m OBELISK EEH F [TC SANA- TOGEN helpt! t- Een kanttekening Opvangcentrum in Velp voor ex-priesters Supralux Gesprek over bisschop als opvolger apostelen VOO» Een woord voor vandaag Dr. De Kort juicht visie van mr. Biesheuvel toe togen Verschillen traditioneel a.r.-c.h. zijn gefundeerd HOUDT UW HAM JONG poLY-coLogr^ KLEURSHAMPOO THUIS ZELF DOEK MEER GELD NAAR HET BUITENLAND OOK ln Januari bleek het niet mogelijk te zijn om de industriële produktie een sport hoger op de ladder te krijgen dan in januari 1961. Optimisten stellen weliswaar steeds weer in het vooruitzicht, dat de produktie groter zal worden, maar van mei 1961 tot en met januari 1962 is dat er nog niet van gekomen. Toch wordt het hoog tijd, dat er meer wordt voortgebracht. Want dan alleen kunnen wij ongestraft onze consumptie en onze investerinren in de bedriiven opvoeren. Dank zij de hogere inkomens en de grote winsten worden de bestedingen! regelmatig groter. Zo bleek uit cijfers die deze week werden bekend gemaakt, dat de totale investeringen (in woningen, gebouwen, weg- en waterbouw kundige werken, vervoermiddelen en machines) in 1961 7 groter waren dan in 1960. En van onze gezamenlijke consumptie weten wij, dat zij In 1961 ongeveer 5 hoger was dan een jaar er voor. De stijging van de produktie met ruwweg 2 steekt hier maar armzalig tegen af. De gevolgen zijn dan ook niet uitgebleven. De invoer, vooral van consumptie- en investeringsgoederen, is sterk opgelopen. Veel sterker dan de uitvoer. Die uitvoer werd niet alleen gehandicapt door de revaluatie, die onze pro- dokten voor het buitenland duurder maakte, maar ook door de gehandhaafde produktie: door de grotere bestedingen in eigen land bleef er voor de export minder beschikbaar dan wel wenselijk was. Het resultaat was, dat wij in 1961 tweemaal zoveel moesten bijpassen als in 1960. Om het met zakelijke cijfers te zeggen: in 1960 was onze invoer ƒ642 miljoen groter dan onze uitvoer; in 1961 was het verschil aangegroeid tot 1296 miljoen. Wij leven in Nederland in de gelukkige omstandigheid, dat wij langs andere weg zoveel geld ontvangen, dat wij het tekort bij ons handelsverkeer hier gemakkelijk mee kunnen bestrijden. Onze scheepvaart bijvoorbeeld brengt buitenlands geld in het laatje. En dat doen ook onze banken en onze ver zekeringsmaatschappijen. Zelfs het reizigersverkeer brengt meer op dan dat bet kost, iets waar wij vóór de oorlog niet aan hoefden te denken. Bij elkaar leverde dit zogenaamde dienstenverkeer in 1961 na aftrek van onze uit gaven niet minder dan 1392 miljoen op. Op zichzelf was dit dus al voldoende om het tekort bij het handelsverkeer te betalen. Wij hebben in Nederland echter méér pijlen op onze boog. In de loop van vele jaren is veel kapitaal gespaard in ons land. Een deel hiervan is uitgeleend aan buitenlanders, terwijl ook geld in buitenlandse fabrieken, cultuurmaatschappijen en handelsondernemingen is gestoken. Elk jaar werpt dit naar het buitenland gevloeide kapitaal vruchten af in de vorm van renten en dividenden. Inderdaad, wij moeten ook rente en dividend betalen voor geleend geld, maar er blijft toch een saldo over, dat naar ons land stroomt. In 1961 was dat niet minder dan 631 miljoen. Maken wij nu de balans op, dan blijkt vorig Jaar een overschot aan buiten lands geld opgeleverd te hebben van 727 miljoen. Dat valt dus nog wel mee, hoewel wij er eerlijkheidshalve bij moeten zeggen, dat het overschot in 1960 liefst 1308 miljoen bedroeg. Ook al is het overschot in 1961 teruggelopen en dat door het sterk oplopen van de invoer het ligt toch nog boven de grens die de autoriteiten als minimum aanhouden, te weten 600 miljoen. Hoogstens kunnen wij zeggen, dat er door de sterke daling van dit overschot een rood licht is gaan branden. Wij hebben zoeven al gezegd, dat er vroeger aan het buitenland veel geld werd geleend, welk geld jaarlijks rente en dividend geeft. Niet alleen vroeger