijfs- leven. Wellicht dat dr. Holtrop hiermee een belangrijk steentje heeft bijge dragen ter voorkoming van een ernstige economische recessie, die voor brede lagen van de bevolking zeer onaangename gevolgen zou hebben. Maar wij willen er toch ook aan herinneren, dat het geluid, dat dr. Holtrop heeft laten horen, beslist niet nieuw is. Het is ongeveer een half jaar ge leden, dat onze regering het bedrijfsleven op ongeveer gelijke wijze te verstaan heeft gegeven, dat men zich beperkingen zal moeten opleggen ter voorkoming van een nieuwe bestedingsbeperking. De regering had reeds kredietbeperkende maatregelen genomen om te grote investeringsactiviteiten tegen te gaan, de regering was reeds tot revaluatie van de gulden overgegaan om zo de oververhitte economie wat af te koelen en de regering bleef onverkort vasthouden aan een globaal toezicht op de prijzen, waarbij ongewenste prijsverhogingen werden tegengegaan. Om te voorkomen dat de loonstijgingen, vooral tengevolge van de krapte op de arbeidsmarkt, sterk de produktiviteitsstijgingen te boven zouden gaan, heeft toen de regering het bedrijfsleven nog gevraagd om een matiging bij het loonbeleld. Te sterke loonstijgingen jagen immers het kostenniveau op, waarbij op den duur prijsverhogingen niet uit kunnen blijven. Dezer dagen heeft de regering ook nog het disconto van de Nederlandse Bank verhoogd, om het opnemen van bankcredieten minder aantrekkelijk te maken. Wat de president van de Nederlandse Bank opmerkt ls dus niets nieuws, het is echter slechts een onderstreping van de juistheid en de noodzakelijk heid van het huidige regeringsbeleid in het sociaal-economische vlak. Extra vreemd doet nu nog weer aan de bijzondere drukte, die men van socialistische zijde onlangs heeft gemeend te moeten maken om zo mogelijk alsnog ónder het akkoord van Oud-Wassenaar tot matiging van de loonsver hogingen uit te komen. De voorzitter van het N.V.V. drs. D. Roemers, heeft er zelfs nog een interpellatie in de Tweede Kamer voor over gehad. De con fessionele vakbeweging heeft echter van beter inzioht blijk gegeven en het N.V.V. was ten slotte wel gedwongen van zijn weg terug te keren. Het Vrije Volk heeft thans zijn socialistische lezers niet de opvattingen van dr. Holtrop onthouden; wellicht dat men nu ook hier begrijpt, dat het re cente optreden van het N.V.V. op z'n minst als wonderlijk aangemerkt moet worden. In een werkgroep van de Sociaal-Economische Raad wordt op het ogenblik onder leiding van prof. Schouten gedokterd aan een ontwerp voor een nog vrijere loonpolitiek in Nederland. Terecht kan men zich afvragen, of in brede omvang het Nederlandse bedrijfsleven, gelet op de recente houding van het N.V.V., voldoende verantwoordelijkheidsbesef op zal kunnen brengen om als uitvoerder op te treden van een dergelijke nog vrijere loonpolitiek. Drs. M. W. J. M. Peijnenburg, secretaris van het Nederlands Katholiek Werkgevers Verbond, heeft onlangs uitgesproken te vrezen, dat de Stichting van den Arbeid reeds niet opgewassen zal zijn tegen de huidige opwaartse loondruk. Als men nu als eensgezind bedrijfsleven nog niet toont zijn ver antwoordelijkheid te kunnen dragen, dan ware het beter, aldus drs. Peijnen burg, alle geroep om grotere vrijheid en verantwoordelijkheid te staken. Op het ogenblik wordt elke interpretatiemogelijkheid nog aangegrepen om aan de loonrem te ontkomen. Het College van Rijksbemiddelaars en het bestuur van de Stichting van den Arbeid worden