Cals op de bres voor zijn geesteskind Mammoetwet moet staatsblad halen55 Hoger kwartaalresultaat Koninklijke Shell Echtpaar zag moord enging naar bed Samenwerking in Benelux heeft toekomst Economie en Financiën Hoge winst Fokker Teeltbeheersing fruit en groenten opgeheven Papoealeiders NIEUWE LEJDSCHE COURANT 11 VRIJDAG 4 MEI 1962 Ernstig teleurgesteld door CHU Ruimtevaarders op Hollandse klompen De Nederlandse voorzitter van de internationale ruimtevaartconfe rentie te Washington heeft donder dag echte Hollandse klompen aan geboden aan de ruimtevaarders Herman Titof en Jhon Glenn. Ieder hunner kreeg een klomp en de geverde heer H. C. van der Hulst zei dat de klompen uit een stam gemaakt waren en tezamen gedragen behoorden te worden. Hij voegde hieraan toe, dat deze souveniers niet wel bij een ruim- tepak zouden passen. Eigenlijk zou ik u ten sterkste willen afra den deze klompen op een ruimte vaart te dragen omdat zij niet ge makkelijk gesteriliseerd kunnen worden" aldus de heer Van der Hulst. lossing was gevonden die redelijk uit richten bood, dat de drie confessionele fracties principieel niet uit elkaar zou den vallen. „Wat", zo vroeg de bewindsman zich af, „is er sedertdien gebeurd Wat heeft ertoe geleid dat de drie fracties wel uit elkaar zijn gevallen?" Dr. Tilanus inter rumpeerde. dat de bereikte overeenstem ming slechte betrekking had op de grond wettelijke bezwaren. Dat bevestigde mi nister Cals 6lechte ten dele. HU achtte het aeer wel mogelUk, dat dr. Tilanus en zijn politieke vrienden intussen tot een ande- (Van onze parlementsredactie) jlJ'INISTER CALS heeft gistermiddag in de Tweede Kamer, aan het eind van de eerste ronde in het debat over de Mammoetwet, nogmaals een klemmend beroep op de Kamer gedaan om een zo nationale zaak als de vernieuwing van het voortgezet onderwijs ook in nationale zin te bezien. Vurig hoopte de bewindsman, dat het komend Mammoet-beraad in de Kamercommissie voor onderwijs alsnog tot overeenstemming over het ont werp zal leiden. Hij achtte zijn voorstel zo belangrijk voor het hele onder wijs, dat zelfs al zou het in de Kamer niet zo'n grote meerderheid ver werven als andere onderwijswetten, het naar zijn mening tóch in het Staatsblad moet worden gebracht Zoals wij gisteren reeds berichtten zal de behandeling van de Mammoetwet nu enige tijd worden geschorst om mi nister en onderwijscommissie gelegen heid te geven de vele amendementen te bespreken en naar een oplossing schillende „knelpunten" te zoeken. Op de suggestie van mevrouw Van Someren- Downer (lib.) om ook weer met de derwijswereld overleg te plegen, wilde minister Cals niet ingaan. Het is zijn* inziens een illusie te menen, dat daar door de meningsverschillen in onder wijskringen over de Mammoetwet zouden kunnen worden overbrugd. Zo'n her nieuwd beraad met buiten-parlementaire onderwijsmensen zou trouwens een uit stel van jaren betekenen. „Wij moeten er gezamenlijk uit zien te komen en niet voor onze verantwoordelijkheid te dezen terugdeinzen", zo liet mr. Cals de Kamer weten. HU herhaalde nog eens, dat de protestants-christelijke onderwijskringen nooit behoefte hebben gehad in te gaan op zijn verzoek om met hen over het wetsontwerp overleg te plegen. Het komend commissie-beraad zal on getwijfeld moeilijk worden, maar minis ter Cals verzocht de Kamer gistermiddag met klem „niet moedeloos te worden". De Kamer moet naar zijn mening ook niet meer doen dan haar taak is. Het gaat er nu om in gemeen overleg een wet tot stand te brengen; daarbij moet niet op de uitvoeringsmaatregelen worden in gegaan. Teleurgesteld De minister hield gisteren in zUn du pliek vrijwel op alle punten voet bij stuk. Zeer teleurgesteld toonde hij zich over het standpunt, dat de c.h.