Tilburg se hondenmarkt tot op het biljart Waar blijven onze huisdieren Deens schip averij na aanvaring Oe Thant wil assemblee Y.N. over Nw-Guinea Kernproeven Aardappelexporteurs wijzen op stroppen WOENSDAG 25 APRIL 1962 (Van een onzer verslaggevers) fT,OT aan de nok van de zware vrachtwagen staan ze opgestapeld: ruw- houten kisten, kleine en grote. In rijen op en naast elkaar. Met zorg zijn ze er in gestouwd, iedere plaats in de forse laadbak is benut. Tussen de smalle kieren in het houtwerk prikt hier en daar een sprietje stro. Dan komt de chauffeur oranje sporthemd, groene jagershoed en gooit lachend de klep aan de achterkant dicht. Zijn zaken liepen goed vandaag. Opgewekt hijst hij zich met bijrijder en vrouw in de ruime cabine. Door het raampje maakt hij nog grappen met een groepje mannen rond de kolos. Dan start hij de motor en draait met een brede zwaai ronkend het nauwe achterplaatsje van het café aan de smalle Tilburgse straat af. Wiederseh'n!, roept hij. Het lijkt een normaal transport, normale lading. Er ryden per dag tienlal len van zulke vrachtwagens door de drukke hoofdstraat. Maar omwonenden weten: dit is géén gewoon transport. Ze weten het omdat de auto op het achter plaatsje een wekelijkse verschijning is. Iedere zaterdagochtend staat liy weten ook dat hy leeg aankomt hy vol weer vertrekt. Vol met levendo dieren, honden en katten, soms ook rat ten en muizen. Doel van de reis? Duits land. Bestemming van de dieren? De vivi sectielaboratoria, althans voor de mees ten. Transporteur? Vleten - Heinz of Hans voor zUn Nederlandse vrienden Zijn vrienden, dat zijn de tientallen an dere kooplieden, die in café Matthijssen tot de zaterdagklanten behoren. Daar komen ze eens in de week bij elkaar. Met hun ..waar": meest honden. Want het binnenplaatsje achter het café is Tiliburgs hondenimarkt. Daar worden za ken gedaan. In een druilerige regen staan de mannen met de dieren aan de lijn Honden die mistroostig en lusteloos rond kijken. Anderen richten binnen in het rokerige zaaltje hun ..stand" in op het biljart. Dat zijn de handelaren in kleine honden In manden en kartonnen dozen liggen de diertjes te pronk voor een tal- ryk publiek. Niet allemaal zijn het handelaren. Er staan ook particulieren, die hun hond hier voor een goede prijs aan de man ho pen te brengen. Overigens, evenals op alle Nederlandse hondenmarktcn zijn er ook in Tilburg handelaren en handelaren. Daar zijn de bona fide kooplieden, die van de hon- denhandel een eerlijk beroep maken, maar er zyn ook anderen: de sjache raars". de mensen van de duistere han del. Hoe zij aan hun honden komen? Men kan slechts raden dat ze van diefstal af komstig zyn, maar wie kan dat bewij zen? Zjj zelf maken zich er niet druk om en doen hun dieren voor hoge prüzen van de hand. ziek of niet ziek. ras of geen ras. En dan zijn er ook die handelaren die alles 'opkopen, weinig verkopen en met volle wagens vertrekken. Waarheen? Dat Op het biljart van het café aan de Tilburgse hondenmarkt staan de honden te pronk. Dit zijn echte rashonden. vertellen zij niet. Maar iedereen weet, dat zodra de deuren achter de dieren zijn dichtgeklapt, dit voor hen het begin van het einde is. Soms via verscheidene tus- senmarkten, o.m. in Antwerpen en Brus sel, komen zij uiteindelijk op de vivisec tietafels terecht Onderzoek Vrvi-sectie. Het is het lot dat vele van de honden op de Nederlandse honden- markten boven het hoofd hangt. Vivi-sec- rie in het binnenland, maar ook over de grenzen. Veel in Duitsland. België en Frankrijk en: naar het oosten, achter het IJzeren Gordijn, zelfs in Amerika. Gedurende tfen jaar heeft Willem Groen, hoofd van pers- en publiciteits- zaken van de Anti-Vivisectie Stichting in Den Haag en tevens perschef van dé Coa lition Mondiale contre la Vivisection (Ge- nève) een onderzoek ingesteld naar de aard en de omvang van vivisectie in West-Europa. Van twee vragen ging hij uit: wat gebeurt er