PIJN KOU GRIEP BON „Adoela heeft nooit eeht willen onderhandelen" Konjef heeft Oost-Duitsland verlaten P.v.d.A.-leden distantiëren zich van partijstandpunt Russen weg uit Genève als Y.S. bom proberen Ta eca &aa£e kuypeb NIEUW voor mannen eindelijk 'n kai/i-toüon met knnakte/L Klokbekercultuur Tsjombe terug in Elisabeth stad Kritiek op V.N. van Russell Premier Tsjombe van Katanga heeft donderdag bij zijn terugkeer in de Katangaanse hoofdstad Eli- sabethstad verklaard dat hij met de premier van de centrale Kon golese regering, Adoela, eigenlijk nooit echte onderhandelingen heeft kunnen voeren. „Adoela ont trok zich in Leopoldstad telkens aan de eigenlijke onderhandelin gen", zo zei hij. Tsjombe bracht in zijn toespraak bijzondere hulde aan de Verenigde Naties en spe ciaal aan hun vertegenwoordiger in Kongo, Gardiner, „zonder wiens tussenkomst ik nooit levend in deze stad zou zijn teruggekeerd". PASEN: het christendom stralend midden in het leven van nu. Met een blijde opdracht. Voor alles. Ook voor het dagblad. Het eigene van deze krant mag nu zijn: bij het nieuws helpen om op goede grond onbezorgd en blij te leven in de wereld van vandaag. Kolonel-generaal Jakoebovsky is benoemd tot opperbevelhebber van de Russische strijdkrachten in Oost-Duitsland. Hij volgt maar schalk Konjef op, die sedert augustus vorig jaar deze post be kleedde. Maarschalk Konjef is te ruggekeerd naar Moskou en daar b\j het ministerie van defensie te werk gesteld. Generaal Jakoebovsky is van april 1960 tot augustus 1961 reeds opperbe velhebber in Oost-Duitsland geweest. Hij werd in augustus 1961 vervangen door maarschalk Konjef, die hiervoor in actieve dienst werd teruggeroepen. Generaal Jakoebovsky werd door het 22e congres van de Russische commu nistische partij gekozen tot lid van het centrale comité. De 64-jarige maarschalk Konjef was van 1955 tot 1960 opperbevelhebber van i van het Warschau- onmogelijk dat er ver- j «au de provincies in heï vooruitzicht band bestaat tussen deze commando-wis- wordt gesteld. „Wij willen de bespre- seling en het aangekondigde vertrek uit kingen met Tsjombe voortzetten en daar- West-Berlijn van generaalhr "!n^re bij moeten de Ver. Naties ons helpen". I de speciale vertegenNvoördiger vari pre- aldus Kamitatoe i sident Kennedy. Zowel generaal Clay VolgVn.regeringskringen In Katanga als maarschalk Konjeftarttoen hun func- zou Tsjombe bereid zijn bet overleg met fes verRerliin Hun bei-1 Adoela te hervatten. HIJ xou echter een P«>ode de ^estie-Berlijm Hun be - andere plaats van ontmoeting verkle- ^er nn-n «,-nrden niteeleed 9" I.-P0ld«ud. Hel .iel er eehler «Hjg»^SSKLtawlnj eolpn. .ej.lledei. n.«r I t dit T.jjm. „„J je .cheidende Russische maar-1 n" """ht on 1"ef^van^Adoe- jschalk gisteren een afscheidsreceptie be- Tsjombe zei verder dat hij in Leo poldstad het meest was getroffen door de anarchie die in deze stad heerst. „De leiders houden er mooie toespraken en zij nemen het er goed van. maar de bevolking lijdt honger". De Katangaan se premier beweerde dat de centrale Kongolese regering te kwader trouw De Kongolese minister van binnen landse zaken. Kamitatoe. had voor de terugkeer van Tsjombe naar Elisabeth- stad verklaard, niets af te weten van het vertrek van Tsjombe. Hij zei bijna toe vallig te hebben vernomen dat de pre mier op het vliegveld van Leopoldstad was. Hij gaf toen bevel elk vliegtuig het opstijgen te verbieden in afwachting van een verklaring van de zijde der Ver. Naties. De Kongolese regering had 's middags V.N.