Uitvoering van Lucas-Passion in Noord wijk een zeldzame traditie Zuster De Geus (Leiderdorp) ter ruste gelegd Huis ter Duin driekwart eeuw trekpleister van Noordwijk Sportraad Noordwijk wil een overdekt zwembad NIEUWE LEIDSCHE COURANT 15 VRIJDAG 13 APRIL 1962 Johan Admiraal de initiatiefnemer Modelopvoering van de opera Der Rosenkavelier TT7AT ER al niet van zilver kan zijnDeze keer is het niét een 'diri- gent of een andere muzikant, over wie we, vanwege zijn kwart eeuw-lange trouwe dienst, te vertellen hebben, maar een uitvoering. Natuurlijk hebben hier volhardende mensen mee te maken; zonder hen zou een dergelijk jubileum ondenkbaar zijn. De uitvoering, die het, tot zilver wordens toe, heeft uitgehouden, is die van de Lucas-Passion, en de mensen, die dat mogelijk maakten, zijn de Noordwijkse dirigent en zijn schare medewerkers. Eerst moet een mogelijk misverstand worden voorkomen. De uitvoering van de passiemuziek op tekst van het Lucas- evangélie, onder de genoemde leiding, is als zodanig aan.de vijfentwintig toe, niet echter de Noordwijkse, die op dinsdag zeventien april a.s. voor de negentiende keer in de Grote Kerk van Noordwijk-Binnen zal klin ken. In Rijswijk en Oegstgeest gebeurde dat één, in Katwijk aan Zee vier maal. bestaat uit voor één gelegenheid bijeen gekomen muzikanten, die, ondanks de Johan Admiraal is er in 1943 mee be gonnen. Hij was in die tijd lid vai Leidse „Sursum Corda", door de Bach- kenner Anton van der Horst geleid. On der diens invloed ging Admiraal op zoek naar nieuwe, weinig of niet uitgevoerde muziek voor zijn amateurs-orkesten, die hij toen al dirigeerde. Admiraal vond in een catalogus de Lucas-Passion vermeld. Hij had het ook best met de Matthaus- of Johannes-Passion aangedurfd, maar hiervoor zou niets minder dan een be roepsorkest nodig zijn en dat betekende een financiële versperring, die zelfs de zakelijk-idealistische Admiraal niet bij machte was, op te ruimen. Het aantrek kelijke van de Lucas-Passion was daar tegenover niet alleen de ongebruikelijk heid, doch ook, en vooral, de lokkende kans, nu eens een hoogstaand, niet te moeilijk werk met uitsluitend amateurs tot uitvoering te brengen. Uniek De deelneming van alleen-i teurs betekende een uniek verschijnsel ir het concertleven. Dank zij wijd versprei de relaties, kon Admiraal zijn orkestle den uit Noordwijk en verre omgeving, zelfs uit Rotterdam betrekken. Al ever. merkwaardig is, dat dit gezelschap tel. kens weer uiteenvalt. Vijf weken vóór de uitvoering komen de leden in Den Haag bij elkaar om onder Admiraals directie de orkest-partijen door te i men. Aan deze omstandigheid danken hun naam Haags Orkest" Voorzover het NOORDWIJ KERHOUT Bloembollencultuur prees gladiolenkenner In (hotel Van der Geest had woensdag avond de ledenvergadering der afdeling van de Kon. Alg. Ver. voor Bloemlbollen- cultuur plaats, die in hoofdzaak gewijd aan de behandeling van de be schrijvingsbrief voor de 333e algemene vergadering, die a.s. maandagavond ir Haarlem wordt gehouden In zijn openingswoord waagde de voor zitter C. Th. de Groot zidh aan de voor spelling, dat het komende teeltjaar gun stig zal verlopen. Alle tekenen wijzen ir die richting, aldus de voorzitter. Over het geheel genomen valt de schade de gewassen door deze lange winter nog wel mee en de verkooprognoses zijn gunstig. Hij adviseerde de leden niet te gekken op nog hogere prijzen in de toe komst maar een redelijk bod te aanvaar- Wat de deelneming van de afdeling aan het bloemencorso betreft, is het be stuur van plan in de najaarsvergadering met voorstelen te komen. Het verheugde de voorzitter De Groot de leden te bunnen mededelen, dat een jong lid van de afdeling, de jonge com missionair C. Th. van Veen uit de Zee straat, in een gl ad i o lenh erkenn ings- wedstrijd van de Ned. Gladiolenvereni- ging, een eerste prijs heeft weten te behalen. Het lukte hem zonder vooraf gaande bezichtiging 95 van de 100 soor ten juist te klasseren. Namens de afdeling Noordwijkerhout kreeg de heer Van Veen een extra prijs voor zijn bijzondere orestatie. De behandeling van de beschrijvings brief leverde weinig