bij elke poging, de totale loonontwikkeling binnen redelijke grenzen te houden, beticht van een tekort doen aan gerechtvaardigde verlangens. Het beleid van onze regering en de waarschuwing van dr. Holtrop maken het overduidelijk, dat het bedrijfsleven verantwoordelijkheidsbesef voor de ontwikkeling van het hele sociaal-economisch gebeuren zal moeten tonen, wil het in staat zijn de weelde van een grotere vrijheid op loongebled te dragen. Staatssecr. Calmeyer verricht opening Nederlands centrum op raketbasis De luchtmacht militairen van Nederlands eerste groep geleide wapens, die in Handorf even ten oosten van Münster in Duitsland is gelegerd, hebben sinds gisteren een eigen „Heim". Voor de vrije avonduren beschikken zij thans over een militair tehuis, dat de tot nu toe gebruikte kantine van het kamp moet vervangen en dat behalve onderdak-voor-na-de- dienst ook een opvangcentrum wil zijn voor de gezinnen van die Nederlandse militairen die in Duitsland wonen. Het (verplaats bare) protestantse militaire te huis werd gebouwd in opdracht van de Koninklijke Nederlandse Militaire Bond Fro Rege, die hiermee haar eerste militaire te huis over de grenzen heeft ge kregen. De opening werd gistermiddag ver richt door de staatssecretaris van de fensie, luitenant-generaal b.d. M. R. H. Calmeyer, op een bijeenkomst in de re creatiezaal van het nieuwe gebouwtje waarbij verscheidene luchtmachtgees- Algemeen zionisten confereren te Amsterdam Op 20 en 21 mei a.s. zal Amsterdam het middelpunt zijn van de zionistische wereld als daar de internationale confe rentie wordt gehouden van de algemeen zionisten, een belangrijke zionistische groepering buiten Israel die zich in te genstelling tot alle andere groeperingen niet wenst te identificeren met een in Israel bestaande politieke partij. Voor deze conferentie zullen uit nagenoeg al- Australlë vertegenwoordigers naar Am sterdam komen. Zij zullen overwegen welke stappen genomen moeten worden ten buiten Israel, die zich wel voorstan der betoont van identificatie met een Israëlische politieke partij. Voorts zal de conferentie aandacht schenken aan de toenemende immigratie in Israel, die thans weer omstreeks 7000 zielen per maand bedraagt, het onderwijs aan en de absorptie van de immigranten. De conferentie zal besloten worden met een openbare manifestatie, waarop tal van vooraanstaande Joodse leiders uit het buitenland het woord zullen voeren. Evangelisatie-landdag avoigi maal zal in het wandelpark ..Velser- Voor de zevende achtereenvolgende delpa beek" te Velsen op tweede pinksterdag circa 3000 personen, zullen 's morgens, 's middags en 's avonds samenkomsten worden gehouden. Sprekers zijn onder meer ds Jac van Dijk, hervormd predi kant te Nijkerk. ds G. Toornvliet uit Bloemendaal, ds J. A. Visser uit Am sterdam, rev. G. Brucks. directeur van de Europese Evangelische Zending te Zeist en de evangelisten Th. Dikkes te Leiden en J. Klein Haneveld te Bodegraven. S.S.R.