jay MOTTEN Onderlinge verwijdering moet voorkomen worden Hemelvaartsdag aan de rivier Een kanttekening Landarbeider blijve bij industrie niet achter Grote belangstelling bij afscheid van prof. Dijk Een woord voor vandaag Welk antwoord geeft chr. school op uitdaging? 2 REDEN VOOR OPTIMISME Het jaar 1962 is in economisch opzicht beslist niet optimistisch tegemoet gezien. Nederland had de laatste jaren bijzonder goed geboerd dank zij een gestage (en soms onverwacht hoge) opvoering van de produktiviteit. Daar door kon aan de door aanzienlijke loonsverhogingen toch sterk gestegen binnenlandse vraag worden voldaan terwijl er desondanks nog een behoor lijke portie overbleef voor de export. Halverwege 1961 echter bleek het getij een keer te gaan nemen: met lede ogen moest men constateren dat de industriële produktie van mei af geen stijgende lijn meer vertoonde. Arbeidersschaarste en de snelle invoer van de vijfdaagse werkweek hadden zo meende men aan verdere produk- tieverhoging de pas afgesneden. En men verwachtte dat ook voor het Jaar 1962: in zijn voorspelling voor 1962 schreef het Centraal Plan Bureau als verwachting neer, dat de produktie per werknemer in dit jaar slechts met 2 pet. zon stijgen en het produktievolume van de bedrijven met 4 pet. Na langzamerhand de cijfers bekend worden over het eerste kwartaal 1962 blijkt dat het Centraal Plan Bureau bepaald niet aan de optimistische kant is geweest Bezien we eerst de industriële produktie: in januari bleek die 2H pet. hoger te zijn dan in januari 1961, in februari echter 5 pet hoger en de conjunctuurtest heeft aangetoond dat in maart de bedrijvigheid bij de industriële ondernemingen nog verder is toegenomen. Natuurlijk moet men geen hei roepen voordat men over de brug is, maar het ziet er toch r uit dat het prognosecijfer van 4 pet te laag zal blijken. Ds. P. D. Kuiper tot Geref. predikanten Ter vergadering van de Vere niging van predikanten in de Ge reformeerde Kerken heeft de voorzitter, ds. P. D. Kuiper te Uiteraard geldt die niet voor iedere bedrijfstak: in de sector „bouwmate- j Sassenheim, uiting gegeven aan Polemieken zijn gevaarlijk (Van een onzer verslaggevers) rtalen en aardewerk" was er in januari nog een daling van 2 pet., in februari een stijging van 2 pet. Daartegenover boekte de leder- en rubbernijverheid In januari een stijging van 5*2 pet. en in februari zelfs van 6 pet Ook de cijfers betreffende de buitenlandse handel geven een gunstig beeld. Toen het vorig jaar de produktieverhoging tot staan kwam zonder dat in het binnenland de produktie afnam, leidde dit tot een sterke stijging van de Invoer: in het eerste kwartaal van 1961 was de invoer bijna 15 pet. hoger dan die in het eerste kwartaal 1960. Maar zie, ook deze sterke stijging is tot staan gekomen, want in het eerste kwartaal 1962 lag de invoer nog slechts pet hoger dan die in het jaar daarvoor. De maand maart was ook in dit opzicht het gunstigst: geen stijging van de invoer vergeleken met maart 1961. Ook de uitvoer geeft eenzelfde beeid van verbetering: januari bracht nog een daling van 3 pet vergeleken met januari 1961; februari bracht het tot een stijging van IV* pet. en maart zelfs tot een stijging van 3 pet. En om nog verder te demonstreren dat maart een bijzonder gunstige maand is geweest: het spaaroverschot bij de plaatselijke spaarbanken bedroeg ln maart 1962 bijna 26 miljoen tegenover maart 1961 met rond 18,5 miljoen. In de eerste drie maanden van dit Jaar is trouwens liefst 11,5 