X13 Senaat ziet weinig heil in socialistische motie Ondanks kritiek op mr. Toxopeus District niet steeds een ideale bestuursvorm Nieuw-Guinea Mag kruidenier bevroren brood verkopen? :Behoud enschoonheid der tanden Uitvoer van kalveren per vliegtuig naar Italië Bezwaren tegen c.a.o. grafici 9 DONDERDAG 12 APRIL 1962 Schaak-vraag 232 Wit staat beter maar heeft een pion minder in deze stelling uit een partij L. SchmidChristoffel, die in 1952 te Luzern' werd gespeeld. Het lijkt lastig snel de winst te verwezenlijken De witspeler aan zet speelt het ech ter klaar met een forse combinatie binnen een zet of vier beslissend voor deel te verkrijgen, dat hem in partij na nog veertien zetten de palm opleverde. s rj 6 gg A A AÖ A IM HA A 6 p 15 W A ÉS AIS ill! 1 B Bfl Wit: Kcl, Df3, Tdl en hl, Lc4, Pd6, pi a2, b2, c2, f2, g2 en h2. Zwart: Ke7, De5, Ta8 en h8, Lc8, Pg8, pi a7, c6, d7, e6, f5, g6, h7. Duin-vraag 231 De stand in het probleem van git teren was als volgt: Zwart: 8, 16, 18, 20, 23, 25, 29, 33. Wit: 21, 30, 32, 34, 37, 40, 44. Wit wint in de volgende zetten: 32—28, 23x41; 34x3, 25x45; 3x25, 16x 27; 44—40, 45x34; 25x47. Bridge Nadat Noord met 1 schoppen heeft geopend, bereiken Oost-West een tract van 3 ruiten, te spelen door Oost. U zit Zuid en na een start met' schoppen 7, ziet u de volgende kaar ten: 10 7 3 AV64 B 6 5 2 B2 I Noord neemt in slag 1 met schop penaas en speelt schoppenvrouw na, door Oost genomen met de heer. Nu wordt een kleine klaveren naar de vrouw gespeeld. Noord wint en speelt nogmaals schoppen, in West getroefd. Hierna incasseert Oost ruitenheer- vrouw plus klaverheer en vervolgt met klaveren 10, welke Zuid troeft. Wat is nu voor Zuid het beste tegen spel? Gegeven is, dat Noord een drie- kaart klaveren had! JACK DIAMOND. Kruiswoord-puzzel zonder zwart 23456789 Hor.: 1. pronk getimmerde be waarplaats. 2. uitroep voegwoord bijwoord. 3. voorzetsel bewaarplaats van automobielen, 4. oud gewicht j(afk.) soort café-muziekinstrument. '5. rund en omstreken (afk.) scheikundig element (afk.) meis jesnaam. 6. gemeente in N. Brabant munt in Nederland (afk.) baan (Voor balspel. 7. bedorven plechtige Igelofte elektrisch geladen atoom. 8, bestuurder telwoord. 9. zijtak IRhóne gemeente in Gelderland. I Vert.: 1. mengelmoes. 2. bereids |soort hond. 3. bijrivier van de Rhone I— hap voornaamwoord. 4. in het Ijaar der wereld (afk. Lat.) gebod schande. 5. schoeisel gindse. 6. voertuig dapper strijder voorzet sel. 7. slede vis gemeente in Gelderland. 8. zijtak Ebro lichte bedwelming. 9. schedelboor deel van de bijbel (afk.). OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor. 1. Henk, 4. wekker, 9. ego, 10. tak, 11. Eli, 12. Nornen, 14. rust, 15. aar, 16. mol, 17. el, 19. troebel, 22. los, 24. eel, 25. non, 27 gedurig, 30 fa, 32. lor, 33. som, 35. teen, 37. Emmaus, 39. een, 40. wee, 41. rit, 42. krekel, 43. ;oele. Vert.: 1. hengel, 2. ego, 3. Nora, 4. wan, 5. e.k., 6. Keulen, 7. els, 8. rite, 10. terreur, 13. nat, 14. rob, 16. meiisme, 18. log, 20. oer, 21. lof, 23. Selene, 26. naaste, 28. Don, 29. gom, 31. stek, 34. mare, 36. eer, 37. eel, 38. uil, 40. we. Grafische uitvoer steeg De vereniging het grafisch exportcen trum deelt mede, dat de uitvoer van grafische produkten in 1961 9.7 (vorig jaar 5,9) gestegen is tot f. 135 miljoen, die naar de Euromarkt steeg 9% en was 53 van het totaal, die naar de Britse markt 7,7 tot f. 15,9 min., doch wordt ernstig bedreigd door hoge douanelasten op foto- en ander reproduktiemateriaal. die naar de Verenigde Staten ruim 50 tot f. 10,3 min. Volgens het Centraal bureau voor de statistiek was de uitvoer van boeken en brochures f 40 min., tijd schriften en kranten f. 16 min., prenten-, teken- en kleurboeken f. 6 min., cliché's f. 1,7 min. Voorts werden o.m. gedrukte muziek, cartografie en globes, bouw plannen, postzegels en bankwaarden, prentbriefkaarten, kalenders, plaatwerk, cartonn age werk, speelkaarten en etiket ten uitgevoerd. (Van onze