C.H. Unie neemt initiatief tot gesprek met A.R.P. Chr. koren hebben groot tekort aan dirigenten 7 WOENSDAG 25 APRIL 1962 Dam-vraag 236' (Eerste publicatie) Het is een oud liedje op een nieuw wijsje, maar zodanig uitgediept, dat de auteur er altijd enige moeite mee heeft om het thema in die vorm te gieten. De opgave is: Wit. aan zet, i m i a i f *L Schaak-vraag 2.36 Het probleem van Comins Mans- field had de volgende stand, wit: Kg8, Db5, Tfl en g3, Ld8, Pg4; zwart: Kg6, Tg2 en h2, pi d7, e6, e3, g7 en h6. Mat in twee zetten door de verrassende sleutelzet 1 Db5e2! Dreigt Pe5 mat, doordat de dame via een diagonaal be slag legt op het veld h5. De koning krijgt echter een vluchtveld. 1 Kg6h5 2 Pg4—f2 mat Op 1 Tg2xe2 volgt 2 Pg4—f6 mat. Bridge De pointe in het gegeven 3 Sans- Atoutspel is, dat Zuid éérst een slag in ruiten moet zien te maken, alvo rens hij de klaveren gaat ontwikkelen! In slag 2 moet dus uit Noord een kleine ruiten worden gespeeld. Speelt Oost laag, dan legt Zuid ruitenheer en als de slag houdt wordt een klaveren ïagespeeld, welke Zuid afgeeft! Het contract is nu niet meer te ver liezen; Zuid heeft 4 klaverslagen, 2 harten slagen, 2 schoppenslagen en ruitenheer. Ziehier de kaartverdeling na de le slag: 8 (?A5 V 9 7 6 4» A H 9 5 3 A H 7 3 <7 4 H 8 5 2 642 Ziet u hoe machteloos de tegenpartij is, als uit Noord ruiten 6 wordt ge speeld! Neemt Oost direct met rui tenaas, zo is het spel eveneens ge wonnen. Zuid maakt dan 3 slagen in ruiten en kan volstaan met 2 klaver- slagen! JACK DIAMOND. Invul-puzzel In de middelste rij onder II woor den invullen, welke met de woorden van de eerste rij als met die van de derde rij samenstellingen vormen. Bij juiste invulling vormen de beginlet ters van de ingevulde woorden een citaat van Cicero. I II druk ven boter wel aan III stoel lam koek boom tal gang dak steen hand werk OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor.: 1. Dalen, 4. Dalem, 8. Ir. 10. ia, 12. kol, 15. arena, 17. immer, 19. man, 20. nee, 22. ant, 23. stins, 24. Gijs, 26. end, 27. ego, 29. Isèfe, 30. Essen, 31. lijn, 33. dm, 37. hé, 38. eerst, 39. staar. Vert.: 1. Didam, 2. ar, 3. en, 5. An, 6. ei, 7. maart, 9. do, 11. ten, 12. kan teel, 13. Lienden, 14. oma, 16. radijs, 18. enige, 21. ein, 24. gilde, 25. set, 27. esp, 28. onder, 32. ijs, 34. me, 35. os, 36. Stakingsdreiging koopvaardij is verdwenen Partijen betrokken bij de koopvaardij - c.a.o. hebben bekendgemaakt dat over eenstemming Is bereikt ten aanzien van voorstellen tot wijziging van loon- en arbeidsvoorwaarden, die aan het college van rijksbemiddplaars zullen worden gedaan. Partijen zullen gezamenlijk de loon- structuur van de zeelieden aan een na der onderzoek onderwrpen. Op grond van deze ontwikkeling zal de opzegging van de c.a.o. worden in getrokken. waarmede de stakingsdrei ging zowel nationaal als internationaal is geëlimineerd. Mr. Beernink deelt besluit mee op algemene vergadering (Van onze parlcmentsredactie) HET hoofdbestuur van de C.H. Unie heeft besloten, tot het bestuur van de A.R. Partij een brief te richten, waarin het wordt uitgenodigd voor een gesprek op landelijk niveau over de verschilpunten tussen A.R. Partij en C.H. Unie. Dit zei de voorzitter van de C.H.U., mr. H. K. J. Beernink vanmorgen in Amsterdam in het openingswoord tot de algemene verga dering van zijn partij. Hij deelde mee, dat het c.h. hoofdbestuur met al