met de dieren en waar komen zij vandaan? Samen met de Rot terdamse mevrouw Jemima Oudhaarlem, ook bestuurslid van de wereldorganisatie, bezocht hij de belangrijkste laboratoria van universiteiten en chemische en phar- maceutische fabrieken, land- en tuin bouwkundige instellingen en vogeltrek stations o.m. in Nederland, België. Enge land, Frankrijk, Duitsland en Zwitser land. Dit onderzoek is juist dezer dagen af gesloten. Er wordt nu een rapport opge maakt. Een rapport dat feiten wil noe men, vele cn harde feiten, die een schril beeld geven van de vele misstanden, die er dikwyis zó dicht bü de deur nog heersen. Door de affaire Heinz Vleten is de vivi sectie vooral de laatste maanden weer in de openbaarheid gekomen. Men herin nert zich het incident aan de grens bü Glanerbrug, waar de Duitse dieren-op- koper (officieel: (Zoo-handelaar) een .borvijg in ontvangst moest nemen van een woedende directeursvrouw. Polak-Moor. Zij wilde op deze protesteren tegen de praktijken i ten, die overal in het land, maar met na me in Nijverdal dieren opkoopt, om ze eerder rechtstreeks ijaar laboratoria te rijden. Maar. zegt de heer Groen, Vleten staat niet alleen. En Glanerbrug Is niet dc enige grensplaats waarover deze trans porten plaats hebben. Onze onderzoekin- ge» hebben aangetoond dat er ook andere wegen zyn waarlangs iedere maand vele duizenden dieren, bestemd voor de vivi Vie- sectietafels, worden geëxporteerd: Venlo vooral en, in zuidelüke richting, uit Til- Durg over Turnhout, uit Breda o W'uustwezel en dan verder via Putte Kapellen dieper België In tot in Noord- Frankrük. De centrales voor de transporten deze plaatsen bevinden zich in Tegelen en Tilburg waar een wüdvertakte han del in honden en katten zich concentreert. Hier worden de dieren bijeengebracht door de handelaren, daartoe in staat ge steld door een groot aantal contact-per sonen, overal in de provincie. Zij bezor gen hen steeds nieuwe toevoer. Op aller lei manieren. Door het plaatsen van ad vertenties in dagbladen by voorbeeld, waarin zij honden, oude en jonge, ras- en geen ras te koop vragen. Waar de dieren verder vandaan komen? Dat is een duis tere zaak. Een groot gedeelte is ook af komstig van zgn. „hondemmeppers", die overal loslopende honden oppakken oir ze vervolgens naar de markten te bren gen. Markten, die overal in Nederland zijn te vinden, o.m. ook in Nijverdal Barneveld. Grote opkopers, zoals Vieten reizen al deze markten af en vertrekken volgestouwd met kisten waarin de die ren veelal geen plaats hebben om zich ri bewegen, over de grens. Onder hen zyn vele Duitse en Belgische handelaars Vraag stijgt Zegt de heer Groen: de vraag n honden en katten stijkt nog steeds. De laboratoria willen altyd méér proefdieren. Vroeger werden deze dieren geleverd door particuliere fokkers en bekende kleine handelaren. Maar die konden ten slotte de grote vraag niet meer de meeste landen ontstonden zo de zgn. •deringsbedrijven. In Nederland hebben we er een ln Zeist: het Centraal Proefdieren Bedryf T.N.O. o.l.v. prof. dr. W. K. Hlrschfeld. Hier, worden vooral muizen, ratten, marmotten, konijnen en hamsters gefokt. stammen te krijgen, dae bepaalde erfelijke eigenschappen vertonen en bio logische voorwaarden bezitten om er mee te experimenteren als ..levende reageer- Duizen", zoals de heer Groen dat noemt. Er wordt hier niet alleen aan universi teitslaboratoria geleverd, maar ook aan de industrie. Het buitenland kerrt deze bedrijven eveneens. Er is er een in Duitsland (Han nover). er zijn er verscheidene in Enge land (een grote pharmaeeutdsche fabriek heeft zelfs een eigen bedrijf waar 300 paarden staan) en ook in andere landeD zijn ze niet onbekend. De vraag naar proefdieren is echter /.o groot, dat de laboratoria ook en in belangrijke mate cp de handel zijn aan gewezen. Niet alleen de handel in hon den en katten. Ook die in paarden (die van de paardenmarkt komen) apen (uit de jungle). Dia