parlementsredactie) "DOVEN bet hoofd van minister AA Toxopeus hangt tot volgende week dinsdag een motie van afkeu ring, in de Senaat ingediend door het socialistische Eerste-Kamerlid Van Wingerden. Deze senator, secre taris van het NVV, bleek niet te' vreden over de wijze, waarop minis ter Toxopeus zijn beleid inzake de ambtenarensalarissen heeft gevoerd en ging daarom over tot deze, in de Eerste Kamer hoogst ongebruike lijke, stap. Reeds dinsdagavond, bij het begin van het debat over de begroting van binnenlandse zaken, had de h'eer Van Wingerden met een motie gedreigd. Hij wilde echter eerst het antwoord van de minister afwachten. Welnu, dc bewindsman herhaalde de argumen ten, waarmee hij in de Tweede Kamer de motie van mr. Beernink (c.h.) had afgewezen. Hij wees erop, dat de struc tuur van het georganiseerd overleg wezenlijk verschilt van die in het be drijfsleven en herinnerde eraan, dal hij een nota over het georganiseerd overleg had toegezegd. De salarismaatregelen, zei hij, hebben voor het overheidspersoneel in de lagere regionen de afstand tot het bedrijfsleven kleiner gemaakt dan voor de hogere ambtenaren. „Dat ik het overleg niet wilde heropenen, is geen prestigekwes tie. Ik heb niets meer aan te bieden, dus mag ik het niet heropenen." Zoals gezegd, de heer Van Wingerden was niet tevreden gesteld. Naar zijn mening was minister Toxopeus wél bang geweest voor gezichtsverlies. De minister had moeten en kunnen voorzien, dat de structuur van het georganiseerd overleg niet deugt en dat dit de oorzaak ervan is, dat er allerlei moeilijkheden zijn gekomen. Daarom had de bewinds man eerder iets aan de structuur van het G.O. moeten doen en de f270 miljoen gulden voor de ambtenaren anders ver delen. De NW-secretaris zette dus zijn dreigement in werkelijkheid om zijn motie verlangt hij van de Eerste Kamer de uitspraak, dat de gedragslijn van de minister ten aanzien van georganiseerd overleg met betrekking tot de voorgenomen herziening van de ambtenarensalarissen, na aanvaarding van de motie-Beernink in de Tweede Kamer niet aan redelijke eisen voldoet en dat de Kamer derhalve het beleid op dit punt afkeurt. De regeringsgezinde woordvoerders stelden de indiener van de motie niet in het vooruitzicht, dat zij hem zouden volgen. Zeker, zowel de heren Schipper als Van Lieshout (kath. v.) her- Lden, dat ze teleurgesteld waren over de gang van zaken bij het overleg. Maar de heer Schipper veronderstelde, dat misschien een aantal andere leden van hel kabinet ook wel teleurgesteld is. En de heer Van Lieshout zei, dat zijn mening het totale beleid van de bewinds- niet zodanig is, dat hij de minister tot aftreden wil dwingen. Het werd de bewindsman dus niet zo moeilijk ge maakt als onlangs in de Tweede Kamer. De beide heren lieten in het midden of hun fracties er ook zo over denken. was reeds laat in de middag, het debat had langer geduurd dan gebruike lijk, zodat de meeste Senatoren al naar huis waren gegaan. Er zal dan ook pas de volgende week dinsdag over de motie de begroting worden gestemd. Het staat echter al wel zo goed als vast. dat de socialistische motie zal worden ver worpen en de begroting van mr. Toxo peus aanvaard B.V.D. Minister Toxopeus had zich ook nog te venveren tegen kritiek van mr. J. in 't Veld (soc.) op de Binnenlandse Veilig heidsdienst. De bewindsman zei. dat hij liever niet in de Kamer over de B.V.D. wilde spreken, omdat het grote publiek dan al gauw denkt, dat er bij die in stelling toch wel heel wat scheef moet zitten. Dit laatste is echter allerminst hel Verwerping is zo goed als zeker geval. „Als Ik die indruk had, zou ik er zeker iets aan doen." Mr. Toxopeus voelde niets voor de suggestie van mr. In 't Veld een speciale commissie in te stellen, die klachten tegen de B.V.D. zou moeten behandelen. Momenteel worden dergelijke klachten behandeld door een commissie, bestaan de uit de voorzitters van de Tweede- Kamerfracties. „In het afgelopen jaar zijn zes Mach ten ingediend. Ik