gemene stemmen tot het houden van het gesprek heeft besloten. Overigens waarschuwde mr. Beer nink ervoor, dat men niet moet den ken, dat bedde partijen, als het gesprek in mei wordt gehouden, in juni bot sa mensmelting zullen overgaan. Het kan best mogelijk zijn, dat beide partijen tot de conclusie komen, dat het 't meest verstandig is, de AR.Partij en de C.H.Unie te laten voortbestaan als zelfstandige politieke groeperingen, die echter meer contact gaan onderhouden dan tot dusver plaats vond en die sa menwerken waar samenwerking kan plaats vinden. Volgens mr. Beernink bestaan er momenteel onmiskenbare - - verschilpunten tussen beide ^eperin. over gen. Zou Nederland een belijdende Wat de verhoudingen tussen Rooms- Katholieken en reformatorische chris tenen betreft, er is momenteel sprake van toenadering op theologisch en ker kelijk terrein. „Ook hiier aal ieder zich kunnen verheugen in het tot stand komen van meer eenheid1, die dan als basis aal moeten hebben het geloof in Christus alleen. Zulk een eenheid, dlie er helaas nog niet is, zou op politiek gebied ver strekkende gevolgen kunnen hebben", al dus mr. Beernink. Niet ontevreden De unievooraittber toonde zich niet t protestantse volkskerk kennen, dan zouden de zaken wat gemakkelijker liggen. Moeilijker dan tot de A.R.-partij }eek ..Deze partij is moeilijk tot samenwer king te brengen". Mr. Beernink bleek niet bereid tot samenwerking, als de S.G.P. daarbij als voorwaarde stelt, dat geen vrouwen op de kandidatenlijsten ben recht op een plaats op de lijst en onze vrouwen zijn géén koopwaar!" CHU stelde program vast Is welvaartsstreven een goede zaak (Van onze parlementsredactie) Het Sociaal-Economisch Program van de CHU is gisteravond op de alge mene vergadering van de Unie in Am sterdam definitief goedgekeurd. Aan deze goedkeuring gingen een geani meerde discussie en het aanbrengen van enkele wijzigingen vooraf Een van de discussiepunten was. of in het program het streven naar welvaart voor allen dient te worden opgenomen De heer B. Bol uit Den Haag was een van degenen, die er de nadruk op legden, dat het streven naar welvaart niet het belangrijkste is in het leven. De voor zitter van de commissie, die het program ma heeft voorbereid, mr. dr. J. van Brug gen, wees er echter op, dat velen nog niet In de welvaart delen. Aanvaard werd ten slotte een amende ment van het Tweede-Kamerlid drs. D. F. van der Mei. waarin staat, dat de Unie wil bouwen aan een samenleving, waarin gerechtigheid en naastenliefde hun uit drukking vinden door het streven naar welvaart voor allen door een doelmatige en rechtvaardige voorziening van de geestelijke en stoffelijke behoeften. Bij de bespreking van de paragraaf over dfe bijstand aan de minder ontwik kelde gebieden werd gevraagd, of het wel juist is, te spreken over Nederlands Nieuw-Guinea. Mr. H. K. J. Beernink antwoordde, dat het zo in de Grondwet staat en dat deze benaming daarom moet worden aangehouden. Drs. J. van der Leeden vroeg, in deze paragraaf het bij zondere karakter van de verhouding tus sen Nederland en Indonesië te vermel den, zulks met het oog op de mogelijk heid, dat in de toekomst de historische betrekkingen met Indonesië worden her steld. Oud-minister Mulderije keerde zich tegen de paragraaf, waarin wordt ge pleit voor een „steeds ruimere plaats van het aandeel van inkomen uit ar beid in het nationaal inkomen". Vol gens