A.R.P. verdeeld over beleid Nieuw-Guinea Bewogen discussie op het Convent Mager applaus voor het beleid van de fractie N.-Guinea lieeft al voor Nederland gekozen Prof. Guardini krijgt de Erasmusprijs Zware brand in parfumeriezaak Vlot Handelsagenten willen categorale federatie Franse leger begint actie in Oran 8 DINSDAG 1 MEI 1962 (Van onze parlementsredactie) HET is dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot niet gemakkelijk gemaakt, zaterdag middag op het A.R. Partijconvent in Utrecht. De leider van de a.r. Tweede-Kamerfractie erkende dat volmondig, toen hij zich opmaakte de vele sprekers te beantwoorden, die ernstige kritiek hadden geleverd op de houding van hem, de meeste fractieleden en de leiding van de partij inzake het Nieuw-Guinea-vraagstuk. Zeker, er waren er ook, misschien zelfs wel velen, die het zeer goed met het standpunt van dr. Bruins Slot kondeu vinden. Maar toen partijvoorzitter dr. W. P. Berghuis aan het eind van de bijeenkomst de vergadering vroeg, haar instemming met het fractiebeleld te be tuigen, klonk slechts een vrij matter applaus. Of behoren de medestanders van het beleid Inderdaad tot de groep der „zwijgers", zoals een van hen. pror. dr. R. van Dijk uit Amsterdam, het uit drukte? Het is op het voorjaarsconvent van de A.R. Partij de gewoonte, dat de leidei van de Tweede-Kamerfractie een toe lichting geeft op het beleid, dat de frac tie het afgelopen jaar heeft gevoerd. Dit maal bepaalde dr. Bruins Slot zich geheel tot het Nieuw-Guineabeleid. Het stand punt dat de fractie sinds vorig najaar heeft ingenomen, heeft, zoals men zal herinneren, veel discussie in de partij doen oplaaien. In de Tweede-Kamer fractie vond dr. Bruins Slot de heren dr. J. Meulink en mr. A. B. Roosjen tegenover zich, in die van de Senaat de heer H. Algra. hoofdredacteur van het Friesch Dagblad. Dr. Bruins Slot begon zaterdag zijn uiteenzetting met erop te wijzen, dat het plan-Luns, dat in september van het vorige jaar bij de algemene vergadering van de Verenigde Naties was ingediend en een internationaal beheer over Nieuw- Guinea verlangde, een goed plan was. Dc aj. fractie heeft het gesteund. „Ik kan het niet helpen, dat de minister-president dit direct na mijn rede bij de algemene politieke beschouwingen in de Kamer niet begrepen heeft." Stemde dr. Bruins Slot dus in met het doel, dat de regering dat najaar ont vouwde. op de plannen, waarmee zij dit doel trachtte te verwezenlijken, had do fractie kritiek. „Als men als Kamerlid een tekortkoming ziiet. is men naar eei en geweten verplicht, daarvan uitdruk king te geven", aldus dr. Bruins Slot De tekortkoming in het plan-Luns was. zo herhaalde hij. dat het conflict over de soevereiniteit over Nieuw-Guinea, waarbij Indonesië zich als partij opwerpt, niet werd opgelost Eerst het internatio naal VN-orgaan en later de zelfstandige staat West-Papoea zouden met het flict te maken krijgen. Zouden de VN. Australië of dc Verenigde Staten bij springen in zo'n geval? Neen, aldus dr Bruins Slot Het Is dus daarom, dat dr. Bruins Slot de regering in oktober van het vorig jaar gevraagd had om naast de internationale benadering ook de mogelijkheden voor een open gesprek met Indonesië af te tasten. „In feite doet de regering dat Ze had het echter tóen moeten doen. n wilde niet", aldns de fractievoorzitter. Instemming Ook bij de volgende Nieuw-Guinea- debatten in de Tweede Kamer, in Januar. en april van ddt jaar, heeft de a.r. fractie het regeringsbeleid gesteund, vervolgde dr. Brums Slot. In januari was dat aanleiding van de regeringsnota ove gang van zaken met het plan-Luns i VN, in april naar aanleiding van een regeringsbrief over het beginnen geheim vooroverleg met Indonesië ir bijzijn van een derde, de heer Bunker, en over het zenden van militaire verster kingen. In januari voerde mr. B. W. Biesheuvel namens de fractie het woord. Kritiek had hij slechts op de optimistische toon, die