kan mij niet indenken, dat een andere commissie meer Mach ten zou krijgen". De minister had er geen bezwaar tegen, dat ook andere Kamer leden in deze commissie worden be noemd. N iet-Kamerleden horen er ech ter naar zijn mening niet in thuis. Mr. Toxopeus vertelde overigens, dat alle Machten, die bij zijn weten bij de com- Decentralisatie Alle pleidooien voor meer decentrali satie, die in dit debat door de Kamer leden waren gehouden, noemde de mi nister een steun bij zijn decentralisatie beleid. Hij zei, dat geen algemeen gel dende norm voor dit decentralisatiebe leid is te geven. Overigens bleek hij niet pessimistisch. Opnieuw kondigde hij een bewuste bestrijding van de centralise rende tendenzen in de samenleving aan. De minister zal proberen, de Kamers zo spoedig mogelijk in te lichten over de vorderingen, die op het terrein van de decentralisatie zijn gemaakt. De Eerste Kamer behandelt de vol gende week dinsdag htet wetsontwerp algemene kinderbijslagverzekering. Op woensdag 25 april word't een begin gemaakt met de behandeling van de begroting van buitenlandse zaken, waaronder onder meer het Nieuw- Guineabeleid ressorteert. Mr. Toxopeus over Haagse plannen i dwingend op gaan (Van onze parlementsredactie) TyriNISTER TOXOPEUS heeft gis- 111 termiddag in de Eerste Kamer de stelling verdedigd, dat men in bovengemeentelijk bestuursorgaan, als bijvoorbeeld een district, geen geneesmiddel moet zien voor alle ag- giomeratievraagstukken. Hij richtte bij de behandeling van de begroting van binnenlandse zaken zijn betoog op dit punt vooral tot de lieer Van Lieshout (kath. v.) Als voorbeeld koos de bewindsman de voorgeschiedenis van de „Haagse op lossing". Na een diepgaand gesprek tus sen de gemeentebesturen van Den Haag en de omringende gemeenten rees het verlangen naar een bovengemeentelijk district om de Haagse problemen op te lossen. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland stonden afwijzend hiertegen over, met name omdat in het project plannen waren opgenomen voor de stich ting van de stad Wilsveen. „Ik haalde de plannen voor een stad eruit en zond een voorontwerp aan de gemeenten. Er rees veel tegenstand te gen een district, toen men zwart op wit de mogelijke gevolgen voor ogen zag. Import van schoenen neemt sterk toe den geen nadelige gevolgen. Het var- vertoont een voortdurende stijging. Be rekend naar het aantal paren leren schoenen, bedroeg deze stijging het vo rige jaar 50 procent, berekend naar de waarde steeg de import met 37 pro cent. De groei van de export van de Ne derlandse schoenen is de laatste jaren achtergebleven bij de ontwikkeling van de import als gevolg waarvan het ex portsaldo steeds Meiner is geworden en in 1961 zelfs is veranderd in een im portsaldo. is op een persconferentie in Waal wijk medegedeeld door de heer F. Mannaerts, voorzitter van de federatie Nederlandse schoenenfabrikanten an de internationale schoenenbeurs, van 24—26 april in de Utrechtse jaarbeurshallen zal worden gehouden. Aan leren schoenen zijn weliswaar 1 paren geëxporteerd dan geïmpor teerd, doch uitgedrukt in guldens gaf ook de post leren schoenen een import- saldo te zien ter grootte van bijna 3 miljoen gulden. Voor alle soorten schoenen bij elkaar genomen, was zo wel de parenbalans als de guldensba lans deficitair. Moet ik het dan leggen? Wij zijn gaan afwegen. Als er een an dere weg ls, Is er geen re^en om met een wetsontwerp tot vorming van een district te komen," aldus mr. Toxopeus tot de heer Van Lieshout wiens kritiek Juist tegen de oplossing van het infor mele overleg tussen de betrokken ge meenten van de Haagse agglomeratie was gericht. Overigens gaf de minister toe, dat niet voor alle agglomeraties een dergelijke oplossing geboden is. Met betrekking tot de Rijnmond-gemeenten ligt de situatie heel anders. Heir zijn andere belangen in het spel, aldus mr. Toxopeus. Bij de replieken zei de heer Van Lieshout, later nog eens op het vraagstuk te willen terugkomen. (Vervolg