stof tot discussie. Het voorstel van de afdeling Anna Paulowna om, indien dit jaar tot uit breiding van teeltredht wordt besloten, deze uitbreiding toe te kennen aan die aangeslotenen, die de hun toekomende uitbreiding ook zelf benutten, werd met grote grote meerderheid verworpen. Op de algemene vergadering zal tij dens de rondvraag worden geïnformeerd of door de Vereniging nog iets gedaan zal worden ter gelegenheid van de grote vaktentoonsteling in Hamburg. Tot af gevaardigden naar Haarlc n werden aan gewezen de heren -T Jonkheer en C. A. van Paridon. weinige contacten, toch volkomen op el kaar ingespeeld zijn geraakt en de on derhavige partituur zeer goed kennen, is dit ensemble met geen enkel ander te vergelijken. Wel zijn alle spelers lid var allerlei amateur-orkesten. Intussen veranderde de samenstel ling; er was een, zij het beperkt, ko men en gaan, met dien verstande, dat de komende de gaande in aantal nog altijd overtroffen, zodat „Haags Orkest" steeds groter wordt. Een trouwe kern bleef- Hiervan heb ben één alt-violist en de clavecimbeh- bespeler, zonder onderbrekinng, alle uitvoeringen meegedaan. Om de hoofden van deze twee heren straalt dus ook de zilveren jubileumglans. Eerste Johan Admiraal peinsde in 1943 niet over een gestage herhaling. Het jaar daarop (de hongerwinter!) gaf trouwens wel andere zorgen. Die eerste uitvoering overtrof de stoutste verwachtingen. De Noordwijkse kerk was eivol. Behalve de banken (600) vond de schare op nog achthonderd stoelen plaats. Zelfs de or gelgalerij puilde uit. Men moet wel be denken, dat er in die boze tijd verder niets te beleven viel. Na de oorlog bleek de belangstelling duidelijk minder. Maar „op veler drang" ging Admiraal toch door. Met succes, want de toeloop werd langzaam aan groter en bleef verder 6tijgen. Ver leden jaar waren er alweer tweehon derd extra-stoelen nodig. Veel reclame behoeft er niet voor te worden gemaakt. De vaste klanten kij ken ieder jaar al naar de (enkele) raam biljetten uit en het gerucht van een aan staande uitvoering dringt dan wel van zelf tot in de naburige gemeenten door. Admiraal kan er niet meer buiten en zijn medewerkers óók niet. Voor elke volgende gebeurtenis wordt weer geschaafd en gepolijst, want de kwaliteits-groei mag niet stagneren. Het is een levensvoorwaarde, dat de klank fris en glanzend blijft. Zelfge noegzame starheid zou de lang zame dood van deze traditie tot gevolg hebben. Alle zangers en in strumentalisben gorden zich onder Admiraals zeer eigensoortige leiding ieder jaar weer aan, alsof ze een nieuw werk onderhanden gingen ne- Johan Admiraal repeteert de Lucas-Passion in de achterzaal van de Katwijkse Kapel. De dirigent had in 1943 zijn Noordwijk se koor Cantate Domini ter beschikking In 1950 trok hij er het Katwijkse Halle luja bij. Sindsdien assimileerden de beide koren tot een nieuw geheel met eigen persoonlijkheid. Ook de solisten beoefenen de muziek niet als hun uitsluitend beroep, enige vakman onder de velen is de ganlst Johan Zweers. Het gezamenlijk amateur-zijn van de deelnemers maakt deze uitvoeringen uniek, voorzover ze dit dan al niet waren door de Lucas- Passlon zélf. Hier en daar zijn wel eens pogingen tot een regelmatig terugkeren de verklanking genomen (o.a. in Rotter dam door Piet Ketting); maar tot een traditie kwam het nergens. Dirigent Johan Admiraal is zelf óók amateur muzikant maar wat voor één! Deze Noordwij k-Zeeër van geboorte (aan de Hoofdstraat, onder de rciok van de toen nog niet verprutste Hervormde Kerk), van de vrouwelijke familielijn uit tijk muzikaal „belast". Al zijn neefs die kant bespelen één of ander in strument. Dat zou een lange lijst worden. Daarom vertellen we alleen, dat Johan zélf orgel-, piano-, klarinet- en contra- basspel heeft beoefend. Van de blinde organist L. Boom (Marekerk) heeft hij nog les gehad. Zijn eerste orgel staat in het Noordwijkerhoutse witte kerkje. Na talrijke assistentschappen volgde vaste benoeming in de Grote kerk Noordwijk-Binnen. Dat was in 1952. Hij dirigeerde daar toen al vijf jaar het kerkkoor als cantor. Admiraal is eigenlijk autodidact Overal en