Op Nieuw-Guinea is stemming weer best In t silver POLONAISE 1961 Aardgas naar Duitsland Autohandelaar verdwenen met f150.000 O.A.S. is niet meer tot grote actie in staat 7 DINSDAG 24 APRIL 1962 Schaak-vraag 236 Comins Mansfield, één der bekend ste schaakproblemisten van deze tijd, weet thematisch of niet thematisch de oplossers altijd weer te verras sen met hoogst originele opgaven, waarbij overtolligheden zelden aan wezig zijn en men dus het idee helder voorgeschoteld krijgt. Zo'n opgave pu bliceren we vandaag. De vraag luidt: wit speelt en geeft mat in twee zet ten, Fï Dam-vraag 235 De stand in onze vorige opgave was: Zwart: 8, 11, 18, 19, 24, 27, 36. Wit: 33, 34, 35, 38, 39, 41, 49, 50. Wit wint door de volgende zetten: 35—30, 36x47 of 34—29, 24x35; 29—23, 18x29; 33x2, (47x44;) 2x43!; (35—40 het beste;) 50x39, (40—45;) 43—48, (45—50;) 49—44. Bridge Zuid speelt een contract van 3 Sans- Atout (9 slagen). West komt uit met harten 3. In Noord wordt hartenheer gelegd. Oost speelt aanmoedigend harten 8 bij. Hoe moet Zuid het spel afspelen? Gegeven is, dat de klaveren 32 zitten. JACK DIAMOND. Kruiswoord-puzzel Hl II r I II II Hor.: 1. gemeente in Drenthe, 4. dorp in Gelderland onder Vuren, 8. titel (afk.), 10. geluid van een ezel, 12. heks, 15. strijdperk, 17. altijd, 19. mens, 20. ontkenning (spreektaal), 22. voorvoegsel, 23. burcht in Friesland, 24. jongensnaam, 26. eind, 27. ik (Lat), 29. zijtak Rhone, 30. stad in Duitsland, 31. streep, 33. lengtemaat (afk), 37. uitroep, 38. rangtelwoord, 39. oog ziekte. Vert.: 1. gemeente in Gelderland, 2. slede, 3. voegwoord, 5. meisjesnaam, 6. oma, 7. kea, 8. ets, 9. iep, 10 bel, muzieknoot, 11. voorzetsel, 12. getan de opening aan de bovenrand van kasteelmuren, 13. gemeente in Gel derland, 14. familielid, 16. eetbaar knolletje, 18. enkele, 21. telwoord (duits), 24. vereniging van lieden van hetzelfde vak (geschiedenis), 25. «portterm, 27. boom, 28. beneden, 32. bevroren water, 34. voornaamw., 35. rund, 36. jongensnaam, 37. uitroep. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. nog, 2. Rus, 3. alm, 4. kin, 5. sim, 6. oma, 7. kea, 8. ets, 9. iep, 10. bel, 11. ark. NUMISMATIEK. Ook opschudding bij KVP in Breda uok in de KVP in Breda zijn moei lijkheden ontstaan in verband met de komende gemeenteraadsverkiezingen. De voorzitter van de gemeentelijke cen trale Van de KVP in Breda. mr. H. Maeyer, vermoedt, dat de secretaris van deze centrale, drs. A. Heidens, eigen machtig en zonder zijn medebestuursle- erin te kennen heeft bepaald, wie de komende vier jaar voor de KVP in de gemeenteraad zullen zitten. De opschudding is ontstaan, toen be langstellende KVP-ers de officieel inge diende kandidatenlijst gingen vergelijken met de groslijst, die de KVP-afdeling had opgesteld. Gebleken is. dat de na men van vier kandidaten, die wel op de grsolijst voorkwamen, niet op de inge diende kandidatenlijst prijken, als gevolg waarvan enkele belangrijke verschuivin gen ln de volgorde zijn ontstaan. Drs. Heidens wordt dinsdagavond ter verantwoording geroepen. Hij verklaart, de veranderingen te hebben aangebracht, omdat niet alle bereidverklaringen van de kandidaten tijdig bij hem waren in gezonden. Verschillende kandidaten heb- nu het voornemen te kennen gegeven, hun kandidatuur ln te trekken, wanneer de bij de gemeente ingediende kandida tenlijst ongewijzigd blijft. Jp/ELK een gelukkig gezin viert deze dagen het zilveren huwe lijksfeest van vader en