miljoen meer gespaard dan in de eerste drie maanden van 1961 (totaal 1962: 122,7 miljoen). Er is dus reden voor optimisme, zij het dat men zich niet moet laten ver leiden tot voorbarige conclusies. In het verschiet ligt nog de belastingver laging die de koopkracht zal doen stijgen en ook bestaat er nog geen vol- doende inzicht in de loonontwikkeling. Het Centraal Plan Bureau heeft de stijging van de loonsom gesteld op 6 pet. naar het zich nu al laat aanzien zal ook deze prognose aan de lage kant blijken te liggen. Als de produkti viteit zich blijft ontwikkelen zoals het zich nu laat aanzien, behoeft die overschrijding van de 6 pet. geen ramp te betekenen en blijft er alle reden voor de optimistische kijk, die wij in dit artikel hebben ten toon gespreid. zijn ongerustheid over enige symptomen in deze kerken. En wel naar aanleiding van de rela tie der Gereformeerde Kerken tot andere kerken. Men weet dat deze relatie op de synode van Apeldoorn aan de orde is geweest. Er viel een be sluit inzake gemeenschappelijke kerkdiensten. (Aduertentiej DRINK SI NAS gezond en lekker Vlido beschermt uw winter garderobe de hele zomert Voorzitter N.C.L.B. te Utrecht: Consument moet Van de ontvangst van dit be sluit kan men niet zeggen „als 't kindje binnenkomt juicht heel het huisgezin", aldus ds. Kuiper. Sommigen achten het een ontijdig geborene, anderen hopen dat de volgende synode de overlydens- acte van dit kindje zal tekenen. Aan de orde kwamen op de synode ook de intercommunie en intercele bratie, universitaire kapeldiensten, de afvaardiging naar congressen van Wereldraad en l.C.C.C. Dat sommi gen de hieromtrent genomen beslui ten luid toejuichen en anderen ze radicaal afwijzen, achtte ds. Kuiper normaal. Men leeft in een vrij land, waarin het ieder geoorloofd is zijn eigen mening te hebben. Te oordelen naar uitingen in de ker- kelijke pers bestaat evenwel het gevaar, dat er zich twee kernen vormen, waar omheen zich voor- en tegenstanders j groeperen. j Men gaat in die kernen tussen allerlei zaken in de kerk onderling verband ken, waarbij steevast al wat de ene 1 tij afkeurt door de andere groep wordt toegejuicht. Het zwart-wit-schema doet opgeld en dit leidt ertoe, dat de voor- en tegenstanders op den duur geen ge- I meenschappelijke gespreksbasis meei Les van verleden Jk ben niet gerust op deze ont wikkeling", verklaarde ds. Kuiper. „Ik denk er aan dat vijfentwintig jaar geleden perspolemieken begon nen; het einde was een scheuring in de gereformeerde kerken." Overweegt men wel goed wat de consequenties zijn van deze kern vorming in de pers? Want door de publicaties wordt het kerkvolk er in betrokken en gedrongen naar de keus. Slechts in geval van de aller grootste noodzakelijkheid mag men de eenheid der kerk in gevaar bren gen. In de gereformeerde kerken bestaat het gevaar voor scheuring, omdat zij niet de ontsnappingsclau sule van de modaliteiten kennen. lijk te willen krijgen.' Er zijn mensen die ten opzichte van al of niet aansluiting der gereformeer de kerken bij Wereldraad of l.C.C.C. 1 nauwelijks meer vatbaar zijn voor één argument. Velen voegen aan de drie kenmerken van de gereformeerde kerk (zuivere verkondiging van het Woord, zuivere bediening der sacramenten en handhaving van de kerkelijke tucht) nog ;en vierde „geloofsartikel" toe: ,,Ik ge- oof in de (niet) aansluiting bij Wereld- aad (of l.C.C.C.)." Het mag in de gereformeerde kerken niet komen tot een ontbindingsproces doordat de kristallisatiekernen zich ver harden. 