gaan op „HUWELIJKSREIS" door NEDERLAND HET GEZIN NEEMT EEN GROTE PLAATS IN ZATERDAG 28 APRIL 1962 Nederland gaat feest vieren. Volgende week zullen wij niet alleen de 53-ste verjaardag van Hare Majesteit Koningin Juliana in dankbare vreugde gedenken, maar bovendien het zilveren huwelijksfeest van het Ko ninklijk paar, dat in het hart van iedere Nederlander zo'n grote plaats heeft veroverd. Overal in ons vaderland zul len de vlaggen wapperen, overal in ons vaderland zul len de kinderstemmen klin ken bij de aubades, die ter ere van deze twee gebeur tenissen zullen worden ge bracht. En overal ook zijn feestprogramma's samenge steld door de plaatselijke Oranjeverenigingen, die hun beste krachten hebben ge geven, om vooral ditmaal het feest als een klok te doen klinken. Het Koninklijk paar zelf gaat het eigen feest mèt zijn volk vieren. Op vele plaatsen in Nederland. Het Koninklijk paar zal ook meer dan honderd gasten ontvangen, telgen van de vorstenhuizen, die met het Nederlandse volk in de feest vreugde komen delen. HET VOORJAAR zo gloedvol begonnen U met het opnieuw in feesttooi brengen van de natuur, is ook het jonge groen weer aan de bomen rondom liet lVitte Paleis in Soesldijk gekomen. De grote gazons voor de uoning van ons Koninklijk gezin hebben de winterse vaalheid afgelegd en de schoonheid van de lente gaat nog extra luister bijzetten aan het zilveren huwelijksfeest van Koningin Juliana en Prins Rernhard. Vijf en twintig jaar lang is het Paleis Soesldijk het symbool voor iedere \ederlander gcueest. hel symbool tan een bemind gezin, dat daar zijn tvoonplaats had. Gedurende vijf jaar van die kuart eeuw betraden vreemde, gelaarsde roeten dat paleis: de Duitse bezetters namen ook daar hun intrek. Maar juist toen bleef dit bouwtverk de plaats, die in het hart van ons allen de vaste overtuiging handhaafde: eens zal het gezin van de Prinses en de Prins daar terugkeren. Zo is het gebeurd in 1945 en enkele jaren later woonde er de Koningin met haar gezin, nadat Koningin IT ilhelmina het hoge ambt aan haar dochter had overgedragen. En als de euw de rust en de verstilde sfeer tan deze K.I..M.-Aerocarto-foto over het Paleis en de prachtige natuur rondom legde, dan was het wachten steeds weer op de 30-ste april, de verjaardag van Koningin Juliana, als het Nederlandse volk zich telkens weer in al zijn geledingen aan zijn Vorstin presenteerde bij dal Witte Paleis, een feest, dat nu door het zilveren huwelijksfeest nog extra betekenis krijgt. ^LLE provincies van Nederland zullen ten nauwste worden betrokken bij de viering van het zil veren bruiloftsfeest, want Koningin en Prins hebben er aan gehecht hun 25-jarig huwelijks jubileum niet alleen in de intieme kring van het eigen gezin te vieren, maar mèt het volk, te midden van het volk. En zo zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard in de komende dagen een bijzondere „huwelijksreis" maken: met de koninklijke trein, per vliegtuig, per helicopter of per auto zullen zij alle Nederlandse provincies bezoeken, om overal de feestelijkheden mee te maken, die te hunner ere worden georganiseerd. Alle hoofdsteden van de va- voor de hoofdstedelijke politie, omdat dan uit Amsterdam derlandse provincies zullen tij dens de „huwelijksreis" van Koningin en Prins worden be zocht. Zoals wij reeds meld den, gebeurt dat op 5,-1, 8 en 9 mei. Op de dag, dat wij on ze bevrijding van het Nazi-juk, alle administratief e i technisch dridBenfica verwacht wordt, personeel inbegrepen). tijdens de terugkeer der vorste- Diners -^ke Perso°nlijkheden. Bij de ingang van de Keukenhof zul- In het Paleis op de Dam len bloemenmeisjes aan alle volgt dan 's avonds om half vrouwelijke gasten bloemen of- acht een diner voor de autori- freren. nu al weer zeventien jaar gele- teiten uit den iande met daar_ den, gedenken, gaat het Konin- aanvolgend om tien uur een klijk paar naar Zwolle, Arn- door