moeder! En heel ons volk verheugt zich mee. Daarom vandaag deze fotoreportage: een foto van de Koningin en de Prins, een zonnige opname van het gehele Koninklijke gezin (foto's J. Hamelberg) en ten slotte van dicht bij de plastiek die de Italiaanse beeldhouwer Rocchi van de vier prinsessen maakte: een fraai cadeau van de kinderen voor hun ouders. (foto H. Zandvoort). (Vervolg vau pagina 6) Zes handen trekken me er uit. Er was een pomp in de straat geslagen, waaruit water stroomde. Ik was van boven tot onder bedekt met modder, vuil en aan- groeisel van de rioolwanden. Ik ben on der die pomp gaan zitten en heb het water over me heen laten spoelen, Er stonden een kleine honderd mensen te kijken. Het interesseerde me niets. Wat me interesseerde was de zop die scheen, de hemel die blauw boven me stond, de mensen om me heen, het water uit die pomp, en bovenal: het besef dat het voorbij was. En dat niemand me ooit kon dwingen het nog eens te doen. An derhalf uur later zaten we met ons drieën in de bar van het Bristol hoteL We hebben 9 flessen bier besteld en die achter elkaar leeg gedronken. We waren alle drie volledig uitge droogd, Tom Sobiecki, ir. Pawel Blasz- czyk en de Hollander die zo graag rio len, wilde zien. We namen afscheid en ik ging naar m'n kamer. Ik heb het bad vol laten lopen met heet water en ben er in gaan liggen. Langer dan 'n uur. Omdat ik aldoor nog de stank om me heen meen de te ruiken. De stank van de riolen van Warschau, die ik, nu ik dit schrijf, opnieuw ruik. De stank der onder wereld. Of ik het nog eens over zou willen doen? Nooit. Of ik er spijt van heb het gedaan te hebben? Nee. Het is niet nodig om 500 kilometer riool af te kruipen om er over te kun nen schrijven, maar wel om er in ge weest te zijn, om ze gevoeld te heb ben, gezien en geroken. En, ten slotte, om de angst te hebben. De angst, die niets moet zijn geweest, vergeleken met de angst die de laatste helden van Warschau daar gevoeld moeten hebben, toen ze. als ratten in de val, hun harde dood tegemoet gingen. Tenzij ze. stervend in de riolen, de grenzen van de angst allang voorbij Afscheid van Warschau Nauwelijks een dag na m'n bezoek aan de riolen van Warschau vertrok ik naar Nederland. Het was opnieuw een kwestie van een paar uur. Nog dezelfde middag bracht captain Sprong mij met de KLM Super-Con- stellation Nègatonnaar huis, via het IJzeren Gordijndat dubbel on zichtbaar was vanwege een extra zwaar wolkendek Ik ging terug met een hart boor devol herinneringen aan twee weken Warschau. Ik had het gevoel dat die weken in feite een lange, onafge broken dag waren geweest, af en toe onderbroken door een paar uur slaap. In die dagen heb ik veel contact met Polen gehad, mannen en v wen. Het viel me op hoe sympathiek, hoe belangstellend ze waren met be trekking tot Nederland. Een belang stelling en sympathie, die onder meer telkens weer bleken uit vra gen naar onze manier van leven, onze idealen, onze problemen. Nederland en de Nederlanders hebben een goede naam in Polen. Niet alleen dank zij de contacten die er in het verleden hebben bestaan, maar ook omdat men weet dat Nederland, xvenals Polen, vocht voor zijn vrij heid. Dat ons land zich eveneens ver zette, toen het uur van verzet geko- Vrijheid. Er zijn in deze wereld van vandaag verschillende soorten „vrijheid". Elk land, ieder natie, heeft het recht zijn eigen soort vrij heid te kiezen. Laat ons hopen dat de Polen met li u n keuze enig gelul beschoren