Chief Whip BON Spaak blijft bij bezwaar tegen Franse plannen Vrijgelaten Koedsi weer president van Syrië Kracht van Coriolis Na Pasen flinke daling van groentenprijen Ook oog voor cle goede kanten De Belgische minister van bui tenlandse zaken, Spaak, heeft gis teren in een redevoering in Brus sel zijn bezwaren tegen de voor stellen van president De Gaulle voor de politieke samenwerking in Europa opnieuw uiteengezet. Sprekende op een vergadering van de Belgische raad van de Europese beweging, die door ko ning Boude wijn werd bijgewoond, betoogde Spaak, dat men zich dient af te vragen ?,of het mo ment wel goed gekozen is om het vraagstuk van de Europese poli tieke unie aan te pakken". Op de vergadering werd een verkla ring voorgelezen, waarin de Belgische raad van de Europese beweging ver klaart de oprichting van een democra tische federatie met een wetgevende, uitvoerende en rechterlijke macht zijn voornaamste doel te achten. In zijn redevoering merkte Spaak op, wel met deze verklaring te willen instemmen, maar te betwijfelen of een dergelijke doelstelling als basis zou kunnen wor den genomen voor de besprekingen, die de volgende week in Parijs door de ministers van buitenlandse zaken var de zes landen van de Europese Econo mische Gemeenschap over de Europese politieke samenwerking zullen worden voortgezet. Met zijn verklaringen bevestigde de Belgische minister de reeds eerder de ze week in Brussel in politieke kringen gedane mededeling, dat de bemidde lingspoging van de westduitse minister van buitenlandse zaken, Schroeder, geen succes heeft gehad. Schroeder had maandagavond in Brussel een onder houd met Spaak met het doel de Bel- Pannen zijn voor meer bruikbaar dan het alledaagse werk. U kunt er zelfs cake in bakken. Gelooft u het niet Lees het dan zelf op bladzij 18 in „Dat zit zo". U verdient terloops dit handige boek als U iemand op deze bon zet. gische minister te winnen vo< compromis in de tegenstellingen de zes E.E.G.-landen over de door Frankrijk voorgestelde Europese poli tieke unie, waarbij het verzet voorna melijk van Nederland en België komt. Minister Spaak verklaarde in zijn rede verder, dat aanhangers van het ..Europa der vaderlanden" zoals door president De Gaulle wordt voorge steld het voordeel hebben, dat zij een stap tot een nieuw Europees initiatief hebben genomen, terwijl ,,wij, die de eenmaking van Europa willen, sedert het verdrag van Rome niets meer heb ben gedaan. Spaak wees ook op de risico's, die zijn verbonden aan een onverzettelijke houding, daar de Franse voorstellen neerkomen ,,op een nieuwe bevestiging van de Frans-Duitse verzoening, die tenslotte een van de belangrijkste doel stellingen van de pogingen tot integratie van Europa blijft". Nieuwe regering in Finland gevormd De door president Kekkonen aange wezen formateur, dr. Karjalamen, heeft gisteren meegedeeld dat hij er in geslaagd is een nieuw kabinet sa men te stellen. De regeringscrisis in Finland heeft 44 dagen geduurd. Het nieuwe kabinet is samengesteld uit ministers die behoren tot de vier niet-socialistische partijen, de boeren partij. de nationale coalitie-partij, de Zweedse volkspartij en de Finse volks partij. Deze groeperingen beschikken over 112 van de 200 zetels in het Fin se parlement. Lozen scheepsolie is sterk beperkt Op een internationale conferentie te Londen is men het er over eens ge worden, dat schepen voortaan niet meei in de Noordzee en de Oostzee stook olie mogen lozen. Het verbod geldt ook voor een groot gebied van het noord oostelijke deel van de Atlantische Oce aan tot ongeveer 1.600 mijl van de Britse eilanden, stukken langs de kus ten van Spanje en Portugal en in de kustwateren om de Middellandse Zee, de Zwarte Zee en de Rode Zee. In de Perzische Golf wordt de verbo den