m RENNIES Pijpleiding naar zee voor RC1V Petten Verrassing in Genève: vordering in gesprek Ver. Staten dienen plan ondanks „lek" tocli in Stonehenge Hens en machine 9 Lozing zwak radioactief afvalwater Ter lengte van 4 kilometer BINNEN afzienbare tijd zal be gonnen worden met het aan leggen van een speciale pijplei ding, die het z.g. zwak radio actieve afvalwater van het Re actor Centrum te Petten in zal moeten lozen. De opdracht tot het leggen van deze pijpleiding, die een lengte van ongeveer 4 kilometer zal hebben, is thans verleend. Nog in de loop van dit jaar zal de leiding zijn gelegd: een spectaculair gebeuren, waar op we, als het zover is, nog nader hopen terug te komen. De onvermijdelijke vraag die velen stellen als ze over radio-activiteit. In dit geval: radio-actief afval, lezen of horen. Is: Kan dit nu geen kwaad voor de volksgezondheid (baders in zee bijv.), voor de visstand enz.? Om die eventue le ongerustheid maar onmiddellijk weg te nemen: neen. helemaal niet. We heb ben hier immers te maken met de be heerste kernenergie, die. in tegenstel ling met de onbeheerste atoomkracht (de H-, de A-bom), ervan uitgaat, dat de hoogste veiligheidsgraad moet worden toegepast. Vandaar dat hier vooreen leek haast overdreven voorzorgs maatregelen worden genomen. Plastic buis Eerst iets naders over de pijpleiding. Het afvalwater van het R.C.N. te Petten zal van tijd tot tijd stromen door een plastic buis. Hieromheen zijn, telkens ge scheiden door elektrisch isolatiemateriaal, twee laagjes dun koperstrip gewikkeld. Daaromheen tenslotte bevindt zich, op nieuw gescheiden door isolatiemateriaal, de „overjas" van de pijpleiding: een loden bekleding, welke het indringen van zee water moet tegengaan. De koperstrips hebben de functie van een elektrisch con trole systeem. Zij zijn te beschouwen als een lange detector, waarmee men kan nagaan of de leiding veilig functioneert en in tact is. Op dezelfde manier opgewonden als een klos garen maar dan een hele grote zal deze leiding per schip ter plaatse worden aangevoerd om op de zee bodem te worden uitgelegd, Z(| komt ln een speciaal daarvoor te maken „bed" te liggen, om vervolgens te worden „toege dekt" met een deken van zand; de lange buis zal op die manier enkele meters ste vig onder de zeebodem komen te liggen. Behalve dan het uiteinde natuurlijk. Veiligheid Door de pijpleiding te Petten zal de eerstvolgende jaren afvalwater worden geloosd van aanzienlijk geringere concen traties dan het afvalwater van reactor centra elders in de wereld. Er zal zich namelijk niet meer dan 0,2 millicurie (0,2 maal een duizendste curie dus) in één kubieke meter water bevinden. Dank zij een spuitstuk aan het eind van de pijp leiding zal dit afvalwater ten overvloede nog eens geforceerd met zeewater wor den verdund, zodat onmiddellijk na de lozing al een verdunning tot 2 microcurie (2 maal een miljoenste curie derhalve) per kubieke meter water zal zijn bereikt, hetgeen dezelfde orde van grootte als de gemiddelde radioactiviteit in regenwater betekent. De verdunning van het zeewater gaat uiteraard vanzelf verder, zodat binnen enkele kilometers van de lozingsplaats slechts een concentratie van 0,002 micro- curie per kubieke meter zeewater op treedt. Het moge duidelijk zijn, dat deze „con centraties" zó gering kunnen worden ge acht, dat er in de verste verte geen sprake van enig gevaar is nóch voor de mens, nóch voor zeedieren. Ten overvloede zul len in zee voortdurende controlemetingen verricht Worden. Tanks Het is uitsluitend zwak radioactief af valwater, dat bij Petten in zee zal komen. Hiervan wordt in een reactor vrij veel geproduceerd. Men loost dit water in spe ciale tanks, die zich in putten buiten de R.C.N.