Pompidou naar het deftige Matignon Luns geprezen op meeting „Door de eeuwen trouw" BON Demonstratie inleiding op P.v.d.A.-petitionnement Voedselcrisis in de Oostzone ernstig „Helderziende" honden Scherpe afwijzing van plan-Bunker „OOEKARNO moet weten, dat het Nederlandse volk niet alleen bestaat uit opportunisten, die (met goed fatsoen) van de Papoea's af willen komen." Zo luidt de uitnodiging, die de stich ting Door de Eeuwen Trouw had rondgestuurd voor de openbare bijeenkomst, die zij zaterdag in het Haagse Gebouw van Kunsten en Wetenschappen heeft gehou den. Ongeveer vijftienhonderd personen hebben aan deze oproep gehoor gege ven. Zij luisterden naar zeven spre kers die onder het motto „Nieuw- Guinea geen tweede Ambon" over dracht van het gebiedsdeel aan Indo nesië afwezen. Zij waren fel in hun bewijzen van instemming en afkeu ring. Interrupties als ,,Weg met Bruins Slot" en „Leve Luns" schal den van tijd tot tijd door de zaal en luidkeels werd schande geroepen over het plan-Bunker. Over het plan-Bunker zei de voorzit ter van de stichting, de heer H. Coen- radi: Als wij nu de Papoea's zelfbe schikking beloven, nadat Indonesië in Nieuw-Guinea het heft in handen heeft gekregen, met of zonder V.N.-garanties voor de Papoea's, zouden wij dat een nieuwe schandelijke verzaking achten van Nederlands eer en fatsoen. Het verdient aanbeveling, vooral voor Kamerleden, ministers en partijbe sturen, zich nog eens te verdiepen in het doen en laten van Indonesië, de woordbreuk en onbetrouwbaarheid. „De „GOD GEBIEDT ONS ONZE BELOFTE TE HOUDEN" (Van onze parlementsredactie) geschiedenis van de laatste vijftien jaar spreekt daarover boekdelen, waardoor de gemiddelde Nederlander zich af vraagt: „Hoe kun je met zulke kerels nog praten!" Het Tweede-Kamerlid dr. J. Meulink (a.r.) zei, zich niet te kunnen indenken dat er in Nederland één zinnig mens is, die gelooft, dat bij aanvaarding van het plan-Bunker nog iets van de beloften aan de Papoea's terecht komt. De heer Meulink riep zijn gehoor op, te zijn als Jan Pieterszoon Coen, vroom en dapper, strijdend voor een rechtvaardige zaak. „Elk pogen, de verstandhouding met Indonesië te verbeteren ten koste van onze roeping en plicht in Nieuw-Guinea is een schandelijke zaak", aldus dr. Meulink. „Daarmee maken wij 700.000 schepselen Gods tot handelswaar. God gebiedt ons, onze belofte te houden, ook als deze ons tot nadeel strekt." Het liberale Tweede-Kamerlid de heer H. J. Couzy sprak er zijn verontwaardi ging over uit, dat Nederlands internatio nale positie wordt verzwakt door aller lei instanties, die geen verantwoordelijk heid dragen. Hij zei, ervan overtuigd te zijn, dat^de regering zelf nog altijd op .i. j (jat belangen ir wegen. met Bunker" „Geen oorlog om Nieuw-Gui nea", „Geen soldaten, maar pra ten" en „Laat het plan Bunker slagen", waren enige van de leu zen die zaterdag in Amsterdam werden meegedragen door deelnemers aan de demonsta- tieve vergadering die de Partij van de Arbeid in het oude R.A.I.- gebouw had georganiseerd. Aan de demonstratie namen ongeveer vijftienduizend personen deel, onder wie een groep van circa honderd Am bonezen en de voltallige C.P.N.