Liefde voetje voor voetje Een kanttekening Morgenlandzending kent voorspoed in Algerije i lie lit uil fruit proeven Cent meer voor de melk doet niemand schade BlODOÏ Een woord voor vandaag Stringente uniformiteit dient de kerk niet Johanna Stichting is nu volledig geoutilleerd HIER KLOPT IETS NIET JN „Vrij Nederland" van 7 april is een artikel opgenomen van J. Eykel- boom met het opschrift: „Van Speyk en Coen doen weer opgeld. Geen oorlog in Nienw-Gninea". De schrijver, die rich afkerig toont van het zen den van troepen naar Nieuw-Guinea, merkt in dit artikel oan. op: „Een andere mogelijkheid om het onheil te keren ligt misschien nog in een directe actie van groepen van wie men mag verwachten, dat zij minder lauw tegenover de koppigheid van de Nederlandse regering staan dan het grote publiek. Ik denk hierbij aan werk- en collegestakingen en aan dienstweigering van die militairen die niet princi pieel tegen de militaire dienst zijn, maar wel tegen een volkomen zinloze militaire actie om Nieuw-Guinei" ^spatiëring van ons). In hetzelfde nummer wijdt J. van den Berg een beschouwing aan de Dienst- weigeringswet onder het opschrift: „Nleuw-Gulnea-deserteurs. Hoe wordt men erkend dienstweigeraar?" De schrijver herinnert aan het advies van de Contact-commissie Dienstweigeringswet (een in 1948 door verschillende vredesorganisaties opgerichte commissie): bij uitzending naar Nieuw-Guinea een beroep doen op de dienstweigeringswet of onder duiken (spatiëring van ons). Deze artikelen verschijnen op een voor de Nederlandse regering uitermate moeilijk moment. Zij is genoodzaakt een aantal dienstplichtigen aan te wijzen voor uitzending naar Nieuw-Guinea, waarbij automatisch hun diensttijd wordt verlengd. De veronderstelling ligt voor de hand, dat de stemming in verschillende kazernes en legerplaatsen niet al te best is. Maar uitgerekend juist nü verschijnt „Vrij Nederland" met deze artikelen, waarbij als bijzonderheid kan worden aangetekend, dat dit blad voor elke dienstplichtige ter lezing ligt in de cantine, zulks door de zorg van de Dienst Welzijnszorg en gefinancierd uit begrotlngsgelden van het departement van defensie. Naar onze mening klopt hier iets niet. Ieder die in het leger het advies: dlenstweigeren of onderduiken ln de mond zou nemen, zou zich wegens opruiing moeten verantwoorden. Maar een blad als „Vrij Nederland" kan dit wèl. Wij vragen ons verwonderd af, of deze opruiende propaganda in het leger door de legerleiding wordt getolereerd. Blijkbaar wèl. Advertentie (Van een onzer verslaggevers) De Morgenlandzending, die sinds mensenheugenis haar arbeid heeft beperkt tot Syrië en de Libanon, is vorig jaar ook met haar mis sionaire activiteiten in Algerië be gonnen. Niettegenstaande de moeilijke situatie in dit land, verklaarde de gereformeerde zendingspredikant ds. P. van Vliet zich bereid om met vrouw en zes kinderen daar heen te gaan. „Blijkens de opge wekte berichten die hij ons zendt, lijkt het alsof ds. Van Vliet zelf niet begrijpt, in hoeveel gevaar hij verkeert", aldus de voorzitter der Morgenlandzending, ds. Pol, hervormd predikant te Vrie- zenveen. „Maar wij hier in Neder land willen door ons voortdurend gebed aan zijn beveiliging mede werken." Dezelfde beloften, die golden voor de biddende gemeente te Jeruzalem ten dage van Petrus' gevangenschap, zijn van toepassing voor een bidden.de ge meente in ons land ten behoeve van het pas begonnen missionaire werk in Al- Overigens worden de andere werkers niet vergeten. Dat zijn ds. E. M. Top. zendinghoogleraar te Beiroet en diverse verpleegsters. Behalve Nederlanders ar beiden daar ook Zwitserse zendings mensen. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer W. Bouwmeester te Utrecht, heeft het werk van de Morgenlandzen ding internationaal met grote tegensla gen te kampen gehad in 1961. De grote promotor van het werk, dr. P. Berron te Straatsburg, moest om gezondheidsre denen aftreden als director. Een defini tive opvolger is nog niet gevonden; tijdelijk neemt de predikant Brecheiscn ook uit de Elzas naast zijn gemeen tewerk deze arbeid waar. De Nederlandse „afdeling" van de Morgenlandzending leed een ernstig ver lies door de dood van mej. Cato de Witte, oud-secretaresse en oprichteres van de Nederlandse sector. Door haar geest drift en onvermoeide arbeid, en tijdens de ziekte in haar laatste levensjaren, door haar voortdurend gebed is cLt werk onnoemelijk veel aan deze vrouw ver plicht. Ds. K. J. Schaafsma, gereformeerd predikant te Delfshaven, die op de jaar- vergadering-1961 kon berichten al« penningmeester dat de inkomsten met 12.000.waren vooruitgegaan, kon thans een vermeerdering van 8.000. melden. Er kwam uit Nederland binnen een bedrag van 82.500.—. De giften kerken en scholen zijn gestegen. Helaas daalden de contributies, zodat deze slechts 30.000.bedroegen. De c tribuanten werden opgewekt om mee te werken aan de verhoging van deze giften vrienden. De Morgenlandzending dat ruimschoots waard. Bondsdag Ned. Christ. Vrouwenbond te Utrecl De agenda voor deze bondsdag ver meldt o.a. de liturgische opening door de bondspresidente mevrouw S. H. Engelkes-Wijngaarden, samenzang en schriftlezing. Tevens zal dr. J. Bloemhof op deze bondsdag een rede uitspreken .Welvaart en welzijn." Klassieke vorming noodzakelijk voor rechten studie De faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht heeft in een brief aan minister Cals en aan de Tweede Kamer haar ernstige verontrus ting tot uitdrukking gebracht met be trekking tot de mogelijkheden die het wetsontwerp tot regeling van het voort gezet onderwijs, in verband ook met ar tikel 26 lid 4 van de wet op het weten schappelijk onderwijs, opent voor studie in de rechtsgeleerdheid zonder vooraf gaande vorming in de klassieke talen en de klassieke kuituur. De voorzitter van de faculteit, prof. mr. J. J. M. van der Ven. en de secretaris, prof. mr. W. F. Prins, zeggen in hun brief, dat de ervaring heeft geleerd dat de klas sieke vorming voor het handhaven van het peil van het rechtsgeleerd onderwijs en voor het begrip bij de studenten voor de tegenwoordige rechtsinstellingen, on misbaar is te achten. Zij menen, dat de vroegere studie van het Nederlands-In disch recht waarbij de studenten goed deels niet-klassiek waren gevormd, dit overtuigend heeft aangetoond. In de be staande overgangsbepaling, krachtens wel ke studenten in de notariële studierich ting voorshands kunnen volstaan met een colloquiem latijn, vindt de onmisbaar heid van de kiassieke vooropleiding trou wens eveneens bevestiging, zo voegen zij Deze zaak is des te klemmender, de mogelijkheid bestaat dat het Latijn uit het leerplan van de athenea zal v~ vallen. De faciliteit verzoekt minister kamer dan ook met aandrang, maatrege len le willen beramen teneinde te ver zekeren dat ook in de toekomst een rechtsgeleerde studie sledhts op basis van een voldoende klassieke vorming moge lijk zal zijn. Kerkdiensten in Parij s Tn Parijs is er iedere zondagmorgen een