*r TWEE METSELAARS 1 Raad van Hazerswoude sprak over onbewoonbaar verklaringen Pleidooi voor fonds voor de afzetbevordering NIEUWE LEIDSCHE COURANT 17 VRIJDAG 27 APRIL 1962 Burgemeester E. J. M. Kolfscho ten der gemeente Alkemade heeft gisteren een hijzonder sympathieke en op vele terreinen actieve inwoner van het Kaagdorp de gouden me daille, behorend hij de orde var Oranje-Nassau opgespeld: de heer Dirk van Nieuwkoop, bij velen he kend als „de koning van De Kaag". Toen hij zeventien jaar was nam hij hetpalinghedrijf van zijn vader over en hij bracht dit tot grote bloei. Daarnaast is hij echter op vele ter reinen van de maatschappij werk zaam.. Zo is de heer Van Nieuwkoop al 25 jaar voorzitter van de V.V.V. in De Kaag, voorzitter van Oranjecomité, secretaris van plaatselijke afdeling van het Ge west Zuid-Holland van de „Ned. vereniging voor hardrijders op de schaats", raadslid en wat niet al Gisteravond is hij met zijn vrouw in het café „De bonte koe" eens heer lijk in het zonnetje gezet ter ge legenheid van de koninklijke onder scheiding. KATWIJK AAN ZEE Lenteklokjes zingen De meisjeskoren C (9 tot 12 jaar) D (12 jaar en ouder) geven hedenavond om 8 uur hun jaarlijkse uitvoering in de Kapel aan de Voorstraat. Dirigent is de Heer Dirk van Vliet: pianiste: Ada van der Bent. In verband met het enorme aantal le den 300) werd het koor in vier groe pen verdeeld. De groepen A (4 tot 7 jaar) en B (7 tot 9 jaar) geven in het najaar een uitvoering De oudste meisjes (groep D) zongen reeds acht maai voor de radio. Beiaardbespeling Morgenmiddag zal van 56 uur een be speling worden gegeven door de beiaar dlier Hessel H. de Harder. Het programma vermeldt klassieke merken en bekende Paasliederen. 1. Koekoekpreludium van Matthias d. Gheyn 2. Lenteliedjes. 3. Variaties over: „Der Winter ist v< gangen" van Leen 't Hart. 4. Interludium van Hessel H. de Harder 5. Daar juicht een toon. daar klinkt een stem. 6. Wees gegroet Gij eersteling der dagen 7. Christus onze Heer verrees. 8. Ik zeg het allen dat Hij leeft. Op zaterdag 5 mei zal de beiaard be speeld worden des morgen van 1011 uur Hoog en laag water Zaterdag 28 april: hoog water 9.20 en 22.07; laag water 4.33 en 17.22. BENTHUIZEN F eestprogramma Het Oranjecomité heeft het program ma voor het maandag te vieren Konin- ginnefeest vastgesteld. Om kwart voor 9 wordt een muzikale rondwandeling door het dorp gemaakt door het fanfarekorps „Harpe Davids uit Zoetermeer. De zanghulde van di schooljeugd is om half 10 op het Raad huisplein. waar burgemeester J. J. Steen bakker Morilyon Loijsen deze hulde mens Hare Majesteit in ontvangst zal nemen. Verder is er een herdenkings rede door de voorzitter van het Oranje comité. de heer D. van der Maas. en i toespraak van de burgemeester. Een ander wordt afgewisseld door mars school- en volkszang. Na afloop hiervan marcheren de kin deren in schoolverband terug naar diverse scholen, waar het comité traktatie en de blijvende herinnering zal uitreiken. Voor die kinderen uit Bent huizen, die elders schoolgaan, zal dit ge schieden in of bij het verenigingsgebouw. De leerlingen van de kleuterschool krij gen een speciale herinnering. Voor de lagere scholen is de regeling zodanig, dat van de schoolgaande kinderen uit elk gezin één een oranjebon heeft gekregen, waarop een platelen wandbord kan wor den verkregen. De overige kinderen uit hetzelfde huisgezin hebben een witte bon ontvangen, die recht geeft op een fleurig boekwerkje van Anne de Vries ,.Oranj< in Zilver". Om 1 uur beginnen op het gemeente lijk terrein achter het Molenstraatkwar tier (noordwesthoek) de kinderspelen. Elk deelnemend kind ontvangt een prijsje. Om half 4 beginnen de volksspelen, die tot omstreeks 7 uur zullen duren. Oliehaard ontplofte Bij de familie A. van den Bosch i Graaf