Een kanttekening Opgewekt eeuwfeest vanj,^'- hervormde predikanten Bond Vrije Ev. Gem. SNELFIXi Rede over planologie technische wetenschap Barth kreeg schok in VS Een woord voor vandaag Vlaamse protestanten op Bijbeldag in Antwerpen 4-voudige werking... extta geneeskracht! Chefarine 4 Tussen schoolpoort en huisdeur BOORDEVOLLE HARTEN s NUCHTERE WOORDEN «Het zal nodig zijn in de nog resterende periode van gunstige conjunctuur een beleid te volgen, dat zich met nadruk richt op het verhinderen van een overbesteding én op het beperken van een verdere kostenstijging." Dit is een van de opmerkelijke en verrassende uitspraken van dr. M. W. Holtrop, president van de Nederlandsche Bank in zijn vandaag verschenen jaarverslag over 1961. Het verslag van onze centrale bank ontleent zijn grote waarde niet aan de vele gegevens over de werkzaamheden van de bank maar wel aan de zeer uitgebreide inleiding, waarin onze economie op grondige en scherpe wijze wordt geanalyseerd. Deze analyse krijgt extra waarde, doordat de president over vele gegevens beschikt die voor de buitenwereld ontoegankelijk zijn. Bovendien moeten wij bedenken, dat hij als leider van een staatsbank beslist geen opvattingen zal verkondigen, welke tegen de inzichten en het beleid van de regering zullen ingaan. Iets anders is, dat hij als monetair expert zich zeker de vrijheid zal veroorloven de puntjes op de i te zetten. En dat gebeurt dan ook op bijzondere wijze in dit sprankelende verslag. Nemen wij eerst de revaluatie, welke door het bedrijfsleven soms op felle wijze is aangevallen. Nuchter stelt de president, dat de gevolgen van de herwaardering in overeenstemming zijn geweest met de opzet: onze kosten waren in vergelijking met het buitenland te laag en daardoor was onze export onevenredig groot; door de revaluatie werden met één slag de kosten opgevoerd waardoor de vraag uit het buitenland zakte. Dat dit voor de exporterende bedrijven pijnlijk is geweest, ligt voor de hand. Hun arbeidskosten stegen met 5 pet. Veel erger was dat hun arbeidskosten en dat geldt in doorsnee ook voor de andere ondernemingen boven dien nog eens met 7\'-> pet. stegen door de „als een lawine over ons gekomen" arbeidstijdverkorting. Een stijging van de arbeidskosten met 12V6 pet. is uiteraard van wezenlijke invloed geweest op onze concurrentiepositie in de export De stijging was in elk geval veel groter dan in de meeste andere landen. Beide in 1961 losgekomen krachten hebben onze economie zoals de president het letterlijk zegt in een gemakkelijk kwetsbare situatie ge bracht. De werkgevers en werknemers die thans met de loononderhandelingen bezig zijn, wordt voorgehouden dat in redelijkheid niet verwacht kan worden, dat de bij de loonberekening veronderstelde ontwikkeling van de produk- tiviteit dit jaar inderdaad zal worden gerealiseerd. De ervaring leert name lijk dat er in de late jaren van een hoogconjunctuur geen belangrijke pro- duktiviteitsstijging meer bereikt wordt. De conclusie ligt voor de hand: ver wacht moet worden, dat het bedrijfsleven dit jaar nog een verdere stijging van de arbeidskosten moet verwerken. Dat wil dus zeggen, dat zijn con currentiepositie nog slechter zal worden. Na drie jaar van onafgebroken opgaande conjunctuur, dus van 1959 tot 1961, komt het einde van de periode van expansie onverbiddelijk naderbij. Er kan alleen niet voorspeld worden wanneer en op welke wijze dit einde komt. Maar het is volgens dr. Holtrop wel hoog nodig zich thans voor te bereiden op de periode van consolidatie, die met zekerheid op de periode van expansie gaat volgen. Merkwaardig is overigens dat de president het verlies van voldoende con currentievermogen in de komende recessieperiode een groter gevaar acht dan de overbesteding. Dit verhindert hem niet om de in de aanhef aange haalde woorden uit te spreken. Wij moeten thans nu dit nog mogelijk is de tijd benutten en verhinderen dat er een overbesteding komt maar ook alles doen om een verdere kostenstijging