-vertegenwoordiger Gar diner nog medegedeeld dat de waarbor gen van de Ver. Naties voor Tsjombe geen voorwendsel mochten zijn om het overleg af te breken. De regering had Tsjombe een nota overtiandigd die zon der verwijl besproken diende te worden. In deze nota stond dat de regering blijft Vraagstuk Nieuw-Guinea (Van nzer redacteuren) AKKERTJE helpt direct wacht op la. Zij voegden hier nog aan toe dat Tsjombe van zijn kabinet geen toestem ming meer zal krijgen het land te ver- afwezigheid van regeringsleider laten. Zij achtten het dan ook niet uit- Walter Ulbrlcht die om gezondheidsrede- gesloten dat nu op de V.N.-basis Kami- nen in Tsjecho-Slowakije is, speldde •leg tussen de staatslieden diens plaatsvervanger. Willy Stoph. de Russische maarschalk de orde i voor dienst aan het vaderland I borst. fin envelop (of op kaart geplakt) verzenden het Bureau van dit Blad) U kunt noteren als nieuwe abonnee: zal plaatsvinden. Bereid Inmiddels heeft de secretaris-gene raal van de Ver. Naties. Oe Thant, de burgerlijke en militaire leiders van de V.N.-operatie in Kongo voor overleg naar New York ontboden. Zowel Gardi ner als de bevelhebber van de V.N.-troe- penmacht, luitenant-generaal Kebede Gebre van Ethiopië, zouden vandaag reeds in de Ver. Staten aankomen. De Brit Lord Russell, die in het be gin van dit jaar een inspectiereis door Kongo heeft gemaakt, heeft de- Kr das.n ren rapport publIcMrd '™„c- X.Tciho-Slowakijc, Rudoli Ba ..de tragedie vajt Kongo »'rak. is na een proces van vier dagen waarin hij o.m. meedeelt dat de Ka- veroordeeld tot vijftien jaar gevangenis- tangaanse en Rhodesische regering I straf. Het is de maximum vrijheids- indrukwekkend veel bewijsmateriaal straf die de Tsjechische strafwet kent. hebben over de in Katanga door de 1 Baraks gew V.N.-troepen begane wreedheden. Hij eist dat de Britse regering de Ver. want AKKERTJES zijn instant cachets* met 4-voudig werkend micropoeder Akkertjes bevatten de ideale combinatie van 2 pijn stillers -I- zenuwkalmerend bromisovalum opwek kend coffeïnum: Microscopisch fijn poeder, dus directe opname in het organisme, dus directe werking zonder kans op maagklachten. Ontdek óók de weldaad Akkertjes! 6 stuks f 0.50 12 stuks f 1- ic instant direct werkend Tsjechoslo waakse premier krijgt vijftien jaar Naties zou bewegen een internationale commissie van onderzoek in te stellen. Mocht dit door het Afro-Aziatische blok worden verhinderd dan zou, volgens Russell, de Britse regering zelf een commissie moeten instellen en België, Katanga en Ver. Staten moeten uitno- gen vertegenwoordiger functionarissen '-an het ministerie binnenlandse zaken. Jiri Ondracek en Jiri Soucek. kregen beiden een voor- voorwaardelijke straf. Hoewel officieel geen tenlastelegging bekend werd gemaakt, had het Tsjechi sche persbureau CTK eerder gemeld, dat Barak aanzienlijke overheidsfondsen had verduisterd om voor zichzelf kunst- te wij-1 werken te kunnen kopen. ZORIN DREIGT WEER EENS: De Russische afgevaardigde op,!i°;h te«en journalisten dmkte hij zich c scherper uit. Zonn zei toen weg te zul- de Geneefse ontwapemngsconie- ien gaan. omdat de Sowjetunie niets rentie, Zorin, heeft gisteren ge- voelt voor zinloze besprekingen, dreigd naar Moskou terug te J oe Amerikaanse vertegenwoordiger, keren als de Verenigde Staten Dean. had te kennen gegeven, dat de atmosfeer gaan nemen. rn de conferentiezaal had hij slechts verklaard, dat de Amerikaanse proeven I een „buitengewoon gespannen interna- I tionale atmosfeer" zouden veroorzaken. Lord Russell, die ook boeken heeft geschreven over oorlogsmisdaden van de nazi's en de Japanneers. beweert in zijn rapport dat veel burgers in Elisa- bethstad op straat door V.N.