joy Uw probleem is het onze school dient haar karakter te bewaren Saecularisatie dringt binnen Onderwij stentoonstelling in Expohal geopend Groeiende onrust over predikantstractem ent Een woord voor vandaag Drs. G. C. Stubenrouch is plotseling overleden Kerken gebruiken maar godsdienst bestrijden ANDERZIJDS EÉN EVANGELISCHE KERK In „Gemeenschap der Kerken", het maandblad van de Oecume nische Raad van Kerken in Ne derland heeft ds. J. P. Boender maker een artikel geschreven ge titeld: .Jiaar één Evangelische Kerk in Nederland?" Ds. Boen dermaker schrijft: ..Naar één evangelische kerk in Nederland". Eén Dat kan een uit stel worden tot Pasen en Pinksteren op één dag vallen. Zelfs de oecu menische raden omvatten overal nog maar een deel van wat daar dan wel bij zou moeten Dat we ten de 18 ook wel! Het dunkt mij goed erover te schrijven want een maal moet dit toch tot in al zijn implicaties doordacht worden, al ziet het er dan nog als een volsla gen utopie uit. Een vizioen dus. en het enige is voorlopig daar zeer re alistisch over te dromen. En eer lijk te spreken! Laat ik dan een paar dingen mogen noemen, die ik die kerk, waar mijn kleinkinderen (misschien) hun Heer in zullen dienen, tot in het diepst van mijn hart toewens: een tintelende the ologie. die wars is van voorzich tigheid en die weer een bezeten en gelukkig en nooit verzadigd zoeken behelst naar de éne Christus, een theologie die gevoed wordt uit een diepe vroomheid en een „hartver heffende" eredienst, die diepe wor tels heeft in alle eeuwen en het ge hele leven scandeert. een liefde tot de kerk als tot een moeder die de pasgeboren kinderen voedt met het Woord in een zuivere prediking en bediening der sacramenten naar de Schrift, die geheel wordt ver staan vanuit de persoon, de gestal te en het werl» voor ons gedaan en doorleden van onze éne Heer Je zus Christus. een buitengewoon soepele en niet al te belangrijke organisatie met zeer veel vrijheid van handelen, maar met een inten se innerlijke discipline, die weet van de bevrijding die deze overwin ning op individualisme en subjecti visme schenkt. géén tellen meer; géén stemmen in de woestijn, wel roepend, maar niet gehoord; de spelbrekende. impopulaire stem men, die juist in dit enorme geheel met alle aandacht en zonder ver oordeling-bij-voorbaat beluisterd moeten worden. Het zijn de stem men die later vaak het juiste ge zien blijken hebben. Dat en nog veel meer wens ik die verre éne evangelische kerk toe, ten volle bewust van het feit, dat al in deze paar zinnen heel wat verwerkt zit, van wat wij als kerk weer hebben leren ontdekken in de decennia achter ons. Een gebeuren dat door \elen onder ons als niet minder dan een wonder ervaren is. Wij eisen van onszelf dat niet al leen voor óns te houden in een vrij blijvende modaliteit, maar hiermee dienend in en voor dat grote ge heel te staan en te werken door en door oecumenisch, als het naar zijn wezen en aard is! Zal er plaats voor zijn? Wij ver wachten dat vooral de ..grote ker ken" aan deze vraag willen tillen, zoals wij bereid moeten zijn onder hün vragen gebukt te gaan. Daar mee kunnen wij al beginnen. dr. K. Dijh verlaat de Unie ,,In de eerste plaats zie ik als taak voor de toekomst de be waring van het christelijk karak ter van onze scholen met de bij bel en een meer bezielde beant woording van de werkelijkheid aan het ideaal. Is dit karakter dan in gevaar? Helaas moet ik die vraag bevestigend beantwoor den, want de klacht stijgt, dat in meer dan één school de praktijk van onderwijs en opvoeding bijna niet te onderscheiden is van die in de neutrale scholen. De sae- (Van onze kerkredacteur) Beroepingswerk NED. HERV. KERK GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Nijkerk (vac. W. Grif fioen': G. Hengeveld te Schoonebeek. Bedankt voor Roosendaal: N. H. Hei- ner te Heinkenszand. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Edmonton-Red Deer, Ca nada, Free Christ, Ref. Church: W. van Heest te Emmen. Dr. G. P. Scheers overleden dr. G. P. Scheers. Deze predikant had op Eerste Paasdag de vroege Paaszang- dienst in Rijswijk zullen leiden die over de radio werd uitgezonden. Dr. Scheers werd in 1908 geboren. Hij begon zijn pastorale werkzaamheden als hulpprediker in Utrecht in september 1931. Anderhalf jaar later werd hij te Kolderveen tot predikant bevestigd. Hij diende achtereenvolgens nog Alphen a. d. Rijn, Delfshaven en Schoten. Dr. Scheers moest ruim een maand ge leden zijn werkzaamheden enigszins be perken in verband met oververmoeid heid. De laatste weken voelde hij zich evenwel weer bijzonder goed. Hij zou niet slechts de bijzondere dienst in Rijs wijk op Eerste Paasdag hebben geleid, maar ook een hervormde kerkdienst in Haarlem. De begrafenis zal plaats vinden don* derdag a.s. om 3 uur op de Noorder Be graafplaats te Haarlem-Noord. Vooraf zal om half twee een rouwdienst worden ge houden in de Julianakerk. In de Expohal in Hilversum is vanmorgen de nationale onder wijstentoonstelling geopend. De inspecteur-generaal van het on derwijs, mr. ir. M. Goote, die de opening verrichtte, hield bij deze Het is dan ook geen wonder, aldus de heer Goote. dat lange tijd deze midde len het onderwijs en leerproces veel sterker beheersten dan vele leraren zich misschien wel bewust w vorming van de leerlingen kon daardoor niet tot haar recht komen; vooral, dien men bij de keuze van de middelen het bedrijfsleven op de voet wilde vol- alcurisatie dringt ook op dit ge bied binnen. De grenslijnen be ginnen ook hier te verflauwen." Met deze waarschuwende woorden richtte prof. dr. K. Dijkvoorzitter van de Unie Een school met de Bijbel zich vandaag in Utrecht tot de velen die naar het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen waren gekomen om de 83-ste jaarvergade ring van de Unie mee te maken. De vergadering was tevens de laatste die prof. Dijk leidde. In een bewo gen toespraak heeft hij zijn motie ven uiteengezet die hem noopten heen te gaan. ..Ik meen" zo zei prof. Dijk, ..dat de levensklok duidelijk het uur aanwijst, dat ik aan een jongere kracht mijn I taak heb over te geven. Het schoolle-1 de strijd voor de vrije school met de bijbel i stuk v mijn leven ge- gelegenheid een toespraak, die I gen. teneinde het produktieproces oorspronkelijk zou zijn uitgespro- 1°®"nTe?' ken door de inmiddels overledenmaar wat is het beste produktiemiddel. staatssecretaris van onderwijs, gJlnT'hSürt -T'mSu hIPo kunsten en wetenschappen, drs. G. C. Stubenrouch. ..Er is geen twijfel aan. of het onder wijzen en het leren zullen steeds voor verbetering vatbaar blijven", aldus zei- de de heer Goote, die met name sprak over de betekenis van het leermiddel, het onderwerp van de tentoonstelling. ..Het leermiddel heeft alleen waarde en zin, omdat het een ..middel" is, als het ook als zodanig functioneert in het eigen leerplan van de school en in de ogen van de leraar" Na te hebben gec de leermiddelen de 1 hoogte in staat wordt gesteld zijn on- derwijstechniek te verfijnen, zeide de heer Goote dat het leermiddel juist de persoonlijke kwaliteiten van de leerling zal moeten stimuleren en activeren. „Het leermiddel moet persoonlijk verant woord zijn", zo werd gezegd. In zijn toespraak trok de heer Goote een vergelijking tussen het leermiddel en het produktiemiddel, een opzettelijke vergelijking, omdat „in het beroepson derwijs een groot deel van de leermid delen in feite produktiemiddelen zijn". (Advertentie) merkte hij op het nog altijd voor veel schoolbesturen heel moeilijk is de verleiding, die uit-1 gaat van het modernste of van het meest geperfectioneerde, te weerstaan. De heer Goote besprak in zijn ope ningsrede voorts het doel van het on-l derwijs: Niet de (zakelijke) vakbe- i kwaamheid uitsluitend gericht op hetj beroep, maar de persoonlijke vorming j voor beroep en maatschappij. „Hier door krijgt het leerplan van de