-fractielei» der dr. Tilanus en de CH.U.-voorzitter mr. Beernink ten opzichte van de Mam moetwet hebben ingenomen. ZU hebben het de regering wel bijzonder moeilijk gemaakt om tot gemeen overleg te ko men. Mr. Beernink heeft op de algemene vergadering van zUn Unie verklaard, dat hU zich door de mededeling van de minis ter dat hU bU een verwerping van de Mammoetwet zal heengaan, niet zal laten weerhouden om tegen het ontwerp te stemmen. „De heer Beernink moet dat vooral niet doen, maar iets anders is of hij zich door argumenten van tegenstem men zal laten weerhouden. Het onder wijs, de regering en alle andere ontwer pers van deze wet hebben daar recht op", zo meende de minister. Dr. Tilanus' voorkeur voor de (ingetrokken) wetsont werpen van minister Rutten. kon mr Cals niet serieus nemen. HU wees erop, dat tegen die wetsvoorstellen zo ze in behandeling zouden zijn gekomen éók alle bezwaren zouden zijn geuit, die nu tegen de Mammoetwet naar voren zijn gebracht. De bewindsman bracht de heer Tilanus 't tijdens de kabinetsformatie van 1959 ge voerde Mammoet-beraad in herinnering. HU wees erop, dat na dit gesprek de fractie-leiders van K.V.P., A.R.P. èn C.H.U. eenstemmig hebben verklaard, dat ten aanzien van de Mammoetwet een op- re conclusie zUn gekomen, afwijkend van die van 1959. ..Maar als dit niet zo Is, als de c.h. dus ook nö nog géén be swaren van principiële aard tegen de Mammoetwet hebben, dan maakt dit mUn bezwaar tegen en mUn teleurstel ling over hun houding des te groter". Naar zün mening had de heer Tilanus zijn kritiek ook bU de replieken niet concreet weten te argumenteren. „Ik zou volgens de heer Tilanus langs de Grond wet zUn heengelopen, maar hy is langs mijn vragen heengelopen", riep de be windsman verstoord uit. Ook uit de re pliek van dr. Bruins Slot (ar.) had hij niet begrepen op welke punten het wets ontwerp het (naar de mening van de fractieleider) mogelijk maakt dat diepste a.r. beginselen in het onderwUs niet tot gelding kunnen worden gebracht Dat zal dan bij de artikelsgewijze behan deling duidelijk moeten worden. Tot de heer v. Dis (s.g.), die meende dat de ir ter in de memorie van toelichting op 't wetsontwerp bijna letterlijk passages uit 'n pauselyke encycliek had overgenomen, zei mr. Cals: „Als men het ontwerp goed zou doornemen, dan zou men het op scheidene plaatsen wel eens in strijd kunnen achten met de bewuste ency cliek". Op de suggestie van dr. Tilanus om zich bU de verdediging van het ontwerp te laten bUstaan door een regeringscom missaris of anderszins, ging minister Cals niet diep in. Mocht echter assistentie noodzakelijk blUken, dan zal Wj alle hem ten dienste staande middelen daartoe aanwenden. HET NETTO-RESULTAAT van de Koninklijke Shell-groep zal in de buurt van 48 miljoen pond sterling (f 480 min.) liggen of 14 pet hoger zijn dan een jaar tevoren. Het definitieve cijfer wordt 11 mei bekend ge maakt, aldus de president-directeur van de Koninklijke Nederlandsche Petroleum M.. Jhr mr J. H. Loudon, gisteren op de jaarvergadering. Hij hoopte, dat naarmate de groep groeit, van tijd tot tijd verdere dividenden in aandelen zullen kunnen worden voorgesteld, ofschoon het over het alge lopen jaar niet verantwoord werd geacht. De verbetering in het eerste kwartaal is te danken aan een aanzienlijke stij ging van de verkoop en daling in de kosten per eenheid. Vooruitzichten voor 1962 zijn moeilijk te geven. Veel zal af hangen van de mate waarin groeps maatschappijen aan de verwachte ver dere 6tyging van de vraag zullen kun nen voldoen en of de verkoopprijzen zekere stabiliteit zullen tonen. Voor de toekomst over het geheel acht hij de vooruitzichten bemoedigend. Ieder jaar wordt