van pagina 1) Soekarno en andere hoogwaardigheids- beMeders zijn een andere mening toege daan. Oorlog zou voor de wankele econo mie van Indonesië een zware beproeving betekenen en bovendien is er geen waar borg dat een inval een succes zou worden althans niet onmiddellijk Russen stromen binnen Binnenkort wordt een grote uitbreiding verwacht van het aantal Russische tech nici voor de uitvoering van omvangrijke contracten tot opbouw van een zware In dustrie in Indonesië met Russisch kre diet. In vele delen van het land met In begrip van Ambon en Borneo treft men Russische technici aan voor wegenbouw en andere projecten. Inmiddels is de economische toestand in 1961 sterk achteruit gegaan. In de eerste 9 maanden was de uitvoer 16.824 miljoen roepiah. de invoer 21.970 min en in geheel 1961 zal de uitvoer veel Meiner blijken dan In 1960. Papoea's komen naar voren Het lid van de Nleuw-Guinea-Raad N. Jouwe heeft medegedeeld, dat scheidene vooraanstaande Papoea's lens zijn een plan in te dienen bij waarnemend secretaris-generaal van de V.N., Oe Thant om reeds nü eer volksstemming te houden over de toe komst van Nieuw-Guinea onder toezicht de V.N. Het plan is ook voorgelegd de Papoea's in Australisch Nieuw- Guinea omdat men het voorstel wi! doen uitgaan van de bevolMng van he' gehele eiland. N.Y. Times pleit voor plan-Bunker De New York Times noemt heden in m hoofdartikel het plan-Bunker redelijk compromis", dat in hoge mate tegemoet komt aan de Indonesische spraken. Als het de Indonesiërs ernst ls de Papoea's ten slotte het zelfbe schikkingsrecht te doen uitoefenen kun- zij niet zoals zij thans doen be ren maken tegen de genoemde ter mijnen. De Nederlandse bedenkingen onder het tweede land is nogal bizar en omslachtig. Als het plan echter wordt aanvaard en onder redelijke waarborgen uitgevoerd, zou men een oorlog kunnen voorkomen. Den Haag zou verstandig doen ten minste de voornaamste grond slagen van de voorstellen te aanvaar den. Sukarno moet dan tevens zijn drei gende oorlogszuchtige kreten staken. (Advertentie) Onmiddellijke verlichting van RHEUMATIEK EN SPIERPIJNEN Werkt uitermate actief in op de haard ran de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid en meer melkwit wordt en volledig in do poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warmtesensatie op de huid te veroorzaken), teneinde diep in to werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter dc pijnstillende werking van Algesal "doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van ver lichting en welzijn in dc plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet niet Pijn slaat altijd onverwacht toe 1 Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal bij de hand tb hebben. behandeling met Algesal-bal- sem. Het enige middel, dat het diacthyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal direct door in het weefsel, de ge wrichtsbanden en de spieren tot aan de haard van dc pijn, waar een onmid dellijke verlichting ontstaat. Overtuigt Uzelf van dit buitengewone doordrin gingsvermogen wanneer U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze aan vankelijk kleurloze wonderbalsem meer Kort geding in Utrecht VOOR de president van de recht bank in Utrecht, mr. J. J. Plug- ge, diende gisteren een kort geding, dat was aangespannen door de heer J. Klaarenbeek, eigenaar van een su permarket in Utrecht tegen een drie tal Utrechtse bakkers. In juli van het vorig jaar is de heer Klaarenbeek in kort geding verboden in zijn su permarket krentenbrood te verko pen, op straffe van een dwangsom bij het in gebreke blijven. Dit geding was aangespannen door de drie bak kers. Sinds twee maanden verkoopt de heer Klaarenbeek diepvries-brood en -krentenbrood. De drie bakkers eisen nu vordering van de dwangsom, die was vastgesteld in de uitspraak van het kort geding van juli 1961. Het ge ding, dat gisteren diende, is aange-, spannen door de heer Klaarenbeek. die een schorsing van de executie van