Feest in Duivendrecht stukjes en brokjes „Rififi in Amsterdam groeit in Cinetone-studio's De derde „Rififi' Export van aardappelen wordt beperkt Spanning in bouwbedrijf over risicoclausule NIEUWE LEIDSCHE COURANT 13 ZATERDAG 14 APRIL 1962 Maxim Hamel, Jan Blaaser en Rijk de Gooyer bij een schat van (echte) juwelen, die de inzet vor men van een speurtocht door com missaris Van Houthem en inspec teur Dijkema. Brand op tanker bij Wilton Gisteren om tien voor tien is in de machinekamer van de Noorse tanker „Nordbo" die bij de werf Wilton FRe- noord in Schiedam ligt, brand uitgebro ken. Het vuur is door overspringende vonken van een lasapparaat ontstaan in olieresten. Ook de verblijven rondom de machinekamer werden door de vlam men aangetast. De veertig mannen, die in het schip werkzaam waren, meest perso neelsleden van Wilton Fijenoord, verlie ten zo snel mogelijk het schip. Voor zo ver thans bekend, hebben zich geen per soonlijke ongelukken voorgedaan. De bedrijfsbrandweer van Wilton hield met waterkanonnen vanaf twee sleepbo ten de tanker aan de buitenkant nat Hulp werd ingeroepen van de Schie- damse gemeentelijke brandweer, die met vier wagens uitrukte. Om elf uur had men de brand onder de knie. De beman ning, die uit dertig koppen bestaat en van wie sommigen hun vrouw aan boord hadden, is ondergebracht in een barak op de werf. Men heeft nog getracht de bemanningsverblijven te redden, i dit is slechts ten dele gelukt. Vast staat, dat de elektrische installatie in de machinekamer voor een groot deel is vernield. Men hoopt bij Wilton Fije noord. dait de machines zelf weinig of geen schade hebben geleden. Het schip, dat in 1949 werd gebouwd meet 9.064 bruto registerton. Tweemaal vrijspraak „dodelijke injectie" De Amsterdamse rechtbank heeft gis teren de 74-jarige chirurg F. T. H. T. C. uit Amstelveen vrijgesproken van het tenlastegelegde hoogst onachtzaam, onop lettend en onvoorzichtig handelen. Op 8 september 1960 diende hij de 28-jarige mevrouw E, L. de Heer-Meeuwis twee verkeerde injecties toetengevolge waar van de patiënte is overleden. Tegen de chirurg had de officier van justitie een boete van 2.000 of twee maanden geëist. De 36-jarige omloopzuster J. J. B.., die zich tijdens de opratie in het flesje te injecteren stof vergiste, werd wegens onachtzaamheid conform de eis veroor deeld tot een boete van 100. De tweede operatie-zuster, de 38-jarige C. J. J. S. werd overeenkomstig de eis vrijgespro ken. Zij vulde de injectiespuit met vloei stof uit het verkeerde flesje dat haar collega haar voorhield. De officier was van mening dat dit haar wel te verwij ten was, maar dat de schuld te klein w*s om strafbaar te zijn. Recordpoging r Friesche Franse oorsprong. De eerste, „Rififi chez les hommes", was een geslaagde poging een grote inbraak in een juwe lierszaak in Parijs in al zijn facetten, met inbegrip van de minitieuze voor bereidingen voor de inbraak zelf, op het witte doek te brengen. De twee de, „Rififi chez les femmes", speelde in België en was van aanzienlijk minder kwaliteit dan zijn voorganger. De derde, „Rififi in Amsterdam", is een verfilming van een scenario, ge baseerd op de roman „Schatgravers aan de Amstel". van H. M. van Eem- landt. Eén van de hoofdpersonen Is een tot inbreker uitgegroeide nozem, Bert Oliemans, gespeeld door Maxim Hamel. Om hem heen