van Bloisstraat was het deze week een ravage van jewelste in huis. Waar schijnlijk door een opeenhoping var lucht sprong de oliehaard uit elkaar. Me vrouw Van den Bosch werd licht ge- Wond door rondvliegend glas. Op i beien, behang en vloerbedekking liet de olie sporen na. Visserijgolfjes TAE HEER A. de Boon, lid van het dagelijks bestuur van het produkt- schap voor vis en visprodukten, heeft een plan ingediend tot het in stellen van een fonds voor de afzetbevordering. Zijn nota luidt als volgt: Met de afzetmogelijkheden van vis en visprodukten tegen een prijs die de exploitatiekosten van de verschillende geledingen van het bedrijf goed maakt, staat of valt het gehele visserijbedrijf. Afzetbevordering is dus een zaak, die alle groepen in de visserij aangaat en waarvoor alle groepen zich gezamenlijk offers zullen moeten getroosten. Die zullen uiteindelijk moeten uitmonden in een hogere generale opbrengst voor alle groepen. In de weg die de vis moet afleggen van de vangplaats naar de consument is het aanvoerapparaat de eerste schakel. Geen gezond visserijbeleid is mogelijk zonder gezond produktie-apparaat. Dit moet de volgende in het visbedrijf van grondstoffen voorzien. Gezien de typische structuur van het produktie-apparaat, de inelasticiteit van de aanvoer en het steeds meer kapitaal-intensief worden van de schepen, is een welvarend visserij bedrijf ondenkbaar zonder ingrijpen in de prijsvorming (de minimum prijzen en de contractprijzen). Gisteravond kwam de gemeenteraad van Hazerswoude bijeen onder voorzit terschap van burgemeester Smit. Het ont eigeningsplan voor de grond in het plan Rhjjnenburch werd definitief vastge steld om de zaak niet meer te vertra gen dan nodig is. Er is geen gebruik ge maakt van het recht bezwaren in te brengen. Ingewilligd werd een verzoek van de Herv. schoolvereniging om medewerking het ophogen en verbeteren van de speelplaats aan de Dorpsstraat. Naar aan leiding van een opmerking van de heer De Wit over een afdoende oplossing ver klaarde de voorzitter, dat de grondstruc tuur in de gemeente de oorzaak van het WOUBRUGGE Gerbrand Swartstraat Gisteren hebben B. en W. van Wou- brugge een openbare aanbesteding ge houden voor het doortrekken van de Gerbrand Swartstraat, derde gedeelte, met de bijkomende grond- en straatwer ken. Voor deze aanbesteding kwamen veertien inschrijvingen binnen. Zij wa ren in volgorde van hoog naar laag af komstig van: N.V. Broere's Aannemings mij, Amsterdam, f 28.000; A. van Halem, Den Hoorn-Delft, f 27.000; C. A. Lange- veld, Alphen aan den Rijn, f 26.900; firma Wed. H. van Driel, Koudekerk aan den Rijn, f 26.900; firma W. van Vegten, Kou dekerk aan den Rijn, f 26.400; D. de Rooy, Badhoevedorp. f 26.300; Firma Bakker en Van de Klok, Hoorn, f 23.200; J. Stam, Voorschoten, f 23.150; firma Wed. A. de Bruin, Mijdrecht, f 22.000; firma Joh. Visscher Zn, Leiderdorp, f 21.575; Van Wamel's Aannemersbedrijf, 's-Gra- venhage, f 21.500; Gebr. Akerboom, Rijp- wetering, f 21.400; L. Eliveld, Utrecht, f 19.448 en als laagste firma J. Bijleveld en Zn, Koudekerk aan den Rijn, f 18.300. De raming was f 22.200. ALPHEN AAN DEN RIJN Afdeling Chr. Grafische Bond 45 jaar Vandaag bestaat de afdeling Alphen aan den Rijn van de Ned. Chr. Grafische Bedrjjfsbond 45 jaar. Ze ls gegroeid tot een van de grootste N.C.GJÏ.