laatsten komen soms in grote aantallen per schip in Rotterdam aan. Dikwijls in deplorabele toestand doordat ze in te kleine kisten zijn geperst en slecht of geen voer krijgen. Vele die- -en zijn soms al dood voor ze aankomen. Uit Rotterdam worden ze veelal verder vervoerd. Laboratoria Laboratoria, vivisectietafels. Ze zyn er ook in Nederland, zegt de heer Groen. Uiteraard by de universiteiten. Maar ook andere researchinstituten: o m. voor de landbouw (Wageningen)voor de vee- en pluimveeteelt (Amersfoort), voor de bloembollencultuur (Lisse), voor de aardappelen, suikerbieten en uienteelt (Bergen op Zoom). Meer nog dan in ons land echter wordt over de grens met die ren geëxperimenteerd. De heer Groen en mevro-uw Oudhaar- tem bezochten vele laboratoria en zij trof fen daar soms gevallen waar van een hu mane behandeling der dieren geen sprake was en van grote dierenmishandeling kon worden gesproken. In het laborato rium van een landbouwhogeschool in het Belgische Gemblou werden door een chirurg proeven genomen met honden, waar van zonder verdoving de poten met namerslagen werden verbrijzeld om het shockeffect van de dieren te bestuderen. Er zijn nog meer van deze treurige ge tallen. Gevallen die dikwijls niets met ne medische wetenschap te maken heb ben. Ieder jaar worden voor het verrich ten van proeven ongeveer zestig miljoen dieren gedood. Negentig procent van deze dieren wordt niet gebruikt voor zui ver medische doeleinden en vaak slecht behandeld. Talloze proeven worden geno men voor de industrie, voor de kleurstof- ienïndustrie, voor het fabriceren van cos metica, voor de suikerwerk-, kleding-, behangsel- en oorlogsindustrie. Het on- langs uitgevonden zenuwgas is het resul taat van talloze dierproeven, het hersen spoelen is op het Russische laboratorium van prof. Pawlow met behulp van dieren uitgevonden. In Amerika neemt men op het ogen- olilc proeven met hormoonbehandeltngen. Menselyk zaad wordt daartoe in apen ge ïnjecteerd. Het doel van de experimen ten Is een „derde generatie" te verwekken die eventueel als goedkope arbeidskrach ten kan worden gebruikt. Alleen voor deze proeven, die tot nu toe zonder re- Guido verklaart verkiezingen ongeldig President Guido van Argentinië heeft gisteren de vorige maand gehouden kiezingen, waarby de volgelingen ex-president Peron grote winsten boek ten, ongeldig verklaard. Volgens het des betreffende decreet worden alle sinds 16 december gehouden verkiezingen nietig verklaard, met uitzondering van die in de federale hoofdstad Buenos Aires die onder het rechtstreeks gezag van de pre sident staat. Het staatshoofd tekende voorts eer creet. wa.arbij de federale regering ge machtigd wordt in alle provincies tus senbeide te komen. Zoals bekend werden op 17 december en op 18 maart provinciale verkiezingen gehouden. Bij de eerstgenoemde verkie zingen, die als „proef golden, behield de intransigent-radicale partij van de toenmalige president Frondizi fiaar sitie. In de verkiezingen van maart kre gen de Peronisten echter een onverwacht groot aantal stemmen. Guido ondertekende de genoemde de creten. nadat hij er de dag tevoren niet in was geslaagd, het huis van afgevaar digden te bewegen tot wijziging van de wet inzake de presidentiële opvolging. Guido had willen bereiken, dat hij voor de resterende twee jaar van de ambts periode van Frondizi aan de macht kon blijven. Waarnemers zien in de laatste ontwik keling een beslissende stap in de rich ting van een regering bij presidentiële decreten. SOS-bericht was voorbarig (Van een onzer redacteuren) VOOR de mond van de Nieuwe Waterweg, ongeveer vijf kilo meter uit het strand, zijn gisteravond minuut na achten het uitvarende Deense s.s. Siena en de Shell-tanker Atys, die op weg was naar Rotter dam, met elkaar in aanvaring geko- i. De Siena werd aan stuurboord zijde midscheeps getroffen en moedelijk in de verwarring vai eerste ogenblik liet de kapitein het bericht