werd geleend, dat gebeurt nog altijd. Ook vorig jaar is er een stroom geld ln het buitenland uitgezet, terwijl omgekeerd bet buitenland weer geld in ons land uitzette. Kapitaal stroomt op deze wijze regelmatig heen en weer, maar de resultante van deze krachten is toch, dat er meer weggaat dan er binnen komt. Het gaat hier om zeer grote bedragen. In 1960 ging er netto dus na aftrek van wat er ons land binnen kwam 310 miljoen onze grens over, maar in 1961 was dit niet minder dan 1056 miljoen. DH is hoewel dat er oppervlakkig wel op lijkt geen betaling waar wij armer door zijn geworden. Het is óf naar het buitenland gegaan om voorheen aangegane schulden af te betalen öf om het uit te lenen óf om dit in onder nemingen te steken. Wat wij dus verleden Jaar hebben uitgeleend of hebben geïnvesteerd, kan dit Jaar maar zeker volgende jaren alweer rente en divi dend opleveren. Als er dus kapitaal naar het buitenland vloeit, moeten wij dit helemaal niet dramatisch opvatten. Om nu de cijfers nog even af te ronden. Er ging vorig Jaar ƒ1056 miljoen aan kapitaal naar den vreemde maar wij ontvingen als overschot van het dienstenverkeer en de kapitaalopbrengsten 727 miljoen. Per saldo raakten wij verleden Jaar dus 329 miljoen kwijt. En daarom zeggen wij, dat de Nederlandse betalingsbalans want daarover hebben wij het steeds gehad in 1961 een tekort van 329 miljoen heeft opgeleverd. Al heeft ons het uitlenen van geld aan het buitenland in wezen niet armer gemaakt, een feit is natuurlijk wel, dat elke betaling aan het buitenland met vreemd geld (buitenlandse deviezen) betaald moet worden. Een feit is der halve ook, dat onze deviezenvoorraad hierdoor is gedaald. En dit is dan de keerzijde van de medaille. Anders gezegd: economisch gezien behoeft een tekort op de betalingsbalans geen verzwakking van onze economische positie te betekenen, monetair be keken kan het wegvloeien van geld onze deviezenvoorraad op een gegeven ogenblik teveel aantasten. En hiermee komen wij weer terug bij het gevaar van een teveel aan beste- dingen ten opzichte van de eigen produktie. Dit leidt automatisch tot een stijging van de Invoer, terwijl de uitvoer te weinig mogelijkheden overhoudt. uigkracht op onze deviezenvoorraad kan wij zeggen niet moet (Van een onzer verslaggevers) Op 1 mei wordt te Velp bij Arn hem een opvangcentrum voor ex- priesters geopend, dat onder de naam „Europees ex-priesterre- fugium De Wartburg" in zijn be doeling al voor zichzelf spreekt. Het huis is aangekocht en wordt' geëxploiteerd door de stichting „In De Rechte Straat". De ex- priester ds. H. J. Hegger te Kor- tenhoef, zal ziah in De Wartburg vestigen als leider van het werk. Het gebouw zelf dat al diverse bestem mingen heeft gehad, springt er door zijn namaak-renaissance onmiddellijk uit in de villawijk van Velp. Men zou dit als symbool kunnen beschouwen van het unieke van dit werk. Want in Europa bestaat nergens een dergelijk opvang centrum. Wèl in Amerika: daar heeft men ei zelfs twee. óók onder leiding van voor malige priesters. En toch bestaat er ir Europa grote behoefte aan een instel- Initiatief „In de rechte straat Schatting Dr. Hegger somde op hoeveel pries ters de laatste jaren uit de r.k. kerk getreden zijn. In Frankrijk 1700, in Italië naar schatting zelfs 5000, in Ne derland volgens mededeling van kar dinaal Alfrink 180. De redenen voor die uittreding jer verschillend. In Italië is het vooral de doodarme geestelijkheid in het zuiden die de kerk de rug toekeert. De tegen stelling tussen die welhaast verpauper de geestelijkheid en de in luxe levende prelaten te Rome blijkt voor menige priester een beletsel te zijn om in zijn geestelijk ambt te volharden. Bij vele anderen vormt het celibaat ;n hinderpaal. En dan is er een grote groep kloosterlingen soms van h twaalfde jaar al ingekapseld in het isoleerde orde-leven die door een jeugi idealisme een te grote binding