Twee wegen tegenover het Evangelie Litteris Sacrum met levendig spel in Schouwburg Kunst en Genoegen op Leidse Kaasmarkt Wie in de Zoon gelooft bezit alles NIEUWE LEIDSCHE COURANT 5 DINSDAG 1 MEI 1962 Kleine kinderen worden groot Afscheid ds. Poort De Gemeente zong ds Ottevanger psalm 134 vers 3 toe: „Dat 's Heren ze gen op u daalt". In de consistorie had na afloop van de dienst nog een korte bijeenkomst van familieleden, kerkeraad, genodig den en afgevaardrKden plaats, ./aarin ds. J. de Wit ds. Ottevanger dankte voor de trouw en de eenvoud warmee hij zijn arbeid in Le-den heeft ver richt. „Als voorganger met een eigen stijl en eigen overtuiging hebt u toch altijd meegewerkt in het grote geheel van Kerk en Gemeente. De G«»m»°n-te van Leiden zal uw werk dankbaar büiven gedenken". Order de velen die van hun belang stelling blijk gaven was ook ds. J. N. de Ruiter uit Beekbergen. TONEELWERKEN die door de jaren heen het publiek hebben geboeid, duiken op onverwachte momenten weer op, als een regisseur er zijn oog op heejt laten vallen. Zo is het ook gegaan met Noel Langley's werk „Kleine kinderen worden groot", dat enkele jaren na de oorlog veel is gespeeld, maar sindsdien in het vergeetboek was geraakt. Het is een werk met vele kwaliteiten, wel wat onevenwichtig van bouw, maar het biedt alle mogelijkheden tot genuanceerd spel, omdat de karaktertekening zo goed is. Het is een prachtige voorstelling geworden, de eerste van de ge bruikelijke serie van vier, waarmee regisseur B. Hageman alle eer heeft ingelegd. Wie .Kleine kinderen worden groot" nog niet heeft gezien denkt bij de aan vang van het eerste bedrijf dat het net zoiets gaat worden als het turbulente ..Zachtjes met de deuren", maar alras blijkt dan Langley een veel te goed men senkenner is om een ongenuanceerde klucht te schrijven. Hij weet op bekwa me wijze de karakters van zijn toneel figuren op te bouwen en een mengeling van tragiek en humor te creëren. paard met een dynamisch toneelbeeld. In 'het riante huis van Lady Buckering, weduwe met vier dochters, waart het spook van nijpend geldgebrek rond. Bo vendien hebben de vier dochters alle hun problemen, waarvan Lady Bucke ring zelf slechts een gebrekkige kennis draagt. Het eenvoudigst ligt het nog met de (onzichtbare) dochter, die al weken op de bovenverdieping bezig is eer reldburger het aanzijn te schenken. Schoonzoon Dougalll Pitchford werkt ais de zenuwachtige vader op het humeur van alle huisgenoten. Bioky, de jongste dochter, zit zo verstrikt in liefdesproble men dat moeder Essie de wanhoop nabij is, en tweede dochter Jane worstelt met huwelijksproblemen die niet in een handomdraai oplosbaar blijken te Daartoe legt haar echtgenoot Wilfrid Marks zijn egoïstische gewicht als aan komend litera'ir gende in de 6óhaal, ter wijl Roland Wayne, leerling van de to neelschool, in alle bedrijven als een even ongeremde als pseudto-dramatische figuur voor de nodige complicaties zorgt. Voeg daarbij een sympathieke huisarts en diefachtige huisknecht, en de cast compleet, afgezien van de zoon van de Receptie Leidse hengelaarsbond Ter gelegenheid van het veertigjarig bestaan van de hengelaarsbond Lelden en omstreken werd zaterdagmid dag in de bovenzaal van Zomerzorg een drukbezochte receptie gehouden. De voorzitter van de jubileum-commis sie, de heer A.C. van der Woerd, sprak een welkomstwoord. De heer D.E. van Drimtnelen, inspecteur der binnenvisse rij en voorzitter van de OViB, uitte waardering over de manier waarop bond de Ibelamgem van ide sportvissera bdhartigt. Mede dankzij het werk van <Je Leidse bonid groeide het aantal georgani seerde sportvissers van 2670 in 1022 tot ruim 79000 in 1062. De heer IN. iDallmWlder, bestuurslid van de Weesper henglaarsbond, scfh-onk een enveloppe-metrinfhoud, de sedtie beroeps vissers v/as vertegenwoordigd door de heer IB. van Eijk uit Ter Aar, de heer A W. van der Graaf namens De Sportvisser te iNtoordtwijk en de heer M. van der Lin den namens De Rietvoorn. Ook werd het woord gevoerd door de heren