-fractie uit de Amsterdamse gemeenteraad. Ook zij tekenden het petitionnement dat aan de regering zal worden aangeboden w waarin gevraagd wordt met Indone- te onderhandelen over bestuursover- iraeht en te streven naar zo gunstig Bogelijke voorwaarden voor de Pa poea's. Tevens wordt de regering ver- iocht geen troepen naar Nieuw-Guinea Na een kort woord van partijvoorzit ter J. G. Suurhoff betoogde prof. dr. H. Rraemer uit Driebergen, dat het thans de hoogste tijd ls dat de kwestie Nleuw- Gulnea tot een oplossing komt. „Het niet door de knieën gaan van de rege ring ligt in onze nationale aard, maar christelijk bezien kan het wel door de knieën gaan de hoogste morele daad iljn, die de regering op het ogenblik kunnen stellen", aldus prof. Krae- mer. Dr. J. G. H. Tans uit Maastricht, Tweede-Kamerlid voor de P.v.d.A., eer vele rooms-katholieken het eens zijn met het streven van zijn par tij ten aanzien van Nieuw-Guinea. Vol gens hem kent men wat dit betreft niet alleen bij de anti-revolutionairen span ningen. Prof. dr. II. R. Wijngaarden, hooglc- Japanse vliegers staken 24 uur Binnenlandse- en buitenlandse vluch ten zullen getroffen worden door een staking van 24 uur, die morgen gehou den zal worden 'bij de Japanse lucht vaartmaatschappij CJALl. Ongeveer 2600 mensen zullen in staking gaan voor een algemene loonsverhoging van 10.000 yen per maand. De maat schappij biedt 4000 yen aan. De vluchten naar San Francisco. Oki nawa en Hongkong zullen niet plaats vinden. De vlucht van morgen naar Europa via de Noordpool wordt uitge steld tot woensdag. Ongeveer 80 binnen landse vluchten zullen geen doorgang vinden, waardoor 4500 passagiers ge troffen zijn. Zuidafrikaanse politie verijdelt aanslagen ,De politie van Kaapstad heeft twee po gingen tot bomaanslagen verijdeld op ge bouwen in de stad. Een van de bommen van eigen fabri kaat is bij een districtspostkantoor gevon den en onschadelijk gemaakt. Korte tijd i later werd een neger gearresteerd toen bij een bom aan dc achterzijde van een plaatselijke gevangenis plaatste. Ook deze i bom is onschadelijk gemaakt. Te paard op 60 km van Kaapstad is een Politieofficier met een patrouille van vier ">an gisteren aangevallen door een groep i Afrikanen in een lokasie. De politieman nen openden het vuur op de menigte, het is niet bekend of er slachtoffers onder de Afrikanen zijn gevallen. De vier poli- I Bemannen werden alle vier gewond. De Argentijnse senaat heeft zater dag een wetsontwerp goedgekeurd, op grond waarvan president Guido tot 1 ®ei 1964 president kan blijven. z'eke Cubaanse krijgsgevangenen heeft verklaard dat allen de gelofte hebben «gelegd, naar de gevangenis in Hava na terug te keren als niet alle 1119 me degevangenen tot de laatste man moch- leQ vrijkomen. raar aan de V.U., verklaarde dat hij, hoewel geen lid van dc P.v.d.A., geheel achter het petitionnement staat. „Het talmen, dat dc politiek op het ogenblik kenmerkt", achtte hij fataal, al erken de hij dat de regering de zaak niet licht vaardig behandelt. Drs. D. Roemers, voorzitter van hel N.V.V., noemde het Nieuw-Guineavraag- stuk een loden last. „Fouten van hel verleden wreken zich thans". Volgens hem tracht de regering krampachtig t< ontkomen aan de consequenties van eet. foutieve politiek. „Van het plan-Bunker staat vast, dat president Kennedy en secretaris-generaal Oe Thant het steu nen, maar de regering laat minister Luns als een Don Quichotte door de wereld reizen en maakt slechts bekend dat ze haar standpunt heeft bepaald". Dit nu noemde de heer Roemers uit zichtloos en het zou de Papoea's abso luut geen baat brengen. Dr. W. F. Kroese, fabrikant in Alme lo en geen socialist, zei dat Nederland aan Indonesië zijn erewoord heeft gege ven het totale gebied over te dragen. „We moeten nu goede verliezers zijn. Slechts dan kan onze nationale eer vol komen ongeschonden blijven", zo zei hij. De heer Suurhoff besloot de bijeen komst met een opwekking het petition nement te steunen. Herdenking van Titanic-ramp In een vliegtuig van de Amerikaanse kustwacht is een herdenking van de ramp met de Titanic gehouden boven de plaats waar het schip gisteren vijf tig jaar geleden op een ijsberg stoot te. Ér is een krans op