hem blijft er dan voor het kapi taal te weinig over. Dr. Van Bruggen bestreed deze telling. Sinds 1900 is de verhouding tussen het aandeel van het 5 komen uit kapitaal en dat uit arbeid aanmerkelijk verbeterd en hij geloofde niet. dat een verdere ver- beterin/g onmogelijk is. Men moet niet. zeggf dat het inkomen uit kapitaal als inkomen slechter Is geworden. Men kan hoogstens zeggen, dat de belasting op het inkomen uit kapitaal te hoog ls. Er wor den per slot van rekening nog behoorlijke dividenden uitgekeerd, aldus dr. Van Bruggen. verkiezingen. Was het om Kamerverkie zingen gegaan, dan zou de C.H.U. een zetel hebben gewonnen. Hoogst merk waardig vond hij het, dat de P.v.dA., die 1952 en 1956 als regeringspartij heeft gewon nen. thans als oppositiepartij heeft verloren, terwijl de WD enige jaren ge leden als oppo sitiepartij heeft gewonnen en nu als rege ringspartij heeft verloren. Met het oot op» K BEEKNINK de blijdschap ....tevreden.... van prof. Oud, dat de VVD haar randstemmers kwijt raakte. zei mr. Beernink: „Zorgt dat de WD nog meer randstemmers kwijtraakt. Wat zal prof. Oud dan blij zijn''. Uitvoerig ging cbe unfcvoomzvtter in op die doelstollingien vam de PSP. Hij zei, dat de C.H.U. allerminst oorlogszuchtig is en oprecht streeft naar de wede onder de volkeren, maar dat het plicht is. het grondgebied te beschermen. „De PSP bewijst", zei mr. Beernink, „diat kleinie partijen in ons lamd wel de gelijk aan hun trek kunnen komen". En hiermee was hij genaderd tot de verde diging van zijn motie, die door de Tweede Kamer is aanvaard en waarin wordt gesteld, dat een partij om voor een Kamerzetel in aanmerking te kun nen komen, minstens een procent van de geldige stemmen moet behalen. Dit standpunt is niet ondemocratisch, aldus de heer Beernink. Zijn hoofdbe zwaar tegen de huidige regeling (nodig is 2/3 pot Van' het aantal stemmen) is, dat te kleine partijen een behoorlijke werkwijze van de Kamer belemmeren. „Nergens komt men in de democratisch ingestelde landen van West-Europa zo gemakkelijk aan een Kamerzetel als juist in Nederland''. Kritiek op mammoet Mr. Beernink zegde steun toe aan het beleid van het kabinet-De Quay, hetgeen niet wilde zeggen, dat hU geen kritiek had. Een groot deel van deze kritiek richt zich op dc mammoetwet. „Ons onderwijs is naar mijn mening met deze wet beslist niet gediend", zei h|j. „Ik heb alle waardering voor de bekwaamheden van minister Cals, maar ik laat mij door zijn mededeling, dat hü zal heengaan bij verwerping van het wetsontwerp toch niet weerhouden om tegen dc wet te stemmen. En in het belang van het on derwijs hoop ik, dat dc meerderheid van de Kamer dit zal doen". Drie wensen koesterde mr. Beer nink ten aanzien van het beleid, dat met betrekking tot de ambtenaren salarissen moeit worden gevoerd: ver betering van de salarissen van de lagere ambtenaren, idem van de mid delbare ambtenaren en ten slotte in williging van de gerechtvaardigde verlangens van de gepensioneerden. „Wij vragen hier een christeldjk-sooiaal beleid". Een uitermate moeilijk punt voor mr. Beernink bleek het wetsontwerp op d'e subsidiëring van de kerkenbouw, omdat daarin een bepaling voorkomt, die het mogelijk maakt, ook de bouw van huma nistische bezinningscentra te subsidiëren. „De overheid dient naar cli. opvatting Gods Naam te belijden. Doet zij dit door httmandstósche bezinningscentra te sub sidiëren? Ik