de nabeschouwing van minister Luns over zijn plan zi. ten onrechte kenmerkte. Hij sloot zich aan bij een open gesprek met Indonesië en bij het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's. „In april", vervolgde dr. Bruins Slot. „hebben wij ons direct akkoord ver klaard met het zenden van versterkin gen. Voor de KVP-fractie èn voor ons scheen echter de rede van minister Luns niet in overeenstemming met de brief, die de minister-president aan de Kamer had gezonden. Ik vroeg daarom schor sing van de beraadslagingen. Het resul taat was, dat dc volgende dag de mis verstanden uit de weg konden worden geruimd". In het regeringsstandpunt valt een evolutie waar tc nemen, concludeerde Qr Bruins Slot De noodzaak om tot vrede te komen met Indonesië wordt essentieel geacht „Ik vind deze evolutie juist. Niet mijn standpunt, maar de harde logica der feiten heeft de regering zover ge bracht Noch de regering noch w(j willen dc zaak verkopen. Ik meen, dat de regering én wij de zaak van zelfbeschikkingsrecht serieus moeten nemen. Ik meen ook. dat de regering én w(j inzien, dat w(j niet kunnen verwezenlijken, wat w(j In 195? wilden. „De zelfbeschikking", beklemtoonde dr. Bruins Slot ..mag geen droombeeld 74jn. Ik ben bang. dat we dit in Nieuw- Guinea teveel hebben bevorderd. Men moet rekening houden met de feite lijke machtsverhoudingen en die moet men ook kennen. Men mag geen on recht begaan aan dc Papoea's door die verhoudingen zo te schetsen, dat Indo nesië slechts als een klein prutsstaatje wordt voorgesteld tegenover een groot en machtig Nederland. Moeten wij op God vertrouwen, die wonderen kan doen?" Door briefschrij vers was dr Bruins Slot hiertoe opgewekt Hij antwoordde: „Als wij een beleid be palen. mogen wij er geen wonderen In calculeren. Als het in Nieuw-Guinea tot een reguliere oorlog komt, komt daar een zee van ellende. Zijn wij er dan klaar mee door te zeggen, dat de wonderen zijn uitgebleven? Neen. dat is naar mijn mening geen christelijke politiek. Chris telijke politiek wordt beheerst door nor- feiten, niet door mogelijke- Felle kritiek Hel Eerste-Kamerlid, de heer H. Algra vertolkte, gezien het applaus dal hem ten deel viel, ongetwijfeld de gevoelens van veel aanwezigen, toen hij zijn zienswijze uiteenzette. Hy ging echter niet tot zijn kritische uiteen zetting over alvorens de Tweede- Kamerfraotie uitdrukkelijk te hebben geprezen voor haar principiële en con structieve benadering van de mam moetwet. Volgens de heer Algra is het een on weersprekelijk feit, dat in de fractie een koersverandering heeft plaats gehad Deze verandering kwam onverwachts, voor het plan-Luns op tafel lag en kan niet worden verklaard als antwoord op een koersverandering van Soekarno. De koers van Soekarno is immers gelijk ge bleven. De heer Algra erkende dat de Interna tionale toestand moeilijk is. „De politiek van de familie Kennedy in de VS is volkomen opportunistisch en ten opzichte van Nederland niet fair. Als de geheime voorbesprekingen nog aan de gang zijn en de VS komen dan met een voorstel, dat de zelfbeschikking van de Papoea's volkomen illusoir maakt, dan is daarop die benaming van toepassing, die dikwijls met Albion in verband is gebracht" De heer Algra bedoelde, zonder het te zeg gen, het woord „perfide", trouweloos. „Ik ben zeer beducht", aldus de heei Algra, „dat de koersverandering het zelf beschikkingsrecht van de Papoea's in ge vaar brengt" Ook in a.r.