de plaats in zee gestort. Het vliegtuig maakt deel uit van de Internationale ijspatrouille, die is In gesteld naar aanleiding van de ramp. Vroeger zijn er wel diensten in de buurt van de plaats van de ramp ge houden aan boord van schepen van de kustwacht, maar de waarschuwings dienst voor ijsbergen in het noorden toen de volgende spreker, het Tweede- Kamerlid de heer F. H. van de Wete ring (c.h.) zei, verstomd te staan over de brieven en telegrammen, die hij krijgt met het advies, het plan-Bunker te aanvaarden. Aan de Kamerleden is wel iets over het plan meegedeeld, de heer Van de Wetering, maar zij kre gen geen vertaling, laat staan de En- gelse tekst van het plan. „Men kan geen plan aanvaarden, zon der de inhoud ervan te kennen. Deze gang van zaken is verbijsterend ons parlementariërs beledigend!" riep de heer Van de Wetering uit. Het Ka merlid zei, zich ook erover te ver deren, dat men in kringen, die de ding en de missie steunen, de zelfbe schikking van de Papoea's verwerpt. Zeer ontstemd toonde de heer Van de Wetering zich over de houding van socialistische oppositie. Ir. J. A. Manusama, leider van politieke missie van de Republiek der Zuid-Molukken betoogde, groot respect te hebben voor minister Luns. Naar zijn mening heeft overigens elke Ne derlandse verzekering over het zelfbe schikkingsrecht van de Papoea's niet de minste waarde, als daaraan niet voor afgaat herstel van het onrecht, de Zuid- Molukken aangedaan. Het Tweede-Kamerlid mr. K. T. M. van Rljckevor8el (kath. v.) sprak als zijn mening uit, dat de Papoea's hun stem bij het overleg over Nieuw-Gui nea moeten kunnen laten horen. Hij stel de voor, aan de regering te vragen, dat wordt voldaan aan de wens van de Nieuw-Guinearaad, het Papoea-vrijwil ligerskorps uit te breiden. „Wij moeten de Papoea's tegemoetkomen in hun vrijheidshunker. Weg met alle gesj; cher en gebunker!" riep de heer Van Rijckevorsel aan het slot van zijn be toog uit. Aan het eind van de bijeenkomst sprak de voorzitter van de Papoea Stu dentenvereniging „Kobe Oser", de heer Zaeharias Sawor. Hij noemde de hou ding van Soekarno puur imperialistisch. Ook hij prees minister Luns en staats secretaris Bot. „Indonesië zal van ons land een kolonie maken", riep hij uit. ..Onderdrukking en ellende zullen voor al voor mijn naakte broeders in het bin nenland het gevolg zijn van overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië." Sprekend over de mogelijkheden verweer tegen dc Indonesische aai len zei de heer Sawor „Onze beste sol daten zijn de duizenden muskieten" Wwe,.het echter de muskieten niet alleen overlaten. „Houd Uw vrijheid ÏÏT /kP.WJ zijn gehoor parallel Gromiko vandaag in Zuid-Slavië De Sow jetminister van buitenlandse zaken, Andrei Gromiko, is vandaag uit Moakou naar Belgrado vertrokken. Gromiko brengt een bezoek van week aan Zuidslavië in antwoord op het bezoek van de Zuidslavisohe minister buitenlandse zaken, Koca Popovic, leden jaar aan de Sovjetunie ge- Gromiko zal in Belgrado besprekingen ïeren met Popovic en vermoedelijk ook met president Tito. Personen die in Belgrado een studie maken van de communistische aangele genheden, zijn van mening, dat het be zoek van Gromiko zal bijdragen tot een verdere verbetering van de betrekkingen tussen de beide landen, hoewel volgens hen de ideologische geschillen zullen blijven bestaan. met de Canadezen, die in 1944 ën 1945 naar Europa kwamen om onder mee: ons land van de bezetter te bevrijden. Telegrammen werden verzonden aan de minister-president en naar de Partij van de Arbeid, die tegelij- k er tijd in Amsterdam demonstreerde voor de aanvaarding van het plan- Bunker. Tegen het einde van de bij eenkomst wekte een klein handge meen tussen met de stichting sym pathiserende jongeren en P.S.P.