'n Erdal pfodukf, dus goed! Vonnis prof. Geyser is uitgesteld De uitspraak in het proces wegens ket terij tegen de hoogleraar in de theologie Albert Geyser is uitgesteld en wordt niet verwacht voor het einde van de week. Dit heeft de voorzitter van de commis sie van de Nederduitsch Gereformeerde kerk, waarvoor prof. Geyser heeft te rechtgestaan. de heer Oosthuizen mee gedeeld. Enkele waarnemers hebben verklaard dat het uitstel noodzakelijk is geworden door onenigheid binnen de commissie. Anderen hebben verklaard dat het uit stel een gevolg is van het omvangrijke dossier, dat 3.000 pagina's getuigenver klaringen omvat. Intussen zou een ouderling van de kerk zijn post hebben neergelegd uit protest tegen het proces tegen de hoogleraar, die tengevolge van de internationale publi citeit die aan zijn proces is gewijd waar schijnlijk zijn post als hoogleraar voor het nieuwe testament zal kwijtraken. Advertentie U proeft de moutwijn Beroepi n gswerk NED. HERV. KERK Bedankt voor Middelhamis: di Graafland te Woerden. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Wijckel: kand. te Rotterdam; Goénga. Oldeboorn en te Suawoude: G. van de Maaten, kand. te Doornspijk. GEREFORMEERDE KERKEN (VriJg. Bedankt voor Barrhead-Neerlandia (Can.) en voor Grand-Rapids «U-SA. J. Mulder te Carmen Manitola (Can.) «voorheen te Gees, Dr.». BOND VAN VRIJF. EV. GEM. IN NED Bedankt voor Zwolle en tevens voor evangelische arbeid in het noorden: W. „prijs" betalen (Van onze soc.-econ. redactie) In de industriële en dienstver lenende bedrijven maken de prij zen een redelijk inkomen, goede sociale voorzieningen en een 45- urige werkweek mogelijk. Maar deze mogelijldieden zijlen ook moeten bestaan voor land- en tuinbouw. De consument zal be reid moeten zijn ook de konse- kwenties in de prijzen te aanvaar den van een redelijk bestaan voor de landarbeider. Op deze wijze zal het alleen mogelijk zijn, dat verbeteringen in de landbouw niet betekenen het verdwijnen van onze landbouw. Deze kijk op de sociale problematiek in de land bouw gaf vandaag de heer P. Stokman, voorzitter van de Ned Chr. Landarbeidersbond, in de ledenraadsvergadering van bond, die vandaag en morgen te Utrecht wordt gehouden. De heer Stokman toonde zich tevreden over wat in de afgelopen jaren reeds is bereikt ter verbetering van de sociale positie van de landarbeider. Zowel in 1960 als in 1961 zijn vorderingen gemaakt in de verkorting van de arbeidstijd. In het bloembollen- en zaadbedrijf bleek dit het minst moeilijk, in de veehouderij stuitte men daarentegen op grote bezwa- n. In 1961 konden op enkele uitzon deringen na voor de tuinbouw en vee houderij een 13-tal vrije zaterdagen worden ingevoerd, in sommige sec toren zelfs meer. Voor de bosbouw, de zaadteelt en de griend- en rietcultuur in de Biesbos is reeds de volledige vrije zaterdag en de 45-urige werk week overeengekomen. De sector siergewassen is gekomen tot globaal 45J uur per week en 44 vrije zater dagen. De bloemkwekerij bracht het tot 45\ uur per week en 26 vrije za terdagen en de boomkwekerij Boskoop tot gemiddeld 46 uur per weefc. In de akkerbouw is een wekelijkse werk tijd van gemiddeld 47 uur overeenge komen met globaal 26 vrije zater dagen. Afgezien echter nog van de sociale voorzieningen is het onmiskenbaar, dat voral tengevolge van de mechanisatie het aantal werkers in de landbouw sterk af neemt. Voor de werknemersbonden in de landbouw betekent dit een inkrim ping van het ledental en het is