joy OHIO DER ZIEL Verbondenheid Kerk vooral volk Gods op weg in de wereld Opvangcentrum voor Ned. vissers op Helgoland Verandering in Europa biedt groot perspectief Koreaanse wezen vragen steun van Nederland Een ivoord voor vandaag Meer bouwvolume voor kleuter ouder wij s Verklaring Zwingli-bond over zaak-prof. Smits 1 Paasboodschap H.K.H. Prinses Wilhelmina Concilie-congres in Nijmegen derende Paasfeest heeft H.K.H. prinses Wilhelmina een Paasboodschap uitgegeven onder de titel „Verbonden heid". Zij geeft hierin op so bere maar indringende wijze uiting aan haar vreugde over de toenemende drang naar eenheid onder de Christus-be lijders. Hartverwarmend zijn de woorden die onze hoogbe jaarde Prinses in deze bood schap wijdt aan de groeiende belangstelling in de harten van velen in ons land voor de ene boodschap van Christus, die over de gehele wereld moet gaan als verzoening en ver lossing en die voor alle men sen bestemd is, onverschillig tot welk ras zij behoren en welke hun taal en leefwijze zijn. „Vooral na de vergadering van de Wereldraad van kerken in New Delhi ia duidelijk komen vast te staan dat er voor de brandende en klemmende vraagstukken te midden der dagelijks terugkeren de noden van onze tijd en ook temidden van onze eigen moeiten en strijd een nieuwe oplossing ge vonden schijnt te zijn, namelijk die van samenwerking en hulp van mens tot mens op geestelijk en op maatschappelijk gebied m de ruimste zin van het woord", aldus prinses Wilhelmina. Sterk legt de Prinses de nadruk op de wisselwerking tussen ge loof en leven. „Wij moeten onze band met Christus en Zijn liefde in ons doen en laten tonen en leven uit de eenvoud van een Hem toegewijd hart". Het ls onze roeping en taak, aldus de Paasboodschap, ons tot het uiterste in te spannen om deze eenheid van geloof en leven te herstellen. „Wij weten immers uit ervaring, dat Christus altijd bereid is te helpen, te voleinden waar wij tekortschieten of niet slagen in eigen kracht." Prinses Wilhelmina besluit haar boodschap met de bede, dat de zegen en de kracht van de Opstan ding levende werkelijkheid worde in ons hart en in ons bestaan. Deze Paasboodschap, die dezer dagen bij de uitgeverij W. ten Have in Amsterdam in druk is verschenen, is voor slechts zestig cent bij deze uitgever (Kalver- straat 154) te verkrijgen. Bij aan koop van twintig exemplaren kos ten ze vijftig cent per stuk. Neemt men 100 boekjes tegelijk dan be draagt de prijs 45 cent per stuk. Hans Bartels zorgde voor een treffende omslag, waarop het kruis geplaatst op het schip dat de levenszeeën bevaart, niet ont breekt. Prof. Mag Dr. E. Schille beeckx O. P. heeft gistermiddag op het congres van de Nijmeegse universiteit een inleiding gehou den over het onderwerp ,,leek en ambt in verband met het komen de concilie". Hij stelde, dat de hoog- of laaggespannen verwach tingen ten aanzien van het ko mend concilie kerk-theologische moeten worden beoordeeld. Dan blijkt, volgens hem, dat hooggespannen verwachtingen vaak een miskenning inhouden van het wezen der kerk, zoals laaggespannen verwachtingen, scepsis en schouderophalen een uiting kunnen zijn van een onder waardering van de eigen bijdrage van het hiërarchische ambt tot het totaal-leven van de kerk. De kerk is meer dan hiërarchie, al dus prof. Schillebeeckx, zij is ook en vooral het volk Gods op weg in de ze wereld, het Godsvolk in bewe ging. Een concilie noemde hij slechts een bijzondere uitoefening van de hiërarchische volmachten van het we reld-episcopaat binnen dit Godsvolk. Men kan en mag derhalve volgens hem. van het totaal-ambt van de kerk en dus ook van het concilie, niet ver