-gebouwen bevinden. Is zo'n plas tic tank vol, dan pompt een tankwagen hem leeg en brengt de vloeistof over in een zg. wachttank. Hieruit worden gere geld monsters genomen. Blijkt de radio activiteit van dit wachttank-water „bo de rode streep" te zijn, dan voegt er bepaalde chemische stoffen toe, waardoor een vlokkig bezinksel het water ontstaat, dat de opgeloste stof- in zich opneemt. Het op deze wijze de meeste radioactiviteit ontdane wa ter vloeit vervolgens in een ander bassin, waarin ook het afvalwater terecht komt, dat géén behandeling behoeft te onder- Uit dit bassin nu wordt van tijd tot tjjd het zwak actieve afvalwater, nadat er nóg weer eens monsters van zjjn getrok ken, via de pijpleiding in zee afgevoerd. Het sterker radioactieve vlokkige be zinksel, waarvan zoéven sprake was, wordt veilig opgeslagen na tot een zo klein mogelijk volume te zijn geredu ceerd. Datzelfde is het geval met vaste radio-actieve afval, zoals gebroken glas werk, metalen onderdelen die in de re actor zijn bestraald, dweilen, filtreerpa- pier e.d. De vaste stoffen worden samen geperst om een zo klein mogelijk volume te krijgen, wat opslag gemakkelijker maakt. Bij die opslag profiteert men om. de eigenschap, dat radioactiviteit, mate de tijd voorschrijdt, afneemt, ïen zekere tijd gaat het brandbare deel van de vaste afval op in as. De afval, waarvan de radio-activiteit >k na zeer lange tijd groot blijft, ver dwijnt in containers om elders op de we reld te worden gedeponeerd waar hel geen kwaad kan stichten, bijv. op de bo dem van de oceaan, dan wel in oude, niet in gebruik zijnde mijnen. De op deze wijze te lozen sterker radio-actieve afval betreft in Petten vooralsnog mini male hoeveelheden. Nieuwe massagraven ontdekt in Polen waaronder massagraven, dat de duizenden Italiaanse en Russische solda- de tweede wereldoorlog honger hebben laten omkomen dan wel et een nekschot hebben afgemaakt. Het Poolse blad Express Wieczorny meldde dat de commissie een twintigtal diepe massagraven heeft opgespoord die de stoffelijke resten bevatten van onge veer 10.000 Russische en Italiaanse krijgsgevangenen. Honger of de kogel as oorzaak van hun dood. De massagraven bevinden zich in Nenrybka, nabij Przemysl in zuidooste lijk Polen. Hij kon geen eten meer is het vaste vooruitzicht van laaiend BRANDEND MAAGZUUR. Maar Rennies brachten uitkomst Die doven de hevigste zuurbrand ln enkele minuten. De unieke samenstelling neutrali seert overtollig maagzuur. U kunt Rennies onopvallend Innemen. Omdat er geen water aan te pas komt, heeft Uw om geving geen weet van Uw kwaal en U kunt ongestoord en onbevreesd genieten van Uw maaltijd. tegen brandend maagzuur Regenjassen, waterafket* sende katoenen gabardine. Stoere tricot kraag. Modern© multicolours In blauw en bruin.- 14 jaar Wfndfackets van polyester, dus licht In gewicht èn bestand tegen regen en wind. Machtig moderne fantasievoering. Terlenka/katoenen pantalons zijn heerlijk luchtig èn- praktisch want "wash *n wear">. In unl-belge óf In groene of blauw© multicolours. 18.95 Zwitserland straft drie spionnen Een Zwitserse krijgsraad heeft giste ren te Arrau drie Tsjechen op beschul diging van spionage tot resp. twaalf, zes en vijf jaar gevangenisstraf veroor deeld. De drie beklaagden hadden be kend schuldig te zijn aan het tenlaste- gelegde. Het proces dat tien dagen ge leden begon, werd achter gesloten deu ren gevoerd. De drie T-sjechen de in 1927 te We nen geboren Otto Schwarzenberger, zijn twee jaar jongere vrouw Eva en een zekere Vlastimil Glaser waren begin april 1961 aangehouden, tezamen met hun landgenoot Bohuslav Pavlik die la ter wegens zijn zeer slechte gezondheids toestand naar Praag werd teruggestuurd inmiddels zou zijn overleden. Een Brits fabrikant van hondenvoedsel heeft een dieet aan de markt gebracht voor honden die te dik zijn. Ook geeft de fabrikant gewichtstabellen uit, waar mee men het juiste verloop van de ge wichtsafname van te dikke honden per tweewekelijkse periodes kan aflezen. Tot verrassing van verschil lende afgevaardigden, is men het gisteren op de ontwape ningsconferentie in Genève goeddeels eens geworden over een ontwerp-inleiding voor een ontwapeningsverdrag, dat de de legatieleiders van de Verenigde