altijd stond hij open voor goede, inspirerende invloeden. Van der Horst,, Richard Boer en nop vele anderen. Zijn rusteloos actieve geest, zijn merkwaardig sterk muzi kaal onderscheidingsvermogen, d< voortdurende drang naar hoger-en- beter maakten hem praktisch bedre ven, vocaal en insthrumentaal. koorleider Admiraal is veelzijdig; de a cappella-meesters van de zestiende eeuw. de opera- en oratoriumcompo nisten, de modernen, ze hebben allen zijn grote belangstelling. Een concert van niets dan vouksliederen, jaren geleden door hem in Katwijk gediri geerd. is ons steeds als een (helaas al te) zeldzaam gebeuren bijgebleven. Het is ondoenlijk, al zijn activiteiten en wederwaardigheden op te sommen Hij heeft gearrangeerd (koraal-voorspe len van Bach, voor blaas-orkest) gecor rigeerd, gefantaseerd, in orkesten ge speeld, in koren gezongen, is zelfs nog tambour-maitre geweest. En hij is nog voortdurend op allerlei wijzen met mu ziek bezig. Het zal toch wel niet elke dag voorkomen, dat een amateur-muzi kant in één jaar (1962), als hij wilde, vijf iubilea zou kunnen vieren: tien jaar or ganist in Noordwijk-Binnen, vijftien jaar cantor, twaalf-en-een-half jaar Halleluja, een kwarteeuw Cantate Domino en vijf en twintig keer de Lucas-Passlon Schilder Al dirigerend gaat ook de decoratie schilder Admiraal spreken. Die weet van kleuren-verhoudingen, van licht, scha duw en contrasten, van weloverwogen mengen, lijnen ophalen, blikvangers creëren. Zo behandelt hij de klank als betrof het de kleuren en lijnen van een sprekend, uitnodigend, overredend, emd- tiewefckend decoratief schilderwerk. Als er een orkest bij te pas komt, wordt dat op dezelfde manier gebruikt. De in strumentale kleurmogelijkheden zijn hem uit een lange praktijk, evenmin on bekend.. Een theoreticus is Admiraal be slist niet; hij werkt niet van een musi cologische, door wetenschappelijk wik ken en wegen verkregen visie uit, hij handelt maar, zoals de hem zo welgezin de muze het hem ingeeft. Men moge het resultaat dan soms wat grillig, vaak on verwacht vinden, geen eerlijk beoorde laar. die zelf weet heeft van de geheim zinnige machten in de wereld der klan ken, zal kunnen ontkennen, dat het op recht muzikaal, gedreven en niet zelden verrassende mooi is wat Admiraal tot stand brengt. Musicologische bezwaren doen althans daarvan niet af. Wij hopen, dat vele honderden mu ziekliefhebbers, naar de zilveren Lu- cas-Passion-uitvoering, aanstaande dinsdagavond, zullen komen luisteren en, zo doende, een zeldzame traditie verstevigen. Johan van Wolfswinkel ZOETERWOUDE Echtpaar omgekomen door gasverstikking De 79-jarlge heer G. van Beveren en zijn 75-jarige vrouw, mevr. G. van Be- verenvan Osnabrngge, zijn gistermid dag In hun woning aan de Hoge Rijndijk nabjj café „Ik leer nog" te Zoeterwoude door gasverstikking om het leven ge komen, terwijl een 46-jarige inwonende dochter op de bovenverdieping lag te slapen. De andere inwonende dochter, die verpleegster is, deed bij haar thuis komst gistermiddag omstreeks vijf uur de vreselijke ontdekking, dat haar beide ouders zich in de met gas gevulde woon kamer bevonden. Zij bleken toen al te zijn overleden. De heer Van Beveren had met een broer een scheepswerfje met winterber- ging voor jachten. Hij Was van 1930 tot 1948 ouderling van de Geref. Kerk en tijdens die periode was hij ook vele ja ren lid van de commissie van beheer. In 1919 richtte hij met enige anderen in Zoeterwoude een AR. kiesvereniging op. Voorts was hij vele jaren penningmees ter van de ehr. nationale school. Velen waren gistermiddag naar de her vormde kerk gekomen om de rouwdienst hij te wonen, die voorafging aan de be grafenis van zuster T. de Geus. Onder de belangstellenden bevonden zich vrouw Van Dlepeningen. dokter De Bruine, dokter Bakema, ds. Banga, het bestuur van de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis en de heer Brlnksma. voorzitter van de EHBO-afdeling. Ds. Honnef las een gedeelte uit Open baringen 21. Als tekst had hij gekozen het dertiende vers van Openbaringen 14 En ik hoorde een stem uit de hemel zeggenSchrijf, zalig de doden die in de Here