in alle werelddelen de economische groei steeds meer een hoofddoel van regeringsbeleid, ieder jaar worden de methoden daartoe ver beterd, ieder jaar worden de industrieën in industrie- en ontwikkelingslanden steeds meer van elkaar afhankelyk en onze groep kan hierby een belangrijke rol spelen. De vraag naar energie in de wereld buiten het Sowjetblok zal in 15 jaar meer dan 75»/* sty gen en de olie voorziening zal moeten verdubbelen Over de hele wereld bestaat een enorm» potentiële vraag naar olie. die dienaar en bevorderaar is van economische ont wikkeling en een „groei"-industrie za' blUven. De huidige moeilUke tUd heeft het concurrentie-vermogen van de groepsanaatschappycn versterkt en bU redelyke vrijheid voor werk en aanpas sing zullen zy aan de grote toeneming van de vraag kunnen voldoen. Het winstaandeel van de directie heeft de aandacht. Er bestaat geen aanleiding tot de verwachting dat het dividend niet verder zal stijgen Een aandeelhouder stelde voor het dividend met 25 cent te verhogen tot f 5,50 per gewoon aandeel, hetgeen f 20 miljoen zou kosten van de f 300 min. vlottende middelen. Het bestuur zeide dat de gevraagde verhoging in feite ont vangen was door vergroting van kapitaal. Met het gezegde: „Boompje groot, plan- tertje dood" keerde de aandeelhouder zich tegen het argument, dat de zelffi nanciering ten slotte de aandeelhouders ten goede komt. Tegen het argument, dat de stijgende inwendige waarde in de koers tot uitdrukking komt. voerde hU aan dat zelffinanciering leidt tot koers daling van de aandelen. HU verwachtte tevens dat de kernenergie over 15 Jaar meer dan 8V» van de energiebehoefte zou dekken. Het bestuur voerde aan dat de maatschappij een groeiende en dyna mische onderneming is en -dividendver hoging zou neerkomen op geleidelyke liquidatie. Een andere aandeelhouder bestreed de voorgestelde dividendverhoging en uitte zün waardering voor de bezuinigingen. Hy vroeg of aardgas alleen een bron moord in Rotterdam, is aan het licht gekomen dat een echtpaar in de Spanjaardstraat, waar de verte- .enwoordiger P. R. vermoord werd, Wet hele drama voor hun ogen heeft ien afspelen, zonder echter in te 'rijpen. Alleen toen de 19-jarige mo ordrijver J. L. zijn slachtoffer be- oofde, tikte het echtpaar bestraf fend tegen de ruit Vertegenwoordiger R. had in de lacht van dinsdag op woensdag een iar»tal café's bezocht en verkeerde lermate onder invloed, dat hij zich voor de rest van de avond in een taxi iet rondrijden. In de verschillende :afé's toonde R. zich bijzonder vrij- <evig en liet voortdurend blijken dat tij een groot bedrag bij zich had. Tegen één uur raakte de vertegen woordiger in het café verzeild, waar de motordryver L. juiit een afspraak had gemaakt met de 30-jarlge buffet- Juffrouw P. v. O. Tggelyk met het twee tal verliet R. het café. Op straat liet hy echter blijken dat hü de buffetjuf frouw ook wel mocht en dit liedde tot de fatale vechtpartij, waarbü R. gewurgd werd. Het tweetal besloot daarop het slachtoffer, van wie zü meenden dat hU bewusteloos was, te beroven. Met het geld zyn zU in een nachtclub feest gaan vieren. Door het lawaai van de vechtpartU was een echtpaar in de Spanjaardstraat wakker geworden. Man en vrouw waren naar het raam gegaan en zagen de twee mannen vechten. Toen ze zagen dat de één bleef liggen en de ander de zakken van het slachtoffer leeghaalden likte de man tegen het raam, waarop L. en mej. v. Oa er vandoor gingen. Het echtpaar ging weer naar bed. „Er wordt hier zo vaak gevochten," was later het commen taar. Zoals bekend heeft J. L. een vol ledige bekentenis afgelegd. Mej. Van O. Is wegens medeplichtigheid in arrest ge steld. energie zal worden of ook voor ont wikkeling van