Bereidheid tot gesprek met andere godsdiensten, niet allereerst tot polemiek of apologie Toneelevenementen voor K.enO. Nieuwe gezelschappen komen toneelbeeld verlevendigen CentrumStudio en Ensemble op goed artistiek niveau Ds. Ottevanger nam de wijkgemeente afscheid van Marewijk Voorlichting in OEGSTGEEST Nw-Guinea heeft nog dringend onderwijsmensen nodig Zendingsconferentie te OEGSTGEEST Banden tussen Keukenhof en Daffodil verstevigd MtL*fc LE1DSCUE COURANT VRIJDAG 27 APRIL 1962 TIJENIGEEN zal zich wellicht met enige angst in het hart hebben afge- **-!■ vraagd, waar het in het komende seizoen heen moet met de toneel voorstellingen van K. en O. Men herinnert zich het verlangen van de grote gezelschappen uit Amsterdam en Den Haag om het aantal voorstellingen te beperken; de steen der wijzen, die de staatssecretaris daar tegenover heeft gesteld, en de beklemmend ontoereikende outillage van de Leidse schouwburg. In de toneelserie van K. en O. zullen in het seizoen 1962 1963 optreden de Haagsche Comedie, het Rotterdams Toneel, het toneel- en televisiegezelschap Ensemble, de toneelgroep Centrum en de toneel groep Studio. In deze lijst ontbreekt de Nederlandse Comedie uit Amster dam, welk gezelschap zijn belangrijkste voorstellingen zo groot monteert dat ze in Leiden niet kunnen staan. Eveneens mist men toneelgroep Theater uit Arnhem, maar de directie en de kern van deze groep gaan in het komende seizoen over naar het Rotterdams Toneel, dat wél op de Leidse planken zal verschijnen. Wij stipten in de inleiding al even aan, dat de directies van de Neder landse Comedie en van de Haagsche Comedie in het najaar van 1961 de wens te kennen hebben gegeven enkel voudig te gaan spelen. Als dat was doorgegaan zouden deze gezelschappen ongeveer 350 voorstellingen per jaar hebben kunnen geven, en dan voorna melijk m de plaats van vestiging. Als reden van dit enkelvoudig spelen werd opgegeven de noodzakelijkheid 'n hoog artistiek peil te handëaven. Een belangrijker reden z^l wel zijn het ver langen van deze directies prominente spelers te concentreren in hun topgezel- schappen. Ieder weet dat bij goed ge leide gezelschappen dubbel spelen zeer goed mogelijk is. Daarom rezen bij de GEMEENTE LEIDEN Officiële publikatie Ingeleverde geldige kandidatenlijsten De voorzitter van het centraal stem bureau voor de verkiezing van de leden van de Gemeenteraad brengt ter open bare kennis, dat de opgave betreffende de bij het hoofdstembureau ingeleverde geldige lijsten van kandidaten voor de op 30 mei a.s te houden stemming ter verkiezing van de leden van de Ge meenteraad, door hem is ontvangen. Leiden, 27 april 1962, De voorzitter voornoemd, J, C. van Schalk. Nummering kandidatenlijsten De voorzitter van het centraal stem bureau voor de verkiezing van de leden van de Gemeenteraad brengt ter open bare kennis, dat in een voor de kiezers toegankelijke zitting, te houden op dins dag 1 mei a.s. des voormiddags 9 uur ten Stadhulze de lijsten van kandidaten voor de op 30 mei aa. te houden stem ming ter verkiezing van de leden van dv Gemeenteraad zullen worden genum- Leldcn, 27 april 1962. De voorzitter voornoemd J. C. van Schalk. Uitbreidingsplan De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat met ingang van 1 mei 1962 tot en met 28 mei 1962 voor een ieder in ontwerp ter inzage zal lig gen ter gemeentesecretarie, afdeling Openbare Werken. (Stadhuis, kamer 111), een plan van uitbreiding met betrekking tot gronden, gelegen ten zuiden van de Willem