sterven van nu aan. Ja. zegt de Geest, dat zij rusten van hun moeiten, want hun werken volgen hen na. We staan hier, zo zei ds. Honnef, bij het einde van een leven, dat in het teken stond van de arbeid voor de men nood. Zichzelf niet sparend, maar hel pend, regelend, optredend, vaak optor nend tegen onbegrip. Daarom ook dik wijls onbegrepen. Het was een leven Hillegom Diploma-uitreiking aan tuinbou w-avondsclio ol had de uitreiking de diploma's van de algemene tuinbouwcursus der Hillegomse tuin- bouw-avondschool. Wethouder P. van de Boer vertegenwoordigde hierbij het ge meentebestuur. Leraar Zadel verzorgde de laatste les, die handelde over de hyacint De heer Bijl van Duivenbode, voorzit- tr van de commissie van toezicht ver geleek de cursisten bij bloemen in de knop. In het bollenvak raakt men niet uitgestudeerd. Hij raadde de leerlingen dan ook aan, de studie voort te zetten. Het diploma kregenJ Beek, P de Boer, H van Dongen, W Heij, P Heij, A Plomp, J Seijsener, T Teeuwen, J War merdam, G Warmerdam en C van Dijk, allen Hillegom, H van Dijk, Bilderdam, J Graven, A Graven en A Zandbergen, Noord wij kerhout L Kleverlaan Voge lenzang, I Lommerse en A Vernooy, Ben- nebroek, A Roos Hoofddorp, J R War- V.V.V. Noordwijk Mr. Punt richt zich weer tot rechtbank merdam, Zandvoort en P Kant Nieuw- Vennep. De heer H. J. Hulkenberg van de rijks tuinbouwschool te Lisse wenste de ge slaagden en de leraren geluk. Van de 25 deelnemers behaalden er 21 het eind diploma. Wethouder Van de Boer com plimenteerde de leerlingen namens het gemeentebestuur. „Wees royaal met uw kennis en zuinig op uw vrije tijd", be sloot hij zijn toespraak. Hillegomee christen-vrouwen over levensaanvaarding De christen-vrouwen waren woensdag avond In Weltevreden bijeen. Mevrouw Eerhard verzorgde een meditatie onderwerp „De voetwassing". In mei zal de laatste vergadering worden gehou den met als onderwerp „De vrouw achter de tralies". Op dinsdag 6 juni is de uit gaansdag. Ds. Toornvliet uit Bloemendaal sprak deze avond over levensaanvaarding. De predikant wees erop, dat in het latere leven heel vaak is te bespeuren of het kind met liefde is ontvangen en opge voed. De mens draagt het verleden met Het kind moet geleid worden, niet ge dwongen. De religie, het hoogste goed, werkt bevrijdend. Voor "allen geldt, dat er geen grenzen zijn aan Jezus' macht In deze tijd is levensaanvaarding vaak een moeilijke zaak, maar door te zien naar de geopende hemel kan men het Over de ongehuwde vrouw zei ds. Mr. C. Punt, advocaat cn oud-notaris Toornvliet, dat deze zoveel kan doen te Noordwijk, heeft zich in zijn hoedanig heid van bestuurder en mede-oprichter de Stichting WV Noordwijk op nieuw tot de arrondissementsrechtbank te Den Haag gewend. De heer Punt verzoekt de rechtbank onder meer conform de conclusie de officier van justitie de heer J. Wijk, als niet rechtsgeldig tot bestuur der benoemd en mede terzake van ge pleegd wanbeheer, als bestuurder te ont slaan, de statuten der stichting op basis van het rapport-Vet gewijzigd vast te stellen en na vaststelling der gewijzigde statuten de oude bestuurders, ook hem zelf. te ontslaan en nieuwe bestuurders te benoemen. Het thans door mr. Punt verzonden kest richt zich voornamelijk tegen de ontwerp-statuten die na de verschijning van het rapport-Vet door een commis sie zijn opgesteld. Hij is van oordeel, dat deze ontwerp-statuten in strijd zijn met de strekking van het rapport-Vet. T~\E beantwoording van de vraag: Waar bouw ik een hotel?, wordt vandaag de dag bepaald door uitgebreide studie van de situatie aan de hand van zorgvuldig onderzoek van de markt. De hoteliers van zeg. 75 jaar geleden, moesten het zonder al dit speurwerk doen en waren aange wezen op ervaring en zakelijk inzicht. Heinrich Tappenbeck, die in 1887 het hotelletje Huis ter Duin te Noordwijk kocht, was zulk een zakenman van de oude stempel. Hij had in Wijk aan Zee praktijk opgedaan en koos daarna Noordwijk aan Zee omdat hij tot de overtuiging was gekomen dat de streek in Noordholland veel meer voor industrie dan voor toerisme in aanmerking kwam. Hij kocht Huis ter Duin te