-kringen zag de Senator symptomen om de zelfbestem ming van de Papoea's te relativeren en uit te hollen. Overeenstemming met Soekarno en zelfbeschikking voor de Papoea's zijn niet samen te verwezen lijken". aldus de heer Algra. Wat preva leert dan? De Friese hoofdredacteur sprak de hoop uit. dat dan trouw aan het gegeven woord zal prevaleren, en dat dit tot het uiterste zal worden verdedigd Teleurgesteld Uiterst teleurgesteld toonde zich de heer G. Buiten, secretaris van de Stich ting Door de Eeuwen Trouw. „Uw koers wijziging is onjuist geweest", voegde hij dr. Bruins Slot toe. Verzoening met In donesië mag niet gelijk zijn aan capi tulatie ten koste van de Papoea's. Een strijd voor het recht wordt niet licht verloren. Wie een oplossing zoekt met het Indonesië van Soekarno verspilt zijn krachten met het zoeken naar een vier kante cirkel en staat niet met beide benen op de grond. „Voortzetting van uw be leid zal menig partijgenoot voor een ge wetensconflict stellen." „Wat minister Luns bereikt heeft," aldus een volgende kritische spreker, prof. dr. J. Prins uit Utrecht, „het aanzien van Nederland, dreigt ver loren te gaan onder meer door de houding van de AR. Partij. Wij moe ten ons verzoenen met Indonesië, maar dat betekent niet dat wij ons moeten verzoenen met de huidige In donesische regering. De wijze waarop dr Bruins Slot het zelfbeschikkings recht aankleedt laat de Papoea's In feite naakt en ellendig." De heer M. H. L. Westrate uit Vlaar- dingen wees op het grote belang van vol doende contact tussen de a.r. Kamerle den, bewindslieden en overige partijle den. Hij vroeg zich af. of de wijze waarop de fractie haar koersverandering bekend heeft gemaakt juist ls geweest. De heer P. Wybenga uit Leeuwarden deelde mee. sinds 3 oktober te leven in een staat van toenemende vervreemding van de partij leiding. „Geen ding heeft mü zo ver droten als de slotopmerking van dr Bruins Slot van vanmiddag over het in calculeren van het wonder in de chris telijke politiek." Ook instemming „Ik spreek namens de zwijgers," zei prof. dr. R. van Dijk uit Amsterdam. Hij betrad het gestoelte nadat acht kritische sprekers hem waren voorafgegaan. De hoogleraar zei. van mening te zijn, dat de grote meerderheid in de A.R. Partij deze kritiek niet deelt Dr. Van Dijk deelde mee. te behoren tot de dertig ge reformeerden. die zich verzoenend ovei de houding tot Indonesië hadden uitge laten. „Ik vrind het treurig, dat over dt dertig wordt gesproken, als zouden zü koehandel willen bedrijven." Voor prof. Van Dijk was het standpunt van dr. Bruins Slot een verademing. Hij wees erop, dat Nederland indertijd di Indonesiërs heeft beloofd, niet eenzijdig over Nieuw-Guinea te zullen beslissen Het plan-Luns schond derhalve de trouw, net was daarom fout. Indonesië was óók In het geding. Prof. Van Dijk wees erop. dat de der tig de AR. Partij steeds trouw zijn ge bleven. Daarom verdroot het hem. da' sommige kritici hadden meegedeeld, uit het huidige standpunt van de fracti. misschien consequenties te zullen trek ken voor hun partijlidmaatschap. „Ook de deytig." zo vervolgde hij, „willen ernst maken met een vorm van zelfbe schikkingsrecht van de Papoea's. dit recht doet aan de gegeven beloften naar beide zijden." Mevrouw dr. F. T. Diemer-Lindeboom beluisterde in de kritiek op dr. Bruins Slot woorden van groot zelfbewustzijn wat betreft de houding, die wij moeten aannemen, en een groot vertrouwen, dat de partituur, die wordt aangeboden, door God wel zal worden bespeeld, mits wij maar vertrouwen. De problematiek ligt echter veel dieper. Mevrouw Diemer in dit verband op het wereldhistoriscn gebeuren, het ontwaken van de gekleur de volkeren. Mevrouw Diemer verklaarde, beslist niet de Papoea's aan Indonesië te willen uitleveren. Niemand van de dertig heeft sympathie voor Soekarno. Zij schuwde echter ervoor, te blijven staan bij het prestige en de eer van Neder land. Zij wekte op tot een houding var ootmoed en afhankelijkheid. Mede hier toe hadden de dertig, waartoe ook zij behoort, hun oproep doen uitgaan. Volgens prof. Bergema, gercf. zen dingshoogleraar te Baarn, betreft de omzwaai van de leiding van de AR Partij niet de principiële, maar de prak tische politiek. Het verwijt, dat de dingsmensen samen met het grootkapi taal een verzoening met Indonesië streven, beantwoordde hij door te zeg gen, dat de christenen in het verzet toch ook samenwerkten met communisten. .Jk