Nederlandse kerkdienst om 10 30 in de kapel van het Franse zendingshuu. Boulevard Arago no. 102. Paris 14. Op Goede Vrijdag is er 's avonds om acht uur een dienst, waarin een drietal jon geren belijdenis zullen doen en waarin het Heilig Avondmaal zal worden be diend. Op Paasmorgen begint de dienst om 10.30. hulshoudfam 69 tot 98 ct. extra jam 1.25 NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER Voorzitter Chr. Middenstandshond Detailhandel in welvaart achter (Van onze sociaal-economische redactie) Dat het prijsbeleid zo straf moet zijn dat een prijsverhoging voor melk en brood met een enkele cent onmogelijk blijkt, is voor de middenstand onbegrijpelijk. Die enkele cent brengt de economie etiht niet in gevaar en de consu ment zal er zich niet druk om ma ken. Dat blijkt wel uit de stijging van de aardappelprijs. Daar 9preekt niemand over. Dit zd gisteren de voorzitter van de Chr. Middenstandsbond, de heer H. de Mooij op de jaarvergadering Protestants-christelijke bond van han delaren ln melk- en zulvelprodnkten. die ln het Rotterdamse Rijnhotel werd gehouden. Sprekende ran de werknemer gestegen met het dubbele van dat van de melkhande laar. Met de plaatsvervangend voorzitter van de detaillistenbond, de heer J. J. Nieboer uit Groningen, was de heer De Mooij van mening dat de huidige maat staven voor het loon- en prijsbeleid niel te handhaven zijn voor de melkhandel. Het samengaan van loonbeleid op grond van aanwezige produktiviteit met een strak gevoerd prijsstabilisatiebeleid ont neemt de melkhandel alle mogelijkh< den. Waar van produktiviteitsstijging nauwelijks sprake kan zijn, drukken de stijgende loonkosten op de de oplos sing zolang de prijzen ook niet totaal worden losgelaten. Maar een dergelijke vrijheid zou wel eens consequenties kun nen hebben voor de conjunctuur, aange zien de ondernemer in verantwoordelijk- ef meestal niet buiten de gren- zijn onderneming of bedrijfstak komt De CMB-voorzitter zag vooralsog voor de melkhandel meer heil in uittorei ding van het assortiment, waardoor mei de loonkosten, die 70 procent van de to tale kosten beslaan, zou kunnen drukken. Naar de heer Nieboer zei is er voor de melkhandel ondanks de lonen, prij- branchevervaging nog wel dege lijk toekomst, mits men zijn dienende taak verstaat. Dienstverlening is v alles nodig, aldus de heer Nieboer. c dat de melkhandel alleen daardoor staat zal zijn de concurrentie het hoofd te bieden. „Niet door monopolievorming of machtsvorming houden wij de kruide niers uit onze bedrijfstak. We moeten het bewijs leveren dat wij door middel van service-verlening een gezonde concur rent aan kunnen en aan durven." Volgens de heer Nieboer dient de melkhandel te verhinderen dat ander- via prijsonderbieding de zaak onder- Saven en zal verhinderd moeten wor- n dat de melk in de sfeer van de lok artikelen komt op super-markten :root-winkelbedrijven. Hij zei daarbij te lenken aan de invoering van een goede jn op reële basis vastgestelde vertikale prijsbinding. „Die weg zullen we r moeten", aldus de heer Nieboer. die o< een lans brak voor bewuste verkoopbe vordering na marktonderzoek en voor gezamenlijke inkoop. Koelkasten Sprekende over de arbeidstijdverkor ting zei de heer Nieboer dat wellicht de toenemende populariteit van de koelkast kan bevorderen dat ook de melkhandel zich een kortere werkweek kan verwer ven. Het aantal gezinnen dat thans over een koelkast beschikt, is niet ver meer van de 10 procent af en wordt steeds groter. Vooral