strook van 50 tot 100 mijl verbreed. De conferentie die drie weken heeft ;duurd, was georganiseerd door de Intergouvernementele raadgevende or ganisatie voor Zeevaartkwesties (MCO>. Ir waren 54 landen vertegenwoordigd. Nota Chroesjtsjef aan Macraillan De Sowjetrussische premier, Nikita Chroesjtsjef, heeft in een boodschap aan de Britse premier, Harold Mac- millan, opnieuw aangedrongen op het sluiten van een Duits vredesverdrag en afschaffing van het bezettingsbe wind" in West-Berlijn. Dit heeft Radio-Moskou gisteravond (in envelop (of op kaart geplakt) verzenden U kunt noteren als nieuwe abonnee: Datum van ingang BETALING PER WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was ik al abonnee. Voor het aan brengen van bovenstaande nieuwe abon nee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO Schrijf hier uw eigen naam en adres if een samenvatting van van de Russische pre- die een antwoord is op een brief Macmillan van dinsdag, waarin een beroep deed op Chroesjtsjef de westerse voorstellen voor inter nationale bekrachtiging van een ver in kernproeven in te nemoverwe£ing de boodscha „Kijk heren, dit is DE oplossing Het Syrische leger heeft gis- ^°£ker teren president Koedsi uit het j vangenisziekenhuis vrijgelaten hem opnieuw tot staatshoofd be noemd. De herbenoeming van de 57- jarige president maakte een einde aan twee weken van politieke verwarring die volgde op staatsgreep op 28 maart en een militaire rebellie vijf dagen later. De bekendmaking van de vrijlating van Koedsi werd gedaan uit naam van generaalsmajoor Abdelkarim Zahreddin, commandant van het Syrische leger, via Radio-Damascus. Koedsi, premier Maarouf Dawalibi en alle ministers op een na van zijn ka binet werden gearresteerd toen het le ger de macht overnam. Omdat Koedsi ziek was, werd hij in het ziekenhuis op genomen. In de bekendmaking werd niets ge zegd over de premier, het kabinet of het lot van het uit 172 leden bestaande parlement. Glimlachend en vergezeld van enige parlementleden keerde Koedsi rustig „Dat zit zo" 'n boek boordevol met ongelooflijk handige wenken is niet in de winkel te koop. Troepen van V.N. naar Bakwanga? De minister van binnenlandse zaken der Kongolese centrale regering heeft de verenigde naties verzocht troepen naar Bakwanga. in Zuid-Kasai, te sturen om dit gebied onder het beheer der cen trale regering te brengen. In een brief aan Gardiner, de VN-ver- tegenwoordiger in Kongo, schreef minis ter Kamitoetoe, dat de Gendarmerie in Bakwanga niet onder controle van het Kongolese leger en de centrale regering staat. De regering wil echter het inzet ten van een offensief tegen de gendar merie vermijden, om de Baloeba-bevol- king te sparen. Bij vogels dienen onder- Coriolis een bepaalde en de post duif bekende waarde hebben. Stel dat deze plaats zich in Warschau be vindt, dan zullen de duiven die in Polen worden losgelaten zich door nooit te voren hebben deze twee krachten op Warschau de oriëntatiezin, door oriënteren. Zelfs als de twee kracht lijnen elkaar ook nog eens in New York zouden snjjden, zou de postduif scheid te maken tussen twee ver schillende vermogens, t.w. de rich tingszin, die de trekvogels büy. ir staat stelt zich naar gebieden te be geven, die bezocht, welk vermogen de vogel in staat de hem bekende gebieden vanuit eigener beweging weet te vinden, met kan kan de kruising der krachtlijnen een ander vermogen werkt dan de te New York voor hem het dichtstbü- postduif, die zich bij de wedstrijd- zijnde oriënteringspunt zijn, zodat hij vluchten op eigen nest moet zien zich in dat geval naar de Oostkust te oriënteren. Van- van de V.S. en in TOCH IS HET ZO! daar dat we de be grippen richtingszin en oriëntatlczin dui delijk dienen te on derscheiden. Wat de oriëntatie- zin