DE SLEUTEL Sociale vraagstuk raakt niet alleen werknemers Onze landarbeiders best betaalde van Europa RENNIES Wij hunnen zaak-Smits niet laten rusten Fout ook bij vakbeweging Een woord voor vandaag Behandeling mammoetwet geschiedde te slordig Leraren NO bezorgd over overgang naar mammoet RESA-HILVERSUM V*o&tah.g.e£ó_ Zuurbrand kunt blussen in een mum met Rennies Vrijzinnige „Septuaginta" zegt (Van onze kerkredacteur) ,,Wij zullen de zaak-Smits niet kunnen en mogen laten rusten. Wij zullen er voor uit moeten komen, dat wij ons aan deze beslissing helemaal niet ge bonden voelen." Dit is de con clusie van ds. D. Oosten van Enschede, gemaakt tijdens een bijeenkomst van een 70-tal leiden de figuren uit de vrijzinnig- hervormde beweging, die vorige week in Utrecht belegd werd. In het jongste nummer van „Kerk en Wereld" geeft de redactie secretaris van dit orgaan, ds. C. J. van Royen een verslag van de vergadering. Volgens deze verslaggever is er in vrijzinnige kring veel aan de hand. ..Zo er nog geen crisisstemming is. er is wel een schok in het vertrouwen". Zo zei ds. Oosten nog, dat er ..een wond is toegebracht aan het vertrouwen in de Gemeente Opbouw-geest en aan de toekomst van de kerk: Ons verzet staat niet in het teken van acclamatie aan de inhoud en de vorm van de arti kelen van prof. Smits, wel van het on recht. dat hem is aangedaan. In tien Jaar tijd is de positie verschoven van vertrouwen tot diepgaand onbehagen." Ds. Van Royen distilleert uit de uit voerige en langdurige bespreking vier hoofdlijnen. In de eerste plaats is men tot de conclusie gekomen dat de soli dariteit eist ..dat wij er op staan, dat het onrecht aan prof. Smits aangedaan ten spoedigste ongedaan wordt gemaakt. Prof. Banning formuleerde dit zo en ik meen dat dit een uitmuntende uitdruk king is." Er was in deze vergadering ook kri tiek op het hoofdbestuur van de Vere niging van vrijzinnige hervormden, om dat het zo laat in actie is gekomen. VoL verwachts kwam als gesuggereerd is. Reeds bij het vooroverleg in herfst 961 :s gewaarschuwd: wij weten niet f we mee kunnen doen." Het besluit kwam zo laat. omdat de generale com missie die een uitspraak moest doen in de zaak-Smits, zo lang op zich heeft la ten wachten. In de vierde plaats gaat de schrijver ig even in op een vraag die prof. Ban- nig heeft gesteld: „En als er niets ver andert, wat dan?" Hij betwijfelde het of er wel iets veranderen zou. Prof. Mulder sprak echter als zijn mening uit dat deze kwestie uitgesproken zal moeten worden. De schrijver van het verslag maakt nog even de opmerking dat de Bond van predikanten, naar het schijnt, rich met deze kwestie bezig zal gaan houden in verband „met de aan de dag getreden rechtsonzekerheid." olgens de [ukier is i de synodever gadering ..niets, niets en nogmaals NIETS van zich laten horen aan prof. Smits." Ook het besluit van de vereniging om i predikanten die dit jaar zijn eeuw feest viert riep vragen op. Medegedeeld werd dat dit besluit niet zo geweldig Adiiertentie Kus voor paps! I* 't niet geweldig: een pap pie die i'n oogappel lid maakt van de grote Shell Junior Clubl Inlichtingen bij elke Sheil-pomp! Alvaro Alsogaray. een Argentijnse zakenman die economist geworden is. heeft er in toegestemd minister van economische zaken te worden in het kabinet van president Jose Maria Guido. Voorzitter chr. beamblengroep in „metaal": Bij de medezeggenschap gaat het ten diepste om de waardig heid en het wezen van de wer kende mens. Dat is de kern van het sociale vraagstuk: de wer kende mens, ongeacht of hij on dernemer dan wel werknemer is. Men heeft van het sociale vraag stuk in het verleden een werkne- mersvraagstuk gemaakt. Be grijpelijk, maar geheel ten on rechte, want het gaat om de mens in zijn horizontale en verti cale relaties. En daarbij zijn on dernemers en werknemers ge lijkelijk betrokken. Het sociale vraagstuk zou ook een broeder- vraagstuk genoemd kunnen wor den. Ons moet bewegen de hartstocht naar herstel van ge schonden verhoudingen. De heer J. Lanter, voorzitter van de landelijke beambtengroep bin nen de Christelijke Metaalbedrijfs- bond, vertolkte vanmorgen in de jaarvergadering van de groep te Utrecht, met deze woorden zijn visie op het sociale vraagstuk van deze tijd. volmaakte pasvorm - uiterst sterk dus voordelig door lange levensduur CBTB-secretaris Wijnmalen: (Van onze soc.