Staten en de Sowjetunie (Dean en Zorin) gezamenlijk hadden uitgewerkt. Het was voor de eerste maal sinds de oorlog, dat bij overleg tussen oost en west een dergelijk belangrijk do cument bijna in zijn geheel werd aangenomen. Dean en Zorin zullen nu nog gezamenlijk proberen de be- Functionarissen van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken hebben gisteren in Washington medegedeeld, dat het ministerie nog steeds van plan is de nieuwe voorstellen van het Westen ter verminde ring van de spanning rond Ber lijn aan de Sowjetunie aan te bieden, ondanks het aan het licht gekomen „lek" in West- Duitsland. Berichten volgens welke de Westduitse bezwaren verhinderd zouden hebben de voorstellen te overhandigen noemden de zegslieden „mislei dend". Hoewel de voorbarige publikatie van de plannen vervelend en hinder lijk is, worden de Westerse voorstel len er niet minder waard om, aldus deze verklaring. Zoals bekend houdt der voorstellen in het instellen een internationaal controleli chaam op de geallieerde toegangswe gen naar en van Berlijn, waarin ook Oost-Duitsland zoor moeten zijn verte genwoordigd. De regeringsfunctionarissen in Wash ington zeiden verder, dat de Westduit se regering reeds vorig jaar september afwist van dit Amerikaanse voorstel. Tot nu toe had de Westduitse regering hiertegen geen enkel bezwaar ingediend. Sinds de besprekingen in Genève zijn er geen veranderingen van betekenis in de plannen aangebracht, zo zeiden zij. Een Westduitse regeringswoordvoerder lft eeft éLftafcc \ij. Een gevangene in Wasir (Noord-Kenia) was zo geliefd bij zijn medege vangenen, dat zij hem niet lieten gaan toen zijn straftijd om was en in opstand kwamen. De ge vangene weigerde zijn cel te verlaten. Hij werd niettemin in vrijheid ge steld. Bij het gevecht werden twee personen gewond. Weense dokters zullen van vandaag af het staatsziekenfonds boycot ten en contante betaling eisen. Zij willen hogere betaling per patiënt van het ziekenfonds. Een driejarig jongetje is gisteren lettevlijk uit het water gevist. Nadat hij in een rivier was ge vallen probeerden twee jongens tevergeefs hem te redden. Een visser wierp daarna zijn hengel uit en slaagde erin het haakje in de kleren van het kind te slaan en hem zo op het droge te brengen. I Bromfietsers in Frank rijk mogen voortaan niet sneller rijden dan vijftig kilometer per uur, moe ten een rijbewijs hebben en mogen geen kinderen beneden de leeftijd van veertien jaar vervoeren. De cilinderinhoud mag echter wel hoger zijn dan 50 cc. I In Melbourne heeft een vijftig jaar oude witte kaketoe het leven van zijn baas gered, toen deze per ongeluk zich zelf in de vrieskamer van zijn dierenhandel had opgesloten. Terwijl de dierenhandelaar op de deur van zijn onvrijwil lige gevangenis hamer de, schreeuwde de kake toe zo hard dat dit de aandacht van een buur man trok, die daarop het slachtoffer bevrijdde. I Een Amerikaanse maat schappij, die zich bezig houdt met onderzoek op het gebied van de ruim tevaart, gaat op het ogenblik na in hoeverre bij het ontwerpen van een „ruimtepak" ge bruik kan worden ge maakt van de kunst van de maker van harnassen uit vroegere tijden. De firma heeft o.m. ge gevens opgevraagd over het harnas van de (nog al „gezette") vroegere Britse koning Hendrik VIII. Nu de knappe Jane Fai- rey uit Londen van haar moeder toestem ming heeft gekregen te trouwen met de Italiaan se markies Resta Palla- vicino krijgt zij een droomwoning toegewezen ter waarde van een mil joen gulden op een der Bermuda-eilanden. De toestemming van haar moeder had haar vader in zijn testament bepaald. I Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren 'n resolutie aan genomen, waarin werd voorgesteld 20 februari uit te roepen tot John Glenn-dag. Het hangt nu van de Senaat en ten slotte ook nog van presi dent Kennedy af of elk jaar de vlucht van Glenn zal worden herdacht. in Bonn heeft gisteren de berichten te gen gesproken volgens welke de maan dag in