HUNTER Ontspanning militairen op Nw.-Guinea baart zorgen Max Tailleur en Tom Keiling verwacht Nieuw-Guinea Wij voelen niets voor gesprek, hoe dan ook Duitse weduwe opgelicht door Adammer Nieuwe verschrijvingen aan de dag in Goes HEBT U ZO WEINIG TIJD VOOR PASEN EN U WIL TOCH BE. SUST IETS NIEUWS? VROOM DREESMANN nieuwe leidsche courant 15 WOENSDAG 18 APRIL 1962 Te weinig recreatiemogelijkheden (Vervolg van pagina 1) De senator bestemde de aanspra ken van Indonesië als de doortrapt- ste ongegrondste, flagrantst imperia listische en dreigendste jegens de vrije wereld en de beledigendste voor de geest van het handvest der V.N. van alle gebiedaanspraken van landen, die de laatste jaren onafhan kelijk zijn geworden. „Lijdelijk toe te geven aan de hysterische eisen van de Indonesische communisten en na tionalisten zou in ernstige mate de toekomst van Australië en de Philippijnen in gevaar brengen als ook alle posities van de vrije wereld in het westen van de Grote Oceaan," zeide Dodd. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) HOLLANDIA, woensdag. |"N NIEUW-GUINEA maakt men zich op het ogenblik zorgen over de beperkte recreatiemogelijkheden voor het nog steeds toenemend aantal militairen. Vooral op de afgelegen plaatsen in het Nieuwguinese binnen land valt het niet mee in de behoefte aan gezonde ontspanning te voor zien. Men heeft weliswaar de beschikking over films, maar dat aantal i: uiteraard ook beperkt. Ook sportbeoefening is niet voldoende om verveling te verdrijven. Nu wordt ook ki Nieuw-Guinea heit amateurtoneel beoefend, wat wel enige veriLiohiting brenigt, maar men zal toch pas tevreden zijn als Nederlandse be roepsgezelschappen naar Nieuw-Guinea zuilen komen. Om dit te bevorderen oefent d'e legerleiding in Nieuw-Guinea enige druk uit op het ministerie van defensie in Den Haag, maar een beslis sing is nog niet genomen. Men vermoedt dat de hoge kosten, die aan een uitzen ding van amhiesten verbonden zijn, de oorzaak van de aarzeling van de depar tementale leiding zijn. Hier in Hollandla wordt beweerd dat de bekende Amsterdamse moppen tapper Max Tailleur cn de al befaam de Tbom Ketting bereid zijn naar N.- Gulnea te komen. De legerleiding zou bereid z(jn hen langs de troepen op de verschillende plaatsen te laten vliegen en hen alle faciliteiten te verlenen die zij nodig hebben. De kosten van de plannen zouden kunnen meevallen, zegt men hier. Men hoopt er miu maar op, dat staats secretaris De Jong. die thains in Nieuw- Guinea verblijft, nu hij met het ontspan ningsvraagstuk is geconf ronteerd en men kan er van op aan dat dit inderdaad gebeurd is een we van de troepen overzee zal zijn. Mogelijk ten overvloede zal de staatsseoietarts hier over vrijdag 'n gesprek hebben met schout bij nacht Reeser, de commandant van de zeesbrijdkrachten, die evenals die leiding van lucht- en landmacht, zeer gebrand is op een doeltreffende aanpak probleem Intussen Is men hier begonnen met het opzetten van een Rode-Kruis-organisatle. De bedoeling is noodhospitalen, hulp- Politieke unie (Vervolg van pagina 1) Deze onverwachte ontwikkeling de zijde van België en Nederland deed de besprekingen der zes landen over een verdrag voor een politieke unie vastlo pen, ook al was er op enige punten voor- utigang geboekt. De zes ministers gingen na de vergadering uiteen zonder verklaring uit te geven en zonder definitieve datum vast te stellen hun volgende bijeenkomst. Wel besloten ze het gesprek te hervatten in een af zonderlijke bijeenkomst in Athene als zij de voorjaarsoonferentie van de NAVO