de Zwijgerlaan, ten westen van de Zijl, ten noorden van de Timorstraat en ten oosten van de Sumatrastraat (par tieel uitbreidingsplan ..Lelden-Noord VIb 1962"), met daarbij behorende bebou wingsvoorschriften. vast te stellen mei Intrekking van het partiële uitbreidings plan „Lelden-Noord 1957", voorzoveel dll voor dat gebied geldt. Leiden, 27 april 1962, De burgemeester voornoemd. J. C. van Schalk, weth. loco-burgemeester. Slultlnaguur vergunning*- en verlofs- lokalitelten op 30 april 1962. De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat door hem onthef fing is verleend van hot sluitingsuur roor vergunnings- en verlofslokalitelten In de nacht van 30 april op 1 mei a.s. tot 1.00 uur. Houders van muziekvergunnlngen gon gedurende genoemde nacht tot dat tijdstip muziek ten gehore doen brengen. Sluiting gemeentelijke bureaus Burgemeester en wethouders van Lel den brengen ter openbare kennis, dat de gemeentesecretarie en de bureaus der gemeentelijke diensten en bedrijven, be houdens het hierna vermelde, op ir dag 30 april as. voor het publiek geslo ten zullen zijn. Het Stedelijk Museum ..De Lakenhal" zal op die dag van 13.00 tot 17.00 uur geopend zijn. VALKENBURG Feestprogramma voor 30 april Ochtendprogramma: filmvoorstelling met tractatie in het Dorpshuis voor Valkcnburgse kinderen, aanvang de kinderen van 4 t'm 8 jaar om 9 voor de kinderen van 9 t/m 15 jaar om half elf Middagprogramma: 2 uur op het plein voor het Dorpshuis (bij ongunstig in het Dorpshuis); 2—2.13 uur: opmars der kleuters in feesttooi, toespraak dooi burgemeester M. A. van der Have Wilhelmus: J.13 tot 245 optreden var de Harmonie, zangvereniging Advendo et de drumband; 2.45 tot 4.45 uur: demon strati es door de gymnastiekvereniging en muziek van dt Harmonie. Avondprogramma: Dorpshuis, schaap met vijf poten", filmvoorstelling met Fernandel in de hoofdrol, toegang 16 Jaar en ouder, entree vrij. aanvang 7.30 uur; 9 uur pauze: 920 uur: bingo- gedupeerden, in casu de culturele orga nisaties en de culturele raden in d< provincie, vele bezwaren. De staatsse cretaris van O. K. en W. vond een op lossing die een soort Salomo's oordeel inhield: niet minder dan 425 voorstel lingen per gezelschap per jaar, en niet eer dan 450. Bovendien verbond hij daaraan enige beperkende bepalingen, die in meer één geval op Leiden van toepassing ren. zodat men zou mogen verwachten dat het voor onze stad nogal meeviel. Toch Is de klap nog hard aangeko men en heeft de directie van K O. belangrijke verschuivingen moeten aanbrengen in de uit té nodigen ge zelschappen. Hoewel dus enige belang rijke toneelstukken niet ln Lelden kun nen komen gesteld al dat z> zouden kunnen staan boudt deze verschuiving toch ook een zekere ver levendiging van het programma ln. Do trouwe schouwburgganger herin nert zich nog te goed de stortvloed van Franse boulevardstukken om niet te smakken naar iets substantiëlers. Wel de nieuwe gezelschappen Centrum. Ensemble en Studio krijgen nu de kans tonen, dat' zij met vers aangetrok ken krachten inderdaad een behoorlijk peil weten te bereiken. De Nederlandse Comedie verschijnt de abonnementenserie niet meer in L. den, maar komt nog wel twee maal voor de bedrijven. Verschuiving talent Op een persconferentie hebben bestuur directie van de Leidse Volksuniversi teit K. en O. ons deelgenoot gemaakt van hun overtuiging, dat deze verande ringen nog geen verslechtering behoeven te betekenen. In de loop van dit zoen kón men ln de Nederlandse to neelwereld een