te beperken. Het is inderdaad een feit dat onze monetaire autoriteiten de nodige krachten in beweging zetten om de geldcirculatie in te dammen. Wij denken aan de maatregelen die alleen al dit jaar genomen zijn: een emissie van f 300 mil joen om een deel van het overvloedige geld te bevriezen; het Inwerking stellen van de kredietrestrictieregeling door de Nederlandsche Bank die de banken dwingt voorzichtiger te worden met de kredietverlening; de recente verhoging van het disconto die het geld duurder maakt en eveneens krediet afremming wil bereiken, al zal de psychologische invloed groter zijn dan de praktische. Het zwaarst te verteren brok zal dah ook de arbeidskostenstijging per een heid produkt zijn. Hier botsen de sociale wenselijkheid en de sociaal-econo mische realiteit. Het is te hopen dat bij de loononderhandelingen de over wegingen van de president van de Nederlandsche Bank mede in overweging zullen worden genomen. Natuurlijk zou dit alles veel gemakkelijker worden, indien de produktivi- telt weer behoorlijk zou oplopen. Het is maar een geluk dat de industriële produktie in januari en februari weer in beweging is gekomen. Of dit proces zich zal voortzetten, kunnen wij alleen maar hopen. Wij hebben hierboven gezien dat de president van de Nederlandsche Bank hierover geen grote ver wachtingen heeft. Kraaienplaag niet meer over Utrecht (Van i verslaggevers) Wanneer vroeger in de tweede week na Pasen de zwart-gejaste en hoog-gehoede hervormde do minees de predikantenvergade ring kwamen bijwonen, sprak men in Utrecht over „de kraaien- plaag". Een beetje sympathieker klonk de aanduiding „het is weer krentenbrood!" De dominees waren dan de zwarte krenten in de melige stad. Deze herinnering haalde prof. dr. W. F. Dankbaar te Groningen op, in de herden kingsrede bij het honderdjarig bestaan van de Nederlandse Hervormde Predikantenvereni ging, dinsdag in Utrecht ge houden. De ongeveer achthonderd dominees, die de Domkerk te Utrecht vulden, waren echter op een enkele uitzonde ring na niet in het zwart gekleed. Al leen de voorzitter, ds. J. R. Wolfensber- Ssr en de praeses der synode, ds. P. van den Hooff, droegen een jacquet. Maar de laatstgenoemde zei toch in zijn welkomstwoord, dat het een feest in lichte kleuren was. Zoals aan heel die eeuw van vergaderen een vrolijke kant zat, daar het weerzien van elkaar in die eeuw voor duizenden dominees een verkwikking is geweest. Weliswaar werd de eerste vergadering gehouden in verband met de nood der kerk. Ook nu zou men over de nood van (Advertentie) kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken! Zesde diesviering T.H. Eindhoven Lijm zonder klemmen met O van Ceta-Bcver 1*1 1 de kerk kunnen spreken. Het is trou wens de zaligheid der Hervormde kerk, dat het kerk-zijn haar steeds bezighoudt. De nood is nu van andere aard. Doch men beleeft het vandaag als een ver bondenheid met de mannen van 1862, dat er ook heden over de kerk gespro ken wordt. Het niet-deelnemen van de vrijzinnige predikanten aan deze feestvergadering (er waren wel enkele vrijzinnige domi nees. maar officieel heeft de Ver. van Vrijz. Herv. baar medewerking inge trokken!. kwam hierbij even ter spra ke. Ds. Van den Hooff wilde echter 'geen onderzoek instellen naar een eventueel in deze afwijzing schuilend misverstand. Prof. Dankbaar achtte het niet-mee- doen der vrijzinnigen een betreurens waardige stap terug; hij hoopte dat de ze stap volgend jaar zou worden inge haald. Sinds 1946 zijn de vergaderingen steeds met medewerking van de vrij zinnigen gehouden, al kwamen er niet zoveel uit die modaliteit. Gelijk ook de gereformeerde bondspredikanten er wei nig gezien werden. De poging om een hervormde predi kantenvergadering in de brede zin des woords te worden, is niet geslaagd. De mogelijkheid dat het een oecumeni sche vergadering wordt, lijkt niet uit gesloten. hoewel men op dat punt slechts schuchtere schreden heeft ge- Basisformule Intussen had de predikantenvereni ging toch een