bijwonen, of anders tijdens een van periodieke Euromarktbijeenkomsten Reactie Volgens welingelichte kringen in Parijs zou president De Gaulle overwegen nog dit jaar een nationaal referendum doen houden over zjjn plan voor „Europa der vaderlanden". Dit zou, aldus deze kringen, 'n reactie zijn op de tegen slag die zijn plan voor een Europese politieke unie heeft ondervonden door de weigering van Nederland en België daarmee akkoord te gaan zolang Groot-Britannlë nog geen deel uitmaakt in de gemeenschappelijke markt. De Nederlandse minister van buiten landse zaken. mr. Luns, zei na afloop de besprekingen tegenover een ver slaggever van Reuter: „Ik ben nog steeds, zoals altijd, optimistisch over een uit eindelijke overeenstemming." Hij zei, dat de deelneming van Groot-Britannië aan toekomstige besprekingen afhing van het tempo waarin dit land naar toetre ding tot de gemeenschappelijke markt vordert. Papoeadelegatie op Schiphol TXE PAPOEA-COMMISSIE, die op uitnodiging van de Nederlandse re- gering naar Nederland is gekomen, heeft bij monde van de heer Nicolaas Jouwe gistermiddag op Schiphol verklaard, dat het plan-Bunker voor de Papoea's onaanvaardbaar is. (Hetzelfde verklaarde hij bij zijn vertrek uit Nieuw-Guinea tegenover onze speciale verslaggever, zoals wij eergisteren meldden.) De heer Womsiwor, die meereist, zeide: Het plan- Bunker is „een heerlijke droom voor de Indonesiërs of voor de heer Bunker zelf, maar niet voor ons". Wel merkte de heer Jouwe op. dat de Indonesiërs geen enkel heil. „Het heeft Nieuw-Guinea-Raad de oorspronkelijke tekst van het plan nog nooit onder ogen ogen had gekregen, maar men wist dat erin gesproken wordt over overdracht van het bestuur binnen twee jaar aan Indonesië en dat achten de Papoea's on aanvaardbaar. Wel beloven de Indonesiërs dat er daarna een volksstemming onder de be volking zou worden gehouden, maar deze belofte klinkt ongerijmd, aldus de heer Jouwe, omdat Indonesië twaalf jaar lang niets over zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's heeft willen horen. „Maar Soebandrio heeft de laatste tijd toch telkens toezeggingen in die richting gedaan", merkte een der ver slaggevers op. „Hecht u daar geen waarde aan?" „Zoudt u erin geloven als u in onze plaats was?" kaatste de heer Womsiwor terug. „Dat weet ik niet." antwoordde de verslaggever, „ik heb geen erva ring met Indonesiërs" „Over het algemeen hebben de Ne derlanders anders ervaring genoeg met Indonesische beloften. Daar had u van kunnen leren", besloot Womsiwor. Nicolaas Jouwe zag In een gesprek met geen nut en het ls nergens voor nodig", verklaarde hy. „Wij voelen niets voor een gesprek op wat voor basis ook. Ik zie al evenmin de noodzaak of het nu» In van het zenden van een Papoea-mis sie naar Indonesië. wy zyn geen Indone siërs maar Papoea's. WU hebben recht op ons eigen land". Nog steeds had hij vertrouwen in de toekomst. „Wij geloven niet dat Indonesië ooit tot een grootscheepse militaire aan val zal overgaan. Dat kunnen ze niet eens. Er heerst in Indonesië hongersnood en dan kun je geen groot leger op de been houden. Indonesië zal zijn agitatie blijven beperken tot de kleine infiltraties, die we nu al gewend zijn", zeide de heer Jouwe. Papoea's zijn geen vee De inwoners van Ransiki hebben een telegram gezonden aan de resident van Manokwari, waarin zij verklaren niet akkoord te gaan met overdracht van het bestuur aan Indonesië binnen twee jaar, omdat zij geen vee zijn, dat kan worden verhandeld aan Indonesië. Zij wensen geen verkies van zelfbeschikkingsrecht. kolonnes een