de dwangsom eist en daarnaast een verbod om terzake van de verkoop van diepvriesbrood dwangsommen te vor deren en executie-maatregelen te tref fen. Het komt in feite dus neer op de vraag, of de kruidenier (super market) diepvriesbrood mag verkopen. C. C. Bosselaar uit Utrecht, die sns de eisende partij optrad, stelde dat sedert het begin van dit jaar een nieuw vestigingsbesluit voor de levens- mlddelenbedrijven van kracht is gewor den. In dit besluit wordt bepaald, dat een grote groep van gemeenschappelijke waren bij gespecialiseerde levensmidde- lenbedrijven verkocht mag worden. Tot deze groep behoren onder meer conser ven, half-conserven, diepvrieswaren en waren in diep-bevroren toestand. Mr. Bosselaar betoogde verder dat waren die in diep-bevroren toestand zijn, hun spe cifiek karaMer hebben verloren. Namens gedaagden voerde mr. C. M. Corporaal uit Den Haag het woord. Hü bestreed de mening, dat het brood door het invriezen zUn specifieke barakter zou hebben verloren. Gevolg van mond- en klauwzeer (Van onze soc.-econ. redactie) JJET PRODUKTSCHAP voor vee en vlees heeft gisteren een wat on gewoon besluit genomen. Het bestuur stemde erin toe, dat onze omvangrijke export van vette kalveren naar Italië de komende weken gaande gehouden zal worden via vervoer door de lucht. Tengevolge van de mond- en klauw- zeerepidemie staan Frankrijk en Zwitserland niet toe, dat Nederlands vee door hun land naar Italië wordt vervoerd. De Nederlandse kalveren- produktie is echter zulk een belang rijk onderdeel van dc hele veehoude rij, dat het produktschap het aan vaardbaar achtte, de hogere kosten van het vervoer door de lucht voor zijn rekening te nemen om zo de export naar Italië doorgang te doen vindep. Deze export is enige tijd geleden reeds ernstig gestagneerd, toen Italië zijn grenzen sloot voor de Nederlandse kalveren. Dit heeft, reeds tot gevolg gehad dat er minder kalveren voor de mesterij zijn opgezet en bij de vee houders het vertrouwen in deze tak van bedrijf bepaald niet is versterkt De kalveren zullen naar Italië worden gebracht zowel met toestellen vanaf Schiphol als van Zestienhoven. Per vlieg tuig zullen ongeveer 90 dieren vervoerd worden, wat aan extra vervoerskosten een bedrag meebrengt van ongeveer 15000. Het bedrijfsleven neemt zelf 35 cent vervoerskosten per kg voor zijn rekening tegen normaal 25 cent De ove rige 25 cent (de totaalkosten zijn 85 cent per kg) zijn voor rekening van de B- rekening van het vleesfonds van het produktschap, dat nog een saldo heeft m f900.000.—. Het produktschap heeft zich voor deze transactie bij de K.L.M. garant moeten stellen voor tenminste tien vluchten, •mee dus een extra bedrag aan ver voerskosten gemoeid is van f50.000. Dit bedrag moet extra op tafel gelegd wor- om 900 vette kalveren naar Italië te krijgen. De mond- en Mauwzeerepide- mle dwingt dus niet alleen tot het on tijdig afslachten van duizenden dieren, aar ook tot extra kostbaar transport n onze vee-export gaande te houden. In de vergadering van het produkt schap werd gisteren ook de situatie op de varkensmarkt besproken. De prijzen zjjn de afgelopen weken weer gedaald f 2,05 tot f 1,98 per kg. Hel bestuur besloot echter geen nieuwe marktorde- nende maatregelen te nemen om het prijspeil te ondersteunen. Men meende dat de aanvoer de komende weken eer- Enkele uitblinkers op concours voor jonge pianisten in I.C.C pISTERMIDDAG startte in het Inter- nationaal Cultureel Centrum, geves tigd in het Amsterdamse Vondelparkpa viljoen, het concours voor jonge pianis ten. Van de in totaal veertien deelnemers moesten negen zich in deze eerste auditie platen horen voor de jury, bestaande uit Jan Odé. voorzitter, Nelly Steuer-Wage- ir. Jean Antonietti, Gerard Hengeveld Theo Bruins. Eén. Thom Bollen moest wegens ziekte verstek laten gaan. zodat acht kandidaten de strijd aanbonden, om in de finale te komen. 