-afdellngen In ons land. Wellicht ls er bij de leden In vroeger tijd meer animo geweest dan thans, want er was gisteravond eerst nog even beraad of men, gezien het geringe aantal leden dat opkwam, de huishoude lijke jaarvergadering wel kon laten door gaan. Maar de aanwezigen besloten ln gunstige zin; men was er nu eenmaal tochl Voorzitter L. Koster opende de bijeen komst en sprak een inleidend woord, waarin hij o.m. stelde, dat het werk de chr. vakbeweging ln deze tijd nog steeds nodig is en daarom ook belangstel ling verdient. Daar secretaris A Marbus niet aan wezig kon zijn, las penningmeester H. G. Godthelp de notulen en het jaarver slag. Als steeds had de heer Marbus ei veel werk van gemaakt Hij vroeg met name aandacht voor de Vrouwenweek, die het hoofdbestuur nu reeds enkele jaren heeft georganiseerd voor hen. die nodig eens een week uit moeten, maar dit zelf niet kunnen financieren. Vorig jaar hebben ook twee Alphense huis moeders hiervan mogen profiteren. Het ledental was nogal aan schomme lingen onderhevig maar steeg ten slotte iet 6 tot 241, De penningmeester bracht hierna zijn verslag uit over de bonds- en de afde- üngskas. Dat dekt elkaar altijd, want hetgeen over is in de afdelingskas gaat Amsterdam. De controlecommissie rapporteerde gunstig bij monde van de heer C. Zijlstra. De aftredende bestuursleden, de heren J. M. Boot. H. G. Godthelp, L. Koster en J. F. v. d. Vate werden herbenoemd en gingen hiermede akkoord. Na afhandeling der agenda heeft de heer H. Brokaar de aanwezigen nog enige tijd prettig beziggehouden door te ver tellen over een door hem gemaakte bui tenlandse trip. Hij vertoonde hierbij dia's. Verhoging tarieven van zwembad De Hoorn Het bestuur van de vereniging „Al phens zwembad", aan welke vereniging exploitatie van het openluchtzwem bad „De Hoorn" is opgedragen, heeft zich onlangs tot het college van B. en W. ge wend met de mededeling, dat de tarieven dit bad voor 1962 z.i. zullen moeten worden verhoogd teneinde de exploita tie op verantwoorde wijze te kunnen voortzetten. Rekening houdende met de daarbij be trokken sociale aspecten heeft het ver enigingsbestuur B. en W. verzocht te willen bevorderen, dat goedkeuring wordt verkregen op de hierna aangegeven ta il. achter welke in ronde cijfers de meeropbrengst is vermeld bij gelijk blij vende verkopen, t.w.: gezinsabonnement: 23,50 (oud tarief) 25 (nieuw voorgesteld tarief)650 (geraamde meeropbrengst); personen van 15 jaar en ouder: ƒ9; ƒ10; ƒ500: tweede en volgende personen uit het zelfde gezin: 5,50; 6; 100; kinderen t/m 14 jaar: ƒ4,50; ƒ5; ƒ800: losse kaartjes: ƒ0,60; 0.75; ƒ1300: losse kinderkaartjes: 0,35; 0,40; 800; schoolzwemmen per deelnemer: ƒ1; f 1.50; ƒ1250 (totaal ƒ5400). »n W. stellen de raad voor aan deze e tarieven goedkeuring te verlenen. moeilijk te bestrijden maar er zal zo doeltreffend mogelijk worden gewerkt. De raad stelde een krediet beschik baar van f 60.000 voor de bouw van een semi-permanente tweeklassige kleuter school. Deze prot.-christelijke school zal in Rhijnenburch worden gebouwd; over de plaats worden nog onderhandelingen gevoerd. Er zijn al veertig kinderen voor wie kleuteronderwijs wordt ver langd. Een deel kan worden onderge bracht in de nieuwe kleuterschool te Koudekerk aan den Rijn. Goedkeuring werd gehecht aan de overdracht van grond aan de bouwver eniging Volksbelang. De onbewoonbaar- verklaring van de panden Voorweg 96, 98 en 100 kwam weer ter sprake. De heer Matze meende, dat het toch wel jammer is dat dergelijke woningen onbe woonbaar verklaard moeten worden. De heer De Vogel zei. dat er wel slechtere woningen in de gemeente zijn te vin den. Het hek kan op deze wijze wel eens van de dam zijn. Ook Hazerswoude zit toch nog steeds met een woningtekort. De voorzitter antwoordde, dat men als leek niet altijd kan begrijpen waarop een bepaald advies is gebaseerd. De heer Kouwenhoven meende nog. dat men wel voorzichtig moet zijn met het inschake len van officiële instanties (zoals Volks huisvesting); anders wordt men als raad volledig tegen de muur gesteld geschakeld. Op verzoek van de heer We zelenburg werd over het voorstel ge stemd; met 9 tegen 4 stemmen werd het verworpen. Met de gebr. Fase werd overeenstemming bereikt over de koop van een stukje