Prof. Dr. K. Dijk benoemd tot erevoorzitter der Unie Een kanttekening Dr. B. Rietveld opvolger Lichamelijke opvoeding kan optimistisch zijn Een woord voor vandaag N.O.T.-Hilversum is bij voorbaat al succes Ouders weigeren uitzending van nerveuze kinderen Betere bestrijding van pijn en griep! Chefarine 4 Tussen schoolpoort en huisdeur EENKOSTGANGER IN HET GEDING 2 LOF VOOR DE GEMEENTEN Nederlandse gemeenten hebben, sedert Thorbecke's gemeentewet werd ingevoerd, veel goeds tot stand gebracht. Op veelszins uitnemende wijze wisten de gemeentebesturen zich aan te passen aan de eisen die de moderne ontwikkeling, in verband vooral met de toeneming der stedelijke bevolking, stelde. Ook tal van plattelandsgemeenten deelden in de vooruitgang, ten dele als gevolg van de steun van rijk en provincies. Hetgeen hier te lande op het gebied van de volksgezondheid, van de volks huisvesting en stadsuitbreiding, van het onderwijs, van de voorziening der burgerij met water, gas en electriciteit, enz., van het verkeer, van haven werken, door of althans met krachtige medewerking van de gemeentebe sturen is bereikt, mag gezien worden. In geen enkel land kunnen de ge meentebesturen op grotere prestaties wijzen. En de aandrang tot velerlei werkzaamheid ging niet alleen van energieke burgemeesters, maar in vele gevallen vooral van de raden en van de door deze gekozen wethouders uit. Knappe bestuurders zijn hier naar voren ge treden óók uit sociaal lagere kring. Toegewijde burgers hebben als raads leden in openbare vergaderingen en in commissies dikwijls uitnemende ad viezen gegeven, waarmede de met voorbereiding en uitvoering belaste dien sten rekening hielden. Er was meermalen kritiek in pers en sociëteit. Maar itf was niet altijd van degelijk gehalte. Zij werd soms uitgeoefend door personen, die zich te goed en te voornaam achtten om lid van een gemeenteraad te zijn. Ook wel door nazaten van vroegere regentenlamilies, die zich met de democratisering der bestuurslichamen niet konden verenigen. Veel kritiek kwam uit verkeerd Inzicht en uit zeker groepsegoïsme voort. Een minder goede indruk verkreeg men echter soms ook uit het optreden van bepaalde raadsleden, die te wei nig rekening hielden met beperkte financiële mogelijkheden. Maar de vaak felle kritiek had toch haar goede zijden. Zij spoorde aan om de dingen van alle kanten te bezien, om alle beslissingen vooraf degelijk te overwegen. Het werken onder de kritisch gerichte ogen van het publiek bewaarde mede voor corruptieve praktijken, die dan ook in ons gemeente leven slechts zelden zijn voorgekomen. Verschillende gemeentebesturen zouden er zelfs op kunnen roemen, dat zij pioniersarbeid hebben verricht en mede de stoot hebben gegeven tot wette lijke voorzieningen. Wij denken hier oa. aan de regeling der winkelsluiting, aan werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling, aan de ontwikkeling van het georganiseerd overleg. In de latere jaren zijn tal van onderwerpen, voorheen uitsluitend of bijna uitsluitend aan gemeentelijke zorg toevertrouwd, binnen de sfeer der rijks- overheidsbemoeiing getrokken (winkelsluiting, toezicht bioscopen enz.) Veelal kunnen de gemeenteraden nog wel enkele variaties in de bepalingen maken, die verband houden met plaatselijke toestanden. Maar dat is toch niet meer dan een beperkte vrijheid. De zondagswetgeving is reeds van oude datum. Maar zij werd gedurende vele jaren slecht nageleefd. Met de nieuwe zondagswet zijn wij echter niet onverdeeld gelukkig, ook al kunnen de gemeentebesturen nog wel enige rekening houden met de geest der bevolking. De grondwet huldigt het beginsel van zelfstandigheid der gemeente binnen de sfeer van haar huishouding. Ook de gemeentewet geeft ruime bewegings vrijheid. Alleen wordt verboden, dat plaatselijke verordeningen zouden treden in hetgeen van algemeen rijks- of