Hoogtepunt in Amsterdam: „Feest der Verrassingen" Wat Hij ook zegt doe dat Een Keukenhof in het klein KONINKLIJK GEZIN IN WESTERKERK Koninklijk gezin stralend middelpunt TAIT was wel het hoogtepunt in U het feestend Amsterdam, dat gisteren talrijke hoogtepunten beleefde: de aanbieding van de geschenken aan het koninklijk paar in het Concertgebouw, de „nationale muziektempel", die was omgetoverd tot een paleis van kleur en licht, bloemen en or namenten. Vijftienhonderd kaar sen gaven het geheel een sprook jesachtige sfeer. In de gangen stonden twee rijen heesters, bloe men en planten. En in deze Keu- kenhof-in-het-klein was de vor stelijke familie het stralend mid delpunt op het „Feest der Ver rassingen". En dit waren dan de verrassingen, spontaan gegeven door de gehele Ne derlandse familie: Een aanvulling van het prachtige kostuum. Prinses Beatrix was gekleed in een zacht gele avondjapon afgezet met groen, prinses Irene in een avond japon bestaande uit een blauw-groene rok en een grijsblauw bovenstuk, prin ses Marijke in een zachtrose avondtoi let. Aan het programma van het ..Feest der Verassingen" werkten bekende ar tiesten mee. Cabaretier Sieto Hoving was de eer te beurt gevallen het ex clusieve gezelschap te mogen verma ken met zijn puntige, politiek getinte conferences. Het Metropole-orkest ver zorgde de muziek, het Nederlands Dahstheater voerde het wervelende jazz-ballet ..Klaar af' uit in een cho reografie van Hans van Manen, Geor gette Hagendoorn zong. Receptie Een tweede hoogtepunt, hèt hoogte punt van de middag, was de rijdende en varende receptie, waarbij de Ko ningin en de Prins met de vier Prin sessen zelf de honderdduizenden gasten bezochten, die uit alle delen van het land naar de hoofdstad waren gekomen. Twaalf kilometer lang was de route, e voor deze receptie was uitgestip peld. Twaalf kilometer, en overal het zelfde beeld van juichende mensen, kin deren, die met vlaggetjes zwaaiden, fees telijk versierde straten en vrolijke mu ziek. ten gehore gebracht door tiental len langs de weg opgestelde drumbands, tamboerkorpsen en harmonieën. Burgemeester Van Hall van Amsterdam bood in het Concertgebouw het nationaal geschenk aan Koningin en Prins aan en beiden toonden zich bijzonder verrast door dit blijk van waardering. In de Amsterdamse Westerkerk werd zondagmorgen in dankbaar gedenken een speciale dienst gehouden ter gelegenheid van het 25-jarig huwe lijksjubileum van Koningin en Prins. Het weer "was lende °P l°>° d.e on begeleidde het konmklijk gezin tij- ü?n ?e h°faut°s met de oor- servies, dat prinses Wilhelmina eens|dens de gehele tocht. De koningin was stehjke kerkgangers en rechts: HM. kreeg van een president van Frank-gekleed in een donker blauwe japon de Koningin en Z.K.H. de Prins bij rijk, maar waarvan in de loop der droeg een geel-groen geblokt ensemble met bijpassende hoed. De prinsessen jaren enkele onderdelen zijn gebro ken. Een kostbaar en zeldzaam klassiek Nederlands servies, drie jaar gele den ontdekt op een zolder, waar het honderd jaar had gelegen en dat honderdtachtig jaar geleden in Den Haag was vervaardigd. Een verblin dend mooi servies, waarvan de bor den een afbeelding vertonen van het paleis het Loo. Een zilveren grammofoonplaat met Wim Kans liedje: Dag .Koningin, dag Prins, en De toezegging van een grote som gelds, die nog dagelijks groeit en eerst zal worden overhandigd als al le acties zijn geëindigd. Versieringen Tijdens de grote drukte van deze eerste feestdag had het Koninklijk paar slechts af en toe de tijd om enkele vertrouwelijke woorden te wisselen en dan was er altijd nog wel een attente fotograaf in de buurt om dat moment in zijn lens te vangen. Het Concertgebouw een Keukenhof-in- het-klein. De tweehonderd tafelversie ringen waren aangebracht op halve stammetjes met drie witte kaarsen tus sen gemengde fresia's. Aan de wanden waren ruim dertig bloemstukken met tulpen, violieren en forsythia's, op een