-forum spreekt over plan-Achttien De Societas Studlosorum Reformato- rum. afdeling Utrecht, organiseert op zaterdag 12 mei 1962 naar aanleiding van de oproep der ..Achtien" in hun ..Van Kerken tot Kerk' een forum over de eenwording hervormd-gereformeerd. De forumleden zijn: Ds. G. Boer uit Huizen, Dr. K. Strijd uit Amsterdam, Ds. G. Toornvliet uit Bloemendaal, Dr. J. Schelhaas uit Amsterdam. Het forum wordt gehouden in gebouw ..Trianon", Oudegracht 252, Utrecht om elf uur. Dominee gelooft in verandering van Eichmanns opvatting Ds. William L. Hull van de Canadese evangelische kerk, heeft in Jeruzalem gezegd dat Adolf Eichmann ,.er ern stig over nadenkt of hij verkeerd ge daan kan hebben" met het volgen van de nazileer en het deelnemen aan het doden van de Europese Joden in de oor log. Ds. Huil heeft Eichmann geregeld be zocht sinds deze in hoger beroep ge gaan is. „Hij leest gedeelten uit de Bijbel die ik hem heb voorgesteld misschien leest hij wel meer en tijdens mijn volgende bezoek spreken wij daarover. Ik heb het gevoel dat wij het punt ge naderd zijn waarop hij er ernstig over nadenkt of hij verkeerd gedaan kan hebben". Brief aan kerkeraden Drie predikanten In de Gerefor meerde Kerken, ds. C. H. Appelo te 's-Gravenhage-Loosdulnen, ds. W. C. van den Brink te Renkum-Heelsum en ds. D. N. Wouters te Hoorn hebben een getuigenis doen uitgaan aan alle kerkeraden van de Gereformeerde Kerken in Nederland. Daarin geven zij uiting aan hun bezorgdheid over de richting waarin het gereformeerd ker kelijk leven zioh beweegt. Zij verklaren ernstig verontrust te zijn over de min meer geruisloze verandering die zich in het kerkelijk leven voltrekt. Als voorbeelden noemen zij de voort gaande toenadering tot de Nederlandse Hervormde Kerk en het al duidelijker streven naar het toetreden van de Ge reformeerde Kerken tot de Wereld raad van Kerken. Wat het eerste Dimt betreft wijzen zij op de actie van ae zogenaamde achttien' waaraan negen predikanten van de Gereformeerde Kerken meewerken. Zij verklaren verbijsterd te zijn dat deze negen blijkbaar geen bezwaar hebben tegen een eenheidsstreven waarbij ook vrijzinnigen betrokken zijn. Onverklaarbaar is het hen ook ook dat deze negen ten aanzien van de christelijke school en het christe lijk organisatieleven ruimte willen la ten voor gedachten, die een openlijke ondergraving betekenen van de belij denis van Christus' Koningschap op elk levensterrein. Tegen de eis tot hereniging stellen deze predikanten het getuigenis van hen die in de vorige eeuw door God geroepen werden tot reformatie van zijn Kerk. Ook is voor hen aansluiting bij de Wereldraad van Kerken even onaan vaardbaar als in 1949. Zij menen dat alle experimentele plaatselijke activi teiten evenals alle eenzijdige voor- Berne pin gswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Haren (Gr.) (geest, verzorger Beatrixoord)J. W. Fase te Appelscha. Bedankt voor 't Harde: J. Jongerden te Bruchem en Kerkwijk. Benoemd te Oude Pekela (Ned. Herv. Kapel): D. Stolk te Nieuwerkerk a. d. IJsgel. GEREFORMEERDE KERKEN ngenomen naar Zuidbroek en Hark stede: J. L. Bel. kand. te Den Helder, lie bedankte voor Mannickendam. GEREFORMEERDE GEMEENTEN r Barneveld: L. Rijkscn te EV. LUTH. KERK lichting onwettig zijn en de Gerefor meerde Kerken schade betrokken. Ernstig roepen de ondertekenaars van het getuigenis op tot een waken voor verschraling der belijdenis, zulks niet in de laatste plaats met het oog op de kerkjeugd. Zij roepen alle kerkera den op de zaak die hen bezwaart, in him vergaderingen en in die van de classis aan de orde te stelen, zulks tot bewaring van het schriftuurlijk karak ter van de Gereformeerde Kerken. Het getuigenis Ls mede ondertekend door enkele leden van de Eerste en de Tweede Kamer, van gedeputeerde sta ten, door burgemeesters en wethou ders, door zeven hoogleraren zowel van de Vrije Universiteit als van de open bare hogescholen, alsmede'door nog een twintigtal predikanten. Jaarvergadering