Communicatie krijgt nu unieke kans geboden K&Dampo BON Koningin bezocht samenkomst jubilerende huisvrouwen ANELFIX Minister weert twee niet-blanke studenten Een woord voor vandaag Vier protestantse kerken in Y.S. fuseren 2 ANDERZIJDS GESPREKKEN AAN DE RAND Dr. A. Dronkers die in Woord en dienst", het veertiendaagse or gaan van het hervormde kerke- werk. een reeks artikelen schrijft over zijn gesprekken met buiten kerkelijken, heeft ditmaal een ge sprek gehad met een jurist. Dr. Dronkers schrijft in zijn artikel: „Waarom ik niet geloof?" vraagt u? ,,Ik ben een zeer nuchter iemand en erger mij vaak aan de manier, waarop de gelovige het on- begrepene tracht te verklaren of oplossingen zoekt te suggereren. Als er leiding van God is, schijnt dal het toeval uit te sluiten, en dat mij een gekunstelde zaak „Is het billijk" vraag ik - ..om alles, waarvan God veronder steld wordt wetenschap te hebben, even direkt aan Zijn wil toe te schrijven?" ..Houd mij ten goede" zegt mijn jurist-gespreks-partner. „Ik zie dat zo: bij het vermogen van God om het anders te kunnen la ten zijn. is het-zo-laten-zijn gelijk met het-gewild-heöben". En dat betekent voor hem, dat hij over God maar liever niet al te posi tieve uitspraken wil doen. „Er is nog iets anders dat me dwars zit. Het christendom schijnt waarachtig wel het monopolie te willen opeisen van alle deugden, die ten slotte alleen maar mense lijke deugden zijn. Onlangs maak te ik het mee. dat bij de opening van een gebouw, dat zich ten dien ste wil stellen van een stuk christe lijk maatschappelijk werk, gezegd werd, dat je dit werk alleen maar als christen kunt doen. Er waren heel wat vertegenwoordigers van andere niet christelijke instellingen. Eén van hen kwam naar me toe en zei: hebt U het wel gemerkt? Daar zitten wij naast! Daar heb ik mij toen evenals hij bijzonder aan ge stoten!" Toevallig woonde ik die opening ook bij. Ik had een zelfde onbeha- Ïelfjk gevoel. Afgezien van het tact- >ze van de opmerking: er was de ze vergissing, dat de mening: zó kan i k dit werk alleen als christen doen. vereenzelvigd werd met de uitspraak: dit werk kan men al leen als christen doen. Was hier niet inderdaad een ergernis gewekt? School daar onbewust niet een stukje hoogmoed in? Kan het Christendom wel alle pretenties waar maken? Mijn gesprekspart ner is lid van het Humanistisch Verbond. Het zit hem dwars, dat aan het Verbond b.v. in het leger niet dezelfde kansen worden ge boden als aan kerken, al geeft hij toe, dat het Humanistisch Ver bond ook niet de pretentie kan la ten gelden de hele buitenkerkelijk heid te vertegenwoordigen. Aan zijn aandacht is ook niet ontsnapt welke uitspraak de synode heeft gedaan over de mogelijkheid van levensbeschouwelijk onderwijs voor het Humanistisch Verbond op de openbare scholen ook al had een groot deel van de synode daar tegen bezwaren. Hij zou ook wil len. dat bij een herdenking van de doden op 4 mei de humanisten meer als een bepaalde geleding van het maatschappelijke geheel zouden worden erkend. „Ik erken zegt hij het recht van de kerken om eigen ge loofsovertuiging uit te dragen. Al zie ik heel duidelijk, dat de ver deeldheid van de kerken haar daarvoor een sta in de weg is. Daarom zie ik ook het oecume nisch samenwerken als belangrijk, ja als noodzaak. Ik ben ook niet anti-papistisch maar zie toch wel degelijk bezwaren in de machtspositie, die de katholieke kerk inneemt." We praten door over de mensbe schouwing. „Is er niet enige reden, om niet al te optimistisch te zijn over de mens. juist als je ziet, wat er aan demonieën zo nu en dan om de hoek komt kijken?" vraag ik. „Brengt je werk je daarmee niet in aanraking en gevoel je je nooit sceptisch?" „Ik bewaar desondanks mijn ver trouwen in de mens. Want ik ge loof. dat