Washington gehouden besprekin gen met de Russische ambassadeur Do- brynin niet veel resultaat zouden heb ben gehad doordat West-Duitsland be zwaren zou hebben kenbaar gemaakt tegen de plannen. „Wij hebben geen en kele reden om onze positie te herzien. Wij hebben ons standpunt al lang gele den met het Amerikaanse in overeen stemming gebracht", aldus de woord voerder. ■staande meningsverschillen uit weg te ruimen. Een der omstreden punten is het tikel waarin staat dat de onderteke naars verklaren te streven naar vrije, veilige en vreedzame wereld onafhankelijke staten, die zich houden aan de gebruikelijke maatstaven ternationaal gedrag, een wereld zich veranderingen voltrekken o komstig de beginselen van het handvest der V.N.". De Russen hebben bezwaar tegen dit artikel, evenals tegen de den ,,in een vreedzame wereld" in de formulering „ontwerp-inleiding tot het verdrag inzake algemene en algehele ontwapening in een vreedzame wereld". Zij menen, dat hierin een voorwaarde is vervat voor de totstandkoming van een ontwapeningsverdrag.. In de goed gekeurde tekst staat nu. "dat de onder tekenaars zich houden aan het hand vest en dat naar hun mening oorlog niet langer kan dienen als middel om internationale geschillen te regelen. Voorts wordt geconstateerd, dat al gemene en volledige ontwapening onder nauwkeurig Internationaal toezicht veilig en praktisch middel is om eeuwenoude droom van de mensheid van een duurzame en onschendbare vrede op aarde in vervulling te doen Op de bijeenkomst van gisteren werd ook de behandeling voortgezet van het compromis-plan van de neutrale landen inzake het toezicht op kernproeven. Dit voorziet in het instellen van een com missie van geleerden (desnoods uitslui tend uit niet-verbonden landen). De En gelse en Amerikaanse afgevaardigden stelden hier vragen over. Tenslotte werd gesproken agenda van de speciale waarin alle zeventien landen zitting hebben), die zich moet beraden op in leidende en gedeeltelijke ontwapenings maatregelen. Hierover zullen eerst de voorzitters, Dean en Zorin, van gedach ten wisselen. 879) Van Stonehenge, het prehis torische monument bij Salisbury, in Engelandis niet zo erg veel in drukwekkends overgebleven. De 30 stenen pijlers, die een hoogte had den van ruim 4 meter ep in een kring stenden opgesteld rond een hoefijzervormige kring van 5 gewel dige trillthen die een altaarsteen omsloten, staan nog slechts voor een klein deel overeind en de zware dek- stenen die de pijlers onderling ver bonden, liggen op een enkele uit zondering na niet meer op hun plaats. Stonehenge is dus een ruïne geweest is. Lang heeft men In het onzekere verkeerd over de betekenis van dit monument. In de middeleeuwen de loop der tijden dan ook de meest uiteenlopende schattingen horen uit spreken, variërend van 1000 tot 4000 jaar. De hoogste schatting zal wel ongeveer de juiste zijn, zodat het monument uit het Nieuwstenen Tijd perk stamt of ten hoogste uit de Oude Bronstijd. In de eerste plaats is in de omgeving allerlei mate riaal uit de Steentijd aangetroffen en voorts was de meest nauwkeuri ge oriëntatie van het bouwsel ge richt op het zomersolstitium van het jaar 1680 v. Chr. (zoals we een vorige keer reeds hebben verteld). klopt TOCH IS HET ZO! het i ment hadden vaardigd en dc daarvoor benodig de stenen uit Afrika hadden ge haald. Verder heeft men gedacht aan een graf, een Romeinse tempel, een Druïden tempel en zelfs aan een Egyptisch heiligdom, even zo vele fantasieën die nergens op ge- baseeerd waren. Tot tenslotte werd ontdekt dat de bouw van het monu ment zodanig was georiënteerd, dat dc stralen van de opkomende zon tijdens het zomersolstitium op de altaarsteen viel. De conclusie, dat Stonehenge dus een zonnehelligdom was, vlei toen niet moeilijk meer te trekken. Opmerkelijk is daarbij, dat de bevolking van Salisbury en om liggende plaatsen, volgens Lockyer, op de langste dag van het jaar nog steeds volksfeesten viert ter gele genheid van de zonnewende