Noordwijk met een flink stuk grond erbij (tegen de prijs van zegge en schrijve 1 cent de m2!). De ontwikkeling heeft hem wel in het gelijk gesteld. Op de plaats van het tige hotelletje staat thans het imposante Grand hotel Huis ter Duin, nog steeds van de grootste hotels aan de ge hele continentale kust. Vijfenzeventig jaar is het op de dag af geleden, dat de grootvader van de huidige directeur, de heer W. Tappenbeek, het bedrijf stichtte. Geleidelijk Niet stormachtig, maar geleidelijk was de ontwikkeling. Thans heeft het Huis ter Duin bij volle bezetting een capaci- an ruim 500 gasten. Voor de bedie ning is een staf van ruim 250 man per soneel beschikbaar. Huis ter Duin is in velerlei opzichten een uniek geheeL In de eerste plaats al doordat het de scheiding vormt tussen In Porque werd gisteravond een •ergadering gehouden van de on langs in het leven geroepen Noord wijkse sportraad. Jbr. J. L. Quarles Ufford, deelde mede, dat de raad dezer dagen geconstitueerd is. Hij was als voorzitter aangewezen. „Ik ben van mening", aldus de voor zitter, „dat de bundeling van de sport in Noordwijk van zeer groot belang is. Dit is geen geringe opgave, want er Is hier nog heel veel te doen en onze raad is in Noordwijk een geheel nieuw ver schijnsel. Er is dringend behoefte bij voorbeeld aan een sporthal en aan een overdekt zwembad." Het voorlopig dagelijks bestuur, de heren jhr. J. L. Quarles van Ufford, B H. J. Boers en J. van Nes, was van me ning, dat dit aantal van drie moest wor den uitgebreid tot vijf. De vergadering stemde in met het voorstel de heren A. N. Merkelbach en H. J. J. Wamelink in het dagelijks bestuur op te nemen. De voorzitter deelde mede, dat de ge meente Noordwijk een waarnemer had 1 de heer M. Uitvoerig werd vervolgens gesproken over de manier waarop geldmiddelen kunnen worden verkregen. De afgevaar digden zullen in hun verenigingen be spreken welke bijdragen deze kunnen verschaffen. Gedacht werd bijvoorbeeld aan een contributie van 10 cent per aan gestoten lid. Vervolgens werd langdurig gespro ken over een presentatie van de raad naar buiten. Er zijn hiervoor verschei dene mogelijkheden. Het bestuur heeft gedacht aan een massale gymnastiek- demonstratie, een attractieve voetbal wedstrijd, een en ander aangevuld met demonstraties van andere sport evenementen. Aan de orde werd gesteld de vraag wat voorrang heeft, de stichting Van een sporthal of van een overdekt zwembad. De voorzitter meende het laatste, omdat 8 miljoen Nederlanders niet kunnen zwemmen. De Noordwijkse reddingsbri gade doet haar best, maar er is slechts beperkte gelegenheid om de zwemkunst machtig te worden en dan moet men nog naar Leiden of Wassenaar. o de beide boulevards van Noordwijk. Huis ter Duin is voorts het enige hotel met terrassen vlak aan het strand en is allicht daarom bij velen zo ia trek. Een andere bijzonderheid: het is niet ineens gebouwd, maar in stukken brokken neergezet. Steeds werd er w een vleugel of een verdieping bijge bouwd en het resultaat is dan ook eer conglomeraat van bouwsels, dat merk waardigerwijze tooh een boeiend en in- teressant geheel vormt. De oude heer Tappenbeck was veelzij dig georiënteerd, naast zijn hotel dreef hij ook een exporthandel inbloem bollen. Eén van de huidige personeels- verblijven herinnert nog aan die tijd, het heet namelijk nog steeds De Bollen- schuurl Zeer veel heeft Huis ter Duin bij gedragen aan de ontwikkeling van de badplaats Noordwijk. Allerlei be kende persoonlijkheden logeerden in het hotel, van ex-keizer Wilhelm tot koning Boudewijn van België, die als vijfjarige kroonprins tijdens zijn verblijf in Noordwijk meermalen In de grote zalen speelde en ravotte. Na de tweede wereldoorlog voltrok zich een structuurverandering die ook het hotelwezen niet onberoerd heeft ge laten. Het tempo van het publiek is ge jaagder, vroeger besprak men voor een maand kamers, thans is de gemiddelde verblijfsduur 6 7 dagen. Dat is dan nog vrij lang, want in andere plaatsen is dit slechts l'/& dagl Ook de eetgewoonten zijn drastisch gewijzigd en tevens de manier om zich te vermaken. Vroeger amuseerde men zich