vele dingen te herleiden vallen tot factoren van erfelijk heid. milieu en verleiding, om van de factor psychische gestoordheid maar niet te spreken. In ieder ge val zou ik daar voor mij maar liever niet al te veel consequenties uit willen trekken". Het gesprek heeft mij in be paalde opzichten wel verheldering gebracht. Ik realiseer mij in het gesprek in aanraking gekomen te zijn met iemand, die zegt bewust als buitenstaander zijn gedachten over de kerk te hebben gevormd. En voor wie een agnostische le venshouding in ieder geval niet uitsluit, dat hij met grote gevoe ligheid oordeelt over zijn mede mens ook de mens die hij in strafzaken vaak met een zekere gestrengheid tegemoet moet tre den. Ik vraag mij af: hoe komt het eigenlijk, dat de kerk de visie van het geloof, waarin de mens om Christus' wil toch nog anders aan de ene kant pessimistischer en aan de andere kant zoveel hoop voller wordt gezien, voor dui-* zenden niet aannemelijker weet te presenteren? Is dat alleen een kwestie van de ergernis, die het christendom nu eenmaal eigen is? Of is het, omdat het christendom- teveel een aangelegenheid is ge worden. waarin een stuk eigen gereidheid de liefde om Christus' wil, bemantelt? Radha Krishnan, de Hindoe, die in New Delhi de Wereldraad ontmoette sprak van de christenen als: „gewone mensen met buitengewone preten tie". De vraag die mij na dit gesprek niet loslaat, is deze: is het gewone van deze mensen ik ben er ook zo één soms misschien al te ge woon en het buitengewone te wei nig buitengewoon? En is het he lemaal vreemd als een buiten staander dan ineens op een heel andere manier een beetje spijtig moet ontdekken: daar zitten we Dr. Scharf over contact Oost-West „De situatie, waar de Evangeli sche Kerk in Duitsland zich op het ogenblik in bevindt, brengt met zich mee dat wij op het meest absurde voorbereid moeten zijn." Deze conclusie trok de voorzitter van de Raad van de Evangelische Kerk in Duitsland, dr. Scharf, op de predikantenconferentie die in Lippen werd gehouden. Op deze conferentie, waaraan vertegen woordigers van verschillende ker ken deelnamen, werd de positie van de kerk in deze tijd bespro ken. De analyse van dr. Scharf van deze „door menselijke kracht niet te be heersen toestand" bereikte zijn hoog tepunt in de eis voor openbare zielzorg en hulpverlening door de staat, om door een aktuele en krachtige verkon diging van het woord van God een in tensievere communicatie tussen Oost en West mogelijk te maken. Dr. Scharf sprak in dit verband van een „kans zoals die in de geschiedenis van onze kerk nog nooit is voorgekomen". Hij legde de nadruk op de noodzake lijkheid van een kerkelijke eenheid. Als reden voerde dr. Scharf aan dat de christenen in Oost-Duitsland behoef te hebben aan een theologisch gesprek met ons op brede basis. Zij zouden ook willen deelnemen aan de kritiek van het westen op de maat schappij voor het vormen van een eigen oordeel, omdat zij voelen dat de muren, om hen heen groeien en ondoordring baar worden. Zij hebben de hulp van West-Duitsland nodig in de vorm van al lerlei literatuur en door middel van per soonlijke brieven. Bovenal hebben zij echter behoefte aan onze voorbede. Als bewijs voor zijn stelling van het absurde van de huidige toestand noem de dr. Scharf de reactie van de wereld bevolking op het proces Eichmann, op de politiek die Bonn voerde inzake het memorandum van de acht protestanten evenals op de rede van staatssecretaris Seigewasser uit Frankfurt over het op zich zelf onbeduidende VVN. Deze drie „echo's" hebben in het bui tenland de overtuiging, dat de Bonds republiek onverbeterlijk nazistisch zou zijn, nieuw voedsel gegeven. Als de Raad van de Evangelische kerk in Duitsland toen gezwegen heeft, was dit om geen nieuwe