Communistisch gewroet onder gehandicapten Brits melkoverschot in oude mijn Positie Raiffeisenbank aanzienlijk versterkt Sociale werkplaatsen in opspraak Infiltranten opgeruimd Kamerlid Van der Mei bereid middenstanders te helpen NIEUWE LE1DSCHE COURANT 7 VRIJDAG 13 APRIL 1962 t Gaat goed in Ri jnsburg T~iE omzet van de Coöperatieve Raiffeisenbank, die gisteravond in de Jeugdhaven haar jaarvergadering hield, nam in het boekjaar 1961 weer toe met een kleine 20 pet. Het spaartegoed nam met rond 1 miljoen gulden toe tot f 8.466.904,81. Anderzijds stegen ook de voorschotten met een aanzienlijk bedrag: in 1961 bedroegen ze f 1.349.311,11, per 1 januari 1962 f 2.123.924,73. Gezegd kan dus worden, dat de positie van de Rijns- burgse Raiffeisenbank zowel naar de actieve als de passieve zijde aan zienlijk is versterkt. De 'oorzaken daarvan zijn voor de hand liggend. De voorschotten konden zich vooral sbenk uitbreiden door af sluiting van vele hypothecaire leningen voor koophuizen, terwijl ook de intensi vering van de bloementeelt grote inves teringen vergden. De directeur, de heer S. RraOit, deelde mede, dat er in 1961 voor 2,3 miljoen gulden aan voorschotten werd verstrekt, waar tegenover een bedrag van 1.3 mil joen gulden werd afgelost De toeneming van het spaartegoed laat zich verklaren door de goede opbreng sten van de bolbloemen rondom Pasen en Moederdag 1961. Weliswaar waren de bloemenprijzen de afgelopen zomer en het voorbije najaar niet daverend, maar die hebben toch kennelijk niet zo'n grote invloed gehad als de goede voor- jaarsprijzen. Winst De winst van de Raiffeisenbanik werd lager en bedroeg f 34.046.94- (1960 f 42.374,67). Dit komt doordat men een royale zestienduizend gulden extra op het nieuwe kantoorgebouw heeft afge schreven. Samenvattend kan worden gezegd, dat voor de Raiffeisenbank het afgelopen jaar zich kenmerkte door een voortge zette sterke groei, waardoor de positie van de bank landelijk gezien werd ver sterkt. De conclusie dat de welvaart in ons dorp sterker groeide dan landelijk is op grond van bovenstaande cijfers met klem van argumenten te verdedigen. De voorzitter, de heer G. D Kra.lt. verwelkomde speciaal de ere-leden T Kralt en D. van Egmond. Het ere-lid P van Delft overleed dit Jaar Nooit sloeg hij een vergadering over. De voorzitter noemde het achter liggende jaar rumoerig. De bank werd grondig vernieuwd en onlangs werd op grootscheepse wijze het Leidse Herv. jeugdraad gaat in september met open jeugdwerk beginnen De jeugdraad van de Leidse Hervormde Gemeente heeft besloten in september in het jeugdgebouw In de Moriaan (Hooglandse Kerkgracht-Morfaanstceg i met open jeugdwerk te beginnen. Voor open jeugdwerk zijn twee dingen nodig: een gebouw dat verscheidene avonden per week open is en een zo danige gevarieerdheid van programma's en interessegroepen dat men een keuze kan dpen. Zo schrijft ds. Lamping in Hervormd Leiden van vandaag. De er varing is. dat vele jongeren zich niel willen binden aan een club of vereniging met een vast programma maar aan do andere kant toch een vorm van jeugd werk zoeken waar zij zich thuis kunnen voelen. In verband met deze omzetting zullen ln het jeugdgebouw verschillende -voor zleningen moeten worden getroffen. Open jeugdwerk veronderstelt immers het ge lijktijdig kunnen plaats hebben van allerlei activiteiten Zendeling verbiedt Harrer te landen De Amerikaanse zendeling Dilinger wil de Oostenrijkse alpinist Heinrich Harrer volgens Ass. Press geen toestem ming verlenen om te landen bij zijn zen- dingspost Moelia in de Ballem. De heer Harrer is hersteld van de won den, die hij opliep bij een