is. Omdat ze dat verdiend hebben. Misschien méér dan enig an der volk van bezet Europa. Men be hoeft niet langer dan twee weken in Polen te zijn, om te beseffen hoe on voorstelbaar hoog de prijs geweest is die men voor het verzet betaald heeft. NeePolen is nog niet verloren, zo lang daar zulke Polen leven, be reid om zulke offers te brengen. ,Onze goed wensen gaan naar het Poolse volk. Het volk dat een Chopin voortbracht en een Madame Curie. Het vólk dat zich verzette boven de aarde en daarna, toen die aarde ver- puind was, onder de aarde. In de riolen. Het staatsgasbedrij'f heeeft een contract gesloten met het Duitse bedrijf Energie- versorgung Weser-Ems A.G. voor de levering van aa'dgas. Het contract heeft een looptijd van ruim vijftien jaar. Het Duitse bedrijf zal per jaar ongeveer 4,5 miljoen kubieke meter gas afnemen. Voornamelijk de Duitse steden Leer, Loga en Heisfelde zullen van deze gas levering gaan profiteren. Tot Winscho ten zal het gas geleid worden door het bestaande buizennet van het Staatsgas- bedrijf. Vandaar zal een nieuwe leiding worden gelegd naar Nieuweschans, waar een opvangstation zal worden gebouwd Het Duitse bedrijf zal vandaar het trans port en de distributie van het gas ver zorgen.. De leiding op Duits gebied zal ongeveer achttien kilometer lang zijn en door middel van zinkers onder de Eems door gevoerd worden. Staatssecretaris onder indruk Grote betekenis van landingen nu toegegeven (Van onze speciale verslaggever Link van I Zaterdag heeft de staatssecretaris van marine, de heer P. S. de Jong voor zijn terugkeer naar Nederland een en ander vertleld over zijn veer tiendaags verblijf in Nieuw-Guinea. Hij zcide. onder de indruk te zijn gekomen van de samenwerking tus sen de verschillende onderdelen van de Nederlandse strijdkrachten en het Papoea-vrfj willigers-bataljon. De stemming onder de militairen noemde hij gevarieerd, maar het moreel is goed. De diensttijdverlenging is velen een moeilijk te verteren brok ge weest, maar het thuisfront behoeft zich geen zorg te maken. De gezondheid van de militairen is verbluffend goed. De medische en geestelijke verzorging Js uitstekend. Het zenden van versterkin gen heeft allen in Nieuw-Guinea goed gedaan. En het was het doel van de reis van de staatssecretaris zich hierover oordeel te vormen. De heer De Jong heeft ook een spectietocht met een landingsvaartuig meegemaakt. Tijdens die tocht werden De 44-jarige handelaar in tweedehands auto's J. S. uit Amsterdam wordt dacht van verduistering van een bedrag f 150.000 ten nadele van een buiten de hoofdstad gevestigde financierings maatschappij. De eigenaar dezer maat schappij heeft daarvan op eerste Paasdag aangifte gedaan bij de politie in Amster- De autohandelaar is voortvluchtig. De politie heeft een opsporingsbericht ver spreid. De financieringsmaatschappij heeft in de laatste maanden voor S. ongeveer zes tig auto's gefinancierd. Overeengeko- werd dat het geld vrijdag j.l. zou worden terugbetaald, maar S. is niet komen opdagen. Gebleken is, dat hij de gefinancierde auto's heeft doorverkocht het geld in eigen zak heeft gestoken. Franse opperbevelhebber meent: De nieuwe Franse opperbevel hebber in Algerije, generaal Michel Fourquet, heeft verklaard dat O.A.S., niet meer in staat is een grootscheepse actie in Algerije te ontketenen. Voügerns Fourquet zou het terroris me van de OAS eohter nog voort duren, omdiait het voor een burger niet moeülijlk is iemand, met