is een cast gegroe peerd van lieden met. schilderachtige bijnamen barmeisje Blonde Nelly (cabaretière Els Hillenius), Manke Ka- rel (Ton van Duinhoven), Lauwe Freek (Jan Blaaser), De Bijenkorf (Rijk de Gooyer), Blauwbaard (Steye van Bran denburg), De Yank (Ton Vos), De Mug (Wim Poncia), commissaris Van Hout- hem (Johan Kaart), inspecteur Dijkema (Frans Kokshoorn), en verder Willy Alberti als kroegbaas en Fientje Berg- hegge. (Van een onzer redacteuren) pESPANNEN kijkt een groepje mensen toe bij de opening in de wand van een decor, dat een grote kamer moet voorstellen, modern in gericht, piano in de ene hoek, bank in de andere, en boven kristallen kronen met zijden kapjes, opgehan gen in de ruimte. In de kamer kringelt de rook om hoog van talrijke sigaretten. Een uiterst bont gezelschap is daar bijeen. Studen ten uit Amsterdam en Leiden zijn opge trommeld om een feestgezelschap te for meren. De meisjes zijn in avondjurk, de jongens in net pak, sommigen dra gen martiale snorren. In een hoek staat een oudere, al wat kalende heer met een zot dameshoedje op. Hij moet de lolbroek verbeelden, die ondanks zijn jaren nog best mee denkt te kunnen doen. Deswege wordt hij er door het vrouwelijke deel van het gezelschap lelijk tussengenomen. Hij heeft het zelf niet in de gaten en vermaakt zich kos telijk. Telkens een ander dameshoedje op zijn kalende schedel schijnt hij een overgetelijk lachertje te vinden. Maar nu staat ieder klaar. Bij de deur kant van het decor houden zich enkele paartjes op, die "op bevel zeer verliefd kunnen doen. De rest van het gezelschap moet dansen. Om precies te zijn: de twist beoefenen. Ze zijn daar al van 's morgens acht uur af bezig. Het is nu drie uur. Op stellages rond het decor werpen de Herzen hun onbarmhartig licht over de scène. Het is warm daar binnen, zeer warm. De gebruinde ge zichten staan vermoeid. De man met poederdozen en rode verf duikt op. Transpiratiedruppeltjes moeten met donsjes worden weggewerkt. Een meisje krijgt nog wat rodere lippen dan ze al had, fijntjes bijgepenseeld als was haar vermoeide gezichtje een Japanse prent. Stilte, de nasale stem van regisseur John Korporaal is nu alleen te horen. Hij richt zich tot het meisje, gekleed in een zwart japonnetje. Zij staat bij de piano. Op de piano een bruin leren koffertje. Dat koffertje bevat juwelen. Inbreker Bert Oliemans is er zojuist mee» van het dak gekomen. Maxim Hamel geeft deze louche-figuur gestalte. Hij draagt een regenjas, wartussen een enorme zaklantaarn is gestoken, die hij bij zijn werk heeft gebruikt. Een feestje kan hij helemaal niet gebruiken. Hij moet weg, zo snel mogelijk. Wat zit er Maar het aangeschoten gezelschap laat hem zomaar niet gaan. Een onge node gast is ten minste zo welkom als een genode feestganger. „Kijk", zegt regisseur Korporaal, „Maxim, jij laat dat koffertje geen ogen blik uit het oog". Tot het meisje: „En jij valt hem om de hals, draait met hem rond en vraagt dan: „Wat zit er in dat koffertje, een cadeautje voor mij?" „Dat mij haal je ver uit, een beetje zangerig, met dikke tong, want de alcohol werkt. Begrepen?" Het meisje knikt. Ze kijkt naar Maxim die zijn bruine ogen stevig op het kof fertje richt. De zware camera zwenkt in zijn richting. De microfoonhengel Het laatste deel van de weg naar de Cinetone-studio's in Duiven drecht zit vol