wachten wat alleen van de totaal-kerk moet worden verwacht. Prof. Schillebeeckx acht verwachtin gen ten aanzien van het concilie theo logisch slechts dan rechtmatig, als ze betrekking hebben op de eigen be langrijke maar toch beperkte bijdra ge van de ambtelijke, institutionele kerk voor het leven der kerk vele nieu we ervaringen en verwachtingen van de gelovigen zijn nog niet rijp voor institu- tionalisering. Het te vroeg doofdrukken daarvan kan, volgens de hoogleraar, het gevaar opleveren, dat het nog tastende en zoekende leven na het concilie voor lange tijd wordt afgeremd. Heel wat zal reeds gewonnen zijn, zo voegde hij hieraan toe. wanneer de hiërarchische kerk door de conciliebeslissingen de DRINK SI NAS gezond en lekker Gouden jubileum Bond Geref. jeugd Op 27 en 28 april zal de Bond voor Geref. Jeugdorganisatie in het Kurhaus te Scheveningen zijn gouden jubileum vieren. Aan de geschiedenis van de bond zijn de namen van oud- staatsraad afscheidelijk verbonden. De feestelijk heden zullen vrijdag 27 aprU 's morgens om half twaalf door de wethouder van onderwijs de heer J. van Zwijndregt worden geopend, 's Middags zullen B. en W. het bondsbestuur officieel ten stadhuize ontvangen 's Avonds wordt een dankctord gehouden waaraan de Eredikanten ds J. v. Berg van Erme- ds. J. C. J Kuiper van Den Haag. oudbondsvoorzitter en ds. J. H. Kappers van Oegstgeest meewerken. Zaterdag 28 april zal de bondsvoorzitter, onze oud stadgenoot dr. J. L. F. Brants, directeur van de chr. h.b.s. te Emmen. spreken over: „Dankbaar vooruitzien", waarna de staatssecretaris van o. k. en w. mr. Y. Scholten de vergadering zal toespre ken. Prof. dr. J. Waterink, oud-hoogle raar aan de V.U. zal een jubileum-rede houden over „Leider zijn toen il het opgevoerd worden. (Van een onzer redacteuren) Op het Duitse eiland Helgoland zal een opvangcentrum worden gesticht voor Nederlandse vis sers. Twee Scheveningse predi kanten zijn enige maanden ge leden naar Helgoland geweest om de mogelijkheden voor een opvangcentrum van zeer nabij te bestuderen. Donderdag na Pasen zal de gereformeerde predikant, dr. H. Holtrop uit Scheveningen, naar Helgoland vertrekken om het eerste pio nierswerk te volbrengen. Sinds het begin van dit jaar vissen vele Nederlandse vissers in de Duitse Bocht en lopen bij slecht weer, wat daar nog al eens voorkomt, de haven van het kleine Duitse Helgoland binnen. Het „Dieppe-comité" is toen op de ge dachte gekomen er een centrum te stichten waar de Nederlandse vissers enig vertier kunnen zoeken en 's zon dags kerkdiensten kunnen bijwonen. Op verzoek van het comité zijn de her vormde predikant ds. H. J. van Heer den en zijn gereformeerde collega ds. P. H. de Kleer, ter verkenning een lang weekend naar Helgoland geweest. Hun bevindingen zijn in een besloten vergadering met het ..Dieppe-comité" besproken. Aan de hand van deze. men mag gerust aannemen, positieve bevin dingen, heeft men het definitieve besluit Senomen op Helgoland een visserscen- rum te stichten. Men verwacht dat vooral tussen pasen en pinksteren vele vissers gebruik zullen maken van het opvangcentrum op het eiland. De besprekingen met de Duitse in stanties op Helgoland zijn enigszins ver traagd door ae watersnoodramp bij Hamburg. De geestelijke hoogwaardig- Hallstein over E.E.G.-V.S. Prof. dr. W. Hallstein, de voor zitter van de E.E.G.-commissie, heeft gisteren in Washington ver klaard het idee van president Kennedy voor een handelsasso ciatie te ondersteunen. In een toe spraak, gehouden in de George- town-universiteit in Washington, heeft de E.E.G.