Bevordert een kerkelijke fusie liet getuigendspreken van de kerk? De gespleten synode van Berlijn-Brandenburg erKuu Christelijke getuigenis ontbreekt niet op wereldtentoonstelling DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD ZONDAGSBLAD ZATERDAG 14 APRIL 1962 Vier visies meteen tot Hecht» de belangrijkste gebeurtenissen uit het leven ven Christus worden door alle vier de evangelisten verhaald en dat stempelt de intocht van de Heiland belangrijke gebeurtenis. Maar de Jeruzalem. MA n iiEUS: ziet Christus als de vervuiler van de verschillende profetieén de stad binnen trekken. De Heiland doet dit niet door de nood gedreven: Hij doet het ook niet omdat een onzichtbare kracht Hem er toe dwingt: Hij doet al deze dingen niet omdat ze geprofeteerd ztin, maar opdat ze vervuld zullen worden Dat woordje opdat uit Mattheus 21:4 ia een opmerkelijk woord. Wij zijn geneigd ons bij de geprofeteerde wil van God neer te leggen: Het moet nu eenmaal zo gebeuren. Maar Christus gaat uit eigen vrije wil de profetieën vervullen. Zo ont moeten Gods soevereine raad en de vrije wil van de mens elkaar. Gods wil gaat niet als een onweer staanbare golf over Christus heen. maar is de wil van de Heiland geworden in volmaakte eenheid. MARCUS: Ogenschijnlijk lijkt het verhaal van Mar cus als twee druppels water op dat van Mattheus. Er is echter een verschil. Marcus rept niet over een ezelin, hij spreekt alleen van een veulen. In zijn vernaai valt de nadruk haast evenzeer op het veulen als op de Berijder. Marcus denkt waarschijn lijk aan een oud voorschrift uit de wet. De ezel was een onrein dier. maar voor het veulen golden bijzondere wetten. Deze waren gegeven onmiddellijk na de uitttocht uit Egypte nog voor de doortocht door de Rode Zee. Een eerste ezelsveulen moest gelost" worden. Er moest een offer voor worden Zending leed onder fusie zegt zendingshoogleraar De kerken moeten één worden, Is de roep van onze tijd. En een van de be langrijkste redenen, die naar voren gebracht worden, is dat de kracht van het getuigenis daardoor versterkt zal worden. De wereld luistert niet naar de boodschap van de kerk, omdat de kerk onderling verdeeld is zegt men. Als we kerken bij elkaar kunnen brengen en kunnen doen samensmelten zal het evan gelie krachtiger gepredikt kunnen worden. Dat althans is de gangbare mening. Maar de Amerikaanse zendingshoogleraar, prof. dr. Harold Lindsell, van Fuller Theological Seminary heeft statistisch aangetoond dat van deze redene ring niets klopt Fusies van Amerikaanse kerken hebben tot nu toe alleen maar kerken opgeleverd die percentsgewijs minder zendelingen hebben uitgezonden dan de afzonderlijke kerken voorheen. Zijn conclusie is dan ook dat kerkelijke fusies de zendingsdrang tot nu toe niet hebben gestimuleerd. Verlosser. LUCAS: In het derde evangelie valt de nadruk op de mensen en in het bijzonder op de godsdienstige lei ders. die helemaal niet zijn ingenomen met de in tocht van de Heiland. Zij willen de mensen de mond snoeren. Maar daar zien wij ook de bewogen heid van Jezus, die weent over de stad en zegt: ..Och, of gij ook op deze dag verstondt wat tot uw vrede dient; maar thans is het verborgen voor uw ogen.," Christus is hier de verloochende Heiland. JOHANNES: Ook in het laatste evangelie valt de aan dacht op de mensen om Jezus, maar dit maal niet op de godsdienstige leiders, die Christus verwerpen, maar op de grote massa, die zo gemakkelijk te beïnvloeden, maar die hier de verwachte Messias begroet. De nadruk valt hier op de schare die Chris tus tegemoet komt. die uit de verwachting leeft. Zij waren er bij toen Christus Lazarus uit de doden op wekte en dus krijgen we hier een blik op de Hei land die sterker is dan de dood. *'"000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000. Prof. dr. Lindsell publiceerde zijn studie in het toonaangevende blad „Christianity Today." Hij wijst er op dat het aantal zen delingen uitgezonden door