val in een ravijn bij een poging een waterval te fotograferen. Hij wilde nu bij dp zen- dingspost neolithische steengroeven be zoeken. Bij een vroeger bezoek aan die streek had hij zijn uitrusting achterge laten omdat de heer Dillinger toen nog geen bezwaar had tegen zijn terugkeer. De heer Dillinger blijkt vroeger over last te hebben gehad van andere ex pedities en nu vreest hij moeilijkhedert omdat via de zendingspost dikwijls Pa poeadragers woeden gehuurd. Hij heeft reeds verscheidene malen aan buiten landse journalisten toestemming gewei gerd om van zijn landingsterrein gebruik te maken. In het gezelschap van Harrer bevindt zich de heer Robert Philip Temple, een Journalist uit Nieuw-Zeeland. 40-jarig jubileum gevierd. Rijnsburg deelt flink mee ln de hoogconjunc tuur. Zo wijzen de cijfers uit. De secretaris, de heer N. van Egmond, meldde in zijn jaarverslag, dat het personeel werd uitgebreid met twee man. De heer J. Kromhout werd tot secretarls-van-dc-avond benoemd. De directeur, de heer S. Krolt, zei in zijn jaaroverzicht, dat de natte zomer van 1960 een nadelige invloed heeft ge had op de aanvoer van waspeen aan de Rijnsburgse groenteveiling. De hoge prij zen van de bloembollen werden goed gemaakt door de hoge bolbloemenprij- zen rond Pasen en Moederdag. Vooral voor de kwekers met een grote eigen bollenkraam was 1961 een topjaar. Teel ten van fresia's en anjers werden uitge breid. De opbrengsten waren goed. De gunstige gang van zaken versterkte de drang tot intensivering. De directeur herinnerde aan de moei lijkheden die men door de verbouwing ondervond: zeven maanden lang werd al het werk in twee huiskamers gedaan. De winst werd aan de reserve toege voegd, die nu f 418.498 bedraagt. Grond De voorzitter zei. dat met een stukje grond wil kopen tegenover het bank gebouw. Daarop wil men een huis bou wen. De huidige directeurswoning wordt door twee gezinnen bewoond, maar is daarvoor te klein. Tevens wil men er nu al rekening mee houden, dat in de (verre) toekomst de huidige directeurs woning bij het bankgebouw moet wor den getrokken. Op een desbetreffende vraag werd geantwoord, dat bij de uitbreiding van Flora rekening zal worden ge houden met een betere lokaliteit voor de bank(en). Het hokje waarin men momenteel aan Flora werkt, is beslist ongeschikt. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Jacq. v. d. Eykel en C. Leeuwen burg herkozen. Balans en exploitatiere kening werden goedgekeurd. Het personeel werd lof toegezwaaid voor het verrichte werk. De verstand houding tussen bestuur en personeel is zeer goed. RDC heeft gedamd tegen oud- RDC. V.l.n.r. W. Leeuwenburg, G. van Zuylen, N. B. J. lmming, S. Heemskerk (penningmeester), B. H. Koomans (burgemeester), Joh. Kromhout (voorzitter), W. Star, F. Laterveer en J. P. van de Berg. (Foto N. van der Horst) Oud-RDC's legden loodje tegen huidig team Niet minder dan 22 oud-leden van de Rijnsburgse damclub kwamen gister avond ln een gezellige massapartij uit tegen de spelers van het huidige team. De „oudjes" hadden gerenommeerde spelers in hun gelederen zoals F. Later veer, W. Star en J. P. v. d. Berg. Type rend voor de. sterkte van dit team was het feit dat oud-kampioenen v. d. Brink en Voorbergen aan respectievelijk het zevende en achtste bord zaten. Eigenlijk tegen de verwachtingen ln won RDC met ruim verschil (2519). Deze overwinning kwam zelfs aan de eerste zes borden tot stand die een voor sprong van 93 opleverden. Aan de res terende zestien borden wist oud-RDC de stand in evenwicht te houden. Aan het begin van de ontmoeting had voorzitter Kromhout zich speciaal ge richt tot