-militairen doodgeschoten werden. De bewering dat de aanvallen uitsluitend uit zelf-verde- diging ondernomen werden is volgens Russell niet houdbaar. Kort na het bekend worden van de op vatting van Lord Russell heeft een woordvoerder van de Verenigde Naties de beschuldigingen van de Brit ten stel ligste ontkend. ..De V.N. zijn nooit in oorlog geweest met Katanga", aldus de ze woordvoerder. „Het is verder duide lijk dat de inlichtingen van Russell, die naar zijn zeggen afkomstig zijn van tal van mensen in Elisabethstad, in fei te komen van personen die in de be wuste periode eind december van het vorige jaar de V.N. ..actief of pas sief' vijandig gezind waren". n\ C\ub i iSBMlBlSlli de enige echte voor mensen die kwaliteit verlangen Datum van Ingang BETALING PER WEEK/MAAND/KW ARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing is) t heb ik dus recht op DAT ZIT ZO Schrijf hier uw eigen naam en adres „Dat zit zo" - "n boek boordevol met ongelooflijk j handige wenken - is niet in de winkel te koop. de Russen, die een doeltreffende contro le bij een kernwapenverbod afwijzen. Dean had ook gezegd, dat zijn regering haar les had geleerd met betrekking tot een vrijwillig ongecontroleerd morato rium, dat door de Sowjetunie „naar be lieven kan worden verbroken, onder elk voorwendsel, dat zij belieft te beden- De conferentie (die dinsdag wordt voort gezet) heeft ondanks de Russische drei gementen gisteren toch een zeer be scheiden voortgang gemaakt. Zonder er zich aan te binden, accepteerden de drie kemmogendheden (Rusland. Ame rika en Engeland) het neutralistische compromis-voorstel, dat deze week is ingediend, als uitgangspunt voor het vervolg der besprekingen. Het ziet er echter niet naar uit dat het voorstel de conferentie werkelijk vooruit zal helpen. Evenmin lijkt dit te verwachten van het hartstochtelijk beroep dat premier Hajato Ikeda van Japan op Chroesjtsjef heeft gedaan om in te stemmen met een internationaal inspectiestelsel, opdat op korte termijn een verdrag kan wor den gesloten waarbij kernproeven wor den verboden. I Een duif. het symbool van de vrede, heeft dezer dagen een Polaris-raket uitgezocht als plaats voor haar nest. De raket, die niet geladen is, staat voor het gebouw voor kunst en industrie van het Smithsonian Institute te Washington. I De Russische ruimte vaarder Gherman Titof en de Amerikaanse astro naut John Glenn zullen deelnemen aan een inter nationale ruimtevaart- conferentie, die op 30 april in Washington be gint. Naar men aanneemt zullen beiden op de ope ningsdag het woord tot de deelnemers richten. De Griekse posterijen hebben bekendgemaakt, dat zij een serie post zegels zullen uitgeven als herinnering aan de confe rentie van ministers van buitenlandse zaken van de Navo, die van 3 tot 6 mei in Athene zal wor den gehouden. Tot 30 november zullen ongeveer anderhalf miljoen zegels in omloop worden ge bracht. I Volgens het persbureau Tass loopt in de Sowjet unie een schaap rond met een zeer afwijkende kleur, namelijk diep don kerbruin. Over de krullen van het dier ligt een mooie zilverachtige glans. Het schaap werd gefokt op de staatsfokkerij in Oezbekistan en heeft de naam „Surkhandarya Sur" gekregen. I In Glasgow is het op het ogenblik de gewoonte paaseieren op afbetaling te kopen. Als een kind de eerste aanbetaling doet, wordt het ei aan een touwtje aan het plafond gehangen met een eti ketje met de naam van het kind erop. Een van de winkeliers merkte o.m. op: „Nu de prijs van de paaseieren de laatste tijd sterk is gestegen (tachtig cent), wist ik dat de kin deren in bepaalde wijken van de stad deze nooit contant zouden kunnen betalen. Daarom verkoop ik ze op afbetaling een penny per dag." De rooms-katholieke middenstandsvereniging van Venraij is onlangs eigenares geworden van een ezel. overgebleven uit de inventaris van een kerststal. De pogingen om op de jaarvergadering van de vereniging een exploitatie-mogelijkheid voor deze „middenstands ezel" te vinden, bleven zonder resultaat. Het