achtergrond van biezen aangebracht. Hiertussen hingen langwerpige versie ringen van voorjaarsbloemen. Maar het meest spectaculaire was wel het geheel met zilverbanen afgezette plafond. Te gen deze enorme spiegel waren acht tien bloemwerken op ronde biezenmat- ten geplaatst, die alle een speciale be lichting hadden. Koud buffet Het koude buffet in de Spiegelzaal en een van de foyers was eveneens fee- eriek. Om een beter effect te bereiken waren vele van de 450 schotels op ge slepen spiegels geplaatst in plaats van op zilveren bladen. Centraal stond op een ronddraaiende tafel, op geslepen glas een grootse ..hoorn des vloeds", geheel bekleed met rode jers en gevuld met gesuikerde aard beien. ananas, gember en druiven. Een aparte plaats nam een suikerkunstwerk in van een meter bij tachtig centime ter. waarop waren aangebracht de Ne derlandse driekleur en een kroon, ge heel van suiker vervaardigd met in het midden een statieportret van de Konin gin en de Prins, geschilderd in chocola de. Patisseur J. van der Wey had veer tien dagen aan dit fantasiestuk ge- Tot de tweeëntwintig gerechten van het buffet behoorden speenvarken, zalmforel, caviaar, Franse ossehaas- schotel, kalkoen, gans en diverse paté's. Tien koks hadden met hun sistenten drie dagen nodig gehad dit koninklijk buffet te verzorgen. met witte noppen met daaroverheen het verlaten van de Westerkerk naar Idonkere^mantel. ^inses^Beatrix de door ds. Sillevis Smitt geleide Irene, Marg riet en Marijke droegen blau we mantels en prins Bernhard grijs costuum onder een donkere jas. Een van de meest spectaculaire ont vangsten tijdens deze receptie was wel de ontvangst in het R.A.I.-gebouw. Toen de stoet het gebouw binnenreed zongen de 15.000 aanwezigen wethouders H.M. de Koningin applaudisseerde dankbaar voor het koor van de Neder landse Opera, dat tijdens de rijdende receptie, voor het gebouw van de Stadsschouwburg het „Bruidskoor van Lohengrin' ten gehore bracht. Achthonderd genodigden woonden het ..Feest der Verrassingen" bij. en onder hen waren de 184 autoriteiten, die kort tevoren met de koninklijke familie had den aangezeten aan het galadiner in het paleis op de Dam. De Koningin was gekleed in een licht blauw brocaat avondtoilet en ze droeg een zilveren kroon. Prins Bernhard droeg een rok- Vier charmante prinsessen volgden hun ouders bij de „rijdende en va rende receptie" door Amsterdam. Toen hun caleche in het RAI-ge- bouw tot stilstand was gekomen, slaagde onze fotograaf er in deze aardige foto te maken. 1 Terwijl de Koninklijke familie de rijtoer door Amsterdam maakte, werden aan de achterzijde van het Paleis (aan de Nieuwe Zijds Voor burgwal) de avondtoiletten naar binnen gebracht. raadsleden vap Amsterdam, leden van de rechterlijke macht en de advocatuur, hoogleraren van de Vrije Universiteit, directeuren van gemeentelijke bedrijven met hun personeel, bejaarden, verpleeg sters en vele. vele anderen een spe ciaal voor deze gelegenheid geschreven Wij leven vrij. wij leven blij" als wel komstlied. daarbij begeleid door een groot aantal koren en de Amsterdamse Politiemuziekkapel. Van uit de rijtuigen' had de koninklijke familie een prachtig gezicht op de aanwezigen. Konmgin en Prins kregen tulpen uit Amsterdam en mr. Van Hall. Amsterdams burgemees ter. sprak het bruidspaar namens de hoofdstad toe, daarbij uitdrukking ge vend aan de gevoelens van dankbaar heid en vreugde jegens het koninklijk gezin. Alle zuilen en zuiltjes van ons land hebben uiteindelijk toch de functie een dak te steunen, aldus mr. Van Hall. Dit dak is de constitutionele monarcnie, die door u haar vorm en gestalte krijgt. En hij besloot: Lieve Koningin, beste Prins, het ga u wel. Toen in het R.A.I.