belangrijke verschuiving van talent zien optreden ten gunste var Centrum, Ensemble en Studio. Het resul taat is een belangrijke niveauverhoging deze gezelschappen, die zich gaar ne tot taak stellen ook andere plaatsen dan alleen, de grootste steden van goed toneel te voorzien. En bovendien, wanneer we ogenblik blijven stilstaan bij wat gezelschappen als Centrum (het voormalige Puck) en Ensemble in het verleden hebben gebracht, is er zeker reden tot optimisme. Stukken „Korczak en de Kinderen", Angst en ellende in het Derde Rijk", „Acht Vrouwen", „De Huis bewaarder", „De tiende Man", en .Verkeerd Begin" zeggen toch wel genoeg. Door het inschakelen van meer en nieuwe gezelschappen is aan een min óf meer verstarde situatie een einde gekomen. Wat en wie De Toneelgroep Studio Dit gezelschap heeft een geheel an der „gezicht" gekregen o.a. doordat de bekende toneelleider Kees van Iersel de leiding is opgenomen. Van hem be hoeft men geen niemandalletjes te wachten. Bovendien is het bestaande ta bleau de la troupe versterkt door de Komst vah: Andrea Domburg, Henk van Ulsen, Nell Koppen, Wim van den Brink, 51isabeth Hoytink, Peter Oosthoek. Ab bspóel, Jules Hamel en Joop Admi raal. De Toneelgroep Centrum (het voorma lige Puck) Naast Egbert van Paridon en Walter Kous is niemand minder dan Guus Her mus in de leidng opgenomen. Uiter aard zal deze grote acteur ook schillende rollen spelen. Van het tableau de la troupe noemen wij slechts: Ann Hasekamp, Sara Heyblom. Nell Knoop, Henny Orri, Elly van Stekelenburg, Hans Culeman, Guus Hermus, Walter Kous, Luc Lutz, Egbert van Paridon. Piet Romer en Cruys Voorbergh. Het Toneel- en televlslegezelschap En semble Na een moeilijk begin heeft dit ge zelschap zich tot een groep van niveau ontwikkeld, en wel onder de stimuleren de leiding van de bekwame Karl Gutt- mann. Van de spelers en speelsters men wij (zonder de anderen te kort te willen doen!): Ina van Faassen, Magda Janssens, Sigrid Koetse, Heieen var Meurs, Max Croiset, Ton van Duinho ven, Frans 't Hoen, Jan Retèl, Cor var Rijn en Jules Schoenaerts. De oude bekenden: De Haagsche Co medie en Het Rotterdams Toneel die een onverminderd aantal voorstellingen in de abonnementen series zullen geven. Vier series Er komen vier toneelseries, elk vier voorstellingen, namelijk de s A I en A II en de series B I en 1 De voorstellingen worden gegeven op maandagen, dinsdagen, woensdagen vrijdagen. In elke serie wordt leder stuk op twee avonden gespeeld, in de series A komen niet dezelfde stukken als in de series B. Wie alle toneelvoorstellingen wil bijwonen moet dus een abonnement op beide series ne men, wat neerkomt op acht voorstellin gen per seizoen, eenmaal per maand van september tot april. In mei begint de inschrijving reeds. Groene kaarten Zoals te doen gebruikelijk organiseert K. en O. ook nog toneelvoorstellingen voor groene kaarthouders, menser de subsidiërende bedrijven dus. In het afgelopen seizoen konden wij genieten van zes voorstellingen, gebracht door toneelgroep Theater en het Rotterdams Toneel. In het nieuwe seizoen zullen vier to neelgezelschappen optreden, elk me' twee voorstellingen. Van één gezelschap kan de naam nog niet worden genoemd, omdat hiermee onderhandelingen gaande zijn. De drie andere zijn Ensemble, het Rotterdams Toneel en de Neder landse Comedie. Sociale Raad Leiden op excursie in Katwijk Het bestuur van de Sociale Raad te Leiden hield woensdag een excursie naar het Rijnlands Revalidatie Centrum Katwijk aan Zee. Behalve