kerken die bij de Oecumenische Raad in de Verenigde Staten zijn aan gesloten. percentsgewijs sterk is teruggelopen. In 1956 was 43,5 procent van het aantal zendelin gen aangesloten bij organisaties die met de Oecumenische Raad verbonden zijn. Twee jaar later was dit percentage gedaald tot 41,5 procent, nog weer twee jaar later tot 38 procent. Hot aantal is nu 10.324. Maar van dit aan tal behoren 1.385 zendelingen tot de zevendedags-adventisten. Trek ken we hen als zendelingen van de christelijke kerk af, omdat zij tot een sekte behoren, die nog De beraadslagingen en be sluiten van de provinciale sy node van Berlijn-Brandenburg, die tijdens een westelijke en oostelijke regionale bijeenkomst werd gehouden, hebben de smartelijke scheuring duidelijk Zending en genade Zending en genade, door Kar! Rshner 8. J. 1. Fundamentele problemen van de sielsorg. 2. Mensen ln de kerk. 3. Wereld- taak en sacrament. Uitgave Paul Brand, Hilversum. Deze drie boeken zijn delen in de reeks Pastorele Cahiers. Ze be handelen alle drie praktische vra gen op het terrein van de zielzorg. Hoewel niet uitsluitend voor vak mensen geschreven, zijn zo toch ook waarlijk geen populaire lec tuur. De grote roomskatholieke theoloog die hier aan het woord is boeit zozeer door zijn originali teit en diepte, gepaard aan ..prak tische" zm. dat ook protestanten door lezing van zijn opstellen zichzelf kunnen verrijken en hun religieus denken zien geactiveerd. Deze 'uitstekendei vertaling van ..Sendung und Gnade. Beitrage zur Pastoral-Theologie" betekent een verrijking van de Nederland se theologische literatuur. Men wil, zo wordt geconstateerd, ,.aan het christendom een aspect ontdekken waardoor men het bij allen acceptabel kan maken." Be zinning op het eigene van geloof en kerk in de wereld van nu, is stellig nodig. gemaakt, die ook voor de Evangelische Kerk in Duits land door het oprichten van de muur op 13 augustus Is ont staan. Op deze twee bijeenkomsten werd slechts één enkel overeen stemmend besluit over dezelfde zaak genomen. Het was het be sluit om doorgangsbewijzen voor familieleden in de eerste graad te verstrekken, die het passeren van de muur mogelijk maken. Ieder, die de verhoudingen »n Berlijn kent. weet dat dit ver zoek niets zal opleveren. Daar er een koeriersdienst tus sen de beide bijeenkomsten be stond, was men doorlopend op de hoogte van hetgeen op de ande re regionale synode gebeurde. De synode in West-Berlijn heeft zich uit consideratie voor de kerk in het oosten niet uitgela ten over de eed aan het vaandel of over de dienstweigeraars, dit in tegenstelling tot de synode in Oost-Berlijn. De Oost-Berlijnse svnodalen hebben onbevreesd be sluiten genomen over deze twee netelige vraagstukken. In aansluiting op de Oostduitse dienstplichtwet heeft de synode het noodzakelijk geacht openlijk te verklaren, dat zij wil opko men voor de jonge christenen die op grond van gewetensbe zwaren niet in militaire dienst willen treden. De vastberadenheid van de sy node komt nog duidelijker naar voren in de stellingname tegen de militaire eed. De christen kan. zo staat in de verklaring, de eed op het vaandel, die van de soldaten van het „nationale le ger" geëist wordt,* alleen afleggen wanneer aan deze geen wereld beschouwelijke en de klassen strijd beamende uitleg wordt ge- Eensgezind en onder bijval van de synode heeft de regionale bijeenkomst in Oost-Berlijn de te rugkeer van praese» dr. Scharf naar Oost-Berlijn bepleit. Dr. Scharf werd op 31 augustus de terugkeer tot de oostsector ge weigerd. „Wij zijn in een positie der onmaChtigen, die nog slechts kunnen vragen". Deze uitlating van de rapporteurs over dit be sluit van de synode bewijst de defensieve positie, waartoe de kerk gedwongerv is. Bisschopsfunctie Een ander vraagstuk van gro te betekenis is de kwestie rond bisschop Dibelius. Bisschop Di belius had voor 13 augustus reeds verklaard, dat hij op de volgende bijeenkomst van de sy