betreft, meende dc Zweedse profes- sor G. Ising, dat de vogels zich oriënte ren op krachten die i gevolge van de rotatie i welke krachten bij de postduif bijv. aanduiding Ooster- of Westerlengte het bijzonder naar New York zal bege ven, hoewel hij daar in het geheel niet thuis hoort. We zou den dit geval enigs zins kunnen verge lijken met de ver warring die bij werkzaam zouden zijn in vloeistoffen in de buisjes van het inwendige Zoals bekend, draait de aarde weglaten. Ook in dat geval zijn punten op aarde die vol doen aan de door hem gegeven het snelst, welke snelheid plaatsaanduiding, steeds afneemt naarmate men zich verder van de evenaar beweegt. Deze rotatiekrachten (kracht van Coriolis daad in twee plaatsen te kunnen ver genoemd) nemen naar de polen af gissen, waarmee bewezen scheen te en geven het dier dus inlichtingen zijn, dat zjj zich op het aarmagne- aangaande de breedte waarop het tisme en de krachten zich bevindt. Prof. H. L. Yeafcle, i sylvania State College, i dat postduiven het leende voorts de professor bovendien het oriënte- gevoellg zijn ringsvermogen van de vogels te ver- irdmagnetisme. Nu lopen storen, wat een bewijs te meer scheen de lijnen, die op aarde de punten verbinden van gelijke verticale in tensiteit (van het aardmagnetisme) niet evenwijdig punten aangevei Coriolis (tengevolge de juistheid van zijn theorie. Aangezien deze proei'en echter wer den herhaald door prof. Gordon, die an de lijnen die de in de resultaten geen bevestiging van met dezelfde krach- de theorie kon vinden, is de hele zaak op losse schroeven komen te feit dat de magnetische polen niet staan. We wachten dus i met de polen van de aarde vallen), zodatde lijnen elkaar op twee punten van dc aardbol zullen kruisen. Op één van die kruisingen renrjjk gaan n« kan een postduif zich dus oriënteren, nog het verhaal omdat daar ter plaatse het aardmag netisme, zowel als de kracht van af. i werkelijk klaarheid in dit onbegrfj- aak pclijke gebeuren kan brengen. Voor we nu afscheid van het die- moeten we u de helderziende hond vertellen. Daarover een volgende keer. r zijn presidentiële paleis te- In de bekendmaking zei Zahreddin ,,dat alle eenheden en elmenten van het leger het eens zijn over de noodzaak zich buiten de politiek te houden". ,,Het leger wil naar de kazernes te rug, nadat een vaderlandslievend, vrij en eerlijk bewind over het land gewaar- Zahreddin zei ,,dat het leger met zijn machtsgreep niet van plan was zich in te laten met politiek, maar dat het ver plicht is het opperste nationale doel te beschermen." Dit doel is, aldus de generaal, „ver werkelijking van een echte eenheid met andere bevrijde Arabische landen, al Egypte, instelling van sociale recht vaardigheid waardoor het volk tot het socialisme gebracht zal worden en een behoorlijk levenspeil voor de arbeiders- Strauss ontkent beschuldiging De Westduitse minister van defensie Strauss heeft ontkend dat hij wachtte persoonlijk voordeel te ver werven uit een plan voor woningbouw voor gezinnen van Amerikaanse mili tairen, voor welk plan hij aanbevelin gen heeft gedaan aan het Amerikaan se ministerie van defensie. Twee van de oprichters van de maat schappij die het contract voor de bouw zou krijgen en die speciaal daarvoor werd gesticht hebben als getuige verklaard dat zij de indruk hadden dat de minister voor zijn bemoeiingen geld van de maatschap pij zou krijgen. Een speciale commissie uit de Bonds dag houdt zich op dit ogenblik bezig met de vraag of Strauss laakbare handelingen heeft gepleegd. In zijn openingsverklaring zei Strauss dat over zijn al of niet profiteren van het project nooit is gesproken en even min door woord of gebaar hierop is ge zinspeeld. Strauss maakte een beheerste, en ai en toe zelfs opgeruimde indruk. Hij leg de er de