kuilen en gaten. De auto hobbelt en schommelt ver vaarlijk als hij voorzichtig zijn weg zoekt naar de inrijpoort en daarna in het labyrint van gebouwen, gebouwtjes en loodsen, dat zich daar aan de waterkant heeft verzameld als een zonder plan of teke ning uit de grond gestampt bedrijf. De Dollywood Avenue staat al vol, dan maar een plaatsje voor het kantoor gezocht, tussen een bestelauto en een piepklein wagentje, waarmee waarschijnlijk een acteur van het tweede plan zich een weg baant naar het vaderlandse celluloid. In zekere zin is deze weg symbolisch. De Nederlandse filmindustrie komt slechts moeizaam van de grond. Waar ih andere landen een belangrijk exportartikel is geschapen, moet ten onzent met een al te bescheiden budget een speelfilm worden vervaardigd, die slechts in de allergunstigste omstandigheden revenuen oplevert. Meestal moeten opdrachtfilms de gaten in de financiering zo goed mogelijk opvullen. Wij spelen internationaal niet mee in het spel van de filmprodu centen. Bekende regisseurs hebben wij niet, de acteurs zien de filmerij als een aardige bijverdienste, meer niet. Uit de technische investeringen in de filmstudio's kan niet gehaald worden wat er in moet zitten, kortom, voor deze weg ietwat geëffend is zal er nog heel wat celluloid door de camera moeten vloeien. Over wat er allemaal komt kijken bij het opnemen van slechts enkele scènes vertellen wij op deze pagina. De directeur Nederlandse Filmproductie Maatschappij, daarbij onze vriendelijke gastheer. J. M. Landrê, was Minister Marijnen besluit: Minister Marijnen heeft tot be perking van de uitvoer van aardap pelen besloten, nu de mogelijkheid van een tekort aan aardappelen voor de binnenlandse voorzieningen in het laatst van het seizoen niet uitge sloten kan worden geacht, terwijl ook de prijsontwikkeling tot afrem ming van de 'export noopt. Naar het ministerie van landbouw en visserij mededeelt, zal het produktschap voor aardappelen thans op aanwijzing van de minister overgaan tot contingen- tering van de uitvoer van aardappelen. Met ingang van maandag 16 april zal de uitvoer van aardappelen alleen zijn toegestaan op uitvoervergunningen, die bij het produktschap voor aard appelen kunnen worden aangevraagd. Deze maatregel geldt niet voor goed gekeurde pootaardappelen. Hoewel het mede de bedoeling Is een crofoon spreken, anders horen we je niet". Korporaal is een rustig man. Met zijn 35 jaren heeft hij nog nimmer in Ne derland gefilmd. Zijn opleiding, zowel regie als montage, kreeg hij in Rome. Daarna heeft Korporaal in Mexico ge werkt. Veel documentair werk. Eén speelfilm. Het is een rolprent met een sociale inslag geworden. „Korporaal is een uitnemend regis seur', zegt mr. Landré. „De mensen hier werken graag met hem. Hij schreeuwt niet en staat open voor sug gesties van anderen. En wat belangrijk is, hij weet wat montage is en stemt daar de opnamen op af. Niet doodrepete- ren van de acteurs, snel werk, dat is Alg. De Algemeene Friesche Levensver zekering Mij en de Groot-Noordholland- sche van 1845 boekte een recordproduk- tie van f 556 miljoen en de stijging was na aftrek van herverzekering 8.6 Het verzekerd bedrag steeg tot bijna f 3,5 miljard, de premiereserve met f 63 min tot f 813 min, de extra-reserve tot f 32 min. Voor nieuwe beleggingen kwam f 114 min beschikbaar, waarvan een belangrijk