(0^ «ontuzuN! -oor NIETSj Tweede Kamer zit enkele weken zonder Mammoet woBpr EEN FIETS De lof van Friesland Een kanttekening Eerst wijziging Huurwet aan de orde Min. Cals boos op dr. Tilanus Kamer keurt A.O.W. per 1 verhoging juli goed Kamer prijst lagere leeftijdsgrens AWW ta a" Een woord voor vandaag Studie echtscheidingen op het platteland [ÖEWUKPRED5KANT j s GROTERE EN MODERNERE WINKELS JAARLIJKS geven wij 25.000 miljoen uit en kopen levensmiddelen en I kleding, huisraad en kolen, xitten in de tram en betalen de dokter, laten ons haar knippen en onie schoenen maken, betalen onse verzeke ringspremie, maar ook onse huur. Ruwweg l/10e van deze onvoorstelbare grote geldstroom gaat naar de le vensmiddelenwinkels- Om precies te sijn: wij geven per jaar 2-600 mil-! Joen bij de kruidenier uit Als wij kruidenier zeggen, begrijpt iedere lezer ons. Maar goed is die naam niet meer. De kruidenierswinkel van vóór de oorlog met zijn jaaromzet van gemiddeld 12.500 is uitgegroeid tot de moderne levensmiddelenwinkel van vandaag, met aan de top van de pyramlde de supermarket waar men kruideniers waren, groenten, fruit, vlees, huishoudelijke artikelen, textiel, tabakswaren en pocketboekjes kan kopen. Supermarkets met een jaaromzet van meer dan een miljoen gulden, maar de kosten van inrichting en bevoorrading lopen dan ook in de honderdduizenden guldens. En de middenstander wiens polsstok minder lang is en slch noodgedwongen tot een kleine zelfbedie ningswinkel wil beperken, moet toch altijd een 40.000 op tafel kunnen leggen. Weinig middenstanders zullen dit bedrljfsgetal met een achteloos gebaar te voorschijn kunnen halen. De meesten moeten elders terecht: zij moeten beroep doen op het Waarborgfonds voor de Middenstand (maar dit instituut mag per geval slechts 50.000 geven) of zij moeten terugvallen op hun or ganisatie. op de groothandel, op bankiers of op institutionele beleggers. Natuurlijk is de financiering van zelfbedienlngssaken en supermarkets voor het grootwinkelbedrijf en de verbruikscoöperatie een probleem dat minder hoofdbrekens eist (hoewel het toch altijd een probleem blijft) en even na tuurlijk is het dus, dat deze organisaties vooraan gaan bij het verbouwen en openen van nieuwe zelfbedieningswinkels en supermarkets. Wij zien ze tegenwoordig als de spreekwoordelijke paddestoelen uit de grond rijzen- Maar dit betekent niet, dat de middenstander is teruggedrongen tot een ondergeschikte positie in het distributieproces. In het pas verschenen jaar verslag van een groothandel ln levensmiddelen wordt becijferd, dat van de totale omzet in levensmiddelen van ruwweg 2.600 miljoen thans 7)4% over de verbruikscoöperaties loopt, 224% over het grootwinkelbedrijf en bijgevolg nog altijd 70% over de zelfstandige mlddenstandsbedrljven. Het percentage moge in de loop der Jaren voor de middenstander gedaald zijn, dat doet niets af aan het onloochenbare feit dat hij nog altijd springlevend is. Door tijdig de bakens te verzetten, door de dynamiek van de tijd aan te voelen, hebben de beteren, de daadkrachtigen, het transformatieproces kun nen meemaken. Zo'n 7.200. winkeliers zijn thans aangesloten bij 4 grote vrijwillig filiaalorga nisaties, die hun In staat stellen goedkoper in te kopen, te profiteren van collectieve reclame, een gemeenschappelijk boekhoudbureau en financiering vanuit een centrale pot, terwijl zij ook voorlichting over doelmatige bedrijfs voering kunnen krijgen. Anderen weer sloten zich aan bij kleinere vrijwillig filiaalorganisaties of bij inkoopcombinaties. Allen hebben zij Ingezien, dat gezamenlijke activiteit noodzakelijk ls om bepaalde voordelen van het groot winkelbedrijf deelachtig te kunnen worden. De geheel op eigen wieken drij vende kruidenier is in onse samenleving ten dode gedoemd. Het sanerings proces heeft ertoe geleid, dat de 40.000 kruideniers van vóór de oorlog zijn Ingekrompen tot 24 