node zijn functie in jongere han den zou leggen, zeer waarschijn lijk in die van praeses Scharf. Naar aanleiding van de gebeur tenissen na 13 augustus heeft bisschop Dibelius gemeend zijn "beslissing te moeten intrekken. Dit besluit heeft heel wat onbe grip ontmoet vooral in de ooste lijke sector. De bijeenkomst in Berlijn heeft echter geen plaats vervangend bisschop aangewezen, er waren zelfs stemmen voor het afschaffen van de bisschopsfunc tie van Berlijn-Brandenburg. De ze functie is slechts een fictie. Het is nog maar een symbool het zinnebeeld van een eenheid die echter een niet langer tot handelen bekwame eenheid is. lang niet algemeen als kerk wordt erkend, dan blijven er dus maar 8.939 zendelingen over binnen de oecumenische beweging, nog lang niet een derde van de zendelingen die vanuit de Verenigde Staten naar de zendingsvelden getrokken zijn. Prof. Lindsell concludeert: ..Als we al een conclusie kunnen trekken, dan is het wel dat de zendingskracht van de oecume nische beweging in Noord-Ameri- ka percentagegewijs gerekend na naar het aantal uitgezonden zen delingen veel zwakker is dan vijf tig jaar geleden. Achteruitgang Maar de schrijver heeft ook de getallen gepubliceerd, die be trekking hebben op kerken die zich onderling verenigd hebben. De bekendste Noordamerikaan- se fusie 'is Wel de fusie die de Verenigde Kerk van Canada tot vrucht had. Ju 1925 sloten de methodisten, de presbyterianen en de congregationalisten zich aaneen. De fusie was niet com pleet, want in plaats van dat een kerk de vrucht van deze fu sie van drie kerken was bleven er groepen achter, die beslist niet met de fusie mee wilden gaan. Toen vorig jaar de president van de algemene vergadering van deze kerk aftrad, sprak hij als zijn mening uit dat de zendings kracht van deze kerk aanzienlijk is verzwakt en dat de kerk behoef te heeft aan een vernieuwing van haar zendingsvisie. Bovendien heeft de kerk een ernstig tekort aan predikanten. Na de fusie in 1925 was er een overschot aan predikanten, maar nu is er een zo ernstig tekort dat van een predikantennood gesproken kan worden. Van groei is geen sprake. De kerk is in haar groei verre achtergebleven bij ae normale bevolkingsaanwas. Volgens prof. Lindsell daalde het aantal zendelingen jaarlijks. Van de 452 zendelingen ln 1936. waren er ln 1960 nog maar 245 over. Daar staat tegenover dat het totale aantal zendelingen in Noord-Amerlka van 1936, name lijk 11.289, In 1960 gestegen was tot 27.219. Het totaal aantal zen delingen groeide ln die periode dus met 250 procent, maar het aantal van de verenigde kerk daalde tot bijna de helft. Opmer kelijk Is dat het aantal zendelin gen van dat gedeelte van de Pres byteriaanse Kerk, dat niet aan de fusie deelnsm, wel Is gestegen namelijk van 60 In 1936 tot 83 In 1960, dus een grogl van bijna veertig procent. Te kleine groei De grootste fusie van deze eeuw vond *in de Verenigde Staten plaats tussen de Congregationalis- tische Gemeenten en de zogenaam de Christelijke Gemeenten. Dat was n 1936. Beide kerken hadden na de fusie in 1936 samen 495 zende lingen. Hun aantal was in 1960 gedaald tot 364 en dat terwijl het totaal aantal zendelingen is gestegen met 250 procent. In 1934 vond een fusie plaats tussen Evan gelische (of een groep van Lu therse kerken) en de Reformed Church van de Verenigde Sta ten. Samen vormden zij de Evan- Selical and Reformed Church. In eze kerk steeg het aantal zen delingen van 116 in 1936 tot 153 in 1960. Dat is dus een groei van ongeveer dertig procent. De ze groei zou met dankbaarheid vermeld kunnen worden als niet de totale groei 250 procent be droeg en dus ook deze kerk ver is achter gebleven in haar zen dingsvisie en zendingskracht bij het Noordamerikaanse gemiddel de Dan is daar een naoorlogs voor beeld van fusie. In 1946 verenig, de een andere Evangelical Church zich met de United Brethern Church (Hernhutters) tot de Evan gelical United Brethern Church. In 