-jon- geren, die op een van de balcons had den plaats genomen, enige, zij het zeer geringe deining. Syrië krijgt weer een kabinet Het syrische leger heeft zaterdag de landsgrenzen weer opengesteld en het uitgaansverbod ingetrokken. President Nazem el Koedsi, uit hechtenis ontsla- yeer als staatshoofd geïnstal- ïnmiddels begonnen met het sa- een njeuw. kabinet dat het militaire opperbevel mens tellen het gezag moet overnemen. De afgezette premier Maroef Dawali- bi, de leden van zijn kabinet en een aantal leden van het 172 man tellende parlement zullen met uitzondering hfnir' t&ïï?1 die zich voor een recht bank zullen moeten verantwoorden binnenkort waarschijnlijk eveneens op vrije voeten worden gesteld. Koedsi heeft nog aangekondigd dat er over enige tijd in Syrië „vrije en eer lijke parlementsverkiezingen zullen worden gehouden. Koedsi beloofde ook dat de regering een nieuw ontwerp-grondwet zou op stellen dat tezijnertijd onderwerp van een referendum zal worden. Tevens stelde hij een referendum in net vooruitzicht over de ..eenheid met andere Arabische staten, in de eerste plaats met het dierbare Egvpte". Toen zijn moeder de tuin van het Witte Huis in Washington liet zien aan keizerin Farah Diha van Perzië, mocht de 18 maanden oude John F. Kennedy in zijn kinderwagen ook mee en een attente fotograaf schoot dit aardige plaatje van de jongste Kennedy. (Van onze correspondent in Bonn) De voedselcrisis in de z.g. „Duitse Demokratoische Repu bliek", de communistische Oost zone van Duitsland achter muur en prikkeldraad, neemt hoe lan ger hoe ernstiger vormen en afmetingen aan. AARDAPPELEN Aan aardappelen heerst al maanden een tekort. Een der twee bouwvakkers uit Oost-Berlijn, die dezer dagen met vrachtauto een stuk van de Ulbrieht- ir omverreden en naar West-Berlijn. konden vluchten, gaf merkwaardiger wijze dit aardappel-gebrek op als een de redenen, waarom hij er vandoor gegaan: er waren geen aardappe- neer. Hij vertelde ook, dat de gaar keukens der staatsbedrijven maar een maal per week een aardappel-gerecht mogen serveren. Nu de bevolking op deeg-produkten moet terugvallen om een volle maag te krijgen, beginnen ook tekorten op te tre den aan „Nudeln" (nog een Duits lieve lingsgerecht) en meel (waarvan „Nu deln" worden gemaakt). Fruit is alleen nog zeer sporadisch. VERBODEN Ook een hele reeks consumptie-goede- •n is voor de bevolking der Oostzone et meer te krijgen. Er is een alge meen verkoopsverbod uitgevaardigd 54 soorten consumptie-goederen. In verordening van de „ministerraad in Oost-Berlijn staat, dat deze goederen al leen maar aan de bevolking mogen wor den verkocht, wanneer de export-afde ling van het ministerie van handel daar voor toestemming heeft gegeven. De be doeling der verordening is uiteraard de ze consumptie-goederen beschikbaar te houden voor de export, teneinde op de ze wijze deviezen te garen, waarmede voedingsmiddelen in het buitenland kun- sn worden gekocht om de voedselcri- s te verlichten. Tot de 54 voor de bevolking thans verboden consumptiegoederen behoren automobielen die overigens toch te duur zijn voor de gemiddelde Oostduit ser. die voor een autootje dat equiva lent is aan de „Volkswagen" rond 14.000 Oostmark moet neerleggen mo torrijwielen, bromfietsen, rijwielen, tele- en radio-apparaten, schrijfmachi- GEEN TIJD MEER VOOR BOEKENSTALLETJES (Advertentie) Zo juist verscheen: DE REFORMATISCHE HOUDING JEGENS DE R00MS-KATH0LIEKE KERK EN HAAR LEDEN Richtlijnen aanvaard door de Ge nerale Synode der Nederlandse Hervormde Kerk Prüs: 0.60 Verkrijgbaar in de boekhandel Uitgave Boekencentrum N.V. 