de chemische industrie zal worden gebruikt. Het antwoord was dat de N.A.M. pas concessie heeft ge vraagd en dat 'het nog te vroeg was om te zeggen wat het doel van het aardgas zou zUn. Het gas is voor de chemische industrie bruikbaar, maar de prijs beslist en is nog niet bekend. Koninklyke zou een concurrente van de ohloorprodukten kunnen zijn, maar ook hier is de prijs van belang. De boringen in Gabon hebben nog geen resultaat opgeleverd. Het Russische olie-aanbod is van invloed op het prijs peil. maar misschien beseffen de Russen eens dat hogere prijzen economisch gun stiger zUn. De 1 juni als directeur aftredende heer A. Hofland werd tot commissaris geko zen. De jaarstukken werden met 1 stem tegen aangenomen. Het slotdividend van f 3 zal 8 mei betaalbaar zyn. (Van onze parlementsredactie) TXE MOGELIJKHEDEN voor de in- dustriële samenwerking Benelux zijn nog niet uitgeput, zei drs. J. W. de Pous gistermiddag in het Scheveningse Kurbaus aan een zaken- lunch georganiseerd door de Neder landse Kamer van Koophandel vooi België en Luxemburg. De heer De Pous zei, dat men niet kèn ontkennen, dat de Beneluxsamenwerk- king enigszins wordt overschaduwd door de samenwerking, die binnen de Euro pese Economische Gemeenschap gestalte heeft gekregen. Toch kan ra algemeen zeker spreken van dieping van de betrekkingen tussen de Beneluxlanden. met name op het ge bied van de gemeenschappetijke han delspolitiek en de coördinatie van het conjunctuurbeleid. De mogelykheden tot samenwerking in de particuliere sfeer zyn nog onvol doende erkend, zei de minister. Een der- gelüke samenwerking is echter uiter mate belangrijk. In de Beneluxlanden is de specialisatie dikwüls nog niet ver gevorderd als in landen met omvangrijker produktieapparaat Door samenwerking tussen de industrieën kan hierin veel worden verbeterd. Ook buiten Europa zün ontwikkelingen gaande, die een sterke concurrentie positie van de kleine landen nodig ma ken. vervolgde drs. De Pous. Conclu derend betoogde hU. dat de samenwer kinjg in Beneluxvcrband met name op het gebied van de research, de produk tiviteitsbevordering en de exportbevor dering vruchten kan afwerpen. De Kamer van Koophandel voor Bei- en Luxemburg bestaat in november zestig jaar. Het was dan ook begrijpe- lyk, dat de voorzitter, de heer K. K. H. Spaens, hieraan ruime aandacht schonk in zün openingswoord op de algemene vergadering, die aan de lunch vooraf Sing. Grondwerk begint voor Lelystad (Van onze parlementsredactie) In de loop van dit jaar zullen de grondwerken voor Lelystad beginnen. Minister Korthals van verkeer en wa terstaat zei dit deze week in de Eerste Kamer bij de behandeling de begroting van het Zuiderzeefond» oor 1962. De Senaat keurde de begroting goed Ook ging de Kamer akkoord met een wetsontwerp tot wijziging van de Zuider- zeesteunwet, waarin enige nadere voor zieningen ten behoeve van voormalige IJsselmeervissers worden geregeld. Instemming vond voorts een wetsont werp, op grond waarvan de staat ge machtigd wordt, zich garant te stellen voor enkele leningen, die de Nederland se Antillen zullen sluiten voor de ver steviging van de economische basis van Aruba en Curasao. De Eerste Kamer komt op 15 mei weer byeen en zal dan de begroting van de fensie behandelen. N.R.C.: Het dividend is bepaald op 10 (v. j. 10)% en 2% (-)% agiobonus; prof. dr. H. J. WHteveen werd tot ris benoemd. TJET bestuur van het produktschap -1-1 voor groenten en fruit heeft gis teren besloten tot afschaffing van de teeltregeling voor groenten, sluitkool uitgezonderd. Reeds eerder was de teeltbeheersing van fruit in de open grond opgeheven. De maatregelen, ge troffen in de crisitijd van de jaren der tig, zijn in de praktijk overbodig