1936 telden de beide kerken af zonderlijk 101 zendelingen. In 1960 was het totaal van de gefusio neerde kerk 143, dus een groei van slechts 40 procent. In 1939 verenigden zich de Me thodist Episcopal Church, de Me thodist Episcopal Chrurch South en de Methodist Protestant Church. Het aantal zendelingen van deze t()e met 2Q procent Wel groei Daar staan andere kerken te genover, die geen fusie zijn aan gegaan, maar wel hun zendings staf hebben zien groeien. De Her vormde Kerk bijvoorbeeld had In 1936 140 en nu 173 zendelingen. De staf van de zuidelijke bap tisten groeide van 405 tot 1377, het aantal zendelingen van de Vrije Methodisten van 81 tot 161, van de Christian and Missionary Alliance van 447 tot 824 van de Church of the Nazarene van 88 <ot 400. De sterkste groei vertonen evenwel de geloofszendingen Hun zendelingen zijn voorname lijk afkomstig uit volkomen on afhankelijke plaatselijke gemeen ten, die als „bijbel-getrouwe" kerken bekend willen staan. Zo jroeide de onafhankelijke Evan gelical Alliance Mission van 95 tot 807 zendelingen, de Unevan- gelized Tribes Mission, die zich specialiseert in junglestreken van 48 tot 211, de Oriental Mis sionary Society van 38 tot 198. De grootste groei vertoonde de Wycliffe Bible Translaterr, een geloofsorganisatie die zich voor al toelegt op de vertaling van de bijbel in stamtalen. Deze orga nisatie werd pas na de oorlog opgericht en telt nu 1000 zende lingen. Conclusies Prof. Lindsell komt tot de vol gende conclusie: „Kerkelijke fu sies hebben tot nu toe geen enkele groei laten zien gerekend naar het aantal zendelingen. Het heeft er eerder van weg dat kerken die zich onderling verenigden achter uit gingen op dit punt. De twee de conclusie is dat een werkelijke vergrote zendingsdrang vooral ge zien kan worden in de geloofs zendingen of bij de kleinere en theologisch meer orthodoxe ker ken. India Maar dit geldt niet slechts voor kerken in de Verenigde Sta ten. Prof. dr. Lindsell besluit zijn artikel met een alinea gewijd aan de Verenigde Kerk van Zuid-In- dia. In zijn boek „Hoe de kerken groeien" komt Donald t Mc. Ga- vran tot de teleurstellende con clusie dat deze kerk niet aan haar verwachtingen voldaan heeft. De fusie heeft nauwelijks enige Invloed gehad op de groei van deze kerk. Er Is zelfs geen enke le reden waarom de plaatselijke kerken niet sneller zouden zijn gegroeid als de fusie niet had plaats gevonden. Daarom schrijft prof. dr. Lind sell: ,£r mogen dwingende re denen zijn waarom we moeten aandringen op hereniging van kerken, maar we mogen niet zeggen dat door een fusie het getuigend elan van de kerk gro ter wordt." Maar hij voegt er aan toe: „Maar men mag ook niet de conclusie trekken dat we de huidige gescheidenheid maar moeten bewaren om zo sneller onze zendingsopdracht te ver vullen, want ook het verscheurde christendom heeft zijn taak van wereldevangelisatie niet verwe zenlijkt." "en langzaam heeft zich in de tijd een andre maat ontpopt, er is alleen het grote hart dat klopt en klopt en klopt, er is alleen het grote hart dat eenmaal bloedend leed en tot de dood heeft doorgeklopt voor wie het lijden deed, er is alleen het grote hart, een snoer hangt in de tijd, o zie en hoor, uit klop aan klop gesmede zekerheid. NEL VEERMAN. Toen in de vorige eeuw in Chicago de wereldtentoonstel ling gehouden werd greep de beroemde evangelist Dwight L. Moody zijn kans. Als op 21 april de poorten van de wereld tentoonstelling in de Amerikaan se stad Seattle opengaan, zal ook Billy Graham daar niet ont breken. Hij hoopt ook te spre ken in een enorme samenkomst die op 1 juli gehouden zal wor den op het tentoonstellingster rein. De allergrootste samen komst zal naar alle waarschijn lijkheid echter gehouden wor den op eerste paasdag. Dan hoopt men op het tentoonstel lingsterrein 100.000 mensen bij een te brengen voor een paas- jubel. Daar zal spreken dr. Louis Evans, predikant van een bekende presbyteriaanse