dier heeft nu niets anders te doen dan te grazen op de j weide van een psychiatri sche inrichting te Venraij. I Toegejuicht door hon-1 derden jeugdige Amster dammers heeft Tom (Dorus) Manders gister middag uit handen van Mies Bouwman een „gou den hoestbui op wielen" gekregen ter gelegenheid van het feit dat ander half miljoen platen van hem zijn verkocht. In zijn dankwoord verklaarde hij zich hoewel meer geestelijk dan lichamelijk te voelen als Sophia Loren met een Oscar. Evenals de filmster was Dorus van mening dat de minister niet ten onrechte verstek had laten gaan U proeft de moutwijn De afgelopen week heeft een tien tal leden van de Partij van de Ar beid, dat meent de gevoelens van vele andere partijgenoten te ver tolken. zich 'publiekelijk gedistanti eerd van het standpunt hunner par tij over de kwestie Nieuw-Guinea. Vandaag precies een week geleden kwamen zij in Utrecht bijeen. ..omdat zij zich niet kunnen verenigen met de houding van het partijbestuur in zake Nieuw-Guinea en in het bij zonder de (op dat tijdstip te Am sterdam gehouden Red.) demon stratieve betoging en het petitionne ment daaromtrent betreuren". Vooropgesteld zij. dat deze groep met haar activiteiten alleen opbouwend wenst te werken, het partijbelang dus wil dienen en beslist niet gezien wil worden als een gefrustreerde minder heid, als scheurmakers wellicht. Inte gendeel één van de redenen waarom men naar buiten trad was juist de vrees, dat de P.v.d.A.. die er met de laatst gehouden verkiezingen toch al niet te best is afgekomen, bij de binnenkort te houden gemeenteraadsverkiezingen kie ners, behorende tot of sympathiserende met de rechtervleugel der partij, zal verliezen. Men heeft namelijk de indruk in de groep, dat de P.v.d.A.. na de pas geble ken zuigkracht van de P.S.P.. alleen maar naar die kant geneigd is te kij ken en als gevolg daarvan nog scher per naar links koerst met zijn Nieuw- Guineastandpunt. dan voordien reeds het geval was. Dit met de kennelijke bedoeling de P.S.P. de wind uit de zei len te nemen, waardoor men linkse kie- zèrs hoopt terug te winnen. Maar men vergeet op die manier, al dus de gedachtengang in de groep, dat men zuiver elektoraal beschouwd een grote kans loopt nog méér kiezers uit de rechtervleugel (dat is dus de po litieke: bepaald niet de kerkelijke) in de P.v.d.A. kwijt te raken. Het huidige standpunt dezer partij over Nieuw- Guinea maakt de stap van haar rech tervleugel naar de linkervleugel der confessionele partijen en van de V.V.D. voor veel kiezers wel uiterst gemakke lijk. zo wordt geredeneerd. In grote lijnen staat de groep achter de regeringspolitiek met betrekking tot Nieuw-Guinea. Dit moge blijken uit haar vorige week te Utrecht opgestelde verklaring, waarop zij van partijleden adhesieverklaringen vraagt en die zij ter kennis van het P.v.dA.-bestuur heeft gebracht. In die verklaring heet het: „Op een ogenblik dat de regering onderhandelingen voert en een compro mis waarbij de door onze partij steeds erkende rechten der Papoea's zouden kunnen worden gewaarborgd niet onbe reikbaar schijnt, kan een oppositie als waarin men zich samen met de P.S.P. en de communisten begeeft niet anders dan de Indonesische regering stijven in haar onhandelbaarheid. Naar hun me ning zou een progressieve en -democra tische partij meer oog moeten hebben zonder dat zij daarom concessies aan omstandigheden zonder meer willen veroordelen voor ten eerste: de bete kenis van het zelfbeschikkingsrecht; ten tweede, de onwenselijkheid uit inter nationaal oogpunt van een klakkeloos wijken voor de dreigementen van een dictatoriaal regiem". De groep wil onverkort het officiële P v.d.A.