he* Amsterdamse gemeen- hem Pn Tltrecht tebestuur aangeboden gevari- m Utrecht. Gerd programma in het Con- De maandag daarop (dus 7 certgebouw. Vooraanstaande ar- mei) gaat het hoge gezelschap tiesten zullen hieraan hun mede- Oranje Diezelfde dag komt er nog een bijzonder programmapunt. Omstreeks half zeven wordt de Koninklijke familie verwacht bij de Celebesloods van de werking geven. Op dinsdag 1 mei wordt half Stoomvaartmaatschappij deriand. Ne en later op de dag naar 's-Her- togenbosch en Maastricht. Opnieuw wordt naar het Noorden gevlo gen, waar dan op dinsdag 8 de hoge vorstelijke en adellijke gasten uit tal van landen (Bel- Friendship gië, Engeland, Luxemburg. Perzië, de Scandinavische lan den) zullen aanzitten. Dit diner zal wat luister betreft, mei Leeuwarden, Groningen en de hoogtepunten van dit huwe- Assen in feesttooi zullen zijn üjksfestijn gaan worden, om de Koningin, de Prins hun gasten te ontvangen. En op de laatste dag, woens dag 9 mei, komen dan Haar lem en Den Haag aan de beurt. Kerkdienst Voordat het zover is, zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard al een bijzonder drukbezet programma achter Via de televisie zal geheel Nederland van het arriveren en van het vertrek van de Konin klijke familie en hun gasten ge tuige kunnen zijn. Door de feestelijk geïllumineerde grach- ders_ ten (Amsterdam zal zich ir feesttooi steken) zal het gezel schap na het gala-diner nog een b0"0rd* rondvaart maken. Keukenhof Vandaar zulien rij met hun F)E KONINGIN. Waartoe gasten aan boord gaan van het behoort zij? Tot het m.s. „Oranje", dat dan een volk" Ze heeft het zelf eens speciale tocht gaat maken. 20 geformuleerd, toen ze Aan boord van dit schip zal met de noS heel jon§e Prin" een „hof-bal" worden georga- ses Beatrix op het balcon niseerd. Zestig koninklijke van Palëis °P de Dam auto's zullen de gasten van het st°?ld er\ df. P«nses vroeg: Amstelhotel naar het schip ,Zijn al die mensen van brengen en iedere auto krijgt "Neen antwoordde v eigen escorte van motorrij- Koningin, toen. „Jij bent Naar verluidt» zullen aan hoort Koningin Juliana. i de T" ua^8u'i.(waaf" Want in het leven van onze van kapitein J. H. Schulting de gezagvoerder is) twee orkesten van al die mensen." Maar niet alleen tot het volk be- prjns Bernhard der Nederlanden n beide hoofdbestanddelen haar verantwoordelijkheden heeft koningin Juliana zich ten volle en met haar hele persoon lijkheid gegeven. 1.|T1 Op woensdag 2 mei staat het dê^rug"hebben,°*want"de eigen- officiële bezoek aan de Keuken- lijke plechtigheden en feeste- no* °P bet programma. Wij lijkheden beginnen al op zon- meldden daarover reeds, dag a.s., als om half elf in de di® tocht van Amsterdam morgen een officiële kerkdienst Lisse met drie luxe louring- Vorstin neemt haar gezin een grote plaats in. Bij haar voor de muziek zorgen. Ook is J. de bekende wereldkampioen «huldiging zei ze dit tot de goochelen Fred Kaps geïnvi- verzamelde volksvertegen- dat teerd om zijn verbluffende ma- woordigers: ,.Ik wil met na- nipulaties te vertonen. In druk vaststellen, dat voor IJmuiden zullen 180 Nederland- een Koningin haar taak als i meet af aan de niet weg te denken en niet weg te cijfe- echtgenoot, naast t Amsterdamse Westerkerk cars zal worden gemaakt. De se jongeren. allen leeftijdge- moeder even belangrijk is iv:; _i nnlit.ip krnpt hn de reeeline noten van de nrinsessen aan zal worden belegd, waarbij al le hoge autoriteiten in den lan de tegenwoordig zullen zijn. Na afloop van deze dienst zullen de leden van de Kondn- klijke familie zich nog korte tijd met de predikant en de vertegenwoordigers van de een- -i trale kerkeraad der Ned. Her- vormde gemeente van Amster- S dam onderhouden in de consis- toriekamer. Voor de dankdienst zijn 1500 mensen uitgenodigd. Op ver- r, zoek van het Koninklijk paar zal de oud-hoofdvlootpredikant, ds. H. J. Sillevis Smitt voor- 'j gaan. In de