bedrag in hypotheken, veel al voor woningbouw. Ook onderhandse leningen namen belangrijk toe. Te Eind hoven zijn enige grote objecten verwor ven. De bedrijfswinst steeg tot f 10.3 min, de opbrengst der beleggingen tot f 33 min. De gekweekte interest bedroeg resp. 4,16 en 4,23 de interestmarge 1,19 en 1.43 De sterftecijfers waren gunstig. De onkosten stegen. De ter mijnpremies bedroegen f 60 min. de koopsommen f 60 min, een stijging 7.6 de uitkeringen f 26 min. Na be lastingreservering werd f8.4 min. de extrareserve toegevoegd en de On derlinge Algemene Friesche vem derde de reservering voor verzekerden met fl.6 min. tot f5 min. Daar eind 1961 een driejarige periode was afgeslo ten was er f 4 min. gemoeid met deling en restitutie. De dochters hadden een voorspoedig jaar. De premier-ont vangst van de Algemeene Friesche Brandverzekering-mij. en verbonden ondernemingen was f7,8 min. Regisseur John Korporaal geeft Fientje Bergliegge aanwijzingen over het schouwen in een glazen met zijn staafmicrofoon zwaait boven het tweetal. De ransers staan klaar. „Klaar? Stilte", roept assistent-regis- :ur Emile Brumsteede. „Deur dicht", scheeuwt iemand. Een jongeman duikt voor de camera j, een zwart bord met letters en cij ns in de hand. Dat is de klap. Vóór elke scène wordt opgenomen wordt eerst een opname gemaakt van deze aanduidingen, want anders zou de mon tage van alle filmfragmentjes een onbe gonnen werk zijn. Maar hij is te vroeg. „Nog eenmaal repeteren", verordon neert John. „Play-back". Een meisjeshand raakt de knop aan an een bandrecorder. Nauwelijks hoor baar klinkt muziek van de twist. Korporaals hand maakt een draaien de beweging. Het meisje knikt. De mu- zwelt plotseling op volle sterkte. Als bij toverslag zitten we midden in het feest. Als dolgeworden horzels draaien de paren om elkaar heen, heup wiegend en glimlachend. Het meisje in de zwarte jurk slaat haar armen om de tegenstribbelende Maxim, die net een glaasje geestrijk vocht in de hand heeft genomen. De inhoud vliegt door de lucht en bevochtigt de jurk van een ander meisje, dat met een schrikbeweging de twist afbreekt. „Wat zit er in dat koffertje, een deautje voor mij?" Het zinnetje komt nauwelijks boven het rumoer uit. De oude man achter in de scène heeft een ander hoedje opgekregen. „Cha cha cha", roept hij met stentorstem. Onmiddellijk gaat de wilde muziek over in het tempo van de cha cha cha. Maxim grijpt het koffertje. Stop. Demka tevreden niet lager resultaat De Koninklijke Demka Staalfabrieken N.V. noemt de resultaten van 1961 be. vredigend, hoewel deze door lagere af zet en voor sommige produkten gerin gere winstmarges .lager waren. De pro- duktie van ruw staal daalde 13 pet en ook andere afdelingen handhaafden niet het hoge produktiepeil van 1960. Het exploitatiesaldo was 7,1 (vorig jaar 8,36) miljoen en de winst na afschrijving en belasting 1,51 (1,56) min. Reeds voorgesteld is 10 (10) pet dividend over het verhoogde kapitaal. De produkten- prijzen lijken nu vrij stabiel en de or derstand is over het algemeen bevredi gend. De verkorte werkweek is niet ge heel goedgemaakt door verhoogde pro- öuktiviteit. De revaluatie veroorzaakte meer concurrentie. Het eerste kwartaal van 1962 sluit aan bij de gang van zaken in 1961. Het zal een jaar van grote acti viteit worden. Harder Korporaal kijkt vragend