uitgaan: Zijn in zinkende toestand, bemanning gaat in de bo ten. Later bleek, dat dit bericht voorbarig was. De Siena, hoewel zwaar gehavend, kon in de loop van de avond door twee sleepboten van Leen Smit naar Rotterdam worden gesleept, met de bemanning aal? boord. De Atys, die lichte averij op liep kon op eigen kracht Pernis. haar eindbestemming, bereiken. Slechts de passagiers van de Siena. familieleden van de opvarenden, wer den van boord gehaald en naar Hoek van Holland gebracht. Daar vertelde de echtgenote van de kapitein mevr i Ina E. Tomsen-Olson: „Het is alle maal nogal meegevallen. De schok van de aanvaring was niet eens zo erg hevig. Binnen de vijf minuten was aan boord alles weer normaal. Slechts een ruim kwam onder water te staan" Het m.s. Siena, 8854 brt, eigendom van de A/S Det Ostasiatiske Kompagni te Kopenhagen en sinds 1954 in de kwam van Oost-Azië i op huis- Heinz Vieten. de man door wie ae zaak aan het rollen is gebracht. Op de vraag waar de honden naar toe gaan, antwoordde hij lachend: „Naar de worstfabriek..." De dierenbescherming deed een aan klacht wegens mishandeling en nam de nonden in beslag. In een ander geval werd een hond ia net experiment in de regen aan een afvoerbuis vastgemaakt en moest daar blijven zitten opdat men bepaalde reac- i bestuderen. Eén van de proeven in een vivi sectie-laboratorium. Hier worden de stijfheidsreflexen van een kat bestudeerd. sultaat zijn gebleven worden vele dui zenden dieren opgeofferd. En zo zfjn er nog vele andere voorbeelden. Maatregelen tegen vivisectie zijn vrij wel niet te nemen, zegt de heer Groen, omdat er op dit gebied over het alge- nog een grote rechteloosheid heerst Wat wij ook in Nederland nodig hebben overheidstoezicht en een vergunningen stelsel voor de medische vivisectie. Te veel worden dieren onnodig gemarteld gedood. Waarom kunnen op de uni versiteiten herhalingsproeven niet wor den afgeschaft? Waarom kan een bepaal de proef niet op de film worden vastge legd om te voorkomen dat voor dezelfde proeven steeds opnieuw levende dieren worden gebruikt? En dan: mochten dier proeven dan onvermijdelijk zijn, laat dan tenminste zoveel mogelijk nou ioeoassen. In 83 pet. van de gevallen wordt geen verdoving gebruikt. Dat zijn vragen van de stichting ten aanzien van de vivisectie. Maar ook over wat er daarvóór met de dieren gebeurt zijn er vragen. De dikwijls gewetenloze nandel is een kwaad waartegen de stich ting maatregelen wenst. Die handel is in ons land helemaal vrjj, zegt Willem Groen Iedereen kan honden kopen cn weer verkopen. Waarom is daarvoor nog steeds geen vergunning nodig? Goed. er is sinds enige tijd een nieuwe dierenwet. Maar juist artikel 2 daarvan het artikel waarin deze vergunning wordt voorgeschreven) is nog niet in werking getreden. Dat is ook de klacht van de bona fide handelaars. Daar het optreden van beunhazen komen wij in een kwaad daglicht te 6taan, zeggen zij. Er is geen enkele controle op het bezit van een ver gunning. Een andere vraag van de stichting: re gistratie van de dieren. Wie van een han delaar en zeker van een handelaar op dc markt een hond koopt, krijgt geen papieren waarop Is aangegeven waar de dieren van afkomstig zyn. Wie garandeert dat het dier niet gestolen is? Wie garan deert dat het een rashond is? Dat laatste kan men tenslotte van vrij wel elke hond beweren en het blijkt nu nog alleen maar uit de prijs. En velen kwamen ondanks het feit dat zij een forse prijs betaalden, tóch bedrogen uit. Zij kregen een zieke hond waarvan al direot na de koop bleek dat hij niet in leven was te houden. Ondanks vele dok tersbezoeken en medicijnen. Wantoestanden Het ontbreken van toezicht en wette lijke eisen werkt wantoestanden op hel gebied van de dierenhandel in de hand, Optreden is moeilijk in vele gevallen zelfs onmogelijk. Hoe moet bijvoorbeeld een opsporingsambtenaar bewijzen da* een hond gestolen is als de handelaa: zegt dat het dier