meen stellig van niet! Een belangrijk deel van de Kamer voelt in het geheel niets voor dit wets ontwerp. Voegen zich daarbij de te standers van het subsidiëren van huma nistische bezdnningscentra. dOn be er een gerede kans. dat het ontwerp de eindstreep niet haalt Komend op d'e internationale verhou dingen onderstreepte mr. Beenmnik het toenemende belang van de hulp aan de ontwikkelingslanden. „Wij moeten bereid zijn, hiervoor een offer te brengen". Bedlenkingen koesterde de umievoorzdt- ter tegen De Gaulles plan tot vorming van een Europese politieke unie Raadsverkiezingen Een warme opwekking tot het volksdeel om zich actief in te zetten bij de komende gemeenteraadsver kiezingen volgde op een beschouwing over de positie van de gemeenten in het hedendaagse bestel. ,,De waar heid gebiedt te zeggen, dat de beteke nis van de gemeenten en daardoor van de gemeenteraadsverkiezingen in de loop der jaren is afgenomen". In theorie zijn de gemeenten nog zelf standige lichamen, maar hun afhanke lijkheid van het rijk, vooral in financieel opzicht, is dermate groot gewonden, dat de gemeenten in vele opzichten i lijken op rijkstoringen dan op zelfs dlge onderdelen van het Rijk der Neder» landen. Persoonlijk koestert de heer Beernink over de verwezenlijking van de decen tralisatiegedachte van het huidige kabi net geen grote verwachtingen meer. afstoten van subsidie taken van het rijk naar de gemeenten zoals is aangekon digd hjkt op decentralisatie, maar ie in feite niets anders dan een kwestie van vestzak-broekzak. "Men kan het beter achterwege laten, ook al omdat verschei denheid in die subsidiepolitiek van de duizend gemeenten in ons land zou zijn te verwachten. Een speciale zelfstandigheid vroeg mr. Beernink voor de grotere gemeen- ten. Zij zouden zelf de bijzonderheden van hun bestüua-sinirichtimg moeten be palen en het toezicht van het provin ciaal bestuur, dat momenteel voor grote en kleine gemeenten op gelijk® wijze geldt, zou voor de grotere ge meenten ingrijpend moeten worden beperkt. Is bij de Statenverkiezingen soms niet alle mogelijke activiteit aan de dag ge legd, bij de gemeenteraadsverkiezingen moet alle laksheid afwezig zijn. Men moet ervoor zorgen, dat geen enkele christelük-hlstorische stem verloren gaat en dat het totaal aantal stemmen belang rijk zal stijgen. De kansen voor de C.H.U. zün groter dan menigeen denkt, zei de heer Beernink. Wanneer er maar gewerkt wordt, valt ook resnltaat te bereiken. In dit verband maakte de unievoorzitter met vreugde gewag van de resultaten van de ledenwerfactie, die ertoe hebben geleid, dat de C.H.U. thans 50.000 leden telt. Nieuw-Guinea Wij staan open voor elke oplossing van het Nieuw-Guineavraagstuk, mits het een oplossing is, waarbij de Papoea'! zich niet door ons bedrogen voelen, ze zei de heer Beernink over het Nieuw- Guineaprobleem. Wij zullen er een keer weg moeten, stelde hij, maar wanneer wij gaan, mogen wij er geen chaos achter laten. Mr. Beerndrik betreurde het, dat het nodig ig geweest, militaire versterkin gen naar Nieuw-Guinea te zenden. Hij zag echter, gezien de dreigementen en maatregelen van Soekarno, geen andere mogelijkheid. Van harte hoopte hij, dat botsingen zullen uitblijven en dat het gezond verstand alsnog zal zegevieren. Ernstige kritiek had de heer Beernink op de houding van de PvdA. Het zal haar als oppositiepartij sieren, als zij haar houding zad willen