vind het toch wel merkwaardig.' aldus prof. Bergema, „dat velen nu heel sterk het zelfbeschikkingsrecht va: Tapoea's beklemtonen, die Indertijd niets wilden weten van het zelfbeschikkings recht van Indonesië. En dat terwijl In donesië in zijn ontwikkeling al veel ver der was dan het nog primitieve Nieuw- Guinea van thans." Dr. Bruins Slot had niet veel woorden voor zijn antwoord nodig. Wat hem vooral had getroffen was. dat veel kri tische sprekers zonder enige moeite we ten te zeggen, wat Gods gebod is. Vol gens hem moeten de christelijke politici van nu dat gebod dikwijls zoeken temid den van een gecompliceerde wereldsi tuatie. Ten aanzien van de beoordeling van de houding van Amerika wa Bruins Slot het beslist niet met de heer Algra eens. Men moet toch ook begrip tonen voor de situatie, waarin de V.S /.ich momenteel bevinden. En wat betreft de betiteling „perfide", die zal men niet licht toepassen als men de onafzien bare oorlogskerkhoven in Normandië heeft bezocht. „In Laos en Vietnam sneuvelen Amerikanen voor de vrijheid van het Westen. Ik kan mij indenken, dat de V.S. om Nieuw-Guinea geen oorlog willen. Dat is niet prettig voor ons maar als Nieuw-Guinea van Dene marken was. zouden wij er niets var zeggen" Het ls nooit een eis van christelijke politiek geweest, ijzer met handen te breken, vervolgde dr. Bruins Slot. Trouw aan het gegeven woord? Akkoord. Maar ook vechten tot de laatste Papoea, waar bij alles wat de laatste jaren is opge bouwd tot een ruïne wordt? Volgens dr. Bruins Slot ls kritiek op de fractie ook kritiek op de regering. „Wij volgen mi nister Luns. waarvoor de critici zoveel lof hebben." Dr. Berghuis voegde hieraan toe. dat niemand van de acht kritische sprekers een oplossing aan de hand heeft gedaan, die reëel is te verwezenlijken. „Laten wij samen met de regering proberen, eruit te halen wat erin zit, en geen weg slaan, die uitzichtloos is. Zo kwam het einde van een mid dag waarop vier uur lang bewogen was gedebatteerd over het belangrijk ste vraagstuk van de Nederlandse po litiek. Overeenstemming werd niet bereikt. Het applaus voor dr. Bruins Slot was wij schreven het reeds nogal mager. Maar niemand van de '-ritici had behoefte aan een tweede termijn om zijn kritiek nog eer onderstrepen. En niet met bedrukte gezichten maar met een warme hand druk namen allen afscheid, ook, zelfs vooral zij, die het deze middag niet met elkaar hadden kunnen vinden Kaisiepo in Rotterdam Papoea's willen voorop gaan in de strijd (Van een onzer verslaggevers) IV/"IJ houden aan ons recht vast, maar tegelijkertijd ook aan Ne derland, met beide handen. Wij be schouwen Nederland als een werk tuig in Gods hand om ons volk van Nieuw-Guinea op te bouwen en een plaats te geven temidden van andere volken. Dat zei zaterdagmiddag het lid van de Nieuw-Guinea Raad. Kai siepo, in de Vrijgemaakt Gereform. Kerk in Rotterdam-Delf shaven. Hij sprak daar op uitnodiging van een particulier comité uit Rotterdam ter bestudering van politieke vraagstuk ken. Het betrof dus niet een lande lijke vergadering van het Gerefor meerd Politiek Verbond, zoals hel ANP abusievelijk meldde. Wèl zijn verscheidene leden van het comité lid van het G.P.V. Koninginnedag in Hollandia Sollewijn Gelpke: Respect voor zelfbeschikkingsrecht M(j bekruipt de vrees dat het accent bü de vrije keuze denkbeeldig a het zelfbeschikkingsrecht der Pa poea's langzaamaan verschuift van d« geest naar de letter. Dit verklaarde de voorzitter van de Nlenw-Guinea-Raad. de heer J. H. F. Sollewijn Gelpke, toen hij gisteren te Hollandia aan gouverneur dr. P. J. Platteel namens de inwoner* van Nederlands Nieuw-Guinea de geluk wensen aanbood met het feest van H. M. de Koningin. Na de tegenslag in de Verenigde Naties is snel een psychologisch offensief ge volgd van Indonesië, dat met dreigende taal en een doorzichtige leugencampagne slechts beoogt de wereld te chanteren met een „explosieve