de afschaffing van het weeldetarief is hiervoor gunstig. Deze ontwikkeling betekent een stap dichter i kortere werktijd, omdat in samenspel met de huisvrouw een meer economische bezorging mogelijk wordt. De jaarvergadering in Rotterdam is door de melkhandelaren ook benut om bondszaken te regelen. Zo werden de he ren C. A. van Wijgerden (Sliedrecht). P. de Voogd (Tricht) en J. P. v. d. Mei (Waalwijk) in het bestuur gekozen. Bondsvoorzitter A. van Buuren om ge zondheidsredenen niet in staat de verga dering te presideren, werd herkozen, evenals bestuurslid A. L. Veldman. Uit voerig is gediscussieerd over aansluiting van de bond bij het Internationaal Ver bond van Melkhandelaren. waarover op nadere bestuursvergadering zal wor den beslist. Getuige van Jehova weigerde BB-dienst Ere-doctoraat voor prof. Waszink De universiteit van Glasgow heeft het ere-doctoraat in de letteren toegekend aan prof. dr. J. H. Waszink, hoogleraar in de Latijnse taal en letterkunde en in de Romeinse oudheid aan 'de universi teit van Leiden. Prof. dr. Waszink is in 1908 te Rens- woude geboren. Hij studeerde aan de universiteiten te Leiden, Parijs en te Bonn en deed in 1933 zijn doctoraal examen. Na leraar te zijn geweest het gymnasium in Breda en later Utrecht, werd hij in 1946 benoemd tot hoogleraar te Leiden. In 1950 werd jaar" 1963^954 was prof. dr. Waszink gasthoogleraar aan de universiteit te (Advertentie) 0\»u*e Vvs Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te 't Harde: J. Jongerden te Bruohem en Kerkwijk; door de prov. kerkvergadering van Gelderland te Put ten (kring Andreaskerk, overgangsbepa ling 238 a—h): E. Holtrigter te Weesp; door de prov. kerkvergadering van Gel derland te Lunteren (hervormde kapel, overgangsbepaling 238 ah): H. P. Swets te Rijk. Aangenomen naar Zijderveld: S. J. Seinen kand. te Utrecht. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Dokkum (bij accl.) (vac. H. Hogc-nhuis»: A. van As^elt te Oost- wold (Oldambt). GEREFORMEERDE KERK (Vrüg.) Beroepen te Rotterdam (voor de gees telijke verzorging van de militairen): J. Snijder, kand. te Ermelo, die dit be roep ook aannam. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te Meliskerke: Chr. van Dam te Rotterdam-Z. en H. van Gilst te Lisse, waarvan eerstgenoemde beroepen is. Bedankt voor 's-Gravenpolder: A. Hof- Weekend over sociale arbeid voor leerlingen v.h.m.o. De Gereformeerde Akademie voor So ciale Arbeid „De Nijenburgh". de Stich ting Raad voor Gereformeerde Sociale Arbeid en de Stichting Evangelisch Her stel en Opbouw (landelijk orgaan voor het gereformeerde jeugdzorgwerk) heb- brn voor de leerlingen uit de hoogste klassen van het v.h.mo. een weekeinde georganiseerd waarin zij geconfronteerd zullen worden met het begrip „maat schappelijk werk". Dit weekeinde zal plaats vinden op vrijdag 27 en zaterdag 28 april a.s. in een kamphuis te Otter- lo. De leerlingen die belangstelling heo- ben voor maatschappelijk werk zullen tijdens dit weekeinde ingelicht worden over de studierichtingen en beroepsmo gelijkheden op het terrein van de so ciale arbeid. Tevens zal aan de hand van filmmateriaal in vogelvlucht een beeld worden gegeven van achtergrond werkterrein en doel der sociale arbeid. Nog een keer laat stadhouder Pilatus zijn stem, in het Lijdensdrama horen. Naar de gewoonte van die tijd droegen de ter kruisdood veroordeelden een hord hij zich, waarop hun misdaad stond vermeld. Het is niet bewaard gebleven wat het opschrijft was van het hord van