-vooraitter ver klaard, dat hij zich een .associ atie van gelijken" voorstelt, die zal werken voor de liberalisatie van de wereldhandel. Zinspelend op de economische voor uitgang van Europa sedert de oprich- iel prof. Hall- sn jjemeenschappe- in staat aan deze nieuwe economische associatie deel ten nemen, zei de E. E.G.-voorzitter. De „filosofische basis" voor deze associatie is te vinden in „ge lijke morele waarden, gelijksoortige po litieke instituten lijk verlangen n „Voor ons la het nu de smak dat wij weten gebruik te maken van een gele genheid sonder precedent om de wereld handel alt te breiden door de levens standaard over de gehele wereld te hogen en door de westerse landen te versterken, tenzij wij tot de conclusie moeten komen, dat de wederzijdse con cessies te groot zijn. Indien wij beslui ten, dat wij ons niet kunnen associëren, dan valt te voorzien dat belde zo dyna mische economische gebieden zich en meer van elkaar verwijderen kaar gaan bestrijden in plaats van te onderbandalen." Aan de Jaarlijkse voorlichtingsdag ten behoeve van adspirant-studenten ouders, welke morgen H april aai Rijksuniversiteit te Groningen wordt gehouden, zal door ruim 750 personen (vorig jaar ruim 600) worden deelge- heidsbekleders van het eiland hadden het toen te druk met de hulpverlening aan de slachtoffers. Dr. Holtrop zal voorlopig diensten ge ven in de Duitse kerk. Naar alle waar schijnlijkheid kan een douaneloods af gehuurd worden waarvan wel een .aar dig ingericht gebouwtje kan worden" ge maakt waar de vissers zich thuis zul len voelen. Dr. Holtrop denkt voorlopig ongeveer drie weken op Helgoland te blijven. Dan zal een andere predikant hem komen aflossen. BOEKENHOEK Het dolle freuletje, door Netty Wijch- gel. Zesde druk. Uitgave Van Goor Zo- m, 's-Gravenhage. Villa Cascara, door mr. A Roothaert. Omslag Dick Bruna. In serie Zwarte Beertjes. Uitgave A. W. Bruna Zo- En, Utrecht. Circus Mikkenie, door Havank. Om slag Dick Bruna. In serie Zwarte Beertjes, A. W. Bruna Zoon, Utrecht. Konkrete poëzie, door Sybren Polet. itgave De Bezige Bij, Amsterdam. Kinderjaren, door Ljef Nikoléje- witsj Tolstój. Vertaald en ingeleid door' Aleida G. Schot. Tweede herziene druk. Illustraties K. Klementjewa, om slag en typografie Karei Beunis. Uitga- i De Bezige Bij, Amsterdam. De Forsyte Sage, door John Galswor thy. Vertaling C. Buddingh'. Illustra ties Anthony Gross. Twee delen in se rie Zwarte Beertjes. Uitgave A W. Bruna Se Zoon, Utrecht Azië, een nieuwe wereld, door Anton Zischka, Vertaling Gerard de Jager. Tweede geheel herziene druk. In serie Amstelboeken. Uitgave L. J. Veen N.V., Amsterdam. Ter wille van een levende bouw- kunst, een keuze uit de schrifturen van Oud, verzameld en ingeleid Hors d'oeuvre door M. J. Krabbe, lerares Amsterdam se Huishoudschool. Vierde druk. In se rie Weten en kunnen. Uitgave N.V. Kosmos, Amsterdam. Zelf inmaken, het conserveren van le vensmiddelen, door S. W. Haverkorn, lerares Amsterdamse Huishoudschool. Elfde druk. In serie Weten en kunnen. Uitgave N.V. Kosmos, Amsterdam. Oosterse gerechten, China-Indoneeië- India. door E. Nakken-Rövekamp, oud- directrice Vakschool voor Meisjes, Lei den. Vijfde druk. In serie Weten en kunnen. Uitgave N.V. Kosmos, Am sterdam. Zoeloe zonder speer, door Ronald Harwood. Vertaling Jan van Rheenen, omslag J. J. Hartogh. Uitgave Else vier, Amsterdam. Amsterdam in zakformaat. Amster dam in your pocket, reisgids, handlei ding. gebruiksaanwijzing en raadsman in één. door To en Theo de Vries. Uit gave Hollandia N.V., Baarn. Rob Ronson en het groene licht, door Bernard Bruinhof. Illustraties R. van Giffen. Helmpocket, 12-15 jaar. Uitga ve Helmond, Helmond. Kees Corvers vindt het avontuur, door Ad de Beer. Illustraties P. A Donker sloot. Helmpocket. 