moeilijkheden te veroorzaken. Het is wel absurd dat de toestand in Oost-Duitsland juist anders- s. De kerk daar "heeft inzake de wereldpolitiek niet alleen in het oostblok, ondanks al zijn binnenlandse moeilijkheden, zeker successen geboekt. De regering van Oost-Duitsland roept de hulp van de Evangelische kerk in door middel van haar de bevolking zich te winnen. De kerk heeft in Oost-Duitsland na 13 augustus daad werkelijk aan invloed gewonnen. Hun eis om de eenheid van de kerk een feit te maken heeft hen verzekerd van de solidariteit van de kerk van West- Duitsland in de vorm van broederhulp. Dit liet voor de oprichting van de muur Advertentie) Roest in sperciebonen Ook deze roest is helemaal niet welkom. Maar bij het koken kunt u hem doen verdwijnen. Hoe dat staat natuurlijk in ,,Dat zit zo". Zie bladzij 52. U verdient dit handige boek als u iemand op deze bon zet. (in envelop (of op kaart geplakt) verzenden U kunt noteren als nieuwe abonnee" Datum van ingang BETALING PER WEEK/M AA ND/KW ARTAAL/GÏRO (Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was ik al abonnee. Voor het aan brengen van bovenstaande nieuwe abon nee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO Schrijf hier uw eigen naam en adres Ongeveer 7.500 leden van de „Vereniging van huisvrouwen", vertegenwoordigend de 152 af delingen in Nederland van de 40.000 leden tellende organisatie, die gisteren haar vijftigjarig be staan vierde hebben H. M. de Koningin verwelkomd, die de her denkingsbijeenkomst in de Hil- versumse Exposal" bijwoonde. De Koningin was gekleed In een grijs mantelpak met grijze hoed. In haar ge volg bevonden zich de Dame du Palais, mevrouw A. A. Repelaer van Driel-van der Willigen en de burgemeester van Hilversum, de heer J. J. G. Boot. Ryan Keyser. een dochter van de Dresidente van de verenieine. mevrouw G. H. Key- ser-Hardinck. bood de koningin bloemen Burgemeester Boot sprak een woord van welkom. Hij wenste bestuur en le den geluk met de vijftigste verjaardag van de vereniging. De „Nederlandse vereniging van huisvrouwen", aldus de burgemeester, neemt in ons nationale be stel een belangrijke plaats in. Vele zijn de contacten met de plaat selijke overheid, vooral op het terrein van het maatschappelijk werk en de cul turele activiteiten. De presidente, mevrouw Keyser. be tuigde haar grote dank voor de aan wezigheid van de koningin. Er zijn in de afgelopen vijftig jaren vele banden ont staan tussen de jubilerende vereniging en het Huis van Oranje. een kort historisch overzicht be lichtte de presidente dc voornaamste gebeurtenissen uit de laatste vijftig jaar. jaarbij legde ze de klemtoon op de stich- .ing van het instituut tot voorlichting bij huishoudelijke arbeid, het „Jacoba fonds", dat in 1922 werd gesticht tei hoeve van zieke huisvrouwen en op de vele organisatorische verbanden, z nationaal als internationaal, waarii Nederlandse vereniging van huisvrouwen is vertegenwoordigd. Mevrouw Keyser deelde voorts nog mede, dat de plannen voor de stichting :en eigen huis voor zieken huisvrou- in een vergevorderd stadium zijn. rest van het ochtendprogramma, dat door H.M. de Koningin werd bijge woond, stond in het teken van het aan bieden van geschenken op het podium de bü deze gelegenheid rijkelijk met vlaggen en bloemstukken versierde „Expo-hal". Onder de genodigden bevonden zich verscheidene vrouwelijke leden van de statcn-gcneraal en vertegenwoordigsters zusterorganisaties. Advertentie Kunststofplaten lijmen met van Ceta Bever „Dat zit zo" 'n boek boordevol met ongelooflijk handige wenken is niet in de winkel te koop. Toogdag Geref. jeugd De afdeling Zuid-Holland-Zuid van de bond van Gereformeerde Jeugdvereni gingen houdt op tweede Paasdag in de Emmauskerk te Vlaardingen een ver gadering die