en naar Stonehenge optrekt om daar de zon te zien oogaan, waarbij dus een bij kans 4000 Jaar oude traditie wordt voortgezet. Ook de leeftijd van het monument heeft uiteraard de nodige hoofdbre kens gekost. Hierover kunnen we ln Dit jaartal treffend met de nieuwste onderzoe kingen. Prof. Pigot van de universiteit van Edinburgh heeft een, bij Stonehenge gevonden stuk houtskool op de hoe veelheid radio-ac tieve koolstof on derzocht en daarbij een ouderdom van 3598 jaar vastgesteld. Aange zien deze onderzoekingen ln 1954 werden ingesteld, zou de houtskool dus uit het jaar 1644 v. Chr. moeten stammen! Nu ls het uiteraard niet mogelijk de onderzoekingen met een zó grote mate van nauwkeurigheid te verrichten, dat dc uitkomsten op een jaar precies kunnen worden aangegeven, en ook in dit geval moet dan ook rekening worden ge houden met een afwijking van on geveer 275 jaar. Desondanks is de overeenkomst van deze ouderdoms- bepalingen wel zeer indrukwekkend. Overigens is Stonehenge (waar van sommige stenen afkomstig zijn uit het op 300 km afstand gelegen bergland van Zuld-Walcs) niet het enige monument van dien aard. Een minder groots aangelegd bouwwerk bevindt zich in Crlchle in Aberdeen shire, en verder zijn er de Wood- henges, heuvels met houten palen, die we ook ln ons land tegenkomen. Daarover i volgende keer. Als men de instelling ten aanzien van computers vergelijkt met die van een tiental jaren geleden, is het frappant dat problemen betreffende werkloosheid, uitschakeling van menselijke arbeid e.d. kennelijk naar het tweede plan zijn verscho ven Ongetwijfeld wordt dit mede veroorzaakt door de krappe ar beidsmarkt, de vijfdaagse werk week, maar anderzijds is het, geloof ik, toch wel een bewijs dat de in voering van computers in Nederland (op het moment al ruim een vijf tigtal) toch met wijs beleid is ge schied. en daar waar problemen zijn ontstaan, men deze geruisloos heeft kunnen oplossen. Waarmee natuurlijk niet a priori ge zegd wil zijn, dat deze situatie zal blijven voortbestaan, maar vooralsnog liggen de problemen van de compu tergebruikers en aanstaande gebrui kers meer in het vlak van „hoe krijg ik bekwame medewerkers?" Ik geloof dat we wat betreft computers, ook in de krant, de fase van reuzerabreinen wel voorbij zijn. We weten nu wel dat deze wonderbaarlijke machines alleen maar kunnen doen wat wij ze stap voor stap hebben opgedragen en dat de rol van de creatieve mens in deze alleen maar belangrijker is geworden. Anderzijds worden we dagelij] confronteerd met het feit dat proauktiviteit drastisch omhoog moet. Wij hebben de problemen ervaren die te komen kijken bij het handhaven van de produktiviteit bij een kortere werk week. Daarbij komt nog dat het deel van de bevolking dat aan het arbeids proces deelneemt, de zgn. economisch actieven, steeds percentueel afneemt Dit wordt veroorzaakt enerzijds door dat we ouder worden, anderzijds door de langere opleidingen. Beide prettige d°or vele bedrijven verschijnselen, maar die beide wijzen gepast. Onder naar de noodzaak van produktieverho- den van rekei ging. Dit is vooral urgent in de admi- ken. samenstellen DE SCHRIJVER „De techniek is de inspan ning inspanningen te vermij den." Met deze uitspraak van Ortega Y Gasset als motto schreef de heer W. J. van Hoek, hoofd afdeling publiciteit van de Internationale Bedrijfs- machine Maatschappij (IBM) te Amsterdam, bijgaand artikel over gegevens verwerkende sys temen of computors, die de mogelijkheden van de moderne techniek wel heel duidelijk aantonen. Dc heer Van Hoek studeerde aan de faculteit der politieke sociale wetenschappen der Gemeente Universiteit te Amsterdam en is sinds 1952 in dienst bij meergenoemde IBM. Op medisch gebied staan computers artsen terzijde bij kankeronderzoek en onderzoekingen naar erfelijke ziekten. In fabrieken worden computers inge schakeld om blauwdrukken om te zet- HMH" klaar onderdelen. Com- staat door bepaalde in formaties te correleren 50 dagen van te voren