Bond Nederland Israël Zaterdagmiddag houdt de „Bond Ne- derland-Israël" zijn jaarvergadering in de Ernst Sildemhoeve te Lage Vuursche met aansluitend een weekendconferen tie. Zaterdagavond spreekt ds. H. J. Hegger, gereformeerd predikant te Kor- tenhoef over „Welke kracht is aan Gods volk gegeven?" en zondagmiddag me vrouw dr. F. T. Diemer-Lindeboom uit Rotterdam over „Een vergeten hoofd stuk". Advertentie Ds. P. J. de Jong overleden In de leeftijd van 79 jaar is te Hilver sum overleden ds P. J. de Jong, emeri tus-predikant der Nederlands Hervormde Kerk. Ds de Jong werd 24 november 1907 slaagde bij voor zijn doctoraal examen. Op 6 september 1908 werd hij te Heinenoord in zijn ambt bevestigd. In 1917 vertrok hij naar Bennebroek en 1 oktober 1922 deed hij zijn intreden in Amsterdam. Deze gemeente heeft hij gediend tot aan zijn emeritaat op 1 janu ari 1948. Ds de Jong heeft zich in de hoofdstad op verschillend gebied bewo gen. Hij had zijn arbeidsveld in de Jor- daan en was vorzitter van het Koning Willemshuis. Ook is ds De Jong voor zitter geweest van de hervormde diaco- nesseninrichting in Amsterdam, van de commissie van toezicht op het gods dienstonderwijs en van het genootschap voor lectuurverspreiding „De Lichtdra ger". Ds De Jong was voorts vice-voor- zitter van de „Vereniging voor Israel". Na zijn emeritaat vestigde hij zich in Hilversum. Daar zal zijn stoffelijk over schot zaterdagmiddag op de Noorder- Het Pro Rege-tehuis in Handorf is het 58ste tehuis dat de bond, die al sinds 1874 bestaat, heeft laten bouwen. Het is het eerste in het buitenland, „maar", zei initiatief nemer luchtmachtpredikant kapi tein ds. J. W. Jongbloed, we hopen dat nu het eerste er is, meerdere zullen volgen. In Duitsland zijn nog verscheidene andere Neder landse luchtmachtbases, onderaf delingen van de groep geleide wa pens. Onder meer in Rheine eh Osnabrück. Daar moet men het nog zonder stellen, maar een eigen centrum is ook in deze plaatsen hard nodig. 90 MILLE In ieder geval: het eerste tehuis staat r. Een modern geheel van hout opge trokken gebouwtje (kosten: ongeveer 90 mille) vlak bü de vliegbasis. Een ruime recreatiezaal, een speelzaal (met tafel tennis, biljart en sjoelbak) en een stu deerkamer, zullen voorlopig ruimschoots voldoende zijn om de In Handorf gele gerde militairen 's avonds onderdak te verschaffen. Een maand geleden ongeveer werd het tehuis officieus in gebruik genomen. Toen nam beheerder J. C. de Jong (27, en afkomstig uit Leidschendam) er sa men met zijn jonge vrouw en dochtertje Marjolijn zijn intrek. Hard is er in die maand aan de inrichting gewerkt. Maar er is dan ook duidelijk resultaat: de mi litairen vinden er een aan alle moderne eisen voldoend clubhuis. Staatssecretaris Calmeyer noemde het tehuis het meest bijzondere van alle Pro Rege-tehuizen. In de eerste plaats, zei hij, ligt het buiten het grondgebied van ons Koninkrijk. Dan is het een oecu menisch clubhuis, want ook de rooms katholieke militairen zullen er van harte welkom zijn zolang die nog geen eigen tehuis hebben. En tenslotte: het is niet alléén een clubhuis voor de dienstplich tige militairen, die in den vreemde toch een thuis moeten hebben. Ook de Neder landse gezinnen van de militairen zullen er worden ontvangen, 's Zondags zullen er voor hen kerkdiensten worden gehou den en voorts zullen de verscheidene clubs er onderdak krijgen. Wij willen met dit nieuwe tehuis de sfeer van het gezin zo dicht mogelijk benaderen, zei de staatssecretaris. Geen concurrenten Rooms-katholieke Nederland se luchtmachtmilitairen in West- Duitsland gaan nu naar het protestantse clubhuis in Handorf. Om de week zullen voorlopig protestantse en r.k.