zal worden geopend door voorzitter J C Lanser. Dr. W. v d. Zwaan te Eindhoven zal een rede hou den over de bedreigde jeugd, getiteld ..Radeloos, reddeloos en redeloos". In de middagvergadering treedt Nel Oost hout op met De onsterfelijke dwaas". Piot v. d. Kerkhoff zal het orgel be doelen. Beroepingswerk NED. HEBV. KERK Beroepen te Den Bommel (toez.)J Enkelaar te Sluipwijk; te Krimpen Doppenb Grevelduin-Ca pelle ren te Ede. Aangenomen naar Rijswijk (Z.H, pred. plaats): W. Pelleboer te Wagenin- gen; naar Den Helder (toez.): R. Dijk stra te Akkerkwoude; naar Ronse (Bel gië) (Prot. Ev. Kerk): H. Faber. vic. te Delft; naar Heeze: J. A. Heldring t« Groningen (voorheen pred. van de Re formed Church of America); naai Haamstede (Wijkgem. W): E. J. Be ker. studenten-predikant te Utrecht; naar Apeldoorn-Het Loo (Wijkgem.- Centrum W.>: Ph. Loggers te Leeuwar- GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen de benoeming voor van de vacante wijken te Rotterdam (pastoraal medewerker): G. Clements te Lekkcrkerk. UNIE VAN BAPT. GEM. Beroepen te Haulerwjjk: B. Fabrie te Noordbergum. Bij besluit van de Commissie voor het opzicht uit de Provinciale Kerkver gadering der Ned. Hervormde Kerken in Noord-Brabant en Limburg is ds. Boezer, Ned Herv. predikant te Ee- then en Drongelen, met toepassing van ordinantie 11-6-1, lid 4. losgemaakt van de ambtsbediening, mede van de stand plaats waarop hij is gevestigd, zonder de bepaling dat hij gedurende een vast te stellen tijdvak niet naar een ambt. bediening of functie mag staan. Tegen dit besluit kan ds. Boezer veertien da gen in beroep gaan bij de Generale Sy node der Ned. Hervormde Kerk. Prov. jongerendag te Delft Op tweede paasdag, 23 april hoopt het Christelijk Jongeren Verbond in Delft haar provinciale jongerendag te hou den. De dag begint met een kerkdienst die gehouden zal worden in de Oude Kerk. Voorganger in deze dienst is de districtssecretaris de heer P. van Die. De andere programmapunten zullen in de Stadsdoelen worden afgewerkt. Naast enige amusementsnummers staat er op het programma het verhaal „Het was een vreemde nacht", dat door de Am sterdamse voordrachtskunstenaar, L. Lauxstermann, zal worden voorgedra gen. dikwijls veel te wensen over. Maar ook in de kerken van Oost-Europa is de invloed van de Evangelische Kerk zeer goed merkbaar. Aan het begin van de conferentie heeft ds. Halaski uit Frankfurt aan de Main over de „Belijdende kerk nu" gespro ken. Hij heeft in dit verband de ge spannen verhouding tussen belijdenis en belijden belicht. Met het oog op de kerk in Lippen meende hij te mogen vast stellen dat de Duitse hervormden noch aanhangers van Zwingli noch Calvinis ten zijn. Zij hebben zich op geheel an dere wijze ontwikkeld. Voor hen geldt evenals voor de Lutheranen, om nu een stap naar voren te doen. bijvoorbeeld ten aanzien van de vraag van het ge meenschappelijk avondmaal en de ge zamenlijke'strijd tegen de sekten. Minister Beerman heeft gewei gerd een verblijfsvergunning te verlenen aan twee niet-blanke studenten, afkomstig uit Zuid- Af rika, die in ons land rechten wilden gaan studeren. „In beginsel wordt verblijf voor studie-doeleinden aan zulke per sonen die daartoe een beroep doen op particuliere fondsen slechts aanvaard, indien de be oogde studie geschiedt onder toe zicht en voor verantwoordelijk heid van het Universitair Asyl Fonds en indien ook overigens tegen het verblijf van betrokke nen geen bezwaren bestaan. Aan deze voorwaarden wordt i.e. niet voldaan, omdat mij is gebleken dat de bovengenoemde heren geenszins voor bemiddeling van het U.A.F. in aanmerking kunnen worden gebracht", aldus een per soonlijke brief van minister Beerman (van 14 maart j.l.) aan het Studenten Comité Zuid-Afrika te Amsterdam. De secretaresse