grond, nodig de uitvoering van het uitbreidingsplan Zuid langs de Zuidvaart. Prijs: f 2,50 per m2. Vernielingen Bij de rondvraag vestigde de heer Mat ze de aandacht op klachten van bewo ners van de Dorpsstraat over de hinder van jeugdige brommers. Hij gaf B. en W in overweging tegen het lawaai maatre gelen te nemen, al dient dit op beperkte schaal te geschieden. De voorzitter ant woordde, dat dit alleen bij politieverorde ning kan gebeuren; de zaak zal echter worden bekeken. De heer Wezelenburg achtte voorlichting aan de bewoners Rhijnenburch voor het aanleggen var siertuinen op haar plaats. B. en W. zul len zich erover beraden. De heer Groen attendeerde op de overlast in plan Zuid de eenden in de vijver en de heer Jansen pleitte voor een speelweide de jeugd in Rhijnenburch. Ook dait zal W. ter sprake komen. ALPHEN AAN DEN RIJN Dierenbescherming hield jaarvergadering Gisteravond kwamen de leden van de afdeling Alphen van de Ned. Vereniging tot Bescherming van Dieren in hotel Toor onder voorzitterschap van de heer D. J. Sakko bijeen in jaarvergadering. Secretaresse A. D. de Pafter-Zoutewelle tf een uitvoerig verslag over het afge lopen jaar, waarbij zij het probleem an een dierenasiel aansneed. Uit latere besprekingen bleek dat het gemeentebestuur heeft toegezegd er te streven op korte termijn voor vraagstuk een oplossing te vinden. Mevrouw Schleper-Day overhandigde de inhoud van een busje zijnde 81 wat zij ontving voor verleend pension m huisdieren. Het aantal leden van de vereniging is nog steeds stijgende, maar dit zal nog groter moeten zijn wil de vereniging met behulp van gemeenten een goed dieren, asiel in stand kunnen houden. Penningmeester A. Rijnberg kon de boeken met een batig saldo afsluiten. De heer L. Wingelaar bracht het verslag uit van de kascontrolecommissie, waarna de heer M. Vroonland en J. E. Kraaij in de nieuwe commissie werden gekozen. De aftredende bestuursleden D. J. Sak. ko, A. Ros en A. Rijnberg werden her kozen, terwijl het bestuur werd uitge breid door de benoeming van de dames Schoonens-Kiekens te Rijnsaterwoude en Fortuin-Schuitemaker en Karstens-Keij, beiden te Alphen aan den Rijn. Bij de rondvraag is nog uitvoerig ge sproken over de honden, en kattenhandel ln ons land. Ook het vaak ergelijke ver voer van schapen in vrachtauto's werd ter sprake gebracht Na de pauze vertoonde de heer Ros, die als inspecteur van de vereniging een uitvoerig verslag had uitgebracht, films over Rembrandt en over Nieuw-Guinea. Aan het eind van de vergadering sprak de voorzitter zijn ergernis uit over de vernielzucht van de jeugd jegens het pas voltooide zwembad. Hy noemde het „uitermate bedroevend". Buislcidingcn zijn verbogen, ruiten en afrasteringen vernield. Dat gebeurt vooral 's avonds en 's nachts. De politie is verzocht scherp toezicht te houden. De burgemeester deed ook een beroep op de ouders. Slechts gemeenschappelijk optreden zal enig ef fect kunnen sorteren. Het bad, waaraan zoveel ten koste is gelegd, mag in geen geval een prooi van baldadigheid worden. Jongerenorganisatie De jongerenorganisatie van de Hol landse Mij. van Landbouw hield gister avond een bijeenkomst in het Herv. ver enigingsgebouw. onder leiding van voor zitter J. van der Maas. Mevrouw Wege ner Sleeswijk-van Balen Blanken be sprak het boek „De inspecteur" van Jan de Hartog. Voetbalwedstrijd Op Koninginnedag speelt na afloop van de schoolvoetbalwedstrijden om 11 uur een elftal samengesteld uit ouders van leerlingen der drie plaatselijke la gere scholen in het dorp, aangevuld met de onderwijzers der UL.O.-school. een wedstrijd togen de leerlingen der UL.O.