niet vreemd, dat men nu zint op mogelijkhe den om de organisatiegrenzen te verrui men en zo toch een groot aantal georga niseerde werknemers voor zich te behou den. De heer Stokman verklaarde daar- vandaag reeds dat de NCLB zich ook richt tot hen. die belast zijn met de ver werking van het agrarisch produkt. Met het oog hierop stelt het bestuur van de NSLB voor, de naam van de Ned. Chr. Landarbeidersbond te veranderen in Ned. Chr. Agrarische Bedrijfsbond. De heer Stokman verzette zich tegen e opvatting, die tegenwoordig wel eens gehoord wordt, dat het georganiseerd maakt Wat betreft de oudedagsvoorziening sprak de voorzitter van de NCLB zijn duidelijke voorkeur uit voor een goed wertcend bedrijfspensioenfonds boven uit sluitende uniforme uitkeringen uit een algemeen wettelijk ingesteld ouderdoms- fonds. Hij achtte het als chr. vakorgani satie van groot belang over eigen uitvoe ringsorganen en een eigen bedrijfspen sioenfonds te beschikken. In de praktijk zal gezocht moeten worden naar moge lijkheden voor een redelijke verzeke: ring. De heer Stokman merkte daarbij op, dat thans sterker gedacht wordt aan ouderdomsuitkeringen uit een fonds ten dele gebaseerd op het kapitaaldekkings- rsteem. ter -*1 agstelsel. Stramheid ia PtjBin Tallen fan D al met de kleine datelijkie deels Krnschen. Ja - met Kruschen drijft U die ondrage lijke pijnen uit Uw ledematen. Dat doet de aansporende werking op de bloed zuiverende organen van Kruschen's ze; minerale zouten. Onzuiverheden uit het Op een speciaal daartoe geor-l^a" ^s £^een yJ0U*enger|nigingen ganiseerde receptie te Utrecht met aan het hoofd mevr. w. m. Rid- heeft Drof dr K. Diik de handl derbos-de Rooy, en een deputatie van neen proi. u j de Stichting Steun Kerkbouw, bestaan- moeten drukken van velen, die be-1 de ujt voorzitter dr. p. G. Kunst en hoefte gevoelden hem te danken secretaris R. Krol. e, H<it TWeede-Kam voor wat hy ten gunste van het christelijk onderwijs heeft ge daan. Het was op de avond van de da£ waarop hij zijn functie als tweede voorzitter van de schoolraad voor scholen met de Bijbel had neerge legd, na een zesenveertigjarige be stuurstaak in de Schoolraad. En het was een dag nadat hij zijn drieën dertigjarig voorzitterschap van de Unie een school met de Bijbel had beëindigd. Prof.dr. G. P. Itterzon, die hem reeds ter vergadering van Unie en Schoolraad had toegesproken, deed dat ook weer ter receptie. Hij schetste prof. Dijk met diens staat van welhaast vijf tigjarige trouwe dienst ten profijte van het lager-, middelbaar- en hoger derwijs als de patriarch, de in deze kring. t Ook herinnerde hij aan de betiteling, die ouderen in de gereformeerde kerken nog bij voorkeur aan de hoogleraar ge- »n .Doctor Dijk" en waarin zij hem ren als een leraar der kerk. Als herinnering aan het werk voor Unie en Schoolraad bood mr. J. J. Han gelbroek prof. Dijk een apart hiervoor vervaardigde schaal van Leerdam-kris tal aan. Daarna boden velen de hoogleraar en jn vrouw de hand ten afscheid aan. „at waren de eredoctores van de Vrije Universiteit, dr. J. Schouten en dr. H. W. Tilanus. maar ook schoolbe stuurders uit de provincie. Wij zagen de hoogleraren dr. G. Brll- lenburg Wurth, dr. B. J. Oosterhoff, dr. H. Smitskamp, dr. J. Waterink, maar eveneens onderwijzers aan lagere scho- „oubaas" Prof. R.L. Kronig onderscheiden Prof. dr. R. L. Kronig, rector-magnifi- cus van de Technische Hogeschool te Delft, is onderscheiden met de gouden medaille van het „Verband Deutschen