herzien. De unievoareatter besloot: „Ik weet. dat de regering naar een behoorlijke oplossing streeft. Wij kunnen haar geen oplossing aan de hand doen. Wij kunnen haar wed steunen. Zo lang zij streeft naar een vreedzame en rechtvaardige oplossing, dienen wij achter de regering te staan". Kolendamp doodt jong echtpaar Het echtpaar C. J. J. Jillinks-Gerrits, waarvan de man dertig en de vrouw achttien jaar oud is, ls in de afgelopen nacht in het Hllversumse woonwagen kamp het slachtoffer geworden van ko lendampvergiftiging. Man en vrouw gingen gisteravond omstreeks kwart over tien naar bed. In de nog vrijwel nieuwe woonwagen werd een kolenhaard ge stookt. Vanmorgen trof men het echt paar levenloos aan. C.H.-jongeren vieren j zevende lustrum De Federatie van Christelijk-Hlstori- sche Jongerengroepen gaat aan het eind van deze maand het 35-jarig be staan vieren. De jaarlijkse alg. vergade ring, ditmaal te houden op zaterdag 28 april te Zwolle in Hotel van Geijtebeck. draagt een duidelij k lustrum teken, 's Middags zullen twee prominente CHU- leiders het woord* voeren, te weten de minister van justitie, mr. A. C. W. Beer man en de Unievoorzitter, het Tweede Kamerlid mr. H. K. J. Beernink. Op deze bijeenkomst zal ook het eerste exemplaar worden aangeboden van de jubileum-uitgave: een bundel met „poli tieke terreinverkenningen van meer dan één generatie", waaraan ook medewer king is verleend door politici, die niet tot de CHU behoren. Federatie-secretaris W. Jongeneel heeft zich. evenals alg. adjuncte mej. G. Mak- kinga, niet herkiesbaar gesteld. In him plaats zijn gekandideerd mej. D. Huizing te Smilde. nu 2de secrtaresse en mej. J. Wieten te Apeldoorn. Aansluitend op de alg. vergadering volgt de jubileumconferentie, die tot domicilie heeft „Het Trefpunt" te Ermelo conferentieoord, dat destijds nog ge sticht is op initiatief van de Federatie. Hier zal centraal staan de vraag, wat in de komende jaren het geluid van de CHU moet zijn. Korte inleidingen daarover zullen gehouden worden door de heren A. n Duist (Hilversum). G. Kamphuisen (Gouda) en A. Pol (Gorkum). ETHERGOLVEN Zes reportages uit het Oosten beelden uit Nepal zullen laten zien hoe aan de voet van de Himalaya nog mid deleeuwse levenstoestanden heersen. Er is telkens veel aandacht besteed aan het huiselijk leven en daarvan zullen spe ciaal de huisvrouwen kunnen genieten. We mogen t.z.t dus enkele interes sante reisfilms van de NCRV-televisie De NCRV-regisseur Dick van Bommel is samen met cameraman Didier van Keekenberg zeven weken op reportage- verwachten reis geweest in Japan, Pakistan en Nepal. Het team heeft een avontuurlijke JVURV brCUflt Pvffllialion gehad en legde rijdende of vlie- T gende zo'n 40.000 km af. Het resultaat ls een aantal filmstro ken die tezamen meer dan 5 km lang zijn en waaruit nu, in 40 dagen, zes televisiefilms worden samengesteld. Dat is nog een heel werk, maar daarna zul len de kijkers grote delen van de ge maakte reis nog eens kunnen meebe leven. Op het Japanse eiland Innoshima professor Higgins. heeft het team opnamen gemaakt van het leven van een boerenfamilie, dat zij een poosje meemaakten, compleet met ontbijt van gedroogd zeewier en vis soep. In West-Pakistan volgde een ver rassende ontmoeting met de Nederland se dokter Van Walraven, die toen juist een van de drukste dagen in zijn prak- „luat.lw._llllM, tijk beleefde 130 oogoperaties op