bij hem is komen „aan lopen"? Eenmaal verdwenen honden (en er verdwijnen er vele tientallen pe rdag) kunnen moeilijk worden achterhaald. Directe aangifte bij de politie met een uwkeurige omschrijving van het dier ven nog een kleine kans dat de hond wellicht nog eens boven water komt. Maar die kans is niet groot. Immers, ge stolen dieren worden nooit in de plaats waar zij vandaan komen, aan de markt gebracht. Groter zou die kans zijn als er re gelmatig controle zou worden uitge oefend. Maar die controle is slechts mogelijk als er bepalingen zijn. En die ontbreken. Wanorde in de dieren handel wordt daardoor in de hand gewerkt. Nog te veel onverantwoorde lijke „handelaren" kunnen er onge stoord hun gang door gaan. Ten koste van de bona fide handel én van veel onnodig dierenleed ALS Nederland en Indonesië akkoord gaan met een plan, dat voorziet in een V.N.-toezicht op het bestuur in westelijk Nieuw-Guinea gedu rende een interim-periode, dan zal waarnemend secretaris-generaal Oe Thant de Algemene Vergadering van de V.N. bijeenroepen. De heer Oe Thant wil echter niet alleen de verantwoordelijkheid dragen voor de uit voering van een dergelijke overeenkomst, omdat het risico bestaat, dat de functie van secretaris-generaal zou worden geschaad wanneer de voor stellen voor een van beide partijen onaanvaardbaar zouden zijn. De secretaris-generaal verklaarde gis- tairen en uitrusting naar Nieuw-Guinea teren op een perslunoh dat een V-N-- boezidht gedurende een interim-periode de basis vormt van dc voorstellen die zijn gedaan door de derde partij bij het geheime vooroverleg tussen Nederland en Indonesië, Ellsworth Bunker, Deze heeft het plan zelf opgesteld. Oe Thant verklaarde, dat hy zowel van Nederland als van Indonesië nog geen enkele reactie op de voorstellen van Bun ker had ontvangen. Hy deelde het vooroverleg Is „onderbroken scheldene redenen, onder andere, omdat een der beide part(Jen het nodig oor deelde en nieuw wandaat t vragen" De hervatting van dit overleg is een van de onderwerpen geweest tijdens het gespreK, dat de Nederlandse ambassadeur in Washington, dr- Van Roijen, gisteren heeft gevoerd met minister Rusk. De Nederlandse diplomaat wilde zich echter niet over het besprokene uitlaten. Het recht op zelfbeschikking van de Papoea's is eveneens ter 9prake gekomen. De Indonesische vakvereniging van havenarbeiders heeft een beroep gedaan op haar zusterorganisaties in het buiten land om Nederlandse schepen die mill- Djakarta vertelt verhaalt jes Het Indonesische persbureau Antara meldde vandaag dat zware gevechten zijn uitgebroken aussen Indonesische partl- sanen en Nederlandse strijdkrachten op Waigeo. Deze zouden reeds sinds vorige week gaande zyn, aldus „Oostindone- slsche bronnen in het frontgebied". Ne derlandse troepen zouden pogen Waigeo op de Indonesiërs te „heroveren", doch hierin niet zijn geslaagd. Het bericht spreekt niet over het aan tal doden of gewonden. Volgens Antara werden de Nederlandse militairen ge steund door marine en luchtmacht, die er echter niet in geslaagd zijn de Indone. siërs te „lokaliseren". In Djakarta menen goed ingelichte waarnemers dat het on geregelde guerrillos betreft, die vorige maand zyn geland. Dit bericht lijkt sterk op een ander Antara-bericht van gisteren, waarin voorts werd gesuggereerd dat de Neder landers de Papoeapolitie de kastanjes uil het vuur laten halen en de mariniers aan boord van de schepen blijven. Antara meldt dat acht Nederlandse mariniers op 8 april sneuvelden en vier werden ge wond. Dit wordt in Den Haag met stel ligheid tegengesproken. Antara vertelt ook dat de Indonesische guerrillastrijders samen met de Papoea bevolking tegen de Nederlanders op trekken. Ook dit spreekt Defensie tegen (de bevolking levert juist de Indone siërs aan de Nederlanders uit Red.) tairen en uitrusting naar vervoeren, te boyootten. De Nederlandse staatssecretaris van defensie, de heer P. S. de Jong, verklaar