physikalischcn gesellschaften". De onder- de theoretische n deS'v gelegenheid sappigheid. De heer Stokman heeft dit bi) het overleg nooit ervaren. Er Is in tegendeel veel meer energie, kennis en doorzicht nodig om ln een regelmatig overleg vruchtbaar te kunnen werken. Hiervoor is meer energie nodig, dan wat men be doelt met strijdpositie. gepaard gaande met machtsuitoefening. De heer Stokman gaf zowel op principiële als op praktische gronden sterk de voorkeur aan georgani seerd overleg. Prof. De Gaay Fortman rector-magnificus V.U. In het cursusjaar 1962-1963 zal prof. mr. W. F. de Gaay Fortman optreden als rector-magnificus van de Vrije Uni versiteit in Amsterdam. Prof. dr. G. A. Lindeboom zal deze periode secretaris zijn van de academische senaat. Tot driemaal toe diezelfde vraag: Simonzoon van Johannes, hebt gij Mij lief? De vraag is rechtstreeks, het antwoord zal eveneens rechtstreeks dienen te'zijn. Simon, zoon van Johan nes, hebt gij Mij lief? En daar staat Petrus dan, bij de zee van Tibérias, met drie maal een verloochening op zijn naam. Ik ken die Mens niet. Bij de eerste keer reeds moeten deze harde woorden, gespro ken in de hof van de hogepriester, hem wel in de herinnering zijn.geschoten. En met de klank van zijn eigen stem nog in de oren zal hij de Heer' antwoord hebben te geven. Simon, zoon van Johannes, hebt gij Mij lief? Tweemaal is het ant woord: Ja, Heer', Gij weet dat ik U liefheb. Maar de derde keer voegt Petrus er iets aan toe. „En hij zeide tot Hem: Here, Gij weet alles. Gij weet, dat ik U liefheb" (Johannes 21:17) Here, Gij weet alles! Het is het antwoord van de mens, die zijn eigen onmacht erkent. Heer', vraag het mij maar niet, Gij weet het veel beter dan ik het weet. Eens heb ik gezegd, dat ik nooit aanstoot aan U zou nemen en C - hebt het er varen: in een nacht driemaal verraad geplee De vraag is bij Petrus niet opgehouden. Nog elke dag vraagt de Heer' ons, en Hij noemt ons bij onze naam: Hebt gij Mij lief? En daar staan we, met duizend-en-een verloocheningen op onze naam. Laten we ons in ons antwoord maar niet uit putten in verontschuldigingen of in hoogdravende betuigingen van trouw. Laten we maar, met gebogen hoofd en knieën, Petrus nazeggen en het mag opklinken als een noodkreet uit ons hart: Heer', Gij weet alles! Jaarvergadering Schoolraad Tolerantie Op gevaar af de schijn van kerkpoli tieke voorzichtigheid op zich te laden, wilde ds. Kuiper de twee groepen oproe pen tot het beoefenen van de echt chris telijke tolerantie, daarin bestaande dat men zichzelf niet zoekt en niet verbit terd wordt. Ten laatste gaf ds. Kuiper het ad vies om naast de talrijke conferenties nóg een soortgelijk samenzijn te orga niseren: laten de mannen van de con troverse eens met elkaar praten oir te komen tot een gemeenschappelij ke gedragslijn. Dat het niet onmogelijk is om daar toe te komen, bewijst de generale sy node. Zelfs bij scherp verschil leidt on derling beraad daar tot overeenstem ming. Omdat men zijn verantwoorde lijkheid voelde. Pen en papier mogen scherpe wapenen zijn op een afstand, maar doeltreffender is het onderling ge sprek en gebed. JViets te roemen de Roos, hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit met de mededeling dat de welvaartsvermeerdering door de gere formeerde kerken precies bijgehouden maar niet overschreden is. In 1950 gaf men gemiddeld 2,35 pet. van het werke lijke inkomen aan de kerk; in 1960 was het percentage nog steeds 2,35. ..De veelgeroemde gereformeerde