-econ. redactie) De Nederlandse landarbeider behoort tot de best-betaalde landarbeider van Europa. Hier uit blijkt de gunstige produktivi- teit van de landarbeid in Neder land en de vakbekwaamheid van onze landarbeiders. Het is zeer beslist niet waar, dat de hoge produktiviteit in de Nederlandse landbouw het ge volg zou zijn van de te lage lo nen. Vergeleken met het buiten land is het aantal arbeidsuren hier hoger, maar de beloning iteekt ook uit boven het niveau van andere landen. Deze woorden sprak gisteren drs. P. A. J. Wijnmalen, secreta ris van de CBTB voor de afde ling buitenland, op de leden- raadsvergadering van de Ned. Chr. Landarbeidersbond. Werkloosheid De gemiddelde werkloosheid in de landbouw bedraagt voor de Euro- marktlanden 10 pet. Het grootst is de ze werkloosheid in Italië. De heer Wijnmalen achtte dit percentage in J. E. Kok van G.J.O. geridderd Tot ridder in de orde van oranje nassau is benoemd de heer J. E Kok, die gedurende 35 jaar lid is geweest van bet bestuur van de ..Bond voor Gerefor meerde Jeugdorganisatie". De bij deze onderscheiding behorende versierselen zijn de heer Kok. die thans als ere-lid zitting heeft in het bestuur, vanmorgen uitgereikt door staatssecretaris mr. Y Scholten van het ministerie van o., k De uitreiking geschiedde tijdens de feestelijke herdenking van het vijftig- Jarig bestaan van de bond. die op 15 februari 1912 werd opgericht. In een toespraak heeft staatssecretaris Scholten namens de regering zijn geluk wensen aangeboden bij dit 5o-Jarig jubi leum. Hij schonk daarin voorts aandacht aan de betekenis van de bond en de wijze, waarop de taken van de bond worden uitgevoerd. ..De ernst, waai u zich steeds aan de belangen va: jeugd heibt gewijd, ging steeds gepaard met een open oog voor de veranderingen die zich in de samenleving voltrokken en voor de noodzaak tlekens opnieuw de plaats te bepalen van het jeugdwerk in de ricfh wijzigende omstandigheden" aldus staatssecretaris Scholten. Bcrnevinssiverk NED. HERV. KERK Beroepen te St Annaland: J Jonger- den te Bruchem-Kerkwijk: te Zwijn- drecht <5e pred. plaats»: C. D. Kouse maker te Westmaas. Bedankt voor Wiiekel: G. J. W spel wey. vic. te Apeldoorn; voor Katwijk aan Zee: L. Kievit te Putten (Gld.). Benoemd tot bijstand in hett pasto raat van Gennep: H. Mondt. em. pred. te Haren (Gr.). CHRIST. GEREF. KERKEN dynamische wereld waarin wij thans leven, niet onrustbarend. De werkloosheid zal echter nog verder te ruggedrongen moeten worden door be tere arbeidsverdeling en een modern personeelsbeleid naar het voorbeeld van de industrie. Gedacht wordt op het ogenblik reeds aan een aanvullende opleiding bij de lagere technische scholen, voor de landbouw. De gedachte om de landarbeiders voortaan aan te duiden als landbouw- mecaniciens typeert de ontwikkeling, die in de landbouw aan de gang is. Jonge arbeiders De heer Wijnmalen noemde het een veeg teken, dat er naar verhouding een grote toeloop van arbeiders naar de landbouw is in de leeftijdsgroep van 15 tot 19 jaar, terwijl na de diensttijd van 21 tot 25 jaar deze toe loop naar verhouding veel geringer is. Wel had hij er begrip voor. dat in de toekomst nog meer mensen de landbouw om structurele redenen zul len moeten verlaten. In het hele EEG- gebied zijn na de oorlog al 4 k 5 mil joen mensen uit de landbouw gestapt en dit proces zal nog verder doorgaan. Maar het zal