van het comité, mej. H. van den Boogerd, heeft ver klaard dat het stud en ten comité Zuid- Afrika zeer teleurgesteld is over de beslissing van de bewindsman. „De twee studenten, de 25-jarige Morrison en de 35-jarige Msimang, zijn door de rassenmaatregelen van de regering-Verwoerd niet in staat in Zuid-Afrika te studeren. Omdat zij Afrikaans spreken willen zij in Nederland studeren. Msimang is en kele jaren geleden naar Ghana uit geweken in verband met de politieke situatie in zijn land. Hij is in het bezit van een Ghanees paspoort. Mor rison heeft alleen een uitreisvergun ning en geen paspoort", aldus mej. Van den Boogerd. De twee Mudenten verblijven nu reeds tien maanden in Londen in af wachting van een Nederlandse ver blijfsvergunning. Ze worden daar fi nancieel gesteund door het studenten- comité Zuid-Afrika. „Onze financiële positie is dusda nig dat enkele mensen van het co mité reeds persoonlijk gelden be schikbaar hebben moeten stellen voor de twee studenten. We kunnen het niet langer betalen. Er is een kans dat Msimang en Morrison in gevolge Commonwealth-bepaling na een verblijf van twaalf maanden in En geland, een Brits paspoort krijgen. Zij kunnen dan naar Nederland ko- Misschien wijzigt de minister zijn standpunt dan. Als een verblijfs vergunning echter weer niet wordt verstrekt, wil het comité proberen de studenten in een ander Europees land te laten studeren. We hebben hier over reeds contact gehad met een in stantie in Noorwegen", aldus mej. Van den Boogerd. In een communiqué verklaart het dagelijks bestuur van het U.A.F. dat aan de studenten geen beurs werd toegekend, omdat niet voldoende kon worden aangetoond, dat deze studen ten inderdaad in staat zouden zijn en met name in Nederland, rechten te gaan studeren. In het communiqué wordt verder opgemerkt dat de doelstelling van het U.A.F. luidt: ..De Stichting Uni versitair Asyl Fonds, zich beroepend op de universele verklaring van de rechten van de mens, stelt zich ten doel studenten en docenten uit alle delen van de wereld, die om redenen van discriminatie of geestelijke on vrijheid hun geboorteland hebben wil len of moeten verlaten, bij voldoende gebleken capaciteiten de nodige ma teriële en geestelijke steun te verle nen om hun studie in Nederland te kunnen voortzetten en beëindigen." Derhalve is het U.A.F. in beginsel bereid aan Zuidafrikaanse studenten die het slachtoffer zijn van de daar heersende discriminatie een beurs te verstrekken. In feite studeert thans een Zuidafrikaan met een beurs van het U.A.F. in Nederland, aldus het communiqué. Nederland is gisteren gekozen als lid van de commissie voor technische bij stand van de economische en sociale raad der Verenigde Naties. Andere gekozen landen waren Tsjecho-Slowakije, Indo nesië. Israel. Boven-Volta en Nationalis tisch China. Ons land zal tot eind 1963 deel uitmaken van de commissie. Als Jezus is gestorven gaat een rijk man, Jozef van Arima- théa, naar Pilatus en vraagt hem het lichaam van de Heer. Hij heeft een nieuw graf laten uithouwen in de rotsen en daarin wil hij Jezus hegraven. Zijn verrichtingen zijn hele maal volgens de zeden van die tijd. Jezuslichaam wordt gewikkeld in zuiver linnen en dan in het graf gelegd, en hij iventelt een zware steen voor de opening. Ziezo, alles is achter de rug. De overpriesters en de oudsten hebben niets meer te vrezen. Die Jezus, Die zich Koning der Joden noemde, kan geen kwaad meer doen. Geen kwaad? Stel je voor, er is zo veel gefluisterd, Hij heeft van die vreemde uitspraken gedaan. Hij heeft iets gezegd over opwek king, als nu Zijn discipelen eens zouden komen, en Hem weghalen Zij spreken met Pilatus, en .Pilatus zeide tot hen: Hier hebt ge een wacht, gaat heen en verzekert het naar uw beste weten" (Mattheus 27 