91 Spreek!" Royale pakte hem bij de keel en schud de hem heen en weer tot Vylamds hoofd als dat een gebroken pop naar voren en achteren sloeg. „Spreek! Wil je dood, Vyland? Denk je soms dat ik om jou dood wil?" Vyland sprak. Hijgend, kuchend en hevig slikkend vertelde hij me in min der dan drie minuten wat ik weten wilde. Hoe hij zich van de medewerking van een Cubaans minis ter wist te verzekeren, wekenlang een vliegtuig ge reed hield en een Cubaans radarofficier omkocht. Hoe de DC werd opgevangen en afgeschoten en Royale de mensen uit de weg had geruimd die op 1 bepaald moment niet langer van nut meer wa. 1. Hij begon over de generaal, maar ik hief mijn hand op. „Genoeg, Vyland. Terug naar je'stoel". Ik draaide aan de knop van de zuurstofregene- rator. „Wat doe je?" fluisterde Vyland. „Voor een beetje frisse lucht zorgen. Het is hier benauwd, vind je ook niet?" Ze staarden elkaar aan en kek-en dan naar mij. Ze zwegen. Ik had uitbarstingen van woede ver wacht, maar daar bleek niets van. De angst over heerste nog steeds en ze wisten dat ze volkomen aan mijn genade waren overgeleverd. „Wie en wat ben je precies, Talbot?" kraste VyJand. „Je zou me een detective kunnen noemen". Ik ging zitten. Ik wilde de bathyscaaf niet naar de oppervlakte brengen voordat de. lucht geheel zuiver ij-n en ik weer helder kon denken. „Ik was een duiker en werkte samen met mijn broer. De man of wat er van hem over is in de stoel van de gezagvoerder. Vyland. We hadden geluk, borgen goud bij de kust van Tunesië en gebruikten ons kapitaal om een luchtvaartmaatschappijtje te be ginnen. Alle twee hadden we in de oorlog namelijk ;n bommenwerper gevlogen en we waren in het bezit van de noodzakelijke brevetten. Het ging ons goed, Vyland, tot we met jou in aanraking kwamen". Over mijn schouder wees ik met mijn duim in de richting van het met wier en mossels bedekte vliegtuig. „Nadat je dit gepresteerd had, ging ik terug naar Londen. I-k werd gearresteerd, want ze dachten dat ik er iets mee te maken had. Het kostte me niet veel moeite een en ander op te helderen en Lloyd's, die voor de verzekering op draaide, nam me in dienst om de zaak uit te zoe M -10 door Alistair MacLean ken. Om zelfs ook maar één pet van hun geld terug te kunnen Krijgen, waren ze bereid een onge limiteerd bedrag uit te geven. Bovendien kreeg ik alle steun van de Engelse en Amerikaanse rege ring omdat het om staatsgelden ging. De Amen- kanen stonden me een van hun beste politiemensen af. Dat' was Jablonsky." Ik zag dat ze schrokken. Ze hadden de doods angst nu achter zich en waren weer genoegzaam tot de wereld van de werkelijkheid teruggekeerd om te beseffen, wat ik zei en wat het betekende. Ze keken eerst elkaar aan, dan mij en ik had me geen aandachtiger gehoor kunnen wensen. „Het was een fout, heren," vervolgde ik, „om Ja blonsky neer te schieten. Dat kost jullie beiden de elektrische stoel. De rechter houdt niet van lieden die politiemensen vermoorden. Misschien niet helemaal rechtvaardig, maar het is zo. Bij een ge wone moord kan je nog wel eens door de mazen van het net kruipen, maar bij de moord op een politieman niet. Niet dat het er iets toe doet. Ik weet genoeg om jullie vijfmaal naar de elektrische stoel te sturen." Ik vertelde hun hoe Jablonsky en ik meer dap een jaar bezig waren geweest, en hoofdzakelijk op Cuba, om de diamanten, smaragden en het goud op te sporen en ten slotte tot de conclusie kwamen dat de schat nog steeds niet geborgen was. Nergens op de wereld was namelijk ook maar een van die geslepen smaragden aangeboden. Interpol zou dat meteen geweten hebben. „We wisten zo goed als zeker," ging ik verder, 1 de schat niet was geborgen. Er kon maar één reden voor zijn. Omdat de schat ergens op de bodem van de zee lag en iemand een tikje te haas tig was geweest om de man uit de weg te ruimen die precies de plaats wist de piloot van het vliegtuig. Het onderzoek voerde ons ten slotte naar de westkust van Florida. Iemand zocht daar naar gezonken kostbaarheden. Daar hadden ze een schip voor nodig en het jacht van de generaal, de