12-15 jaar. Uitgave Helmond. Helmond. De koning van het woeste eiland, door H. Kocher Vertaling J. Molenput. illustraties P. Donkersloot. Helmpocket. 12-15 jaar. Uitgave Helmond. Helmond. Wonderwereld der zoogdieren, door Kees Spierings. met medewerking J. G. Nieuwendijk, Artis-persdie deeltjes, Helmpockets. -I van de E.E.G.. ■teln: „De verandering die sich Europa heeft voltrokken opent nieuwe mogelijkheden, die zich bulten de grenzen van de E.E.G. uitstrekken. Deze mogelijkheden zijn vooral ac tueel geworden door een nieuw Ame rikaans Initiatief van een betekenis welke met die van het Marshall-plan vergeleken kan worden. Ik doel hierbij op het voorstel van Ook nu weer bestaat er zeer veel be tresident Kennedy om een associatie langstelling van ouders en kinderen it stand te brengen van de twee gro- voor de faculteiten der wiskunde to gemeenschappelijke markten aan'.uurwetenschappen (254 personen), gro- weersstjden van de Atlantische oce- te belangstelling is er verder voor de tf. faculteiten der geneeskunde (123 perso- Doffegntes. 'Ojans in serie Zwarte Beer Het nieuwe Europa is door zijn beyol-Jnem. tandheelkunde (42), en de lette-1 tjes^ Omslag Dick Bruna. Uitgave A ruimte zal scheppen waarin de nic ervaringen van het na-oorlogse christen dom verder kunnen worden „uitgepro- „Gered om te redden" boekje over werk Leger des Heils UTRECHT, 13 april. Ter gelegen heid van het 75-jarig jubileum van het Leger des Heils in Nederland, is een boekje verschenen, getiteld „Gered te redden, het Leger des Heils in i verleden", he- D. Lis redacteur van „De Strijdkreet" en majoor Lissenburg is sinds 1956 als hoofdredacteur en li terair secretaris verantwoordelijk voor de uitgaven van het Leger des Heils. Prinses Wilhelmina heeft bij „Gered om te redden" een ten geleide geschre ven. Zij zegt hierin, dat zij het boekje, dat een eenvoudig en bezielend beeld geeft van de door geloof en daad zo zegenrijke arbeid van het Leger des Heils. met levendige belangstelling heeft gelezen. „Moge deze arbeid ook in de toekomst tot heil strekken van on telbaar velen", aldus de prinses. Conferentie studenten in geschiedenis Op de tweede dag van de conferen- e van de „organisatie van studenten i dc geschiedenis in Nederland", in ?t Maarten Maartenshuis te Doorn, heeft prof. dr. N. D. M. Hugenholtz te Utrecht, gesproken over geschiedbe oefening nu. te gaan. Hij stelde hierbij: eventueel het departement be sluit het aantal uren geschiedenis in te krimpen, dan is dat niet zozeer een uiting van ambtelijke willekeur, als wel van een teveel aan algemeen anti- historische tendens in onze samenle ving. Onder invloed van deze tendens bestaat er onder de historici een ge voel van onzekerheid over de zin van de geschiedbeoefening. Op de conferentie sprak tevens mr. ir. M. Goole over de achtergronden en bedoelingen van het ontwerp van wet op het voortgezet onderwijs. Mr. Goole zei onder meer dat ons onderwijs aan de jeugd een visie op de toekomst moet geven. Daarom leverde de heer Goote kritiek op het protestschrijven van de organisatie van studenten in geschiedenis in Nederland aan de Tweede Kamer, waarin men pleit voor het behoud van het gymnasium, speci aal voor een onverminderde handha ving van de lesuren in de geschiedenis. De heer Goote merkte tenslotte op, dat in het ontwerp van wet wordt ge streefd naar een integraal leerplan. We moeten dit plan zien als een totali teit. De kritiek op dit ontwerp geeft nimmer een nieuw totaalbeeld. Men pleit steeds voor zijn eigen vak. Nie mand beseft, dat men als leraar in een team