-erediensten in het nieuwe gebouwtje worden gehouden. „Maar", zei majoor-aalmoeze nier F. Maas, „ook wij gaan nu bouwen. De plannen zijn er. En zodra ons centrum gereed zal zijn, mag u onze gast zijn." Reactie van staf-luchtmacht predikant It.-kol. ds. A. C. J. v. d. Poel: deze samenwerking is prachtig. Wij staan immers voor dezelfde zaak. „En", zo voegde hij er aan toe, „we zijn geen concurrenten STEUN Garnizoenscommandant luitenant-kolo nel H. F. Zeylemaker zei: de eerste groep geleide wapens zal y ,J1 zÜ 's avonds"terecht kunnen. Dit ls een echt centrum van Ne derlandse samenleving. Ds. Jongbloed wees vervolgens op de nauwe samenwerking tussen protestantse en rooms-katholieke luchtmachtgeestelij ken, een samenwerking, die er op Ne derlandse luchtmachtbases aanwezig en brachten wensen over aan het Pro, Rege-bestuur onder voorzitterschap van kolonel b.d. (KNIL) G. Wielin'ga. Gelukwensen waren er voorts van ver scheidene andere instanties. De Hervorm de en Gereformeerde Kerk waren verte genwoordigd door resp. synodesecretaris ds. W. Dijckmeester („ik ben nu sinds 23 jaar voor het eerst weer in de Bonds republiek") en ds. Le Cointre. Zij over handigden samen (geheel in het kader van de oecumenische opzet van het te huis) symbolisch het cadeau: een doop vont, avondsmaaltafel en een kansel. Over een maand zal dit liturgisch trum, dat wordt vervaardigd door leer lingen van de eerste christelijke lagere technische school aan het Veluweplein in Den Haag gereed zijn. VERDER Cadeaus ook van het C.J.V. (een bi bliotheek), de gereformeerde jeugd (een cheque van 2500 gulden het PI.T. (een piano), de gereformeerde Neder landse Kerk Duisburg Ruhrort (een en veloppe met inhoud), de nationaal chris ten onderofficiers vereniging (een Bij bel), de militairen die ook aan bouw meewerkten zelf (een klok) en van de bouwer (een fraaie smeedijzeren Huge- notenkruis). En tenslotte het laatste ca deau van ds. Jongbloed, die voorzitter Wielinga kon meedelen dat de afdeling Handorf van Pro Rege een ledental van vijftig heeft bereikt. Daarmee gaat Pro Rege ver*- der. Het eerste tehuis voo-r.mili-; tairen over de grens staat er nu, maar en dat hopen zowel mïli- tairen als Pro Rege mèerdére tehuizen zullen moeten volgen. Want Hamdorf is niet de enige Nederlandse militaire basis in de Bondsrepubliek Jezus is altijd direct en altijd persoonlijk. Er behoeft nooit twijfel te bestaan over wat Hij bedoelt. Als Hij met Zijn discipelen wandelt in de omgeving van Caesaréa Pliilippi stelt Hij een vraag. Zo maar een gewone vraag maar die al een andere vraag insluit. Wie zeggen de mensen, dat de Zoon des mensen is? Daar weten de discipelen wel antivoord op te geven. Ze hebben immers daarover alles al gehoord. Ze weten van de geruchten en van verhalen, die rondom Jezus zijn ontstaan. En ze haasten zich Jezus naar ze denken in te lichten. O. wilt Gij dat weten? Men zegt: ...Johannes de Doper, men zegt ook Elia, en Jeremia, of een der profeten. En dan, vermoedelijk voor hen geheel onverwacht, komt die ene vraag. „Hij zeide tot hen: Maar gij, wie zegt gij dat ik ben?" (Mattheus 16 15). Ineens is de belangrijkheid van wat-de-mensen-zeggenverdwenen. Het accent is verlegd. Verlegd van de massa naar het individu. Jezus demonstreert