weersvoorspellingen te doen voor de gehele wereld. Bij het ontwer pen van olieraffinaderijen worden computers gebruikt om de operaties in de fabriek te stimuleren en precies te voorspellen tot welke resultaten ie dere lay-out zal leiden. Ook in Nederland worden computers instellingen toe- roor bet bijhou- rekening-courant bij ban- nistratieve sector, waar deze produc tiviteitsverhoging belangrijk is achter gebleven bij die in de produktiesector. verzekeringsmaatschappijen, verkoop administratie bij handelsondernemin gen, salarisberekeningen voor Wat er ten aanzien van de produk- heidsinstellingen, samenstelling tiviteit in het verleden is gepresteerd mestingsadviezen r-~" nog verwacht kan worden, blijkt Umaïen. eic. jj uitputtend. Dagelijks ko men er nieuwe toepassingen bij en stap voor stap gaat men verder naar integrale verwerking van gege- |Lwaarbij een computer in een be- Niet "alleen produceert onze arbeider drijf niet alleen wordt toegepast voor belangrijk meer, hij werkt onder veel paalde afdelingen, maar om alle ad- betere omstandigheden en werkt per ministratieve bewerkingen van de r- g§ tegen de arbeider :"w~- 1 derneming integraal te verrichten. Dit 100 jaar geleden 79. Men becijferde vergt natuurlijk jaren studie. tevens dat de arbeider in het midden van de 21ste eeuw waarschijnlijk in 7 uur zal produceren wat de arbeider vandaag in 40 uur doet. Wie zijn de ménsen achter de com- Eter? In het begin van de computer- i waren het de ingenieurs en ma thematici. De situatie is hier wel Wij hebben hier al enige malen de enigszins vergelijkbaar met die term computer laten vallen. Beter zou de auto in het begin van deze e( het zijn om te spreken van informatie De systeemanalyst en programn of gegevens verwerkende systemen, behoeven niet op de hoogte te zijn want computers kunnen veel meer dan de zuiver technische werking de naam (to compute is rekenen) zou doen vermoeden. Deze naam is ech ter ingeburgerd en ligt wat gemakke- machine zijn. Op het moment zijn lijker in de mond dan informatie ver- gg werkende systemen. Een computer verwerkt dus gegevens, die er aan de ene kant ongesorteerd als ruwe grond stof ingaan en aan de andere kant ge- schatting enige tienduizenden programmeurs over de gehele wereld. Er zijn prognoses die uitwijzen dat in de Verenigde Staten omstreeks 1970 behoefte zal bestaan aan 500.000 spe- soortgelijke ontwikkeling, zij het op het begrip ruwe kleinere schaal en dat opent bel an g- wekkende perspectieven voor uw en mijn kinderen die vandaag nog in de schoolbanken zitten. f-JUMP „U1UCU „.j.i Een nadere toelichting over de func- al enige machines op de markt die ^es va9 systeem-analyst en program- Nu moet grondstof niet al te letterlijk want op het moment moeten de grond- gegevens nog eerst in ponskaarten of ponsband worden vastgelegd. Er zijn getypte documenten kunnen lezen, maar het ideaal is een machine mijn handschrift kan lezen machine de administratie goede kennis van de administratie ve technieken en methoden en die genaamd, ontwikkeld, die een heeft Jn. ^e" woorden waaronder tien cii- drijfsproblemen. Hij ontwerpt de me- 1 wooraen waaronaer uen cij thode volgens welke de camputer het beschikt Pr°bleem moet oplossen en stelt 1 een machine die het gesproken woord kan verstaan. Er is in Amerika door IBM een experimentele machine, zestiental woorden waaronder tien cij fers kan verstaan. Behalve over ee een computer over een geheugen een rekeneenheid en een uitvoer, gebieden van geheugens is de ontwik keling de laatste jaren bijzonder spec taculair geweest en zijl zienbarende vindingen Vóór de computer-tijd werkte met relais met snelheden van schakelingen per seconde. De elektro- eneueen en schema samen van dé te verrichten uitvoer On bewerkingen. De programmeur is de uitvoer, up man of vr£)UW dje hfit computersys teem door en door kent, en die op dit schema de uiteinde- :ties vo menstelt. Dit eist een hoge mate van inventiviteit en een bijzonder groot