samenbindend karakter. Men vond er ethisch en confessioneel bijeen. De gereformeerde groep, die er aanvankelijk ook was, verdween met de doleantie. Grondslag was dat men voor het lidmaatschap onbekrompen en ondubbelzinnig zijn instemming met de belijdenis diende te betuigen. Bij die basisformule heeft men zich veilig ge voeld. Toen in 1947 in de werkorde en later in de kerkorde die oude formule verdisconteerd werd, is zij afgeschaft. Prof. Dankbaar was er achter geko men, dat de woorden „onbekrompen en ondubbelzinnig" ontleend zijn aan het adres van Groen van Prinsterer c.s. <de „zeven Haagse heren") in 1842 naar de synode zond. Vermoedelijk heeft ds. O. G. Heldring deze term twintig jaar 'later voor de predikantenvereniging voorgesteld. Aan de hand van de weinige archief stukken, die de vereniging bezit, gaf prof. Dankbaar een overzicht van het geen honderd jaar vergaderen had op geleverd. Hij kwam met een statis tiek waaruit bleek dat de dogmatiek de dominees kennelijk het meest inte resseerde. Daarover was talloze malen gerefereerd. Ook de ethiek en de wijs begeerte kwamen wel aan de orde. De predikkunde in een eeuw slechts zeven maal! Maar. aldus prof. Dankbaar, wij mogen gerust aannemen dat de vraag „hoe moet er gepreekt worden?" op de vergaderingen zeventig maal zeven maal gesteld is. De hoogleraar gaf een korte analyse van de verschuivingen in kerkelijke en theologische kring gedurende de perio de 13621962. Gemakshalve sprak hij over de periode der- grootvaders, der zonen en der kleinzonen, waarbij hij opmerkte dat rrien zelfs al over klein dochters kan sprekén, iets waarvan de grootvaders nimmer konden dromen. De periode van de grootvaders stond sterk in het teken van de afweer van het modernisme. In het tijdperk der va- Gevangenis ouderwets Karl Barth heeft ontdekt dat Amerika niet zo modern is, als het zelf wel meent te zijn en dat Europa dit land toch nog wel eens ver vooruit kan zijn. Hij bezocht een Amerikaanse gevangenis en kreeg daardoor vol gens zijn zeggen een „vreselijke schok". De 70-jarige geleerde, die voor het eerst een bezoek aan de Verenigde Staten brengt, zei dat hij verzocht had om toestemming een Ameri kaanse gevangenis te bezoeken om dat hij in zijn woonplaats Basel ge regeld lezingen in een gevangenis houdt. Barth zei dat enkele veroordeelden in de Amerikaanse gevangenissen niet in cellen zaten, maar in kooien. ,Jfet waren kleine kooien voor twee personen, maar zonder ook maar enige privacy", zo zei hij. De ge vangenis in Basel noemde Barth in vergelijking hiermee „een paradijs". „Waarom zwijgen de kerken?" zo vroeg hij zich af, „Rooms-katholie- ken, protestanten en anderen moe ten hiertegen hun stem verheffen." Barth wees erop dat het ongeveer drie miljard dollar zal kosten om voor 8 of 10 dagen een expeditie op de maan te laten verblijven. ..Wanneer men uitgaat van een bedrag van 10.000 dollar per gevangene zou deze drie miljard voldoende rijn om ge vangenissen te bouwen voor bijna het dubbele van de hele bevolking van de V.S.," aldus de theoloog, ..waarom gebruikt men een deel van deze drie miljard niet om betere gevangenissen te bouwen?" Zojuist is verschenen het ..Handboek je 1962" van de Bond van Vrije Evan gelische Gemeenten in Nederland. Dit boekje, dat inmiddels al tot een boek is uitgegroeid verschijnt om de tien jaar. Het is meer dan een jaarboek zoals sommige kerken uitgeven Het bevat, behalve de gegevens van alle plaatselijke gemeenten die bij de bond zijn aangesloten een omschrijving van wat in de Bond van deze gemeenten geloofd en beleden wordt, het huishou delijk reglement van de bond. gegevens betreffende de Theologische School en alle met de bond verbonden organisa-| ties en comité's. Van iedere plaatselij ke gemeente wordt een soms korte, soms wat uitvoeriger historische schets gegeven. Dit .Handboekje 1962" is ver-! krijgbaar bij de boekhandel van dej bond. Bloemheuvellaan 14 te Apel-! Volgens de statistiek is het aantal vrije evangelische