moet werken. Wanneer de wezen van het Sae Pyut weeshuis in Taegu in Korea een eerste prijs gewonnen hebben met een wedstrijd voor bijbel kennis wordt dit vol trots aan het ICCC in Amsterdam geschreven. Ook wanneer de wezen als over winnaars terugkeren van een sportwedstrijd met kinderen van het Amerikaanse bezettingslege! ontvangt Amsterdam bericht en met kerstmis sturen de wezen Koreaanse kerstkaarten die zij persoonlijk ondertekenen. Het ICCC in Nederland heeft reeds twee keer een beroep op de Nederland se bevolking om steun aan Korea gedaan en speciaal voor de zeventig wezen in het Sae Pyut weeshuis. Er wordt in Ko rea veel geleden en er is ontzettend veel hulp nodig voor dit zo zwaar getroffen land. Het ICCC in Nederland heeft zich echter tot taak gesteld deze zeventig wezen een menswaardig bestaan te vér- schaffen. In I960 was er reeds sprake van dat het Sae Pyut weeshuis door Ne derland geadopteerd zou worden. De we zen leiden volgens Nederlandse begrip pen een sober bestaan. De gebouwen waarin zij wonen zouden in Nederland afgekeurd worden. Er is echter geen geld om ze op te knappen. De storm schade van een jaar geleden is nog niet hersteld. Dit houdt in dat de gebouwen nog meer in verval zullen raken. De directeur Choi Dong Yoon en zijn vrouw doen hun uiterste best om deze zeven tig kinderen een behoorlijke opvoeding te geven. Men zou kunnen zeggen dat deze kinderen voor een deel in hun eigen onderhoud voorzien. Er wordt zoveel mogelijk groente geteeld en wat vee en kippen gehouden waar de wezen zelf "oor zorgen. Ze varen er wel bij maar :n ideale situatie is het niet. Begroting Men heeft nu een begroting voor het ar 1962 opgemaakt. Hieruit blijkt dat beslist iedere maand 500 dollar nodig is. Dit betekent een bedrag van 22.5Q0 dollar per jaar. Dat is iets meer dan het bedrag dat het ICCC in Nederland verleden jaar bij elkaar kreeg, dat was (Advertentie) Artis-persdienst. ■■■PPHVickiti. Omslag Coby M. C. Krouwel, foto's J. G. Nieu- wendijk. Uitgave Helmond, Helmond. 100 jaar Parijs, door Jacques Dama- se en Daniël Frasnay. Vertaling Mar- a Bakker. Dubbelnummer in serie i- Zwarte Beertjes. Uitgave A W. Bruna Z-^on. Utrecht. De Nijmershof, door H. J Nijnatten- it nieuwe Europa is door zijn bevol-,nen), tananeeixunae zijn produktie en zijn ontwikkeling Irtn (83 personen). IW. Bruna en Zoon, Utrecht. RESA-HILVERSUM namelijk 21.688.28. Men is er echter zeker van dat het Nederlandse volk het bedrag voor 1962, dat zo bitter nodig is bij elkaar zal krijgen. Niet alleen in Nederland zamelt men geld in voor het kleine Kom, dat wel een voorpost van de ehristelijl. bescha ving en de westerse vrijheid Wu, 1 ge noemd. Ook in Amerika doet men veel. Met kerstmis brachten de Amerikanen, toen er om gevraagd werd, spontaan 10.000 dollar als kerstgave bijeen. Voor de derde maal doet het ICCC In Nederland een beroep op de Nederland se bevolking. Ze hoopt en verwacht dat als de Presbyteriaanse Kerk in het zui den van de Verenigde Staten verschil lende activiteiten zal moeten staken of inkrimpen wegens geldgebrek. De we zen van het Sae Pyut weeshuls vragen om een menswaardig bestaan en het ICCC wil ze dat met behulp van de Ne derlandse bevolking geven. Twee zijn er onder de lasterende menigtewier ogen door Gods genade worden geopend: de hoofdman over de soldaten, die straks zal uitroepen: Inderdaad deze mens was recht vaardig, en een moordenaar aan het kruis. Terwijl de ander Hem bespot, zegt hij Vreest gij zelfs God niet, nu gij het zelfde vonnis ontvangen hebt? En wij terecht, want wij ont vangen vergelding naar wat wij gedaan hebben, maar deze heeft niets onbehoorlijks