ge worden. Daarom is uitbreiding van de teelt niet te verwachten, al kan de kweker voortaan zelf zijn areaal be palen. Volgens mededelingen van het pro duktschap is de situatie thans als volgt: FRUIT. Teett volkomen vrij. Erken ning niet meer vereist voor produkten van de volle grond. Alleen voor de teelt van bessen, druiven, peren, per zikken en pruimen onder glas is nog een erken-mgsbewijs nodig, af te geven door het Landbouwschap. GROENTEN, Teelt volkomen vrij. be halve voor rode kool, witte kool en savooie kool anders dan groene kool. De erkende groenteteler mag evenwel maxi maal 5 are van deze sluitkool telen zon der vergunning. Erkenning vereist voor de teelt van alle groentesoorten, behalve uien. winterwortelen en koolrapen. Con tractteelt van groenten, uitgezonderd wittekool, mag zonder erkenningsbewüs geschieden, evenals de teelt voor eigen gebruik (veehouders). Het erkenningsbewijs, dat dus nog voor de teelt van de meeste soorten groenten vereist blyft, zal voortaan wor den afgegeven door het Landbouwschap, dat daartoe in de wet is aangewezen. Het bewijs van erkenning, reeds ver strekt door het produktschap, blijlft echter van kracht. Aangezien erken ningsbewijs en teeltvergunning tot dus ver in één document waren vreenigd, is het zaak voor de tier dit document zorg vuldig te bewaren, zo waarschuwt het produktschap. Derde stijging in Wallstreet De New Yorkse effectenbeurs ging gisteren voor de derde achtereenvol gende maal vooruit, maar met betrek- kelük trage handel De opening was wat hoger. In het be gin van de namiddag steeg de markt scherp en de meeste winsten bleven be houden tot in het laatste halfuur. Enige late wiostnemingen deden vele aande len ierts beneden het beste punt sluiten, doch gemiddeld was het de grootste winst sinds meer dan drie maanden op twee na de beste markt van het jaar. De meeste winsten liepen uiteen van fracties tot twee dollar. Spoorwegen, chemische fondsen, non ferro-metalen en de meeste olies en nutsbedrijven gin gen vooruit tezamen met een groot tal afzonderlyke aandelen, auto's waren verdeeld, staal daalde. Van de 1268 verhandelde aandelen sloten 689 hoger. 359 lager en 220 onver anderd. Er waren 53 laagte- en 13 hoog tepunten voor 1962. De index Standard and Poor voor 500 aandelen steeg 0,54 tot 66.53, overeenkomende met een totale koerswinst van 3.6 miljard en het beste cijfer sinds de 0.57 van 2 februari, die voor 425 industriëlen 0,64 tot 70,13, 25 spoorwegen 0.31 tot 32,11, 50 nutsbedrijven 0,02 tot 61.69 van Ass. Press voor 60 aandelen 1,20 tot 248.50. van Dow Jones vo 30 industriëlen 5.53 tot 675.49 punten. Nettowinst KNPM 14 pet. hoger Op de aandeelhoudersvergadering ve de N.V. Kon. Nederlandse Petroleum vandaag bekendgemaakt, dat uit de voorlopige cijfers blykt dat het net toresultaat in de buurt van 48 miljoen pond sterling zal liggen. Dit zou onge veer 14 procent meer zyn dan In het eerste kwartaal van verleden jaar. Alles wüst erop dat de verbetering te danken ;en aanzienlyke stijging in de verkochte hoeveelheden en een voort gaande daling in de kosten per eenheid- Hos;er inkomen Ned. Particinatie Mij. De Ned. Participatie Mü- boekte over 196» (I960) 2.29 (2.08) min dividend f 72.218 (121,180) rentebaten, 202.4 (162.382) andere inkomsten, 1.47 (0.59) min saldo gerealiseerde koerswinsten verliezen, en na aftrek van salarissen. kosten, afschrijving, enz. 2,77 (2,36) min winst Voorgesteld wordt 6% (6V4) dlv De beleggingsportefeuille bevatte 84 (79) pakketten aandelen met 35.68 (31.7) min boekwaarde en gemiddeld 8 (7.9)% rendement. Het geplaatst en volgestort kapitaal is verhoogd tot 11.58 (10.33) min. Rond 6 min werd belegd in aande lenpakketten van gevestigde Nederland