of fervaardigheid valt op de keper be schouwd wel erg tegen", zei prof. De Roos. „Alleen als men zich aan een an- Het Tweede-Kamerlid J. A. van Ben- nekom. de voorzitter der Vereniging van Chr. onderwijzers, D. H. Dutmer, de secretaris van Geref. Schoolverband, Swagerman, ontbraken niet, als de preaeses en de secre taris van het college van curatoren der Theologische Hogeschool te Kampen, resp. ds. P. D. Kuiper en drs. L. ten Kate. Vele namen zijn niet genoemd. Maar duidelijk is wel. dat men het afscheid van prof. Dijk niet zó maar heeft laten voorbijgaan. schieten de gereformeerde kerken tekort in het voldoende aankweken van offer vaardigheid. Welvaart en verantwoordelijkheid ho ren bij elkaar. De kerk zal dit besef moeten wekken en verlevendigen bij haar leden. Zij zal er op moeten aan werken, dat deze leden een toenemend deel van hun stijgend inkomen moeten afstaan opdat de kerk haar taak in de wereld kan vervullen. Op de eerste vergadering heeft ds. J. Thomas, die belast is met de meer prac- tische opleiding van aanstaande predi kanten, enige informaties gegeven over dit werk. De tweede dag begon met een refe raat van dr. A. Th. van Leeuwen, di recteur van Kerk en Wereld te Drieber gen over het Werelddlaconaat. Deze voordracht kwam overeen met de rede op de dies van Kerk en Wereld, door dr. Van Leenwen gehouden, „We relddlaconaat tussen economie en oecu mene", waarvan wij indertijd verslag hebben gegeven. (Van een onzer verslaggevers) Tegenover de opvatting van sommige geleerden, dat de wes terse beschaving sinds het mid den van de 16e eeuw aan haar ineenstorting bezig is, heeft de Engelse geschiedfilosoof Toynbee steeds volgehouden, dat aan elke beschaving telkens weer een uit daging wordt gedaan. Daarop moet een antwoord ko men. Wordt het juiste antwoord gegeven, dan bloeit de bescha ving door. Bij het verkeerde ant woord treedt echter het verval der beschaving aan de dag en dat is niet meer te stuiten. Zich losmakende van de weten schappelijke opvattingen van Toynbee, meende prof. dr. G. P. van Itterzon woensdag in de alge mene vergadering van de school raad voor scholen met de Bijbel, dat de uitdaging er inderdaad is en dat het antwoord niet kan uit blijven. Als voorzitter van de Schoolraad betrok prof. Van Itterzon deze vraag op het terrein van kerk en school. Is hier het verval reeds aanwijsbaar door het antwoord, dat velen geven, wanneer van hen gevraagd wordt zich beschikbaar te stellen voor het werk in de gemeente en ten dienste van de school, namelijk een weige rend antwoord? de roeping, de verantwoordelijke dracht bereikt ons en onze jeugd op «ie dag van vandaag. In de tijd, die wij nu beleven, is het voor onze rekening dat wij antwoord geven, antwoord op het Woord van God, en dat wij niet om komen in de maalstroom van het le ven, maar dat wij varen met een rech te koers, met een vast doel: de komst van het koninkrijk Gods". Prof. Van Itterzon betoogde dat de scholen met de bijbel bij het zoeken van een antwoord een gewichtige taak hebben. „Zonder geleerde woorden zul len wij onze kinderen en daarmee ook onze kerk een onschatbare dienst be tonen, als wij op de ernst van het le ven wijzen, dat wij nu van God hebben ontvangen, als wij spreken van de rij ke kansen, die Hij ons in dit leven geeft en van de grote vreugde, die er in ligt als wij Hem mogen dienen." Achterstand v.g.l.o. Bij de bespreking der algemene be langen van het christelijk onderwijs, vestigde de secretaris van de School