ere-voorzitter burgemeester B. H. Koomans en ere-lid D. v. d. Meij. Hij sprak de hoop uit dat vele oud-leden de band met RDC zullen hernieuwen. Bur gemeester Koomans deed de eerste zet bord één, die de officiële opening vormde van een grootse overwinning van wiitspeler lmming op Star. Tegen middernacht behoorde deze unieke damgebeurtenis tot het verleden. De gedetailleerde uitslagen lulden lmming (RDC)-Star (Oud-RDC) 20; Zuijlèn—Eaterveer 2--0; Leeuwenburg- d Berg 1—1; v Egmond-Verkuil 1—1: Kromhout-Cederhout 11; v d Meij- Heemskerk 20; Vletter- v d Brink 11: Schoneveld-Voorbergen 02; Noteboom- Egmond 0—2; v Starkenburg-Zandber- gen 20; Heemskerk-Glasbergen 20; Ees-v d Meij 2—0; v Starkenburg- Kromhout 20; Samson-Vooys 02: Glasbergen-Kromhout 20; v Delft-Ten Donkelaar 1—1; v Delft-v Egmond Gzn 20; Oudshoorn-v Delft 02: Schoneveld Rossum 11; v Egmond-v d Bosch 02: Boogerd-Ravensbergen 02; Krom- hout-Schaddee v Doorn 11, Agenda Vanavond heeft de diploma-uitreiking plaats aan de leerlingen van de tuin- bouwavondschool ln de kantine van Flora. Eveneens vanavond houdt de algemene 'erenlging voor Bloembollencultuur in café Centraal een vergadering. Hier wordt o.a. de beschrijvingsbrief voor de algemene vergadering behandeld. Bouwerij Aan de Brouwerstraat zal een koelcel iet vier bovenwoningen worden ge bouwd. Het ontwerp is van architect J. H. Kooloos uit Oegstgeest, de bouw ge schiedt voor rekening van de heer Blaa- door het aannemersbedrijf P. Bekker uit Katwijk aan den Riin. OuJ koelcji i/d "Zu'diiriuJ: U KaGjjkajz. De gehandicapten in Den Haag zijn gedwongen dagelijks in een varkens stal te werken, waarin alle hygiënische voorzieningen ontbreken; deze mensen worden uitgebuit en opgejaagd ter wille van de groot-industrie, kortom ze leven onder ten hemel schreiende toestanden, die dan nog door het Haagse gemeentebestuur worden gesanctioneerd. Dit wordt beweerd ln een uitvoerig adres aan de Haagse raad, dat door een zekere A. L. de Bakker uit de Van Kinsbergenstraat 128 namens een „Ac tie-Comité GSW-AVO" is ondertekend. Zoveel beschuldigingen, zoveel onwaar heden, maar daar trekt de in communis tische kringen zeer bekende adressant zich bitter weinig van aan. Het is de bekende tactiek van actie-comité's waar van de namen der leden overigens angst vallig worden verzwegen, om herrie te schoppen, ontevredenheid te zaaien ei te wroeten, zoals dit van een actief secre taris van een communistische mantel organisatie wordt verwacht Het adres aan de gemeenteraad zou zonder meer voor kennisgeving kunnen worden aangenomen, wanneer andere niet-communistische bladen, zelfs landelijk ochtendblad, niet melding had den gemaakt van de „mens-onterende toestanden" in de Haagse G.S.W.- A.V.O.-werkplaatsen" Vooral in de GSW-tlmmermanswerk- Indonesië overlegt over plan van Tanganyika Een woordvoerder van het Indonesi sche ministerie van buitenlandse zaken wilde gisteren geen oordeel geven het bericht van een voorstel van Tan ganyika inzake Nederlands Nieuw-Gul- nea. De minister, Soebandrio, had eer lang onderhoud met de minister var verdediging, generaal Nasoetion, doch hierover werd geen verklaring uitgege- Reuter meldt dat volgens gewoonlijk betrouwbare zegslieden Indonesië voorstel van Tanganyika vermoedelijk van de hand zou wijzen. De commandant van de Indonesische valscherm troepen, kolonel Wiriadinata. heeft tegenover journalisten verklaard dat hij Nieuw-Guinea in een maand kan veroveren. Hij grondde deze mening op het saldo der krachten, die tegenover elkaar staan en op de „vurige geest van de worsteling". Volgens hem zijn de Ne derlanders omringd door tegenstanders