000. En dat ln een Nederland waarvan de bevolking is opgelopen van 84 miljoen tot 11H miljoen Inwoners. Dit betekent natuurlijk wel, dat er weinig vrije keus voor de middenstander Is. Op straffe van ondergang moet hij meedoen. De klant van vandaag wil het liefst veel artikelen in een ruime, moderne winkel kunnen kopen, waar hij niet lang behoeft te wachten. Er zullen daarom ln de strijd om de gulden van de consument steeds grote re bedrijven komen. Tegelijkertijd zal de branchevervaging steeds meer om zich heen grijpen. Het zal steeds moeilijker worden de regels te handhaven, dat die en die winkel alleen dat en dat mag verkopen. Enerzijds wil dit zeg gen, dat het aandeel van de levensmiddelen in de totale omzet van het win kelbedrijf terugloopt, anderzijds, dat de mogelijkheid geschapen wordt de dlstributiekosten te drukken. Voortdurend worden andere manieren bedacht om de klant naar zich toe te trekken. De concurrentie in het levensmiddelenbedrijf ls dan ook fel, al ls dit aan de prijzen (door de prijsbinding tussen fabrikant, grossier en winke lier) niet te zien. Dit geeft het distributie-apparaat een sterk dynamisch ka rakter. Het dwingt de zelfstandige middenstander, zich aan te passen en het tempo van het grootwinkelbedrijf «n de verbruikscoöperatie bij te houden- Maar het dwingt ook het warenhuis zijn assortiment te wijzigen- Ook dit moet dus soepel en dynamisch in zijn bedrijfsvoering zijn. Er is een tijd geweest, dat voornamelijk aandacht aan de produktie werd besteed. Dat was het begin en het eind van alle wijsheid. De distributie hing er maar zo'n beetje bij. Die tijd ligt achter ons. Gefabriceerde en ge ïmporteerde consumptiegoederen moeten op zo efficiënt mogelijke wijze onder het bereik van de consument worden gebracht. In het belang van de grote en kleine leiders onzer winkelbedrijven, maar ook en vooral ln het belang van de consumenten, van de mensen die met hun 2.606 miljoen aan bood schappen ervoor zorgen, dat de loop erin blijft. (Van onze parlementsredactie) Na een Paasreces van enkele weken heeft de Tweede Kamer gistermiddag de behandeling van de Mammoetwet voortgezet. Overigens niet voor lang, want het ligt in de bedoeling vandaag de algemene beschouwingen over het ontwerp af te sluiten en het debat voor enkele weken te onderbreken om de betrokken Kamercommissie gelegenheid te geven de ruim 110 ingediende amendementen te bespreken en te ordenen. In die Mammoetloze weken zal de Kamer dan enkele andere belangrijke wetsontwer pen, zoals de wijziging van de Huurwet, behandelen. Over het Mammoetdebat lag giste ren de schaduw van het plotselinge overlijden van staatssecretaris Stu- benrouch, die als rechterhand van minister Cals een belangrijk aandeel zou hebben gehad in de verdediging van het ontwerp. Aan zijn nagedach tenis wijdden alle sprekers gevoelvol le woorden. Zij realiseerden zich dat door dit sterven de taak van minis ter Cals aanzienlijk is verzwaard. De c.h.-fractieleider dr. Tilanus wees in dit verband op de mogelijkheid, dat de minister zich bij zijn verdedi ging kan laten assisteren door eei regeringscommissaris. De rede die minister Cals in eerste termijn over de Mammoetwet heeft ge houden, is gisteren in de Kamer met zeer gemengde gevoelens ontvangen. Merkwaardig genoeg was het weer de P.v.d.A-oppositie die zich het meest ..Mammoet-minded" toonde. De heer Kleijwegt (soc.) toonde zich zeer tevre den over de rede van de bewindsman, (Van onze parlementsredactie) Volledige instemming toonde de Tweede Kamer gisteravond met het wetsontwerp op grond waar van de AOW-uitkering per 1 juli wordt verhoogd met vijftien pet. Minister Veldkamp kon dan ook het genoegen smaken, dat zijn wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming werd aanvaard. Wel ontvouwden enkele afgevaar digden een aantal wensen met be trekking tot de ouderdomsvoorzie ning op lanrere termijn. Volgens