nadruk op dat hij de Fibag aai: de toenmalige Amerikaanse minister var defensie Thomas Gates had aanbevolen, omdat het een gezonde maatschappij was die het werk tot tevredenheid zou kunnen verrichten. Hartmassage redt Belgische toerist Een Spaanse dokter heeft gisteren door een hartmassage van tien minu ten het leven gered van een Belgisch toerist, de 20 jaar oude student Eduard Defré uit Brugge. Dr. Ballasteros was toevallig n. buurt toen de jongen Belg in elkaar zakte tijdens een bezoek aan Ceuta. Hij masseerde zijn hart en paste kunstma tige ademhaling toe totdat een zieken auto arriveerde. Volgens een ziekenhuisfunctionaris is Defré thans niet meer in levensgevaar. De Belg maakte de Spaanse reis samen met zijn landgenoot Rudolph Hasenack. Student enrellet j es in Athene den. Voor zover tot nu toe bekend zijn er bij botsingen met de politie zestien gewonden gevallen. Er zijn een tweehonderd arrestaties verricht. De betogingen waren gericht tegen het op treden van de politie bij een vorige betoging op 11 april. Deze laatste was gehouden uit protest tegen een aantal nieuwe maatregelen, die tegen de be langen van de studenten in de theolo gie ingaan. De demonstraties van vrij dag en woensdag namen echter al vrij spoedig een politiek karakter aan. Cubanen verdacht van samenzwering In Santiago of op Cuba is een proces begonnen tegen meer dan twintig Cuba nen, die beschuldigd worden van po gingen om het bewind van Castro om ver te werpen. Dit heeft Radio-Havanna bekend gemaakt. De beklaagden hadden plannen smeed om een elektrische centrale, die een marinebasis van stroom voorziet, in de lucht te laten vliegen. De open bare aanklager had gevangenisstraffen geëist van vijf tot dertig jaar. Advertentie op Jedtrs lip! 20 Stuks f 1. Medio mei zelfs zéér goedkoop (Van Merkwaardig, redacteuren) ongeveer zal althans voor de consumenten is dat thans, nu de huisvrouwen steen en been klagen over de dure groenten, bij het Cen traal Bureau van de Tuinbouwvei lingen al weer druk geconfereerd wordt over mogelijkheden, die het... doordraaien van groenten straks zo veel mogelijk moeten voorkomen. Daar zit voor ons, consumenten, in elk geval dit hoopgevende perspec tief in dat de groenten binnen af zienbare tijd goedkoper zullen wor den. Maar wat iedereen wil weten is: in welk tempo gebeurt dat en wanneer? Nu. daar is een heel concreet ant woord op mogelijk. Tot Pasen zult u. huismoeders, in elk geval nog moeten rekenen op hoge prijzen, misschien een ietsje lager dan nu, maar meer ook niet. Maar daarna zal een gelei delijke daling in de prijzen optreden tot ongeveer half mei, wanneer het normale prijspeil voor die tijd het jaar dan weei zijn bereikt. Die daling zal, naar wordt ver wacht, nog verder doorzetten na mid den mei, waardoor op een gegeven ogenblik zelfs van lagere prijzen dan andere jaren zal kunnen worden ge sproken. Dat komt dan vanwege de nu maar zo moeilijk „loskomende" zogenaamde volle (koude) grondgroen- ten, waarvan dan een opeenhoping zal ontstaan. Zoals gezegd: men houdt er al rekening mee dat in die periode zelfs de minimum-prijzen voor de tuinders op de veilingen niet meer zullen worden gehaald, zodat zekere hoeveelheden zullen moeten worden doorgedraaid. In de tweede helft van mei zal dit in elk geval met spinazie het geval zijn. Zoals we allen weten zijn de uitzon derlijk lage temperaturen die van ja nuari af tot nu toe gemeten werden de hoofdschuldigen aan de moeilijke groentensituatie. Hoe erg het daar mee gesteld was (en eigenlijk nog is) leren de volgende vergelijkende cij fers van 1961 en 1962, die betrekking hebben op maximum temperaturen in het midden van de week. Zo werd 15 februari 1961 gemeten 13.9 graden Celsius en 15 februari 1962 slechts 4.6 graden C. En dat bleef