en zij zouden de internationale sympa thie hebben verspeeld. Oorlogsbodems Schout-bij-nacht L. E. H. Reeser heeft medegedeeld, dat de onderzeebootjagers Groningen en Limburg hedenmorgen voor een kort bezoek te Hollandia zou den aankomen. De dienstplichtige soldaat C. A. Goed uit Vleuten, die te Fak-Fak door een ongeluk werd gewond, is thans buiten levensgevaar. Het ongeluk werd veroor zaakt door een foutieve behandeling bij het wapenondeirhoud. Bij het ineenzetten van een pistool met geladen houder ging het wapen af, waardoor de soldaat Goed door de borst werd geschoten. De uit tredende kogel trof daarna de dienst plichtig korporaal G. G. A. van de Laar uit Arnhem dodelijk. Betoging in oude RAI Na de betoging, die de P.v.d.A, zater dag in Amsterdam organiseert inzake Nieuw-Guinea, zullen prof. dr. H. Krae- mer. prof. dr. H. R. Wijngaarden van de Vrije Universiteit, dr. J. G. H. Tans uit Maastricht, dr. W. T. Kroese, fabrikant te Almelo, drs. D. Roemers, voorzitter van het N.V.V., en de heer J. G. Suur- hoff, voorzitter van de P.v.d.A., korte toespraken houden in het oude R.A.I. gebouw. De commandant der strijdkrachten in Nederlands Nieuw-Guinea, schout bij-nacht L. E. H. Reeser deelt mede, dat op het eiland Waigco thans nog slechts een zeer klein aantal Indone sische militairen aanwezig is en dat deze „geen nuttig effect meer kunnen opleveren''. Daarom kan deze actie als geëindigd worden beschouwd. Uit het verhoor van de gevangenen is gebleken, dat men van het begin af aan niet van een georganiseerde actio heeft kunnen spreken, daar de groepen infiltranten reeds direct door patrouil lerende eenheden werden verstrooid, en er enige voorraden werden buitgemaakt. Zeer demoraliserend bleek dat de aan de infiltranten voorgespiegelde ontvangst commissies, gidsen en medewerking van de bevolking niet aanwezig waren. Mede dank zij het voortreffelijk op treden van de mobiele politie en hel Papoeavrijwilligerskorps hebben deze Indonesische troepen niet de kans ge kregen om verder voet aan wal te krij gen dan de uiterste westpunt van Waigeo deze actie was van het begin af tot lislukking gedoemd. Op Gag zijn de aanwezige Indonesische eenheden gelokaliseerd en volledig om singeld. De kleine groepen gelande Indone sische militairen nabij Kaap Vlakke Hoen de zuidkust zijn thans zo goed als opgeruimd. Vooral ook met medewer king van de bevolkingshoofden zijn zij gevangen genomen of zo verspreid dal van enige vijandelijke actie nu geen sprake meer is. plaats aan de Nieuwe Haven zou het volgens het adres aan de raad bar en boos zijn. Een werkplaats, die aldus dit adres al driemaal door de arbeids inspectie zou zijn afgekeurd. Dat er van een afkeuring geen sprake is, doet niets ter zake. De kreet Is geslaakt De w kelijkheid is, dat de Arbeidsinspectie gelmatig de GSW-werkplaatsen contro leert en dat aan de Nieuwe Haven op ad vies van deze inspectie verschillende, vrij kostbare voorzieningen zijn as bracht o.a. het aanbrengen van eer zuiginstallatie. waardoor het gevaar schadelijke dampen niet kan bestaan. Dat het in diezelfde werkplaats wemelt van ongedierte als gevolg van ergerlijke Bredero en M.