se en industriële handelsondernemingen. De verkopen betroffen slechts ertkele beursfondsen en enige pakketten niet ter beurze genoteerde aandelen. De directie verwacht cnigzins hogere dividendin komsten. Enkele Amerikanen in contramine bij Unilever Op de jaarvergadering van Unilever N.V. heeft zich een unicum voorgedaan. Voor het eerst waren er tegenstemmers tegen de jaarstukken. Het waren 19 hou ders van New York shares van f 20 op naam met gezamenlijk 2966 stemmen De Nederlandse gemachtigde was er kennelijk wat verlegen mee. te meer daar tevens 3528 Amerikaanse voorstem mers met 3.417.398 stemmen vertegen woordigde. Hij vertegenwoordigde totaal f 68,4 min. nominaal. De aanlei ding is onbekend omdat men zyn stem niet behoeft te motiveren. Het betrof kennelijk geen georganiseerde oppositie want de tegenstemmers wonen uit elkaar gelegen plaatsen in Amerika. Slechts een van de 19 gaf een motief op. namelijk een dame, die schreef: Als wilt, dat ik voor de stukken stem, sluit ze de volgende keer dan s.v.p. in". Maar dat was gebeurd en zU ha-d kennelijk dus de stukken niet begrepen. De Jaar stukken werden met 22.284.328 tegen 2966 stemmen goedgekeurd. Veenkoloniale Bank: Het dividend I* bepaald op 24%: de eerste 4 maanden zün gunstig; vergroting van geplaatst kapi taal hoewel niet urgent wordt onder ogen gezien. De Koninklyke Nederlandse Vliegtui genfabriek Fokker heeft in 1961 34 vlieg tuigen verkocht waardoor het totaal kochte F27"s op 120 kwam en 32 afge leverd. totaal 83. De berichten van afne mers bleven onverdeeld gunstig. De fa brieken te Amsterdam en Dordrecht ren vooraametijk met F27's en de serie assemblage voor de F-104G Starfighter is midden 1961 begonnen, als hoofdaanne mer tezamen met anderen. Een deel van de F 27 fabricage moest worden uitbesteed aan de Franse Bro gue! Pogingen tot een schikking Brazilië hadden nog geen resultaat- Sa menwerking kwam tot stand met Vries Lentsch voor bouw van plastic- vaartuigen. Het Starfihgter-plan droeg nog niet bU tot de winst, omdat er nog geen vlieg tuigen werden afgeleverd. De N.V. zal ƒ500.000 bijdragen krachtens een over eenkomst met het Ned. Instituut vooi Vliegtuigontwikkeling aan de kosten var het voorontwerp van een F 28. Van d< reserve eenmalige aanloopkosten F 27 kon ƒ5,5 (vj. 2,7) min. aan de resulta tenrekening worden toegevoegd. Schiphol is een gebouw gesticht voor het elektrotechnische testcentrum ei is van defensie overgenomen. Met hulp van de Mij. v. Krediet op Vaste Termijn en de Export Financiering MU. kon de behoeften van afnemers aan nafinan- ciering worden voldaan, waarbü de risi co's verzekerd zyn by de Ned. Crediet- verzekeringmü. Ter dekking van de rendabele top van het huizenbezit 750.000 ten laste van de winst gebracht. Mede met het oog op de lange lever tijden van materialen en produktietijd van mpderne verkeersvliegtuigen den uitgaven gedaan en verplichtingen r onverkochte vliegtuigen toekomstige afnemers redelyke leve ringstermijnen te kunnen bieden. Hierom en met het oog op toekomstige plannen wordt voorgesteld de reserve diverse be langen met ƒ3,4 (2,5) min. te verhogen tot 13,4 min. De bedrüfsrekening w ƒ4.31 (v.j. 3,12) min., afschrijving ƒ2. (2,39) min., belastingreservering 1,5 (0,5) min., winst 1,27 (0,42) min. Voor gesteld wordt 15 pet dividend op gewone aandelen. Lager saldo Hensen De Machinefabriek Hensen heeft 1,24 «vorig jaar 1,45) miljoen exploitatiesaldo behaald. Aan de vrye reserve voordelen wegens investeringsaftrek werd 190.000 (-) onttrokken. Na 713.888 (708.540) af schrijvingen is de winst 400.915 (527.233) Reeds voorgesteld is 8 (10) dividend. (-) uit dividendreserva. Wegens zeer scherpe Duittse co tie moest een hoog bedrag aan