aanva. hebben en die deze later niet kunnen dragen. Het is er dus verre van, dat uitge treden priesters meteen overstappen naar de reformatorische kerken. Dat zijn slechts uitzonderingen. En nog minder is het getal van hen, die pre dikant worden. (In Nederland slechts negen van de honderdtachtig. Frankrijk sloten maar zestig vai zeventienhonderd priesters zich bij reformatorische kerk aan). Wereldvreemd verf en lak Raadsleden tegen gift nationaal geschenk (Van correspondent) De raadsfractie van de S.G.P. in Ar- nemuiden. bestaande uit de heren J. L. Joosse en J. van Beken, heeft zich in de raadsvergadering om principiële re denen tegen het voorstel van B. en W. verklaard om een 'bedrag van tweehon derd gulden te bestemmen tionaal geschenk ter gi het 25-jarig huwelijksfe r het i geschenk ter gelegenheid van _arif huwelijksfeest van konin gin* Juliana en prins Bemhard. vilden, zo verklaarde bur- derd gulden een duidelijke geste stel len tegenover het jeugdcentrum, dat de Koningin en de Prins met een deel van de opbrengst der nationale actie op het grondgebied van Amemuiden willen re aliseren. De heer Josse verklaarde zich op principiële gronden tegen het recreatie plan. waarin het jeugdcentrum een plaats zal krijgen. De SG. P-fractie zou wel achter het voorstel staan, indien het geld voor een ander doel bestemd zou zijn. zo zei hij. Ten slotte werd het voorstel aangenomen met vijf tegen twee 6temmen. Algemene vergadering Unie School met de Bijbel De 83e algemene vergadering van de Unie ..Een school met den Bijbel" zal dinsdag 24 april a.s. in K. en W. te Utreaht worden gehouden. In de morgen- vergadering zal de voorzitter, prof. dr. K. Dijk de openingsrede houden die tevens zijn afscheidsrede zal zijn. De morgenvergadering is gewijd aan huis houdelijke zaken. In de vacature van prof. dr. K. Dijk zijn kandidaat gesteld voor voorzitter de Haagse Geref. predi kanten dr. B. Rietveld van West en ds. S. Welbedacht van Oost De heer A. Gaasbeek is niet herkiesbaar en in zijn vacature zijn kandidaat gebeld de heren A. Beversluis te Ede en S. Oosterhaven te Doetinchem. In de middagvergadering val prof. dr J. Waterink. rustend hoog leraar te Amsterdam, refereren oven Christeli.ike school als paedagogisch probleem Aan het einde van de ver gadering zal prof. Dijk afscheid nemen. Concilie-congres in Nijmegen Op de tweede dag van het con-1 ''cl® gres over conciliethemata in Nij megen, heeft prof. drs. J. A. M. We term an het onderwerp „epis copaat en primaat" ingeleid. Hij stelde, dat een exegetische aanpak van dit thema voor alles de juiste wijze van omgaan met de Bijbel ten aanzien van de bestaande vra gen zal moeten doorlichten. Daar naast is een zorgzaam voeling hou den nodig met wat werkelijk in het kerkelijk belijden wordt be doeld met het college der bisschop pen als opvolger van het apostel college en de plaats daarbinnen van het centrum der eenheid. onverenigbaar is met de wezenlijke ge lijkheid van de bisschoppen. De tradi tionele orthodoxe theologie schrijft het hoogste gezag in de kerk toe aan het oecumenisch concilie van de bisschop pen. Naast dit collectieve primaat kent men de historische vormen van pri maatsopvatting. zoals het patriarchale systeem en het regionaal-beperkte pri- Prof. dr. to geven i A. Kruithof heeft in de Het is de vraag, of het gaat om een stuk historische reconstructie of dat veeleer een type exegese nodig is, waar bij de benadering langs de weg der fi lologie en der historische tekstaandui- drng toch slechts een voorstadium blijft Komt dan de klemtoon te liggen op een positief gebod des Heren, waarnaar men de kerkstructuur nu eenmaal moet rich ten, of veeleer op een mede ^ioor de omgang met de Schrift doorlichten van wat tot de innerlijke struktuur behoort van het kerk-zijn? Op deze vraagstel ling spitste prof. Weterman zijn inlei ding toe. mede als poging om de im passe te boven te komen waartoe een