op een geleidelijke, har monische wijze moeten gaan met be hulp van omscholing enz, De wer kingssfeer van het sociaal fonds van de EEG zal daartoe ook verruimd moeten worden. Nederland is In de toekomst gebaat bij een betrekkelijk kleine boe renstand, die een welvarend bestaan heeft, dan bij een grotere boerenstand.1 voer t die over het algemeen een armelijk markt bestaan lijdt. Het streven moet daar- bij dergelijke maatregelen om bij de voortduur gericht zijn op zonder rekening gehouden worden met verhoging van de produktiviteit rentabiliteit van de bedrijven. Bijiondere aandaeht verdient voorts de kwaliteit van het produkt ei efficiency van de afzetorganisatie, dat op dit niveau de concurrentie bin nen de EEG zich zal gaan afspelen. Prijsverschillen zullen hier immers verdwijnen. De heer Wijnmalen achtte het selijk. dat de nationale regeringen uit de publieke middelen aan de land bouwbedrijven gelden ter beschikking zullen stellen tegen een redelijke rente om zo de grote investeringen in de bedrijven te financieren. Ook de vice- voorzitter van de Europese Commissie, de heer Mansholt. heeft reeds zijn stemming hiermee betuigd. Als een van de belangrijkste prijsge- volgen van de EEG voor de landbouw noemde de heer Wijnmalen de stijging van de graanprijzen. Naar zijn mening zal de broodprijs in de loop van J~ komende acht jaar met ongeveer cent per brood omhoog moeten, hoe wel hieromtrent ook nog veel onzeker heid bestaat. Verwacht mag worden, dat het Amerikaanse graan op duur ongeveer 50 cent per 100 kg ven de prijs van het Franse graan zal komen te liggen. Aardappelen Ten slotte betuigde de heer Wijnma len zijn Instemming met het standpunt van dc Europese Commissie wat be treft de Nederlandse maatregelen te gen de uitvoer van aardappelen. Hij betreurde het, dat de Nederlandse mi nisters De Pous en Marljnen geen pre ferentie hadden toegestaan voor de ult- Naar de mening van de heer Lan ser leeft bepaald onvoldoende het besef, dat de onderneming niet al leen van de geldverschaffers en de ondernemers, maar ook van de werknemers is. Wellicht dat de vak beweging mede oorzaak is van deze fout. omdat zij ook de ondernemer en de onderneming te veel vereen zelvigd heeft. Met betrekking tot het mondig maken an de werknemer, wees de heer Lan- er op het belangrijke werk van scho ling en vorming, dat de vakbeweging verricht. Hij pleitte voor betaald verlof de werknemers, indien zij deelne- aan cursussen. Naar zijn mening wordt hiermee ook het blang van d derneming gediend. De heer Lanser constateerde, /er het algemeen zowel in de onderne- ingen als op het niveau van de be drijfstak door de werkgevers meer aan dacht wordt besteed aan de activiteit de handarbeiders dan aan de beambten. Hij achtte de oorzaak hier van gelegen in de organisatiegraad enerzijds en in de strijdvaardigheid derzijds. Hieruit blijkt dat de medezeg genschap van de werknemer nog groten deels beheerst wordt door machtsver houdingen. Meerjarig contract Komend tot een aantal concrete pun ten sprak de heer Lanser zich uit voor het sluiten van meerjarige collectieve arbeidsovereenkomsten. Dit moeten gelden voor de handarbeiders in de metaalindustrie. Nsar zijn mening zou het program van verbeteringen voor een te sluiten driejarig contract als volgt uit moeten zien: Verdere v korting van de arbeidstijd, uitbreiding 'an het aantal vacantledagen met twee. i-erhoglng van de vacantietoeslag met 2 pet. tot 6 pet., een jaarlijkse nader i te komen verhoging van de lo- salarlssen, optrekken v larisschalen voor de jongere beambten, inkrimping van het gemeenteklassever- schil en verlof met behoud van salaris voor het deelnemen aan vakbondsactivi teiten. De heer Lanser sprak er zijn tevre denheid over uit. dat in de afgelopen drie jaar de salarissen yan de beamb ten reëel met tenminste 15 pet. zijn ge stegen. Dit is mede te danken aan de