kerl. in Hollywood. Cliff Barrows, de zangleider van Billy Graham, zal daar een massakoor ge vormd door kerkkoren uf de stad Seattle leiden. Maar er zal ook een dagelijkse lis zijn. Evenals op de i Brussel er twee prote stantse paviljoens waren, een als een soort oecumenische kerk en de ander als een getuigenis van de bijbelverspreiding, zullen er twee paviljoens worden opge bouwd, die ongetwijfeld de aan dacht zullen trekken. Het ene is het „Christian Witness Pavilion"' (Christelijk Getuigenis Paviljoen) het tweede is het „Sermons from Science Pavilion" (Preken uit de wetenschap-paviljoen). In het eerste paviljoen kunnen kinderen iedere dag twee uur te recht in een kinderklas. waar zij verhalen uit de bijbel horen, en zelf allerlei dingen kunnen ma ken. Dit paviljoen zal een sterk evangeliserend en getuigend ka rakter dragen, ook voor volwasse- Wetenschap Op doctorstitel getuigenis andere wijze. Science" is een id dikant, die naast in theologie er ook een in de wis- en natuurkunde heeft. Dr. Irwin Moon gebruikte in zijn kerk alle mogelijke technische hulpmidde len om bepaalde bijbelse waarhe den te illustreren. Hij kreeg hier mee vooral bekendheid, toen hij bp eigen kosten een stand huurde in een tentoonstelling die in 1941 in San Francisco werd gehouden. De tentoonstelling werd bezocht door de president van het Moody Het gevolg was dat er een onder afdeling van het Moody Bible In stituut in Chigaco (waar elfhon derd studenten worden opgeleid tot predikant en zendeling) werd gevormd die probeert de weten schap in te schakelen bij de ver kondiging van het evangelie. De nieuwe afdeling heeft zilh later gesplitst in twee delen. De eerste is Sermons from Scien ce". Een jong predikant-inge nieur. dr. G Speake. trekt met tonnen materiaal het land rond om in bijeenkomsten allerlei proe ven te laten zien. Hij brengt een buitengewoon interessante natuur kunde les, waarin hij allerlei na tuurkunde wetten illustreert en laat zien dat er in de natuur een opmerkelijke regelmaat is. die niet het gevolg van toeval kan zijn. Dagelijks zal hij enkele sa menkomsten tijdens de wereldten toonstelling verzorgen. Daarnaast stichtte dr. Moon een eigen filmstudio, waarin allerlei bijzonderheden van de wereld om ons heen. die lang niet algemeen bekend zijn, en uit de macrocos- mos en de microcosmos op het doek verschijnen. Hij bracht o.a. de eerste kleurenfilm uit waarop men bloemen kan zien ontluiken. Ook deze films zullen op de we reldtentoonstelling worden ver- De Gaulle begon aan nieuwe fase Het Europa der vaderlanden Moeilijkheden voor Adenauer IN Frankrijk Is dete week een 1 tijdperk afgesloten. Deze af sluiting werd gesymboliseerd door het aftreden van Michel Debré ala premier en de benoe ming Aan de bankier Georges Pompidou tot chef van De Gaul le's kabinet luidt een nieuwe periode in. die naar alle waar schijnlijkheid zal worden geken merkt door een nog persoonlij ker en nog krachtiger optreden van de Franse president. D'\ al- lea la het gevolg van de uitslag van het referendum, waarin een grote meerderheid van het Fran se volk rich ultaprak voor het ln Evlan les Bains bereikte Frans-Algerijn»? akkoord. Voor dat deze volksraadpleging werd gehouden, werd algemeen aan genomen dat de Natlona'e ver gadering sou worden ontbonden, dat nieuwe verkiezingen zouden worden gehouden en dat de grondwet zodanig zou worden gewijzigd, dat slj wat de fonc- II' van de president betreft, aan de veranderde omstandigheden rou zijn aangepast. Het tegen deel zal het geval zijn, Nu de Algerijnse affaire bijna xi)n beslag heeft gekregen al kan df OAS nog veel vertra ging veroorzaken gaan voor namelijk politieke, economische, sociale cn andere problemen de aandacht vragen. Dc Gaulle vreet, dat hij bij de politieke partijen veel weerstand zal ont moeten. Hij heeft er dus geen behoefte aan. de politici door middel van nieuwe verkiezingen een grotere invloed op het re geringsbeleid te