-standpunt van 1957 handhaven, toen het partijcongres in Den Haag uit sprak dat zelfbeschikking van de Pa poea's bevorderd moest worden, met zo nodig een bereidheid van de Neder landse regering tot internationalisatie van het probleem. Sindsdien hebben vele P.v.d.A.-leden, van wie de groep zich de vertolkster acht, een langzaam afglijden van dit standpunt geconsta teerd: de afgelopen maanden zelfs in versnelde mate. Want hetzelfde partijlid De Kadt. die in 1954 uitriep „Nimmer overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië", diende immers als woordvoerder van de socia listische fractie in de Tweede Kamer twee daarmee in lijnrechte tegenspraak zijnde moties in. De ene motie behelsde, zoals men zich zal herinneren, het on middellijk stopzetten van militaire ver sterkingen naar Nieuw-Guinea: in de andere motie werd de regering ge vraagd onverwijld onderhandelingen op basis van overdracht met Indonesië te beginnen. Als bii dat laatste dan bovendien wordt opgemerkt ..dat de regering de kwestie van overdracht, niet op de zelf beschikking moet laten stuklopen", dan moge duidelijk zijn dat er bij een aantal P.v.d.A.-leden die zich individueel mede verantwoordelijk achten voor bovenge noemd partijstandpunt de behoefte werd gevoeld deze zaak gezamenlijk te bespreken en zich van zulk een verant woordelijkheid te distantiëren. De aan- Advertentie voor 't haar frisledera dag opnieuw. Gedietlngeerde geur. niet te sterk, niet te zoet... voor 'n man juist goedl Ja, Sllvlkrin Hair-Lotlon heeft karakter, persoonlijkheid geeft zelfvertrouwen. Iedere dag fris. aangenaam, plezierig voor uw omgeving I Bovendien la Sllvlkrin Hair-Lotlon gezond voor uw haar en het gaat roos tegen. De prtjs Is even prettig als de lotion zelf alechta_f_3J>5 voor 'n grote, chique flacon. SILVIKRIN HAIR-LOTION met biologische werking. Voor vet tn normaal haar Lotion 'dry1 Voor droog haar Lotion "with oil" - 881. Het verschijnen van de klok bekercultuur is een wel zeer belang rijk moment geweest in de prehisto rie van Europa. De ontwikkeling van de Europese mens bevond zich toen in de overgangsperiode van de Steentijd naar de Bronstijd, dus omstreeks 4000 jaar geled-en. De, naar alle waarsc' jnlijkheid in Span je ontstane, vorm der klokbekers wordt later ook in grote delen van Midden- en Noordwest Europa aan getroffen, welk verschijnsel Is toe te schrijven aan het heen en weer trekken van dit klokbekervolk, dat omstreeks 2000 jaar vóór Chr. ons land vanuit het zuiden is binnenge komen. en dat ons in de bodem van de Veluwe bet be langrijkste kiokbe- kerccntrum heeft nagelaten. De klokbeker- TOCH IS HET ZO! delaars en ontdek kingsreizigers. die niet alleen heel het bewoonde deel van ons land af reisden, ma door heel Europa zwierven op zoek naar afzetgebie den voor hun waren. Zij brachten het eerste metaal in ons land. zoals de koperen tongdolkjes, (waarvan het lemmet mat koperen spijkertjes in het benen handvat is vastgezet) en de eerste gouden versierselen (armbanden en oorbellen). Spanje is rijk aan metalen, dus het is wel begrijpelijk dat deze Immigranten ons voor het eerst met goud en ko per In -nraking brachten. De han delaars die zich hier permanent ves tigden, bleven in handelscontact met hun ou'e land Spanje van waar de metalen betrokken werden. Voorts voerde de handelsweg langs de grote vuursteen-werkplaatsen In Zuid-Frankrijk, zodat ook de grote vuurstenen dolken, waarvoor hier te lande grote belangstelling bestond, gemakkelijk konden worden aange voerd. (Handelsrelaties met Frank rijk bestonden misschien al vóór dien. want de vondsten die de laat ste jaren in Vlaardingen zijn ge daan -- en voor het overgrote deel nog in bewerking zijn hebben bij sommige onderzoekers de gedachte opgeroepen, dat er in het Nieuw Stenen Tijdperk reeds verbindingen