aan leden plaatsvervangende leden van de Sociale Raad was ook aan personen, werkzaam op maatschappelijk terrein, gelegenheid geboden deze excursie mee te maken. Bij aankomst werden de deelnemers ontvangen door het hoofd van het Reva lidatie Centrum, dokter P. D. Bakker. Deze gaf een uiteenzetting over de tot standkoming van het Centrum en om schreef het woord „revalidatie". De ge hele behandeling voor de patiënten, die tengevolge van ziekte of ongeval r schappelijk ongeschikt of minder ge schikt zijn geraakt, is op hun sociale aanpassing gericht. Door doktoren, plegend en onderwijzend personeel, heli- gymnasten, masseurs, arbeidstherapeuten wordt er naar gestreefd ieder de medische behandeling te geven die voor dat geval geëigend ls, waaronder begrepen psychische behandeling en/of arbeids- therapie. Het Centrum biedt plaats aan 45 per sonen maar uitbreiding is dringend ge wenst. Dokter Bakker schetste hierbij enige wensen. Na de inleiding volgde een rondleiding i groepen door het Centrum, waarbij kennis werd gemaakt met de fysische, bezigheids- en arbeidstherapie. Speciaal vrouwen bestaat een mogelijkheid voor de toepassing van arbeidstherapie in een daarvoor ingerichte revalidatie- keuken. De bezoekers waren getroffen door de vindingrijkheid, het geduld de toewijding van de staf van het Cen trum voor de patiënten. Namens het bestuur van de Sociale Raad bracht de heer Pley de dank van de aanwezigen over aan dokter Bakker de prettige ontvangst en hU sprak •ens uit, dat de plannen voor uitbrei ding van het werk ln vervulling zullen gaan. NOORDW1JKERHOVT WSB-nieuws VVSB speelt zaterdagmiddag om kwart over vier in Alphen tegen Alphia 1. WSB komt in de volgende opstelling uit Doel: E. Franken; achter: P. Duiven voorden en S. Laros; midden: A. Laros, H. Bouwmeester en Th. Kerkvliet; voor: D. Freke. K. Berg, H. den Elzen, J. Knot- ter en A. Plug. WSB 3 speelt in Voorschoten tegen Rouwkoop 4. In het gebouw Prediker aan de Janvossensteeg, waar hij zovele Bij bellezingen heeft gehouden, nam ds. M. Ottevanger gisteravond afscheid van de Hervormde wijkgemeente Marewijk en van de verschillende verenigingen die van haar uitgaan. Zoals bekend, gaat ds. Ottevanger met emeritaat. Zondagavond hoopt hij in de Pieterskerk van de cen trale Gemeente afscheid te nemen. De avond werd geopend door de heer Joh. W. Kret, die speciaal ds. en mevr. Ottevanger en him kinderen verwelkom de. Spreker herinnerde eraan, dat hij op 4 september 1938 ds. Ottevanger voor het eerst naar de kansel mochit begeleiden. Dat hoopt hij ook zondagavond te doen. „Samen zijn wij begonnen, samen hopen wij ook te eindigen", zei hij. De heer Kret ging verschillende ver anderingen na die zich in de loop der jaren hebben voltrokken. Hij meende ten slotte, dat deze avond in het teken moest staan van de dankbaarheid aan God voor de ontvangen zegeningen. Ds. en mevr. Ottevanger wenste hij een heel goede tijd in Bilthoven toe. Namens het wijkbestuur voerde de heer C. Karman het woord. Hij legde er de nadruk op, dat het werk van ds. Otte vanger bestond ln dienen De heer De Haan sprak als jeugdouderllng en Warring vertolkte de gevoelens v Hervormde Vrouwendienst van di rewijk. Zij memoreerde vooral het werk van ds. Ottevanger voor de bejaarden- sopiëteit Een lamp werd aangeboden als blijk van erkentelijkheid. Namens de ge- Dat de bereidheid om in deze poli- tiek-spannend situatie naar Nieuw- Guinea te gaan ook in de kring van het Christelijk onderwijs tanende is. bleek