geven, nu dui delijk ia, dat de oppositiepartij- hang kunnen beschikken. Alleen bij een referendum kan De Gaul le rekenen op de steun van een meerderheid van he< Franse- volk. Het ziet er dan ook naar uit. dat de president voortaan van referendum tot referen dum zal voortgaan met rege ren En de Nationale vergade ring zal slechts de rol van toe schouwer mogen vervullen. Strohalm Dat De Gaulle bij het referer» dum een vertrouwensvotum zou krijten, werd door niemand be twijfeld De Europese bevolkings- froep in Algerije, die tot het aatste toe bleef hopen, dat dc uitslag in het nadeel van Dc Gaulle zou uitvallen, deed dit tegen beter weten in. Toch heeft zij de uitslag als een genade slag ervaren, omdat de laatste strohalm waaraan ze zich had vastgeklampt, was afgeknapt. Onder de Europeanen in Alge rije heerst nu een sfeer van verslagenheid De aanhangers van de O A S, denken er nog niet aan. hun moordaanslagen stop te zetten, ook niet nu hun po gingen om in Frankrijk zelf een burgeroorlog te ontketenen als gevolg van de bemoedigen de activiteiten van de Franse politie zijn verijdeld. Al distanclëren de Europeanen zich niet van de O.A.S.. sU voe len zich nog steeds solidair met deze organisatie, hun houding is passief en het Is de vraag, of een oproep van de O.A.S. om in opstand te komen, onder de hui dige omstandigheden werkelijk met succes zou worden be kroond. Vertrouwen De Gaulle beschouwt het re sultaat van het referendum van zondag jl. echter niet slechts als ccn goedkeuring van het tussen Fransen en Algerijnen gesloten akkoord van Evian les Bains. Hij legt het uit als een vertrou wensvotum voor hem persoon lijk en hij gaat het gebruiken als de basis voor zijn toekomsti ge optreden om de positie van Frankrijk in internationaal op zicht fe verstevigen. Zijn san- dacht wordt daarbij vooral be paald tot het Europa van de Zes. waarin Frankrijk reed* een do minerende positie inneemt. Van groot belang is zijn voorstel to» het vormen van een „Europa der vaderlandenwaarvan de New York Herald Tribune dezer dagen .schreef, dat men er niet op moet rekenen dat aan de praktische toepassing daarvan kan worden voorbijgegaan, als het eenmaal door Frankrijks partners is aanvaard. „Met het sluiten van een be stand. zo al niet de vrede, in Algerije wijdt De Gaulle zijn aandacht aan zijn eigen particu liere ontwerp voor de toekomst van Europa. Zijn bezoek aan Turijn, waar hij de Italiaanse premier Fanfant ontmoette, duidt op zijn vastbeslotenheid, zijn streven in die richting zelf ter hand te nemen. Zijn part ners In West-Europa hebben beleefd tegengestribbeld. maar het ls de vraag of het veel zal Vervelend Het blad schrijft dat de voor naamste moeilijkheid van De Gaulles opvatting bestaat uit het feit. dat zij in strijd is met de huidige Europese associaties. Het is een vervelend verzuim, aldus dc New York Herald Tri bune. dat de Fransen in hun ont- werp-verdrag de betrekkingen van het nieuwe Europa met de Navo niet omschrijven. Ook wordt er geen rekening gehou den met Engeland, dat nu pogin gen doet met de gemeenschap pelijke markt tot overeenstem ming te komen, hetgeen een tweede en nog vervelender ver- Het Europa der vaderlanden Is wellicht nodig om de ouder wetse opvattingen van De Gaul le over het Franse prestige te bevredigen en zou na aanvaar ding als praktische maatregel vergeten kunnen worden. Maar het zou voor Frankrijk* bondge noten niet verstandig zijn. al te zeer op deze mogelijkheid te re kenen. zo schrijft het blad. Dat doet men dan ook bepaald niet In Nederland en Belgle. ook a' Eroberen de Duitsers en sinds ort ook de Italianen deze Be- neluxpartners tot andere gedach ten te brengen. Engeland Gezien in het licht van De Gaulle's plannen. Frankrijk tot de erkende woordvjferder van West-Europa te maken, is. het nog steeds de vraag, of ef een reële mogelijkheid bestaat, dat Engeland tot de gemeenschap der Zes en tot een te vormen politieke unie zal