gedifferentieerde loonpolitiek van het huidige kabinet. Hierin is een reden ge legen om de verdere ontwikkeling naar een vrijere loonpolitiek met vertrouwen tegemoet te zien. Aart lien, die ten volle bereid zijn gehoor te geven aan Jezus' oproep en bevel: Volg Mij, doet Hij een toezegging. Wie Mij volgt, zal nimmer in de duisternis wandelen, maar hij zal het licht des levens hebben" (Johannes 8:12). Dit woord dient goed gelezen. Jezus zegt niet: Wie Mij volgt zal het op aarde hebben zoals hij het zelf wenst. Want dat is geenszins waar. Jezus volgen betekent strijd, elke dag opnieuw. Maar de mens zal in die strijd niet ondergaan. Hij zal nooit in duisternis zijn. weg hoeven te lopen, zijn pad wordt verlicht. Jezus is hem in al Zijn stralende heerlijkheid nabij, hij ondervindt Zijn steunende kracht als het volgen zwaar wordt. Jezus noemt hen, die Hem volgen: Mijn schapen, cn van die schapen is Hij de Herder. En dit stelt de Herder dc schapen in het vooruitzicht. Het leven op aarde mag ondragelijk lijken door de moeilijkheden, het leed en het verdriet mogen trouwe metgezellen zijn op het levenspad „Ik geef hun eeuwig leven en zij zullen voorzeker niet verloren gaan in eeuwig heid en niemand zal ze uit Mijn hand roven." Wie door de genade Gods een schaap is van Jezus' kudde is voor tijd en eeuwigheid geborgen. Pensioenen De heer Lanser deelde voorts nog mede. dat het bestuur streeft naar algemene pensioenvoorziening vooi beambten in de metaalindustrie. Deze voorziening is er nog niet Voor onge veer 10.000 beambten is er op dit gebied nog totaal niets geregeld. Bij de werk geversorganisaties is thans een voorstel ngediend dat voorziet in de vorming /an een risicogroep voor de beambten binnen het bestaande bedrijfspensioen fonds voor de metaalindustrie. De werk gevers hebben al verklaard in het alge meen met het voorstel te kunnen in stemmen. Het overleg zal nu met de grootste spoed worden voortgezet, zodat een algemene pensioenvoorziening voor de beambten in de metaalindustrie 1 januari 1963 een feit zal kunnen zijn. (Advertentie) Reumatiek Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit T0GAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT Raad voor Kerk en School: Wat ivil de kerk met de school? (Van een onzer verslaggevers) Op de twintigste verjaardag van de Hervormde Raad voor de zaken van Kerk en School, vrij dag in Utrecht gehouden, heeft de voorzitter drs. W. Dekker te Doorn zijn teleurstelling geuit over de wijze waarop het wets ontwerp mammoetwet in de Tweede Kamer is behandeld. Dit gebeurde tot heden op verbrok kelde en welhaast slordige wijze. i de partners binnen de Ds. Los en ds. Both resp. 50 en 55 jaar predikant Vandaag herdenkt ds. H. L. Both, m. pred. van de gereif. kerk te Arn- hem aldaar, de dag waarop hij 55 jaar geleden te Andel het predikambt aan vaardde. Ds. Both werd in 1884 gebo ren. Hij diende zijn eerste gemeente Andel. waar hij in 1907 bevestigd werd tot hij in 1910 naar Eindhoven vertrok. Hij heeft vervolgens in Spijk en in Arn hem gestaan. Op 8 mei 1947 ging hij met emeritaat. Tevens herdenkt vandaag ds. Los, em. pred. van de hervormde ge meente te Oldeberkoop, te Haren (Gr.) de dag waarop hij 50 jaar geleden te Haren (Geld.) het predikambt aanvaard de. Ds. Los werd in 1886 geboren. In 1907 werd hij kandidaat in Gelderland en in 1911 werd hij te Haren bevestigd. Hij diende vervolgens de gemeenten van Sijbekarspel, Midsland, Wommels en Oldehkeppel. In 1925 werd hem eer vol ontslag verleend. In 1927 nam hij het beroep van de gemeente van Zwarte- waal aan. Hierna heeft hij nog in Span broek, Oldeberkoop, Noordwolde (Gr.), en in 1947 weer in Oldeberkoop gestaan. Ds. Los ging op 1 december 1949 met emeritaat. Chr. Geref. Gemeente naar Ger. Gemeenten Volgens een bericht in het blad ,,De Saambinder" van de Gereformeerde gemeenten heeft de Christelijke Gere formeerde Gemeente van Drachten zich bij dit kerkverband aangesloten. Deze gemeente maakt geen deel uit van het verband van Christ. Geref. Kerken, maar van de kleine groep van Christ. Geref. Gemeenten in Nederland, die in totaal vier gemeenten telde, namelijk behalve in Drachten ook in Delft, Hoofd dorp en Vlaardingen. De gemeente van (Van onze soc.