-Guinea Voorbereid maar niet op het allerergste Op de vraag of de directie van Brede- ro's Bouwbedrijf zich gedekt heeft tegen de risico's in Nederlands Nieuw-Guinea, antwoordde deze dat het bedrijf zich voorbereid heeft op voorzienbare cala miteiten, hetgeen evenwel niet inhoudt dat men zich op het allerergste heeft voorbereid. Enkele aandeelhouders vroegen meer gegevens over de buitenlandse deel nemingen, daar men in het buitenland eerder op de hoogte is dan in Nederland, doch de directie zeide dat de jaarversla gen bij de banken kunnen worden aan gevraagd. Zij zegde toe de tijdstippen van verschijning te zullen bekend ma ken. Het dividend wenj bepaald op 18% en ir. K. Scholten tot commissaris ge- Jubilerende predikanten Vrijzinnigen trekken zich terug Vanmorgen hebben de Ned. Hervormde predikanten een brief in de bus gevonden van de volgende inhoud: „Het hoofdbestuur van de Vereniging van Vrijzinnig hervormden in Nederland deelt de Vereniging van Ned. hervormde predikanten mede. dat zij in verband met de beslissing van 2 april van de gene rale commissie voor behandeling van be zwaren en geschillen inzake het bezwaar schrift prof. dr. P. Smits 2ich alsnog genoopt ziet voor dit jaar geen mede werking te verlenen aan de predikan tenvergadering die op 30 april en 1 en 2 in Utrecht zal worden gehouden, het 100-jarig besbaa-n van de vereni ging zal worden herdacht. Dit bericht bereikte de secretaris van de predikan tenverenigingen op 4 april 's avonds, ter wijl achteraf bleek dat ten burele van de synode toen reeds de uitnodigingen voor deze vergadering waren verzonden. De uitnodiging, bij reotificatie, gaat thans uit van het moderamen van de ju bilerende vereniging onder auspiciën va de generale synode. „Onzerzyds blijft uiteraard deze invitatie aan alle hervorm de predikanten onverminderd van kracht". De brief is getekend door ds. J. R. Wolfensberger en ds. C. M. van Endt. Nieuwe terreinen voor oefeningen met tanks Voor oefeningen met de nieuwe rupsvoertuigen van Franse makelij, waarover de landmacht binnenkort de beschikking krijgt, is 1540 ha nieuwe oefengrond aangewezen. Deze oefen terreinen zijn vooral bestemd voor ge bruik door de vierde divisie, die als eerste met deze rupsvoertuigen zal worden uitgerust. Een van d~ terreinen is de heide bij Garderen f480 ha), gelegen tussen de weg GarderenUddel en de weg Amers foortApeldoorn. Het terrein wordt ge deeltelijk gebruikt. Langs de wegen zal een beplanting van 200 meter worden aangelegd, bestemd voor toeristische recreatie. Verdere terreinen zijn gevonden ten zuiden van de spoorlijn Eindhoven- Weert bij de Weerterheide, op de Oor schotse heidd, bij Haveltc (Dr.) en in nieuwe polder Oostelijk Flevoland, de omgeving van Harderwijk. Aan de aanwijzing van deze terreinen een langdurige studie voorafgegaan. Gekozen moest worden tussen de be langen van het natuurschoon en de toe nemende behoefte aan oefenterreinen het leger. De ervaring heeft ge leerd, dat terreinen, waarop intensief met tanks en andere rupsvoertuigen wordt gereden, dermate worden door ploegd, dat zij voor het toerisme nau welijks nog wezenlijke waarde hebben. Rh Feitlaan 72. Den Haag. M L N Laurey QNDANKS protesten i gisteren door de grootste mclkproduktie dit ling per jaar uitgeeft een onderneming in Noord die zich bezig mclkafzetraad en de Oxford jaar een overschot aan tapte- hulp aan onderontwikkelde Ierland bereid de melk te houden met het verlichten committee for famine relief melk zou moeten worden landen en dat de uitgave ■jjT j~ 'te vernietigd. verwerken tegen kostprijs. hongersnood, zal meer bekend gemaakt, dan een miljoen liter Engel se melk, die anders mis- Tien dagen geleden is in v«w«m schien naar behoeftige men- verband hiermede een ge- in het Lagerhuis, maar de de taptemelk en melkpoeder zc"m<TgeTijkheid"tiTverwerpen 500.000 pond van dit bedrag Maar gisteren zijn de rege- voor het bouwen van een fa- ring, het committee en de Hierop volgden protesten briek voor het verwerken van raad overeengekomen ook de- het buitenland zou schil ontstaan, toen de raad Britse premier, Harold Mac- zijn