- school. Het elftal der ouders: doel: P. C. Helmus; achter H. de Groot en N. Quartel, midden W. P. van Vliet M. van Veen en Van Ommeren, voor: Van Mey- gaarden, B. C. Poot G. Maaskant, W. Verbeek en v. d. Berg. Als scheidsrech ter zal fungeren J. de Gelder. In Nederland heeft het ingrijpen in de prijsvorming op de afslag zich in hoofd zaak beperkt tot het instellen van mi nimumprijzen, die als uitgangspunt die nen te hebben het verschaffen van bodem in de markt en het zeker stellen van een zo groot mogelijk deel van de exploitatiekosten. Doordat Nederland een visexporterend land is. zijn de mi nimumprijzen in het algemeen op een relatief laag peil vastgesteld, met als ge volg, dat bij oplopende kosten de weer stand tot verhoging groot is uit angst voor de exportpositie, waardoor de mi nimumprijzen in de loop der jaren eer der verlaagd dan verhoogd zijn, en dat bezwaren uit het buitenland komen. Daar wordt de Nederlandse minimum prijs als een middel tot oneerlijke currentie gezien. Wij worden daar als „dumpers" bestempeld. Niettegenstaande de lage minimumprij zen zijn er groepen exporteurs en ver werkers die van oordeel zijn, dat in be paalde gevallen de inkoopprijs van de door hen benodigde vissoorten te hoog is om op bepaaldè markten de concur rentie met het buitenland te kunnen vol houden. Gevaar Een algemene verlaging van de koopprijs door middel van verlaging de minimumprijs kan nooit het aange wezen middel zijn om aan deze inciden tele gevallen tegemoet te komen. Dan zouden delen van het aanvoerapparaat die volgens rapporten van het Landbouw Economisch Instituut de grens van het bestaan reeds hebben bereikt, moeten af vallen. Hierdoor zou een regelmatige voorziening van grondstoffen in gevaar komen. De prijsverlagingen zouden tot gevolg hebben, dat ook in gebieden waar een hogere prijs te maken valt de deur voor de Nederlandse vis dichtgaat "n een groot aantal landen, met name West-Europa, waarheen het leeuwe- deel van de Nederlandse uitgevoerde vis visprodukten gaat, is zich een sterke stijging van de welvaart aan het voltrek ken. De consument kijkt minder naar de prijs dan naar de kwaliteit De ment is meer gediend met een gelijkma tige dan met een schommelende prijs. Verlaging van de minimumprijs zal de prijsschommeling op de afslag doen toe- Wegen S uitbreiding van haar onderhoudsdienst vraagt de Katwijksche Bouwvereeniging Sollicitaties: Kantoor v. d. Vegtstraat 63 Katwijk aan Zee. Katwijk aan Zee Jaarvergadering van De Verpleging TVE VERENIGING „De Verpleging" te Katwijk hield gisteravond in hotel Katwijk hield gisteravond Rlche haar jaarvergadering onder zittersch&p van de heer L. van der Zwan. De financiën der vereniging staan er slecht voor, doch door de verhoogde pleegprljs was het bestuur toch genood zaakt een voorstel ln te dienen tot con tributieverhoging met ƒ0,10, die zal in gaan per 1 juli aanstaande. Met medewerking van het gemeente bestuur kon worden overgegaan tot aan schaffing van een tweede ambulance wa gen. die in juni in gebruik wordt geno- De oude ambulanceauto werd in juni 1956 in gebruik genomen en verkeert .pü goede staat. Het aantal ritten dat thans jaarlijks wordt gemaakt, is echter zoveel als 6 jaar geleden en het ls daarom niet meer verantwoord met één wagen te blijven rijden. Uit het jaarverslag van de secretaris de heer A. C. Hofkes, bleek, dat het aan tal leden met 122 is toegenomen. De ambulanceauto heeft 926 ritten ge maakt Het verslag van de penningmees ter, de heer J. Vink, wees een reserve in van 72.230,49. De aftredende bestuursleden, de heren A. L. de Jong, W. Kulk Zwan, werden herkozen. De aftredende leden van de commissie van toezicht, de heren J. J. Fennes en C. van der Plas werden eveneens herkozen, terwijl in de ■acature P. J. M. v. d. Giessen werd gekozen de heer C. Schreurs. Kuipers en pakkers nog niet geheel tevreden land. afdeling Katwijk I en II (kuipers en pakkers), een ledenvergadering onder leiding van voorzitter