zelf, thans heeft Huis ter Duin meisjes in dienst om de kinderen bezig te houden, gymnastiek- en tennisleraren en voorts dienen allerlei soorten van vermaak en ontspanning te worden bedacht Er is ook een grote verschuiving te constate ren in het tijdstip van het vreemdelin- genbezoek. In Huis ter Duin worden tegenwoordig veel belangrijke congressen gehouden. De typische bouw bewijst hierbij goede diensten. Er kunnen nachtelijke feestelijkheden worden gegeven in het ene deel van het gebouw zonder dat men in het andere deel er de geringste last van ondervindt Slrcmdoorlog het strand voor het hotel gepacht ten behoeve van de gasten, maar de bevol king van Noordwijk „nam" dit niet Men ging demonstratief op het gepachte strand zitten en er werd met de politie stevig robbertje gevochten! Ook die tijd het baden onzedelijk ge- hetze ertegen noemd en werd c ontketend. Door alles heen is Huis ter Duin echter gegroeid en geworden tot een begrip in Noordwijk. De modernisering van de in richting en de uitrusting gaat voort en men probeert, met succes overigens „bij" te blijven. Het 75-jarig jubileum/wordt 18 mei gevierd met een receptie en een diner voor de vaste gasten. Jaarfeest jeugdclubs In het Verenigingsgebouw werd gis teravond de jaarvergadering gehouden van de Geref. jeugdclubs te Noordwijk aan Zee. Na de opening door de voor- zitte van het ouderbestuur", de heer J. Vaartjes, werkte men een gevarieerd programma vlot af. Er waren gedichten, spelletjes en een wedstrijd. De leiders en leidsters werden harte lijk bedankt voor het vele werk. Ds. Th. Ferwerda besloot de geslaagde avond. Raadsvergadering Dinsdag 17 april, 's avonds or.. vergadert de gemeenteraad. De agenda vermeldt onder meer: beroep van de heer C. Booy tegen weigeren bouwvergunning; vaststelling gemeente vlag; verzoek van het bestuur der r.k. meisjesschool om medewerking voor de aanschaffing van nieuw meubi lair; krediet voor aanschaffing van een auto; begrotingswijziging. Sluiting kantoren Vrijdag 20 april aanstaande (Goede Vrijdag) zijn alle gemeentelijke diensten bedrijven gesloten. Burgerlijke stand GEBOREN: Diederich Heinrich, zn van B. F. Lüsclierx en J Bakker. Golfbaan 8; Annelies, dr van A Hasper en W. G. Heemskerk, Quarles van Uffordstraat 70; Robbie, zn van D. Korbee en A. W. Blij- leven, Zoutmanstraat 56; Martin, zn van P. Pronk en A. Barmentlo, Hoofdstr. 139: Simone Fridolina Maria, dr van B. J. H. Boers en B. J. M. A. Neefjes, Hoogwa- kersbossfcraat 47 OVERLEDEN: Wilhelmina Meeren. 10 aart '74, wed. van Van Dijk, Lange- üderlaan 1. ONDERTROUWD: Hendrik Wladimir Albrecht Ernst Jongkind, te Wassenaar. Catharina Johanna van Butselaar; Martinus Gerardus de Hollander, te Lei den. en Johanna Cornelia Caspcrs; Hen- dricus Cornells Mesker en Maria Elisa beth Vink; Cornelis Martinus Smit en Francisca Sophia RotdboL GETROUWD: te Leiden: Theodorus Anthonius Kok, Leiden, en Hendrica Jo- ^kinderstemmen, hartna Hermans; Leonardus Hendricus der Kraan, Schiedam, en Geertje van Beelen. Gods Koninkrijk en voor de naaste. Hij lichtte dit toe met praktische voorbeel den. Haar opofferingsgezindheid, haar liefde voor de naaste, ze zijn een voor beeld voor velen. Op deze stille werk sters verpleegsters, gezinsverzorgstera en zoveel anderen is Gods oog ge vestigd. De burgemeester gaat jubileren Op 15 juni zal jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden 25 jaar bur gemeester van Hillegom zijn. Hoewel reeds 3% jaar geleden het 25-jarig burgemeesterschap van de aan staande jubilaris werd herdacht, is het toch niet denkbaar dat aan het specifiek Hillegomse jubileum zonder meer wordt voorbijgegaan. Hieraan zal dan ook ze ker, zowel door het gemeentebestuur ais door de bevolking, de nodige aandacht worden besteed. Er heeft zich Inmiddels een comité uit de bevolking gevormd, dat de acti viteiten in deze zal coördineren en lei den. In dit comité hebben zitting geno de heren W. C. Witteman, voorzit ter, A. Schreuder, secretaris, B. J. var Linden van den Heuvell, penningmees ter. W. Bodet, Chr. Evers, mr. F. J. Ger ritsen, A. L. de Graaf, G. de Kolf, P. S. Maris, H. Roeland, A. van