gezonden, in een veria- had verklaard, dat gedurende mllan, verklaarde dat Engc- twee weken met de land ------ ten kolenmijn worden ge- voor twee weken per jaar omdat de hoge transportkos- geldverspilling zou zijn. Het ten naar Noord-Ierland niet miljoen pond ster- Oxford committee vond toen gerechtvaardigd zouden zijn. vervuiling ls evenzeer een beschuldi ging, welke kant noch wal raakt Nog onlangs zUn een aantal medici, die ln Den Haag een vergadering had den, ln de timmermanswerkplaats op bezoek geweest, waarbij zij juist hun waardering uitgesproken hebben voor de hygiënische voorzorgen. Bedrijfskernen Zowel ln de AVO-, als ln de GSW- werkplaatsen bestaan bedrijfskernen, ge kozen uit de tewerkgestelden. Maar in de vergaderingen van de bedrijfskernen zijn deze beschuldigingen nooit naar voren gebracht. Bovendien hebben in de GSW- advlescommlssie vertegenwoordigers van de bonafide vakcentrales zitting. Bij deze commissie-leden (dus van het C.N.V„ de K.AJ3. en het N.V.V.) zijn nimmer deze ernstige klachten binnengekomen. Ze be staan alleen in de gedachten van een „Actie-comité", zoals deze in het verle den reeds verschillende malen door com munistische agitatoren zijn opgericht. Er zullen nog wel meer adressen van „Actie- comité's" bij de gemeenteraad binnen komen. Zulks mede in verband met het feit, dat er binnen afzienbare tijd kiezingen voor de gemeenteraad worden gehouden. Opticiën 11a hechtenis in Spanje weer tlinis De Alkmaarse opticien, de heer J. Dijk- hof, die vijf weken geleden aan de Spaanse grens werd aangehouden omdat hij enkele prismakijkers zonder invoer vergunning mee wilde nemen zij wa ren bestemd voor een relatie op Mallorca is weer thuisgekomen. De heer Dijkhof schreef zijn moeilijkheden toe aan een misverstand met dc douane veroorzaakt door zijn onvoldoende kennis van de Spaanse taal. Hij had verondersteld dat hij de invoervergunning voor de prisma kijkers wel by de grens kon verkrijgen. In Gerona heeft de heer Dijkhof in voorlopige hechtenis gezeten, totdat de rechtbank zijn zaak in behandeling nam. De rechtbank heeft de kijkers verbeurd verklaard en hem onder borgstelling vrij gelaten. Ook zijn auto heeft de heer Dijkhof in Spanje moeten achterlaten. Door bemiddeling van de consul-generaal, te Barcelona, de heer Rademaker, gelukt® het de heer Dijkhof zijn zaak tot een op lossing te brengen. NCAB gaat nieuwe voorzitter kiezen Op de algemene ledenvergadering van de Ned. Ghr. Aannemers- en Bouwvaik- pabroonsbond op 16 en 17 mei te Eind hoven, zal o.m. een nieuwe bondsvoor zitter worden gekozen, omdat de heer J. Blok uit Sneek zich niet meer her kiesbaar heeft gesteld. Ook het lid van het dagelijks bestuur, de heer G. van Oord uit Werkendam heeft zich niet her kiesbaar gesteld. Voorts zal er m een vacature moeten wonden voorzien. In de vacature van bandsvoonzititer zijn kandidaat gesteld de heer C. Boon te Den Haag en D. Verlaat te Nteuwen- brug aan de Rijn. Politieke vergadering Voorschoten T\E TWEEDE gezamenlijke vergade- ring dit jaar van de anti-revo lutionaire kiesvereniging en de plaat selijke afdeling van de CHU stond ge heel in het teken van de aanstaande gemeenteraadsverkiezing. Spreker was drs. D- F. van der Mei, lid van de Tweede Kamer en lid van de Sociaal Economische Commissie van de Chris telijk Historische Unie. Het onder werp was ..Hebben gemeenteraadsver kiezingen ln 1962 nog zin?" Sprekw schetste de betekenis var land in groter verband en doelde daarbij op de na-oorlogse integratie, waardoor ons land, onder meer als gevolg van ge sloten verdragen, een deel van zijn zelf standigheid heeft moeten prijsgeven