school ook een duidelijker en betekenisvoller plaats. Meer dan vroeger is het nodig zich daarop tc bezinnen", aldus de heer Goote. Hij stelde met nadruk, dat in het bijzonder voor het beroepsonderwijs het zoeken na&r pedagogisch verantwoor de leermiddelen van niet te onderschat ten betekenis is. Zowel in het algemeen als in het beroepsonderwijs kan het goe-| de gebruik van leermiddelen, die peda gogisch verantwoord zijn, een wezen lijke bijdrage zijn tot de ontwikkeling yan het onderwijs. De heer Goote trok hieruit de conclusie, dat algemeen en beroepsonderwijs elkaar steeds meer naderen. Hij noemde dit gelukkig, vooral als men het beroepsonderwijs niet ziet als een zijweg, maar in het verlengde van het algemeen onderwijs, verdergaande differentiatie. Natuurlijk moet elke school haar eigen aard. haar eigen karakter hebben. Maar dat behoeft geen belemmering te zijn om te beseffen, dat er ook veel overeenkomstigs is in dat wat het on derwijs nastreeft en dat communicatie, coöperatie en coördinatie van groot be lang zijn voor het geheel", zo zei de heer Goote. Anti-kernbombetoging in Amsterdam Aan voorstellen geen gebrek Men kan spreken over groeien de onrust onder de predikanten over hun financiële positie in een maatschappij die aan vele groepen verbeterde arbeidsvoor waarden heeft gebracht. Dit ver vormde predikant, staat bloot aan het ge vaar van verlies van voedsel, dak en dek met vrouw en kind door een uitspraak van een synodaal college van vijf Hiervan is geen hoger beroep meer gelijk Dit college wordt ieder jaar be noemd door de generale synode en moet bestaan uit synodeleden. Ar" waan In het afgelopen jaar Is argwa rezen ln de predikantenwereld o1 juistheid en biliykheid *"r~ gen v van het neutrale Volksonderwijs met de leuzen „onverdeeld naar de openbare school" werd aangestipt. Wederbrengen Uitvoerig stond prof. Dijk stil bij het nieuwe Unie-program dat in 1934 werd aangenomen en bij de grondslagencon- ferentie die in 1946 in Amersfoort werd gehouden, en waar een verblijdende eenstemmigheid aan de dag trad. Prof. Dijk herinnerde zich, dat toen hij Unie-voorzitter werd, de tweede voorzitter, ds. J. L. Pierson. zei: „Van een voorzitter wordt verwacht, dat hij het hart der vaderen zal wederbrengen tot de kinderen, en het hart der kinde ren tot het hart der vaderen." „Ik heb", zo zei prof. Dijk „ge poogd dit profetische woord tot mijn levensprogram te maken en in de praktijk te realiseren. Zowel in mijn kerkarbeid als in het jeugdwerk. Niet het minst op het terrein van ons christelijk onderwijs. De vaders bin den aan de kinderen en de kinderen aan de vaders. Niet de jeugd los de ouden, noch de grijsheid los de jongeren. En dan de harten. Het gaat ten diepste niet om de naam en de roem en de kapitalen der vaderen, maar om hun harten, dat is om de vreze Gods, om geloof en liefde, om de geestdrift en de toewijding in die harten, en in die eenheid ligt de kracht van ons christenvolk, ook in deze chaotische tyd. WU hebben el kaar broodnodig." Goten I Nader ingaande op de gevaren die I het christelijk onderwijs bedreigen, gaf prof. Dijk als zijn visie, dat als het ont kersteningsproces doorgaat zowel school als schoolstrijd verloren worden. Voor hen die hun levensarbeid in de scholen verrichten mogen, ligt er een geweldige taak, die alleen in het geloof volbracht kan worden. Ook op de besturen rust die grote verantwoordelijkheid. Zij dienen er op toe te zien, dat er werkelijk christelijk onderwijs wordt gegeven. Spreken zij hier over in hun vergaderingen, of pra ten zij alleen over moderne leer middelen en lekkende goten?" zo vroeg prof. Dijk zich af. Prof. Dijk was ook verontrust over de tanende belangstelling van het chris tenvolk voor de school met de bijbel. Hij was tot de beschamende ontdekking gekomen, dat in de christelijke gezin nen het gebed voor de school steeds meer achterwege gelaten wordt. Zelfs in de kerk is dat te constateren. In Amsterdam hebben gistermiddag gehouden meldt „Orgaan van de bond van ning dat de samenstelling Nederlandse predikanten" in het g* »<-«- jaarverslag over 1961. De bond ten zUn. waarin de ervaring kan worden komt maandag 30 april in „Es- v-u.h-.