duidelijk op de onderwijsdag, die als ieder jaar na Pasen werd gehouden in het Zendingshuis te Oegstgeest. In andere jaren kwamen op een dergelij ke dag ruim tachtig jonge mensen, deels dienstdoende, deels aanstaande onder wijskrachten, naar Oegstgeest. Dit jaar waren het er slechts veertien. Maar ln hun midden was een grote belangstelling voor de mogelijkheid om ook nu nog in hef najaar de cur sus aan de Zendingshogeschool te vol*. gen en in het volgende voorjaar uit te gaan, al weet natuurlijk niemand op dit ogenblik of dat laatste dan nog kan. Namens de Raad voor de Zending sprak dr G.P.H, Lodher over de situatie van dit ogenblik. Hij merkte op, dat het onderwijs op Nieuw-Guinea nog steeds kraöhten nodig heeft, omdat voortdu- durend aan de uitbouw wordt gewerkt. Nog dezer dagen vroeg ds. H.J. Teut- sdher, de voorzitter van de Stichting voor Christelijk onderwijs op Nieuw-Gui- nea, dringend om zeker vijftien leer- kradhten, op te leiden aan de kamend* Duidelijk stelde dr. Lodher, dat er ln „Wereldgodsdienst en wereldkerk". Dat is het thema van de confe rentie, die de studenten-zendingscommissie in het Zendingshuis te Oegst geest belegde en die gisteravond geopend werd en tot maandagmorgen zal duren. Ruim honderd studenten van alle faculteiten nemen eraan deel. Na de opening door de voorzitter, de heer A. Schipper, in de kapel van het Zendingshuis kreeg dr. J. Blauw, de studiesecretaris van de Neder landse Zendingsraad, het woord om te spreken over het onderwerp der conferentie. Dr. Blauw begon met op te merken, dat een merkwaardige onduidelijkheid ls ln het thema der conferentie. Wat wordt bedoeld met Wereldgodsdienst? Bedoelt men een herleving van de oude droom die velen thans weer ln India dromen dat moet komen tot een parlement van godsdiensten waaruit een gemeenschap pelijke godsdienst kan worden geboren die uit elementen van alle godsdiensten ls samengesteld? Deze vraag gaat hoe langer hoe meer ook christenen boeien, vel de exclusiviteit van het Evange- i-illen handhaven maar niet van de christelijke godsdienst. Dit is een droom, maar was de conceptie van een corpus christianum. de mening dat althans Euro pa en Amerika christelijk waren, ook niet een droom, een vooruit grijpen op het koninkrijk Gods? Deze ideologie heeft zich ln onze eeuw gewroken. Het is duidelijk dat wij leven ■in een met-christelijke wereld. De kerk en haar theologie zullen zich er bewust van moeten zijn, dat zij tegenover de we reld staan, maar dat zij Jezus Christus mogen dienen. Die de Heer van deze we reld is. Wat wordt bedoeld met de term „We reldkerk"? Wil men daarmee uitgrljpen boven de veelheid der kerken of is hier sprake van een andere naam vooi oecumenische beweging, die in de We-1 reldraad van kerken haar centrum heeft' Men kan b(j wereldgodsdienst ook denken aan het Boeddhisme dat het spe ciale onderwerp van desa conferentie u, een godsdienst die boeiend is door zijn aparte plaats in het geheel der religies Het te heel anders dan het Hindoeïsme dat pretendeert alle religieuze strevingen, gestalten en stromingen van de mensheid te vertegenwoordigen. Het is ook anders dan de Islam, die er aanspraak op maakt de laatste, hoogste en meest zuivere gods dienst te z\Jn, toont Mohammed laatste en hoogste profeet. Het Boeddhis me te uitermate hoffelijk en symphatiek. het heeft de laatste jaren veel aantrek kingskracht op de Engelsen, Amerikanen en ook op veel mensen op het vatte land van Europa. Het te rationeel, verdraag zaam en heeft van