gevoel voor het detail. De vooropleiding van genoemde func- MsnèlliM tionarissen is natuurlijk afhankelijk nenbuis werkte viermaal wijl de transistor ee tot 100. De huidige machines werken dewerkers met ling 10 technische of in microseconden, voor de machines van morgen geldt een nieuwe tijdseen heid, de nanoseconde; (een micro seconde is een miljoenste seconde, een nanoseconde een miljardste se conde). Ter illustratie: in een micro seconde legt een straalvliegtuig een afstand van 0,4 cm. af. De rekensnel- heden zijn onvoorstelbaar hoog. Bij- I voorbeeld 40.000 vermenigvuldigingen rijkste eigenschap is M tien maal tien cijfers per seconde, denkvermogen, een puzzelgeest kundige opleiding zoeken, terwijl men in de administratie een bedrijfs-eco- nomische, boekhoudkundige of admi nistratieve opleiding nodig heeft. De praktijk heeft echter geleerd dat men sen zonder specialistische vooropleiding maar met een behoorlijke bedrijfser varing ook uitstekende program meurs kunnen worden. De belang- analytisch Ten slotte de uitvoereenheden. Resul taten worden afgedrukt op staten en overzichten met behulp van zeer snel- ,fme le afdrukmachines, 600 tot 1000 regels Er zijn systemen ontwikkeld enige het programmeren groot gevoel voor het detail. Uiter aard heeft men op het gebied van het programmeren niet stil gezeten. per minuut de produktie honderden zeer snelle typistes ter- wijl men deze ook in ponskaarten of gramma taal op magnetische banden kan vastleg gen. Waar blijft de heden? Het is wel eens aardig vergelijking tussen het geheugen de mens en de machine te maken, menselijke hersenen bezitten I versnellen en te vereenvoudigen. Zo is een pro- ma taal ontwikkeld, waardoor de machine de instructies kan verstrekken in een soort elementair bij al deze snel- Engels, en waarbij de machine deze sen instructies zelf vertaalt in zijn eigen /an machinetaal. Dez» «nhniWroi™»»* De zijn uiterst belangi programma's 1 soms vele r werken met geheugens 1JH§ uo tallen millioenen posities. Het gewicht Verenigde Staten meer dan 7 miljard van de menselijke hersenen bedraagt gulden aan het ontwikkelen van pro- nog geen twee pond, de mens kan le- gramma's is besteed. dag welijks voldoende i lampje te laten branden. Zou computer met de geheugencapaciteit van de mens willen bouwen, dan zou daar een machine ter grootte 25 watts termen ingevoerd, nl. voor de apparatuur, voor de programmeringssystemen en programmabibliotheken. De beschik bare software zal in de 1 het Amsterdamse Centraal Station waarschijnlijk belangrijk phardware bij 1 de machine te koelen en vele keuze van een Computersysieem" door itallen technici om voor het onder- de gebruiker. Het aantal toepassingsgebieden voor computers neemt met de dag toe. Zij worden gebruikt op gebieden van we tenschap, techniek en administratie. Zo speelde de computer een zeer be langrijke rol bij de ruimtevlucht van Amerika's eerste astronaut. De com puters bepaalden of Overste Glenn in een veilige baan om de aarde was gekomen, berekenden de baan die de cabine om de aarde zou gaan beschrij ven en bepaalden het moment Waarop de cabine naar beneden moest komen. Computers worden gebruikt om tech nische artikelen uit het Russisch in het Engels te vertalen. Dank zij computers die honderd maal zo sr-»l vertalen als de menselij ke vertaler kan de produktie van braij- leboeken belangrijk worden vergroot. Geheime satelliet gelanceerd De Amerikaanse luchtmacht heeft gis teren een satelliet gelanceerd op de luchtbasis Vandenberg, die zo geheim is dat de luchtmacht zelfs het -tijdstip van de lancering niet bekend wilde maken. De mededeling luidde: „Een satelliet is met gebruikmaking van een Tlhor-age- na-draagraket door de luchtmacht gelan ceerd van de lucht/basis Vandenberg". In antwoord op de vraag of de uitdruk king satelliet wilde zeggen dat het pro jectiel in een baan om de aarde was ge bracht, verklaarde een woordvoerderi

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5