de heer Berger (soc.) bestaan de vol gende stappen uit wijziging van het bodempensioen naar een waardevast sociaal minimumpensioen en bevorde- rtn« van een rechtveerdile lasten- r verdeling door een bijdrage uit de overheidsmiddelen. De heer Van Eibergen (a.r.) vond bet een nare zaak. dat nog vele be jaarden bijsteun nodig hebben. „Wij willen er graag aan meewerken, dat zij uit de zorgsfeer in de rechtssfeer ko men". De heer Van Eibergen merkte op, dat de pensioenfondsen niet hebben gebracht wat werd gehoopt. De heer Kikkert ic.h.) benadrukte, dat ook alle bejaarden werkelijk van de komende verhoging moeten profite ren en dat eventuele steunmaatregelen niet worden ingetrokken. De heer Van der Ploeg ikath. v.) bleek van mening, dat ook voor minder draagkrachtige loontrekkers een inkomensgrens moet worden vastgesteld, waar beneden zij Seen premie behoeven te betalen. Wat it betreft bestaat er ongelijkheid tus sen loontrekkenden en zelfstandigen. Het wetsontwerp bevatte voorts een regeling op grond waarvan de aai spraak van gewetensbezwaarden c ouderdomsultkering nader is geregel- Deze verbetering kon de goedkeuring wegdragen met name van de heren Van w.), Kikkert (c.h.) en Kod- Weerivoord Minister Veldkamp vulde een groot deel van zijn antwoord met opmerkingen aan het ad rei van het Centraal Sociaal Werkgeversver bond. Deze liberale werkgeversorga nisatie heeft de laatste tijd herhaal delijk kritiek geoefend op het beleid van de bewindsman van sociale za ken en volksgezondheid. De minister bestreed onder meer, dat van mening, zien van ae ouderdomsvoorziening, een regeling - arbeidsongeschiktheidsverzekering naar over de terimregeling). de geneeskundige gebeuren ver-!zorging (nieuwe ziekenfondswet) ei (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer zal ongetwij feld akkoord gaan met de wijziging van de weduwen- en wezenwet, die minister Veldkamp wil doorvoeren. Gisteravond is de openbare behande ling van dit wetsontwerp begonnen. De woordvoerders van de vijf grote met wN!et al1* Kvier'erten de-'lijk. dat bi) zich juist In dit prettige fracties betuigden hun instemming len zijn standpunt, onder meer omdat merdebat tot een weerwoord had laten Het debat wordt vanavond voortgezet, -onder zo n regeling ook zouden valle-n verleiden „U moet dat geschrUf eerst De Kamer behandel! vanavond vooru "<*nven. aan wier schuld de ecM- maar een, ««leien hebben", verdedl,de Vrij algemeen bleek men van mening, dat voor deze vrouwen n_- j moet worden getroffen, x wijze, waarop dit moet gebeuren ver-1 zorging (nieuwe ziekenfondswet) schilt men van mening. vraagstuk van de gehandicapten. Minister Veldkamp voelt er veel voor| De heren Corver (lib.) en Berger (soc.) deze vrouwen geheel gelijk te stellen namen het de bewindsman enigscins kwa- ma» ï-t-1-r.b Niet aV* K^mer'ecien de-'ltfk. dat hli *i<-h (ni.t i„ au sr«. wijziging van de bakkerijpara graaf uit de arbeidswet. Een vrouw met een of meer kinderen zal volgens de gewijzigde AWW- allen tijde bij het overlijden van haar echtgenoot recht op weduwenpensioen hebben tot haar 65ste jaar. Kinderloze vrouwen, die op 40-jarige leeftijd of ouder weduwe worden, zullen eveneens tot hun 65ste jaar AWW-pensioen ont vangen. Een weduwe met een ongehuwd eigen kind, dat voor of op de dag van overlij den van de vader werd geboren, heeft recht op het pensioen ongeacht de leef tijd van dit kind. Indien de weduwe 35 jaar of ouder is en haar kind trouwt of overlijdt, dan behoudt zij pensioenrecht De vrouw, die weduwe wordt op een leeftijd tussen 33 en 40 Jeer, met een kind. dat voor of bij het overlijden van haar echtgenoot trouwde of stierf, be houdt he* pensioen mits zij niet uit de ouderlijke macht werd of wordt ontzegd. Een moeilijk punt in het debat bleek de positie van de gescheiden vrouw, die ten gevolge van het overlijden van haar scheiding te wijten is geweest. I dr. Veldkamp zich. Door verdrinking 634 mensen omgekomen In 1661 zijn 634 mensen door ver drinking om het leven gekomen. 