-d.n. „o twU'.l ood.r. planade" te Utrecht bijeen voor de 40ste algemene ledenvergade ring. atoombommars van de Nieuwmarkt urcunc RAI in Amsterdam. De deelnemers aan deze nationale mars die uit alle stre- n van ons land naar Amsterdam wa tt gekomen, droegen vele spandoeken borden mee met anti-atoombom-leu- n. Uit een tiental steden waren groe pen demonstranten zaterdag en zondag oer auto, fiets of wandelend naar de loofdstad getrokken. Onderweg werden ook demonstraties gehouden. In de zufdhal van de RAI werd in aansluiting op de protestmars een openbare vergadering gehouden, waar ongeveer 2500 mensen aanwezig waren. De voorzitter van het „comité 1962 voor de vrede", de heer A. J. Bruggeman kon hier onder meer een Engelse. Duit- Deense en Belgische delegatie wel kom heten. goud te vinden -•got bouwcentrum dat 320 km ten ten van Port Moresby in het bergland is gelegen. Daarvoor moeten ze onge veer 80.000 kubieke meter aarde en rots los hakken uit de oever van de snelstro- mende Boelolo-rivier die over een af stand van 400 meter verlegd wordt. Het water wordt geleid door een alluviale bedding die vermoedelijk ongeveer meter diep is en die naar men hoopt rijk aan goud zal blijken te zijn. Het is geen zeldzaamheid dat in tralisch Nieuw-Guinea rivieren verlegd worden, en een voornaam stuk. In dat leven heb ik 33 jaren de Unie mogen dienen als haar voorzitter, langer dan de werkperiode van een van haar ge voorzitters". Prof. Dijk memoreerde dat in di jaar de Unie een belangrijke episode uit de schoolstrijd van de twintigste eeuw heeft meegemaakt. Hij memoi de de krachtige pogingen van minister Terpstra om de leemten in de pacifica tie-schoolwet aan te vullen en de nog bestaande belemmeringen voor de vrij heid van de scholen uit de weg te rui- Ook stond de voorzitter stil bij de oppositie tegen de scholen met de bijbel die na de bevrijding vooral van de kant van de dialectische theologie kwam en tegen welke oppositie kloek de handschoen werd opgenomen, mede door dr. Van Itterzon en dr. Kalsbeek. Alleen reeds de naam Hardegarijp is teken geworden van de hernieuwde schoolstrijd. Ook de felle bestrijding Anderen willen graag een batig saldo kweken hetgeen in het geheel niet no dig is Hoe dringend echter do verbete ring van de traktementen moge zijn. heeft de ledenvergadering jitgesproken dat de pensioenen de rang dienen te verkrijgen. Op dit t is de achterstand het grootst en het is noodzakelijk dat hieraan allereerst dacht word' besteed. Jaarlijks zal hiei voor vee! geld op tafel moeten komen In 1961 Bi heden aan de orde geweest. Deze kunnen aan een oud-predikant, geen emeritus De vereniging van kerkvoogdijen neeit i zjjn<je worden toegekend of ontnomen bij haar leden op aangedrongen om jjet braed moderamen der synode. Vroeger werden aan ex-predikanten kamerlid deze rechten verleend, thans is dit 'niet meer het geval. De bond heeftI hiertegen bezwaar gemaakt. Zij is van oordeel dat misbruik zoveel neven- functies dat het pastoraat er onder lijdt slechts spaarzaam voorkomt. Reeds in 1943 heeft de hervormde kerk maatrege len genomen om dit te voorkomen. Tenslotte wordt opgemerkt dat de be vestiging van vrouwelijke predikanten in de hervormde kerk. anders dan die van vrouwelijke ouderlingen en diake nen. met op gang schijnt te kunnen ko-1 1 Het heeft de schijn alsof deze promotie van synodale zijde niet wordt aangemoe-' digd De bond eist „fair pay"r worden door goudzoekers. m< de eerste maal dat het op zo grote schaal gebeurt. De kosten bedragen geveer 65.000 gulden. Actie 10 x 10 reeds meer dan miljoen Op het gironummer 10102 van de jeugd- actie „Tien maal tien" van de „Neder landse Jeugdgemeenschap", waarvan de baten geheel ten goede komen aan het in overleg met de N.O.V.I.B. opgezette „erf- gewassenproject" in Dahomey (Afrika) is thans reeds een miljoen gulden gestort. De plaatselijke jeugdcomité's zijn nog druk bezig met de laatste afrekeningen, zodat er nog dagelijks gelden binnenko-i men. De najaarsactie 1961 van de N O.V.I.B. bracht 1.200.000.