kerk worden hon- 'g derd plaatsen gereserveerd voor de hofhouding. De Konin gin en Prins hebben er aan ge hecht, dat ook tal van jonge lidmaten bij deze dienst aan wezig zullen zijn. Bij de in gang van de Westerkerk zul len de Koninklijke gasten wor den verwelkomd door ds. J. R. Wolfensberger en ds. J. M. Snethlage, namens de centrale kerkeraad van de Amsterdam se Hervormde gemeente. Deze dienst zal in zijn ge heel door de radio worden uit gezonden. Receptie Óp Koninginnedag (30 april) wordt in Amsterdam de feest viering ingezet met een ..rij dende en varende receptie", die des middags om drie uur zal beginnen. Er zijn dan di verse evenementen in het RAI- gebouw en daarna volgt een boottocht over de Amstel. Daarbij zal van de „konings sloep" gebruik worden ge maakt. De route van deze „rij dende en varende" receptie is 12 kilometer lang en langs dit traject zullen meer dan dui zend Amsterdamse politieman nen in de weer zijn om de be langstelling van de toeschou wers in goede banen-te leiden. politie krijgt bij de regeling noten 1 van het verkeer weer met een boord extra moeilijkheid te kampen, het fee de prinsessen de Oranje gaan i nee te maken. jonge prins van Lippe-Biester- feld in het leven van Juliana kwam. was het al enige jaren stil geworden rond het Huis van Oranje. Kort na elkaar waren aan koningin Wilhelmina haar"' moeder en haar echtgenoot ont vallen en in die dagen leefden koningin en prinses in de beslo- kMÉta hun gezin hun eigen land leerde de Prinses haar toe komstige echtgenoot kennen. Zij waren het snel eens en in de eerste septemberdagen werd de verloving bekend gemaakt. Nederland was ondersteboven van dit onverwachte nieuws. Het raakte helemaal verbluft, toen de Prins zich aandiende. In open two-seater, die hij zelf •ruit hij jo- de menigte. tenheid Tijdens de wintersport Zwitser- bestuurde viaal wuifde „JV die op het Haagse Noordeindè was saamgestroomd. Een Duitse prins, twee jaar jon ger dan Juliana, vlot en elegant gekleed, elke dag een verse an jer in het knoopsgat. Een en thousiast jager, een fel ruiter. Deze prins heeft het leven van prinses Juliana geheel veran derd. Actief en dynamisch als hij is, was vanaf het begin op Blik terug op boeiend en vreugdevol verleden Dat was z Waar zijn de jaren gebleven! Midden in de verwarring van de tijd 'de tekenen van een naderende oor log werden reeds zichtbaar, zij het ook flauw werd het officieel mee gedeeld en een golf van ontroering en vreugde ging door het land: prin ses Juliana gaat zich verloven. Het geheim was goed bewaard gebleven. Niets was er uitgelekt over de liefde, die was opgebloeid tussen onze kroon prinses en die prins Von Lippe- Biesterfeld uit Defmold. Het kwani even onverwacht als een onweer op een warme zomerdag. Onze Prinses verloofd.' De Prins kwam. En hijwon direct aller hart. Hij reisde niet per statietrein, er was geer. grootse ontvangst aan het Haagse station Hollandsche Spoor, hij reed in een eigen auto, in een vlotte sport wagen tot voor het paleis Noordeinde. En daar was hij dan, ineens, even plotseling als hel bericht van zijn ver loving. Die avond waren vooral de Haagse straten vol van een deinende mensenmassa, die uit alle delen van het land naar de residentie was ge komen om feest te vieren, onvoorbe reid, spontaan. Zij stond als een mach tig blok graniet voor het paleis en juichte, en riep. Riep om het jonge paar, dat, een paar maal achtereen verschenen op het balcon. een schier geen einde nemende ovatie lachend en dankbaar aanvaardde. Waar zijn de jaren gebleven! Een Haagse persfotograaf wist door te dringen tot in het paleis en dank zij de jovialiteit van het verloofde paar, dat daar plezier in had, mocht hij naar hartelust foto's nemen, foto's van onze prinses en van onze prins, foto's van de verlovingsgeschenken, foto's ook, die het jonge geluk uitbeeldden. Waar zijn de jaren gebleven! De foto's, eens in alle