op naar de man van het geluid. Die schuift zijn koptelefoon naar achteren. „Zo roept hij naar beneden. Korporaal beent naar de scène. Hij neemt het meisje apart. .,Je moet wat harder schreeuwen. Let wel, het is een moerig feest. En vooral naar de zijn methode, en dat moet ook met beperkte budget". „We doen het nog eens over. Maar u opname. Emile, zie dat je stilte krijgt". Korporaal gaat weer op zijn regisseursstoel zitten. Een meisje strijkt wankelend neet op de bank. Even is er verwarring. De hitte is haar te machtig geworden. Uren iren achtereen staat zij al op de Een student neemt haar mee naar rustig hoekje. Ze gaat liggen. Er komt iemand met een glas water. ,Stilte", dreunt de stem van Brum steede. Scriptgirl Henny Spijker, zwarte trui, zonnebril, verschikt even wat aan de Maxim. Speurend gaat haar oog rond in de scène. „Dat glas daar wat voller", zegt ze, en het gebeurt. Opname. Een doodse stilte valt. Als bevroren staat het feestgezelschap in de lachelijke kamer. „Play-back". Zachtjes klinkt de twistmuziek. Nu op volle sterkte. En opnieuw breekt het feest los. Het meisje in de zwarte jurk zwiert met Maxim voorbij. „Wat zit er in dat kof fertje, een cadeautje voor mij?" Haar stem gaat half verloren in het run Stop. De jongen met de „klap" duikt op. „Mijn fout", zegt de cameraman, „ik had eraan moeten denken". „Hebben we geen klap?", vraagt Kor poraal verbluft. „Dan nog eens". Weer duikt de grimeur op in de scène met verfdoos en donsje. De gezichten staan nog vermoeider dan zonet. Een kwaad woord valt er niet. Het is toch een rommelige dag. Het is moeilijk werken met figuranten die elke ervaring als acteur en actrice missen. Gewillig is het studentengezel schap wel, dat dient gezegd. Het meisje van daarnet heeft gefigureerd tot ze er letterlijk bij neerviel. niet dood, en toch wil ik vuurstralen maar ik heb geen verstand van die dingen". „Maar ik wel", zegt Van Praag, een ■varen jager. „Ik bel wel even een relatie in Amsterdam, die maakt wel looie patronen voor je". „Nou, als je helpen kunt...." „Natuurlijk. Ik heb in de wagen nog :n lekkere karabijn liggen voor de jacht, een licht ding. Met die speciale patronen kun je er automatisch mee schieten. En als we dan zwart kruit :men krijg je levensgrote vlammen. Opgewekt gaat mr. Landré ons voor aar het kantoor, waar een mevrouw splinternieuwe briefjes van een .rijks daalder in loonzakjes zit te stoppen. De kruitfabrikant steekt voor ons onver staanbaar verhaal voor de telefoon af. Het heeft iets te maken met vergunning zo, maar het komt voor elkaar. .Maandag bel ik wel hoe laat ik hem nodig heb, dan is het pakhuis klaar en er Op los gepaft worden. Vijftig patronen is wel voldoende". Commissaris V^n Houthem (Johan Kaart) op bezoek bij drie onderwereldfiguren, gespeeld door v. l.n.r. Maxim Hamel, Jan Blaaser en Rijk de Gooyer. Zinnetje Terug naar de grote hal. Het feestgezelschap maakt zich juist eer op voor een nieuwe vreugde-uit barsting. Het klopt nu allemaal, com pleet met klap. „Wat heb je in dat koffertje. een cadeautje voor mij We zijn de tel kwijt geraakt. Zo vaak heeft dat zinnetje nu al in deze ruimte ge klonken. Regisseur Korporaal overlegt even met de geluidstechnicus. Hij gaat nu nog even praten met het meisje in de zwarte jurk, dat een beetje verwilderd om zich heen «kijkt. Vaderlijk slaat hij