de bij zijn terugkeer op Sdhiiphol. dat hij met opzet een todht naar Gag en Waigeo heeft gemaakt (op welke todht hij eei zestal uitgeputte Indtonesisdhe infiltran ten op een vlot aantrof), om de ouders van de Nederlandse militairen enigszins gerust te stellen. Het is heel goed moge lijk, zo zei hij, om onbeschermd tussen deze eilanden heen en weer te varen onze soldaten lopen weinig gevaar. De heer De Jong was vol lof over Papoea-bataljon, dat zeer enthousiast efficiënt met de Nederlanders saim werkt. Hij verklaarde verder alle v trouwen te hebben ln de Nederlandse strijdkrachten op Nieuw-Guinea. Nog twee leden van komplot gevat (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) De politie heeft twee mannen gegre pen, die zich hebben schuldig gemaakt aan het leegstelen van een pl&angtuln ln Hollandia-Btnnen. BU onderzoek is het licht gekomen, dat ook zy behoorden tot de leden van het komplot, dat tot doel had subversieve acties te ondernemen, waartoe het bemachtigen van wapens moest dienen. In totaal zitten nu veertig personen achter slot en grendel. Zoals bekend kon reeds enkele weken geleden de politie de hand leggen op meer dan dertig man, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal weren uit een kantoor en uit de laad ruimte van een schip. De opzet van het komplot was wel erg dillettantisch. Praktisch alle geroofde wapens zijn teruggevonden. Bijzonder fel heeft de Papoea-politie op het gebeurde gereageerd. Enkele gevangenen moesten zelfs worden beschermd tegen deze Pa poea-agenten. Anders zouden de gevan genen zijn gelyncht. Nog niet alle komplotteurs zijn gegre pen. De leiders van de pro-Indonesische groep, de gebroeders Tepy, zijn voort vluchtig. Men vermoedt, dat zij met enkele anderen zich verborgen hou den in de jungle. Maar het ziet er niet naar uit, dat zij de besohikking hebben over wapens. Inmiddels wordt het ver hoor van de arrestanten voortgezet. De autoriteiten wensen zich over het resul taat daarvan nog niet uit te laten. Emissie Simon de Wit Simon de Wit N.V. zal 3.32 miljoen nieuwe aandelen B uitgeven, voor de helft winsbdelend over 1962, tegen een looers van 175 pet met voorkeur voor een oud aandeel B op één nieuw. Het pros pectus zal ongeveer 1 juni verschijnen. aan. Het schip had op weg naar Rotter dam eerst Antwerpen aangedaan en daar enkele familieleden van de bemannmp aan boord genomen zeven vrouwen en twee kinderen. Zy zouden het laatste gedeelte van de reis naar Kopenhagen via Bremen en Hamburg, meemaken. In Rotterdam had de Siena stukgoed geladen. Om vijf uur gistermiddag hacl het de Rotterdamse haven verlaten. Ori een minuut na achten, net toen de loods van boord was gegaan, gebeurde de aan varing. „Ik stond vertelde mevrouw Tom sen naast mijn man op de brug, aan stuurboordzijde. Het was potdicht van ue mist. Omdat we kort tevoren de loods hadden afezet, was onze snelheid niet zo groot. Plotseling doemde een schip naast ons op. We werden gegrepen net achter de brug in ruim vijf. Ik voelde geen zware stoot. Maar het bleek, dat we toch een behoorlijk gat hadden gekregen Binnen het half uur was ruim vijf vol water". Het aanvarende schip was de Shell- tanker Atys, 12.239 brt, en twee jaar in de vaart. De tanker kwam van Curacao /as op weg naar de Shell-terreinen op Pernis Redding ,.Het bericht: Zijn in zinkende toestand, bemanning gaat in boten, is inderdaad uitgegaan vertelde mevrouw Tomsen laar het was epn fout bericht". Op dit noodsein echter gingen ogenblikkeiyk de sleepboten Steenbank en Schouwen- bank van Leen Smit en de reddingboot President Jan Leis" naar buiten. En ook de loodsboot Rigel voer naar de Siena. De stuurman van de Rigel klom aan boord en stelde een onderzoek in. Naar aanleiding van dit onderzoek kon hy de schipper van de loodsboot meedelen, dat de aanvaring niet zo alarmerend was als gedacht. Aan stuurboordzijde had dc Siena weliswaar een groot gat, maar'er bestond geen