gemeenten in de af gelopen tien jaar toegenomen van 38 tot 43. Het aantal predikanten is gelijk gebleven, namelijk 35, maar er zijn nu vier zendingspredikanten tegen drie in 1951. Het aantal belijdende leden is in die periode gestegen van 66-16 tot 8064, dat is dus een groei van ruini 21 pro- Benoemd tot onderwijzeres aan de Koningin Wilhelminaschool te Papen- drecht: W. Langejan te Oud-Beijerland; Willem de Zwijgerschool te Haarlem: J. Peschar te Ter Aar (tijd.). In het Volg Mij van Jezus zit iets directs,, iets onmiddellijks, iets wat geen uitstel gedogen kan. Het is een bevel voor het zelfde ogenblik. Als een leerling van een schriftgeleerde tot Hem komt en aan het volgen een voofwaarde verbindt („Here, sta mij toe eerst heen te gaan en mijn vader te be graven") geeft Jezus dit antwoord: „Volg Mij en laat de doden hun doden begraven" (Mattheus 8 22). Wie Jezus wil volgen moet' op hetzelfde ogenblik kappen met zijn verleden. Er zijn mensen voor wie dit een onover komelijke moeilijkheid is. Mensen, die, als de leerling iian de schriftgeleerde, wel Jezus zouden willen volgen als ja, altijd als er eerst aan een voorwaarde te hunnen gunste is voldaan. Heer', ik wil U volgen, maar eerst moet mijn zaak een beetje tot bloei komen, eerst moet de zieke in mijn gezin beter zijn, eerst moet ik een beetje voorspoed hebben. Laat de doden hun doden begraven. Wie Jezus wil volgen geeft zich zonder voorbehoud op genade of ongenade over aan de Heer', Die toch uiteindelijk belooft: Wie Mij volgt zal in duisternis niet wandelen. Veel ders (na 1900) kwam de reorganisatie der kerk aan bod en sprak men over sociale vragen. In die tijd valt ook de opkomst der theologie van Karl Barth (1925). Na 1945 is de oecumene en de hernieuwde bezinning op kerk, ambt en belijden meermalen ter tafel geweest. Het geheel overziende meende prof. Dankbaar dat de predikantenvereni ging een belangrijke functie heeft ver vuld. En hij eindigde met de betuiging: „Wij kunnen genoeg geloof en humor bewaren, dat wij geen afscheid vai domineesland behoeven te nemen". De domineespreek werd ditmaal houden door de voorzitter, ds. fensberger, over Johannes 5 :17 „Mijn Vader werkt tot nu toe en Ik werk ook". In dit woord zag ds. Wofensber- ger een bron van inspiratie voor predi kanten. Op de middagvergadering in Tivoli re fereerde prof. dr. H. Berkhof te Leiden over „tweeërlei ecclesiologie", hoofdonderwerp. Aan de avond van dag volgde een feestmaaltijd, door de vereniging aangeboden aan alle her vormde predikanten. Dit was mogelijk geworden door financiële steün v; enige instanties buiten de vereniging. Tijdens dit diner kon men genieten van een klein „Secor Dabaret", een ca baret waaraan leden en oud-leden van het theologisch studentengezelschap „Se cor Dabar" te Utrecht meewerkten. Motto: „Onbekrompen en ondubbelzin nig". Woensdagmorgen volgde een exci naar het hervormd seminarie „Hyde- park" te Driebergen, waar de rector dr. J. M. de Jong en de conrector dr. A. A. Koolhaas korte inleidingen hiel den over de betekenis van het semina rie voor toekomstige dominees en voor predikanten die reeds in de actieve dienst staan. Wereldraad wenst topconferentie De Commissie van de kerken voor Internationale zaken dringt aan op een topconferentie over het beëindigen van proeven met kernwapens indien andere middelen niet tot dat resultaat leiden. De commissie, een orgaan van de We reldraad van Kerken, deelde dit mee In een gisteren gepubliceerde verklaring In deze verklaring wordt gezegd dat hoewel de commissie gewoonlijk voor zichtig is als het gaat om het pleiten voor een topconferentie, zij thans van mening is dat er zoveel op het spel staat, dat de mogelijkheid van een der gelijke conferentie dient te worden na gegaan. Alle betrokken regeringen die nen bereid te zijn concessies te doen om te komen tot een verdrag waarbij proe de Technische Hogeschool in Eind hoven, prof. dr. ir. A. A. Th. M. van Trier heeft ter gelegenheid van de zesde dies natalis van