maar zo: 22 februari: 11.23.0; 28 februari: 8.5 0.9; 7 maart: 15.14.7; 14 maart: 12.5—3.6; 21 maart: 7.7—4.9, enzo voorts. Overeenkomstige lage temperaturen gelden niet alleen voor in klimatolo gisch opzicht gelijksoortige tuinbouw gebieden als in Nederland: het geldt ook voor grote, veel zuidelijker gele gen landen als Italië en Frankrijk, die normaal in het eerste kwartaal van elk jaar op de Europese groen- tenmarkt onze grote concurrenten zijn en die thans.... groenten van ons moesten en nog korte tijd moeten in- Commentaar van N. A. Laarman Het schijnt dat men in vele gezinnen niet aan de gebruike lijke voorjaarsinkopen van kle ding en schoeisel is toegekomen omdat een zoveel groter deel van het gezinsinkomen dan an ders moest en moet worden ge stoken in aardappelen en groen ten, waarvan de prijzen tot abnormale hoogten zijn gestegen. Over de aardappelprijzen heeft u de afgelopen week al het nodige kunnen lezen. Als nutti ge aanvulling hierop wordt in bijgaand artikel ingegaan op dc groentenprijzen, waarbij vragen non de orde komen zoals: Wan neer wordt die groente nn ein delijk weer eens goedkoper? En: 16 het nu alleen het weer geweest, dat de prijzen zo heeft opgejaagd? Niet alleen deze maar ook nog andere interessante vragen heeft de heer N. A. Laarman, direc teur van de economische afde ling van het Centraal Bureau van dc Tuinbouwveilingen te VGrnvenliage, aangesneden in een onderhoud dat we deze week met hem mochten hebben. Samenvattend kan erover gezegd worden: het is hoopgevend zijn in Frankrijk en Italië verloren gegaan, iets wat zeer zelden voor- komt in deze zuidelijke tuinbouwstre- gVoenlen^KteVomdat déW"jpródu£ nemen, dat hij toch nog in het voor deel is t.o.v. de buitenlandse gebrui ker omdat hij geen last heeft van in voerrechten en de verpakkings-, ver- handelings- en vrachtkosten in Neder land bij lange na zo hoog niet zijn als bij uitvoer. De positie van de Ne derlandse verbruiker is derhalve nog altijd veel voordeliger dan die van de buitenlandse: tegen een gemiddelde prijsverhoging in Nederland van 30 tot 40 procent staat namelijk nog al tijd een gemiddelde prijsverhoging in het buitenland van 50 tot 60 procent over.... normaliter buiten de grenzen gewoonlijk vaak nog duurdere groen ten dan hier. Wat naast een kleiner aanbod door export en misoogst de binnenlandse prijzen echter ook verhoogd heeft is de grotere vraag naar groenten door de consumenten. Hoe die ontstond? Wel, om de eenvoudige reden, dat de mensen nu eenmaal meer gaan eten naarmate het kouder is. Gelukkig wa ren er ook nog de diepvries- en blik- groenten waarvan de prijzen stabiel bleven blikgroenten worden in de handel namelijk altijd op termijn ver kocht en dientengevolge staan daar van de prijzen ruim tevoren vast. Voor een belangrijk deel kon de vraag zich dus op blik- en diepvries ken. In Italië lag de vorige maand nog sneeuw in de produktiegebieden en in Zuid- en West-Frankrijk veroor zaakte het koude en natte weer in het gunstigste geval geringe oogsten. -Ver der vertraagde de koude in deze ex porterende landen de oogst van voor jaarsgroenten en bovendien trad die vertraging o.m. op in landen als Oos tenrijk en Zwitserland, welke norma liter in die tijd van het jaar in hun eigen groentenbehoeften kunnen voor- Hoewel ons land eveneens een klei ner aanbod dan gewoonlijk had uit zijn volle (koude) grondcultuur we schoten er door de ongunstige weers gesteldheid ongeveer 20.000 ton sprui ten. winterbloemkool en prei bij in stond daar onze uitgebreide kascul- tuur tegenover, die sla, komkommers en bloemkool oplevert. Weliswaar moest er intensiever gestookt en ook extra arbeid in die kassen worden verricht, waar zelfs hulparbeidskrach ten voor werden aangetrokken wat dus alles bijeengenomen de