J.W. Hooijmans en B.W. Knegt, ambtenaren van de Kamer der Binnen visserij, de heer W. van Suyilekom, oud- directeur van de afd. binnenvisserij van Landbouw en Visserij, de heer L. Kleve- ringi secretaris van het hoogheemraad schap Rijnland, de heer A. Stigter, voor zitter van de Vlaardingse hengelibond en de heer A Dunnewind, voorzitter va Bond voor Walencreatie. Voorzitter JjN. de Wit sprak een dank woord. De zaal -werd opgevrolijkt door tiental len bloemstukken. Er waren ta van ge 'ukstelegrammen en brieven met ge lukwensen ontvangen. Bij de aloude Burcht ging tussen half twee tot twee uur gister middag de Oranje-wandeltocht van start. Co Hageman-Verhagen Tieeft op be wonderenswaardige v4]ze de figuur van Lady Buckering tot het middelpunt van dit levendige huishouden gemaakt. Zij wist deze hulpélbze weduwe tot een prachtige karakterrol op te bouwen, een prestatie die de andere tonelisten dui delijk heeft geïnspireerd. Voor haar deed niet onder Herman Frentzen als dokter Drew, de rust schenkende component in het geheel van rusteloze atomen. De talentvolle Tineke de Wit maakte iets prachtigs van haar rol van jongste dochter Bicky, en vooral in het derde bedTijf was Albert Labordus bijzonder goed op dreef in zijn uitbeelding van de verknipte Roland Wayne. Bob Hageman legde al zijn routine in de door zenuwen beheerste Dougall Piitchford, in het eerste bedrijf wat te overtrokken, maar gaandeweg groeiende tot een gave creatie. Wait ondankbaar is de rol van ongetrouwde dochter Cathe rine, maar Anneke Bakker wist er nog heel wat van te maken. In het tweede bedrijf wekte Selma Hageman-Oele ontroering als de onge lukkig getrouwde tweede dochter Jane, heen en weer geslingerd tussen haar lief de voor Wilfrid en haar gezond verstand. J. Chr. Bartelsman zal aan zijn dictie nog wat moeten schaven, maar toegegeven zij dat zijn tekst ook niet 6terk was. literair gende met zo'n oppervlakkige kijk op de mensheid zou al veel eerder door de mand moeten zijn gevallen. Hein Mo1! leverde een mooie huisknecht af. en Sjoerd de Mik wekte sympathie als de edele Clifford' MagilL Een vinnige ver-pleegster zette Annie Beerbaum op de planken. Hein Mol was de onbetrouw bare huisknecht. De regie van B. Hageman heeft de on verwachte overgangen van tragiek naai humor, en omgekeerd, zo natuurlijk mo gelijk doen verlopen. Het zeer mooie decor was geheel in de lijn van de goede reputatie van Litteris. Het n-iet zeer talrijke publiek heeft zaterdag een kostelijke avond gehad. Mogen de drie resterende voorstellingen nog velen in de schouwburg brengen! G. T. TTET Chr. tamboer- en pijpercorps K. en G. heeft aan de feestgangers, die in een dichte haag de door touwen afgezette Kaasmarkf omringden, gistermiddag een uur van kunst en genoegen bezorgd. Het lelijke rom melige plein is eigenlijk geen waardig decorum voor zoveel regelmatigs, kleurigs en welluidends als K. en G. te genieten geeft. Maar het is in elk geval een plein en aan pleinen is Leiden niet rijk. En de tegenstelling accentueert hier de positieve waarden Tegen de grauwe achtermuur stonden de blauw-wit-rode demonstranten in drie blokken opgesteld: de tamboers links, de hoornisten in het midden en de pijpers rechts in een as, loodrecht op die de anderen. Vanuit deze vaste stand marcheerden in rechte hoeken, diagonalen en cirkels /er het plein, langs en door elkaar, als :n enorme, bewegende vlakversiering, in twee- of driedelig tempo, met honderd twintig of minder tellen per minuut. met verrassende overgangen. Op hun basis teruggekeerd, trommel den, floten en trompetterden ze om beur ten, onder de straffe leiding van hun aanvoerders. Ze wisten, zonder mankeren, om het ging. Een paar doffe dreunen op de grote trom waren steeds de start waarschuwing en de punten aan het eind het hoofdstuk. Leidse scholieren hadden hasketbaltoernooi Door in de finale met 2927 ovi team van het Rembrandt-Lyceum te zegevieren, legde het St. Bonaventura Lyceum gisteren op het veld va RK. Lyceum aan de Mariënpoelstraat beslag op het