één oliste: klaas dag had hij te verrichten. En de meeste tijd werkte hij bij het licht van zak lantaarns omdat door blikseminslag het elektrische net was beschadigd. DUkenbouw cn waterkrachtinstalla ties vormen de hoofdbestanddelen van de reportages over Oost-Pakislan en op het beeldscherm De NCRV zal op donderdag 31 mei het toneelstuk „Pygmalion" van Ber nard Shaw op het televisiescherm brengen. Dit is het stuk, waarop de musical ,My fair lady" is geïnspireerd. We zullen dan, in het oorspronkelijke spel Kitty Janssen zien als Eliza Doo- little en Han Bentz van den Berg als vanavond t. 19.00 Nwb cn weer. af, praaüjo 19,19 Leger 'Ij laaglan-ders ln het hoogge bergte?. lezing 31.30 Licht ork 21 50 Kant tekeningen bij de voorpagina 22.00 —31.00 Nws, Hilversum II, 298 m. 19.00 V d kinderen 19.10_ VARA-Varia en lichte gram i9,30 De "PtE Koninklijke bond van christelijke zang. en oratorlnmverenigingen heeft in 's-Hertogenbosch zijn bondsda gen en tevens de 76ste jaarvergadering gehouden. Vertegenwoordigers van 58 „Ben jij daar, vader?" roept Teeuw. Hij wacht het antwoord niet af wie anders zou er zo laat het erf op komen rijden? De wagen staat stil. Teeuw pakt het kopstel van de bles beet en zijn vader klautert van de voer- mansbank. Samen beginnen ze het paard uit te spannen en onder dat werk door informeert de boer naar de blaarkop. Die is er niet best aan toe 'veel zieker dan vanmorgen. En een paar andere beesten zijn ook niet helemaal in orde. Daar schrikt Korevaar van: meer beesten ziek! Da's dan een erge ziekte. Als het maar geen vee pest is! Hij zegt dat woord niet, alsof hij bang is, dat de zaak er door verergeren zou. Teeuw rijdt de wagen de schuur in; zijn vader stalt het paard. Dan gaan ze samen naar binnen. Er is een vuur onder de schouw en op de tafel branden in lage kandelaars een paar vetkaar sen. Dingena Korevaar is bezig met de avondkost; ze tilt juist de ijzeren kookpot van de ketelhaak. Als haar man en haar zoon binnen komen kijkt ze om. „Het maal is klaar", zegt ze en zet de pot midden op tafel. „We zullen aanschuiven". Dat doen ze: vader en moeder, Teeuw en de an dere kinderen. Teeuw mag als zijn ouders zit ten: hij is de oudste. Een forse knaap. De anderen Derck en Aai en Geurtje moeten onder het eten staan- Gijs bidt hardop. Als hij „amen" heeft gezegd, zeggen de drie kleinen hun tafelgebed. Dan begint het eten. Ieder schept uit de grote pot. Spek van eigen slacht en erwten van eigen teelt. Dingena wacht om iets te vragen tot de eerste honger is gestild: als Gijs aan tafel zit, heeft hy eerst voor niets anders aandacht dan voor wat de pot schaft. Maar na een poosje begint ze toch. Ze wil weten, wat haar man op de molen van Ver- heyen heeft afgeland en wat bij de bakker. En of er nieuws is in de stad. Nee, veel nieuws heeft Gijs niet gehoord. Wel Afgewende ondergang door H. TE MERWE veel praat. In „De vergulde hooywagen", vertelde de stads-chirurgijn van een zieke, die misschien de pokken heeft en een paar andere lui hadden het er over, dat er mogelijk oorlog komt. Met Frank rijk. Dingena kijkt verbaasd: noemt Gijs dat geen nieuws? Verschrikkelijk nieuws is het. Maar haar man schudt het hoofd. Dat van die pokken kan best niet waar wezen; die pillendraaier was zelf nog niet zeker van zijn zaak. En die oorlog daar lopen immers al een poos geruchten over. „Die taveerne-praat, is van geen het minste be