produktie- prijs van deze groenten alleen maar hoger kon maken, maar daardoor kwam Nederland toch met het groot ste aanbod op de Europese markt. Er ontstond de volgende situatie. Enerzijds was er de Nederlandse groentenexpórt naar onze gebruikelij ke invoerlanden, zoals Engeland, Duitsland, België en Zweden, maar daar kwamen nu ook Frankrijk. Italië, Oostenrijk en Zwitserland bij. Er werd en wordt door ons land in deze periode dus meer geëxporteerd dan onder normale omstandigheden. Ge volg: Minder aanbod op de Nederland se markt. Globaal kan worden gezegd dat de gemiddelde prijzen van de groenten in Nederland thans 30 tot 40 procent ho ger liggen dan normaal. Deze prijs verhoging wordt voor naar schatting de helft in de hand gewerkt door de meerdere Nederlandse export en het daardoor verminderde aanbod in het binnenland. Als Nederlands consument kan men zich hierbij natuurlijk afvragen: Waaróm exporteerde ons land dan zo veel en moesten de groenten mede hierdoor in eigen land zoveel duurder worden? Het zakelijke antwoord hier op is, dat de Nederlandse tuinbouw uitgaat van de gedachte: gelijke kan sen voor binnen-, zowel als voor bui tenland en dat zeker in een tijd dat supra-nationaal wil denken. Met andere woorden: iedere handelaar, of hij nu voor het buitenland (de Neder landse exporteur dus), of voor het binnenland komt kopen, kan terecht op de Nederlandse veilingen. De Nederlandse consument dient hierbij overigens in aanmerking te relatief goedkoper zijn. Een grote diepvriesonderneming heeft zelfs, om zijn produkt er beter in te brengen, z'n spinazie een tijdlang verlaagd in prijs. Er is ondanks die grotere vraag naar diepvries- en blikgroenten nog voldoende voorraad voorhanden om aan de binnenkort te verwachten sei- zoenvraag te voldoen. Het verschijn sel doet zich namelijk voor, dat de vraag naar deze categorieën in de schoonmaaktijd van medio april tot einde mei bijzonder groot is omdat veel huisvrouwen dan geen tijd hebben „veel werk van het eten te maken". Ook ontstaat die vergrote vraag straks weer omdat er dan niet veel keus in verse groenten is. Maar ook al zou met name de voorraad blikgroenten niet meer voldoende zijn, dan is er nog altijd het grotere, door het koude weer .„uitgestelde" aanbod van verse groenten. Zoals duidelijk moge zijn geworden is de tijd van onze extra groentenuit- voer bijna voorbij; de gedupeerde landen beginnen nu zo langzamerhand zelf weer voldoende te produceren. Inderdaad is de afgelopen periode, het eerste kwartaal van het jaar zeer gunstig voor tuinbouw en handel ge weest; speciaal voor die tuinders die uitsluitend de glascultuur beoefenen, omdat zij immers het mééste hebben kunnen afzetten tegen bijzonder goede prijzen. Maar of er nu zoveel reden is om in de handen te klappen? Tegenover de vanuit tuinbouwstandpunt be schouwde achterliggende, gunstige periode staat naar alle waarschijn lijkheid een periode voor de deur van produktieopeenhoping, van overpro- duktie. namelijk als straks bij de normale oogsten van het jaar ook nog de „uitgestelde" zullen komen. An ders gezegd: vooral voor de maanden mei en juni zijn de vooruitzichten voor de tuinbouw somberder dan in norma le jaren. En nu gaat het er maar om wat aan het eind van het seizoen de cijfers zullen zeggen: Een gunstig jaar? Een tuinbouwjaar dat in zijn geheel ten slotte toch gelijk bleek te zijn aan andere, normale jaren? Of: een minder gunstig jaar? Zij, die met de tuinbouw in zijn to taliteit te maken hebben zijn niet zo in hun sas over de recente ontwikke ling met haar hoge prijzen. Deze roept namelijk ongezonde spanningen op: de afnemers klagen over het op gelopen prijspeil omdat ze hun omzet ten zien teruglopen. En dan straks weer dat overschot.... Neen, dón maar liever een