schoolbasketbal-kam- pioenschap 1962. In de strijd om de 3de en 4de plaats moest het team van de ULO Pieters kerkstraat met 2231 het onderspit del en, tegen de gymnasiasten, 'die zich v m goede derde plaats verzekerden. De uitslagen luiden als volgt: Poule A: ULO PieterskerkstraatChr. Lyceum 186; St. BonaventuraLy- ULO Hooglandse Kerkgracht ULO PieterskerkstraatSt. Bona venturaLyceum 1825; Chr. Lyceum —ULO Hoogl. Kerkgracht 36—12; BonaventuraChr. Lyceum 2—0 (reg lementair) ULO Pieterskerkstraat- ULO Hoogl. Kerkgracht 20 (reglemen tair); poule B: ULO Leidse HoutRijn lands Lyceum 1916; Gymnasium- Rembrandt-Lyceum 1228; Rijnlands LyceumGymnasium 839; Rembrandt- Lyceum-ULO Leidse Hout 250. Al verbeurtten de wakkere muzikanten elkaar dan ook, hun aandacht moest toch steeds gespitst blijven. Dit was temeer onder het marcheren en lopend demon streren nodig, omdat ze dan aan minstens twee dingen tegelijk behoorden te den ken. Fouten maken wanneer (bü wijze van spreke) héél Leiden ze ziet, zou on vergeeflijk zijn. Maar ze maakten ze niet, tenminste niet hoor- en zichtbaar. Het publiek genóót, bleef staan, een uur lang, geboeid door het feestelijke schouwspel We wagen een suggestie: laat men een volgende keer de figuren, marsen, melo dieën aankondigen. Dat maakt de toe schouwers (-hoorders) letterwijs en dus bewust belangstellend. We hebben zoiets ook al eens op het Stadhuisplein bij een taptoe meegemaakt. Na het Wilhelmus door de pijpers, marcheerden de kleurige mannen mili tant af. Dit stukje Leidse Koninginnedag r niet het slechtste te Oosterbeek Ook in de Professorenwijk van Leiden is het gisteren groot feest geweest. Jong en oud heeft zich vermaakt met een aardige kin deroptocht. De belangstelling voor het con cert van Trouw en Durf in het Van der Werfpark had gister middag best wat groter mogen zijn. Jeugddiploma's reddend zwemmen De cursussen reddend zwemmen van de Leidse Reddingsbrigade werden afge sloten met de examens, ingesteld door de „Kon. Ned. bond tot het redden van drenkelingen". Het jeugdbrevet I werd behaald door mej. M. R. Collé. W. W. Lans, H. de Roos, de heer R. Mertens en R. Nachtegaal. Het jeugdbrevet 2 ging naar: mej. M. J. A. de Dood, J. Mollevanger, L O. Hey- koop en de heer W. van Klaveren. Mej. K C. J. van Vliet behaalde het jeugdbrevet 3. Trouw en Durf in het park In het Van der Werfpark hebben gis termiddag de muzikanten van Trouw en Durf zich warm geblazen. Het zonnige park gaf nog wel wat beschutting maar temperatuur om een paar uur te luisteren was het echt niet. Trouw en Durf, dat in de verplaatsbare muziektent speelde, heeft de mensen gegeven wat 'Jn vermogen ligt, een gevarieerd pro gramma dat onder leiding van kapel meester W. Springer een niot feilloze zeker serieuze uitvoering kreeg. Constant was er redelijke belangstelling voor. Ds. Ottevanger in afscheidspreek Standwerkersconcours onder stadliuistoren Niet voor niets komen velen uit Lei en en omstreken 's woensdags en 's-za- terdags naar de markt. Het is er vaak gezellig, men kan er naar hartelust rond kijken en genieten van de soms komi sche verkooptrant van degenen, die hun artikelen van (kaas lot lingerie, van huis houdelijke artikelen tot bloemen) aan de langsslenterende mensen trachten kwijt te raken. Er vormen zich groepjes belangstellenden rond de kraam, waar achter een welbespraakte koopman of touw de goederen aanprijst. Zo vormden zich ook zaterdag groep jes (waartussen wij ook wethouder Ha- gens en directeur Weima van de Markt- Havendienst opmerkten) op het Stad huisplein, waar van tien uur af een t tal standhouders een tweeledig doel „Zeg het met bloemen" gold ook op het zaterdag gehouden stand werkersconcours op de Leidse markt. streefde. Tussen de mensen, aan wie zi trachtten hun artikelen tc verkopen, stonden onopvallend enkele juryleden die hun welbespraaktheid, originaliteit, beschaving en verkoopkwaliteiten beoor deelden. Voor de winnaars van dit con- had de vereniging „Koninginni- wee etsen en twee tinnen bekers ter beschikking gesteld. Als