provinciaal belang is. Voorts is er het toezicht van hogere organen, met name de financiële controle van ge deputeerde staten. Al wordt dus de autonomie begrensd, het terrein, waarop de gemeenten zich kunnen bewegen, is toch altijd nog vrij ruim. Ook Oppenheim, de kenner van het gemeenterecht bij uitnemendheid, heeft dit erkend. Maar heel de ontwikkeling dringt in de richting van uitbreiding der werk zaamheid van de landelijke overheid. Tegen alle centralisatiezucht past even wel verzet onzerzijds. Wat aan de gemeente overgelaten kan worden, moet bij haar blijven. Toezicht van hogere organen op fiscale en financiële regelingen is echter on vermijdelijk. Staat, provincie en gemeente trekken immers uit dezelfde bron bun inkomsten: het volksinkomen. Na een voorzitterschap van drieëndertig jaar heeft prof. dr. K. Dijk bij de Unie Een School met de Bijbel de hamer neerge legd. Had hij indertijd die hamer in handen genomen van ds. A. de Geus te Lemmer bij wie hij lang geleden ter catechisatie was gegaan hij mocht de hamer thans overdragen aan dr. B. Riet veld te 's Gravenhage-West, één van zijn eigen oud-catechisanten. Het afscheid van de Unie verliep niet zó maar. De tweede voorzitter, prof. dr. G. P. van Itterzon, sprak de scheidende praeses toe. Daarbij bracht hij in herinnering dat prof. Dijk de Unie (en als tweede voor zitter ook de schoolraad, zelfs zesen veertig jaar) had mogen dienen om dat hij van huisuit liefde voor het christelijk onderwijs had meegekre gen. In het onderwijs had prof. Dijk alle rangen doorlopen, van leerling tot hoogleraar, maar speciaal de Unie had hem na aan het hart ge legen. Irenisch Prof Van Itterzon roemde de aftre dende functionaris als iemand van breed-gereformeerde opvatting, bij wie de eenheid van Christus een bijzondere band met velen uit andere kerken had gegeven. Een irenisch gevoel van sa menbinding kenmerkte prof. Dijk dat had de Unie goed gedaan. Daarom meende men prof. Dijk moeten benoemen tot erevoorzitter van de Unie, een eer die vóór hem slecht* was bewezen aan jhr. mr. P. J. Elout van Soeterwoude. Mr. J. J. Hangelbroek te 's-Gravenha- ge, secretaris van de Unie, die al de jaren van prof. Dyks presidium met hem had samengewerkt, eerde de voor zitter inzonderheid omdat het iemand was ..op wie men altijd kon rekenen". Prof. Dijk bracht dank voor de hem bewezen eer, al zei hij even te huive ren nu men hem naast Elout van Soe- .want Akkertjes zijn Instant cachets met 4-voudlg werkend micropoeder. Ontdek óók de wel daad van Akkertjes Niet alleen werd gistermorgen een rede voorgelezen van de in de paasnacht overleden staats secretaris Stubenrouch bij de opening Van de nationale on derwijstentoonstelling, ook voor de bijeenkomst van de leraren lichamelijke opvoeding had hij een felicitatierede klaar. Deze werd voorgelezen door dr. J. Miedema, chef van de afdeling lichamelijke vorming en sport van het ministerie van o., k. en w. In deze rede wordt vastge steld, dat er bij het eeuwfeest van deze vereniging aanleiding is voor een optimistisch geluid. De jaren na 1945 hebben over een breed front een duidelijke kentering ten goede tfc zien gegeven. De publie ke opinie ten aanzien van de lichame lijke opvoeding heeft zich in de laatste jaren belangrijk gewijzigd. Ouders en opvoeders realiseren zich in snel toene mende mate dat ook aan de lichame- lijke vorming van de schoolgaande jeugd de nodige aandacht dient te wor den besteed. School- en gemeentebesturen zijn zich veel meer dan in vroeger jaren be wust van de noodzaak tot het treffen voor de lichamelijke noodzake lijke materiële en personele voorzie ningen. Pers. radio en televisie beste den veel aandacht aan dit vakgebied. En ook van wetenschappelijke, méér in het bijzonder van medische zijde, wordt steeds krachtiger steun geboden aan hen die een goede verzorging van de lichamelijke vorming