al te vanzelfsprekende oppositie van rooms-katholieke en reformatorische kerkorde, volgens hem. oecumenisch moet leiden. Gistermiddag sprak dr. J. G. A. M. Remmers over Episcopaat-primaat in de beschouwingswijze van de oosterse orthodoxie". Het is een fundamenteel gegeven in de orthodoxe ecclesiologie, dat de kerk als gemeenschap der gelovigen door Christus is gevestigd op het college der bisschoppen. In de lokale kerk is deze bisschop de centrale figuur en het be hoort tevens tot het wezen van het bis schopsambt, dat daardoor de gemeen schap met de andere lokale kerken wordt verwezenlijkt. ÉLKE DAG3 maanden langheeft Iedereen die een nieuwe fleti koopt, de kans die fiets cadeau te krijgen. Vraag er meer over aan uw fietsen handelaar. voor het christelijk geloof verloren gegaan, omdat zij niet werden opge vangen. Daarvan heeft ds. Hegger veel bewijzen. Men weet in de protestantse kerken doorgaans niet hoe volkomen verlaten en wereldvreemd een priester is, al thans wanneer hij als ordegeestelijke het kloosterleven gewend was. geld, kleding en voedsel werden hem naar behoefte verstrekt. In het maatschappe lijk leven kwam hij praktisch niet. Volkomen hulpeloos is zo iemand als de kloosterpoort achter hem wordt dichtgeslagen. Valt hij dan nog in han den van predikanten of kerken, die hem slechts willen helpen als hij zich bij de desbetreffende kerk aansluit terwijl hij nog allerminst aan een nieuwe ge- loofsbeslissing toe is dan ligt het voor de hand, dat dergelijke ex-priesters fei telijk in een niemandsland terechtko- Het kant. hij zal niemand in de richting van de gereformeerde kerken dringen. Zijn werk bestaat hieruit dat hij de uitgetredene voor korte tijd een stoffe lijk en geestelijk onderdak verschaft. De ex-priester kan zich oriënteren, wordt even verder geholpen maar moet dan zijn eigen weg gaanook al zou die weg opnieuw leiden naar de r.k.kerk ..Wij beschouwen het als een daad van naastenliefde om dit werk te doen", zei ds. Hegger. zo nodig kunnen ook ex- r.k.leken worden geholpen, maar als re gel zijn deze op geen stukken na zo hulpbehoevend als ex-priesters inzonder heid ex-kloosterlingen. Offer vaardigheid Vraagt men hoe dit werk financieel wordt gedragen, dan wijst de penning meester, de heer Plantinga te Meppel op de grote offervaardigheid van vele reformatorische christenen voor deze ar beid. In 1961 gaf men 18.000.- uit aan ..priesterhulp", alles door giften gedekt. De heer Plantinga geloofde dat het Dat klinkt wel I.C.C.C.-achtig, toen hij voorlezing deed van de giro- stortingen uit de laatste dagen bleek dat inzonderheid uit de christelijk ge reformeerde kerken die bij de I.C.C. C. zijn aangesloten veel geld was binnengekomen. Hetgeen te sympathie ker stemt als men weet dat. zover ons bekend, nimmer een ex-priester christe- lijk-gereformeerd geworden is. Wel vindt men er thans een vrijgemaakte onder. Behalve als refugium dient De Wart burg als centraal adres van het blad „In De Rechte Straat". In 1959 had men maar tweehonderd abonnees, thans zijn het er dertienduizend Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen te Ronse (BelgiëH. Fa- ïr. vic. te Delft, die bedankte voor Kielwindeweer; te 's-Gravenhage (wijk- gem. 20: A. van Es te Hengelo-O; te Bennekom Over.: J. P. van Roon te Ermelo. Bedankt voor Nederhemert: R. Steur te Doornspijk: voor Arnemu.den: E. J. Schimmel te Oud-Beijerland; voor Ol- debroek L. Kievit te Putten: voor Tho- len en Nieuwerkei'k a. d. IJssel: P. J. Bos te Sprang. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Zuidbroek-Harkstede: J. L. Bel, kand. te Den Helder. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJG.) Examen: De classis Hardenburg heeft praep. geëx. en beroepbaar verklaard J. Slotman, kand. te Kampen, woon achtig A 100 te Heemstede. EV. LUTH. KERK Bedankt voor Monnikendam-Edam: W. F. te Rouwelaar te Middelburg-Vlis- singen. UNIE VAN BA PT. GEM Beroepen te Hoogeveen: S. J. Zijlstra te Eindhoven. De muziekvereniging Kunst Na Ar beid te Sprang Capelle houdt dinsdag 17 april 's avonds om kwart over acht een contactbijeenkomst voor haar leden in de zaal van mevrouw Cové-van der Haart te Capelle. Pantomime- en mimeenrsus op Oud-Poelgeest In de week na Pasen zal op het vor mingscentrum Oud-Poelgeest een panto mime- en mimecursus gehouden wor den voor hen, die met deze vorm van expressie kennis willen maken. Jan Bronk, directeur van de Stichting Ne derlandse Pantomime zal zijn medewer king aan deze cursus verlenen. Rotterdammer-alle - 10 pt cursief 23.4 - mach. 22 - 1732 En hij het kruis van Jezus stonden zijn moeder en de zuster zijner moederMaria van Klopas en Maria van Magdala (Johannes 19 25). Twee dingen zijn zeker: hun hart zal gebroken zijn geweest van verdriet maar daarnaast zal het tot het laatst hebben geleefd in de hoop, dat God zou in grijpen. De soldaten en de opgewonden menigte riepen spot tend: Als Gij waarlijk Gods Zoon zijt kom dan af van het kruis, en zij geloofden niet dat dit mogelijk zou kunnen zijn, zij lasterden in hun ongeloof. Maar die de Heer lief hadden wisten dat bij God alles mogelijk is. En juist daarom die vertwijfeling, en die hoop. De vraag: waarom?, de vraag van de mens in alle eeuwen, moet als een gebed tot God zijn opgezonden. Zijn moeder en de zuster zijner moeder zij hebben niet begrepen, dat', zoals eens is gezegd, de Heer niet van het kruis afkwam omdat de liefde Gods voor de mens groter en sterker is, dan de nagels, waarmee Jezus aan het hout was geslagen. Dr. Tilanus is gereserveerd Dr. W. L. P. M. de Kort, voor zitter van de Tweede Kamer fractie van de k.v.p.-fractie, heeft gisteren zeer instemmend gere ageerd op de denkbeelden die de a.r.-afgevaardigde mr. B. Biesheuvel deze week heeft geuit over samenwerking van de k.v.p., de a.r. en de c.h.u. Het beproefde versterkingsmiddel ook bij Lusteloosheid Zenuwslapte Ouderdomszwakte Gauw vatbaar zijn Uit de krachten groeien Steeds maar moe zijn. Slapte na operatie Mr. C. Boertien aan V.U. gepromoveerd (Van onze parlementsredactie) De bezwaren van ohristelijk- historische zijde tegen een samen gaan met de Antirevolutionaire Partij zijn meer traditioneel dan principieel gefundeerd. Aldus luidt een van de stellingen, die mr. C. Boertien heeft gevoegd bij het proefschrift, op grond waar van hij vanmiddag aan de Vrije Universiteit de graad van doctor in de rechtsgeleerdheid heeft ver kregen. Mr. Boertien, werkzaam bij Philips in Eindhoven, is vice-voorzitter van de Nationale Organisatie van Antirevoluti onaire Jongerenstudieclubs. Hij wijdde zijn proefschrift aan „De civielrech telijke aansprakelijkheid van de open bare accountant naar Engels en Ne derlands recht." Zijn politieke achter grond spreekt ook uit een andere stel ling van politieke strekking, namelijk groot belang is, dat de kiesvereniging gen meer aan thans het geval is plicht terzake van de oprichting Arjcs-clubs nakomen en het werk deze clubs steunen. Ter discussie onder zijn chr. geref. geloofsgenoten de heer Boertien Is lid van de Chr. Geref. Kerken ls bedoeld de stelling, waarin de pro movendus betoogt, dat het aanbeve ling verdient, de vrouwelijke belij dende leden van de Christelijke Ge reformeerde Kerken het actief kies recht te verlenen. Wat het onderwerp van het proef schrift zelf betreft, mr. Boertien is van mening, dat de verschillen in aanspra kelijkheid van de Engelse en van de Neaerlandse accountant voor een deel ;jn te verklaren uit verschillen in de accountantsfunctie. Voor een ander deel vloeien zij voort uit verschillen in rechtsstelsel. De preventieve werking van de ci vielrechtelijke aansprakelijkheid van de accountant is te verwaarlozen tegeno- ver de bescherming, die een deugdelij ke opleiding en door effectief tuchtrech telijk toezicht gehandhaafde beroeps- voorschriften bieden. Promotor was