gedaan. En hij zeide: Jezus, gedenk mijner wanneer Gij in uw Koninkrijk komt" (Luc. 23 41,42). Jezusgedenk mijner. De kreet van een mens in nood, en niet in de nood van pijn en smart, maar in de nood van zijn zondenbesef. Eén seconde staart de moordenaar aan het kruis in de diepe leegte van zijn eigen levenen hij weet ineens, dat slechts Eén hem kan redden, zelfs hém kan redden, Hij, Die gezegd heeft: Want de Zoon des mensen is gekomen om het verlorene te zoekenDe moordenaar aan het kruis heeft de mensheid geleerd, dat er voor een verknoeid leven op Golgotha rijkelijk uitkomst is. De voorzitster van de groep kleuteronderwijs van de Neder landse Onderwijzers Vereniging, mej. M. A. Weyer uit Arnhem, heeft op het congres, dat de groep dit weekeinde in het Evert Kupersoord te Amersfoort houdt, een dringend pleidooi gehouden voor een grotere toewijzing van bouwvolume, verlaging van de leerlingenschaal en een groter aantal gesubsidieerde opleidin gen. Mej. Weyer stelde, dat de Nederland se kleuterleidster duidelijk moet zien, dat zij degene is die een belangrijk aandeel heeft in de vorming van het oordeel van de maatschappij over de betekenis van kleuteronderwijs en kleu terleidster. „De strijd voor de emanci patie van de kleuterleidster is, ondanks al wat tot dusver is bereikt, nog geens zins geëindigd." Over het tekort aan bouwvolume kleuterscholen zei mej. Weyer: „Wij vragen voor het kleuteronderwijs geen voorrang. Wij kunnen er echter niet in berusten dat het kleuteronderwijs steeds moet wachten". Mej. Weyer wees erop dat de behoefte aan lokalen bij het kleuteronderwijs vol gens de woorden van de minister in dt memorie van antwoord een veelvoud be draagt van de 360 lokalen, waarvoor dil jaar urgentieverklaringen zullen worden afgegeven. Van de 275 miljoen, die dit jaar voor de sector scholen is toebe deeld, krijgt het kleuteronderwijs 11 miljoen. Daarvoor zullen in het gunstig ste geval 240 werklokalen en 80 bijbe horende speellokalen kunnen worden ge bouwd. De huidige leerlingenschaal noemde mej. Weyer de grootste ramp van ons kleuteronderwijs. De 40-schaal betekent voor de leidsters een zware belasting en voor de kinderen het gemis aan per soonlijk gericht contact. Zij was ook ernstig verontrust door de luchthartigheid, waarmee de minis- U KUNT T0GAL ONVERWACHT NODIG HEBBEN Voor migraine, verkoudheid, griep, reumatiek, spit en andere pijnen hebt U nooit vlug genoeg iets in huis. Iets dat snel én afdoend helpt: Togal. Met Togal hebt U altijd zin in 't leven. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95; 2:40; 8.1" dagelijks bestuur van de Zwingli- bond heeft naar aanleiding van de ontzetting van prof. Smits uit de emeritaatsrechten een verklaring gepubliceerd. Daarin wordt diep leedwezen uitgesproken over het feit, dat de generale commissie voor bezwaren en geschillen in de Ned. Herv. Kerk het bezwaar van prof. Smits tegen zijn ontzetting door het breed moderamen der synode op grond van aantasting van de „belangen en de waardig heid der kerk", heeft verworpen. „Wy constateren met diepe teleurstel ling. zo wordt verder gezegd, dat bij het grote publiek, niet zonder reden, de schijn is gewekt, dat men er voor terugdeinst prof. Smits HmiHVIKM^rtlkèRver belangen en waardigheid der kerk (die hij zou hebben aangetast niet wegens willen voortzetten van een theologisch gesprek) hetzelfde effect te bereiken. Waar men meent te handelen in op dracht van Jezus Christus is het een weinig koninklijke weg de beklaagde door een kerkelijk vonnis per achter deur te ontzetten uit zijn emeritaats rechten. Wij menen dat zulk een han delen allerminst strookt