situtatie". Geen land heeft meer belang bij een vreedzame oplossing dan West-Papoea. Wij behoeven met een kleine variant op de uitspraak van president Kennedy niet bevreesd te zijn voor besprekin gen mits wij niet naar een bespreking gaan uit vrees. In dit licht heeft de be slissing van de Nederlandse regering om de krijgsmacht te versterken, een ver der strekkende betekenis dan van een versterking alleen Juist ook door de jarenlange dreiging zijn de Papoea's er zich steeds sterker van bewust, één volk te zijn en zij zijn er trots op. Van een niet minder groot belang zijn de democratisering van het bestuur, de sterk verbeterde gezondheid en de bezitsvorming. "Deze feiten zijn niet straffeloos te loochenen. Boven het vroegere isolement dorp en stammen ls cén volk gegroeid, dat weet wat het wil en wat het niet wil. Overal in het land wordt geprotes teerd tegen overdracht van bewind, waar- Ook prinses Beatrix in Brussel In een plechtige slotzitting van het driedaagse congres van de Fondation Européenne de la Culture in Brussel heeft Prins Bernhard zaterdag de Erasmusprijs 1962 uitgereikt aan professor Romano Guardini. De plechtigheid werd bijgewoond door prinses Beatrix, de Belgische minis ter-president. Th. Lefèvre. en tal rijke Belgische en Nederlandse auto riteiten. De Erasmus-prijs is een door ten Ne derlandse stichting ingestelde en uit sluitend uii Nederlandse fondsen gefi nancierde prijs van f 100.000. De prijs is bedoeld 'er bekroning van uitzonderlijke prestaties, vooral op geesteswetenschap pelijk. sociaal-politiek en cultureel ter rein, waar de Nobel-prijs niet toepasse lijk la. De prijs is aan prof Guardini toege kend wegens zijn buitengewone dien sten door de veelvuldige bijdragen aan de handhaving, vorming, verstrekking en waar nodig de vernieuwing van het Europese geestelijk leven. Prof. Guardini wend op 17 februari 1885 in Verona geboren. Na een jaar verhuisden zijn ouders naar Duitsland, dat zijn tweede vaderland is geworden. Zijn universitaire studies omvatten na tuurwetenschappen, staathuishoudkunde en medicijnen aan verschillende univer siteiten. Na theologie te hebben gestu deerd werd hij op 27-jarige leeftijd tot priester gewijd. Een van de bekendste werken van prof. Guardini is het in 1937 verschenen Ook schreef hij biografische werken over Der Herr. dat in vele talen is vertaald. Socrates, Augnstinus, Pascal en Rilke. Op zijn verzoek zal drievierde gedeelte van dc Erasmns-pr(js worden gebruikt voor de uitgave van een Duitse vertaling van een Italiaanse filosofische ency clopedie. Prins Bernhard heeft zaterdag de Erasmusprijs (f 100.000) uit gereikt aan de Duitse prof. dr. Romano Guardini. De plechtig heid had in Brussel plaats en ook prinses Beatrix was aan wezig. In een parfumerie- en toiletartike lenzaak in de Herenstraat te Gronin gen heeft zondagmorgen een zware binnenbrand gewoed, die dc winkel en etalageruimten totaal heeft ver woest. De winkel en een grote voor raad parfumeriën en toiletartikelen gingen verloren. De oorzaak van de brand is waarschijnlijk kortsluiting. De oorzaak van de brand is waarschijnlijk kortsluiting. De schade loopt in de tienduizenden guldens. De eigenaar, die boven de zaak woont, was met zijn familie op bezoek in Eindhoven. Domus: dividend 10 Kedlri- en Malang Stoomtrams: Jaar stukken goedgekeurd, dividend overge slagen. den. Daarom doen wü een beroep op het geweten van ieder, die kan bijdragen tot onverkorte eerbiediging van het zelfbeschikkingsrecht opdat het niet tot een lege vorm zal verkommeren, door er de onmisbare waarborgen aan te ont houden. De gouverneur herinnerde aan de gro te belangstelling van H. M. de Koningin voor haar onderdanen in Nieuw-Guinea en sprak zijn vertrouwen uit in de ver hoogde paraatheid der strijdkrachten, waarin ook het Papoea-vrijwilligerkorps getoond heeft wat het kan. Mevr. Polak uit café gezet door hondenkopers Mevrouw Polak-Moor uit Boékelo is