de arm om haar schouder. „Kijk, zeg het nu nog even in de microfoon, dat mengen we dan later wel bij, je komt niet boven het lawaai uit. En weer klinkt het enerverende zinnetje, nu in doodse stilte. Eenmaal, tweemaal, driemaal. „Zo ifi het wel goed. Volgende scène". De zware camera rolt op rubber wie len de scène binnen, tot achter in de kamer. Er moet een close-up worden gemaakt van enkele feestgangers, voor al van de oude man met het rare hoedje, die de hele dag al op gezette momenten om de cha-cha-cha heeft geroepen. Straks, bij de montage, neemt dit on derdeel van de film slechts enkele tien tallen seconden in beslag. Geen buiten staander realiseert zich hoeveel werk er aan de verfilming van een eenvc dig misdaadverhaal vast zit. Straks beginnen de buitenopnamen de Amsterdamse binnenstad. „We zijn nog geen dag achter op het schema", zegt mr. Landré tevreden, „eind beginnen we aan de montage, en eind september is de film klaar om in grote steden van ons land te worden vertoond". Zal het buitenland belangstelling to nen voor deze Nederlandse Rififi? We weten het niet. Niemand weet het nog. Maar toch gaan ze door, daar in Dui vendrecht. Onvermoeibaar, zwevend tussen hoop en vrees. Hoop op een com mercieel succes en gunstige kritieken, vrezend voor het tegendeel. Een vak met grote risico's, dat wel. Maar ook: een fascinerend bedrijf, echt teamwork. Emile Brumsteede gaat na al dit werk een boekje schrijven over de totstand koming van een Nederlandse speelfilm, een uitgever is er al. Zal er nu toch eindelijk een continu-filmproduktie in het verschiet liggen? Pleidooien voor de Hoge Raad Pakhuis De Schelde: De heer E. Hulzinga, thans directeur van Bijkers Aannemingsbedrijf is tegen 1 juni tot bedrijfsdirecteur scheepsbouw en reparatie benoemd, ln verband met de bouw van de reparatie- werf in het Sloe, die eind 1963 in ge bruik moet komen: hij wordt commis saris van Bijker, welker directie zal worden gevoerd door de heer A. Bijker. die bijgestaan wordt door de onderdirec teuren, de heren L. H. J. de Bruin en lr. T. P. de Jooden. Met de heer Landré en directeur L. van Praag van het Leidse Lidotheater schuifelen we nu de grote hal uit, langs kabelbundels en een onvoorstelbare warwinkel van alle mogelijke attribu- voor filmopnamen, langs met board schuttingen afgezette gangetjes naar de kleinere hal, waar hoog uit de nok een gezelschap werklieden koel op ons neer kijkt. „Dat wordt een pakhuis", verklaart mr. Landré. „hier moet zich een schiet partij afspelen in het half donker. Met van die lekkere steekvlammen Hij maakt een beweging of hij een auto matisch wapen ter hand neemt, „tet- tet-tet, zo moet het gaan, maar ik weel nog niet goed hoe. Mijn acteurs mogen joenen guldens in liet geding Voor de Hoge Raad is men giste- n begonnen met de pleidooien of de door minister De Pous uitge vaardigde Prijzenbeschikking Bouw bedrijf 1960 al of niet betrekking heeft op risicoclausules in reeds overeengekomen bouwcontracten. In de aannemerswereld volgt men dit proces met aandacht, omdat in to taal f 50 a f 60 miljoen hiermee is gemoeid. Het cassatieberoep is ingesteld door de gemeente Den Helder tegen een arrest van het gerechtshof in Amsterdam, waar bij is bepaald, dat genoemde prijzenbe schikking geen betrekking heeft op ri sicoclausules in toen reeds overeengeko men bouwcontracten. De