deze school een rede gehouden over de planologie van de technische we tenschap. Prof. Van Trier besteed de in deze rede aandacht aan de verschillende vormen van gesple tenheid die de ingenieur, de tech nische wetenschap en de Techni sche Hogeschool kenmerken. Met het beeld van de gespleten per soonlijkheid wordt dikwijls de situatie gekarakteriseerd waarin het technisch- wetenschappelijk onderwijs zich bevindt In het algemeen doelt men dan op de moeilijkheden die voortvloeien uit de meervoudige doelstellingen van dat onderwijs. Enerzijds omvat deze de op leiding van onderzoekers die aan de wetenschappelijke kennis uitbreiding moeten kunnen geven; anderzijds de op leiding van wetenschappelijk gevormden die de wetenschap operationeel han teren op verschillende terreinen van het leven. Nieuwe gegevens Bij de beschrijving van het werk van een ingenieur zei prof. Van Trier dat de basiskennis op het gebied wis- en natuurwetenschappen v universitaire fysicus of chemicus voor de ingenieur in hoge mate identiek is. Voorts is er veel overeenkomst in de methoden die beide groepen hanteren. Zuiver natuurwetenschappelijk onder zoek, theoretisch of experimenteel, be oogt nieuwe gegevens te achterhalen over de natuur die ons omringt en deze Segevens te ordenen. De ingenieur be ient zich van zijn inzicht in de natuur wetten en verricht natuurwetenschappe lijk onderzoek wanneer zijn inzicht tekort schiet, om zijn eigenlijke taak te verrichten. Deze taak bestaat uit het realiseren van de zaken die wij nuttig of nodig achten. Zijn de doelstellingen scherp gescheiden, in de praktijk komen zij steeds minder gescheiden voor. Dit heeft als praktisch gevolg dat, in de lan den waar het technisch wetenschappe lijk onderzoek buiten de universiteiten is ontwikkeld, de instelling van de tech nische faculteiten en studieverrichtingen nan de universiteiten steeds veelvuldiger voorkomt of wordt overwogen. materiële schappijwetenschappen, aldus prof. Van Trier, kunnen in belangrijke mate bij dragen tot de oplossing van vraagstuk ken die zich hierbij voordoen. Prof. Van Trier stelde de vraag of de universiteiten en hogescholen er in sla gen het eigen karakter van de tech nische gestaltegeving in voldoende mate tot uiting te laten komen. Na dc tweede wereldoorlog is aanvankelijk zeer sterk de nadruk gelegd op de natuurweten schappelijke grondslagen van de tech niek en in het algemeen was een ont wikkeling in deze richting gewenst. Tweede hervorming Het schijnt dat zich thans een tweede hervorming voltrekt, waarbij eon goede basis van natuur- en maatschappij' wetenschappen behouden blijft, maai waarin deze basis bewust en duidelijk dient als achtergrond vo nisch ontwerpen en realiseren, dat in de opleiding centraal wordt gesteld. In dit verband besprak prof. Van Trier de vraag of de veranderingen in de struc tuur van de technische wetenschap verantwoord of geboden zijn. De huidige verdeling in afdelingen is meer het resultaat van een historisch groeiproces dan de vrucht rationele klassificatie van de technische wetenschap. In Frankrijk en de Ver enigde Staten wordt met nieuwe delingen geëxperimenteerd, waarbij grote diversiteit van vakgebieden wordt vervangen door een klassificatie technische wetenschap, volgens perkt aantal algemene disciplines. Deze ontwikkeling in de planologie van de technische wetenschap zal ongetwijfeld grote gevolgen hebben voor het nisch-wetenschappelijk onderwijs. PROCO crème - shampoo t nieuwste! 't handigste! milder schuim, schoner haar Proco shampoo in tube geeft u snel 'n muts van schuim. Wollig schuim, dat uw hoofd doet tintelen van schoonheid. Proco is er met en: zonder ei. Tube voor ca. 6 wassingen, 2? 