de 18e eeuw af veel westerse geesten geboeid. In 1954 heeft het op Ceylon een grote zendlngs-orga- nteatie gesticht. Zelfverlossing Zelf zeggen de Boeddhisten dat zij niet uitgaan van een religieuze voorstelling maar van het lijden als een algemeen menselijke ervaring; dat het er niet om gaat de verlossing te prediken uit zonde en schuld voor God, maar de verlossing van het eigen ik. Een verlossing door de kruisdood van Christus ls niet aan te ne men, wel een verlossing door de ont wikkeling van het eigen denken. Ook kent het Boeddhisme geen geloof in God en dus ook geen offers, cultus of gebed Men spreekt niet met God. mtar ver zinkt in zichzelf. Daarmee meent het Boeddhisme de meest consequente inferieur is, zeker cultureel en ook ln moedigste handhaver van de menselijke vrijheid te zijn. Dogma's kent het Boed dhisme niet en ook daardoor is het een duidelijk appèl voor moderne mensen ln het moede westen die de christelijke godsdienst opgaven of er nooit ernBt mee maakten. De bekende zendingsman, bisschop Stephen Neill, ziet de volgende aan- trekkingspunten ln het Boeddhisme: de westerse mens komt onder de in druk van de sereniteit, de rust, de on bewogenheid en de sympathieke ge stalte van de Boeddha. Het ls gericht op meditatie en op overgave aan het Intuïtieve leven om zo te komen tot rust en zekerheid. Volgens velen is het daarom een gezonde reactie tegen het intellectualisme. Ook aanvaarden vele westerlingen deie godsdienst omdat hij de mens oproept met ijver z'n eigen redding te bewerken en omdat hij vrede door geweldloosheid belooft en oproept om echt mede te lijden met de vele lijders in deie wereld. Daarbij zegt het westerse Boeddhisme dat het er niet om gaat mensen var dere religies tot het Boeddhisme over te halen, maar dat het Boeddhisme religieuze techniek is waarmee iedere gelovige, van wat voor godsdienst ook. *Un winst kan doen. Toewijding christenen in religieuze ernzt en toewU ding overtreft. Vorige eeuw meende men tn het Oosten nog dat het Westen, dus ook zijn godsdienst, superieur was aan het Oosten. Daarna begonnen de Oosterlingen zichzelf te worden en meen den zij dat het Oosten ln waarde gelijk was aan het Westen en dat het christen dom een religie was als andere. Thans vele Oosterlingen dat het Westen zijn godsdienst. Wat heeft, zo zei men op het grote Boeddhistische Wereldcon gres in Rangoon, het christendom ln de wereld anders gebracht dan oorlog en ellende; nu moet het Boeddhisme de wereldvrede brengen Men moet, aldus dr. Blauw, zich echter niet verkijken op de hoffelijk heid en tolerantie van deze godsdienst De relegle van zelfverlossing is onver enigbaar met het Evangelie dat de ver lossing zoekt bij God. Het gesprek loopt altijd uit op de vraag: wat dunkt U van Jezus Christus? De komende generatie zal open mc staan voor het gesprek met de leiders van andere godsdiensten. Zij zullen daarbij weinig kunnen leren van voor gaande generaties, waarvan maar weini gen bereid waren tot 't einde toe te luis teren. Het aaat om de ontmoeting, niet om polemiek of apologie. Juist een chris ten moet opener en onbevangener dan anderen, want Christus maakt hem volledig vrij voor het gesprek me ander. Ook God laat de ander uitspreken en heeft geduld met een mens. zozeer dat Hij voor hem de weg van kruis wilde gaan. Een christen moet ook in dit op zicht een navolger van God en Christus zijn. Zo zal hij de toegang naar het hart van de ander vinden en zeggen: lk zou willen dat u mijn beste vriend kent, Jezus