hebben bestaan met culturen in Frankrijk). Hoe liet ook zij, het klokbekervolk dat zich vóór de Bronstijd In ons land heeft gevestigd, heeft veel ge daan voor het internationale contact in een tijd toen in dit deel van Euro pa de verschillende culturen nog afge sloten gemeenschap pen vormden. Met primitieve boten be-, voeren zij de Noord- naar Engeland, waar hun bekers zijn te ruggevonden. Toch moeten we niet aan een soort handels-nomaden denken, want zij hebben zich bijna overal blijvend gevestigd. In ons land hebben zij honderden jaren geleefd en gewerkt, niet alleen in de handel, maar ook in de landbouw. Als hun voornaamste centrum kennen wij de Veluwe, maar dat is niet nun enige woongebied in ons land ge weest, want overal ten noorden van de grote rivieren zijn hun sporen gevonden, in de duinstreek (bij Hil- legom) alsook in de Noordhollandse kleistreek (bij Spanbroek). Was l-et eerste handelscontact tus sen ons land en het buitenland dus geleide>l.jk opgebouwd c'.oor het klok bekervolk tussen ongeveer 2000 en 1700 jaar vóór Chr., in de volgende -erlode c"e we als een „gouden '•uw" In de prehistorie kunnen aan duiden. zou ons land tot een werv*- Mik loorvoercentrum uitgroeien. COMMENTAAR VAN P. KORS i groep P i de Partij «n «le Arbeid heeft liet nodig geoordeeld openlijk te getuigen van liet feit dat zij het niet eens zijn met het standpunt hunner partij over liet vraagstuk Nieuw- Guinea. Zoals men in de krant heeft kunnen lezen hebben zij zicli in een verklaring van dit standpunt gedistantieerd, Wat beoogt deze groep? Welke factoren liehben ertoe geleid dat men zich als zodanig wilde presenteren? Wat is het doel van liet vragen om adhesie betuigingen? Deze en andere vragen heb ben wij voorgelegd aan de heer P. Kors, die het secretariaat van de groep behartigt. Hij was zo vriendelijk er zijn persoonlijke visie op te geven. In bijgaand artikel verwerkt treft men de nadere toelichting, die de heer Kors ons gaf, aan. deze leden de deur dicht. Deze activiteiten hebben de ontevredenheid bij een aanzienlijk aantal P.v.d.A.'ers tot een climax opgevoerd. Zoals men weet heeft het socialis tische Kamerlid, de heer Scheps tegen eerder genoemde (onhaalbaar geble ken) moties gestemd. Hij ontving n— aanleiding hiervan instemmende r< ties van vele partijleden. Daarbij kwam onder meer de vraag naar voren „of er aan deze situatie niets gedaan en of daar nu maar in berust moest worden Een en ander leidde tot de vorige week gehouden vergadering, waar de heer Scheps ook aanwezig was. Hoewel de heer Scheps een naar bu: ten treden afraadde en van mening w; dat men liever eerst contact diende t zoeken met het partijbestuur, voelden de overige aanwezige partijleden daar niets voor. alleen al vanwege het feit dat zij van mening waren op grond van eerder opgedane ervaringen daar on voldoende gehoor te zullen vinden. Bo vendien meenden zij, dat bij een naar buiten treden meer pressie op het par tijbestuur zou kunnen worden uitge oefend zo mogelijk op zijn schreden terug te keren. Een andere factor die het in openbaarheid treden van de groep naar haar mening nodig maakte was publiekelijk te doen weten dat het partijstandpunt inzake Nieuw-Guinea beslist niet door alle P.v.d.A.-leden wordt onderschreven. Vooral dit laatste argument v zwaar omdat men in de groep van ning is, dat het buitenland waaronder met name Indonesië, de verkeerde in druk zou kunnen krijgen als zou zo langzamerhand de meerderheid van het Nederlandse volk vóór overdracht zonder-meer aan Indonesië zijn. Een indruk die temeer zou kunnen ontstaan omdat de meeste landelijke dagbladen zich blijkens hun commentaren niet achter de regeringspolitiek stellen, zulks (naar uit een recent onderzoek bleek) in tegenstelling met de opvat tingen van zeer vele hunner lezers, waarover straks nog nader. Voorts beoogde men met openbaar heid een gebaar tegenover potentiële P.v.dA..