speur werk worden besteed. De bedrijfskosten 6tegen sterker dan vroeger. Enige lang" orders, die tijdens de bestedingsbeperking tegen lagere prijs waren aangenomen werden afgeleverd en drukten de explol- tatiewinst. Het bedryf had het gehele Jaar grote bedrijvigheid en de orderpor tefeuille is voor zeer ruime tijd gevuld, meerendeels uitvoerorders. Over ver schillende objecten zün onderhandelingen gaande. De aanvraag voor de binnen landse markt loopt terug, die voor uit- 3er Is ruimer. Directie v. d. Heem hoopvol De directie van Van der Heem deelde tn de jaarvergadering mede hoopvolle verwachtingen te koesteren voor de re sultaten in 1962, Voor de vestiging te Sneek. waar men draagbare radio's ver vaardigt, is een bouwvergunning van een nieuwe fabriek ontvangen. De samenwer king met Philips bij fabricage van stof zuigers te Sneek vordert gestaag. Er werken ruim 100 mensen en men ver wacht de nieuwe fabriek begin 1963 te betrekken. Het dividend werd bepaald op 4% voor prioriteits- en 12% voor ge wone aandelen. Meteoor tevreden Het resultaat der N.V. Betonfabriek Meteoor was bevredigerHet bruto- resultaat steeg tot 1,80 (1,57) miljoen de winst na afschrijving en voorzie ningen tot 833.947 (703.757). Na 400.000 extra-afschrijving en reserveringen is reeds 14 (12) dividend voorgesteld De directie verwacht een aanzienlijk hogere omzet, die nodig is om een deel a de internationale markt te voorzien de kostenstijging het hoofd te bieden. (Vervolg van pagina 1) Wat het andere punt betreft: ten on rechte houdt onzes inziens Nederland vast aan een overeenkomst die door Indonesië eenzüdig is ontworpen. Zelf vechten Wat Nederland op dit ogenblik het oeste kan doen te, de Papoea's in de gelegenheid stellen, internationaal voor nun eigen zaak te vechten, en ik acht de Papoea's in staat dat tc doen. ZU moeten daartoe zoveel mogelijk bezoe ken brengen aan zoveel mogelyk staten en omgekeerd, de leiders van die sta ten uitnodigen voor een bezoek aan West-Papoea. Dit geldt ook voor Indo nesië. Maar als daar een missie heen gaat uit Nieuw-Guinea, dan moet dit ge schieden onder dc leiding van een ge zaghebbende functionaris van dc Ver enigde Naties Ook over de in Nieuw-Gulnea door Nederland te volgen politiek ta.v de binnenlandse aangelegenheden hebben de Papoea's van gedachten gewisseld met dc regering. Dit ging in hoofdzaak over een zo spoedig mogelijke doorvoe ring van hervormingen in het bestuur. o.a. het ook In dc hoogste rangen in het bestuur, economische en landbouw zaken, het onderwijs en de culturele aan gelegenheden, betrekken van Papoea's. Hierbü zal het natuurtijk moeilyk zijn. op korte termUn de geschikte mensen tc vinden. De heer Jouwe en de andere delegatieleden zien de mogelUkheid hier toe echter binnen drie jaren. De rege ring staat hiertegenover trouwens zeer welwillend en het strookt met haar Verbazing In de houding van het Nederlandse volk hebben enige dingen de Papoea's verbaasd doen staan. Een daarvan is de uiteenlopendheid tot hart en ver stand: tn Nederland wordt heel veel gesproken over steunacties ten be hoeve van minder ontwikkelde lan den. Dat is het goede hart Maar Nw.- Guinea, een land in volle ontwikke ling, wil men laten storten in chaos ai dictatuur en dat is een kwestie van verstand. Nederland moet, aldus de heer Jouwe, tonen dat het behalve een hart, ook verstand heeft Het conflict kan dus alleen worden beëindigd, als de Papoea's hun eigen zaken zelf in handen nemen en Neder land, op verzoek van dc Papoea's blijft doorwerken als steunverlenend land. „Ik hoop, dat deze vrije keuze van de Pa poea's door de wereld zal worden ge respecteerd, gelük de wereld ook de verhouding tussen byv. Indonesië «n Rusland respecteert" zei