hier duidelijk, dat het op het individu, op die ene mens, aankomt. Tot op de dag van vandaag. Wat de mensen van Jezus zeggen, ach, na tweeduizend jaar weten we dat wel. Het is, voor ons, niet belangrijk. Belangrijk is: Maar gij, wie zegt gij, dat Ik ben? Chr. geref. conferentie in Apeldoorn (Van een onzer verslaggevers) Voor de twintigste maal hebben de christelijk gereformeerde ker ken hun diakonale conferentie ge had. Het was echter pas de eerste keer dat men in Apeldoorn bijeen kwam, of zoals de voorzitter, de heer C. Drieënhuizen uit Den Haag zei „bij moeder thuis". Want wie aan de christelijke ge reformeerde kerken denkt, ziet Apeldoorn al voor zich. In Apeldoorn, zo betoogde de voor zitter, „klopt het hart van onze kerken, want daar is de Theologische School ge vestigd, waar de ambtelijke vakken worden onderwezen". Het landelijk comité dat deze confe renties voorbereidt, had zich afge vraagd of het diakonaat 'wel aandacht krijgt bij het theologisch onderwijs. Men richtte daarom het verzoek tot de hoogleraren om de studenten in de ge legenheid te stellen de conferentie bij te Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr.W. de Kok. Alles over.zyvangerschap, geboorte, babyverzorging eri 'kleuter-, opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pag. In fraaie omslag) krijgt Lieten ge schenke bij aanschaffing van een fc- BABYSET DE LUXE M wonen. Omdat dit te veel tijd zou kos ten indien men in een andere plaats vergaderde, was nu opzettelijk Apel doorn uitgekozen voor de conferentie. Het ging dus deze keer bij de bezin ning op diaconale vraagstukken over de hoofden van de diakenen heen óók tot de theologische studenten. Hoofdschotel der vergadering was de voorlichting over de stichting Raad voor Gereformeerde Sociale Arbeid (G.S.A.), waarover de voorzitter van die Raad, prof. dr. R. van Dijk, hoog leraar aan de Vrije Universiteit, de aanwezigen inlichtte. Had deze hoogleraar op de a.r. depu- tatenvergadering verklaard tot „de zwijgers" te behoren, het ontbrak hem op de conferentie niet aan spraakwater. Volgens de heer Drieënhuizen hebben de Christelijke gereformeerde kerken de G.S.A. nodig. Reeds zitten zij er in met waarnemers. De komende generale sy node zal moeten beslissen of de aan vankelijke medewerking kan worden omgezet in een lidmaatschap. Sprekende over het fungeren van de diakonie in de plaatselijke gemeenten, vestigde de heer Drieënhuizen de aan dacht op de noodzaak van een volko men veranderde instelling. De diakonie kan zich niet meer be perken tot de armen, gelijk vroeger, maar zij zal bemoeienis moeten hebben met al wat op liaar weg komt, al be tekent dit niet dat zij alles zélf moet doen. Een deel van haar taak kan bijv. door het kerkelijk maatschappelijk werk worden verridht. Om kort te gaan, noemde de heer Drieënhuizen als eis van het diakonaat in 1962, dat het zal constateren, orga niseren, stimuleren en controleren. Daaruit volgt o.m. dat men het diako- naal spreekuur vervangt door diakonaal huisbezoek (bij alle leden der gemeen te). De .voorzitter geloofde, dat men door herwaardering van het diakonaat rrteer oog zou krijgen voor het pasto-: raat en daardoor voor het samenspel der ambten. Op minstens drie classes in de Chr. geref. kerken zijn vragen over de mo gelijkheden tot meedoen met het we- relddiakonaat aan de orde geweest. De mogelijkheid is groot, dat deze vragen ook de synodetafel bereiken. Een groot bezwaar is dat het wereld- diakonaat