222 jongen». 57 meisjes. 305 Onderwijsbenoemingen Benoemd tot onderwijzer aan de Van Asch van Wijckschool voor Ulo te Utrecht: L, Lodewijk te Alblasserdam. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. b» IB.-T.-r - 501 Streekschool voor V.G.L.O. te Baren- 4UUMC... Voor zover bekend raakten i djecht: WSterkenburg te Sorong (Ned. 1009 auto te water. Hierbij zijn 61 I Nteuw-Guinea mensen verdronken. *~i Dit meldt het Benoemd tot onderwijzeres aan de Pr. meld*t~hef~Jaarverslag over 1861 Julianaschool te Gouda: mevr. F. G. de Koninklijke Nederlandsche Jongbloed te Gouda; Joh. Calvijnschool tot het Redden van Drenkelingen, te Den Haag: S. W. den Draak te Het aantal verdrinkingsgevallen was Vlaardingen; Ds. J L. Piersonachooï aanzienlijk hoger dan het Jaar daar- te Hengelo (Geld.): J. van Wakeren t< idanks de minder goede zomer. Nijmegen; Ichthusschool te Amstelveen 1660. Twee weekeinden hebben bij zonder veel slachtoffers geëist: het laatste van juni (lSi en het eerste van Juli (377. Op het ijs zijn 13 en in zee 38 personen omgekomen. Drie mensen verongelukten bij een reddingspoging. '"Jf'Gé- Tinte: C. J. de Die te Leiden Benoemd tot onderwijzer aan I ref. Lagere school te Tinte: J. H. Poort te Leidén; Ned. Herv. school te Uit hoorn: T. G. Dijkstra te Haren (Gr. Ds. J. L. Piersonschool te_ Hengelo al verbond hij aan zijn instemming wel de waarschuwing, dat mr. Cals niet moet proberen „het onverzoenlijke te verzoenen". De socialistische spreker liet doorschemeren, dat de minister de socialistische instemming wel eens zou kunnen verspelen als hij zich niet of niet voldoende zou verzetten tegen be paalde, naar de mening van de P.v.d.A. destructieve amendementen". Socialistische steun voor zijn ontwerp termijn over de maatschappelijke orga nen had gezegd. Hij had toen laten we ten dat de inschakeling van deze orga nen bij de uitvoering van de Mammoet wet voor zijn fractie een „conditio sine qua Don" is. ..Dat gaat mij net iets te ver; ik kan de maatschappij niet dwin gen". had minister Cals hierop geant woord. Dr. Albering ontnam gisteren de term ..conditio sine qua non" z'n poli- tiek-geladen betekenis door deze te ver vangen door de formulering „noodzake lijke voorwaarde voor een efficiënte ac tiviteit van de maatschappelijke orga- Schorsing De liberale woordvoerster mevrouw »i mbihi» r.u ampImiii Ami. Van Someren-Downer stelde vast, dat nnlil? hAhh»n if.n? -ufArmM?^ Hil^ de minister en zij op sommiire punten llf «l*»»r «Un «kernei. Op an- AhrUiAinie ,i!afi« ju dere punten toonde zij zich echter niet wachten. Dr. Tilanus vond de verdedi ging van de bewindsman knap, maar ze had hem ln grote lijnen niet overtuigd en hem er ln leder geval niet toe ge bracht zijn ln eerste termijn geleverde kritiek terug te nemen. De c.h.-fractieleider herhaalde, dat een wetsontwerp waarbij het gehele voortgezet onderwijs in één regeling wordt samengeperst, geen gelukkige greep is. Hij handhaafde ook zijn me ning. dat (door gebruikmaking van nieuwe benamingen voor verschillende vormen van onderwijs) de ontwerpers van de Mammoetwet netjes langs de Grondwet zijn heengewandeld. Daardoor is de vaste basis, die het onderwijsarti kel van de Grondwet biedt, een zwakke ondergrond geworden en zijn zekere waarborgen op losse schroeven gezet, ook al is formeel dan niet van strijdig heid met de Grondwet sprake. De daarop volgende uiteenzettingen van de heer Tilanus wekten in stijgen de mate de wrevel van minister Cals op. Woedend plaatste hij interrupties in de richting van het spreekgestoelte. Op de c.h.