mede werking van ooggetuigen, op straat neer te schieten. De Generaal zei dat voldoende stedkingen in Oran zijn aangekomen voor een operatie die in het voorm ligt. In een uitzending op de golflengte van de Algerijnse televisie-omroep heeft ex-generaal Paul Gardy zaterdagavond meegedeeld officieel het bevel ove ,,'t Zou bar en bar erg wezen", mompelt de voer man voor zich heen. Hij heeft vijf jaar geleden een zoon verloren. „En als er dan nog oorlog komt", zegt één van de soldaten. Ja, daar gaan ook al geruchten over- Lodewijk van Frankrijk is van plan de Republiek aan te vallen zeggen ze. Maar er zijn nog genoeg mensen, die aan die praat weinig geloof hechten: de Frans man zal zich wel tweemaal bedenken eer hij be gint: hij hgeft in '68 netjes bakzeil moeten halen, toen hij de Zuidelijke Nederlanden veroveren wil de. Bakzeil moeten halen voor de Republiek en haar bondgenoten Engeland en Zweden. „Jawel", zegt de soldaat. „Jawel". Maar daarom wil hij juist zijn haren terug halen, begrijp dat goed. Een kerel als Lodewijk laat zo iets niet op zich zitten". „Willen wel, maar hij moet ook kunnen", be weert de waard. Het lijkt, dat hij tracht daarmee zichzelf en de anderen wat gerust te stellen. „Net zo min als Frankrijk in '68 tegen drie, vier staten op kon, kan het dat vandaag". „Weet jij, of die staten het vandaag nog met elkaar eens zijn, Goossens? Karei van Engeland is zo betrouwbaar als een valse munter. En wie weet. wat Zweden doet?" zegt Meester Borman. „Ja, weten weten", mompelt de herbergier. „Hoe kun je dat als gewoon burger nu precies? Je weet niet eens wat de Generale Staten in Den Haag en Lange Jan, de raadspensionaris, onder elkaar bekokstoven". „Wat de heren wyzen moeten de gekken prijzen", spot een soldaat. „En hoe zou je er achter kun nen komen, wat de hoge heren in andere landen van plan zijn? Of Zweden, of Engeland ons niet in de steek zal laten?" Gijs Korevaar drinkt zijn laatste slok bier- Dat gepraat over wat Frankrijk en Engeland en Zwe den al of niet zullen doen, kan hij niet volgen. Hij Afgewende ondergang door H TE MERWE begrijpt er niet veel méér van, dan dat Goossens en Borman en de anderen er óók niet veel van be grijpen. Nou, laten ze er dan niet over redeneren! Die kerel met zijn „wat de heren wijzen, moeten de gekken prijzen" is nog zo gek niet. Al schijnt hij vechten zo erg niet te vinden. Nou ja, daar is de vent soldaat voor: hij verdient er zijn geld aan. Met een boer is dat anders. Die wordt van een oorlog nooit beter. Overigens is het zover nog niet. En vóór er in de Alblasserwaard gevochten wordt Gijs staat op; hij zal es naar Blokland terug rijden. Voorlopig maakt hij zich meer bezorgd over de blaarkop dan om Lodewijk van Frankrijk. En ook ja, dat ook al duwt hij die gedachte terug om wat de stadschirurgijn zei van pokken. Hij betaalt, groet het gezelschap en gaat naar buiten. Maakt daar zijn paard los en klimt op de bok. „Hort, blés!" De wagen ratelt de Westwagenstraat door, de Haarstraat in en door de Arckelpoort de stad uit. Op huis aan. „Ik had wat eerder moeten opstappen", mompelt Korevaar, als hij buiten de stad is gekomen- Hij kijkt naar de lucht; die is dichter bewolkt dan daarstraks er kon wel eens regen komen. En het is donkerder dan anders om deze tijd van de dag. Je kunt al merken, dat de dagen beginnen te lengen het is goed een maand na kerst maar een bedekte hemel maakt de winterdag haast eer. uur korter. Het zal de vraag wezen, of