J. Schaap mi vertegenwoordiger van het hoofdbestuur de heer P. Brocksma en de plaatselijke bestuurder, de heer W. Ouwehand. De voorzitter sprak zijn genoegen uit ovei de grote opkomst De heer Broeksma stelde het onder houd dat hij met de werkgevers had ge had aan de orde. Over het bedrijfspen sioenfonds, waarvan hij zeer goede wachtingen heeft, zijn reeds besprekingen met de overheid gaande. Spr. was van mening, dat thans wel vaststaat dat ver wante bedrijven, zoals kuipers cn pak kers en schuurpersoneel, bij het bedrijfs pensioenfonds vissers zullen worden in gedeeld. Vanzelfsprekend kost dit moei lijke stuk werk de nodige tijd. maar de heer Broeksma verwachtte, dat binnen niet al te lange tijd een regeling tot stand zal komen. Verder gaf hij een uiteenzetting over de 45-urige werkweek in verband met de vrije zaterdag en tevens werden onder de loep genomen de uurlonen, o verwerk- beloning, vakantiegelden en kledingtoe- slag. Hierna hadden de leden gelegenheid vragen te stellen. Men vond, dat men wel de goede richting is uitgegaan, maar nog lang niet is, waar men zal moeten komen met de lonen. Uit de vergadering wees men de heer Broeksma op, dat verscheidene punten in de CA.O. nog voor verbetering vatbaar zijn. Leden uit bedrijven met een individuele regeling stelden de heer Broeksma de vraag of met hun werkgevers contact is opgeno men. Dit is reeds gebeurd, aldus de heer Broeksma. Binnenkort worden ook daar besprekingen gevoerd. Geslaagd Onze plaatsgenoot de heer A. Hasenoot slaagde te Amsterdam voor het examen machinezetter. Duiven vlogen De Rijnmonders hield zijn eerste wed vlucht in het seizoen van Essen uit Af stand 82 km. Gelost te 12 uur. In con cours 230 duiven. De eerste duif kwam aan om 12.57.18 uur en maakte een snel heid van 1453.87 meter per minuut. De laatste duif kwam aan om 13.04.33 ui De uitslag: L. van Duijn 124— 27—28; De Liefde-De Vreugd 349; G. Noteboom 5—7—3740; H. Smit 610— 162630; P. Hogewoning 8; J. Jungerius 9—20—22—25—36—48—50—53; B. Mulder 11—29—57; J. Heemskerk 12—33—38—44 -55; K. Schaap 13-46; J. Mculcndijk 14—24—31—42—43; L. van der Plas 15-35; J. van Maanen 17; L. Knetsch 1854; W. van Zanten 19; H. M. Tjebbes 21—3245: M. Souverein 34—3947—52; J. de Vreugd 41; W. de Vreugd 51—56; T. de Mootj 58. nemen (men begint op een lager punt) en werkt dus tegengesteld aan het con sumentengedrag. In dezelfde richting als het consu mentengedrag werken de kapitaal investeringen bij de produktie en bij de verwerking. De verwerkende in dustrie Immers heeft belang bij een zo min mogelUk schommelende in koopprijs om daarbU bU de calculatie van het elndprodukt rekening te kunnen houden. Wanneer algemene maatregelen dus niet effectief zijn, moet gezocht worden naar inciden tele maatregelen. Die moeten In een zodanig systeem zijn gepast, dat zij op elk gewenst ogenblik genomen kunnen worden. Incidenteel Ingrijpen ln het markt mechanisme heeft veelal meer nadelen dan voordelen, zodat de oplossing moet worden gezocht ln een vorm van prijs- discriminatie zonder verstoring marktmechanisme en van de minimum prijs. De meest eenvoudige vorm om dit te verwezenlijken is het stichten van een fonds voor de bevordering van de afzet. Hierbij gaat het niet alleen om de verse vis doch ook om andere visprodukten. Onder meer wordt hierbij gedacht aan: het verlenen van een tegemoetkoming ■|de conservenindustrie, hetzij in de vorm van prijsreductie dan wel door verrekening van het verschil tussen vaste marktprijs, indien tot directe levering tegen vaste prijzen zou worden overge gaan; het mogelijk maken van trans acties indien de export wordt belemmerd door verlaging van minimumprijzen in het Importerende land; het mogelijk ma- transacties met onderontwikkel de gebieden, indien verkopen op normale prijsbasis zijn