de twee moordenaars, die met Jezus werden gekruisigd. Wel van dat van Jezus. Er was geschreven: „Jezus de Nazereeër, de Koning der Joden" (Johannes 19 19)' in drie talen, in het Hebreeuws, in het Latijn en in het Grieks. Heeft Pilatus zijn gram willen halen op de overpriesters en de oudsten, voor wier overmacht hij, de Romein, heeft moeten hukken? De woede is groot. Nog wordt getracht het opschrift veranderd te krijgen. Schrijf nietPilatus houdt voet hij stuk. „Wat ik geschreven heb dat heb ik geschre ven". Krachtige taal, merkwaardige woorden voor deze man. De Koning der Joden, in het Hebreeuws, het Grieks en in het Latijn. Als Jezus aan het kruishout hangt is het de wereld, die naar alle windstreken bekend maakt, wat Gods volk met Gods Zoon heeft gedaan. mmmmmm MAAKT UW GROENTEN ZO LEKKERI Kardinaal Alfrink over concilie De centralisatie en de strikt ^±£denbr°°hUre doorgevoerde uniformiteit in de rooms-katholieke kerk, die sinds het eerste Vaticaans concilie in 1870 bijna sacrosanct geworden zijn, zijn bijzonder waardevol ge weest. Maar de vraag is, of het op het ogenblik een belang van de kerk is, deze centralisatie en uni formiteit zo stringent te blijven doorvoeren. Deze opmerking maakte dr. B. J. kardinaal Alfrink gisteravond in Nijmegen waar h(j ln de stads schouwburg een driedaags congres over concilie-themata opende. Op het congres dat is belegd door de theo logische faculteitsvereniging Alcuin en door de faculteit der godgeleerd heid van de r.k- universiteit in Nij megen, die haar theologische week met deze studiedagen laat samenval len, zal een tiental hoogleraren de verhouding tussen primaat en episco paat en de verhouding tussen ambt en leek aan een nadere beschou wing onderwerpen. Kardinaal Alfrink zei, dat Nederland in belangstelling voor het concilie met onderdoet voor andere landen. Toch zouden de bisschoppen deze belangstel ling in de brede lagen van het rooms- katholieke volk wat levendiger willen zien. Er is een reeks van vijf gebeds oefeningen samengesteld, die kort m Pasen zal verschijnen. Daarnaast worden voor de laatste zondagen voor het begin van het concilie ter instructie van de gelovigen preekschema's voorbereid, waardoor het gehele kerkvolk op de hoogte gesteld kan worden van wr' gaat gebeuren en van het belang iet concilie. Tegelijkertijd wordt Voor de rechtbank in Breda heeft terechtgestaan de Tilburger F. van S. Verdachte, een getuige van Jehova, had geweigerd een verplichte cursus van de BB te volgen. Verdachte had geweigerd, omdat hij de BB ziet als een onderdeel van hot oorlogs apparaat. De burgerijke verdediging is even belangrijk als de militaire ver dediging. zo is van regeringszijde be toogd. aldus de verdachte, die op grond van zijn overtuiging daarom geen dewerking wilde verlenen. Hij zei EHBO-diploma te bezitten en zekere hulp te zullen verlenen wanneer dit in oorlogstijd nodig mocht zijn. Hij gerdc echter dit in het georganiseerde verband van de BB te doen. Met een 25-tal bijbelteksten, die hij op verzoek de president op papier zette, moti- bereid is, dit niet wilde doen in geor ganiseerd verband. Rekening houdend met het feit dat verdachte nog dienst zal moeten gaan doen. eiste de officier twee maanden j-evangenisstraf. con form de eis werd de verdachte ook door de rechtbank veroordeeld. De kardinaal verklaarde, dat er nooit een concilie is gehouden dat zo intensief, zo voortreffelijk en zo serieus is voor bereid als het komende. Er is een grote en algemene