65 ct. T91S belangstelling ondanks 1 mei (Van een medewerker) Wie na de Koninginnedag, die dit jaar met bijzondere luister was omgeven, de volgende dag België bezocht, is daar op de eerste mei-dag getuige geweest van een totaal andersoortig festijn: de viering van ,,de dag van de arbeid", waarbij vooral de socialisten demonstratieve op tochten hielden, die de straten vulden en het verkeer tijdelijk stillegden. Om het in kleuren tot uitdrukking te brengen: is het bij ons Oranje,- dat het volk ver enigt, in het land onzer zuider buren is het het rood, dat her innert aan de verdeeldheid der natie. Omdat 1 mei een vrije dag België trekken velen naar Nederland om er van de pracht der bollenvel den te genieten. Maar 1 mei is vooi de over vele kerken en vaak kleine groepen verdeelde Vlaamse protes tanten dc B ij b e 1 d a g, die dank zij de onverdroten arbeid van een zeer actief interkerkelijk comité-van voorbereiding dit jaar voor de 17de keer is gehouden, ditmaal in „Majes tic''' aan de Carnotstraat. Welk een verkwikking voor wie op eenzame posten leven om eens in gro ter en bezield verband samen te komen. Ook uit Nederland is er steeds veel be langstelling voor deze dag, waaraan de activiteit van Protestants Nederland niet vreemd is. Muzikale medewerking werd op ver dienstelijke wijze verleend door mu ziekkorpsen van het Leger des Heils uit Amsterdam en Rotterdam, alsmede door het koor van de Ohr. kweekschool uit Utrecht. In de morgenvergadering, die reeds behoorlijk bezocht was, werd met gro te aandacht geluisterd naar de toespra ken, recht op het hart gericht, van ds. J. OverduLve (Hasselt over „Levens lust" en dr. O. Vansteenberghe (Brus sel) over „Stervensmoed". Beide zijn het voorrecht Christus. kruis) en 2) de toerusting tot een leven van dienst aan God en strijd tegen we reld en zonde. Op deze toerusting, de Pinksterver- vulling met een onderscheidenheid van genadegaven (wijsheid, kennis, gaven •an genezing, tongentaai, onderschei- l'ing der geesten) legde spreker de na- Iruk. God wil ons gebruiken in Zijn dienst. Daartoe verleent de H. Geest kracht, waardoor zwakken sterk worden en we ten: God gaat met ons mee; Hij houdt vast. Hij doet ons op de juiste wij- n de wereld staan. Hij verleent wijs heid. De beste en hoogste genadegave „aar Paulus' woord de liefde (1 Oor. 13). De liefde doet ons de naaste anders bant het egoïsme uit ons leven, leert ons dienen: verlost ons van onze complexen en krampen. Waarschuwing Zo stelt de H. Geest ons open voor God. Op die genadegaven zal in de pre diking en in ons leven meer het zoek licht dienen te vallen. Het is stellig on juist als beweerd wordt, dat de H. Geest geweken is, maar de apostel waar schuwt in ernst tegen een bedroeven, iri blussen van de Geest. Genadega- kunnen immers veronachtzaamd worden: we denken wel eens teveel, dat e het zelf kunnen of niet kunnen. De gaven moeten gebruikt worden; i zij een oefening des geloofs. Helaas was het niet mogelijk op de vele schriftelijk gestolde vragen diep in. te gaan. Prof. Bavinck maakte in de korte tijd, die hem restte, enkele kern achtige opmerkingen over gebedsgene zing, spreken in tongen, handoplegging, doop met de H. Geest (dc toerusting) en verklaarde, dat al schijnt het onge loof een grote macht, de toekomst toch is van Christus en Zijn komend konink rijk. In de avondvergadering, die het ka- raktér van een massale evangelisatie samenkomst droe*. sprak dr. G. Hart- dorff (Amsterdam, voorheen Antwer- Het bestuur van de Oostenrijkse pro vincie Vorarlberg heeft verboden dat de twist in openbare aangelegenheden en dansscholen wordt gedanst omdat zij on zedelijk zou zijn. i wie leeft uit het heil Vier middelen In één tablet werken krachtiger zonder de maag van streek ie maken f Tegen pijn en griep wordt meer en meer een combinatie gebruikt van Achterwege geneesmiddelen, die eikaars wer- gS behandelde prof. dr. j. king ondersteunen. Eén bestanddeel (Amsterdam) dc In qnze actuele vraag: „Hoe werkt I van Cnefarine „4" zorgt ervoor dat niettegenstaande de krachtige haar verwijten, het werk van de Geest j werking - OOk een gevoelige maag Gods te weinig centraal gesteld, zodat krachten en wonderen al te zeer achter wege blijven. Omdat spreker meende, dat wij in deze niet helemaal een zuiver geweten hebben, achtte hij het juist ons op de vraag naar het werk des Geestes zich dieper te bezinnen. Prof. Bavinck toon de uit de H. Schrift aan, dat in het werk van de H. Geest onderscheiden kan worden: 1) de toeleldlng tot Chris tus (Hij neemt ons bij de hand tuigt niet van streek raakt, zonde en leidt ons tot het Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige stripverpakking 40 tabletten f 1.60 Voordelige liacon 100 taoleiien f 3.60 tech- Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar s-Gravenhage (wijkgem. 