gemeente Den Helder heeft geweigerd bij de eindafre kening met 'n bouwbedrijf te Medemblik het volgens de risicoclausule gevraagd' bedrag van f 2300 te betalen, omdat zij meende, dat de consequentie dezer be schikking was, dat ook de risicoclausule buiten werking was gesteld. Het gerechts hof was van oordeel, dat de gemeente niet bevoegd was de prijzenbeschikking van toepassing te verklaren op reeds af gesloten aanneaningsovereenjkomsten, voor zover deze nog niet waren uitge- Voor de gemeente Den Helder heeft mr. G. J. Scholten uit Den Haag cassatiemiddel toegelicht, betogende, dat het gerechtshof ten onrechte uitmaakte, dat bedoelde prijzenbeschikking rechts kracht mist t.a.v. de onderhavige eenkomst. Hij baseerde die mening op de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939 er het prijsvormingsbesluit 1941. Voor het bouwbedrijf pleitte mr. P Zonderland uit Amsterdam, die het be roep heeft tegengesproken. Hij meent dat het diende te werden verworpen o.m. op grond van de overweging, dat een ingrijpende maatregel als het buiten werking stellen van de risicoclausule reeds lopende contracten bij de wet had moeten worden geregeld. De -minister had zich z.i. schuldig gemaakt aan mis bruik van macht. De procureursgeneraal, mr. Lange- meijer, zal conclusie nemen op 27 april. Hoger bod Boscli- cultuur Broekmans Commissiebank voor in courante fondsen deelt namens op drachtgevers mede, dat het bod op de aandelen N.V. Mij. voor Boschcultuur van 900 tot 1400'/» is verhoogd op ge lijke voorwaarden. Het voordelig saldo balans over 1961 is f 23.326. Voorgesteld wordt 30°/o dividend of f 15 per aandeel van f 50, waarmee f 9850 gemoeid is. De overige f 13.476 wordt gereserveerd voor belastingen, enz. De jaarvergade ring is 16 apriL land belangrijke export van aardappelen in stand te houden, maar een evenwichtige verhouding tot de afzet van aardappelen op de binnenlandse markt, acht de regering het nationale belang van een redelijke aardappel voorziening van de Neder landse consument waarmede de be scherming van de openbare orde in het geding komt voldoende motief voor exportbeheersende maatregel, die ook betrekking heeft op de landen van Europese Economische Gemeenschap. Zij acht zich daartoe aan de hand van de bepalingen van het EEG-verdrag gerechtigd, daar bij een ongeremde ex port het gevaar van een ernstig tekort aardappelen aanwezig zou zijn. Overigens wordt niet verwacht, dat als gevolg van deze maatregel de uitvoer iar EEG-landen zal verminderen. Voorlopig wordt het totale voor ex port beschikbaar/gestelde kwantum aardappelen bepaald op 15.000 ton. Elke exporteur kan uitvoermachtigingen krij gen ln een overeenkomstige verhouding tot zijn aandeel in de gemiddelde uit voer in de vier voorafgaande oogstjaren. Verhoging van het totale kwantum hangt af van de verdere ontwikkeling. Studenten-sport Utrechtse dames en Delftse heren eerste utrecht heeft voor een j'aar beslag gelegd op de universiteitsbeker, de in zet van de strüd om de Ned. studenten- kampioenschappen, die donderdag en vrijdag in Utrecht zijn gehouden. Do damesbekcr ging eveneens naar Utrecht, dat 33 punten behaalde. De herenbeker was voor Delft met 86 punten. De uitslagen vain de laatste dag wa ren: Badminton dames: 1. Nijmegen; 1 Groningen: 3. Leiden. Heren: 1. Eind hoven; 2. Delft; 