belangstelling voor dit tweede Vaticaans concilie bij de andere christenen, de reformatorische zowel als de orthodoxe. In dit opzicht is er, volgens kardinaal Alfrink, vergeleken bij het concilie van 1870 een verheugende ver andering van klimaat gekomen. Op het ogenblik weet heel de christengemeen schap, dat hetgeen de ene groep doet de andere niet ongeïnteresseerd kan en mag laten, zo voegde hij hieraan toe. Over de plaats van de leek bij dit concilie zei de kardinaal dat men zich vergist als men meent, dat de leek in het geheel niets is gevraagd. Wel neemt hij aan. dat men bij een volgende keer, lering trekkende uit de voorbereiding van dit concilie, de leek op een andere manier om zijn mening zal vragen. Jaarvergadering Ned zondagsschoolver. De „Nederlandsche zondagsscnool ve eeniging" houdt 25 en 26 mei in ,,Tivo- li" te Utrecht haar jaarvergadering. Het programma vermeldt onder meer: jaarrede van de voorzitter, ds. J. ter Schegget, over „Op weg naar de Oecu mene", het bijbels spel „Chokma" (wijs heid), en, op de tweede dag, een lezing van prof. dr. S. Strasser, r.k. hoogle raar in de pedagogiek aan de universi teit in Nijmegen, getiteld „Beschouwin- gen over de r.k. godsdienstige opvoe ding. vergeleken met de reformatori sche" en een inleiding van dr. J. W. van Hulst, „Het kind van vandaag". Grootste revalidatiecentrum (Van een onzer verslaggevers) Het revalidatiecentrum voor ge handicapte kinderen, de Johanna Stichting bij Arnhem, heeft er een paramedisch therapiegebouw bij- gekregen en is daarmee thans een volledig geoutilleerd revalidatie centrum geworden. Hoewel het gebouw eind vorig jaar al offi cieus in gebruik werd genomen de Koningin bracht er in okto ber een werkbezoek aan is het gistermiddag dan officieel ge opend: door de minister van so ciale zaken en volksgezondheid, mr. dr. G. J. Veldkamp. De feestelijke plechtigheid had plaats in het Arnhemse provinciehuis, waar talrijke genodigden aanwezig waren. Overigens was de opening van het nieuwe gebouw niet de eni ge reden voor deze feestelijke bijeen komst. De Johanna Stichting vierde tevens namelijk haar diamanten ju bileum. Daarmee was men wel een goed jaar te laat, maar dat kwam, zei geneesheer-directeur A. Klap wijk, omdat men vorig jaar voor de viering geen tijd had en er boven dien niet genoeg ruimte was om de asten te ontvangen. Het paramedisch therapiegebouw betekent een belangrijke aanvulling van het medisch apparaat van de stichting, die de grootste (180 bed den) en oudste in ons land is. Men beschikt er over de modernste ap paratuur, die nodig is voor de veel omvattende behandeling van gehan dicapte kinderen. De kosten van dit febouw, dat werd ontworpen door e Arnhemse architect J. C. Sprey, hebben een slordige half miljoen bedragen, maar daarvoor is men nu dan ook volledig uitgerust. plannen hiervoor liggen al op tafel en wachten alleen nog op ministeriële goedkeuring. De kliniek zal tegelijk met het hoofdgebouw worden gebouwd, waarin de medische en economische di rectie en de maatschappelijke dienst hun plaats zullen krijgen. Een andere wens ls de bouw van een dorp, waar patiënten die ook na de be handeling niet in staat blijken een plaats ln de maatschappij in te nemen zouden kunnen worden ondergebracht. De plannen voor dit project zijn thans ln studie. Loopbad Naast de zwemzaal t- men thans over een kostbaar loopbad (50 mille) met een op diverse hoogten aan te brengen loopvloer en voorzien van een observatiemogelijkheid onder water (door