een centraal bureau te stichten, In verband waarmee de heer Rutten uit Den Haag ls overgekomen. Deze heeft veel ervaring opgedaan met de hulpverlening aan Algerynse vluch telingen ln Tunis, zodat men goede ver wachtingen van hem heeft. De nieuwe organisatie wil centra stichten ln Hol landla, Blak, Merauke, Manokwari, So- rong cn Fakfak. Men heeft daarbij echter ee moeiiykheid te overwinnen. De zige artsen staan vrü sceptisch tegen over de plannen en wil men resultaat boeken dan zullen zij eerst enthousiast gemaakt moeten worden. De Papoea's hebben overigens gunstig gereageerd op de plannen. Ook wat de materieel -positie betreft, schijnt er geen vuiltje aan de lucht te zijn. In Hollandiia ligt tenminste een vrij grote hoeveelheid materialen zijn aange komen. De aanschaffing is mogelijk ge maakt door het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis in Den Haag, onder wiens auspiciën althans voor lopig het Nieuwguinese Rode Kruis zal functioneren. Wel is het de bedoe ling dat de nieuwe onganisaitie mocht de nood aan die man komen zelfstan dig zal optreden. Men denlkt in dit ver band onder meer aan de repatriëring van Nederlandse gezinnen. De 60-jarige Duitse weduwe T. Hildegard uit Müncheri heeft bij de Amsterdamse politie aangifte gedaan tegen de 62-jarige „koopman in diamanten" Johan K. uit de hoofdstad, die volgens de vrouw haar 200.000 DM (circa f180.000) afhan dig heeft weten te maken en daarmee spoorloos is verdwenen. Zy verzocht de politie de man op te sporen. Recher cheurs hebben op verschillende adressen in de hoofdstad en Den Haag invallen gedaan, doch zonder resultaat. De politie vermoedt dat K., die een goede bekende van de justitie is. de wük naar het bui tenland heeft genomen. De weduwe was via een advertentie in de Frankfurter Algemeine Zeitung met K. in contact gekomen. De Amster dammer had zich daarin geannonceerd als een welgestelde Nederlandse zaken man, die contact zocht met een Duitse De man had verteld, aldus het verhaal van de vrouw, dat hij in diamanten handelde, welke hij in Antwerpen kocht. Ook deed hij de vrouw trouwbeloften. Begin februari moest hij weer naar Antwerpen en de weduwe gaf hem reischeques mee ter waarde van 200.000 DM voor de financiering van zijn zaken in de sinjorenstad. De vrouw had K. op diens aandrang, zo vertelde zij, een machtiging verstrekt waardoor hij zelf de cheques kon tekenen en zy deze nid meer behoefde te contrasigneren. Na zijn vertrek uit Miinchen heeft de Motie-Van Wingerden verworpen (Van onze parlementsredactie) De Eerste Kamer heeft gisteren met 39 tegen en 19 (P.v.d.A en C.P.N.) vóór de motie Van Wingerden (soc.) betref fende de ambtenarensalarissen verwor pen. In deze motie werd afkeuring over het beleid van minister Toxopeus uitge sproken. Verder werd erin gezegd, dat de gedragslijn van de minister t.a.v. het georganiseerd overleg sedert het debat in de Tweede Kamer niet aan redelyke eisen voldoet. Na de verwerping van de motie nam de Kamer z.h.s. de begroting van binnenlandse zaken aan. In tegen stelling tot hun party genoten in de Tweede Kamer steunden de socialistische senatoren voor. Vroeg genoeg.... Met de bouwvakantie 1962 nog in h€ vooruitzicht, heeft de bedrijfsraad voo het bouwbedryf reeds een beslissing ge nomen over de bouwvakvakantie in he volgend jaar. De bouwvakvakantie 1963 namelijk is vastgesteld voor de periode 22 juli-3 augustus 1963. Voor dit jaar is als va kantieperiode aangewezen 23 juli-4 augustus. vrouw nog een brief van K. uit Reims gekregen. Daarin drong hij er by de vrouw op aan