-fractieleider had dit echter geen vat. Hij bleef onverstoord vasthouden aan o.m. zijn sterke voorkeur voor de wetsontwerpen, die 's ministers voor ganger prof. Rutten destijds tot rege ling van het v.h.m.o. bij de Kamer had ingediend, maar die minister Cals heeft ingetrokken. Over de opmerking van de socialist Kleijwegt dat de Mammoetwet een „scholenstelsel" in de plaats zet van een „stel scholen", zei dr. Tilanus: „Ik ben erg bang voor dergelijke fra seologie, die het misschien op een on- derwijscongres prachtig doet. Ik vrees ook. dat men zich t.a.v. de Mammoet wet allerlei visioenen voor de geest haalt, die toch niet in overeenstemming met de werkelijkheid zullen blijken te zijn. Schept dit wetsontwerp nu werke lijk wel een scholenstelsel tussen lager en hoger onderwijs? En heeft het voor geslacht nu werkelijk wel zo stelselloos gewerkt? Zal de druk op de eindexa mens inderdaad verminderen? Zal het bmgjaar reële uitkomst bieden?". A deze vragen was dr. Tilanuz geneigd ontkennend te beantwoorden en zijn con clusie luidde, dat men in de Mammoet wet meer leest dan er in feite in staat. Dr. Bruins Slot De anti-revolutionaire fractieleider dr. Bruins Slot reageerde in zijn repliek op het verzoek van de minister om nu eens concreet aan te geven waar in de Mam moetwet het onmogelijk wordt gemaakt dat de diepste anti-revolutionaire begin selen in het onderwijs tot gelding wor den gebracht. Dr. Bruins Slot wees er op, dat de zaak niet zo door hem was gesteld. Hij had slechts gezegd, dat het ontwerp het mogelijk maakt dat be doelde beginselen niet tot gelding kun nen worden gebracht. Zo'n wet willen de a.r. niet. Voor hen is het ontwerp al leen aanvaardbaar als die mogelijkheid onmogelijk wordt gemaakt. oldoende vertrouwen te hebben ln de overheid. Volgens dc a.r.-fractie leider map de minister er niet vanuit gaan, dat zijn opvolpers In gelijke mate aanspraak zullen kunnen maken op het vertrouwen als hijzelf. De vrijheid van het bijzonder onderwijs Impliceert, dat dit onderwijs nu op grond van de wet moet weten waar net aan toe Ls. Een beroep op vertrouwen In de overheid Is ln strijd met het juridisch karskter van de bijzondere school. Tegen het geven van een Ideologische basis aan de open bare school verzette spreker slch. De K.V.P.-er Albering beperkte zich bij deze replieken voornamelijk tot een verduidelijking van wat hij in eerste tevreden. Maar hoe bet ook slj, vrouw Van Someren zou het „verschrik kelijk" vinden als het ontwerp zou wor den verworpen. Om dat te voorkomen stelde zij voor de behandeling nu te schorsen. De minister zou dan de gele genheid krijgen het ontwerp niet alleen met dc Kamercommissie maar ook met experts uit de onderwijswereld te be spreken en het zodanig te herzien, dat het voor een grote meerderheid in de Kamer aanvaardbaar zou zijn. De weg van normale amendering achtte de libe rale spreekster nauwelijks begaanbaar. Over de oppositie van de buiten-parle mentaire onderwijsmensen maakte o.m, dr. Albering (kath.v.) zich minder zor gen. Hij meende, dat de Kamer er goed aan zal doen over de meningsverschil len m die kring heen te stappen slechts af te gaan op haar eigen - deel. Ook de socialist Kleijwegt zag geen reden te vervallen in de zijns inziens „paniekerige stemming" van de libera le woordvoerster. Over de kritiek van de heer Tilanus zei de P.v.d.A.-spreker, dat een „zo negatieve benadering een betere argumentatie behoeft". Met het „strak-principiële" betoog van dr. Bruins Slot was de heer Kleijwegt het op tal van punten (zoals het primaire recht van de ouders) ten principale eens. maar wel vreesde hij dat bij de praktische toepassing van een en ander de a.r.-fractieleider en hij uit elkaar zouden gaan. De tweede a.r.-spreker, de heer Van Bennekom, bleek evenals de heer Tila nus nog allerminst overtuigd van de noodzaak van één samenvattende rege ling voor het gehele voortgezet onder wijs. Met mevrouw Van Someren was hij het eens, dat het overleg tussen re gering en onderwijsorganisaties over het ontwerp meer het karakter heeft ge had van „hearing" dan van werkelijk overleg. Van tegemoetkoming aan de protestants-christelijke bezwaren valt in het ontwerp z.i. niet veel te bespeu ren. Volgens de heer Van Bennekom overschat de minister de voordelen die de Mammoetwet voor het u.l.o. en het toelatingssysteem zou opleveren. Voordot met de replieken over de Mammoetwet een begin werd ge maakt heeft de K.V.P.