65). Nu eerst, zijn ze helemaal gerust. Dwazen! Van de discipelen hebben ze niets te vrezen, die houden zich vooralsnog ver borgen, dat weten ze. Dus zijn er twee mogelijkheden: öf Jezus is niet de Koning der Joden en zal niet uit het graf verrijzen, en dan zijn de soldaten overbodig öf Hij is wel. Wie Hij zegt te zijn, en dan zijn de soldaten van geen nut. Want dan zal zelfs geen Romeinse wacht Hem kunnen tegenhouden. Dwaas en arm is de mens, die meent, dat hij zich, met wat ook, tegen Jezus kan „verzekeren", Advertentie Proco shampoo in tube geeft u snel 'n muts van schuim. Wollig schuim, dat uw hoofd doet tintelen van. schoonheid. Proco is er met en zonder ei. Tube voor ca. 6 wassingen, 65 ct Vertegenwoordigers van de vier grote Noordamerikaanse kerken zullen 'gedurende twee dagen in Washington bijeenkomen. Tijdens deze bijeenkomst zullen zij zich beraden op de voorgenomen fusie tussen de vier kerken. Indien de plannen doorgaan betekent dit dat de twintig miljoen protestanten in Noord-Amerika tot één kerk zul len behoren. »ze conferentie wordt beschouwd zen van de belangrijkste voor het protestantisme in Amerika. Er wordt echter tegelijk aan toegevoegd dat de besprekingen nog maar in het begin stadium zijn en dat het doel, één kerk voor alle Noordamerikaanse protes tanten, nog ver in het verschiet ligt. Aan de bijeenkomst zullen lidmaten van de Methodisten Kerk, die tien mil joen lidmaten heeft, van de protestant se Episcopaalse Kerk met drie miljoen lidmaten, van de Verenigde Presbyte riaanse Kerk met meer dan drie mil joen lidmaten en van de gemeenten die aangesloten zijn bij Verenigde Kerk van Christus, met meer dan twee mil joen lidmaten, deelnemen. Dr. Eugene Carson Blake heeft in de cember 1960 reeds de fusie voorgesteld. Dr. Blake is een van de leidende figuren onder de Amerikaanse geestelijken. Zijn voorstel werd onmiddellijk ge steund door bisschop James A. Pike, die aan het hoofd van de bisdommen van de Episcopaalse Kerk in Californië staat. Na afloop van de eerste besprekin gen verklaarden de deelnemers dat zij allen bereid waren alles te doen om het samengaan van hun kerken tot een feit te maken. Zij verzwegen echter niet dat een snelle verwezenlijking van hun plannen niet waarschijnlijk is. De verschillen in traditie, in struc tuur, in nationale en sociale achter grond van de kerken zijn wel zeer groot. Zo staat bijvoorbeeld in dc Epis copaalse Kerk liet sacramentele leven op de eerste plaats, terwijl deze plaats bij de presbyterlanen door de preek wordt Ingenomen. In de Episcopaalse en Methodisten Kerk kent men bisschoppen terwijl in Deze verschillen zijn ook merkbaar hi de wijze waarop de vier protestantse kerken bestuurd worden. Deze bestuurs vorm varieert van een centrale autori teit van de geestelijkheid tot een volle dige zelfstandigheid van de plaatselijke gemeenten. En tenslotte spelen vragen als „Wat moet er bij het avondmaal gedronken worden?" een rol. In de Episcopaalse Kerk schenkt men wijn, in de Methodistenkerk slechts druiven sap. De methodisten keuren over het al gemeen het gebruik van alcoholische dranken af en zijn dan ook meestal ge heelonthouders. Al met al is het een lange weg die naar het doel, één kerk voor alle Noord amerikaanse protestanten leidt. Zelfs bij de Lutherse Kerken in Amerika, die toch onderling nauw verwant wa ren, was het niet makkelijk om tot een eënheid te komen. Daarbij komt nog dat er tendensen bestaan die de een heid in de weg staan. Er zijn kringen die niets van de fusie willen weten. Ter wijl aan de ander kant mensen doen wat ze kunnen om conventie en sociaal prestige ten spijt het innerlijk leven van de gemeente en haar lidmaten ondér het dak van één grote kerk te brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2