Rooden. an Veen. L. de Vreeze, en de dames C. A. M. ten Hagen-Verduyn, A. J. C. Mejjer-Uljee en F. H. W. Verbeek-Stoel. Het comité, dat reeds een voorlopig programma heeft opgesteld, zal zich bin nenkort door middel van een huis aar huis te bezorgen oirculaire tot alle in woners richten. Schaakclub „De Uil" In de onderlinge competitie moest J. Ph. van den Berg al vroeg opgeven tegen J. Brauckman. L. Zonneveld versloeg de concurrent voor het kampioenschap, H. H. Hulsman. In de partij VeenstraVan der Weijden deed zioh het bijzondere voor dat Van der Weijden de partij i, ofschoon hij een toren achterstond. J. Staats gaf een toren weg en verloor. uitslag van alle partijen: J. Ph. den BergJ. Brauckman 01; J. de Wolf—D. Kaptein V2—IU. H. H. HulsmanL. Zonneveld 01; J. H. Veen straJ. van der Weijden 01; J. van der Zwet—J. Staats 1—0; W. F. van den BergTh. Jonkheer afgebroken. Burgerlijke stand Geboren: Elisabeth Adriana Maria, d v B J Soffers en M J Hendrikx; Marjolein, d v R Heidema en L H Boelhouwer; Jansje, d v P Aangeenbrug en M Spaar garen; Bob Peter, z v N R van den Berg en J M Versteegh; Jannetje, d v L Kra mer en B Limburg. Ondertrouwd: A H Lycklama en E C M Oudejans; J J van Berk en W J Loon; Th F A M Hoogewoonink en J M Rooden; A J Burger en J E Rooden. Overleden: J M Gerritsen, wed v Klitz, vr, 73 jr; C de Vries, m, 83 jr. Operette „Goudhaartje en de troubadour" Tn Flora gaf gisteren het kinderkoor „Flora" onder leiding van de heer W. N. A. van der Steen een opvoering dc kinderoperette „Goudhaartje er troubadour". De heer Van der Steen verzorgde ook de muzikale begeleiding. Het koor telt ongeveer vijftig leden, doch het was een liandicap dat enkele ziek waren. De vertolker van de troubadourrol was gelukkig net op tijd hersteld. Het werd een aardig uitgevoerd spel letje. Het verhaal gaat over een meisje, dat door haar behulpzaamheid aan de elfjes in het bos van het tovervrouwtje gouden vlechten krijgt, waardoor de troubadour haar als het mooiste en liefste meisje uit de groep herkent. Als de andere meisjes achteloos voorbijge gaan zijn aan de ongelukjes, die een elfje, een paddestoel en een dwaallichtje in het bos krijgen, verleent het lieve meisje hulp ten koste van zichzelf. Na dat Goudhaartje haar gouden vlechten heeft gekregen en de troubadour haar heeft herkend, wordt er feest gevierd cn en danst „oude dansen". Het tovervrouwtje, de troubadour en Goudhaartje hadden bijzonder aardige Bsjad 1 Misschien haperde er n de juiste volgorde, de gelijkmatigheid, doch het geheel werd geslaagde uitvoering. dienen en vandaar uit kende zuster De Geus het geheim van gediend te worden door haar Heer. Zij voelde zich eenzaam na het neerleggen van haar werk en zij vroeg zich afHeb ik het wel goed go- De predikant merkte op, dat men zich in de aan de orde zijnde bijbeltekst niet moest vergissen. Want het sterven en de dood zijn niet zalig. Anders zouden art sen en verpleegsters de Bijbel in de weg staan. Dc dood is een voltrekking van straf en oordeel. Maar dit neemt niet weg, dat ook van iets anders kan wor den getuigd. Jezus Christus heeft de dood overwonnen. Naipens het bestuur van het Groene Kruis sprak de heer R. v. d. Hoek. Hij toonde zich dankbaar voor wat zuster De Geus voor de vereniging en tal van gezinnen heeft betekend. Dokter De Brui ne sprak uit naam van de plaatselijke artsen en de heer Brinksma namens de EHBO. Feestavond In Irene werd gisteren een feestavond gehouden door de CBTB en de CJBTB. Voorzitter H. van der Stoel sprak er zijn blijdschap over uit, dat de zaal zo goed was bezet. Hij heette vooral wel kom de heer R. v. d. Hoek, adviserend Lid, en de vertegenwoordigers uit de ring. Opgevoerd werd het toneelstuk „Welkom binnen" van Chris Hoogewerf. Een bandje uit Leiden zorgde voor de muziek. VOORHOUT Toneel voor bejaarden Onder het motto „wij bezongen u een vrolijke avond, bezorgt u de bejaarden een mooie en plezierige d^g", voerde de toneelvereniging „CuJltruur Verheft" in het parochiehuis een toneelstuk op. Het spel „De firma Rozenwater en Appel bloesem in Dameshoeden" werd, onder regie van Jan Vlasveld, voor