20): A. van Es te Hengelo (O) het beroep van de prov. kerkvergade ring van Geld., herv. kapel te Lunteren: H. P. Swerts te Rijk (Haarlemmer- meen; naar De Lier. J. H. D. Louwese te Dalfsen. Bedankt voor 's Heerenhoek-Nieuw- dorp:: W S Duvekot te Zonnemaire. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Vianen. te Zuidwolde (Dr.) en te Vinkenveen: G. van de Maa- ten te Doornspijk: te Klazienaveen: D. Barten te Appelscha; te Vrouwenpolder: A. van Zuijlen. kand- te Rotterdam; te Schoonrewoerd: C. Warner, Kand. te Amsterdam. Aangenomen naar Schildwolde: S. G. Bloem te Sappermeer: naar Dokkum; A. van Asselt te Oostwold; naar Utrecht-Z. (vac. K. van Reeven): R. Siertsema te Aalten; naar Heerjansdam: P. Homburg te Vlissingen. Bedankt voor Hoogvliet (3e pred. plaats): R. Akkerman te Diever (Dr) CHRIST. GEREF. KERKEN 0 Beroepen tc Broek op Langendljk: D. de maatschappijwetenschap- H Biesma te Lisse; te Zutphen: J. M. harmonisch geheel te voe- Visser te Dokkum. Eindfase Prof. Van Trier stelde vast dat over het algemeen van mening u de maatschappijwetenschappen in de ingenieursopleiding moeten worden op genomen. Dit standpunt wordt gesteund door vele ingenieurs die in het bedrijfs leven en in overheidsdienst werkzaam zijn. Het is echter niet eenvoudig om ir de ingenieursopleiding de natuurweten schappen p j| jj 4 pen tot pens worden verboden technische ontwikkeling. alle partijen de verzeke- EV. LUTEL KERK Bedankt voor Amsterdam 'wijk X) S. G. van der Haagen te Schiedam. -realiseerbaarheid is aangetoond. I staltc wordt gegeven. Dit veronderstelt1 brie te Noordbergum. rOT TWEEMAAL toe was ik op een. zaterdagmiddag als ik naar een vriendin in het naburige dorp fietste, Margriet en haar va der tegengekomen, een keer te voet en de andere maal ook op de fiets. Ze gingen dan riLstig en zwijgend naast elkaar en het kind wuifde me in vrolijk herkennen goede dag. Ik dacht: die man is een goeie pro pagandist voor de tegenwoordig zo druk besproken zinvolle vrijetijds besteding: meer vaders moesten zo af en toe eens met hun kinderen de vrije natuur ingaan. Want Margriet vertelde me later dat pa zijn ex cursie niet tot het nabije forensen dorp beperkte, hij vond een tocht je van een paar kilometers de moei te niet waard, zijn hart trok naar de wijde polders. Op sommige da gen kon het niet ver genoeg zijn en zij kon er, om de waarheid te zeg gen, echt niet altijd het genoegen van inzien. Ze had maar een schriel stel benen, ze was ook een klein beetje astmatisch, maar je pa is je pa en het werd altijd als een bijzondere uitverkiezing voor gesteld. Op sommige dagen... De juiste motieven ervan, de psychologische betekenis, ben ik pas veel later aan de weet gekomen. Het was een behoorlijk gesitueerd middenstandsgezin, dat ouderlijk huis van Margriet. De vader was een van zijn stand bewuste, pijnlijk stipte kaartsysteemman ten stadhui- ze. afdeling bevolking, die er thuis een postzegelverzameling op nahield waarvoor ik aan zijn dochtertje nu en dan wat exemplaren meegaf. Uit wat zij over die hobby van hem vertelde kon ik gemakkelijk genoeg opmaken dat „Nauwkeurigheid" met een hoofdletter in zijn vaandel ge schreven stond. ,.Pa doet alles even precies", zei ze. „en dat eist hij van ook, i mijn moeder de kinderen, i heden, af en t goed als goed. maar selijk streng' Nu viel het zo uit dat ik op een dag de echtgenote van deze autori taire ambtenaar leerde kennen als een vriendelijk, niet al te zwaar op