met de eer en de waardigheid der kerk. Evenzeer constateren wij, met leed wezen waar een brede groep van „vrij zinnigen" nog steeds van mening is, dat de synodale uitlegging van art. 10 der kerkorde ruimte laat voor de vanouds bekende vrijz. chr. geloofsopvattingen, dat de kerk nog steeds verzuimd en na gelaten heeft om het eerlijke woord te spreken: wij zijn van mening, dat geloofsopvattingen met de door ons geven uitlegging van art. 10 in strijd zijn. Daardoor is een zeer onwaarachtige toestand ontstaan, waaruit ook het hele geval-Smits is voortgekomen." ter van onderwijs, kunsten en weten schappen in de memorie van antwoord over het dreigende tekort aan leidsters schrijft. Tegenover het door de minister aangevoerde aantal vacatures van 17 per 1 januari 1961 stelde zjj: de vervanging van zieke leidsters is in zeer veel ge vallen niet mogelijk, het aanbod van nieuwe leidsters blijft ver achter bij de slijtage van het korps. Zes j^ar na het uitreiken van akten van bekwaamheid heeft meer dan de helft van de betrokkenen het kleuter- on der wijs al weer verlaten, aldus mej. Weyer. Bernppin gswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar Zoeterwoude (Z.H.): drs. R, Hengstmangers, vic. te Vlaardingen. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Abcoude: E P. Bos- ma, kand. te Amsterdam, die bedankte voor Scharendijke, Vinkeveen, Raams- donk-Drimmelen, en Mildam. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Papendrecht: L. S. den Boer te Sassenheim; te Mussel (vac. T. Brienen): M. Drayer te Drachten. Bedankt voor Nieuwe Pekela: W. Steenberg ente Meppel; voor het beroep van Free Christian Reformet Church. Vineland (Ont. Can.): A. W. Drechsle* te Vlissingen. Clir. Emigratie Centrale is optimistisch „Onze blik op de toekomst biyft. voor wat de emigratie betreft, optimistisch." Aldus hel jaarverslag 1961 van Christe lijke Emigratie Centrale. Hierin wordt erzicht gegeven van de emigratie Het land van bestemming en het aan tal daarheen geëmigreerden was als volgt: Australië 4210, Brazilië 239, Canada 1799, Nieuw-Zeeland 1375, Rho- desië en Nyassaland 70, V.S. 6045, Zuid- Afrika 344 en overige landen 73. De emigratie in 1961 was lager dan in de tien voorgaande jaren. Van de in 1961 vertrokken Nederlan ders waren er 5560 roomskatholiek. 4064 Nederlands-hervormd, 1203 gerefor meerd. 698 emigranten gaven op tot een overige gezindte te behoren en 2575 emigranten gaven te kennen tot geen gezindte te horen. Via bemiddeling van de C.E.C. vertrokken van het totaal van 14.155 geëmigreerden 3101 personen of 21.9 procent. Het aantal emigranten uit ons land naar Australië was in '61 ongeveer de helft kleiner dan in het jaar daarvoor; de emigratie naar Canada daalde tot een derde. De aanmelding voor emigratie naar Nieuw-Zeeland was ruim 1.000 hoger. Advertentie zegt dat de ogen de spiegel der ziel zijn. Dat zal best waar zijn, maar dan is de stem de echo der ziel. Het is heel interessant om goed te luisteren naar de intonaties van iemands stem vooral door de telefoon. Een goed verstaander heeft maar een ,.ja, met mevrouw zus of zo" nodig om te weten, dat me vrouw zus of zo juist een humeur heeft om te snijden. Als u haar nu vanmiddag weer belt, zult u merken, dat er dan vrolijke belletjes in haar stem rinkelen. Maar dan moet wel eerst de hele ochtend de zon geschenen hebben en de unnd iets minder guur zijn geweest. Als je goed luistert naar de manier waarop iemand zich door de telefoon meldt, is het eigen lijk overbodig om naar de welstand van de abon nee te informeren. Meestal kleven de waterpok ken van de kinderen aan de stem van een moeder, terwijl