Nederlandse dag bladen gepubliceerd, zijn vergeten, de kranten zijn de weg van alle kranten opgegaan. Wie weet het nog precies! En de herinneringen worden steeds vager. Scheltens Giltay nu heeft ter ge legenheid van het vijfentwintigjarig huwelijk van ons koningspaar alle foto's, die in de loop van deze kwart eeuw van prinses en prins, van ko ningin en haar gemaal, en van het koninklijk gezin zijn gemaakt, samen gebundeld in een prachtig platenboek, dat onder de titel: Oranje in Zilver, is verschenen. Ja, dat waren de vijfentwintig jaren, de jaren van vreugde en van verdriet. Vreugde om de eerstgeborene, verdriet om het leed, dat de bezetter ons land en onze landgenoten aandeed. De jaren van ballingschap en van actief strijden om de vrijheid van Neder land tevens. Bladerend door vijfentwintig jaren. De bezoeken van vorsten aan ons land, de reizen naar het buitenland, het opgroeien van de prinsessen tot aanvallige jonge vrouwen, het mede leven met de rampdagen van februari '53, de rijtoeren door Den Haag bij de opening van de Staten-Generaal. De troonsopvolging en nog zo veel Waar zijn de jaren gebleven? ij steeds Den Vadérlani gheirouwe 7 januari 1937 een plaats op het tweede plan voor hem ondenk- Zonder zorg Men denkt wel eens, dat een ko ningskind zonder zorg is. In ma terieel opzicht: ja. Maar overi gens.... Zelfs bij de betrekkelij ke vrijheid, die Juliana tijdens haar opvoeding genoot, bleef haar handelen aan de beperkin gen van staat en stand gebon den. En dat gold voor de Prin ses des te sterker, omdat alleen in haar de dynastie zou worden voortgezet. In de loop der jaren is het scherpe oog van de pu bliciteit nooit van haar en haar gezin af geweest en de Koningin heeft dat in het licht der open baarheid staan ondergaan, moe ten ondergaan, omdat zij wist, dat ook dit een onderdeel van haar taak was. Na haar inhuldiging heeft de Ko ningin zich omringd met advi- die r Waar zijn ook deze jaren gebleven! Sinds haar troonsafstand leeft zij in de beslotenheid van haar eigen paleis, zij is bewust uit de openbaarheid ge treden, maar zij is nog in de harten van allen, die haar hebben gekend en haar liefhadden. Ze was een moeder des vaderlands, vooral in de moeilijke dagen, in de jaren, die land en volk tegenspoed cn verdriet brachten. En het zijn er vele geweest. Maar waar zijn de jaren gebleven! De onbezorgde jaren uit de jeugd, gekoesterd door de liefde van die vor stelijke moeder Emma, het geluk, dat haar leven binnentrad eerst door haar huwelijk met prins Hendrik, later met de geboorte van prinses Juliana. De onbezorgde jaren ook uit de eerste tijd van het huwelijk, toen nog geen wolk de gouden stralen van de zon verduis terde. Die wolk kwam eerst later en wist toen niet van wijken. Twee oor- togen en daartussen rampen, crises, internationale spanningen, medeleven, medelijden, verdriet. Foto's hebben nu al langer dan vijf tig jaar dat leven uitgebeeld, het op de voet gevolgd. Kent ge ze nog? Ko ningin Wilhelmina in de dorpen en de steden, als gastvrouwe van koningen en koninginnen, koningin Wilhelmina bij de strijdkrachten, bij de manoeu vres, bij de vlootoefeningen, en ook bij de luchtmacht. Koningin Wilhel mina by de mannen van de redding maatschappijen, bij haar kleinkinderen. Koningin Wilhelmina op de schaats op de fiets, tekenend en schilderend. Gelijktijdig met Oranje in Zilver heeft Scheltens Giltay een boek het licht doen zien, dat nu prinses Wilhel mina tot onderwerp van de foto's heeft. De titel luidt: Wilhelmina, prin ses der Nederlanden, Den vaderlant ghetrouwe. Bladerend door een bewogen men senleven, vol hoogte- en dieptepunten. Het is bladeren door een tijddie met de troonsafstand een einde nam, toen een moeder een zware taak legde op de schouders van haar jonge dochter. En zelf terug kon zien op een welbe steed en boeiend leven. Maar de troonsafstand betekende geenszins het einde van het tonen