's-Gravenhage Georges Pompidou, de nieuwe Franse premier, is een vastbera den, methodisch werkende finan cier met een grote liefde voor muziek en literatuur, maar zon der noemenswaardige politieke ervaring. Hij werd op 5 juli 1911 geboren in het departement Can- tal, in het zuidelijk deel van Mid den-Frankrijk, waar zijn vader leraar Spaans was. Hij ging naar het lyceum in Albi (Tarn) later naar het Lycé Louis Le Grand in Parijs, voordat hij leer ling werd van de beroemde Ecole Normale Supérieure, waar vele van Frankrijks professoren in de schoolbanken hebben gezeten. Hij behaalde een graad in de letteren en ging toen naar de Ecole des Sciences Politiques, die opleidt voor hogere bestuursfuncties. LERAAR Pompidou begon zijn carrière als le raar in Marseille, en had het tot leraar aan het bekende Lycee Henri Quatre te Parijs gebracht toen de oorlog uit brak. Inmiddels was hij getrouwd, en vader geworden van een zoon, die het enige kind van het echtpaar Pompidou Dauphine wordt limousine bezette tot de Gaulle. blyven. In 1939—1940 diende Geor ges Pompidou als luitenant der infante rie. Later ging hij in het ondergrondse verzet. Bij de bevrijding, in 1944, kwaba Ihij in contact met de Gaulle, die hem met bijzondere opdrachten belastte. ORGANISATOR winstgevende nationale industrie die toen juist weer enig teken van leven begon te geven. Toen de Gaulle over ging tot oprichting van zijn „Rassem- •blement du Peuple Francais" hielp Pompidou hem als organisator. In 1958. toen de Gaulle weer als pre mier in de Franse politiek terugkeerde, 'benoemde hij Pompidou tot chef van zijn persoonlijke staf een post die hü ht eett luCfMJte, hij Rechter Poclker uit St. Louis (Ver. Staten) is door de plaatselijke rechtbank in staat van beschuldiging gesteld we gens het doen van een valse aangifte voor de inkomstenbelasting over 1960. Hij had alleen zijn salaris van 15.000 dollar opgegeven en niet de 3.000 dollar die hij van een aannemer had ont vangen voor zijn bemid deling bij de bouw van een ziekenhuis. In Perth (Australië) is een 18-Jarige jongen door een rechtbank het verbod opgelegd tot zijn 87ste jaar een auto te bestu ren, dat is dus tot het jaar 2031. Het Mexicaanse minis terie van financiën heeft een plan in studie om beeldende kunstenaars belasting te laten betalen over hun schilderijen en beeldhouwwerken. I Een vroegere secreta resse van een Brits tijd schrift, de 24-jarige Gaye Ellen uit Londen, is za terdag met een bootje van het eiland Hayllng vertrokken voor een oversteek naar Frank rijk. Zij wordt vergezeld door een reddingboot. Bij haar vertrek ver telde ze, dat ze de tocht ondernam om eens even uit de sleur te zijn I Mevrouw Bujold uit Cro- zier, in de Canadese staat Ontario, is gisteren bevallen van twee welge schapen baby's. Zij maakte daarmee het drietal vol. Dertien da gen tevoren had zij reeds een gezonde jongen ter wereld gebracht. Koning Saocd van Saoedi-Arabië heeft za terdag een arrestatiebe vel uitgevaardigd tegen een van zijn zoons die een verkeersongeluk ver oorzaakt had. Twee per sonen liepen hierbij ver wondingen op. De prins zal berecht worden zoals iedere gewone burger. I Arthur Daniels uit Wim bledon, die als getuige voor een rechtbank moest verschijnen, ant woordde op de vraag naar zijn beroep: „Mijn levensideaal, vertegen- de ladder naar het suc ces maar niet te kunnen beklimmen". Gevraagd naar het artikel dat hij moest verkopen, woordde dc handelsrei ziger: „Ladders". I De burgemeester van Soest, mr. baron Ben- tlnck, heeft zaterdag in Soest officieel „De paar denkamp" geopend. „De paardenkamp" is het eerste centrum in Neder land, waar bejaarde paarden worden opgeno men. Na Engeland en