Temp tress, voldeed aan de eisen. Wat je echter ook no- dig had, Vyland, was een bijzonder gevoelige diep terecorder en daar beging je een fatale vergissing. We hadden alle leveranciers van scheepsuitrusting in Europa en Noord-Amerika gevraagd om ons middellijk in te lichten als er van andere zijde dan die van de marine, koopvaardij of visserij vraag was naar een speciaal apparaat of toestel voor het registreren van diepten. Jullie kunneü me toch vol gen, is het niet?" Of ze me konden volgen! Ze waren voor drie kwart weer normaal en ik zag moordlust in hun ogen. „In de desbetreffende vier maanden waren voor privé-doelednden zes van die uiterst gevoelige diepterecorders verkocht. Allemaal aan de eige naars van grote jachten. Twee waren er op een wereldreis. Een lag in Rio, een bij Long Island, een aan de kust van de Stille Oceaan en het zesde kruiste voor de. westkust van Florida. Dat was de Temptress, het jacht van generaal Blair Ruthven. Het was briljant, dat moet ik toegeven. Een betere dekking om zonder wantrouwen op te wekken elke vierkante meter van de zee af te zoeken, had moei lijk gevonden kunnen worden. Terwijl de geologen van de generaal zich bezig hielden met het neer laten van hun kleine bommen en een seismologi sche kaart van de rotslagen van de zeebodem maakten, karteerden jullie met de diepterecorder zelfs de kleinste oneffenheid van de oceaanbed ding. Omdat jullie te ver naar het noorden begon nen, deden jullie er bijna zes weken over. We hiel den al jullie bewegingen in de gaten en hadden speciaal een boot voor 's nachts uitgerust een sponzenvisser. Daarmee ben ik vanmorgen heel vroeg naar de boortoren gevaren. Jullie vonden het vliegtuig. Drie nachten achter elkaar werkten jullie met dreggeri, maar het enige dat jullie naar boven haalden, was een stuk van de linkervleugel- top." Ik wees uit het raam. „Kijk maar eens hoe betrekkelijk nieuw de breuk is." Wordt vervolgd) Enkele uitblinkers waren er wel onder deze acht, maar over het algemeen ston den de prestaties op het peil van „school werk". O zeker, hard en ijverig gewerkt is er aan de voorbereidinger werd nauwgezet gespeeld en vergissingen kwa men zelden voor. Maar de muzikale per soonlijkheid kwam uit het spel bijna nooit tevoorschijn. Het toucher, de voor dracht had nog geen vorm. De opgave voor deze proef was een etude en een stuk uit een sonate. Velen hadden Beethoven gekozen, en enkele Schubert of Brahms, maar het geko zen fragment lag veelal boven hun kracht. Men vraagt zich af. welk nut een dergelijk concours heeft. Wij achten zo'n concours heel belangrijk. Men consta teert nog eens ten overvloede, dat er aan ons conservatoriumonderwijs het nodige schort, en men verbaast zich erover, dat het merendeel van deze kandidaten een dergelijke geestelijke onvolwassenheid bezit. Zij beseften ternauwernood wat er in de muziek zelf omgaat. Namen, noemen heeft geen zin, Naar onze mening bezaten slechts drie kan didaten de kans om naar de finale te gaan. Vandaag komen 5 kandidaten aan bod, waarna de jury de finalisten bekend maakt. Dan kan men ook weten, welke norm zij aanlegt een internationale of een nationale. Dra. H. E. Kokee-t 1 den Berge Het College van Rijksbemiddelaars blijkt bezwaar te hebben tegen de voor goedkeuring ingediende ontwerp-c.a.o. voor de grafische bedrijfstak. In een brief aan de organisaties van werkge vers en werknemers heeft het college hiervan doen blijken. De bezwaren richten zich tegen de werktijdverkorting tot 42& uur per week voor hen, die zaterdags nog normaal arbeid verrichten. Ook de ploegentoesla- gen voor zaterdagse arbeid kregen de instemming van het college niet. Voor gesteld was een toeslag van 50 pet voor de op zaterdag voor 1 uur gewerkte uren :en toeslag van 100 pet na 1 uur. Het college zou de grens voor het be talen van 100 pet toeslag willen vér- leggen naar drie uur. der minder zal zUn dan groter. Naar Engeland gaan reeds meer dan 5000 ba- convarkens per week, meer