zaterdag gewond geraakt op een dieren markt in Tilburg. Mevrouw Polak kwam destijds in het nieuws doordat zij de Duitse hondenhandelaar Heinz Vieten, die regelmatig op de Nederlandse hon- denmarkten verschijnt een klap gaf. Zij begaf zich in Tilburg tussen de handelaren, die er htm handel bedrijven op particuliere grond in en om een oafé aan de Bredaseweg. Men stelde geen prijs op haar aanwezigheid en zij kreeg het verzoek het terrein te verlaten. Toen zij zich hiertegen verzette en daar om uit het café werd gezet, slingerde zij de handelaren naar het hoofd: „Jullie zijn allemaal hondenmoordenaars", als repliek kreeg zij toen een van een om stander e enschop tegen het been. Mevrouw Polak heeft bij de politie van ddt gebeuren proces-verbaal laten opmaken. De hondenhandelaren hebben echter een aanklacht ingediend wegens belediging. Het laatste woord is thans aan de officier van justitie. i Poot 290, l-dem. Katers Udenhout: Exploitatiesaldo 601.246 Cv. J 575.543). winst na afschrijving en re servering ƒ135.000 (110.000). Reeds voor gesteld is 12 (10) pet dividend. De om vang van de orderportefeuille geeft ver trouwen Het Is fout te veronderstellen, aldus Kaisiepo, dat het volk van Nieuw-Gui nea nog moet kiezen. Nieuw-Guinea heeft al gekozen, uit eigen vrije wil leven wU onder Nederlands bestuur. Voor de neus van de Japanners hebben wü in 1942 de Nederlandse vlag gehesen. Zevenduizend van onze mensen verloren in enkele dagen tijds het leven in de stryd tegen de Japan ners. terwijl Soekarno die een vriend van de Japanners was, zün eigen Ja vanen voor het verrichten van he rendiensten uitleverde. Wij hebben onze houding in 1942 bepaald. Soe karno pas in 1945. zo zei Kaisiepo Steun instructeurs Over het plan-Bunker had spreker weinig goeds te zeggen. Hü noemde hel dromen en fantasieën. Amerika vraagt /Jdh niet af wat recht is. aldus Kaisiepo. maar alleen wie de sterkste is. Het is niet geoorloofd met Soekarno te praten want daarmee zou worden erkend dat hii rechten heeft en die rechten ontken nen wü. Kaisiepo zei te geloven dat Nederland de Papoea's niet in de steek zal laten- Wü hopen, aldus spreker, dat Nederlan ders en Papoea's samen zullen strijden voor de vrijheid van Nieuw-Guinea. De Papoea's dan niet achter de Neder landers maar in de voorste gelederen. Wü willen niet dat er Nederlands bloed zal vloeien voor ónze zaak. In dit ver band merkte spreker op. dat Nieuw- Guinea Nederlandse militaire instruc teurs nodig heeft „opdat wü zélf kunnen vechten". Veel kritiek had Kaisiepo op Indonesië Er heerst daar honger, armoede en dic tatuur. zei hü. Van een democratie ls geen sprake. Ware Indonesië een demo cratie, dan was Soekarno geen president meer. Soekarno gebruikt de kwestie- Nieuw-Guinea alleen om de aandacht af te leiden van de wantoestanden in eigen land. aldus Kaisiepo. Het zou goed zitn als de wereld de situatie in Indonesië zou kunnen zien om deze dan te verge- lüken met die in Nieuw-Guinea. Dan zou men tevens ontdekken wat Neder land in Nieuw-Guinea doet. Mocht Ne derland zioh terug moeten trekken, dan zullen wü dat moeten accepteren, maar wy zijn blij. dat Nederland het been op het ogenblik stüf houdt, aldus Kaisiepo. V er draft schending Voor hem was het woord gevoerd door mr. dr. L. A. F. Godschalk, die jaren lang landrechter in Nieuw-Guinea is ge weest. Hij wees er o.m. op dat Soekarno op flagrante wijze de verdragen van de ronde tafelconferentie In 1949 heeft ge schonden. Slechts enkele maanden na de procla matie van de Verenigde Staten van In donesië. maakte hü er de republiek In donesië van. Nieuw-Guinea heeft vrü- willig kunnen toetreden tot de federatie, waarbinnen vrijheid en rechten voor de deelstaten werd gegarandeerd. Het heeft dat steeds geweigerd. Achteraf gezien een gelukkig besluit, want daarmee ont kwam het aan het lot van Ambon. Soekarno heeft zijn eigen volk bedro gen en dat kost nog dagelijks bloed, al dus