-kiezers te maken, teneinde een afbrokkeling dezer partij van rechts te voorkomen. De groep wilde als het ware aan deze kiezers duidelijk maken: Je kunt ook een goed P.v.d.A.-lid, een P.v.d.A.-kiezer zijn zonder dit extre me standpunt over de toekomst van Nieuw-Guinea te onderschrijven, zon der deze „vooroorlogse S.D.A.P.- petitionnements- en protestoptochtacti- viteiten" voor je rekening te nemen. Activiteiten overigens, waarvan de groep meent, dat de P.v.d.A. deze niet mèg hanteren onder de huidige om standigheden. omdat zij daarmee de re gering opnieuw een spaak tussen het wiel steelct, terwijl de partij in zekere zin medeverantwoordelijk is voor het stadium waarin het vraagstuk Nieuw- Guinea thans verkeert. Oppositie kan nuttig, ja geboden zijn, maar niet in een ernstige nationale zaak, zoals die van Nieuw-Guinea thans is: dan dient men zijn kritiek opzij te zetten en positief achter de regering te gaan staan. De zelfbeschikking is een eerlijke, rechtvaardige zaak, waarmee men om welke redenen dan ook geen loopje mag nemen. Aldus de groep die zich de spreekbuis van zeer vele P.v.d.A.-leden meent te weten. Hoe groot deze groep binnen de partij is valt moeilijk te zeggen, omdat er geen exact cijfermateriaal over voor handen is. Vandaar dat de onderteke naren op eerder geciteerde verklaring om meer gewicht in de schaal te kunnen leggen adhesiebetuigen ver wacht, uiteraard alleen van P.v.d.A.- leden of kiezers die zich aan deze partij verwant voelen. Een indicatie die erop zou kunnen wijzen dat de groep aan zienlijk moet zijn komt naar voren als men het aantal ingezonden stukken van lezers nagaat, dat zowel in het officiële partiidagblad Het Vrije Volk. als in het onafhankelijker dagblad Het Parool voorkomt. Een steekproef dienaan gaande in Het Vrije Volk over de pe riode 15 januari tot 15 "februari jl. wees uit, dat van de in totaal 24 ingezonden stukken over Nieuw-Guinea zich 14 vóór het partijstandpunt uitspraken, 8 tegen, terwijl er 2 neutraal genoemd Het percentage P.v.d.A.-kiezers dat de gedachtengang van de groep zal onder schrijven moet groter zijn. Een indicatie in deze richting zou men kunnen aflei den uit het in november verleden jaar gehouden N.I.P.O.-onderzoek over de meningen van het Nederlandse volk inzake het vraagstuk Nieuw-Guinea. Hieruit bleek dat 56 procent zich uit sprak voor het leiden van de Nieuw - Guineabevolking tot zelfbestuur door Nederland: 5 procent wilde Nieuw- Guinea nimmer afstaan; 19 procent had geen oordeel; 3 procent wilde over dracht van het gebied aan Indonesië en 17 procent achtte internationalisatie van het probleem de enige uitweg. Deze cij fers spreken voor zichzelf; commentaar is overbodig In de kring der ondertekenaren heeft men de stellige indruk dat behalve de heer Scheps, die om technische en for mele redenen niet als ondertekenaar wenste op te treden, ook de oud-minis ter president dr. W. Drees tot de voor aanstaande partijleden gerekend moet worden wiens gedachten over het pro- bjeem Nieuw-Guinea parallel lopen met die der groep. Waarmee evenwel niet gezegd wil zijn. dat laatstgenoemde ook achter de recente activiteiten van de groep zal staan. Of uit het vragen om adhesiebetui gingen (te zenden aan de secretaris van de groep, de heer P. Kors. Van Gode- wijckstraat 6. te Hendrik-Ido-Ambacht) nog verdere activiteiten zullen voort vloeien kan vooralsnog niets gezegd worden. Voorlopig wil men afwachten. In elk geval is er al een uitnodiging van het partijbestuur voor een nadere bespreking ontvangen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 6