-econ. redactie) De voorzitter van de Vereni ging van christelijke leraren en leraressen bij het Nijverheidson derwijs, de heer J. Huizer, heeft gisteren op de algemene leden vergadering van de vereniging in Arnhem verklaard dat de overgangstijd naar een nieuwe onderwij sregeling (Mammoet wet) de leerkrachten met zorg vervult. „Van het streven geen der leraressen of leraren schade te doen oplopen, komt in de prak tijk van de schoolmaatschappjj weinig terecht", aldus de heer Huizer. Als voorbeeld hiervoor noemde de heer Huizer de verlaging van de pen sioengrondslag, die vele leraren thans ondervinden nu steeds meer avondscho len (moeten) verdwijnen en omgezet u-orden in dagopleidingen. .Vooral voor hen die reeds jaren pensioenpremie hebben gestort, betekent de verlaging van de pensioengrondslag en dus van het later uit te keren pensioen een be langrijke Inkomstenderving", zo zei de voorzitter In zijn openingsrede. Rotterdam bepleitte de heer Huizer handhavingsmogelijkheid van eenmaal vastgestelde pensioengrondslagen op verzoek van de betrokken leerkrach ten, subsidiair pensioenberekening van de beide betrekkingen afzonderlijk. Blijkens het pre-advies op het Rotter damse voorstel zal getracht worden in de nieuwe pensioenwetgeving op dit punt voorzieningen te treffen. Volgens de heer Huizer dient de mist, die hangt om het artikel voor het nieu we middelbare beroepsonderwijs (vier jarig) opgetrokken te worden. Dat temeer noodzakelijk nu inkrimping de lange weektaak voor de leerlingen niet meer uitgesteld kan worden. De weektaak is immers langer dan bij de andere onderwijsinrichtingen op hetzelf- iiaaiu, ueucuiue ue neer rxuizer. huidige situatie leidt zijns inziens Verspilling van onderwijsenergie. Het lerarencongres heeft uitvoerig aandacht besteed aan de rechtspositie. Niet alleen kwamen bij de behande ling van de afdelingsvoorstellen ver schillende onderdelen aan de orde. het was ook het onderwerp waarover Twee de Kamerlid mr. H. K. J. Beernink het woord voerde. Mr. Beernink noem de het nieuwe rechtspositiebesluit N.O. 1960 een behoorlijke verbetering ten opzichte van het oude besluit van 1935, al blijven er op onderdelen altijd nog wensen tot verbetering bestaan. Een soepele toepassing van sommige bepa lingen. met name die welke verlof en aanstelling regelen, leek hem wenselijk. Mr. Beernink behandelde voorts de beroepsmogelijkheden voor de leraren. Hij drong hierbij aan op wijziging van de Nijverheids onderwijswet in die zin. dat het personeel, dat in beroep wil gaan van een bestuursbeslissing, Beroep, plaats van op de speciale commissies van beroep voor het N.O. Volgens mr. Beernink is het zaak dat in de recht spraak meer eenheid wordt bereikt, o.a, het oog opdejrurupis de. n eitse i het algemeen in het geor„_... seerd overleg zo wéinig vaart zit. Hij meende dat het overleg over zaken be treffende de rechtspositie sneller zijn beslag moet krijgen, waarbij hij het be drijfsleven ten voorbeeld stelde. Ook on derschreef mr. Beernink de klachten, die werden geuit op het trage benoe mingsbeleid op het departement van O K. en W. Hij vond dat men ten de- partemente meer spoed dient te maken met de goedkeuring van benoemingen door schoolbesturen. Hoewel de lerarenvereniging plannen heeft om een bezoldigd bestuurder aan te trekken, beoogt het bestuur geens zins centralisatie van het verenigings werk, zo bleek op de huishoudelijke vergadering, die aan de ledenvergade ring vooraf ging. Volgens voorzitter Hui- men ingsvorming worden