-er W. J. An- driessen gistermiddag voorzitter Kor- tenhorst laten weten, dat zijn fractie overwegend bezwaar heeft tegen een behandeling van de huurverhoging op 8 mei, indien op die datum omvang en vorm van de te geven huurcom- pensatie nog niet bekend zouden zijn. De Stichting van den Arbeid moet nog advies over deze compensatie geven. Dr Kortenhorst wees er de heer An- driessen op, dat de Kamer de bepa ling van het tijdstip van behandeling geheel in eigen hand heeft. Als zij geen behandeling op 8 mei wenst, kan zij het uitbrengen van een eind verslag uitstellen. Beroppinfiswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Haskerhorne-Oudehaske (toez.): J. P. van Santen te Oostwold (Gr.); te Haren (Gr.) (pred. voor bijz. werkzaamheden geestelijke verzorging sanatorium Beatrixoord)J. W. Fase te Appelscha. Bedankt voor Hei- en Boeicop (toez.): H. J. Smit te Stellendam; voor Bergam- bacht: J. W. de Bruyn te Harderwijk. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Wildam: A. van Zuijlen, kand. te Rotterdam. Aangenomen naar Beekbergen: P. van Oosternoudt te Krabbendam. Jezus vaart op het meer als er plotseling een zware storm wind opsteekt. De discipelen hebben het er niet zo best onder. En daar is ook wel reden voor. Hoge golven slaan in het schip en het loopt vol. Het dreigt dus te zinken. Wat moeten ze doen! Jezus slaapt en schijnt er helemaal niets van te merken, dat zij in nood zijn komen te verkeren. Ze maken Hem wakker en wijzen Hem op het gevaar. Hoe is het toch mogelijk, dat Gij er U niets van aantrekt, dat wij vergaan. Een tikkeltje verwijt valt in hun stem wel te bespeuren. En dan geeft Jezus het bestraffende antwoord: Waarom zijt gij zo bevreesd? Hebt gij geen geloof?" (Mar cus 4 40). Het is een woord, dat zich de eeuwen door tot de mens is blijven richten. Tot de mens. die elke dag opnieuw als ge volg van allerlei omstandigheden zich bedreigd gevoelt, be dreigd gevoelt in het naakte leven. Tot de mens, die leeft in angst en vrees voor dit of voor dat. Waarom zijt gij zo bevreesd? Hebt gij geen geloof? Wie met Jezus aan boord zijn reis over de levenszee maakt kan alle vrees uitbannen, al zou het schip tot zinkens toe vol lopen met moeilijkheden en gevaren. Het is niet dat Jezus slaapt, maar het is dat wij geen geloof bezitten. (Van onze correspondent) In de vaderlandse boerenstand komen heel weinig echtscheidin gen voor. Twee sociologen van de Wageningse Landbouwhogeschool, de heren dr. G. A. Kooy en J. H. Hasenack, hebben dit bekende sociologische gegeven met cijfers gestaafd. Zij hebben een onder zoek ingesteld naar de veelvuldig heid waarmee op het platteland echtscheidingsverzoeken worden ingediend; de sociologen uit Wa- geningen -hebben in hun enquête ook de oorzaken van de echtschei dingen onder de agrarische bevol king betrokken. De onderzoekers hebben zich in hun werk bediepd van cijfers die eerder zijn gepubliceerd door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Het onderzoek ver meldt cijfers van vijf jaar geleden: op tienduizend echtparen onder zelfstandi ge boeren kwam toen een scheidings gemiddelde voor van 1.99 tegen 29,85 op hetzelfde aantal echtparen onder de overige bevolking. Meer echtscheidingen kwamen voor onder landarbeiders en de boeren in loondienst. Het grootste aantal kwam voor in Noord- en Zuid-Holland, in Gro ningen en in Limburg; volgens de be.de onderzoekers is dat toe te schrijven aan de verstedelijking van het platteland in deze gebieden. Over de gehele lijn komt in het nog altijd enigszins gesloten agra risch Veluwegebied ook