raad, mr. J. J. Hangelbroek, de aan dacht op de achterstand van het voort gezet gewoon lager onderwijs. De heer Hangelbrock betreurde het dat het v.g.l.o. bepaaldelijk bij het christelijk onderwijs zo weinig groei kracht vertoont. Scholen van dit type ontbreken soms in vrij grote plaatsen, en waar ze wèl bestaan wordt soms overwogen om tot opheffing over te gaan. Met opheffing, aldus de heer Hangel broek, is men op de verkeerde weg. Men moet hierbij niet alleen rekenen met het aantal leerlingen, maar vooral of men de school op de juiste wijze heeft opgezet. Misschien kan men door het volgen van een totaal andere koers tot grote re levensmogelijkheden komen. Bij de b.l.o.-scholen is in de christe lijke sector de achterstand wel ingelo pen. Maar het blijkt moeilijk te zijn b.l.o.-scholen van bepaalde typen van de grond te krijgen. Mr. Hangelbroek noemde o.a. de categorie der moeilijk opvoedbare kinderen en de slechthoren den. School-tv In verscheidene kringen is gesugge reerd dat de onderwijstelevisie niet langer mag ontbreken. De heer Hangel- broek deelde deze opvatting niet. Hij vertelde dat de onderwijstelevisie op gang komt, maar dat lilj het bij voor baat oneens was met allen, die zouden verklaren „wij kunnen niet wachten, geen dag en geen nacht". De secretaris sprak als zijn mening uit, dat de wet op het kleuteronderwijs herziening behoeft. Honderdvijftig personen deden mee aan het examen christelijk onderwijs (vroeger: de na-acte)honderddertig slaagden. Prof. dr. S. D. Fokkema, hoogleraar aan dc Vrije Universiteit, sprak over de intelligentie der leerlingen. Vrije Universiteitsdagen dit jaar in Dordrecht De jaarlijkse Vrije Universiteitsdagen worden ditmaal in Dordrecht gehouden op 4 en 5 juli. De wetenschappelijke sa menkomst op 4 juli staat onder leiding van prof. dr. F. de Roos. Referaten wor den gehouden door prof. mr. I. A. Diepen horst, dr. L. Bosch uit Amsterdam en dr. J. Blauw uit Hilversum. Op dezelfde dag vergaderen de dames van de vrouwen V.U.-hulp. Voor haar staan toespraken van zuster J. C. Groneman, de directrice van de verpleegstersschool, en van me vrouw M. J. van de Veen-Schenkeveld op het programma, 's Avonds hoopt prof. dr. G. C. Berkhouwer de bidstond te leiden, die gehouden wordt in de Grote Kerk van Dordrecht. Als sprekers op de algemene vergade- J".rngTT0p„5 ^uli 21Jn uitgenodigd prof. dr. W. H. Gispen en prof. dr. C. C. Jonker. Voorts worden causerieën gehouden door ds. F J. B. Schiebaan uit De Krim over de propaganda en organisatie, ir. C. A. Doets uit Leerdam over de ontwikkeling van de bouwplannen van de V.U. en door mr. D. Schut over de studentenvoor zieningen. AL MEER dan eens heb ik opgemerkt dat de hedendaagse stelling omtrent het onbegrip der vorig-eeuwse kerk tegen de sociale ellende geen hout snijdt. Natuurlijk geschiedde alles toen op een meer bescheiden schaal, minder georga niseerd. minder stelselmatig dan tegenwoordig. Wat wil men? Het hele leven had toen een langzamer schred: er bestonden vliegmachines noch auto's. Het meisje en haar theologische student zouden zelfs pas vele, vele jaren later een fiets kunnen aanschaffen en de edele rijwiel kunst moeizaam, met vallen en opstaan, mach tig worden. Maar dat betekent geen moment dat men in de negentiger jaren geen oog had voor de armoe van de medemensl Misschien had men daar in feite wel een persoonlijker oog voor dan vandaag aan de dag. Persoonlijker omdat men de naaste nooit naar een of andere instantie kon verwijzen, maa