— op. Het laat zien aanzien, dat de totale op brengst van „Tien maal tien" dit bedrag belangrijk zal overschrijden. Die gehele dag heeft kan men aannemen Jeruzalem in staat van opwinding verkeerd. De geruchten zijn niet van de lucht geweest. Heb je het öök gehoord...? Men zegt... Het moet inderdaad waar zijn...! Angst, vrees, blijdschap en onzekerheid moeten die dag wel hoogtij hebben gevierd. Angst bij de soldaten, die de wacht hielden bij het graf en de engel des Heren hadden gezien, vrees bij de opperpriesters en de oudsten, en vreugde bij Maria van Magdala. Maar daarnaast onzekerheid. Laat in de namiddag gaan twee feestgangers van Jeruzalem naar huisnaar Emmaüs. De naam van een hunner is bewaard gebleven: Kléopas. Al wandelende bespreken ze met elkaar de dingen van de dag. Een opwekkend gesprek is het niet geweest. Ze zijn somber gestemd, deze twee. En de reden van hun somberheid ver tellen ze aan de Vreemdeling, Die zich bij hen voegt. Weet Gij dan nergens van? Hebt Ge dan niet gehoord van Jezus? Hij is gekruisigd, wij dachten, dat Hij Israël verlossen zou, maar er is niets gebeurd. Nu ja., vrouwen hébben engelen gezien, „die zeiden dat Hij leeft" (Lucas 24 24). Die zeiden! Onzekerheid. En daardoor somberheid. Geen zekerheid, geen zeker weten. Wie vandaag niet verder is dan: ..ze zeiden", die heeft Pasen niet beleefd. Voor hem was Pasen niet meer dan een erg lang week-einde met misschien een stichtelijk woord. Hij vertoeft nog steeds bij Goede Vrijdag. Zondagnacht om half een is in zijn woning aan de Koninginne straat in Breda op 44-jarige leef tijd tengevolge van een hartaan val overleden de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en weten schappen, drs. G. C. Stubenrouch In verband met dit overlijden is vanochtend in de hal van het mi nisterie van onderwijs, kunsten en wetenschappen in Den Haag een herdenkingsdienst gehouden. Het stoffelijk overschot zal mor gen ter aarde worden besteld op de r.k.-begraafplaats Zuylen te Breda. Gerrit Cornelis Stubenrouch werd op 8 februari 1918 tg Nijmegen geboren. Hij bezocht het Canisiuscollege aldaar en studeerde vervolgens klassieke talen aan de rooms-'katholieke Na zijn doctoraal examen in 1946 werd de heer Stubenrouch leraar aan het Onze Lieve Vrouwelyceum te Breda. In 1949 werd hij voor de K.V.P. in de gemeente raad van dezelfde stad gekozen. In 1952 volgde hij dr. Veldkamp als fractièvoor- Advertentie) genezende laag op de maagwand Campagne tegen godsdienst in Bulgarije De communisten in Bulgarije proberen om door middel van propaganda gebruik te maken van de kerk in dat land. Deze poging gaat hand in hand met een heftige campagne tegen de godsdienst, zoals verschillende Bulgaarse kranten hebben ge field. In de „Semedelsko Sname", een krant die in Sofia verschijnt, wordt uitvoerig geschreven over een reis van de orthodoxe, patri arch Kyril die naar het Midden- Oosten zal gaan. Hij zal daar con tact opnemen met de rector van de grootste mohammedaanse uni versiteit van Kaïro, Machmud Schaltut. In de gesprekken die gevoerd zullen worden door de patriarch en de verte genwoordiger van de Islam zal, volgens het Bulgaarse blad, in het bijzonder aan dacht geschonken worden aan het feit dat men nu. meer dan ooit. gezamen lijk voor het behoud van de vrede moet werken. Dit doel is slechts te bereiken elkaar beter wil leren be grijpen zodat men dichter naar elkaar kan toegroeien, door nauwe samenwer king die een gevolg is van de eerste voorwaarde en door een goede ver standhouding tussen de volkeren onder ling. Dit bericht verraadt duidelijk