de heer Jouwe. Over de Indonesische bedreigingen 1* zUn mening, dat Indonesië niet iin staat Is om een grote en langdurige oorlog te voeren. Dan zou de binnenlandse chaos in Indonesië nog groter worden en de economische toestand van het land is niet zo. dat het lange tyd een groot leger op de been zal kunnen hou den. De Indonesische grootspraak ziet hU als een onderdeel van de zenuwen oorlog. Nu weer 'die geleide projectie len. Om daarmee met succes te wer ken is een zeer uitgebreid technisch apparaat nodig zoals Mac Arthur dat in> de oorlog tot zijn beschikking had, vooral ook een overmacht aan scheeps- ruimte en oorlogsvaartuigen Wij hebben zei dc heer Jouwe verder bij ons overleg met de re gering uitdrukkelijk verzocht om mi litaire instructeurs, opdat de Papoea's hun eigen land zullen kunnen verde digen. Wij zijn van mening, dat, als er bloed moet worden vergoten, «lit In de eerste plaats bloed van de Pa poea's moot zijn, en niet van Neder landers. In New York hoopt de heer Jouwe contact te hebben met de gedelegeer den van andere, vooral Afrikaanse sta ten. Deze laatsten hebben hem reeds uit genodigd voor een gedachtenwisseling te New York. Afgezien van enige verschillen van inzicht met de Nederlandse regering, zoals hij deze hiervoren uiteenzette, konden de delegatieleden de Nieuw- Guinea-politiek van het Nederlandse kabinet slechts toejuichen. „Ik voor mij bewonder vooral minister Luns," zeide de heer Jouwe. „Ik noem hem e vaderlander en durf hem wat zijn visie betreft, te vergelijken met een figuur als Thorbecke." Gen. Motors: Dc Amerikaanse rege ring gaat akkoord met de door de rech ter voorgestelde verkoop van 63 miljoen aandelen Du Pont voor tyjna 3,5 mil jard in 3 jaren. Lager dividend IBB over hoger kapitaal Het netto-dividend van de N.V. Inge- nieursbureau voor Bouwnyverheid is ge- daald door sterke stijging van het kos- tenpeil. Het bruto-resultaat van het aan nemersbedrijf en de timmerfabriek be droeg in 1961 "I960) 3,25 (2.67) miljoen. Op 14 juni zal aan aandeelhouders een dividend worden voorgesteld van 8 (v.J 12 op oude aandelen) pet. op f 2.475.000 «1,65 min) aandelenkapitaal. De vooruit richten zyn niet ongustig. De orderpor tefeuille bedroeg 1 januari f 38,94 (33.19- min. President-directeur ir. M. Elion zal wegens het bereiken van de pensioen, gerechtigde leeftyd aftreden. Utrectalsche Hypotheekbank: Uitgeloot zUn f 26.300 3% pandbrieven serie F. Standaard Hyp. Bank en f 54.7000 3% s. C, XX. D. E. en F. Betuwsche Hyp. bank, tot uiterlijk 28 juni verwisselbaar tegen 4,.i% serie V Utr. Hyp. bank, tot nader bericht k 99',4%. Creëer uw mode Indien U een vrouw bent, die baar eigen mode creëert, een mode meteen persoonlijke smaak, dan kunnen Uw inspiraties hoogtij vieren, bij het zien van onze fleurige en bijzonder zonnige collectie zomerstoffen. Imprimé's in harmonische kleurstellingen, ruit en streep- stoffen in schitterende kleurencombinaties, speelse des sins In gloedvolle kleuren, allemaal stoffen om te .hebben". Zo kan onze exclusieve collectie zomerstoffen, bijzonde* inspirerend werken. „MATTING" met *«n linneneffeei In blau-bat. ge-turquolse en gebroken wit 150 cm. braad p.m. „SHETLAND" voor japonnan an paljas, In bUlfc marine en apricot. 140 cm. braad p.m. 13,25 9,75 „FRANCE" EEN COION SATIN In sprankelende dessins van bijzon der# kleurstellingen. 90 cm. breed, p.m. 5,90 6,60 7,90 9,75 DENIMS" In ..n v.alh.t, v.n Icl.uwi «n dessins. 90 cm. braad p.m. In Unl-pasteltlnten 5,90 90 cm. braad, p.m. 4,50 LEIDEN ALPHEN Onze knippatronen collectie met o.a. de nieuwste modellen van Stil, Simplicity en Burda kunnen U hierbij tot voorbeeld en steun zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 11