uitgesloten (bijvoorbeeld Ghana); het veroveren van markten ln landen, waarop andere leveranciers door politieke omstandigheden worden be oordeeld (bijvoorbeeld door lagere In voerrechten, zoals de landen van het Britse Gemenebest); het afsluiten van contracten met centraal inkopende lan den welke door deze samenbundeling een bijzondere druk op de prijzen kun- uitoefenen; het via de kleinhandel propageren van nieuwe vissoorten (bij voorbeeld roodbaars) of nieuwe verpak kingen, waarbij het voor het stimuleren de afzet nodig zal zijn dat het pro- duikt enige tijd beneden de kostprijs wordt verkocht. Ongetwijfeld is dit aantal voorbeelden luit te breiden en zelfs is het mogelijk, dat het fonds zou worden gebruikt als correctiefonds ingeval van invoering ;n prijscontractsysteem. Waarborgen Prijsdiscriminatie en fondsbeieid sen een aantal waarborgen waardoor de voordelen van het fonds niet in na delen omslaan. Daarom zullen de vol gende regels in acht moeten worden ge nomen: Nimmer mogen door het fonds subsidies worden verleend voor de af- landen waar langs gewone afzet kanalen reeds vis en visprodukten wor den afgezet. Subsidies mogen alleen wor den uitbetaald aam bedrijfsgenoten (aarn- voerdres, handelaren, verwerkers) ol combinaties daarvan. Het bewijs dat de subsidie nodig is, ligt bij de aanvrager Hij zal daarvoor alle noodzakelijke ge gevens moeten overleggen. De beoordeling vam het geven van subsidies ligt bij een voor dit doel in te stellen commissie van beheer, bestaande uit bedrijfsgenoten. Het fonds dient worden opgebracht door een heffing op alle bedrijven uit alle groepen. Aange zien het hier veelal exporten betreft uit overwegingen waarbij in de landbouw het landbouwegalisatiefonds subsidies verleent, zou de minister moeten worden gevraagd zich ertoe bereid te verklaren dat een gelijk bedrag als de bedrijfsge noten opbrengen uit het landbouwegali satiefonds in het onderhavige fonds wordt gestort Grondblaren De KW 159 Marian Ellen deed don derdagmorgen een trek van 60 manden, hoofdzakelijk makreel. De LJM 35 Post Boy meldde aan deze Katwijkse logger de afgelopen nacht niet veel te hebben kunnen uitrichten. Er werd veel hinder grondblaren ondervonden. Vanmor gen ging het iets beter. Toen werd zwaar pak scheepgezet De VL 121, die maandag uit Vlaardln- gen ter visserij vertrok na in Llmuiden ijs geladen te hebben, heeft donderdag morgen de eerste trek aan boord gehaald, Die bestond uit 60 mamden schelvis, kool- vis. wijting cn haring. De grotere kotters die om de west opereren, hebben geen slechte resulta ten geboekt. Overdag was het niet best, maar de nachtelijke visserij maak te alles weer goed. De etmaaltotalen kwamen daardoor tussen de 300 kilo tong te liggen plus gemiddeld 10 manden andere vis. Ook de kleine kotters hadden niets te mopperen. De Willem Cornells ving 350 kilo tong en drie manden schol. On danks pech met de netten kon de Stern vangst van 100 kilo tong en twee manden vis doorgeven. De ADA VL 7 gaf, nadat een ..printertje" (een kleine passagier) een „roepie" naar huis had gegeven, als resultaat van de visserij 200 kilo tong en vier manden 6chol en wijting door. Ook de afgelopen nacht ondervond men veel last van de mist Wat er waa In LJmuiden zorgden 10 vaartuigen voor een aanvoer van 4300 kisten, waar van 550 schelvis, 40 radio, 300 wijting, 160 gul en kabeljauw, 140 koolvis, 15 ha ring, 300 kl. k. haring, 2840 makreel, 45 schol, 5 tarbot, 130 diversen. 