op de scholen voorstaan. Het is zeer verheugend voor B«rotp«n t. OldAroA: J. van Wl«r i* '"."g""' t. Putten; te Gouda tvac. P.P.J. Mo.,- lichamelijke op »ter): C. Vos te Bennekom. Mishandelde jongen nog niet bij kennis De toestand van de 15-jarige Arie Ver- nooy uit Vleuten, die vorige week woens dagavond zwaar werd mishandeld door de ex-verloofde van zijn zuster, is nog zorgwekkend De jongen was gisteravond nog steeds niet bij kennis. De dader, de 21-jaxige J. van E. uit De Meem is voor de officier van justitie in Utrecht geleid. De officier, mr G. W. von Meyenfeldrt, vermoedt dat Van E. met voorbedachte rade geweld heeft gepleegd. Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Kuinre (toez.): Th. de Haart, laatstelijk predikant te Dja karta. woonachtig te Groningen. Beroepbaa retelling P. Oskamp, kand.. Lordenstraat 76 rood te Haarlem is be roepbaar. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Rotterdam-C (vac. Joh. P. de Boer): A. Reen te Alkmaar; te Zuid-Beijerland: G. Grfcve, hulppred. te Breaker». Aangenomen naar Zuidlaren (2e pred. plaats): A. Riddersma te Schet ter» (Fr.); naar Utrecht N. ivoor miss. arbeid in Brazilië): K. Kuiper, kand. te Daarle. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJG.) Beroepen te Zuidhom: L. W. G. Blokhuis te Zevenbergen Aangenomen naar Wageningen: H. de Jonge te Gees (Dr naar Twijzel Fr. K. van den Belt, kand. te Zwartsluis, die bedankte voor Pernis. CHRIST- GEREF. KERK Tweetal te Zutphen (vac. J. H. Car- lier): A. W. Drechsler te Vlissingen en J. M. Visser te Dokkum. Beroepen tc De Krim: D- Henstra te Delft: te Schiedam: G. de Vries te 's-Gravendeel. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te Middelburg: A. Vergunst te Rotterdam-C. cn A. Hofman te Zeist, waarvan eerstgenoemde beroepen is- UNIE VAN BAPT. GEM. Bedankt voor Hoogeveen: S.J Zijlstra te Eindhoven. BOUWPLATEN plakt u met Ceta-Bever^ voeding, waarvan vooral de laatste ja ren en het parlement en de rijksover heid blijk geven, aanzienlijk veel gro ter is dan voorbeen ooit het geval is geweest. Vooruitgang In de door de heer Miedema voorge lezen toespraak wordt voorts opgemerkt, dat in dc sector van het lager onder wijs na de tweede wereldoorlog ver scheidene honderden gymnastieklokalen en talloze buiten speel- en oefengelegen heden tot stand kwamen. Werd voor 1940 bii vrijwel geen en kele nijverheidsschool onderwijs in de lichamelijke oefening gegeven, daar is dit thans bij een zeer hoog percentage van deze scholen wel het geval. Het aantal gymnastieklokalen groeit geleide lijk en vele honderden leraren en lera ressen in de lichamelijke oefening zijn thans in deze sector van het onderwijs tewerkgesteld. Taalleraren in Wenen bijeen den onder auspiciën van de ..Internatio nale Federatie van Leraren in de Mo derne Talen". De heer D. M. van Wil ligen. rector van het Jacq. F. Thijsse- lyceum te Heemstede is algemeen voor zitter van deze federatie. In de sector van het vooibereidend hoger eö middelbaar onderwijs, waar de situatie reed? in vroeger jaren rela tief gunstig was, is en wordt hard ge- wefkt om in dé steèdi toenemende be hoefte aan oefengelegenheid en vakle raren te voorzien. De steun van de rijksoverheid aan de instituten die de opleiding van lera ren in de lichamelijke oefening verzor gen is in belangrijke mate toegenomen, terwijl door een daartoe ingestelde com missie wordt bestudeerd of en op wel ke wijze wetenschappelijk onderzoek en studie op het gebied van de lichamelijke opvoeding door de universiteiten zal kunnen worden ter hand genomen. Met u realiseer ook ik mij zeer wel dat er op uw vakgebied nog tal van lacunes zijn, die nodig moeten worden opgevuld. Anderzijds meen ik dat be langrijke verbeteringen te bespeuren zijn. Wat gedurende de laatste vijftien jaren, binnen het raam van de moge lijkheden. tot stand is gekomen, wijst