Zwitserland heeft nu ook Nederland een rusthuis voor paarden van hoge leeftijd. I Keizer Hlrohito van Ja pan heeft een boek over planten geschreven, dat 428 bladzijden telt. Het wordt op 29 april, wan neer dc keizer 61 jaar is geworden, gepubliceerd. Dit is het 4de boek van de hand van de Keizer. werd. Daarna benoemde De Gaulle hem tot lid van de Constitutionele raad, soort hoogste gerechtshof voor grond wettelijke problemen. In die tijd werd Pompidou directeur-generaal van Roth schild, de bankiersfirma waaraai sinds 1946 verbonden was. Niettemin bleef hij beschikbaar zendingen van een zeer vertrouwelijk karakter. Toen de delegatie van de Al gerijnse nationalisten een bewijs van De Gaulle's goede trouw verlangde, verklaarde de president: „Ik zal ze Pompidou sturen. Zijn aanwezigheid is mijn fiat." PARTIJLOOS De nieuwe premier is nimmer lid ge weest van enige politieke partij, en zijn benoeming opende dan ook de weg naar de vorming van een kabinet op bredere nationale basis dan dat van zijn voor ganger Debré, die als leider van de gaul listische U.N.R. zijn kabmet onvermij' delijk een gaullistische signatuur gaf. Pompidou, een bedachtzaam man met de stoere lichaamsbouw van de Auver- gnat, heeft een voorkeur voor de zee en de kust. Hoewel hij geen groot sport man is, houdt hij veel van zeilen. Voorts is hij een groot boekenliefhebber, zoals dat een doctor in de letterkunde be taamt. Als hij maar even de gelegenheid heeft, gaat hu langs de Seine, bij de be roemde boekenstalletjes, op zoek naar interessante exemplaren. Hij stelt be lang in schilder- en beeldhouwkunst, en zijn persoonlijke vrienden verklaren dat de muziek in zijn leven een grote plaats inneemt. Hij bewoont een huis aan de Quai de Bethune, aan de linker Seineoever, maar hij bezit ook een buitenhuis, La Maison Blanche (Het witte Huis) in de Ban- vaste gewoon ten en systematische methoden. Aan opschik heeft hij een hekel. Hoewel hij aan het hoofd stond van een der mach tigste Franse bankinstellingen, ging hij elke ochtend met een kleine zwarte 1959, president Renault Dauphine naar zijn kantoor. Niet alles zal bi) het oude kunnen blijven. Als premier zal hij worden ge huisvest in het deftige Matignon. dat evenwel niet ver van de linker Seine oever ligt. Niet langer zal hy zelf zijn kleine auto besturen, maar hij zal wor den rondgereden in een snelle limousine. En veel tijd om in de boekenstalletjes te snuffelen, zal er niet voor hem over blijven. Het Russische persbureau Ta« heeft bericht dat een voorgesteld nieuw Rus sisch burgerlijk wetboek de bepaling zal bevatten dat werknemers de bedrijfs leiding bij arbeidsgeschillen voor de rechter kunnen dagen. Volgens de huidige praktijk worden dergelijke geschillen behandeld door staatscommissies en commissies uit de vakbeweging. Ingevolge de nieuwe wetgeving zou den arbeiders de bedrijfsleiding ook in rechten kunnen aanspreken voor scha devergoeding wegens bij het werk opge lopen letsels. Tot nu toe werden derge lijke vorderingen behandeld door de be drijfsleiding en de commissies uit de vakverenigingen. nes, meubels, matrassen, metalen bed den eq kachels. Deze goederen moeten tegen sterk gereduceerde prijzen aan het buitenland worden verkocht. REDEN De vertegenwoordiger van het Centra* le Comité der S.E.D. in de staats-plan- nencommissie, Böttcher, heeft het ver- koopsvenbod gemotiveerd met de in het kader der algemene dienstplicht ver sterkte herbewapening van de Oostzone. De economische wedstrijd met de Bonds republiek is uit het S.E.D.