toetreden. De Britten hebben wel in principe besloten tot toetreding, maar het hangt van de voorwaarden af. waaronder dit moet gebeuren, of dit principebesluit ooit zal worden uitgevoerd. Formeel heeft Frankrijk geen enkel be zwaar tegen een Britse toetre ding laten horen. Maar bij het bepalen van de voorwaarden be schikt het over voldoende mo gelijkheden om te voorkomen, dat ^Engeland lid van de E.E.G. En het gevaar is niet denk beeldig, dat de Duitsers en Ita lianen, zich baserend op een door Engelands toetreding ver sterkte E.E.G., het De Gaulle thans te veel naar de zin ma ken om hem gunstig te stemmen ten aanzien van de Britse toe naderingspogingen. Dit neemt echter niet weg. dat het Frank rijk van De Gaulle geen belang heeft bij een Britse toetreding, tenzij de Britten zich aan de leiding van Frankrijk zouden onderwerpen. Hetgeen niet mag worden verwacht. Adenauer West-Duitsland kan bij dit al- ies een belangrijke rol spelen Onder Adenauer moet worden ver /acht, dat de Bondsrepu bliek zoveel mogelijk aan de wensen van De Gaulle tegemoet zal komen. orqdat voor de oude bondskanselier de verbonden heid tussen Frankrijk en West- Duitsland nu eenmaal de basis is. waarop de Europese samen werking rust. Wordt die basis vegg- omen. dan zal Frankrijk niet alleen zijn eigen weg gaan, zo vreest Adenauer, maar zal ook de positie van West-Duits land een heel ander karakter k. gen. Wanneer Frankrijk zich nog meer zou gaan Isoleren zou zulks een funeste uitwerking op het Navotoondgenootschap kunnen hebben en de pijlers, waarop de internationale positie van de Bondsrepubliek rust, zouden worden ondermijnd en al het werk. dat Adenauer in het belang van zijn land en van Europa heeft gedaan, zou tever geefs zijn verricht. Het U echter de vraag, of In deze houding geen verandering tal komen, als Adenauer's in vloed op de Westdultse politiek zal zijn verdwenen, hetgeen bin nen afzienbare tijd het geval zal zijn. De F.D.P. Adenauer heeft voor onbepaal de tijd het kanselierschap aan vaard. toen de Vrije democra. ten na de verkiezingen van vo rig jaar aanvankelijk hadden geweigerd, hem als kanselier te aanvaarden. Het is duidelijk dat Adenauer staat of valt met de steun, die de Vrije democra ten aan de regeringspolitiek wensen te geven of te onthou den En het is in de afgelopen week al tot een openlijke breuk tussen christendemocraten en vrije democraten gekomen over het woningbouwvraagstuk, een breuk, die des te duidelijker aan het licht zal komen, naar mate de behandeling in het par lement zal vorderen. Men vraagt zich thans. af. mt het verzet van de Vrije demo craten in deze op zichzelf be langrijke. maar In het grote ge heel van de Westdultse politiek toch niet zo geruchtmakende zaak te betekenen heeft. Er zijn reeds waarnemers, die een de finitieve verwijdering tussen CDU en FDP ln het verschiet zien liggen. En afgaande op de uitlatingen van verschillende FDP-lelders Is er Inderdaad re den om aan te nemen, dat de samenwerking tussen belde par tijen op de huidige voet al thans niet lang meer zal voort- Hoc lang Het ligt voor de hand. dat Adenauer niet jou terugkeren als bondskanselier, wanneer het tot onderhandelingen over een o ouwe coalitie zou moeten ko- F,'n nieuw gezicht In Frank rijk: Georges Pompidou, die Debré als premier zal opvolgen. men. En er bestaat ook een grote kans. dat zijn opvolger an ders over de politieke en econo mische samenwerking in Europa denkt dan „der Alte". Van be lang is de vraag, hoe lang de Vrije democraten nog wachten met het opzeggen van hun steun aan Adenauer en hoe lang het nog zal duren, voordat er defi nitieve besluiten worden geno men met betrekking tot de po litieke toekomst van Europa. De Gaulle zal nu wel met gr® te voortvarendheid te werk gaan en het zijn Europese psrtners In de komende weken bijzonder lastig gaan maken. En het xal moeilijk zijn. hem blijvend t*

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 16