betrokken. De bestuurder zal daartoe het zijne moeten bijdragen door als een soort ..reizend ambassadeur" langs de afdelingen te trekken. Over dc aanstelling van zulk een be stuurder is evenwel nog geen beslis sing genomen. Dc Verenigingsraad zal zich hierover in mei nog nader moeten beraden, gezien de financiële c quentles die aan deze aanstelling bonden zijn. Van de te benoemen func tionaris wordt verwacht dat hij het geestelijke peil van de afdelingen en vakgroepen zal weten op te voeren door aldaar de landelijke problemen ter ta fel te brengen. Het is bovendien de be doeling dat hij zich met zaken betref fende de rechtspositie van de leden zal bezig houden. Advertentie De heer Dekker achtte zulks niet in overeenstemming met het belang van de zaak. De Kamer behoort zich met de vereiste concentratie aan dit zo belangrijke ontwerp te geven. Hiervan is totnogtoe weinig ge bleken. De heer Dekker hoopte dat de voort gezette behandeling in de Kamer zijn on gerustheid op overtuigende wijze teniet zou doen. Deze opmerking maakte de heer Dekker om aan te tonen, dat de hervormde kerk als kerk wil meedenken wat er op het brede terrein van het onderwijs gebeurt. En niet alleen wan eer het om meer kerkelijke zaken als .v. godsdienstonderwijs gaat. Misverstand Krachtens haar kerkorde heeft de hervormde kerk verantwoordelijkheid genomen voor heel het onderwijs in Nederland. Zij wil meewerken aan de kerstening van dat onderwijs. Hierover bestaan nogal eens mis verstanden. Het gaat namelijk niet om de kerstening van het openbaar onderwijs, maar van héél het onder- Het gevaar is groot, dat er dan links n rechts een deur dichtslaat. De openbare school zal zeggen, dat die kerstening is toegestaan. De christelij ke school zal menen dat zij geen ker stening behoeft. Desondanks poogt de hervormde kerk in beide scholen een voet tussen de deur te krijgen. Het behoort in Nederland tot de goe de toon om waarderend te spreken over de pacificatie. Toch is die pacifi catie een compromis, Men mag het tijdelijk de enige mogelijke oplossing achten, maar tevreden kan men er niet mee zijn. Want als de pacificatie verstolt. dan wordt zij verzuiling. In zulke gevallen acht de hervormde kerk het haar taak om als onruststook- ster op te treden. Niet om te heersen aar om te dienen; opdat het evange-- e in dc schoolwereld gelding krijgt. Zo moet men ook de bemoeienis van:, de kerk met de openbare school zien. De kerk streeft daar niet naar een machtspositie: zij wil slechts dienen. Daarom wilde de kerk ook niet, dat aan het Humanistisch Verbond moei lijkheden in de weg worden gelegd op de scholen. Niet uit democratisch fat soen, maar uit een bewust afzien van machtsposities. Wat de Raad voor Kerk en School dienaangaande over woog en publiceerde, is bedoeld als een „theocratische uitspraak". Hij wil de „regering" aan God overlaten. Confrontatie Het is een misverstand wanneer men veronderstelt dat de Raad voor Kerk en School heimelijk gekozen heeft voor de openbare school. De Raad kiest niet. Hij erkent met diepe dankbaar heid dc zegenrijke arbeid van het christelijk onderwijs. Hij herkent daar in de bewogenheid met de kinderen van ons volk. Toch hebben alle werkers In het christelijk onderwijs steeds weer no dig de confrontatie met Hem, die on der ons is als Een die dient. In aansluiting op het openingswoord deed de secretaris ds. O. V. Henkei te 's-Gravenhage, een paar grepen uit het werk door het secretariaat ver richt. Dit was niet een beknopt jaar verslag maar meer een causerie over de aard van zijn werkzaamheden. Het meejte werk laat zich niet van gen in een jaarverslag. Daarom achtte ds. Henkei een vraag van de heer T. M. Gilhuis „wat heeft de Raad voor Kerk en School eigenlijk gedaan?" (in het correspondentieblad De Christelijke Onderwijzer) niet juist. Om daarach ter te komen zou men de jaarversla gen kunnen