ogenblikkelijk gevaar. Voor alle zekerheid besloot de Rigel de passa giers aan boord te nemen en naar Den Hoek te brengen. Maar de bemanning kon aan boord blyven. Tegen half tien kwamen deze passa giers in de Berghaven aan. Zo zy waren geschrokken van de aanvaring, dan wa- zij die schrik by het aan wal stappen al helemaal te boven. Een tikkeltje bleek, geenszins overstuur, begaven zü zich naar hotel Amerika, waar de warme koffie op hen stond te wachten. Zelfs de 15-jarlge Ibvagn Tomsen, zoon van dc kapitein en de zevenjarige Christian Jense, zoon van een van de bemannings leden, bekeken de aanvaring zeer nuch ter. Nadat de vereiste formaliteiten wa- vervuld ze moesten ln het bezit worden gesteld van landlngskaarten werden zy allen per auto naar het Scan dinavisch zeemanshuis te Rotterdam ge bracht, vanwaar zy verder zouden reizen Kopenhagen. (Vervolg van pagina 1) De proeven hebben ten doel, de uit werking van ontploffende kernwapens op het verdedigingsstelseely na te gaan. Men verwacht dat kernwapens op torens, van ballons af en door middel van ra ketten (op hoogten van dertig tot hon derden mUlen) tot ontploffing zullen worden gebracht. De proeven zullen wor den besloten met het beproeven van kernwapens, die „volledig" zullen zijn en die in de neuskegels van intercon tinentale ballistische projectielen zullen worden aangebracht. Ook de raketten van de Amerikaanse onderzeeers van de Polarisklasse zullen dergelijke kernwa pens naar hun doelen vervoeren. Men verwacht, dat het grootste kern wapen, dat de VS tot ontploffing zullen brengen, een bom ter sterkte van onge veer tien megaton (tien miljoen ton tnt) zal zijn De Russen hebben de serie proe ven van vorig jaar besloten met het doen exploderen van een bom van 58 mega ton. Zij beweren, een bom van 100 mega ton tot ontploffing te kunnen brengen. Ter vergelijking diene. dat de eerste twee kernbommen, die aan het einde van de Tweede Wereldoorlog boven Japan zijn afgeworpen, een kracht van onge veer 20.000 ton tnt hadden. Vermelden we nog, dat de Sowjet- unie gisteren weer de Amerikaanse en Britse eisen voor internationale in spectie van een verdrag tot het ver bieden van kernproeven heeft ver worpen. De Russische afgevaardigde voorspelde dat de conferentie een roemloos einde zal vinden, als de Wes telijke mogendheden blijven vasthou den aa hun eisen. Geen van de afge vaardigden sprak over de komende Amerikaanse kernproeven. Vorige week heeft de Rus Zorin echter ge dreigd, dat het Sowjetblok de Geneef- se conferentie over ontwapening zal verlaten, als de Amerikanen inderdaad hun bovengrondse proeven met kern wapens zouden hervatten. Brittten missen Soekarno niet Het feit dat Soekarno zijn staatslebe- zoek aan Engeland van 8 tot 11 mei heeft afgelast, heeft volgens Ass. Press slechts heel weinig Engelsen teleurgesteld. De Guardian herinnert aan de onaangename indruk van dit bezoek op de Nederlandse regering en verklaart dat men de Britse regering een gevoel van enige opluchting niet mag kwalijk nemen, nu haar de noodzaak bespaard bleef Nederland te kwetsen. De conservatieve Daily Telegraph schrijft, dat het bezoek een onaangename invloed zou hebben gehad op de Britse betrekkingen met Nederland. De conservatieve Daily Express stak de vreugde niet onder stoelen en banken en merkt op: „Deze voormalige Japanse marionet heeft een r(Jk land tot op de rand van de afgrond gebracht" „Hij voert een schaamteloze campagne om Engelands goede vrienden, de Nederlan ders, uit Nieuw-Guinea te verdrijven". „De Britse regering behoort hem onmid dellijk te verstaan te geven dat de uit nodiging ingetrokken is." Belgisch student vermoordt ouders Een 17-Jar!gc Belgische student, Geor ges Menard, heeft gisteren zijn beide ouders in de ouderiyke woning in Brus sel met messteken om het leven gebracht Na zijn 43-jarige vader dodelijke verwon dingen te hebben toegebracht, wachtte hij aan de deur zijn moeder op, die