Daartegenover staat, dat in interna tionaal verband kundige Nederlanders belangrijke posities bekleden. De vraag, of gemeenteraadsverkie zingen in 1962 nog zin hebben, beant woordde spreker bevestigend. Nadat hij een uiteenzetting had gegeven ove taak van de gemeenteraad, vergeleek hij deze met het gezin Gevaqrlijk Een terugblik werpend op de resul taten van de verkiezingen van de vlnciale Staten, zei de heer Van der Mei, STATEN VAN ZEELAND KEUREN BOUW VAN BRUG GOED Zonder hoofdelijke stemming hebben de Provinciale Staten van Zeeland, gisteren, besloten tot de bouw van een brug over de Oosterschelde. De kosten van de ruim vijf km lange brug met toevoerwegen worden geraamd op 70 miljoen gulden. De brug zal eind 1965 gereed dienen te zijn. Na afloop van de Statenvergadering hebben Gedeputeerde Staten het besluit der staten onmiddellijk doorgezonden ter verkrijging van Koninklijke goedkeu ring. De brug zal worden gebouwd door de combinatie van Hattum en Blankevoort N.V. te Beverwijk cn de N.V. Amster damse Ballastmaatschappij te Amsterdam. Ter dekking van de kosten zal op de brug tol worden geheven. Voor raamt men een tolopbrengst van 4% miljoen. In de daarop volgende jaren zal deze opbrengst naar men verwacht regelmatig stijgen, zodat in 1975 e verdubbeling kan worden bereikt. Schoeneninvoer sterk gestegen Dc Invoer van schoenen stijgt voort durend. In 1961 was de stijging in paren 50%, in geld 37%, aldus de heer F. Man- naerts, voorzitter van de federatie Nederlandse schoenenfabrlkantcn ei Internationale schoenenbeurs van 24 tot 26 april te Utrecht. De groei vai uitvoer ls daarbU achtergebleven was ditmaal een lnvoersaldo. Weliswaar was de uitvoer van leren schoenen in paren nog hoger dan de invoer, doch ln geld was deze f 3 miljoen lager. Italië leent zich niet voor verkoop Nederlandse schoenen. Frankrijk is moei lijk te bewerken. De belangrijkste af nemers zijn België en Luxemburg met 30% van onze uitvoer, Engeland mei 20';., West-Duitsland 17%. Scandinavië 11% 100 overige landen 22%. De gang van zaken in onze schoenindustrie was niet onbevredigend. Ondanks arbeidsschaarste en verkorte werkweek steeg de produk- tie met 5%. Uitbreiding van de uitvoer is nodig en men moet de kosten bewa ken, de produktiviteit verder krachtig verbeteren, commercieel organisatorische maatregelen treffen en komen tot be paalde vormen van samenwerking. Het binnenlands verbruik steeg 6%. De gemiddelde Nederlander kocht 2.84 paar, waarvan 1,85 paar eigenlijke schoe- 0.99 pantoffels, sportschoeisel, weer heeft ook parten gespeeld. De zomer was niet zomers en de winter niet winters genoeg. Nabestellingen op winterschoeisel waren niet omvangrijk en daarom is men vroeg begonnen met voorjaarsorders. Door het weer in fe bruari en maart liet de verkoop op zich wachten, waardoor in verschillende fa brieken stilstand ontstond. Het booreiland Triton staat op het punt weer buitengaats te worden ge bracht. In de afgelopen nacht ls het kunstmatige eiland naar de Europoort versleept, maar vanmorgen is het weer teruggebracht naar de Eemhaven. waar nu de weerberichten worden afgewacht. Het plaatsen van het eiland, dat op lange poten ongeveer negen meter boven het zeeniveau komt te staan, is name lijk een manoeuvre waar geen sterke golfslag bij gebruikt kan worden. !dat naar zijn mening het resultaat van de aanstaande gemeenteraadsverkiezin gen daarvan geen grote afwijkingen zou vertonen. De PSP zag hij als gevaarlijk en strijdig met het landsbelang. Zfj im mers is gekant tegen de vele vormen van samengaan tussen de landen van de vrije wereld, een samengaan dat als gevolg van de