Christus. Het beste, enig evange lische antwoord op de uitdaging der reli gies, het geheim van de christelijke gods dienst is: geen leer, geen boek maa Persoon Die gezegd heeft: Ik noe geen knechten maar vrienden. Omdat de kerk leeft van de kracht van haar Heer, Die dood was en leeft, is er voor de toekomst van de christelijke kerk geen enkele vrees. Vrees is er slechts wanneer wij blijven onder de maat Hem Die ons zijn vrienden noemde, al dus besloot dr. Blauw zijn toespraak. de huidige sitnatie risico's verbonden aan een gaan naar Nieuw-Guinea, maar dat de Raad voor de Zending noch- tans op uitdruikkelijik verzoek van de Kerk van Nieuw-Guinea zijn mensen zo lang dat maar eniigzins mogelijk is, daar wil laten. Ds. H. Perdok belichtte de voorwaar den die aan de uitzending van onderwas- ren zijn verbonden en ds. Kijne, die vele jaren op Nieuw-Guinea arbeidde, sprak over land en volk der Papoea'! Met dia's en films werd een en ander verduidelijkt. NOORDWIJK Eén Duitse dienst In Noordwijk aan Zee werden 's mers altijd zowel in de hervormde als in de gereformeerde kerk diensten Duitse badgasten gehouden. Het gevolg daarvan was. dat de Duitsers niet goed wisten naar welke kerk moesten gaan cn ook, dat men dikwijls met halflege kerken zat. Gelukkig komt aan deze vervelendi toestand nu een eind. Het moderamen van de gereformeerde en dat vat hervormde kerkeraad hebben na korte bespreking besloten voortaan elke zondag maar één Duitse dienst te hou den, dit jaar in de hervormde en gend jaar in de gereformeerde kerk. Een commissie bestaande uit twee hervorm den zorgt voor de praktische regeling. Duitse gasteu De hervormde Gemeente te Noord- wijk-Binnen ontvangt het komende weekeinde gasten uit het Duitse Solln- gen. Zondagmorgen om tien uur wordt een oecumenische dienst gehouden, waarin ds. H. Flammersfeld en de plaat selijke predikant ds. J. van Dok s: voorgaan, 's Avonds komt men bijeen in het gereformeerd jeugdgebouw de Hoofdstraat te Noordwijk aan Zee, waar de film Gehet hin over de Solings- Noordwijkse betrekkingen wordt ver noemde sociëteit sprak de heer W. Kee- er woorden van waardering en dank, die zich concretiseerden in een sierbak met planten. Na de pauze trad de heer G. Schaap jr. naar voren om namens de jeugdvereni ging „Calvijn" te spreken. De heer L. Kreeft volgde namens de Geref. Zen- dlngsbond en de heer J. C. Sleyser na mens de Geref. Bond afdeling Leiden en namens dc relsverenlging „De Rijssen- burgvrienden". De heer Sleyser verraste de predikant met een kistje sigaren. Verder voerden nog het woord de heer m Splunder namens de Herv.-Geref. mannenvereniging „De Heere ls onze Banier", mevrouw De Jong namens de Herv.-Geref. vrouwenvereniging „Maria Magdalena" en de heer J. Brussee die een persoonlijk woord tot de predikant richtte. Nadat enkele verzen van psalm 105 waren gezongen, bood ouderling Kret namens de wijkgemeente een enveloppe met inhoud aan voor de aanschaffing Ds. Ottevanger zei, heel dankbaar te zijn voor deze avond. Uiteraard doorspekte hij zijn slotwoord met tal herinneringen, aan het werk en mensen met wie hij zo lange tijd mocht samenwerken. De predikant hoopte, dat het hem gegeven zal mo gen zijn, nog lange tijd te kunnen pre- diken. Daarbij zal hij Leiden zeker niet vergeten. Zijn woord culmineer de in dank aan God: „Wat zal ik, met Gods gunsten overladn, die trouwe Heer voor Zijn gend vergelden Met het zingen van psalm 75 vers 1 werd de avond gesloten. Onder de aan wezigen waren ook de