3. G.U. Amsterdam. Basketbal heren: 1. G.U. Amstetrdam; 2 Delft; 3. V.U. Amsterdam. Judo: 1. Delft; 2. Utrecht; 3. G.U. Am sterdam. Hockey dames: 1. Utrecht: 2. G.U. Amsterdam; 3. Leiden. Heren: 1. Utrecht;; 2. Delft; 3. Rotterdam. Schermen: Floret dames: 1. Utrecht; Leiden; 3. Groningen. Floret heren: 1. Delft; 2. Utrecht; 3. Leiden. Sabel: 1. Utrecht; 2. Delft; 3. Leiden. Degen: 1. Delft; 2. Leiden; 3. Utrecht Totaal uitslag sohermnn Heren: 1. Delft; 2. Utrecht: 3. Leiden. Tafeltennis dames: 1. Utrecht; 2. G.U. Amsterdam; 3. V.U. Amsterdam. Herent G. U. Amsetirdam: 2. Eindhoven; 3. Ütrecht Voetbal: 1. Nijmegen; 2. Utrecht; 3. Leiden. Volleybal dames: 1. Utrecht; 2. Gro ningen; 3. Leiden. Heren: 1. Delft; 2. G.U. Amsterdam; 3. Leiden. Zwemmen dames: 1. Groningen; 2. G.U. Amsterdam; 3. Utrecht. Heren: 1. G.U. Amsterdam; 2. Delft; 3. Utrecht Waterpolo: 1. Delft; 2. G.U. Amster dam; 3. Leiden. Nieuw Eur. record 200 m schoolslag Tijdens zwemwedstrijden in Moskou is de Rus Georgi Prokopenko er vrijdag avond in geslaagd het Europese record op de 200 meter schoolslag tc verbete- Hij legde de afstand af in 2 mtn. 35,4 sec. en bleef daarmee 0,2 sec. be neden het oude record, dat sinds sep tember 1961 op naam stond van zijn landgenoot Leonid Kolesnikof. Deze liet toen in Ivof 2.35,6 noteren. Nede. waterpoloploeg tegen Rusland De zevental-commissie van de KNZB heeft het bondsbestuur geadviseerd de Ned. waterpolo ploeg voor de wedstrijd tegen Rusland op zaterdag 21 april in Rotterdam, als volgt samen te stellen: Stam (Nereus), Fred van Dorp (AZPC) Wormgoor (UZSC), Aalbers (DVZ), Groeneveld (DVZ), Ouwerkerk (LZC), Leenards (Zian), Van Ommen (PSV), Van Spingelen (HZPC), De Meij (Het IJ) en Wagenaar (AZPC) MILITAIR VOETRAL Nederland in 2e ronde int. kampioenschap Doordat Egypte zich uit het toernooi heeft teruggetrokken, heeft Nederland zich geplaatst in de tweede ronden van het int. militaire voetbalkampioenschap, waarvoor de wedstrijden eind mei ln Griekenland worden gespeeld. In de eerste ronde maakte Neder land met Luxemburg cn Egypte deel uit van groen 3 van dit toernooi. De Ned militairen wonnen van Egypte en Lu xemburg en speelden voorts nog tegen Luxemburg gelijk, zodat de ploeg vijf punten vergaarde. Eqypte dat slechts uitkwam stond met 2 punten uit twee wedstrijden op de tweede plaats. Nadat Egypte niet akkoord ging met de aanvankelijk in overleg vastgestelde data voor de retumwedstrijden trok de ploeg zich uit het internationale mili taire toernooi terug. ATLETIEK Duitse selectiestrijd in Praag De Oostduitso atlctlckbond heeft het voorstel van de Int. Atlelickfederatle (IAAF) om dc selectiewedstrijden voor de Eur. kampioenschappen in Belgrado tussen Oost- en West Duitsland in Praag te houden geaccepteerd. De IAAF had hamel ijk besloten dat zowel aan de Europese kampioenschap pen als aan de Olympische spelen in Tokio ,één Duits team mag deelnemen. De selectiewedstrijden hiervoor zouden op neutraal gebied moeten plaats vin den en men had keuze uit Praag of Zürich. Schaken De Russische schaker Lef Polugajevsky is vrijdag winnaar ge worden van een int. toernooi, dat in Buenos Aires werd gehouden. Hij ein digde met 11% punt op de eerste plaats voor zijn landgenoot Smyslof en de Hongaar Szabo, die beiden 9% punt ver zamelden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 13