prof. mr. W. F. de Gaay Fortman. Moeilijkheden met studenten in Portugal De Portugese regering heeft bekendge- maakt, dat de besturen van de Portugese studentenorganisaties zijn geschorst. Voorts zijn alle „onwettige handelingen" van de studentenorganisaties verboden. In de desbetreffende officiële verkla ring wordt gezegd, dat de regering geen enkele voorwaarde zal aanvaarden voor een beëindiging van de „academische rouw" door de studenten. Deze „acade mische rouw" is in feite een staking, doch deze is in Portugal verboden. „De betrokken studenten moeten zelf uitma ken of zij, in hun eigen belang en dat van het land, hun studie zullen hervat ten". aldus de bekendmaking. De verklaring werd uitgegeven, nadat de studenten van de universiteit van Lissabon donderdag hadden meegedeeld weer „academische rouw" te zullen aan nemen. Als reden hiervoor werd opge geven, dat vertegenwoordigers van de studenten er niet in waren geslaagd de minister van onderwijs, dr. Lopes de Almeida, te spreken te krijgen. De „academische rouw" was oorspron kelijk uitgevaardigd omdat het ministe rie van onderwijs de studenten verleden maand had verboden hun,studentendag" te vieren. Als reden hiervoor was opge geven, dat de voorgenomen viering door gezagsondermijnende elementen voor de bevordering van him doeleinden zou worden gebruikt. Bij K.B. is met ingang van 1 septem ber benoemd tot gewoon hoogleraar in de afdeling der algemene wetenschap en aan de Technische Hogeschool te ündhoven om onderwijs te geven in de bedrijfseconomie ir. W. Monhemius, thans hoofd van de sectie planning, voorraadbeheer en operations research van de afdeling technische efficiency en organisatie van de nv. Philips' gloei lampenfabrieken in Eindhoven. Ds. Smit gaat met emeritaat De Geref. predikanten ds, H. Smit te Alteveer en dr. P. v. d- Spek van 's-Gravenhage-Zuid, igaan met emeritaat. Ds. Smit werd in 1892 geboren en kwam eerst op gevorderde leeftijd in het ambt, dat hij in febr. 1927 te Rottevalle aan vaardde. Op 25 februari 1948 deed hij intrede te Alteveer. Dr. v. d. Spek, die in 1896 te Rotterdam geboren werd, aanvaardde zijn ambt in okt. 1923 te Spijkenisse, vertrok in 1926 naar Soera- baja en kwam in sept. 1932 in de pas geïnstitueerde kerk van Den Haag-Zuid. Bij prof. dr. F. W. Grosheide promo veerde hij in 1942 tot doctor in de theologie. Dr. H. W. Tilanus, voorzitter van de C.H.U.-kamerfractie, gelooft ech ter dat de heer Biesheuvel te ver gaat, als hij denkt dat de op glch- zelf nuttige samenwerking van K.V.P., A.R. en C.H.U.-afgevaardig den in Europees verband doorgetrok ken kan worden naar de nationale politiek. Dr. De Kort verklaarde, dat hij met belangstelling en instemming kennis had genomen van de verklaring van mr. BiesheuveL Waar het mogelijk is ge bleken op Europees vlak gezamenlijke politieke desiderata te vinden, aldus de K.V.P.-fractieleider, moet dan ook mogelijk zijn op nationaal niveau. De grote moeilijkheid voor toenadering tussen de drie christen-democratische partijen achtte dr. De Kort dat de A.R. en C.H.U. vooraf elkaar zouden moeten vinden. Het zoeken van geza menlijke programmapunten, Dr. Tilanus gaf toe, dat de christe lijke samenwerking op Europees niveau zijn weerslag op de nationale politiek zou hebben. Maar gezien de typisch Nederlandse verhoudingen geloofde hij niet. dat een gemeenschappelijk chris telijk partijprogram in Nederland haal baar zou zijn. Het Nederlands publiek is kerkelijk bijzonder gevoelig en dit werkt door op het politieke vlak. Als voorbeeld hiervan noemde dr. Tilanus het feit, dat de afscheiding uit de Gereformeerde Kerken van de vrij- gemaakten onder artikel 31 haar weer slag op het politieke vlak heeft gevon den in het Gereformeerd Politiek Ver bond, dat in 1963 met een eigen lijst wil uitkomen. Dr. Tilanus merkte ten aanzien van de positie der Europese christen-demo craten voorts nog op dat men in Enge land, Noorwegen