-gebouw de eer ste strofen van het bekende Tulpen uit Amsterdam, voor deze gelegenheid speciale tekst voorzien, wa ren ingezet, keek de Koningin ver rast om zich heen. Wie kan mij aan de tekst helpen? vroeg zij belangstel lend, waarop meteen de gemeentese cretaris zijn tekst aan Hare Majes teit gaf. De Koningin greep haar tas, zette haar bril op en volgde lachend de regels van het lied. Ook prins Bern hard maakte zij op de tekst attent. Volgens gasten, die zich in de nabij heid van de Koningin bevonden, vond zij het spijtig, dat het verblijf in de R.A.I. maar zo kort duurde. Ondanks de maandenlange voorberei dingen waaraan honderden autoriteiten hebben gewerkt om de varende en rij dende receptie feilloos te doen verlopen heeft zich tijdens het varend gedeelte toch nog een incident voorgedaan. Plot seling zagen de duizenden toeschouwers, die zich langs de Amstel hadden opge steld, dat het ritme in de roeislagen van de adelborsten, die de koningssloep roeiden, werd verbroken en dat de sloep stil kwam te liggen, vlak voor de brug over de Ceintuurbaan. De brug was ge sloten en volgens het protocol mag de sloep nooit onder een gesloten brug door Indien er vorstelijke personen aan boord zijn. Goede raad was duur. Want op de brug stonden duizenden mensen, zodat deze niet zo maar opengedraaid kon worden. De politie was reedg bezig met het verwijderen van de toeschouwers op de brug, toen plotseling de nationale vlag en de koninklijke standaard wer- den gestreken en de masten neergin gen. Op de sloep had men kennelijk be sloten dat deze noodoplossing het beste Met gestreken vlag en standaard r de sloep daarna onder de brug door. Over dit incident zal nog wel menig woordje worden gesproken. Toen er met de Koningin over werd gesproken zwaai- zij een mogelijke verklaring van een in de leden van het hof, glimlachend eg. Tenslotte kwam er een einde aan de grootse hulde, die de honderdduizen den het koninklijk bruidspaar gedu rende twee uren hadden gebracht. Duizendmaal dank, het was ge weldig, liet koningin Juliana aan de voorzitter van het Amster damse Oranjecomité weten, na dat hij de vorstin het tijdens de rijdende en varende receptie sa mengestelde receptieboek had overhandigd. Over het incident met de koningssloep voor de ge sloten brug sprak zij niet meer. (Van een onzer redacteuren) Zo verliep zondagmorgen de feestdienst te Amsterdam. De Westerkerk, daterend uit Rembrandts tijd en door hem al vereeuwigd toen de toren nog in de steigers stond, baad de in een zee van licht, ver spreid door de honderden lampen van de prachtige laag hangende koperen luchters. Op een oud-Hollandse bal- potige tafel voor de kansel stond een hoge, wijduitlopende heldere kristallen vaas, waar in een paar lange takken witte 'setingen. En meer dan vijf tienhonderd gasten in brui loftsstemming, onder wie de hoogsten uit den lande, zaten geschaard rond het vorstelijk zilveren paar en zijn vier kin deren. Meer dan vijftienhonderd brui loftsgasten, die, op het orgel bege leid door Simon C. Jansen, drie verzen zongen van psalm 33, de feestpsalm, waarmee de dienst werd ingeleid. Komt nu met zang en roert de snaren, gij volk dat leeft van 's Heren recht. Hijzelf heeft zijn getrouwe scharen een lof zang in de mond gelegd. Word' als nooit te voren door wie Hem beho ren. 't feestlied ingezet! Meldt de blijde mare. bij de klank der sna ren. steekt de loftrompet. En die met het zilveren bruidspaar luister den naar de oudhoofdvlootpredikant ds J. H. Sillevis Smitt, die sprak over een andere bruiloft, de brui loft te Kana in Galiléa, waar de wijn op raakte en Jezus voor nieu we wijn zorgde. ..KOM IN-' De dienst begon om half elf, maar reeds een uur tevoren betra den de eerste genodigden de Wes terkerk. En binnen het kwartier had zich voor de hoofdingang eon lange rij gevormd van feestgangers, die met het zilveren paar de feest- weken wilden beginnen met God tc danken voor het voorrecht, dat Hij het vijfentwintig jaar heeft geleid en bewaard. Zij waren allen gelijk. deze feestgangers. Zij moesten al len door dezelfde deur, allen aan de hand van een kaart tonen, dat zij waren uitgenodigd, ook de vice- president van de Raad van