een vrij hoog percentage voor. Het onderzoek heeft tevens uitgewezen dat er veel huwelijken van boeren die op latere leeftijd trouwen mislukken. Ook bleek dat boeren die zeer jong trouwen gemakkelijk tot scheiden komen. Dit geldt trouwens ook voor de stadsmen sen. Van belang was ook het leeftijds verschil tussen de man en de vrouw IA vele gevallen. De onderzoekers heb ben ook gezocht naar de relatie tussen de huwelijkstrouw en de religiositeit geconcludeerd dat echtscheidingen orthodox-her onder gereformeerde. vormde s-katholieke boeren Amsterdam beproeft schoolvrije zaterdag B. en W. van Amsterdam hebben be sloten ln afwachting van de totstandko ming van een definitieve regeling van de schoolvrije zaterdag, de hiermee in 1961 genomen proef dit jaar te -herhalen en uit te breiden. De openbare kleuter en Lo.-school zullen de acht zaterdagen van 12 mei tot en met 7 juli gesloten zijn. UNIECOLLECTE De Jaarcollecte voor de Scholen met den Bijbel bracht op: Garrelsweer 472. Hooge- /.and I 203,45, Losdorp 129,50, Oldehove 423. Visvliet 90,50, Hlndeloopen 93.95, ndoorn «9.25, Lutten aan de De- vaart f 308.25. Rheeze 426.50. Vrooms- hoop 518,»S, Barneveld 1 764,27. Hoevelaken "14,50, Luntaren 580.Ï5. Veenkulzervel-1 17.62. Vorden 1.140, wekerom 707.50. itfoort 1 178.89. Wil nis 370. Krommenie ow8. Nleuw-Vennep 756,25, Gouderak 673. Slledrecht 278. Zoetermeer 1.428,95. Oost- burg 503. Veen f 526,05. Totaal van 700 lo- comité's 1 459.911,32 Vorig jaar was dit bedrag van I 402.024,12. vrijwel niet voorkomen. Niet doordat het boerengezin op het platteland scherp in het oog wordt gehouden door de buurt, de familie en de kerk, maar „omdat on der deze groepen het huwelijksgeluk misschien groter is dan elders", aldus de Wageningse sociologen. Zij houden het voor mogelijk dat in de huwelijks verhouding van religieus bewust leven de mensen de „agapè" (liefde) zich meer geldend maakt dan de „eros". Het onderzoek is verricht voor de ont wikkeling van de gezinssociologie, een nog jonge struik in de tuin van de Ne derlandse maatschappijkennis. De uit komst ervan is belangrijk voor het so ciale beleid op het platteland. Advertentie ELKE DAG - 3 MAANDEN LANG (van zaterdag 31 maart t/m 30 juni '62) heeft iedereen die dan een.nieuwe fiets koopt, de kans dieflets(plus bijbehorend extra toebehoren) cadeau te krijgen I DIT ZIJN DE WINNAARS YAN DE DERDE WEEK DINSDAG 17 APRIL WOENSDAG 18 APRIL de heer Theo Veenendaal. Willi brordus» straat 99, Rotterdam DONDERDAG 18 APRIL de heer D. J. Rougoor, Hamburgerwejj 75, 2oiaVöen Haag STAAT U HIER DE VOLGENDE WEEK BIJ? (vraag uw fietsenhandelaar Inl ichtingen) Ds. H. van den Brink terug in Nederland Ds. H van den Brink is dezer dagen uit Indonesië in ons land teruggekeerd. Met uitzondering van de oorlogsjaren heeft hij sinds 1933 in Indonesië gewerkt. Het grootste gedeelte van zijn verblijf Indonesië was ds. Van don Brink erkzaam als missionair predikant ln Mckassar, waar hij een bijzondere ról «peelde bij de opbouw van de Buginees- Makassaarse kerk. Daarnaast heeft h(j nog gedurende een drietal jaren zen- dingsarbcld op Soemba verricht. Mc- w Van den Brink is reeds in oktober in ons land teruggekeerd. Na deze veeljarige zendingsdlenst zal ds. Van den Brink niet opnieuw worden uitgezonden. Noorden. Er is eigenlijk maar één provincie waar uit candidaten tot de Heilige Dienst predi kanten gesmeed worden. Dat iz de provincie Friesland. Het spijt me voor onze lezers in alle liefelijke gemeenten rond randstad Holland, maar de waarheid moet gezegd worden. Fries land is onovertroffen in het vormen van domi nees! Weet u: in de Hollandse gewesten zijn we te zoetsappig, te gemakkelijk. Ik ben er nooit achter gekomen waar 'm dat aan ligt. Misschien ls het wel een kwestie van de veengrond waarop we wo nen. We beseffen dat we niet te hard moeten stam pen, want dan zakken we opeens 'n paar meter diep ln