dc hands vrouwtje. Ze kwam eens even met me praten naar aanleiding van een briefje dat ik Margriet voor „thuis" had meegegeven over een taak die ondertekend moest worden door de vader. „Ik ben maar zo vrij geweest om het in zijn plaats te aard heeft", antwoordde mt ze is zachter, ik ben wel opstandig, ik zorg goed_ gezin omoeten me niet met cadaverdiscipline aan boord komen, dan pleeg ik lijdelijk verzet... En la ter voel ik me gewoon ziek van el- Wanneer een moeder zo tegen je praat, moet Je al heel d<?m zijn om ;r geen voor de hand liggende ge volgtrekkingen uit te maken. Cada verdiscipline... Er welde zo iets als medelijden In me op, die twee. de moeder en het kind, waren behept doen", zei ze verontschuldigend. ,.Ik hoop dat u daar genoegen mee wilt nemen". Of hij dan afwezig was, of misschien ziek? informeerde ik, want ik wilde toch ook tonen dat ik geen loopje nam met de voorschrif ten. Moest ik soms mijn ambt niet hoog houden? werd giftig als wou eerlijk zijn, ze liegen. Haar man briefje onder het komt toch Margriet van ons is immers geen onhandelbaar kind? Dat was ze ze ker niet, integendeel, maar een por tie strafwerk verdient elk kind wel eens. Ze werkt niet altijd accuraat genoeg, ze maakt er zich nogal eens met een Jantje van Leiden van af. „Ik ben bang dat ze een beetje mijn met een angstcomplex voor de huis dictator. Wat doe je eraan? Een juf kan zich moeilijk mengen in interne gezinsaangelegenheden. Ik begon maar met royaal toe te staan dat eventuele volgende briefjes door me vrouw worden ondertekend. Het zou pverigens niet zo heel vaak voorko men. voorspelde ik optimistisch, want in een vertederd hart is gewoonlijk voor pessimisme geen plaats. Maar hoor nu. hoe ik mij vergiste. Amper vier weken later werd ik al weer met Jantje van Leiden ge confronteerd: de lieve Margriet be stond het zowaar, niet meer dan een derde van haar huiswerk in te leve ren, de rest had ze niet af kunnen Krijgen. Op het matje, Zonder par don... Ze stond voor me, hijgerig door een lichte aanval van haar astma. Schuldbewust erkende ze dat ik een dergelijk verzuim niet kon accepte ren. Ik vond dat een beetje op haar gemoed werken .wel op zijn plaats was. „Margriet", zei ik daarom, „we zijn elkaar een paar keer te gengekomen op een zaterdagmiddag, .veet je nog, toen je met je vader wandelde of fietste. Dat vond ik toen zo leuk, jij gezellig met je va der de natuur in. En zo gezond voor jullie allebei". Ze sloeg even haar Dgen op alsof ze wat wou gaan zeg gen, maar ik vervolgde: „Toch moet natuurlijk je schoolwerk in de eer ste plaats komen, dat mag er niet ander lijden. Prettige dingen krij gen pas daarna een beurt..." Haar gezicht veranderde radicaal. „Nou", zei zc. „ik wilde het eerst voor me nouden want ik schaam me er wel voor, maar weet u hoe het op die wandelingen met mijn vader soms gaat? Hij heeft dan pas ruzie met mijn moeder gemaakt en bokt te gen haar en dan is ze toch zo ver drietig. Hij zegt: Margriet, nu mag lij me' me mee, een lekker eind wan delen, de polder in. Maar ik zou veel ïever mijn moeder een beetje troos- :en. Wat is er nu aan om met een vadei erop uit te gaan die de bokke- pruik op heeft! Altijd heb ik het ge joel dat moeder me ervan verdenkt net met vader eens te zijn. Zij moest eens weten. Heus. juf. ik doe net tegen mijn zin en omdat ik echt medelijden met mijn moeder heb. probeer ik dan onderweg nog om het lussen die twee goed tc maken. Va der. zeg ik. als we nou straks thuis komen, wees dan weer goed. We vin den het allemaal zo naar als het „mis" is... Nou, juffrouw, meestal Helpt het niet veel, maar ik moet Het toch proberen hè..." „Je mag dat werk op school in or de maken, hoor en je krijgt er geen ariefje voor," beloofde ik en ik kon r-niet laten om even haar magere wan getje te aaien. „Wilt u het alstublieft aan niemand vertellen?" vroeg ze. „Nooit of te nimmer", antwoord de ik. En dat meende ik van harte. IIAIJA SELVA

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2