voort te maken met het naar Nederland sturen van de voor huwelijk vereiste papieren. De vi kreeg daardoor argwaan en stelde zich met een Duitse advocaat in verbinding. Deze liet een particulier detective onderzoek instellen, met als resultaat dat de zaak uit kwam. De gedupeerde wedu we kwam naar Nederland en verscheen met een advocaat op het bureau War moesstraat om aangifte te doen. (Van onze correspondent) EEN AANTAL nieuwe facetten van de beruchte Goesse affaire zijn aan het licht gebracht in een brief van het raadslid J. H. Roose (KVP) aan zijn mede-raadsleden. In deze brief motiveert hij waarom hij tegen het voorstel van B. en W. zal stem men tot voorlopige vaststelling van de gemeente-rekening 1957. De heer Roose betoogt dat hij een afwijkend standpunt inneemt ten op zichte van de overige leden van de financiële commissie. De meerderheid van deze commissie adviseert de raad de rekening 1957 ongewijzigd voorlopig vast te stellen. De heer Roose betoogt ojti. dat aan de restauratie van het Stationsplein in 1957 vele tienduizenden guldens meer zyn besteed dan waartoe de raad crediiet had verleend en het Moord op meisje voor Hoge Raad ren de Hoge Raad in Den Haag een caS- Achter gesloten deuren heeft giste- satieberoep in de moordzaak op het Ven- lose meisje Joke van Groenendaal behan deld. Voor de verdadbte - een 25-jarige psychopaat - pleit mr. HA. Zanoki Zoals bekend werd op 10 mei 1960 het 17-jarige meisje door deze pseudo-pers- fotograaf gedood. Het gerechtshof te 's-Hertogenlbosdh ihad hem tot 20 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Deaelide straf werd opgelegd door de rechtbank te Roermond. Zowel de officier van Justi tie te Roermond, die levenslang had ge ëist, als de verdadhte zelf hadden tegen het rechtbanflovonnis hoger beroep aan getekend Tegen het bevestigende vonnis van ihet gerechtshof kwam de verdachte in cassatie. Op dinsdag 8 mei zal door de prooureur-generaal van de Hoge Raad conclusie worden genomen Koningin op bijeenkomst Vereniging huisvrouwen De Koningin heeft gisteren de her denkingsbijeenkomst van de Vereniging van huisvrouwen, in de Hilversumse Expo-hal bygewoond. De Koningin werd verwelkomd door de burgemeester van Hilversum, de heer J. J. G. Boot. Ryan Keyscr, een dochter van de presidente van de vereniging, mevrouw G. H. Key- ser-Hardinck. bood de Koningin bloemen Het ochtendprogramma dat door de Koningin werd bygewoond, stond in het teken van het aanbieden van geschenken op het podium. college van B. en W. toestemming tot verwerking had gegeven. Oude straatstenen afkomstig van het stationsplein werden in België verkocht voor 7000.Dc opbrengst is ln de gemeenteadministratie niet terug te vin den. Aldus de heer Roose. Hy betoogt dat by het onderzoek door de financiële oommissie kwam vast te staan dat de rekening 1956 en 1957 niet in overeen stemming kan zyn met de werkelijk heid. Hy veronderstelt dat de afwijkin gen voor 1956 vele tienduizenden gul dens zullen belopen, maar hy acht het vrijwel uitgesloten een juiste rekening samen te stellen voor dat jaar. Wat de rekening 1956 betreft ls hij het op praktische gronden eens met het advies van de overige leden van de financiële commissie. Het raadslid Roose schrijft zijn mede-raadsleden dat het pertinent onjuist is de schijn te wek ken alsof op de rekening 1957 niets la aan te merken. Met name richten de bezwaren van de heer Roose zich tegen het grondbedrijf. Hij merkt op dat de verschillende complexen van het grond bedrijf als sluitpost hebben gediend, om daar andere uitgaven op onder