dan 6000 varkens worden Ingevroren by een pre mie van 30 cent per kg, duizenden var kens worden afgeslacht tengevolge van de mond- en klauwzeerepldemle en bo vendien z(jn de varkens de laatste tijd hoofdzakelijk op licht gewicht afgeslacht De kans dat de grootste aanvoer voorby is en de pryzen vanzelf zullen verbete ren, werd groot geacht ETHERGOLVEN Japan levert tv aan Indonesië De Japanse firma „Nippon Electric Company" heeft van de Indonesische regering opdracht gekregen een volle dige televisie-installatie te leveren, van camera's tot zendinstallatie. Deze zen der zal in Djakarta worden geplaatst. De kosten bedragen bijna 3,2 miljoen gulden. Japan heeft dus deze order in de wacht gesleept, nadat de Sovjetunie en Oost-Duitsland al zeer aantrekkelijke offertes hadden gedaan. Ensemble: volgend seizoen 120 rollen De Nederlandse Televisie Stichting heeft opnieuw met de toneelgroep En semble een contract afgesloten voor het leveren van een groot aantal rollen voor televisiespelen in het seizoen 1962- '63. In het thans lopende seizoen speel den acteurs en actrices van deze groep 90 rollen voor de tv, maar in het vol gende zal dit aantal tot 120 worden uitgebreid. Daarnaast heeft de NTS zgn. „uitko pen" afgesloten met het Rotterdams Toneel, de Haagse Comedie, de Neder landse Comedie, de Toneelgroep Thea ter, de Toneelgroep Centrum, de Nieu we Comedie en Studio. Deze gezelschap pen zullen in totaal 24 tv-produkties op donderdagavond verzorgen, verdeeld over de vijf omroepverenigingen. Een nieuw element in de verzorging van de dramatische produkties zullen de twaalf eenacters vormen, die ge noemde toneelgezelschappen (behalve Studio) op het scherm gaan brengen. vanavond Hilversum I, 40 ior 19.10 Op d( iestelijke 1 ieder (gr) 10.30 Radiokrant Avondoverdenking 22.55 Boekbespr Jeugd 20.00 Nws 20.05 Israëlich kamerc 20 40 Logtooek 1912 21.10 14 april 1912 - 23.40 uur, hoorspel 22.30 Nws en meded Sportact 23.10 Discol aria 3.5524.00 Nwj. vanavond NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Ach- Programma voor morgen Kameronk 1 gengebed Lichte gran 9.40 Schoolradio 10 05 Lichte ork werken (gr) 11.00 C d zieken 11.40 Gram 11.60 Als de ziele luistert lezing 12.00 Middagklok- ar ')k 12.04 Balletmuz (gr) 12.30 Meded ten behoeve Lichte taaHmHpnnR Nws 13-16 Platennleuws 13.20 Dansork zangsollslcn 13.45 Vcouwcnvraagbaak 14.00 13.00 Schoolradio 15.30 V d zieken 162)0 Plano recital 17.00 V d jeugd 17.13 Kinderkoor 17.40 Beursber 17,45 Amatoursprogr 18.20 Brabanitsh alfuur 18.50 Regerlngsultz: Ultz v d middenstand. Nws 8.18 Muzikale 8.35 Van de voorpagina, praatje) 9 00 Gym v d vrouw 9-10 Ork mm (gr) 9.4o School radio. VPRO10.00 Inzicht en uitzicht, lezing 10.05 Morgenwijding. VAIRA: 10.20 geclngsultz.V d landboi land. en tiuln- 12.30 Zang bouw 12.33 Spol 1 glla; 3.00 Nws 13.15 Mee solist Beursber 13.3o Lichte 1 .00 Zangreeital 14.20 Voordracht i-i.i0 Kamermui 15.00 Hou Je aan Je woord literair spel met woorden. VARA: 16.00 Amateursprogr 16 00 V d zieken 17.00 Tijd voor teenagers 17.50 Act 18.00 Nws 18.15 Nws uit Vlaanderen 18.20 Italiaans ensem. ble en zangsollst 18.50 De puntjes op dé 1 praatje, GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over de 4e lijn) Vrijdag 13 april 1962 van 18—20 uur: I: Vlovannl Gastoldl; 12 BalleUl II Con. tento II Premiato - l'Inamorato 11 Piacere La Bellezza - Glorie d'Amore li nC<;u0 Caccln d'Amore U Martellato - II Belhumoce Amor Vlttorloso - Speme amorosa. Pro Mluslca Antique olv. Safford Cape. H. Arcangclo Corelll: Sarabande. Gtgue. Badlnerle, Solisten van Zagreb olv Anitonlo Janigro, TI Leonardo Vinei: Sa rabande. Menuet. Gavotte I Virtuosi dl Roma olv Renato Fasano. IV Giuseppe TartlnlPastorale Orchestra d'Archl dl **.i--o. olv. Michelangelo Abbado V. Bal- Galuppl: El Fllosofo dl campagno" dasare Moffo. sopra; '.Irri ...ïpr.i.'i n als Lc-Mna; Mar Ir, Pclvl, als Don Tritemio; Fiorlndo Androoll!

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9