de be doeling om de internationale relaties van de kerken in de oosterse landen voor politieke doeleinden te gebruiken. Maar tevens wordt in het officiële or gaan van het ministerie van defensie „Narodna Armia" het christelijke ge loof in een zeer fel artikel getiteld „De godsdienst en de bestrijding ervan" aan gevallen. Het blad beschouwt de godsdienst als een overblijfsel uit het kapitalistische verleden. De schrijver stuit dan klaar blijkelijk op een niet gering aantal men sen die door bepaalde moeilijkheden in de socialistische opbouw teleurgesteld zijn en weer teruggekeerd zijn tot hun godsdienst. In het artikel wordt daarom nadrukke lijk gewezen op de noodzakelijkheid van een weldoordacht en bruikbaar systeem van de wetenschappelijk-atheïstische op voeding waarmee men alle lagen van de bevolking kan bereiken en waardoor ge inzichten tegen k; der de jeugd moet r in dit opzicht. zitter op en in 1953 werd hij benoemd tot wethouder van onderwijs. Op 16 juni 1959 volgde zijn benoeming tot staats secretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen. In de jaren, die vooraf gingen aan de periode waarin de heer Stubenrouch staatssecretaris van onder wijs, kunsten en wetenschappen was, be kleedde hij onder meer de functie van voorzitter van de rijkskieskring Tilburg van de K.V.P. en was hij lid van de partijraad en wel voor de buitenlandse culturele sectie. (Zie ook elders l d it Gymnastiekleraren 100 jaar verenigd De lichamelijke oefening in en dooi de school hij het lager onderwijs, de li chamelijke opvoeding der betrokken scholieren, is zeer matig bedacht en verruiming is hier gewenst. Dit is de mening van de heer J. M. J. Korpers- hoek. voorzitter van de vereniging van leraren en onderwijzers in de lichame lijke opvoeding in Nederland, uitgespro ken vanmiddag in zijn welkomstwoord tjdens de 100ste jaarvergadering van de vereniging in het Instituut voor de Tro pen in Amsterdam. Terwijl voor de middelbare scholen, gymnasia en lycea het aantal wekelijk se lesuren lichamelijke oefeningen is vastgesteld op drie voor de drie eerste leerjaren en twee voor de nog volgen de leerjaren, bedraagt het aantal les uren op de ambachtscholen en huis houdscholen slechts twee en voor scho len voor hoger technische onderwijs slechts één lesuur lichamelijke oefenin gen per week, aldus de heer Korpers- hoek. Hij vond drie lesuren een mini- Verwaarlozing der lichamelijke op voeding terwi^le van de verstandelijke, die dan alle 'tijd, alle aandacht, alle krachten en energie opeist, is een grote pedagogische dwaling, waaraan wij he laas niet altijd ontkomen zijn. Een dwa ling die het nodig maakt meer tijd te eisen voor lichamelijke opvoeding in de school", aldus de voorzitter. „Het is voor de juiste tijd en voor de juiste in- houd der lessen lichamelijke oefening dat onze vereniging nu 100 jaar actief is en in de thans aanvangende nieuwe eeuw van haar bestaan zal blijven ijve- Vraag: Wij hebben een sanzevieraa. De bladeren zijn fris groen, maar in de grond om de plant zitten allemaal jaargetijden vliegjes. Wat is hiertegen te doen? J~ Antwoord: Veelal geeft onderdompe ling in warm water reeds goed resul taat. Daarna moet u goed laten uitlek ken. Ook bestuiving van de grond met DDT of pirox geeft goede resultaten. Ik heb Zonodig moet u dit herhalen. Antwoord: In het voorjaar kan zij verpot worden. Haal. als in andere gelukkige eigenaar jaargetijden de grond schimmelig delhond. Maar wordt, de schimmelige grond voor zichtig weg en geef dan Wat nieuwe verse grond. Vraag: Onlangs heb ik gehoord van een schip, dat de naam Negeb draagt. hele middag naar de bete- gezocht, Vraag: Sinds enige dagen ben ik de - - jonge poe- or mij de moeilijkheid, dat ik de juiste verzor-_ ging niet ken. Gaarne wil ik ingelicht worden over de voeding, de tijden van scheren en de goed en slechte eigen schappen van een poedel. Antwoord: Het beste voedsel kon hond en dus ook