hij nog mei licht de boerderij bereikt. Was die Meester Borman niet gekomen met zijn verhaal over de pokken f had die soldaat zijn mond gehouden over oorlog Maar als het gesprek over zulke dingen loopt, ja, dan blijf je onwillekeurig luisteren en meepraten. De weg is niet al te best: door de regen van laatste dagen staat er in de wagensporen, in kuilen hier en daar, water. Dat geeft nu niet erg zolang je voldoende zien kunt, maar eer het een half uur verder is, wordt het zicht bezwaarlijk. Korevaar zet fcy'n paard aan toch durft hij en wil hij niet meer rijden dan een lichte draf. Hij moet uitkijken waar hij rijdt soms botst de wagen, als één van de wielen in een kuil schiet. Telkens zet de voer man zich schrap om niet van de bok te schokken: het mennen eist al zijn aandacht. Misschien is dat maar goed, want zo heeft hij geen tijd om te den ken over de onprettige dingen, die hij in de taveer ne heeft gehoord. Als hij zijn hoeve nadert wordt de weg meer be kend; vraagt ze minder van zijn aandacht. Dan komt de zorg voor de blaarkop, voor zijn vee, boven. Ziet hy de gelagkamer weer voor zich: de chirurgijn, de soldaten. Jawel, zo lang het bij pra ten blijft over ziekte en over oorlog heb je nog geen last maar wie zal zeggen, of die dingen niet gaan komen? Hij is blij als hij de bomen ziet, die op het erf voor zijn woning staan en het gelige schijnsel, dat door het lage venster van de hoeve valt. De vrouw heeft vandaag de kaarsen vroeg aangestoken dat zal wel nodig wezen, want als het buiten diepe schemer is, is het in huis donker- De hoeven van het paard kloppen dof op de weg; de wielen van de wagen dokkeren in hun naven. Het geluid is blijkbaar binnen gehoord als de kar het erf opdraait gaat de deeldeur open en komt er iemand naar buiten. Korevaar herkent de ge stalte: Teeuw. (Wordt vervolgd) O.A.S. in Algerije tc hebben overge nomen en voortaan de operaties van het geheime leger in Algerije te zullen leiden. (Hij is de enige ex-generaal ov< wie de OA.S. de beschikking heeft). De Algerijnse voorlopige regering verklaart in een communiqué dat de mohammedanen in de grote steden in Algerië wegens het terrosme van Salan de leider van het geheime leger is gevangen. Hij wacht in Parijs op zijn berechting, hij zal worden beschuldigd van samen zwering tegen de Franse staat. Ter vermomming had de ex-generaal zijn snor laten staan en zijn haar geverfd geheime leger in getto's worden geïso leerd. De voedselsituatie en de gezond heidsomstandigheden voor de moham medanen zijn rampzalig, aldus het communiqué. .Maandag z(jn ln Algerije slechts vier mensen gedood en vijftien gewond bU aanslagen, aldus melden militaire zegs lieden in Algiers. I't was volgens de militairen een der rustigste dagen van het jaar. Zaterdag vielen er 24 doden en zondag tien. zes uitgeputte en uitgehongerde Indone sische infiltranten op een vlot drijven de aangetroffen. De kerels waren blij, dat het avontuur voorbij was. Ze zwaai den om hulp. Een van hen was „op ster ven na dood". Alle gearresteerde infiltranten wor den niet als krijgsgevangenen be schouwd. Zij worden aan het burgerlijke bestuur overgedragen. De terugzending van de gevangenen die in de Etnabaal aan land wilden gaan, is een geheel an dere zaqk. Dat was ook een gebaar van de Nederlandse regering op verzoek van VN-secretaris-igeneraal Oe Thant, om de goede bedoelingen van ons land te Volgens de staatssecretaris staan de infiltraties geheel op zich