en Denemarken die vermoedelijk tot de E.E.G. zullen toetreden geen confessionele partijen kent. Mr. Biesheuvel heeft nog eens her haald dat de drie partijen er in ieder geval goed aan zouden doen als ze pro beerden hun afzonderlijke verkiezings programma's op elkaar af te stemmen waar dat mogelijk is. Voor de Europe se onderdelen van die programma's zou dat volgens hem zonder veel moei te verwezenlijkt kunnen worden. Prof. dr. N. C. A. Perquin is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren van de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het geven van onder wijs in de pedagogiek en pedagogische psychologie -aarsopleid: Curatoren van de R.K. Universiteit te Nijmegen hebben dr. A. H. M. Levelt te Fresnes (Frankrijk) benoemd tot ge woon hoogleraar in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschappen voor het geven van onderwijs in de wiskun de. ZAKDOEKEN op alle punten beter! TC anc#»lT»r\r*rlcr»liar» irnor verlossend handelen van God vinden JYdnSeiDOOQSCIiap \OOr wij in de Bijbel beschreven en wel op Amsterdammers De Kanselboodschap die op de pers conferentie van de werkgroep „Een goed woord voor Amsterdam" slechts even ter sprake kwam is zondag in de ker ken voorgelezen. In deze kanselbood schap wordt het volgende gezegd. Wij leven in een tijd waarin elk houvast schijnt weggevallen te zijn. Veel ernsti ge pogingen om de samenleving van mensen en volken onderling op hoger peil te brengen lopen op niets uit. In geloof erkennen wij hierin de toelating van God om ons te doen zoeken en vinden de weg naar Hem die de enige werkelijke vastheid is. In de geschiedenis deT mensheid heeft ij in verschillende tijdsomstandighe- ;n in woord en daad ingegrepen. Dit wijze welke Hij zelf heeft 1 In dat Boek heeft God iets te zeggen tot mensen van alle tijden: ook tot ons NU. Om de bewoners van de stad Am sterdam hierop te wijzen zal er in de komende dagen een boekje worden aan geboden getiteld: „Waarom de Bijbel". Mogen velen door het lezen daarvan er toe komen met ernst te luisteren naar de Boodschap van de Bijbel voor onze tijd en zo in contact treden met God en hun Verlosser Jezus Christus tot Heil van hen zelf en tegelijk tot het beleven van de zo zeer verlangde eenheid der Christenen rondom de Heer. Van ons allen wordt gevraagd te bid den opdat God Zijn bijstand moge ver lenen aan en Zijn zegen moge schenken dit gemeenschappelijk pogen van Christenen uit vrijwel alle kerken van onze stad Amsterdam. Eindhoven zijn inaugurele primaat dat de rooms-kaïholleke kerk aan de bisschop van Rome als opvolger van Petrus toekent, volgens dr. Rem- redê gehouden. Prof. Kruithof is benoemd mers, afgewezen. De orthodoxe kritiek HPHRPjUPÜÜ _.l tot gewoon hoogleraar in de afdeling der heeft vooral betrekking op de aard van 1957 werd hij benoemd tot wetenschap- algemene wetenschappen oen onderwijs Petrus' opvolging. Volgens orthodoxe pelijk hoofdambtenaar aan de rijksuni- i ln de technische natuurkunde, opvattingen sljn -* 1 Benoemingen Mej. dr. E. P. Steyn Parvé is noemd tot gewoon hoogleraar voor fysiologische chemie in de faculteit der geneeskunde aan de Rijksuniversiteit Utrecht. Mej. Steyn Parvé is sinds 1948 werkzaam aan het laboratorium fysiologische chemie te Utrecht, doorliep de wetenschappelijke rangen en werd in 1960 lector (voor het geven van onderwijs in de toepassing van iso topen in de fysiologische en pathologi sche chemie). Dr. J. J. Louet Feisser is benoemd tot lector in de faculteit der letteren aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het geven van onderwijs de inleiding to'. de wijsbegeerte. i alle bisschoppen ex of-i versiteit te Utrecht. wèg die eerste grijze haartjes gewoon thuis uw haar wassen nieuwe glans in uw eigen haarkleur öf modieuze spoeling naar keuze zelf doen zonder tijd verlies Doe het thuis - doe het zélf!

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2