poedel is Brieven, die niet voorzien zijn adres, kunnen niet I beantwoord worden. Geheimhou- I ding verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband houden, moeten in afzonderlijke brieven worden gesteld. vernemen de naam van deze plant, hoe zuiderland. en wanneer zij gestekt moet worden, woord, dat .i de oorzaak van het steeds geel worden zai Zjjn_ Het Antwoord: Negeb of Negev betekent ke dag een lepeltje levertraan en ook Hebreeuw uw Bijbel wel vertaald thans de f wat kalk. Een poedel moet elke week lijk te reinigen. De vloeistof geeft het i de der bladeren 'ik geef haar elke dag uitgestrekte woestijnland in het Zuiden ken moet t DRINK SI NAS gezond en razend lekker I de tijd waarop zij bloemen krijgt. Antwoord: De naam een der vele Maranta zijn aan de tiengebodenplant. is m. Kerkhoveana. Welke variëteit het is, valt zomaar niet te zeggen. Daarvoor beschikken wij over te weinig gege- ten van ee vens en materiaal. U kunt deze plant het woord scheuren, het beste in het voorjaar. geborsteld worden. Een- maand of om de zes we- hem knippen of scheren. Een j Ieder deel moet dan over wortels be- speelt, schikken. De maranta houdt wel veel licht, maar kan niet tegen de Hij vraagt nogal veel (lauw) water Israël, dat thans vruchtba maakt zal worden met water, dat door deze plant, grote pijpleidingen uit de droogge- buiten voor hij goed droog is. die verwant maakte Hoeleh-mcerassen, benoorden poedel is schrander, trouw en betrouw- het meer van Galilea, zal worden "in gevoerd. Vraag: Gaarne zou ik de naam boek. in de titel waa „scherven" voorkomt en dat op dc Zuidhollandse eilanden leer tegelijkertijd een beschermend laagje zodat nieuw vuil er niet meer in kan dringen. Voor verwijdering van speciale leer- Scherven baar bij kinderen. Hij maar niet agressief. De poedel is heel prettige huisvriend, maar goedkoop in het onderhoud! Vraag: Mijn man heeft velponvlek- brengen of moet ken op zijn costuum gekregen. Hoe te pas komen? krijg ik deze vlekken weg? Antwoord: Het enige middel, Vraag: Is er een stof, plastic of zo iets, waarmee ik mijn lichte linoleum waaks, vloer kan bespuiten, zodat deze niet zo een gauw vuil wordt? Zo ja, kan deze laag niet bij mogelijke verhuizing verwijderd worden? Kan ik die laag er zelf op een vakman aan vochtige lucht. Geregeld moet zij vloei- mest krijgen. Misschien heeft zij ge brek aan voedingsstoffen, doordat b.v. de pot te klein is of er te weinig ge mest wordt. Misschien staat zij te zon nig. Het kan ook wel eens te veel zijn. v.anneer zij elke dag water krijgt. Er moet alleen gegoten worden als het no dig is. maar dan ook goed. Vraag: Van mijn luchtwortelplant wordt de aarde wat schimmelig. Moet ik haar nu verpotten? door de heer G. van de Walche- ring geschre- voorgeschreven wordt verwijde- Antwoord: Voor zover ons bekend is geen erkende stof in de handel, w linoleum kunt bedek- bovendien waarschijnlijk velponvlekken, is: betten met ken. Het zi die hiermede in 1955 zijn debuut aceton en daarna uitspoelen met lauw- funest zijn voor deze vloerbedekking, akte. Uitgever is J. M. Meulenhoff. warm water. Gewone lijm kan men Linoleum moet namelijk kunnen uitwa de boek- uitspoelen met lauwwarm water. semen. Vraag: Hoe kan ik een Marokkaan- Vraag: Hoe moet ik een koper be- zakuitgave handel te verkrijgen. Vraag: Hoe kan met nogal licht gobelin bekleed bankstel schoon deze reeds vier maanden en de tas i 5 het beste schoon maken? Ik heb werkt bord schoon houden? In al de Antwoord: Voor het reinigen van de bekleding kunt u het beste e»n droog- schuimpreparaat gebruiken U kunt reinigen Antwoord: Marokkaans leer heeft het nadeel, dat het zeer moeilijk te het eenmaal naden zit kopergroen. Ik heb geprobeerd, ook citroen, maar niets helpt. Antwoord: U kunt kopergroen ver wijderen mot wat terpentine. Grote koperen voorwerpen kunt u schuren met Brusselse aarde en azijn. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2