een andere keer de lijn te dun is om haar nieuwe mantelpak te bevatten. Als ik mijn vriend de accountant thuis bel, hoor ik in zijn „hallo" meeklinken „kantoor is gesloten, de boom in met je belasting", terwijl zijn stem iets goeiigs krijgt als blijkt dat het om zijn vrouw te doen is. Vanmorgen belde ik mijn vriendin op en hoorde dat haar stem nogal stoffig klonk. „Hoe gaat het?" vroeg ik overbodig. ,Jimm. gaat wel". Stilte. Ik hoorde haar zuch ten, stoffig en bokkig. Ze is dan niet op haar best. Geen enkele vrouw trouwens is zo op haar best. Het is ook helemaal tegen onze functie in. Wij worden immers geacht „hemelse rozen door het aardse bestaan heen te vlechten!?" Dan ko mijn vriendin ..Ik ben aan de schoonmaak en alles zit tegen. Er hingen dekens buiten, ik zag telaat dat het weer regende, nu hangt alles op zolder uit te druipen. Door de tocht sloeg er ook nog een ruit stuk, zo dat het binnen ook regent. Ben jij al schoon?" Ik nam niet aan dat ze mijzelf op het oog had. maar het huis en legde haar uit, dat ik er dit jaar weinig aan deed. „Kind. moeder natuur wil het immers niet. Force majeur noem ik dat, over macht, lekker hoor". Ons afscheid was vrij koel. Ik voelde dat zij mij het etiket smeerpoets op plakte waardoor haar martelaarschap nog meer en relief kreeg. Overigens ten onrechte, want „er weinig aan doen" is altyd nog zeer tijdrovend. Maar ik had me stellig voorgenomen om dit jaar nu eens niet te lamenteren over de schoon maak. We halen het allemaal zelf aan, er is geen wet, die ons ertoe verplicht. Toen we Ja" voor de preekstoel fluisterden, was er van een schoon maak of een uithaal geen sprake. Het staat niet in ons contract!! Dan moeten we ook niet zaniken. We mogen, als we het niet meer harden van de gesprongen handen, in het geniep tandenknarsen, maar géén tranen aan de klaagmuur. M\jn intenties waren vol hemelse rozen, ik had het bijzonder met mezelf getroffen. Zingend maakte ik een emmer sop en toog op weg om een kast te doen. Maar de telefoon werd mijn noodlot. Is er wel iets hinderlijkers dan een telefoon? Dat belt maar fel en venijnig op momenten, dat het helemaal niet schikt en je hebt maar op te nemen. Je laat natuurlijk niet bellen, je kunt immers nooit we ten wat hqt is? Toen ik twee planken van de kast klaar had, was het sop koud, ik zelf nog erger. Alle rozen hingen, in de knop gebroken, verlept in mijn ziel. Want o, die telefoon. Eenmaal draafde ik de trap af om te horen, dat men verkeerd was ver bonden. Tweede onderbreking: Js uw man thuis?" M\jn stem was gelardeerd met ergernis toen ik ontkennend antwoordde. Toen ik voor de derde keer nu al tandenknarsend naar beneden stoof bleek he' en hoe ter wereld haalt men het in zijn hoojd een meneer te zijn, die vroeg of mijn man niet geïnteresseerd was in een nieuwe auto. Met de moed der wanhoop viste ik daarna nog eens mijn soplap uit het viezige emmertje en weer rinkelde de telefoon. Het was mijn moeder, die lief en zorgzaam naar onze welstand vroeg. Toen heb ik eens lekker stoom afgeblazen, gelamenteerd over die ver hipte schoonmaak en met stoffige stem verteld dat alles me tegen zat. Mijn moeder is een wijze vrouw. Ze heeft me uitgelegd dat niemand me verplicht om schoon te maken en dat hel onsportief is om ach en wee te piepen, als je vrijwillig iets op je neemt. Zij gaf mij opgewekt van katoen iti woorden die van morgen nog mijn eigen gedachten waren. Haar stem deed me even aan een kloek denken en in myn „nou. dag mam", klonk de piep door van een dom kuiken. Want in de stem hoor je de echo van de ziel. MINK VAN RIJSDIJK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2