een glazen wand), twee vlinderbaden, afdelingen voor massage- individuele oefeningen, arm-, hand- voetbaden, afdelingen voor elektro therapie, ultra-kortegolf en ultra-ge- luidbehandelingen. hoogtezonkamer, een afdeling voor arbeids- en spelthera- fiie, afdelingen voor speciale behande- ingen voor zgn. spastische kinderen en kamers voor spraaktherapie. Daarnaast- is er ook een klein sportveld. In het paramedisch therapiegebouw kunnen per jaar ruim 300.000 behande lingen worden gegeven wat ruimschoots voldoende is voor de opgenomen kinde ren en de poliklinische, patiënten uit Arnhem en omgeving. Hoewel men thans dus volledig is ge outilleerd, heeft de Johanna Stichting nog wél wensen. Eén daarvan is de bouw van een revalidatieziekenhuis. De Toekomst Op de bijeenkomst, voorafgaande aan de opening van het nieuwe gebouw, merkte minister Veldkamp op, dat de Johanna Stichting het oog geheel ge richt heeft op de toekomst: men wil Inrichting scheppen, die ln de toe komst een modelinrichting kan worden op het gebied van de revalidatie. Dit komt ook tot uiting ln de gehele opzet an de behandeling der patiënten. Deze is niet alleen medisch; ook aan andere facetten wordt veel aandacht geschonken: het onderwijs-, het maat schappelijk-, en het arbeidsaspect. Wat het onderwijs betreft, men be schikt bij de Johanna Stichting over een kleuterschool een lagere school, een mulo en een buitengewone huishoud school voor meisjes, die enig in ons land is. De jongens zijn voor wat het nijverheidsonderwijs betreft nog aange wezen op Arnhem (de lagere technische school), maar er zijn al plannen in voorbereiding voor de bouw van een ei gen l.t.s. op het terrein van de stich- Op deze manier worden de gehandi capte kinderen, voor zover dat moge- opgeleid om na him behandeling weer in de maatschappij te kunnen worden opgenomen. Gedurende de be handeling worden zij ondergebracht in gezellig ingerichte paviljoens. Gisteren is daarvan het (voorlopig) laatste in ge bruik is genomen. Dit paviljoen draagt de naam „dr. W. Renssen", de naam van de man die ruim ze§£ig jaar gele den het initiatiefjuHiTTót de oprichting van de stichting. Ledenvergadering ver. geref. predikanten De „Vereniging van predikanten van de Gereformeerde Kerken in Nederland hoopt op 25 en 26 april a.s. haar leden vergadering te houden in het Jaarbeurs gebouw te Utrecht. Sprekers op woens dag 25 april zullen zijn prof. dr. F. de Roos, hoogleraar aan de Vrije Universi teit te Amsterdam, die een referaat zal houden over „Kerk en welvaart" en ds. J. Thomas over „De praktische opleiding". Donderdag zal dr. A. Th. van Leeuwen een referaat houden over „Werelddiaco- naat" en prof. dr. N. Ridderbos over „Uitverkiezing en predestinatie in het Nieuwe Testament". JX/EINIG tè weinig heb ik tot nu toe over cle moeder van het kind verteld. Dat zit 'm in het feit dat zij een van die stillen in den lande was, waarover nooit zo bijzonder veel te zeggen is. Dat betekent zeer zeker niet dat ze onbelang rijk zijn: ik geloof dat terwijl wij de wereldge schiedenis schrijven in de figuren van de keizers en veldheren, de dictators en de magnaten, de geleerden en de kunstenaars, God deze te boek stelt in de Kronieken der bescheidene en zwij gende personen op de achtergrond. Wellicht dat daarom ook de boeken der Konin gen door die der Kronieken worden gevolgd met al hun schier eindeloze opsommingen van namen en nog eens namen waarvan je op het eerste ge zicht zegt: „Wat moeten we er mee:' wat heb ben