State, ook de ministers en de staatssecre tarissen en de Kamerleden. En zij werden allen, de een werd niet meer oer bewezen dan de ander, door Amsterdamse studenten r hun plaats geleid. Tegen de tijd, dat de dienst een aanvang zou nemen, bleek, dat niet alle genodigden naar de feestdienst waren gekomen. In het kerkgebouw waren nog enkele open plaatsen. En toen maakte de kerkcraad een groots gebaar. Het gebaar van ..Kom in" tot hen, die buiten de kerkdeuren wachtten op de aan komst van het bruidspaar. Kom in tot een oude Surinamer, die lan ger dan een uur. tot op het bot verkleumd, in de koude morgen bij de ingang van de kerk had ge staan om een glimp van de vorste lijke kerkgangers op te vangen. Kom in tot een moeder en haar dochter, die daarvoor uit Noordwijk waren gekomen. Kom in tot een gebrekkige oude dame. die alle moed had bijeen vergaard om moeilijkheden voor haar aan waohten verbonden te overwinnen. Kom in en viert het feest moe. De laatsten die de Westerkerk binnenkwamen waren dn zilveren bruid en bruidegom en hun vier dochters. Als gewone kerkgangers, die wat aan de late kant waren. En daarom verhief de gemeente zich niet van haar zitplaats. De bruid droeg een bruine bontmantel en licht bruine hoed, de bruidegom was gekleed in een donkerbruin pak met een witte anjer in het knoopsgat van zijn colbert. Achter het bruidspaar liepen de prinsessen Beatrix en Irene, en achter haar, gezusterlijk hand in hand. de prin sessen Margriet en Marijke. I* gezin nam plaats recht voor kansel. De prinsessen Beatrix Irene zaten naast de bruid, de prin sessen Margriet en Marijke naast de bruidegom. Toen begon de dienst. Ds. Sille vis Smitt bad: Wij danken U, o God, dat Gij vijfentwintig jaar ge leden prins Bernhard tot onze Ko ningin en tot ons hebt willen bren gen Wij danken U voor de vier prinsessen Wij danken u, dat de twee moeders dit feest mogen beleven, hij, die onze Prins zeer na staat, prins Aschwin. En hij zei: De gemeente van Jezus Christus is een blijde gemeente, en wij zijn in een bruiloftsstem ming. Het is goed naar een brui loft te gaan. En daarvan uitgaan- do koos hij tot tekst Johannes 2: III, de bruiloft in Kana, waar midden in de feestelijkheden met schrik werd geconstateerd, dat de wijn op was, en Maria tol Jezus ging. WONDER Ds. Sillevis Smitt zei: Waf bete kent dat als in een huwelijk de wijn is opgeraakt, weggelopen door eigengereidheid, van koppigheid, van behaagzucht, van eigenwijs heid en van geldingsdrang? Dan is de kracht er af en het vuur er uit. dan zijn de fleur en de glans verdwenen. En wat kunnen we dan doen? Moeder Maria ging naar Jezus het begin van een nieuw begin. En ze zei tot de be dienden: Wat Hij ook zegt. doe dat. Ze vroeg vertrouwen in en gehoorzaamheid aan Jezus. Want als hij aanwezig is in de nood van de mens en als de mens bereid is te dienen, dan gebeuren er won deren. En zich tenslotte richten tot het zilveren bruidspaar eindigde hij: Vijfentwintig jaar geleden liet God. Zijn dienaar tot u zeggen: Mijn oog zal op u zijn. Zijn oog was op u. Hij spaarde u. Hij bewaar de u in de oorlog en Hij zegende u met vier kinderen. En nu, op dit feest, in deze kerk, waar de Heer ook is genodigd, zegt moeder Maria: Zo wat Hij zeggen zal doet dat. En Hij zegt: Mijn oog zal op u zijn en op uwe kinderen. Hij zegt tot u en tot uwe kinderen en tot ons: Dit is Mijn gebod, dat gij elkander liefhebt gelijk Ik u heb hef gehad. Zo verliep zondagmorgen de dankdienst in die feestelijke Wester- Kerk van Amsterdam. Een dienst waarin ons vorstenpaar zijn zilvel ren bruiloft vierde. In het midden a«. «emeente. en als inleiding tot de komende feesten. En het is met het gezin die feesten, de jaren, die het nog wordt geschonken, in- gegaan met de zegenbede van de gemeente van Christus: O God ver hoor en schenk ons onze bede! Toon hun Uw gunst, doordring hen van Uw vrede, licht met Uw licht

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 3