het moeras. Misschien ook heeft het te ma ken met de nooit ophoudende strijd tegen het wa ter en met 'n zeker fatalistisch levensgevoel dat Je, als het zo zijn moet, toch nergens wat tegen doen kunt. In elk geval: we nemen onze ambtsdragers zoals ze zijn. Als ze 't al te bont maken, blijven we hoogstens wat vaker thuis dan we gewoon zijn om te doen, of we kuieren naar een nabijliggende gemeente, waar ze het beter getroffen hebben met hun herder en leraar dan wil. Tegelijk blijven we i op het blote oog de vriendelijkheid zelve, maar 8t is een gemakzuchtig# vriendelijkheid. De Friezen zijn anders. Die zeggen van meetaf- waar het op staat. Om te beginnen zijn ze al- en dat wil vooral in de hooitijd nog wel eens ge beuren staan ze midden onder de preek op in het besef dat Je dan vanzelf wel wakker zult blij ven. En wat ze horen vergelijken ze met wat ze over een bepaalde tekst eerder gehoord hebben, vijf Jaar of vijftig Jaar geleden. En wee de predi kant. die niet terdege bij de tekst blijft of wiens preek onloochenbare tekenen van luiheid vertoont. Want op de zware zeeklei heb je geleerd je voeten sterk neer te planten, en van dik hout zaagt men planken. Ze zeggen de dominee onomwonden de waarheid: dit deugde niet en dat klopte niet, en zijn voorganger wist dat zus uit te leggen en diens voorganger kon dat zo verklaren en of dominee er maar meer werk van wil maken, want al bestaat ons dorp nu maar uit zeven huizen en veertien schuren, we zijn niet van plan om onder te doen voor de don>en in de omgeving waar ze acht hui zen en zestien schuren tellen! En wat de verdere pastorale arbeid betreft, heeft de kerkeraad heden ochtend geconstateerd dat boer Jansma en arbeider Pietersma niet in de kerk waren, zodat dominee alvast weet waar hij morgenochtend naar toe moet, want Friezen blijven niet zonder ernstige reden thuis: ze liggen dan minstens op sterven. De vijf Friese jaren zijn niet voldoende geweest om uit de Jonge predikant een fenomeen van her derlijkheid te ontwikkelen hij heeft dat altijd be scheiden erkend. Hij is er nimmer in geslaagd om plukje hooi de kwaliteit van het gras te tijd in de kerk te vinden, (Geld.): P. J. WJldeboer te Groningen, oren wijd open. Als ze in slaap dreigen te vallen ruiken: hij heeft dan enkel snel en hevig moeten niezen. Hij is evenmin op goede voet gekomen met het Friese stamboek: zijn leven lang is hij doods- bang gebleven voor paarden, sinds hij één keer bij een vacaturebeurt met wagentje en al op hol ge slagen is en voor koeien, die hem stompzinnig ach terna draafden als hij zich de wei in waagde om Jansma of Pietersma te kunnen bezoeken. Ach. voor hem met zijn wetenschappelijke aspiraties was het dorp slechts een doorgangshuis. Maar hij is wel altijd dankbaar gebleven voor de leerschool die hij er doormaakte. Voor de predikantsvrouw is het dorp echter het hoogste hoogtepunt geweest. Want hier kon zij wer kelijk de naaste zien als naaste. Mocht haar man op pastoraal gebied een steek laten vallen, zij i te hem naarstig op. Zij kende jong en deelde van haar armoe mee aan hen. die nog min der hadden. En zij besteedde haar tijd om de oud jes, die lezen noch schrijven konden die edele kunst bij te brengen en ze beschikte over veel tijd: de pastorie was klein en met je tweeën valt er niet veel te redderen! Er was slechts één teleurstelling: dat ze niet sterker was. Dat altijd weer de knagende hoofdpij nen terugkwamen: dat elke buitengewone gebeurte nis daardoor werd begeleid en bedorven. Maar misschien moet men wel die lijdensweg gaan om zelf een open oog te krijgen voor de ellende van anderen? In elk geval heeft haar het afscheid van het Friese dorp zwaarder gewogen dan hem. Hij zag de stad waar ze heentrokken. Zij zag het dorp dat ze achterlieten Zijn horizon verruimde en de hare werd kleiner. Ja, zo gaat dat! "iBj

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2