815 st! kabeljauw en 4000 kilo tong. Vandaag aan de markt In IJmuidcn lagen vandaag onder meer aan de markt de KW 80 Dirk Maria met 900 kisten, de KW 8 Deining met 975 kisten en 130 st. kabeljauw en de IJM 72 Ranger op maan Gistermiddag om dertien minuten voor twee is de Amerikaanse maanraket Ran ger 4 aan de achterkant van de maan verdwenen. Vermoedelijk is hij twee minuten later op de maan neergestort Deens koningspaar Koning Frederik cn Koningin Ingrid van Denemarken hebben zich genood zaakt gezien hun deelname aan de vie ring van het zilveren huwelijksfeest van Koningin Juliana en Prins Bernhard af te zeggen. Deze afzegging, aldus deelde Ihert Deense hof mede, is een gevolg van de ernstige ziekte van een nidht van Koning Frederik- de gravin Alexandrine Cnstell-Castell, die in een ziekenhuis is opgenomen. DE KAAG SImavl-coIIecte De Simavlcollecte heeft in de Binnen- Kaag f 87 opgebracht. In totaal kwam in het rayon Abbenes-De Kaag f 325,05 binnen. Opening sclieepsbouwhal Zaterdagmiddag om 3 uur hoopt bur gemeester Kolfschoten van Alkemade de nieuwe scheepsbouwhal, kantoren en kantine van de firma C. van Lent en Zonen in De Kaag officieel te openen. Kleurentelevisie in Noordwijk In Noordwijk aan Zee Is vanmiddag een demonstratie gegeven van draadloze kleurentelevisie volgens het Eldophor- systeem. Hierbij heeft het beeld een crootte van het ln de bioscoop gangbare filmdoek. Een mobiele studio met der tien personeelsleden maakt een rondreis door Azië en Europa om dit systeem te Introduceren en men was naar Noordwijk gekomen om te demonstreren voor het congres van de International Federation of Associations of Textile Chemslts and Colorists dat ln het Huls ter Duin wordt gehouden. Onderwerp van de uitzending was de voordracht van dr. G. Eigcnmann Uit Basel. Er kwamen chemische proeven aan te pas. die in het Huis ter Duin erden genomen en die m het Lidothea- fer. ongeveer een kilometer verder, op het scherm werden gebracht. Het beeld was scherp, de kleuren gaven een enigs zins onnatuurlijke indruk. Als grond- kleuren bezigt men rood, blauw en groen. De N.V. Philips verzorgt de verkoop in de Zwitserse apparatuur. Men richt zich hierbij onder meer tot universitei ten. omdat deze grootbeeld-televisie voor al voor medisch onderricht van belang kan zijn. In Nederland wordt van dit systeem nog geen gebruik gemaakt, voor namelijk vanwege de hoge kosten. We tenschappelijke instituten in Parijs, Bern Zürich zijn er mee uitgerust let bereik van de zender ls zestig kilometer. KATWIJK Taptoe Morgenavond half 8 wordt de traditio nele taptoe gehouden voor het raadhuis ter Inleiding van de Koninginnefeesten. Medewerking verlenen: U.N.I. te Kat wijk-Zee en de Harmonie Katwijk, als mede de drumband van Amicitia. De nieuwste modellen GASFORNUIZEN GASCOMFOREN E. OOSTINGH GASFORNUIZEN LOODGIETERSBEDRLIF J. W. Dubbeloor PRINCESTRAAT 21 - TELEF. 2075 Steeds voorradig diverse soorten VLOERBEDEKKING Jabo 7.25 p. mtr. Verzet bouclé va 18.95 p. mtr. Wij zijn speciaal in „Parude tapijt" er is geen betere 29.50 p. mtr. alleen in 130 mtr. breed. WONINGINRICHTING J. BUIS Zn Grammofoonolaten RADIO VAN LEEUWEN BOSLAAN 279 - Katwijk aan Zee, Telefoon 4336. (Advertentie) SOCIAALFONDS BOUWNIJVERHEID Zaterdag 28 april bestaat gelegenheid om bonnen te verzilveren in het jeugdhuis te Katwijk aan Zee. van 6.00 tot 6.30 uur. Er mogen 35 dagzetels ingeleverd wor den cn voor de schilders 6 weekzegels, losse zegels worden niet aangenomen. In Schevenlngen In Schevenlngen werden aangevoerd 370 kisten schelvis, 270 kisten wijting, 80 kisten gul en kabeljauw. 40 kisten koolvis en 280 kisten makreel. Koninginnedag Het bestuur van de Nederlandse Zee- visgroothandelsverenigwig te IJmuiden adviseert de leden van deze organisatie hun bedrijven op 30 april te sluiten en hun personeel vrijaf te geven met be houd van loon. Het bestuur vindt hierin aanleiding temeer, omdat Van Gend Loos heeft laten weten dat op die dag geen vis zal worden vervoerd. Het is vrijwel zeker, dat de Scfaeve- ningse afslag op Koninginnedag gesloten zal zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 17