beginnen moest met zelf de handen uit de mouwen *e steken De student en het meisje ontmoetten elkander steeds vaker en ze ontdekten dat ze tenminste één ideaal deelden: de erbarming over alles wat ver kreukeld en vernield was. Hoe ze die ontdekking deden ik weet het niet. Ik heb wel eens 'n ver moeden daaromtrent gekregen. Tegenover haar woning stonden de huisjes der armen. De wankele huisjes rond een hoefstalletje en een armetierig winkeltje. Allemaal rijp voor afbraak al zou het nog meer dan twintig jaar duren eer al die rom mel geslecht zou worden, de slootjes eromheen zouden dichtgeplempt worden en de villa's en ge bouwen zouden verrijzen, die deze oude buurt een totaal nieuw aanzicht gaven. Maar ik denk zo dat de theoloog merkte hoe goed dit meisje haar ver re overbuurties kende en met hoeveel warmte ze over hen sprak. Zó kan alleen iemand praten, die de naaste werkelijk als naaste ervaart. En zij merkte op haar beurt dat hij het voor deze uitge- worpenen der aarde opnam. Ze hadden in deze bewogenheid elk hun eigen stijl en rhythme. Hij verwachtte het van preken. van ontvangt de laatste maanden In ieder geval: ze vonden elkander in één be reidvaardigheid om mee te lijden. En juist het feit dat ze dit mededogen op een zo eigen wijze beleefden, trok hen steeds dichter naar elkander toe. Héór leek niets heerlijker dan vanuit een pastorie dit dienen van de naaste te mogen bewij- van evangelisatie en van een strakke organisato rische aanpak via Werkmansbond, en Geheelont houding, en wat dies meer zij. Zij daarentegen dacht in het kader van specifiek vrouwelijke hulp verleningen: een pannetje soep hier, een vriende lijk woordje daar, hoogstens voor de kinderen een zondagschooltje met eens per jaar een dagje uit en eens per jaar een kerstfeestviering. Daar is in la ter jaren stevig de draak mee gestoken, maar ik zie niet in waarom. Men ontmoette elkander toen tenminste nog. Men zat niet ieder voor zich in zijn voorname afzondering. Nü zijn we mededeel zaam via ons belastingbiljet en we razen en tie ren als we onze aanslag thuisbezorgd krijgen. Nü volstaan we met een girootje indien we dat tenminste nog schrijven, en ik moet zeggen dat mijn girorekening daar niet zo bar veel blijken Zo kwam de dag dat hij haar vragen zou zijn vrouw te worden. Het was de dag. die van ouds her daarvoor het meest in aanmerking kwam: He melvaartsdag. Ze begonnen met naar het kerkje buiten de stad te wandelen: haar zusje als toe ziend voogdesse mee. Verrukkelijk als er kerkjes buiten de stadskom liggen: het laantje erheen is al een idylle apart. Na kerktijd wandelden ze verder langs de brede rivier over de hoge dijk. Ze behoefden niet angstig te letten op naderend of achteropkomend verkeer: er was geen verkeer hoe dan ook. Er waren en kel de landelijke dreven en de lome bootjes op de stroom. In de lucht zeilden wat schapewolkjes. Zo arriveerden ze in het koffiehuis, dat op hoge metalen poten in het water stond. Destijds was dat café je van het; tegenwoordig is het ook niet meer jedat: sic transit gloria mundi. Het zal er wel stampvol geweest zijn en dat leidde ongetwij feld de aandacht van het zusje af, nog daargela ten dat vlakbij de grote raderboten plachten aan te leggen en dat is altiid een spannende geschiede nis. In ieder geval: hij kreeg de gelegenheid om zijn beslissendste aller vragen af te vuren. En jr'" Twee jonge mensen, die zich geven de dienst, dienstbetoon van da

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2