even laiter thuis zou komen. Ook haar bracht hij dodelijke messteken toe. Aan een toegesnelde buurvrouw vroeg hy onmiddeliyk de politie op te bellen. Hij was het enige kind van het omge komen echtpaar. Over de aanleiding tot het misdrijf is nog niets bekend. De da der werd gisteravond urenlang verhoord. Hij stond bekend als een rustige en be leefde jongen. Hoger kwartaaldividend Do omzet van Philips over het eerste kwartaal was 12 hoger dan een jaar tevoren. Het is nog te vroeg om iets mede te delen over het resultaat van het kapitaal. Kort geding tegen de Staat Voor de voorzitter van het col- ge van beroep voor het bedrijfs leven, mr. J. in 't Veld, hebben gis teren twee korte gedingen gediend die exporteurs van aardappelen had den aangespannen tegen dc minister landbouw en visserij en het pro- duktschap voor aardappelen, naar aanleiding van de exportbeperkende maatregelen. De voorzitter, die tUd&ns de behande ling o.m. opmerkte dat de ingewikkeld heid van deze zalken-hem voorshands i der geschikt leek voor een kort geding, bepaalde de uitspraak op woensdag 2 mei. Hy nam daarby een ruime termijn om partijen alsnog gelegenheid te geven ln onderling overleg tot overeenstem ming te komen. Door de beperkende maatregelen op het gebied van de uitvoer van consump tieaardappelen was de exporteur A Nieuwkoop te Heusden, naar hy door zyn pleiter, rnr. L J den Hollander uit Middeliharnis, liet stellen, niet ln de ge legenheid de door hem voor levering aan Enigeland gecontracteerde party van dui zend ton alpha's af te leveren. De expo* trice N.V. L. Remëus te Rotterdam stel de door middel van haar pleiter, mr. B Greve te Rotterdam, dat zy door de maatregelen niet in staat is haar contrac tuele verplichtingen na te komen eveneens naar Engeland 900 ton uit te Beide pleiters adhtten dc maatregel van de minister o.m. In stryd met het EEG- verdag. De minister heeft, by het aan kondigen van zijn maatregel op 13 april JL het nationale belang van een redelijke aardappel-voorziening van de Nederland se consument - waarmede de bescher ming ven de openbare orde in het geding komt - voldoende motief voor een ex- portlbeheersende maatregel geacht. (Da bescherming van de openbare orde wordt genoemd in bet EEG-verdrag, tegelijfcer- tijd met de bescherming van de openba re zedelijkheid, de openbare veiligheid, de gezondheid en het leven van personen, dieren en planten, het nationaal artistiek historisch en archeologisch bezit). Het was belde pleiters o.m. niet duide- lyk waarom de minister, en ook het produktschap dat de mlnlter tot deze maatregel adviseerde, geen rekening kon houden met reeds afgesloten con tracten. Het ls voor exporteurs onmoge- ïyk contracten af te sluiten die een be paling zouden moeten bevatten dat de levering geen doorgang kan vinden als de overheid beperkende maatregelen Pleiter voor de minister, mr. J H Wc- oer van de directie juridische cn be rt r ljfsorga nisatortsdhe zaken van bet mi nisterie achtte o.m. strijd met het ver drag van de EEG niet aanwezig. Boven dien gaat het in beide gevallen niet om leveringen naar landen van de EEG. Pleiter voor het produktschap, mr. A H B Zadellhoflf, stelde o-tn. in het licht dat men geen rekening kan houden met contracten, omdat er, naar in 1956 is ge bleken toen men er wei rekening mee heeft willen houden, geen enkele zeker heid is dat dergelijke contracten bestaan. Exporteurs wenken ook vaak hun zaken, ook die mat het buitenland pen telefoon af. Geen stierengevechten op Griekse bruiloft Op een protest-schrUven van het hoofdbestuur van de Nederlandse Vere niging tot Bescherming van Dieren aan de Koningin van Griekenland, In verband met mededelingen dat cr ter gelegenheid van het huweiyk van de Griekse prinses stierengevechten zouden plaatsvinden, is thans door de Koningin van Grieken land meegedeeld dat er geen stierenge vechten zullen worden gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9