te bren gen. Het grondbedrijf werd zonder mede weten van het toenmalige college van B. en W„ waarvan de heer Roose deel uitmaakte, voor vele tienduizenden gul dens belast, aldus het raadslid. Incident douanier geconstrueerd In het grensdorpje Bede bU Nijmegen ls gisteren onder regie van de adjudant der rijkspolitie G. Groenhuis het inci dent waarbij de douane-beambte Spin uit Beek van een snelrUdende auto ls gestoten gereconstrueerd. Daarby is min of meer vast komen te staan, dat de auto waaraan de beambte zeker 400 meter is meegesleurd, lichtblauw moet zijn geweest. Over het merk van de wa gen (vermoedelijk een Volvo of een Peu geot) heeft men echter nog steeds geert zekerheid. De toestand van het slachtoffer, dat ln een Nijmeegs ziekenhuis ligt, is nog steeds zorgwekkend. Trekking premielening Alkmaar-1956 Bij de trekking van de premiëlenintg Alkmaar-1956 viel 100.000 op nr. 68.693^ -f 25.000 nT. 107.377, 5.000 nr. 97.438, 2.500 nr. 31.680, 1,000 iur. 45.501, 17,969, 43.815, 68 069, en 88 248, 250 op nr. 9.099, 19.160, 23.462, 28.235 en 90.662 en 125 op elk der overige 186 uitgelote i geplaatst worden: EEN LABORANT EEN ANALIST anorganische chemicaliën in het bezit van het diploma leerling-analist Mo gelijkheid van opleiding tot wetenschappelijk analist (IIB) aanwezig. EEN LABORATORIUMBEDIENDE zoekt voor zyn mech. timmerwerkplaats (6 pers.) EEN JONGE TIMMERMAN Hij maakt o.a. het binnentimmerwerk voor: winkels, fa brieken. magazijnen, laboratoria, enz. Netto verdiensten tussen: Zw.fr. 3.60—4.00 p.u. Telef. int. in Holland tot 244'6 tot 6—5—'62, Boule- BLOEMEN SCHIKKEN VOOR IEDEREEN door W. AMESZ 8e druk, met 37 foto's, geb. f 4.90 Hoa men bloemen op artistieke wijze in vazen, scha len of bakjes kan plaatsen. Een smaakvol uitgevoerd boekje met een prettig leesbare tekst en een rijke collectie voorbeelden. U zult zelf verwonderd zijn over de resultaten die u in korte tijd bereikt. VERKRIJGBAAR IN DE BOEKHANDEL N.V. GEBR. ZOMER EN KEUNINGS UITGEVERSMIJ WAGENINGEN Kom dan even naar onze nieuwe afdeling Heren- junioren- en kin, derkleding Onze uitgebalanceerde en modi- euze kollektie is in onze „ruimtelijke" afdeling in één oog opslag te overzien. Door uw „Zelfkeuze" is u aan geen tijd gebonden en u slaagt vlugger. Stel uw garderobe zelf samen (eventueel met advies) dan bent u nog net op tijd voor Pasen! EEN TRINATEXOVERHEMD zoals vader er meerdere heelt. Prima afwerking en perfekte pasvorm. Boord met vaste baleintjes. No-iron. Voor 5-14 jaar. 5 iaar 5,90 14 jaar 8,50 Juniormaten 9,50 Hierbij een echt strikje met klem 1,25 TERLENKA SHORT verstelbare taille, anti-slip band. Rits in de voorsluiting. In diverse kleuren. Voor 4-12 jaar. 4 jaar 6,90 12 jaar 9,90 Wenst u iets heel bijzonders. Kies dan .Jacques Fath" sokken. Gedistingeerde dessins en kleuren. Stretch nylon sokken 5,95 Zuiver zijden .boule d' ore" zelfbinders 15,50 13,50 Ons eigen merk .Trinatex* voor uw overhemd. Sanfor no-iron -tricot nylon 14,50 No-iron tricot nylon 17,75 ORIGINEEL PIGSKIN AUTOHANDSCHOENEN met stretch tussenstukken. Italiaans model. Het stuur vast in uw handen. In de kleuren tabac, corck of grijs 17,90 SP0RTK0MBINATIE zo plezierig nonchalant K0LBERT van Schotse wollen tweed. Mooi gedessineerd en prima coupe 95.- BIJPASSENDE PL00IH0UDENDE TERLENKA PANTALON (anti slip verstelbare band). In grijs en multi-color 39,75 MODERNE HERENMOLllRE van voorgekrompen donkerbruin leder. Echt een sportieve schoen waar u veel plezier van zult hebben. Per paar 24,90

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 15