spreker, die voorts opmerkte dat d« Nederlandse regering de plicht heeft elke aantasting van het recht van Nieuw. Guinea met geweld te beantwoorden. Wij mogen de Papoea's niet overleveren aan de Soekarnistische revolutie. De bijeenkomst werd geopend en be sloten door ds. A. Veldman, vrijgemaakt predikant te Rotterdam-Delfshaven. Hartje winter voor koninklijke koks Het zilveren huwelijk van het Koninklijk paar betekende voor tien Amsterdamse koks en hun as sistenten dat de klok gedurende drie dagen terug werd gezet naar het hartje van de winter. Zij werk ten drie dagen in een van de koel. cellen van de Amsterdamse markt hallen aan het koude buffet voor het feest dat het Koninklijk paar gisteravond in het concertgebouw werd aangeboden door de gemeen te Amsterdam. Alleen met ge bruikmaking van deze enorme koelcel van 30 bij 40 metcrt waar de temperatuur constant vier gra den beneden nul is, kon men er in slagen alle 450 450 schotels tijdig en fris af te leveren. Onder hun witte werkkleding droegen de koks wollen truien en warme dassen. Om hen op temperatuur te houden werden warme dranken en ook wel eens iets pittigers geserveerd. Voor het vervoer van de schotels naar het Concertgebouw was een van de modernste koelwagens van Europa gecharterrdt waarin spe ciale stellingen zijn gemaakt om het verschuiven van de schotels te voorkomen. Het unieke transport was speciaal verzekerd tegen on gelukken. Am. Cyanamid: De bruto-wlnst was over het eerste kwartaal een record van $17.2 (vorig jaar 12.1) miljoen of $0,81 (G.57) per aandeel. De omzet was 170,2 1148.1) min Hoogenbosch: De omzet steeg 4 In (Advertentie) Praktisch vestje Tn frisse, modieuze Kieu 5# (Van onze sociaal-economische redactie) De voorzitter van de Ned. Vereni ging van christelijke handelsreizi gers en handelsagenten (NCRV), de heer Joh. J. Schuman uit Den Haag, heeft zaterdag op de ledenvergade ring van de vereniging in Utrecht verklaard dat een of andere vorm van bundeling tussen al of niet vrij willig tot stand gekomen categorale organisaties onontbeerlijk is. De heer Schuman zei te denken aan de vorm van een federatie, opdat duidelijk zou blijken dat de zelfstandigheid van de aangesloten organisaties gerept is gebleven. OAS vermoordde 70 moslims T^RANSE TROEPEN, ondersteund door tanks, hebben het Euro pese gedeelte van de Algerijnse stad Oran met prikkeldraadafzettingen en mitrailleurnesten in tweeën gedeeld, Het is een gecombineerde actie van het Franse leger en de nieuwe Alge rijnse binnenlandse strijdmacht om de O.A.S. het zwijgen op te leggen. De troepen vormen een afscheiding tussen de Europese en Algerijnse wüken om te verhinderen, dat de OAS nieuwe aanvallen op de mohammedaanse bevol king zal doen. Volgens niet bevestigde berichten zün er in Oran sinds het be stand al meer dan 200 moslems door de OAS vermoord. De Franse bevelhebber in Oran, gene raal Katz, is voornemens de gehele Euro pese binnenstad geleidelik te bezetten teneinde de 200.000 Europese bewoners gehoorzaamheid aan de regering af te dwingen. In de nacht van zaterdag op zondag deed de OAS een mislukte aan val op de kazerne van de mobiele gen darme in Oran, waarbü de gevechten zioh afspeelden op de daken der huizen. Ook had de OAS de moslimwijken met mortieren en granaten bestookt, waarbü doden en vele gewonden waren geval- !D Katz wü dat zo weinig mogelyk bloed wordt vergoten en denkt een maand no dig te hebben om zün doel te bereiken Een van zijn officieren verklaarde, dat de stad desnoods zal worden „gewurgd". Er is nu een eind gemaakt aan optreden van gemotoriseerde OAS-ers. die tot dusver regelmatig de stad door kruisten. In het kader van de nieuwe actie zullen gebouwen of delen er van waaruit werd geschoten, worden ontruimd. Alle autoverkeer in het tram van Oran is verboden. De troepen hebben opdracht op elk voertuig dat het verbod overtreedt, te schieten. Niettemin werden zondag de lüken vier Europeanen