communistische dreiging een noodzaak ls geworden. Ook schonk spreker aandacht aan de door de regering gevolgde loon- en prijspolitiek en in dit verband deelde hij mede, dat naar zijn overtuiging de belastingverlaging per 1 juli aanstaande, ondanks de grote spanningen, o.m. op economisch gebied, doorgang zal vin den. Voorts betrok hij de kwestie Nieuw- Guinea ln zijn beperking. De belofte aan de Papoea's gedaan dient te wor den nagekomen. Of die belofte inder tijd is gedaan aan wetenschappelijk en/of politiek onmondifien of niet, het is een belofte, die aan mensen werd ge daan en daar zijn wij aan gehouden. De prijzenstop in sommige bran ches heeft tal van middenstanders in een moeilijk parket gebracht, zo zei de heer Van der Mei. Mochten er in Voorschoten zijn, die als gevolg daar van de zaak financieel niet sluitend meer kunnen krijgen, dan mogen zij zich tot hem wenden. Hij zegde toe in daartoe geëigende gevallen per soonlijk bij de minister van econo mische zaken te willen bemiddelen. De heer Dirksen trekt zich terug Het gemeenteraadslid M. Dirksen (prot.-chr.), die kandidaat was bij de komende gemeenteraadsverkiezing, heeft zich op grond van een medisch advies genoodzaakt gezien zijn kandidatuur ter beschikking te stellen. De protestants- christelijke kandidaten, wier namen op de lijst staan vermeld onder die van de heer Dirksen schuiven hierdoor een plaats op. De laatste plaats wordt thans ingenomen door de heer C. Mechelse, wiens naam inmiddels aan de lijst is toegevoegd. Ouderavond De talrijke aanwezigen in het Cultu reel Centrum, waar de ouderavond van de ds. Fortgensschool werd gehouden, vormden geenzins een onderstreping van de veel gehoorde bewering, dat de ouders van tegenwoordig geen voldoen de belangstelling vor het wel en wee van hun schoolgaande kinderen aan den dag ieggen. De zaal was namelijk geheel ge vuld en dat was een prettige omstandig heid voor hen, die het programma van die avond met zoveel zorg hebben sa mengesteld. Een der hoogtepunten was het door Jan Wit geschreven zangspel voor kinderen: „De droom van Nebukad- nezar", dat werd uitgevoerd door leer lingen van de 4e en 5e klas. Het stuk bleek goed te zijn ingestudeerd, details waren niet verwaarloosd en het oogst te terecht veel lof. Het fluit-ensemble deed het eveneens aardig. Het bracht „Air" van Joseph de Boismortier, „Menuet" (solist Ronald Korenhof) van dezelfde componist. „Bicinium" en „Klokkencanon" van Thomas Stolzer. Leerlingen van de zesde klas voerden op verdienstelijke wijze het toneelstuk je „Het sprookje van de naamloze bloem" op. Zang en voordrachten (on der meer het aloude „Boerke Naes' zorgden voor de nodige afwisseling in het programma, dat gemeten naar dc re acties van de aanwezigen, zeer geslaagd mag heten. Botsing Op de Dobbeweg ontstond gistermor in een botsing, doordat de bestuurder m een personenauto bij het inslaan van m inrit geen voorrang verleende aan :n bestelwagen. Er was materiële schade. Opbrengst collecten De opbrengst van de te Voorschoten gehouden Simavi-collecte bedroeg ƒ849. De opbrenst van de collecte ten bate ui Herwonnen Levenskracht ƒ484,32. Burgeravond De eerstvolgende burgeravond zal wor den gehouden dinsdag 8 mei in het Cul tureel Centrum. Tot het bijwonen van deze avond zullen worden uitgenodigd degenen die zich tc Voorschoten vestig den in de maanden oktober 1961 tot en met februari 1902. Oecumene Op de woensdagavond 18 april te hou den ledenvergadering van de afdeling de Christenvrouwenbond zal ds. Sa- raber. hervormd predikant, spreken over het onderwerp „Oecumene".

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7