kosters Erades, Zaalberg en De Gunst, de hoogbejaarde heer Van Leeuwen en de consulent van de wijkgemeente Marewijk, dr. Schoon- heim, welke laatste evenwel niet de ge hele avond kon blijven. Excursie L.O.I. naar Hilversum Gisteren zijn de Leid9che Onderwijs instellingen als gastvrouw optreden van onderwilskrachten uit de stad Leiden en omgeving. Om half 10 's morgens wer-i den de gasten bij hun binnenkomst door functionarissen van de L.O.I. in de hal ontvangen, waarna in de aula de koffie werd geserveerd. Vervolgens heette de president-directeur, de heer I. J. Sloos, alle aanwezigen hartelijk welkom, waar na een algemene uiteenzetting werd ge geven over de structuur en de doelstel lingen van de L.O.I. De heer R. Sloos die hierna het woord kreeg, vertelde in het kort enige bijzonderheden over de organisatie van de Leidsche Onderwijs instellingen. Hierna werd in groepjes van 10 personen onder leiding van en kele directie-leden een rondgang ge maakt door de gebouwen. Om 12 uur was men teruggekeerd in de aula waar de bezoekers een lunch werd aangeboden Aan deze lunoh, die een gezellig ver loop had. werd door ruim 50 aanwezi gen deelgenomen. Aan het einde van de koffiemaaltijd ontving ieder van de gas ten als herinnering aan dit bezoek een brochure over de Leidsche Onderwijs instellingen Om half één vertrok het gezelschap in bussen naar Hilversum. Bij aankomst op de nationale onderwijstentoonstelling kan ieder zijns weegs gaan. Om 5.10 uur verzamelde het gezelschap zieh weer voor de terugtocht naar Leiden. Voor organisatoren en genodigden was dit het besluit van een in alle opzichten geslaagde OP de Keukenhof is gistermiddag een nieuwe narcis ten doop gehouden een creatie van de bekende Sassenheimse narcissenspecialist Bram Warnaar. De grootkronige nieuwigheid wit dekblad met forse gele cup, fraai van bouw kreeg de naam Van Doorne's Favorite. De nieuwigheid werd ten doop gehouden door de voorzitter van de Keukenhof, mr. Th. M. J. de Graaf, die de dopeling vervolgens aan de „kwekers" van de Daf fodil, de gebroeders Van Doorne uit Eindhoven aanbood. Voordat het gordijn wegschoof en de wieg met de boreling te voorschijn kwam, sprak mr. De Graaf over de Keukenhof, die een nationale tentoon stelling, maar internationaal georiën teerd is. Dit Jaar wordt het-predikaat „natio naal" bijzonder geaccentueerd, omdat Koningin en Prins de Lissese show hebben uitverkoren voor de ontvangst van hun gasten op 2 mei. Vandaag, aldus mr. De Graaf, hangt er nog iets nationaals in de lucht. Tot voor enkele jaren hadden we geen na tionale personenauto-industire. nu wel. Het uitbrengen van de Daf 600 was een prestatie. De vernoeming van de 750 naar de Hollandse narcis Daffodil was een vondst „U hebt het hart van bollenkwekend Nederland en dus ook van de Keukenhof moeilijk sterker kun nen aanspreken. Daarom is er een band tussen de Keukenhof en Daf'. Uit de wieg. die temidden van een narcissenweelde inmiddels zichtbaar was geworden, haalde mr. De Graaf twee fraai gebonden boeketten van de nieuwe narcis en nadat hy de zaailing de naam Van Doorne's Favorite had gegeven, offreerde hy die aan de heren Van Doorne. De heer Huib van Doorne was ver heugd met deze vernoeming. De naam van de auto Daffodil is in binnen- en buitenland goed aangeslagen Ter gelegenheid van de geboorte ser veerde men vervolgens kandeel. Na een rondwandeling in het park bleef men in het restaurant nog enige tijd gezellig bijeen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 4