we er aan?" Maar het zijn de kleinen en in- gekeerden. die de wereld redden, en die het puin opruimen dat de machtigen en expansieven ach ter zich laten. Evenals de vader is de moeder opgegroeid in de schaduw van de rouw. Ook haar vader is op zeer jeugdige leeftijd overleden, maar haar moeder bleef niet achter in zulke deplorabele toestanden als de moeder van de vader. Het bestaan was wel niet royaal, maar het stond evenmin aan de rand van de afgrond. En verder valt er over haar jeugd niet zo bijster veel te verhalen. Zelf zweeg ze er in alle talen over. en ook latere nasporingen hebben weinig opgeleverd. Waarschijnlijk zal er ook weinig opwindends ge legen hebben in 'n meisjesjeugd van 'n tachtig jaar geleden. Meisjes plachten Niet dat men rond 1880, 1890 z'n liefde zomaar meteen pardoes verklaren kon. Neen, daar waren binnenshuis "op te plechtige, nauwgezet-voorgeschreven omwegen voor een enkele vereniging: ze "hielden er wat vriendinnen op na; misschien hadden dezen broers, die een lonkje aan hun lieftalligheid waagden. Maar ze werden niet op de huwelijksmarkt geslingerd, en nog minder moch ten ze zichzelf trouwlustig betonen. In een periode dat de rokken zelfs het slankste enkeltje zorgvuldig aan het mannenoog ontrokken, zou dat volstrekt geen pas hebben gegeven. En al ware het toelaat baar geacht, dit speciale meisje zou het niet gedaan hebben. Ze voelde zich toch al niet bijzonder sterk; ieder feestje placht door een ellendige hoofdpijnaan- val bedorven te worden; ze bevond zich het beste bij moeder thuis. Evenwel, ze had een vriendin en die vriendin had een broer. Die broer kwam maar zelden thuis, maar als hij zo'n zondag over was. zat hij als rechtge aard aanstaand predikant in de kerk. En daar zag hij dan op een gegeven moment zijn eigen zusje in gesprek met haar vriendin, en het werd een liefde op het eerste gezicht. nodig. Eerste étappe: het zusje in kwestie trok de vriendschapsbanden wat nauwer aan. Tweede stap: de moeder van het zusje ging eens kennis maken met de moeder van dat vriendinnetje: „Onze kinde ren ontmoeten elkander zo vaak; ik vond dat ik U toch eens een bezoekje moest brengen.. Derde schrede: de moeder van het meisje bracht een te genvisite en proclameerde daarmee dat ze geen be zwaar mocht koesteren tegen de relatie die de meis jes onderhielden. Slottafreel: de moeder van het zusje brengt nogmaals een bezoekje en memoreert daarbij voorzichtig en kies dat tot haar gezin ook een jongeman behoort, die gaarne eens de dochter des huizes zou willen ontmoeten. Waarbij ze, nog im mer schuchter, schroomvallig iets meedeelt over haar eigen omstandigheden en over de vooruitzich ten van haar zoon. Ja, zo gaat dat in de goede oude tijd. Men heeft geen haast; men mijdt het ijs van één enkele nacht; men bezint eer men begint. En pas wanneer de moe der van het meisje er eens 'n tijdje over heeft na gedacht komt er uitsluitsel: laten de jongelui dan maar samen gaan roeien. Op de plas. Met de we derzijdse zussen en de eventuele broers. Natuurlijk niet alleen. Natuurlijk met alle mogelijke chaperon nes en begeleiders, die hen geen tel uit het oog ver liezen. Vandaag de dag zouden ze waarschijnlijk met z'n beiden gaan kamperen, maar het was toen vandaag niet! Alle methoden hebben trouwens hun voor en hun tegen. Maar in elk geval kwam hij toevallig aan haar zijde tc zitten. En ze zongen met allen: „Hoe zacht glijdt ons bootje, op 't spiege lend i L

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2