-programma geschrapt. In de plaats daarvan is de militaire wedloop negonnen. De bevol king der Oostzone moet er maar lang zamerhand aan wennen, zich verdere be perkingen op te leggen, zeide Böttcher. De S.E.D. heeft in verband met de verzorgingscrisis ook een nieuwe funk- tie gecreëerd, n.l. een controleur op de staatswinkels der H.O. (Handelsorgani- sation). Hij heeft de angelsaksische naam van „Handelsdispatcher" gekre gen. Zijn taak zal het zijn de staats- engrosbedrijven en opslagplaatsen door te kammen, op zoek naar voorraden, die in circulatie kunnen worden gebracht om de voedselcrisis te 'helpen verlichten. Zemen vol vlekken en vuil zijn geen ergernis voor wie weet wat „Dat zit zo" er van zegt. Ze worden weer soepel en schoon als U doet wat er staat op blz. 75 van dat handige boek. U verdient dit handige boek maar zo als U iemand op deze bon zet. (in envelop (of op kaart geplakt) verzenden aan U kunt noteren als nieuwe abonnee: Datum van Ingang BETALING PER WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was ik al abonnee. Voor het aan brengen van bovenstaande nieuwe abon- heb ik dus recht op DAT ZIT ZO Schrijf hier uw eigen naam en adres Dal zit zo" 'n boek boordevol met ongelooflijk handige wenken is niet in de winkel te koop. In de haven van Urk werd zater dag vlaggetjesdag gevierd. De hele vloot lag versierd in de haven en de Urkers en Urkertjes hadden hun mooiste kleren aangetrokken om dit festijn nog kleurrijker te maken. 877) Het Is jammer, dat Sand point woonde, In de staat Idaho. waarnemingen met dieren ln het al- Deze i gemeen zo weinig wetenschappelijk een Belgische herdershond, die op zijn. We kunnen elkaar wel verhalen een gegeven moment zoek raakte en zijn. We kunnen wel verhalen vertel- niet meer kon worden opgespoord, len van de hond, die altijd op een be- Het d paalde plaste b|J het raam naar zijn tot vi baas gaat zitten uitkijken, nog vóór die op het punt stond te verhulzen, deze man in de straat in zicht is, ZU vertrokken naar Richmond, een en warempel, een kwartier later stad die in de staat California ligt, komt de baas thuis. Vaste uren van op een afstand van 1500 km van hun tyden. zodat de hond zich dus niet op hond dus menselijker wyxe gespro- zij n tijdsgevoel kan oriënteren. Deson danks springt de hond altyd weer op zijn plekje bü het raam, nog vóór de haas ln velden of wegen te bekennen is! Dit soort ver- halen kennen we waarschUniyk alle maal wei. En hoe juist ze ook mogen zyn, nooit neemt iemand van ons de moeite behooriyke tydwaarnemln- TOCH IS HET ZO! ken niet kón ten, waar de fami lie Burke zich na de verhuizing uit Sandpolnt bevond, verscheen het dier desondanks twee maanden na de verhuizing in de hal van de nieuwe woning! Voor dege- dle sceptisch staan tegenover dit bewijs van als we het zo mogen helderziendheid gen te doen en te controleren, of de hond, vermelden de op zyn plaatsje bij het zitten, enz. Toch. ondanks al onze tekortko mingen bü wetenschappelijke bcwUa- gaat den door een bepaald lidteken aan de voorpoot, zodat we als vaststaand kunnen aannemen, dat het inder daad dezelfde hond was die zich te oertaig, die moet aantonen, dat de Richmond aandiende. WaarschynlUk hond met helderziende gaven te toe- xy„ er ln onze lezerskring nog méér gerust (of althans iets van die aard) zyn er gevallen bekend, waaruit omatoteljjk blijkt, dat de hond gecontroleerde, of niet te weer spreken voorbeelden van een der gelijk vermogen bü huisdieren. In eermogens beschikt die we zacht dat geval zullen we het op prijs gesproken niet alledaags kunnen stellen, Indien z|J ons hiervan deel- noemen. genoot willen maken. Het verhaal dat dit wil demonstre ren. betreft een goed gecontroleerd voorbeeld, waarvan het verslag be king op de familie Burke. die te Daarover i volgende keer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9