regelmatige, rustige afzet met matige prijzen zónder die klachtenregen, zónder die ongeduldige informaties van buitenlandse afne mers naar het tijdstip, dat de prijzen hun normale peil zullen hebben ht am &ojntc Kij, (Advenentie) GAST VRIJ HEID? Zoek het niet te ver, n vindt het In Valkenburg-Houthem In mei en juni kan uw Limburgse gastheer de V.V.V. Valkenburg (LTeL 04406-2048 I In Bazel wonen honden die in het bezit zijn van maandabonnementen op de gemeentebussen. De zuinige inwoners van deze Zwitserse stad ne men hun viervoetige vrienden zo vaak mee in de openbare vervoermid delen, dat het busbedrijf besloten heeft het tarief der maandkaarten ook van toepassing te verkla ren op honden. I Mevrouw Josephine Odasso, die in haar leven vijfmaal van nationali teit veranderde, is giste ren in de ouderdom van 107 jaar overleden. Haar geboortestad Metz werd in de oorlog van 1870 door de Duitsers overge nomen. Hetzelfde ge schiedde in de eerste en tweede wereldoorlog. Wanneer men mevrouw Odasso naar het geheim van haar hoge ouderdom vroeg, zei ze steeds met een twinkeling in haar ogen: „Dat komt omdat ik altijd erg serieus ben geweest". I Waar komt het spaar varken vandaan? In Australië zoekt men op het ogenblik naarstig naar het antwoord op deze vraag. Gaat zijn oorsprong terug naar Schotland, waar een be paald vat van aardewerk een varken werd ge noemd of ligt de oor sprong in Europa, waar families varkens vet mestten voor feestelijke gebeurtenissen? Of is het spaarvarken wellicht ont staan uit de Nieuwgui- nese gewoonte om vrou wen te kopen tégen I „Hij is als vuurwerk en als de explosie van een kneedbom", schreef een Hongaarse journalist over een nieuw sigaretten merk. De schrijver had het over de Kossuth, een zogenaamde „kwaliteits sigaret". „Indien je hem rookt, vliegt de as in alle richtingen als lava na de uitbarsting van een vul kaan. Sommige sigaret ten vonken als vuurwerk, weer andere doen denken aan de ontploffing van een kneedbom. Deze si garetten verdienen de naam „slaper", omdat ze herhaaldelijk uitgaan. Soms loont het zelfs niet de moeite ze weer aan te steken", aldus de enthou siaste journalist. Zestien geleerden, twee journalisten, drie televi sie-technici, vijf hanen, vijf kippen en vier konij nen zijn gisteren afge daald in een Italiaanse grot, waarin zij voor on bepaalde tijd zullen ver blijven. Het is de Ita liaanse geleerden er voornamelijk om te doen het begrip van tijd bij de mens en de aanpassing van het menselijk oog aan het volslagen duister te bestuderen. De groep neemt geen enkel hor loge of instrument mee, waarmee eventueel de tijd zou kunnen worden gemeten. Zij staat in tele fonische verbinding met een professor aan de op pervlakte, die van tijd tot tijd zal vragen hoe laat en welke dag het volgens hen is. Britse campagne tegen roken De Britse raad voor reclame-onder zoek, een onafhankelijke organisatie, die de belangen van de consument op re clame-gebied behartigt, heeft een be roep op de Britse regering gedaan om een campagne in Engeland tegen het roken te steunen door de reclame voor de tabak te beperken en jonge men- te waarschuwen voor de gevaren de gezondheid, die uit het roken voortvloeien. De raad heeft een arts en econoom een studie laten maken de problemen rond het roken. Het resultaat hiervan is vastgelegd in een verslag. Hierin wordt onder meer ge zegd, dat dc regering een plafond dient vast te stellen voor de uitgaven voor reclame-doeleinden en de campagne moet steunen om kinderen en jonge mensen te doordringen van de gevaren, die aan het roken verbonden zijn. Blij kens het rapport wordt er per jaar in totaal rond 200 miljoen gulden uitgege ven voor reclame voor 6igaretten, rook tabak en sigaren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5