lang. Onder het gelag wordt zoveel gezegd", be weert hij. Hij wil zijn vrouw geruststellen. Zoals hij dat zichzelf wil. Toch helemaal lukken doet het niet. De schaal is intussen leeg gegeten en de vader zegt: „Derck, geef het Boek eens aan". Derck loopt naar de hoek van het vertrek, waar op een eikenhouten lezenaar de grote keurbijbel ligt. Met glimmende, koperen hoeken en glimmen de, koperen klampen. Het boek is zwaar de jongen heeft er een vracht aan. Hij komt er mee naar de tafel en legt het voor vader neer. Die ontsteekt een kaars. Net wil Gijs de klampen loshaken, als buiten ge rucht komt. Er wordt op de deur geklopt; er wordt aan de knop gemorreld. Teeuw staat op en doet de bovendeur open. Kijkt in de donkere avond. Regen waait hem in het gezicht. „Goed volk", hoort hij zeggen. Hij ziet twee mannen, maar herkent de stemmen noch de gestalten. „Wie?" vraagt hij. Het zijn een paar zwervers. Met klaaglijke stem vragen ze om een hap eten. Ze hebben de hele dag gelopen, ze zijn nat en koud en moe. Teeuw luistert zonder de onderdeur open te doen. Hij kijkt achter om, naar vader en moeder. „Laat die mensen binnen komen, Teeuw", zegt moeder Dingena. Ze heeft meelij met de arme drommels; het half-gehoorde verhaal van de treu rige stem heeft dat gewekt. Teeuw draait de onderdeur open en laat de zwervers in. Wat aarzelend lopen ze op de tafel toe; kijken begerig naar de schaal. Die is leeg. Dingena Korevaar ziet dat kijken. „Er is meer", zegt ze. Ze wijst de twee een zit gaat naar de schapraai. Daar ligt een stuk koud vlees; daar ligt een stevige boerenmik. Ze zet de spijzen op tafel. Snijdt plakken van het vlees en dikke stukken van het brood. Reikt die aan de onverwachte eters. „Dank je wel, vrouw", zegt de één en zet zijn grage tanden in de boterham. Hij eet schrokkerig, de wangen bol. Zijn maat doet als hij. Geen van de beide zwervers bidt. Dingena ziet dat en ze schudt afkeurend het hoofd. Bedenkt dan verontschul digend, dat de venten zeker uitgehongerd zijn. Maar goedkeuren dat ze vergeten te bidden, kan ze niet. Als ze nieuwe boterhammen klaar maakt en die aan de zwerver reikt, zegt ze: „Wij zijn hier gewend, voor ons eten te bidden". De mannen kijken elkaar even aan dan zegt de één: „We rammelden van de honger". Hij neemt zijn vale, vilten hoed van het hoofd en zijn maat volgt zijn voorbeeld. Dan houden ze de hoed voor het gezjeht. Bidden ze nu, of doen ze maar alsof? Dingena weet het niet en ze vraagt er ook niet naar. Waarom zou ze, als de kerels huichelen, hen ook nog tot liegen brengen? Wordt vervolgd) aangesloten koren namen hieraan deel. De eerste congresdag werd in feestelijke stemming doorgebracht en besloten met een druk bezocht concert in de Neder lands Hervormde Kerk, dat gëgeven werd door de koren „De Lofstem" en „Excelsior" uit 's-IIertogenboseh en het Evangelisch-lnterkerkelijk koor uit Gent Nadat dinsdag de congressisten door burgemeester mr. R, Lam boo y ten stad- huize waren ontvangen, heeft voorzitter H. Brune de jaarvergadering geopend met een rede. waarin hij met name in het Noorden en Oosten van het land voor de christelijke koren een nieuwe bloei periode constateerde. Hij achtte daarom de tijd gekomen voor een intensieve pro- paganda-actie. Hij memoreerde uit het afgelopen jaar de oprichting van de groep kerkkoren en van de christelijke dirigentenorganisatie, van welke laatste dr. Anton van der