uit dat wij met elkander, mede dank zij de door uw vereniging ontwikkelde propagandistische en voorlichtende ac tiviteit. op de goede weg zijn, zo zei de heer Miedema. Wetsontwerp voor opleiding van kleuterleidsters Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp Ingediend dat beoogt de oplei ding van leidsters bij het kleuteronder wijs in een driejarige inplaats van een tweejarige" dagcursus te doen geschie den en de opleiding voor hoofdleidster in een eenjarige cursus, met een gering aantal lesuren per week. De tweejarige opleiding tot leidster, zo staat in de memorie van toelichting, is te kort. omdat enerzijds de leerlingen zich gedurende de opleiding een redelijk inzicht moeten verwerven in een aan tal vakken, waarin zij tevoren nimmer onderwijs hebben genoten en anderzijds een aantal vakken op de opleidingsscho len in gehele nieuwe zin wordt onder wezen. Door de tweejarige opleiding voor leidster om te zetten in een driejr rige zal het onderwijs vruchtdragendt kunnen zijn en zal de jonge leidster bo vendien een jaar later en veelal dus rij per in functie treden. De studie voor de akte als hoofdleidster zal dan aanzien lijk kunnen worden bekort. Niet alleen kan de duur van deze studie worden te ruggebracht tot een jaar. doch ook zal het aantal cursusuren in dat jaar slechts ongeveer de helft behóeven te zijn van het aantal uren dat thans per jaar aan een cursus voor hoofdleidster wordt ge geven. Aan een zestal opleidingsscholen zal nu bij wijze van experiment worden toe gestaan te werken met een cursusduur zoals in het ontwerp wordt voorgesteld. Scholen kunnen niet dadelijk beginner, met een omgezette cursusduur omdat anders twee jaar na de omzetting vrij wel geen nieuwe kleuterleidsters be schikbaar zullen komen. Voorgesteld wordt daarom deze wet op 1 september 1964 in werking te dben treden. Onderwij sconferentie Europese Beweging Van Nederlandse zijde wordt, dank Beekbergen (Gld. een onderwijs-confe- zij een subsidie van het ministerie onderwijs, kunsten en wetenschappen, en door de medewerking van de ..Vereni ging van Leraren in de Moderne Ta len", door een grote delegatie aan dit congres deelgenomen. Op een der algemene vergaderingen zal als spreker optreden de inspecteur van het v.h.m.o., dr. Jos. P. Chr de Boer, over het onderwerp: ..Noodzake mogelijkheden lijkheden i I derwijj Itijd". rentie plaatsvinden speciaal bestemd voor U.L.O.-leerkrachten. In deze eerste conferentie over de Europese integratie en het U.L.O., zul len voordrachten gehouden worden over de ontwikkeling van de Europese samen werking. de Europese Gemeenschappen, het talenprobleem in West-Europa, de Europese integratie in het geschiedenis- en in het aardrijkskunde-onderwijs. als mede over de Europese gedachte in I enige andere vakken van de U.L.O.- IschooL in gewone breuken niet ziet in het licht van de ere Gods, die schiet het doel van de christelijke school voorbij." Nadrukkelijk herinnerde prof. Wate rink er aan, dat de christelijke school (Van een onzer verslaggevers) niet gegroeid is uit de antithese, maar uit het verbond, uit de zienswijze der verantwoordelijkheid van de ouders voor hun kinderen. Dit bepaalt het karakter van de chris telijke school als pedagogisch probleem. Die christelijke school heeft een aparte Als Jezus, door de gesloten deuren heen, ineens in het midden van de kring der discipelen verschijnt is er grote vreugde. We hebben de Heer gezien, vertellen ze opgewonden bij dien* thuiskomst tot Thomas. We hebben de Heer gezien. Maar zo zij mochten denken, dat Thomas ervan onder de indruk komt, hebben ze het mis. Hij haalt de schouders op en verklaart botweg het niet te geloven. Thomas is de man van het: eerst-moet-ik-het-ziende man, die vult u verder zelf inaar in. Ongelovige Thomas is in de geschiedenis zijn naam geworden. De wereld is vol van ongelovige