zelf. In een officieel communiqué werd Eerste Paas dag toegegeven, dat de landingen bij Waigeo, Gag en op de zuidkust de groot ste operaties waren geweest, die ooit werden ondernomen. De verklaring vormde een bevestiging van het nieuws, dat ik vorige week reeds uitvoerig naar Holland heb jgeseind. Honderdnegentieri Indonesiërs werden gevangen genomen, twintig anderen kwamen bij vuurge vechten om het leven. Velen, die per vlot trachtten te vluchten, verdronken. De overgebleven infiltranten - werden verspreid. Zij zijn zwaar gedemorali seerd en hebben weinig kans, hun avontuur in de wildernis te overleven. De versterkingen hebben de twijfel aan de goede bedoelingen van Nederland weggenomen. De conceptie van de ver dediging is dezelfde gebleven. Het is niet de bedoeling, dat Nieuw- Guinea door middel van een paraplu van vliegtuigen wordt beschermd. Voor patrouillediensten zullen voort aan zoveel mogelijk onderzeeërs wor den gebruikt. 6e Zeeleeuw doet reeds dienst en de Dolfijn is dezer dagen ook binnengelopen. Ook arriveerde de Seine Lloyd uit Rotterdam met voor raden materialen. Op het dek ston den drie Hawker-Hunters. De beman ning meest Rotterdammers heeft met de Paasdagen druk in Hol- landia gepassagierd. Trein op dood spoor voor „pokkengeval" De trein, die zondag om 13.22 uit Lel den iri Utrecht aankwam, is met reizi gers en al op een dood spoor gezet. Een Duits kind, dat samen met zijn ouders ln de trein zat, had nl. vry hoge koorts en verdachte rode vlekjes in het ge zicht. „Pokken" dachten sommige passa giers. en de conducteur werd gewaar schuwd. Bij aankomst in Utrecht, werd direct de directeur van de Utrechtse GGD dr. A. A. Koopal op de hoogte ge steld. Hij kwam zelf naar het station en liet de trein met enkele tientallen reizigers isoleren. Het kind werd voor een onder zoek naar het Academisch ziekenhuis gebracht. Daar kwam men tot de con clusie dat er geen sprake was van pok ken. maar van rode hond. Het kind werd weer aan de ouders teruggege ven en ook de andere passagiers moch ten hun reis na en klein half uur op onthoud voortzetten. Parade in Den Helder op Koninginnedag Ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. de Koningin wordt op 30 april in Den Helder een grote parade van ma rine, land- en luchtmacht gehouden, die morgens om elf uur begint. Twee uur eerder vindt de traditionele vlaggenpa- rade plaats. Om half negen 's avonds ver zorgt de Marinekapel Willemsoord een taptoe. Van negen tot twaalf uur 's avonds zullen verschillende schepen verlicht zijn Voor het raadhuis van Hilversum wordt morgens om half elf een défilé gehou den door de gezamenlijke strijdkrachten De matrozenkapel en tamboers en hoorn blazers van het Marine Opleidingskamp verlenen muzikale medewerking. Op 29 april zal in Paramaribo ter vie ring van Koninginnedag een taptoe wor den gehouden. Op 30 april wordt een parade gehouden. Die dag zullen 101 sa luutschoten worden gelost. In verband met het op 30 april ver wachte grote aantal felicitatietelegram men voor het koninklijk huis verzoekt de P.T.T. deze telegrammen reeds on vrijdag 27 april aan te bieden. De afle vering van de telegrammen zal dan op 30 april plaatsvinden. Gistermiddag is de 47-jarige A. J. van den Berg uit Westerland op Wicrin- gen, die in een roeibootje het Bla^zand- kanaal overstak, toen het bootje tenge- a een windstoot vol water liep, te Wöter geraakt en verdronken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7