gevonden, die door de OAS waren gedood. Drie van de slacht offers behoorden tot een bakkersgezin, dat reeds dreigbrieven van de OAS had gekregen, omdat aan Algerünen werd geleverd. Nabü Marnia aan de Algerijns-Marok kaanse grens zijn zes Franse soldaten in hun slaap vermoord door drie tot hun eenheid behorende mohammedaanse mi litairen. Deze drie deserteerden vervol gens met medeneming van alle wapens van de post Het was het ergste militaire Incident sedert de wapenstilstand van 19 maart Het betekent echter geen schen ding van het bestand, daar de betrokken mohammedanen dienst deden in Franse uniform en geen deel uitmaakten van het leger van het FLN. In totaal lieten meer dan zeventig mensen gedurende de afgelopen dagen het leven. Vermelden we nog, dat de Algerijnse regering in ballingschap van Tunis uit een beroep op het voorlopige bewind in Algiers heeft gedaan, om spoedig met krachtige maatregelen een eind te ma ken aan de terreur van de OAS. betrokken te worden bü het overleg tussen regering en centrale organisaties over de te volgen sociaal-economische politiek, waarbü de grote lünen voor het salarisbeleid worden vastgesteld. Zonder een bundeling is zün inziens het gevaar niet denkbeeldig dat de categorale orga nisatie slechts de belangen van haar eigen groep voor ogen houdt en daar door het groter verband verliest. Dat onder het middelbaar en hoger personel steeds meer categorale organi saties ontstaan, behoeft volgens de heer Schuiman geen verwondering te wekken, omdat men juist in deze kringen rich wei Rug gelujfckig gevoelt met de bedrijfs- bonden. Het opgaan iin de massa van. hand-arbeiders heeft tot gevolg dat aan de belangen van de eigien groep weinig aandacht gescchoraken wordt en de ni vellerende tendens van deze bonden werkt ongunstig voor de middelbare en hogere personeelsgroepen. „Wij hebben hier vollediig begrip voor" aldus de heer Schuman „en de herle ving van de categorale gedachte moet dan ook worden toegejuicht". Hü zei dat de vereniging nog altijd volkomen achter het adres van de 53 hoogleraren van september 1959 staat, waarin de gedachte wan een federatie reeds op gesloten lag. Naar bekend is de NCHV indertijd uirt het Ohr. Nationaa-l Vak verbond gestoten, toen de vereniging weigerde op te gaan in de Ned. Chr Beambte nbond. Rechtspositie Uit het jaarverslag van de vereniging valt af te leiden dat thams hard wordt gewerkt aan een verbetering van de arbeidsvoorwaarden voor de handelsrei zigers. Het inkomen van een niiet geringe groep vertegenwoordigers laat nog te wensen over. Gestreefd wordt bijvoor beeld ook naar een regeling van de vakantie Velen krijigen nog steeds bü wijze van gunst een week vrlof met be houd van loon. Getracht wordt een rege ling voor de vakantietoeslag vastge steld te krijgen. Bij de behandeling van de huishou- delyke zaken bleek dat de vereniging nog steeds groeiende is. Er zijn thans ruim duizend leden. De verenigingsza ken worden behartigd door een gesa larieerd bestuurder en men streeft naar eigen verenigingskantoor. Uitvoerig zijn ter vergadering ook de internatio nale contacten aan de orde geweest. Aansluiting bij de federatie van han delsreizigers in de EEG is in overwe ging en in verband met de voortschrij dende Euromarkt zal men zich meer bezinnen op de moderne verkoop methoden Om het beroepspeil te verheffen Is voorts een goede samenwerking met de andere organisaties van handelsreizigers verkregen in de stichting vakontwikke ling, welke cursussen nu door een 200 vertegenwoordigers worden gevolgd. De ledenvergadering ko-.s drie nieuwe be stuursleden. nameiyk de heren J. de Gans (Rotterdam). A. van Monsjou (Apeldoorn) en T. Walhout (Bergen op Zoom) en herdacht de vorig jaar over leden verenigingssecretaris W. van Wün- gaarden uit Rotterdam. Ds. B. J. A. Streefkerk uil Den Haag sprak voorts over „De weelde in deze tüd".

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 8