Thomassen, vol van mensen, die weigeren te geloven omdat zij het niet hebben gezien, die met koel verstand alles willen benaderen en vergeten, dat er dingen zijn, die alle verstand te boven gaan. Tot hen spreekt de Heer zoals Hij sprak nadat Thomas de kruiswonden had betast: „Zalig zijn zij. die niet gezien hebben en toch geloven" (Johannes 2029). Zalig zijn zij, die de moed hebben hun verstand uit te schakelen en blij als een kind durven zeggen: Ja Heer, ik geloof. terwoude had geplaatst. Hij zag achter alles wat hij had mogen doen en vangen het woord ..genade" staan. Tot prof. Van Itterzon, met wie twintig jaar had samengewerkt en mr. Hangelbroek sprak hij een persoon lijk woord van dank. De werkers en Seestverwanten van de Unie wenste hij >e. dat zij de kracht mochten ontvan gen de christelijke school overeenkom stig haar eigen karakter te bewaren. Prof. dr. J. Waterink, oud-hoogleraar aan de Vrije Universiteit, spraje over de christelijke school als pedagogisch probleem. (Van de huishoudelijke zaken stippen we aan, dat de Unie-collecte 1961 al weer een hogere opbrengst had: totnog toe is ƒ452.639.74 afgedragen.) Gevaar Prof. Waterink stelde voorop, dat men de school meer ziet als onderwijsinstel ling dan als opvoedingsinstituut. Toch is de didactiek ondergeschikt aan de pe dagogiek. Bij dat woord pedagogiek vestigde de hoogleraar de aandacht op het gevaar dat men de school teveel onder invloed laat komen van wat zich ,,de weten schappelijke pedagogiek" noemt. Het griezelige is namelijk, dat deze wetenschap zich komt aandie nen als neutraal Het gaat immers om vaststaande, door de wetenschap naar voren gebrachte feiten. Volgens prof. Waterink gaat dat echter niet op. Elke wetenschap baseert zich op bepaalde vooronderstellingen. Verschillende zogenaamd neutrale we tenschappelijke pedagogieken moeten door een christen worden afgewezen, al zit de goddeloosheid er soms verschrik- theologische pedagogiek". Prof. Wate rink noemde dat nonsens. Men legt het de bijbel bezig wil houden. Maar wat men bedoelt is noch theologisch, noch pedagogisch. Bij de opvoeding komt dt theologie in eigenlijke zin niet te pas. De enige voor de (christelijke) opvoeding ziet geloof in de heilige schrift. Daarom kan men de christelijke school aanduiden als „de school uit het ge- Christenonderwijzers aan overheidsscholen vergaderden Gisteren heeft de Vereniging van Christenonderwijzers in Overheidsscho len in „De Oude Tram" te Amersfoort haar 44ste jaarvergadering gehouden. Deze stond onder voorzitterschap van de heer M. J. Geudeke. In de morgen- vergadering sprak ds. M. Groenenberg over ,.de visie der achttien en het open baar onderwijs". Spreker wees er on der meer op, dat er van gereformeerde zijde in bepaalde kringen meer begrip ontstaat voor het christenzijn in de sa menleving. Dit houdt in, dat men ook de taak van de christen-onderwijzer in de openbare school anders kan gaan zien dan jarenlang het geval is geweest. In de middagvergadering hield het i van de vereniging, de heer J. G. J. van Booma een inleiding over het on derwerp: „Is wijziging van de statuten wenselijk of noodzakelijk?". „Koninklijk" voor Ver. - gymnastiekleraren melijke opvoeding" in verband met het honderdjarig bestaan dezer organisa tie het predikaat „koninklijke" verleend. gesticht. De christelijke school, ofschoon du9 niet uit de antithese ontstaan, krijgt mede daardoor met de antithese te ma ken. Want wie zijn christelijk beginsel ook hier wenst te beleven, zal om Chris tus wil smaadheid moeten dragen. Prof. dr. Tendeloo neemt onl Pvan hei 1962 op zijn verzoek nieuwe schoolj; eervol ontslag verleend als hoogleraar aan de Landbouwhogeschool te Wage ningen, onder dankbetuiging voor de ve le oelangrijke in deze functie bewezen diensten. Prof. Tendeloo. die ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw is werd