erg aanleunt tegen de We reldraad van Kerken en daar de Ohr. ;eref. kerken zijn aangesloten bij de .C.C.C., ligt het niet voor de hand dat de Ohr. geref. kerken via die weg met de hulpverlening aan hongerenden, noodlijdenden en vluchtelingen zullen beginnen. Er zijn echter ook vla de I.C.C.C. mo gelijkheden genoeg. De heer Drieëmhui1- zen las een brief voor van ds. J. C. Marls te Bloemendaal met een heel rij tje objecten. Men heeft trouwens al eens hulp verleend voor geteisterden in Chili en voor instandhouding van een weeshuis in Korea. In aansluiting op wat de heer Drieën huizen èn prof. Van Dijk hadden ge- was het referaat van de heer J. de Boer uit Den Haag over diakonaat t maatschappelijk werk. De heer De Boer (secretaris van de Raad voor G.S.A.) betoogde dat een le vend diakonaat tijdgebonden is en dat het daarom met eigentijdse middelen methoden zijn dienstverlening doel treffend moet maken, Het maatschap pelijk werk is een bruikbaar middel van deze tijd in de hulpverlening van mens tot mens. Noodzakelijk achtte de heer De Boer daarbij een samenwerking in het chris telijk maatschappelijk werk van allen, die de zendingsopdracht van Christus aanvaarden. Dat ware op plaatselijk, provinciaal en landelijk niveau te be- schadelijk en hoe kunnen zé dan be streden worden? Ze zijn gevonden houtnaden. Kunnen met Flint- NPHjmpSPISBIHBHMHBMHHBHN weer begint, "is alleen het onderblad dat het een kostbare geschiedenis (naalden) verdroogd en is het hout wordt. De kosten kunt u vragen ichadèlijk kun- de vraag of de planten zich nog zuüen dingswaarde? Maakt het verschil of het algemeen herstellen. men ze in de koelkast olaatst? Coniferen hebben een hekel wind (tocht) en het is dan ook aa raden na het planten de coniferen de noord- en noordoostkant te bescher- met takken, naalden of koperwormen, larven kniptorren of agriotessoorten, land- en tuinbouw nen zijn. Ze leven van onderaardse plantendelen zoals wortels. Na twee of drie jaar zijn ze volwassen, verpoppen zich en worden kniptorren. Het zijn nachtdieren, die overdag wegkruipen. Leg daarom op plaatsen, waar u er veel vindt, uitgeholde aard appels neer en kijk deze elke dag na om de dieren te doden. Gebruik van vergif is niet gewenst met het oog op kinderen en huisdieren. Wann--- J- vogels nestmateriaal met grond hebben gebruikt, is het mogelijk dat zij daarmee de eitjes of larfjes heb- buiten. Nu ben meegebracht en dat ze daardoor op zolder zijn gekomen, maar het zijn dieren die in en op de grond leven, vogelnesten zelf nog groen, dan herstelt zich dat vaklieden. Het is voldoende als de tem- wel weer en zullen die bruine naalden peratuur boven het vriespunt blijft, later wel afvallen. Is de verdroging al doorgedrongen tot mm Vraag: Als men aardappelen enige het hout, dan "ziet dagen vooruit schilt en in het water dan is het laat Staan, vermindert dan de voe- Brieven, die niet voorzien zijn an naam en adres, kunnen niet beantwoord worden. Geheimhou ding verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband houden, moeiten In afzonderlijke brieven worden gesteld. de koelkast plaatst? an Antwoord: Inderdaad verliezen de te aardappelen aan voedingswaarde, als an ze lang tevoren geschild worden. Het beste en het lekkerste is vlak voor het disch arts heb ik koken te schillen - - In doet, zal het produkt niet zo houd- voedingswaarde, ^als baar zijn maar wel minder sterk u.u j Vraag: Op advies van een orthope- sch arts heb ik een canvas-corset