van belangstelling voor het wel en wee van land en volk. De watersnood in de februarimaand van 1953 bracht haar weer temidden van het volk, met wie zij zich nog steeds met hart en ziel verbonden voelde. En dat volk, diep bedroefd door het leed. liet zicli troosten door een vrouw, die getoond had als weinig anderen de diepte van verdriet en leed te kunnen peilen. Ze was een heelmeester omdat ze de grote Heelmeester kende. Waar zijn de jaren gebleven! De jaren van geluk en voorspoed, van tegenslag en verdriet. Herinnering aan een grote vrouw, die steeds is geweest: Den vaderlant ghetrouwe. vooruitstrevende denkbeelden haar man wel in de eerste plaats en dat is eigenlijk bij na vanzelfsprekend, want in de 25 jaar van dit vorstelijk huwe lijk is de historie van schok naar schok gegaan. Oude nor men, conventies, tradities zijn weggeslagen, verschroeid in he te en verschrompeld in koude oorlogen. Imperiums gingen on der en de naties groeiden als gemeenschappen dichter naar elkaar. Vijf monarchieën van Europa zijn in de storm van de laatste kwart eeuw verdwenen, dic van Italië, Joegoslavië, Roe menie, Albanië en Bulgarije terwijl die van ons buurland Belgie wankelde, maar overeind bleef. Geen sprake In Nederland is daarvan zelfs geen sprake geweest, toen in 1945 alles veranderde, want Ne derland en Oranje vormden een twee-eenheid, die niet los van elkaar te denken was. En de banden van Nederland en Oranje, van oudsher al zo bijzonder hecht, zijn in de na oorlogse jaren nog nauwer aan gehaald. Dank zij het optreden van koningin Juliana in de al lereerste plaats, ook dank zij prins Bernhard, die door zijn persoon cn werk al zo snel zijn plaats naast de Vorstin ver overde en tevens de bewonde ring verwierf van de Nederlan ders voor zijn prestaties tijdens de oorlog, voor zijn sportiviteit en zijn werkzaamheden in het belang van de vaderlandse eco nomie, en ook dank zij de prin sessen Beatrix, Irene. Margriet en Marijke, die zich al bij zo ele gelegenheden waardige Hei geschenk van ons 1 H.M. de Koningin en IZ.K.H. prins Bernhard hebben de wens te kennen I gegeven bij hun 25-jarig huwelijksfeest géén ge- I schenk van het Nederland- I se volk voor zichzelf te I ontvangen. Het Nationaal I I Comité voor het Zilveren Huwelijksfeest van Konin- Igin en Prins der Nederlan den (zoals de officiële I naam luidt) heeft de woor- Iden van koningin Juliana, I die zij sprak tot de Neder- I landse jeugd op 12 septem- I ber 1953 in de Amsterdam- se Koopmansbeurs: „Doen I kunnen we alles maar I dan ook allen samen" van toepassing gebracht op de I I plannen, die Koningin en I Prins hebben bekend ge- j maakt voor de stichting van jeugdcentra in ons Iland, één op een terrein I bij de Hunneschans te Uddel en één «op een ter- I rein in de nabijheid van het Zeeuwse Veere. 1 Voor die twee jeugdcentrn I I hebben Koningin Juliana en Prins Bernhard een beginka- I pitaal beschikbaar gesteld en Ivoor het beheer van deze beide centra zal een stichting I in het leven worden geroe- I Po. Wal het Nationaal Comité wil, is intussen genoegzaam bekend geworden. In de I plaats van een persoonlijk ge- I schenk zal aan het Konink lijk paar, ter gelegenheid van I Ide viering van hun zilveren huwelijksfeest, door het Ne- derlandse volk eveneens een I I kapitaal worden aangeboden, als blijk van de verbonden- Iheid van ons volk met het I Oranjehuis bij de viering van dit huwelijksjubileum. Dit I geld zal dan worden gevoegd by het door Koningin en I Prins geschonken beginkapi- I taal, waardoor de verwezen- lijking van de twee centra voor dc Nederlandse jeugd I aanzienlijk zal kunnen wor- I den bespoedigd. In het Nationaal Comité I I hebben, zoals men weet. vele I hooggeplaatsten uit den lande zitting genomen. Voor giften is een speciaal gironummer geopend, dat het Dit wordt een ware krachttoer he£*p!tïóld?UiS

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 13