troostprij- »n er wapenlepeltjes, erd een amusante wedstrijd, owel het publiek en de jury als de deelnemers zelf plezier hadden. Wel bespraaktheid was er genoeg en aan ver koopkwaliteiten ontbrak het evenmin. Om half zes reikte de voorzitter van I „Koninginnedag" de prijzen uit. De laatste preek van ds. M. Ottevanger als Hervormd predikant van Leiden moest een appèl zijn. Een oproep om voor het leven de juiste weg te kiezen. Er zijn namelijk twee wegen, die naar het leven en die naar de dood. Wie in de Zoon van God, Jezus Christus, gelooft, heeft het eeuwige leven. Wie in de Zoon van God niet gelooft, de toorn, de vloek van God rust op hem. Buiten Jezus is er eeuwig zielsverderf. Aldus de samenvat ting van de prediking van ds. Ottevanger, die zondagavond in de Pieters kerk afscheid van de Leidse Gemeente nam wegens emeritaat en vertrek naar Bilthoven. Zeven-en-dertig jaar heeft deze pre dikant in de ambtsbediening gestaan, vier-en-twintig jaar moaht hij zijn postj m Leiden bezetten. ,,Deze afscheidspredilking wil zijn een) laatste appèl met een zegenwens daaraan verbonden". Het uitgangspunt van deze preek I Korintihe 16 vers 21 tot 24: De groetenis met mijn hand van Paulus. Indien iemand de Here Jezus Christus niet liefheeft, die zij een vervloeking Maranatha! De genade van de Here Je zus Christus zij met u. „Mijn liefde zij met u allen in Christus Jezus". (Oude vertaling). Ds. Ottevanger ontwikkelde daarbij drieërlei gedachte: de hartelijkheid van dit afscheid van Paules, zijn vermaning zijn zegewens. Nadat hij erop had gewezen-, dat Piu- lus de gedeeldheid van de Gemeente aan de kaak stelde cn de partijzucht laakte (Christus is de Koning en de Here der Kerk en Hij is niet gedeeld), belichtte de predikant de twee aspecten van Pau les groetenis: hij wenst de Gemeente Gods zegen en vrede toe maar vraagt ook naar haar welstand. Deze heilwens wilde ds. Ottevanger graag tot de zijne maken: dat de Here God de Leidse Gemeente mag zegenen met Zijn vrede het Evangelie ontkennend en afwij zend wordt geantwoord.Het is nodig, dat in de verkondiging van het Evan gelie op deze twee wegen wordt ge duid. De weg ten leven en de weg ten dode. Eeuwig leven heeft hij die in de Zoon gelooft. Toorn Gods rust op hem die buiten Jezus leeft. Paulus voegt aan deze negatieve mo gelijkheid dadelijk de uitroep „Marantha* toe: „de Here komt" of ook „Kom, Here Jezus"; de vromen van het Nieurwe Tes tament zien uh naar de grote dag van Zijn komst. Jezus verlost van het groot ste kwaad; Hij brengt ons tot het hoogst goed. De genade van God betekent niet, dat Hfj de zonde door de vingers ziet. Zijn genade is: gratie aan doodschuldige DS. OTTEVANGER gratie voor zondaren Met betrekking tot haar welstand onderstreepte de predikant de moge lijkheid, dat op de verkondiging .Mijn heilgroet is: de genade van de wij door genade straks mogen ingaan in Here Jezus Ohristus zij met u opdat de heilige stad. Wie Jezus Christus lief heeft, wordt gerechtvaardigd door het geloof. Wie Hem bezit in het geloof, be zit alles. Wie zidh verhardt, verhard* zich tot zijn eigen oordeel" Het persoonlijk woord dat in een dienst als deze onvermijdelijk is, ver werkte ds. Ottevanger in het slot van zijn preek. Hij ridhtte zich met hartelijke woorden tot zijn collega's, de centrale kerkeraad, de kerkeraad van de wijkge- meente Marewijk, dr. Schoonhelm, die consulent van de Marewijk is geworden, ouderling Kret, die hem in 1938 bij zijn intrede in Leiden ook naar de kansel mocht begeleiden, de kerkvoogdij, zijn vele medewerker^ stersj. de Hervormde Vrouwendiens van de Marewijk. het be stuur ven de bejaardensociëteit en de mensen van het jeugdwerk, zijn cate chisanten en de leden der vereni-gingen en ten slotte tot allen die in de ere- diens een functie hebben en tot de afge vaardigden van het gemeentebestuur. Zijn preek vatte hii tot besluit samen met de woorden: ..Heden, zo gij Zijn stem hoort, verhard* uw hart niet H»t ga u allen eeuwig wel".

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5