Horst het voorzitter schap op zich heeft genomen. Het jaarverslag maakt melding van een tekort aan dirigenten en doet een beroep op jonge musici zich ertoe te zetten om met de koorzang nader kennis te maken en zich voor de leiding ervan te bekwa men. Ook pleit de secretaris in zijn ver slag voor meer moderne programma's. De aftredende bestuursleden werden ln de jaarvergadering allen bij acclamatie herkozen, Bijzondere hulde braoht de voorzitter aan de penningmeester van de bond. de heer Van der Bilt, die geduren de 25 jaar deel van het hoofdbestuur heeft uitgemaakt. Er werden hem enkele bloemwerken aangeboden. De heer H. Feenstra uit Den Haag was 20 jaar lid van het hoofdbestuur, terwijl verschil lende leden van dit college wegens hun tweede lustrum werden gehuldigd. Mee gedeeld werd nog, dat in de laatste week van september onder het motto „ga zelf zingen" een zangweek zal worden geor ganiseerd. De recherche van het bureau Singel In Amsterdam heeft de 53-jarige procu ratiehouder-kassier A, F. uit Baarn aan gehouden, die verdacht wordt van ver duistering in dienstbetrekking van een bedrag van f 50.000. KWG en het Concilie, lezing. VIPRO: 19.30 V d jeugd. VARA20 00 Nws 30.06 Lichte muz 20.35 Zestig Jaar levenservaring, le zing 20.50 Dc gouden stemmen van deze 20 Ontmoeting ln i Radio Philharm te22.20—22-30 ioenschap 47/1 7J Het Europees bijjartkamploe V.te Nijmegen. Beschouwing do< 3.55—24.00 Nws vanavond NTS: 17.00 Jeugdljourn. AVRO: 17.10— 17 45 V d kinderen. NTS: 20.00 Journ en wecroverz. KRO: 20.20 Woord cn beeld 20.35 Van onze sporlredakteur 21.00 Piste: gevar progr 21.40 Verkeerverkeerd 21.55 Istanfbiel stad rond de gouden hoorn documentaire 22.15 Epiloog. Programma voor morgen Hilversum I, 402 m. KRO: 7.00 Nws 7 15 Klass muz (er) 7.30 V d Jeugd 7-46 Mor gengebed en overweging 8.00 Nws 8.15 Pluk dc dag (gr) 8.50 V d huisvrouw 9 36 Waterst 9.40 Klass muz (gr) NCRV: 10.00 Gram 10.03 Oude muz (gr) 10-15 Morgen dienst 10.45 Gewijde muz (gr). KRO: 11.00 V d zieken 11.45 Gewijde muz 12.00 Mid dagklok-noodklok 12.04 Licht lunchconc (gr) 12 25 V d boeren 12.35 Meded ten behoeve van land- en tuinbouw 12 38 Lich te gram 12 50 Act 13.00 Nws 13.16 Platen, nieuws 13.30 Melodieën-Cascade. NCRV: 14 00 Promenadc-ork en aoliaten: Opera klanken 14.45 Oude muz (gr) 15.06 Der Himmel lacht, die Erdo Jubillerct, can tate (gr) 15 30 Licht ensemble 16 00 Ver kenningen ln de bijbel 16.20 Oude muz 16.50 Gitaarspel (gr) 17.00 V d Jeugd 17.30 Jazz-club (gr) 17.40 Bouraber 17 45 Vocaal ensemble (gr) 17.55 Instrumentaal septet: lichte muz 16.15 Sportrubrlek 1830 Vocaal ensemfole 18 50 Sociaal perspectief Hilversum II, 298 m. AVRO: 74» Nwa 7.10 Ochtendgymnastiek 7-20 oehterwtvarla (gr) VPRO: 7,5o Dagopening AVRO: 8.00 Nws 8 15 Lichte grammofoonmuziek 0 00 11.15 Radio lj ding (gr) 10.50 Voor houdelljke zak- Filharmonisch orkest 12 00 Lichte muziek en zangsolisten 12.30 Mededelingen t b v. land. en tuinbouw 12 33 Uit het bedrijf*, leven, lezing 12.43 Orgel en zang 13 00 Nws 13.15 Mededelingen en actualiteiten 13 25 Beursberichten 13 30 Lichte orkest muziek cn zangeollst 14.00 Joodse Paas- liederen 14.45 Planorecital (gr) 14-30 Voor dc vrouw 15,05 Lichte orkestmuziek cn zang I gr) '5 30 Actualiteiten 16 00 Van vijf: gevarieerd progri notedoj dc Jeugd '7 30 Voor 21 00—22.40 De Komiek T.V.-spel

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7