in 1945 aangesteld tot hoogleraar. (Advertentie) Prof. Waterink bij opening: „Reeds nu staat vast dat de Na tionale Onderwijs Tentoonstelling, die gisteren zoals wij reeds meld den in Hilversums Expohal is ge opend, een succes wordt." Dat zei prof. dr. J. Waterink, voorzitter van de adviescommissie voor de N.O.T. gisteren op de door vele onderwijsautoriteiten bijgewoonde openingsplechtigheid. „We hebben al zoveel aanvragen voor een be zoek, dat we er zeker van zijn dat de expositie zal slagen", aldus prof. Waterink. Nu al worden de plannen bespro ken voor de tweede N.O.T. Als ge volg van de verwachte omvang van deze tentoonstelling zal deze echter niet in de Expohallen worden gehou- I den, maar in de Haagse Houtrust- hallen, volgend jaar van 19 tot 25 april. Het doel van de expositie is het on derwijzend personeel in Nederland van alle denkbare takken van onderwijs I meer begrip bij. te brengen voor el- kaars -werk. Daarom ook zijn er tal Jaarverslag Centraal genootschap Het jaar 1961 was een goed jaar voor ons genootschap. Met deze woorden begint het jaarverslag 1961 van het Centraal genoot schap voor kinderherstellingsoor den en gezondheidskoïotlies. Er is een gestaag groeiende vraag paar de functionele verpleging van het genootschap, welke nieuwe vorm van verpleging een begrip begint te worden in de kinderuitzending. •erpleging voor talrijke kinderen, die onder de gevolgen van hun „nervositas" lijden, de mogelijkheid opent om tot een hernieuwd begin te komen", aldus het hoofdbestuur van het „Centraal genoot schap". Het zegt er van overtuigd te zijn, dat de nieuwe elementen in de verpleging het genootschap en de gebruikma king op verantwoorde wijze der moderne wetenschappen een bijdrage kunnen leve ren tot de gezondheid der kinderen. In het verslag wordt ook de aandacht geschonken aan het verschijnsel, dat de laatste jaren blijkbaar vele ouders wei gerachtig zijn hun kinderen, en In het bijzonder de „nerveuzen", voor uitzen ding af te staan. Een periode van grondi ge voorlichting zal stellig nodig zijn, zo is de mening van het hoofdbestuur. Dit „gemis aan begrip bij vele ouders" wordt in het verslag geïllustreerd door de vermelding van het feit, dat in acht A.-huizen van het genootschap voor 5.177 kinderen plaatsen werden aangevraagd; van stands ingericht waarin de schijn werper wordt gericht op de (vele) verschillende richtingen van onderwijs. Dit betreft zowel het algemeen als het beroepsonderwijs. Het is bijna uitsluitend het bedrijfs leven dat de stands heeft verzorgd. Gedemonstreerd wordt bijvoorbeeld nieuw schoolmeubilair, natuur- en scheikundige instrumenten, textielstof- fen, schoolmuziekinstrumenten, en een grote hoeveelheid ander lesmateriaal. Voorts wordt in verscheidene stands voorlichting gegeven over de verschil lende takken van onderwijs. Ook de gemeente Rotterdam is op de exposi tie vertegenwoordigd. Zij brengt onder de titel „Zicht op Handwerken" een collectie werkstukken, bedoeld als voor lichting voor het handwerkonderwijs. Voor na de schooluren is er het Verbond voor Veilig Verkeer, dat bui ten de hal een verkeerspark heeft aangelegd, waar scholieren zich prak tisch kunnen oefenen in het juist han teren van de verkeersregels. Kritiek In totaal zijn er 84 stands, die voor al het onderwijzend personeel, maar ook vele pa's en ma's, tot april veel interessants te in werkelijkheid kwamen in deze acht huizen 4.074 kinderen. „Worden de nog onwennige begrippen van pedagogiek en psychologie, die definitief hun intrede deden, nog zo weinig verstaan, dat zij me nige ouders niet aanspreken, weifelmoe dig maken, ja zich zelfs doen afkeren?", zo wordt in het jaérvérslag'gevraagd. Het. hoofdbestuur zegt te verwachten, dat de! aangepaste verpleging zichzelf steeds in tensiever zal propageren en haar weg naar de harten der wankelmoedigen zal weten te