medewer kers en belangstellenden een succes. Voorzitter G. M. Prins van de Oranje vereniging (die odk de uitgaansdagen voor de bejaarden organiseert) hoopte dat het voorbeeld van de jeugdige to neelvereniging velen zou aanspreken. Ook dankte hij de middenstand van Voorhout, die voor enkele te verloten geschenken had gezorgd. Het publiek heeft bij .Rozenwater en Appelbloesem" flink moeten lachen om de twee firmanten (Jan Vlasveld en Ben Veenlhof), die op Joodse wijze zaken de en die o.m. een hoedenShow hielden. De verlovingen maakten het einde van het stuk. waarin ook van een dreigend faillissement sprake is, eveneens opge wekt Meerdere malen moesten de spe lers ten slotte ovaties in ontvangst Vanmiddag (hebben de bejaarden van Voorhout eveneens een opvoering van het toneelstuk bijgewoond. Mottige Polder In Het bruine Paard vergaderden de Ingelanden van de Mottige Polder. Voor zitter C. L. M. Prins had bedankt voor deze functie en in zijn plaats koos men de heer M. J. van der Vlugt. De heer C. Prins L.A.zn. werd tot bestuurslid ge kozen. Het bundergeld werd verhoogd van f 17 tot f 19. Er zal bij Ged. Staten op worden geattendeerd, dat de salaris- van de bestuursleden omhoog moe ten. Voor de voorzitter op f 80 en de an dere bestuursleden op f 55 per jaar. Aanmerkingen werden gemaakt op de bemaling. De voorzitter meende echter, dat als men schade heeft aan de bloem bollen men niet direct de schuld moet zoeken bij de molenaar of het gemaal. Een enkele mechanische storing kan de oorzaak van waterschade niet zijn, wel een lange natte periode. Geen normale arbeidspauze De Raiffeisenbank hield de jaarver gadering, waarin meer dan honderd le den tegenwoordig waren. Het afgelopen jaar bleek gunstig te zijn geweest. Het aantal spaarders en rekeninghouders ls vermeerderd, de eersten hebben een te goed van drie-en-een-half miljoen gul den. Een toeneming van f 550.000. Dank werd gebracht aan kassier B. van Nouland. Vooral de bioembollenbe- driiven en dc bollenbroeiers hebben een goed seizoen achter de rug. Er zijn echter ook schaduwen. De werktijden zijn in verband met het in voeren van de vrije zaterdag zo gewor den dat en de arbeiders en de bollen- kwekers geen behoorlijke arbeidspauze hebben. Voorzitter dokter Bots kon dit geen gunstige ontwikkeling vinden. De aftredende bestuursleden, de heren L. H. Prins cn C. v. d. Salm, werden her kozen, als lid van de raad van toezicht de heer A. W. Bots. Een collectie bloeiende planten werd nog verloot. Sfeer in *t gezin f De Nieuwe Leidschéer in t HILLEGOM Jaarvergadering Bollencultuur Gisteravond vergaderde de afdeling Bloembollencultuur onder voorzitterschap van de heer F. J. van der Kolk. Deze herdacht het overleden lid, J. Buckens. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. Bijl van Duivenbode, bleek dat het ledental 612 bedraagt. De tuin bouwcursus bestaat ruim 50 jaar. Hij is echter tot verdwijnen gedoemd-door op trekking van de toetredingslceftijd. Het rijk heeft deze regeling vastgesteld zon der het vak te raadplegen. De penning meester meldde een voordelig saldo van f 271. Als alfgevaardigde naar de alge mene vergadering werden de heren H. Nieuwenhuis en P. A. van Saase aan gewezen. Het voorstel van dc afdeling Anna Paulowna om bij een uitbreiding het tceltrccht dit toe te kennen aan degenen die van deze uitbreiding zelf gebruik maken werd afgewezen. Dc heer D. van Egmond vroeg naar de gang van zaken bij het Laboratorium voor Bloem- bollenonderzoek. Heeft het „vak" ook nog iets te zeggen over de benoeming van nieuwe directeur en van andere func tionarissen Dc voorzitter hoopt daar in de najaarsvergadering meer te kunnen meedelen. Botsing Gisteravond om 0 uur had op de Weeresteinstraat een botsing plaats tus- vrachtwagen en een personen- de per auto. De vier inzittenden sonenauto werden met verschillende wondingen naar de Mariastichting te Haarlem vervoerd. NOORDWIJKERHOLT Middens tandsbouw Het bouwen van vier middenstandswo ningen zal voor eigen rekening worden uitgevoerd door de Aannemings Mij Nieuw 's-Gravenhage te Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 15