lezen, doch ook zij schie ten te kort, omdat het meeste werk geschiedt in stilte. Voor het overige gedeelte van de dag hield men zich bezig met de vraag „wat mogen de ouders van onze leer lingen van de school verwachten?" Ds. E. van Bruggen, academiepredi kant te Rotterdam formuleerde hier over een aantal vragen, die later door een forum werden besproken. en zonder dat Uw omgeving er weet van heelt. Gewoon maar laten smelten op de long, zonder water o( wat ook. Rennies ziin nog lekker ook. ftgto branótnd moogzuvr WAN horen zeggen heb ik begrepen, dat het nog- al wat problemen met zich meebrengt om een feest te organiseren bij een huwelijksjubi leum. Zoute pinda's zijn natuurlijk goedkoper dan amandelen en balgebakjes hakken er niet zo in als een paar grote taarten. Maar ja, pinda's zijn maar pinda's en een taart is veel ogelijker dan dat kleine grut. Hier houden de moeilijkheden niet mee op, want: gaan we naar een zaaltje of blijven we ge woon thuis? Het onderwerp zaaltje" geeft zeker een week stof tot verhitte conversatie. Zo heeft ..de Gouden Haan" een juweel van een zaal met podium en piano, maar daar staat tegenover dat de toiletten er niet je-dat zijn en Jn den zilve ren Kip" heeft weer geen piano. Het inviteren van de gasten is ook iets van veel hoofdbrekens. Vragen we oom Piet? Het moet eigenlijk wel, wij waren indertijd ook zijn gasten. Maar ja. als je oom Piet vraagt kun je eenvoudig niet langs oom Bram heen. Oom Bram, een beste vent hoor, daar niet van, een hart van goud, maar we willen ons feest zo graag fijntjes houden en laten we eerlijk zijn: oom Bram wil nog weieens uit de toon vallen. Trouwens tante Lien en oom Bram water en vuur.... Wat een gepieker en geredder en gepraat. Je bent eigenlijk al op van de zenuwen voor het zo- Het enige probleemloze is de verlanglijst. Ver langens te over. Een nieuwe sprei, bowlglazen een electrische koffiemolen en een taartschep (nr XZ 478 uit de catalogus van Zero). De bruid wil van haar mede-jubilaris dan ook altijd nog iets persoonlijks. Zo zou ik b.v. zo graag een'mink- stola willen, 't Zal er wel nooit van komen en ik zou trouwens ook niet weten wanneer ik zo'n poes om moest, maar een mink-stola ja, zacht en luxe hè? Bovendien past het zo goed bij mijn naam: Mink met een mink-stola. Net of ik mijn eigen staart om mijn nek heb. De schaduwzijde is alleen, dat er altijd men sen zijn, die je liever verrassen met iets buiten de lijst om. Dan zit je na afloop met kaasduimen, tafelmatjes en monsterlijke vazen, waarvoor je toch nog hartelijk bedankt. Jammer eigenlijk, dat een feest met problemen En wat had u gedacht van een koninklijk zil veren feest? Daar komen geen gewone-sterveling problemen bij te pas, zoals toij ze kennen. Pin da's of amandelen? Een zaaltje? Bowlglazen? Wel nee. Stel je voor je kunt immers niet we ten stel je voor dat er onder de koninklijke gasten een oom Bram-achtige zou zitten. Niemand behoeft zich daar het hoofd over te breken. Want alle oude Adammen in alle Brammen lopen toch stuk op iets dat protocol heet. Het protocol: spel regels van hoge heren onder elkaar. Er ligt een wijde wereld vol verschillen tus sen een koninklijk-zilveren en een gewoon-zilve- ren bruiloft, maar met één gemeenschappelijk trefpunt: het hart. Want wie of wat je ook bent in de wereld, er wordt geen apart hart voor je gebakken, je moet het doen met een ménsenhart. Als bruid en bruidegom op hun feestdag het verleden overzien en, door alle verdriet en zorg heen, uit de bodem van dat hart kunnen zeggen: nochtans geloof en geluk behouden, valt alles weg. Vallen verschillen weg en vallen problemen weg. Nochtans geloof en geluk behouden. Allen, die dat kunnen zeggen zijn van koninklijke bloede, want zij kennen de sleutel. De sleutel van: had ik de liefde niet, ik ware niets. MINK VAN RIJSDIJK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2