vinden. Bouwcapaciteit met 28 HBBHHHzullen over de modernisering van het Nederlandse onderwijs. In zijn toespraak tijdens de openings plechtigheid sprak prof. Waterink over één moeilijkheid: bij de organisatie van de tentoonstelling was namelijk kritiek geuit door groepen uit onder wijzers- en lerarenorganisaties op de selectie van het tentoonstellingsmateri aal. Vrijdag zullen de adviescommissie en de opposanten echter om dé ronde tafel gaan zitten om deze bezwaren te bespreken. Prof. Waterink zei vol ver trouwen te zijn over de afloop van de ze bespreking en sprak de hoop uit dat volgend jaar ook deze groep haar medewerking bij de organisatie zal verlenen „opdat de N.O.T. niet alleen een nationale maar ook een Westeuro- pese manifestatie zal worden". Advertentie j Vier n \ddelen in één lablei doen wondere Met betrekking tot de bouweetiv,teilen1 "'"V van het „Centraal genootschap" wordt in De vier middelen verenigd in Cne- het jaarverslag opgemerkt, dat in 196111 j r j i"i i een aanvang kon worden gemaakt met de '<*rine ieder «UZOnaeNIjK 31 inwendige aanpassing van het kolonie- hprnpmH werken te Tarnen nrta huis „Kerkdijk" te Egmond aan Zee aan Deroema» werKen te Zamen nog de functionele verpleging. Over de plan-beter en helpen OOk Vaak dan Wan nen tot de verbouw van het „Noorder-1 r - huis" in Hoogeveen zegt het verslag o m. neer andere middelen falen. Ook dat allerlei voorbereidend werk ter ver- j:. l.ll.. krijging van de financiën voor dit pro-! J* gGVOCllge maag nCDDGf^ ject tn i96i een go«i perspectief opende kunnen Chefarine „4" gebruiken, tot de bouw van een i dc on want eén bestanddeel dient om de reeds gevestigde koloniehuizen, wordt op gemerkt, dat een realisatie van deze bouwplannen nog wel even op zich zal laten wachten. De jaarvergadering van het „Centraal! genootschap" zal op 11 mei te Alphen j aan den Rijn worden gehouden. In deze i bijeenkomst spreekt de heer J. G. Aal-1 bers, schoolarts te Emmen. over het on- j derwerp ..kinderen van nu". Glazen buitje 20 tabletten f 0.80 ndige itripverpakkmg 40 tabletten f 1.60 Voordelige flacon 100 tabletten f3.60 gio. Ik bedoel ontdekkingen die ver band houden met het „nest" waar op je in het belang van de kinde ren voortdurend je aandacht moet gevestigd houden. Wanneer je denkt dat je nu lang zamerhand wel zowat alles weet wat zich in een gemiddeld gezin kan voordoen, word je plots gecon fronteerd met iets zo onvoorstel baars dat je voor de zoveelste maal naar je trouwe dagboek grijpt om het maar weer als een leerzame nouveauté te noteren. Wie zegt nu nog dat het onderwij zersambt per slot maar een eentoni ge. weinig aantrekkelijke job is? Misschien moet je er oog voor heb ben. een zesde zintuig, of een tikkel tje extra intuïtie. Wie het al gauw goed vindt en reeds blij is wanneer zijn jeugdige eskadron niet te veel insubordinatie pleegt en de meester of juffrouw niet aan de schandpaal nagelt door schriften vol schromelijke onvol doendes. beschikt uiteraard niet over een vruchtbare bodem voor der gelijke ontdekkingen. Dat is jammer voor iemand die zich opvoeder noemt, hij mist zodoende veel van wat zelfs voor zijn persoonlijke ont wikkeling van waarde zou kunnen zijn... Ik had verleden jaar mijn kleine „cause célêbre". Het draaide allemaal om een grote forse jongen die al een keer gedou bleerd had. zo te zien een lobbes waar geen kwaad bij zat. Hij nam vanwege zijn lichaamsafmetingen in zijn eentje de achterste bank in be slag vanwaar hij een beetje blasé zat te luisteren naar dingen die hij het vorige jaar reeds in ziin niet al te ontvankelijke brein had opgeno men. Dat verhinderde hem echter niet om ze ook dit jaar met schriele cijfertjes te lateri honoreren. Ach. misschien moeten dezulken er ook zijn. dacht ik soms, piekerend over uilen en valken. Wat kun je als juffrouw meer doen dan je best. Gelaten ga je over tot