in verband met rugklachten. Hoe kan lk s natuur- De beste planttijd is of april-mei of lijk niet altijd mogelijk. U kunt het aet zelf schoon maken? Ik was niet september-oktober, zodat ze vóór de verlies winter of de zomer weer flink aange- worteld zijn. Vraag: In mijn schuur met een half- Wanneer de steensmuur heb ik een stent naai Winters is deze schuur vochtig doet' belangrijke stoffen ----- - ----- irg tevreden toen ik het chemisch liet goed maken door altijd reinigen. Bovendien kostte het nog 9 leveelheid verse groenten gulden, met een nair- rv T n:..jk .Z0H d? aardappelen Antwoord: Naar onze mening kunt u stenen kolen- lange tijd in de koelkast laten net canvas-corset het beste reinigen ichuur vochtig a.n omd^t het w?arschlJnlijk afbreuk met droogschuim. Dit is in de handel schien een flinke hoeveelheid bij te eten. Ik i het vriest t J?ard ,als afkoelen. de smaak, wanneer Duueu. nu ïuu ik gaarne ui dit kolen- *»u zijn ui uezu van eer hok mijn wintervoorraad aardappelen V u j e r"aaK,lic, advocaat? Hoe elektrische wasmachine met element, opslaan. Is er een mogelijkheid de advocaat wat langer dan ge- Nu is dat element erg handig, maar hel eren aie in en op ae grona icven. aardappelen vorstvrij te bewaren door wo°""j£bewaren? 4 heeft één nadeel: het koekt erg aan. Vraag: In oktober plantte ik drie bijvoorbeeld isolerend materiaal te ge- Aniwoora. Het recept voor houdbare De handelaar heeft gezegd, dat wij de sterk verkrijgbaar. Vraag: Wij zijn worden de coniferen bruin, Is dit ,-atuur dalen zonder dat de aardappe- te wijten aan de felle wind? Verdivij- len bevriezen? nen de bruine toppen automatisch als bruiken? Zo ja, wat kost dit materiaal en' 300 gram k ongeveer? Tot hoever mag de tempe- .half stokje vanille, drie- li len bevriezen? Antwoord: Het meest afdoende i spouwmuur van te maken kwart liter brandewijn, life dl. water. U moet het vanillestokje splijten en het merg er uit schrappen. Doe de ge tijd weer eieren met de suiker en het vanille- helpen? merg m een kom en zet deze" gemakkelijk af kunnen ha- met pannen- gal moeilijk spons. Dit gaat echter kost uren. Bovendiei korst op. Kunt jonge en pas geplante exemplai bruin worden, komt helaas veol Door felle wind en vorst is de damping groter dan de garde kloppen tot de r laten metselen met een behoorlijke fSv«p 1UV v spouw er tussen. Deze luchtlaag werkt (ongeveer 15 minuten) en vervoli dan isolerend. Bij strenge vorst is dat langzamerhand de brandewijn dik I steen moet u niet verwijderen met mesje, want het element heeft daarvan veel te lijden; er oontstaan dunne plèkken, waardoor het element kan op de vernieuwde groei. Het is dus een bracht. Daar door de verdamping verdrogingsverschijnsel. Hoe ver deze de aardappels de lucht verdroging is voortgeschreden, kunnen rietmatten vochtig worden Jvold<^nt,.eu .MkerlKid kloppen en de massa blijven kloppen de binnenkant totdat deze gebonden is. Door steeds in doorbranden. Het enige middel ter wnrrfon aar.te ^kloppen beperkt koming van dit ongerief is de toevoe- iezelfde jB tien dc kans op schiften. De advocaat ging dus ook moet u in goed schoongemaakte fles- J dus spoe- sen overdoen en deze sluiten met wij uit de verte niet beoordelen. Het dig zullen gaan rotten, is het nodig kurk. Als u er wat minder brandewijn lezen en opvolgen! - n beetje calgon (bij de drogist verkrijgbaar) aan het water. U moet de gebruiksaanwijzing goed na-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2