de orde van de dag. Maar dan is er op een onverwacht moment die ontdekking. Ik wist dat ze in het gezin van de Lobbes zal ik hem nu maar noe men kostgangers hielden. Hij had mij een paar keer. toen ik hem vroeg hoe hij aan een ding kwam waarmee hij zat te spelen, geant woord: „Van een mijnheer die bij ons inwoont. Een commensaal van mijn moeder." zonder dat je er zelf erg in hebt. Een normaal denkend mens zal dan allicht opmerken: Moe Lobbes mag wel op haar quivive zijn. Wat aan een jong kind wordt verprutst is niet zo gauw weer gerepareerd... Maar ja, zo'n vrouw die van het ochtendgloren af tot de nacht doende is met haar huishouden, .kan zich de weelde niet permitteren van ook nog een beetje de rechercheur uit te han gen. Ze leeft in de volle overtuiging dat al haar gasten ordentelijke maat- zijn dat haar eigen kroost geestelijk gespro ken niet noemenswaardig veel man keert. Ze vindt het zelfs wel aardig dat haar jongen het zo goed met die ene commensaal, die altijd met boe- Nu zijn kostgangers vaak zelf ook ken bezig nog halve kinderen. Ze zetten in hun advertentie: Jonge man, b.b.h.h. en ze zoeken het in de zeer bescheiden prijsklasse. Moeder Lobbes had doorgaans haar vrije zolderkamertjes bezet met halfwasjes, zo nu en dan onderbro ken door meer kapitaalkrachtige Dat de zoon des huizes op die ma nier tot in zijn oog plezierige con necties komt, ligt voor de hand; het schept tal van mogelijkheden die de taaiheid van het weinig gewaardeer de schoolleven doen vergeten. Bo vendien kan het je puberteit met rasse schreden naderbij brengen. vinden kan. Ze zitten ang gezellig op dat zol derkamertje. Als het etenstijd Is. moet ze wel drie, vier maal een schreeuw geven: Eten!! Lobbes rent dan altijd eerst nog even naar de bedstee waar hij er een privé plank voor zijn rommeltje op nahoudt met een eigen getim merd afsluitbaar hokje ernaast, dat taboe is voor oningewijden. Met een blosje op zijn doorgaans bleke toet verschijnt hij dan aan de dis en kon digt langs zijn neus weg aan dat hij vroeg op school moet zijn. want de J'uffrouw heeft hem deze week uitver- :oren om haar met het een of ander op inventarisatiegebied, of iets an ders zwaarwichtigs, te assisteren. Het is ronduit gelogen maar de he le familie tippelt erin. Lobbes heeft een heel andere re- met gezwinde spoed van de zoek aan dat afgesloten kastje bij zijn bed, haalt er een in krantepa pier gewikkeld pak uit en roept te gen de keukendeur met veel brio: „Dag allemaal!!" Binnen de schoolpoort wachten hem een heel stel jongens uit zijn eigen en hogere klassen, ze groepen direct met grage gezichten om hem heen. Hi] wikkelt tergend langzaam om de spanning op te voeren "het slordige pak open en een ogen blik later stalt hij zijn koopwaar voor de klantjes uit. Inderdaad, zijn koopwaar. Die be staat uit diverse sappig geïllustreer de beeldromans wdaraan hij zelf met de kwasi intellectuele kostganger eerst zijn hart heeft opgehaald en die hij toen uit pure goedheid cadeau heeft gekregen. Als het intellect verstek laat gaan, wil cr nog wel eens een sjacherknob- bcl voor in de plaats komen. Zo was dat blijkbaar ook bij mijn Lobbes. Een toeval bracht mij tot de ontdek king dat hij voor of na schooltijd een levendige handel dreef in deze boekjes-op-het-randje. die hem heel wat dubbeltjes opleverden. Natuurlijk moest hier ingegrepen worden. Ik ben er na veel gepeins in geslaagd een campagne op touw te zetten die de bacterie uiteindelijk een halt toeriep, want het zou me waarschijnlijk uit het hart zijn ge gaan mijn hele gezonde klas door de bibliotheek van de progressieve kost ganger te zien aangetast. Lobbes heeft zich nu. naar ik hoor. maar wijselijk op de sport in de bui tenlucht geworpen. Het is aan de kleur van zijn wangen te zien. Moge het zo blijven... HAYA 8ELVA

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2