tsAfi- Wi MM mdm Verre visserij krijgt aandacht van Nationaal Herstel Raad Sassenheim zat aardig op zijn praatstoel In Israël worden Gods beloften vervuld Ballonvaarders Boesman vertelden in Noordwijk Op eigen Os tie. voor Zeeuwse Vereniging RbWmljl 380 Noordwijk se kinderen kregen verkeersdiploma's NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 12 APRIL 1962 Visserij golfjes Moet de regering het totstandkomen van de verre visserij wel stimu leren? De N.V. „Maatschappij tot financiering van het nationaal her stel" meent in haar jaarverslag over 1961, dat de conclusie is gewettigd, dat alleen blijvende bescherming het de Nederlandse verre visserij moge lijk zou maken te concurreren tegen de produkten van landen, die dicht bij de verre visgronden liggen. Er zijn weinig redenen aan te wijzen die een dergelijke blijvende bescherming zouden rechtvaardigen, meent de Maatschappij, die het ook om sociale redenen niet nodig acht, omdat er zeker niet kan worden gezegd, dat zonder bescherming de Nederlandse vissersbevolking geen voldoende bronnen van bestaan zou hebben. Daar om acht men het niet wenselijk, dat de Nederlandse overheid zou trachten het tot stand komen van een verre visserij te stimuleren. ADA VL 7 gaven trekken door van 80100 kilo tong. Men wil hiermee niet zeggen, dat de Nederlandse vissersvloot geen plaats is voor vriestrawlers. Het wordt niet uit gesloten geacht, dat zal blijken, dat zulke schepen, die langer op zee kunnen blij ven, op de Noordzee goed bruikbaar zul len zijn en wellicht ook reizen kunnen ondernemen naar visgronden, waar de conventionele trawlers niet komen, die niettemin ten opzichte van ons land gunstig gelegen zijn. Mocht blijken, dat door vriesinstalla- ties de rentabiliteit van de grote traw lers kan worden verbeterd, dan zal dit consequenties meebrengen voor nisatie van het afzetapparaat. Wanneer men bevroren vis aanvoert, die aan de wal moet worden verwerkt tot diepvries, filets, moet men er op kunnen rekenen de vangst zonder vertraging verwerkingsbedrijf te kunnen overdra gen. Stuksgewijs in grote hoeveelheden gevoerde bevroren vis kan geleidelijk aan de consumenten worden verkocht er daardoor gemiddeld een hogere prijs op brengen. Vermoedelijk zal de visserij echter alleen dan ten volle kunnen pro fiteren van de door de grotere houdbaar, heid van het produkt stabielere prijs wanneer zij de bewerkingsindustrie inte greert. Op het stuk van de overbevissing cn verre reizen tracht ieder land dooi middel van de visvangst te voorzien ir een deel van de voedselbehoeften var zijn bevolking, bij voorkeur de meesl nabijliggende visgrond bevissend. De mtensiteit van de bevissing kan echter naar willekeur worden vergroot, aange zien bij te sterke bevissing de visrijkdom afneemt, waardoor op den duur niet alleen de vangsten per schip maar ooit de totale vangsten verminderen. Niet alleen in Nederland, maar ook ir de andere landen, die de Noordzee be vissen, is een toeneming van de vraag te verwachten. Het is niet waarschijnlijk dat door een intensievere bevissing van de Noordzee in een grotere vraag naar rondvis worden voorzien. Uitbreiding van de Nederlandse visserij op rondvi? Is daarom alleen mogelijk wanneer wij ons ook op de verre visserij gaan toe leggen. De Maatschappij meent, dat verre vis serij alleen overweging verdient als de rijkdom der verre visgronden groter is dan die der nabije of als op de verre visgronden een soort vis kan worden gevangen die bij het publiek zeer in trek Is. De grotere visrijkdom der verre gron den acht men dan ook het belangrijkste argument van de voorstanders van Ne derlandse deelneming aan de verre visserij. Zuinig Om de Noord was de visserij zuinig. De schepen, die maandag zulke goede ma kreelvangsten doorgaven, moesten het dinsdag met heel wat minder stellen en vingen bijna niets. De KW 144 Cornells den Duik moest de visserij geruime tijd In de steek laten voor een reparatie aan het net, dat was vastgelopen. Bij de P-boeien boekten de schepen, die meer oostelijk zaten, de beste resul taten. De Huibertje SCH 242 en de Op de kust werden uiteenlopende resultaten geboekt. De Adriana deed een trek van 35 kilo tong, de Willem een trek van 70 kilo tong. Wat er was In IJmuiden lagen 15 vaartuigen aan de markt met een totale aanvoer van 3660 kisten waarvan 580 schelvis 485 wij ting. 630 gul en kabeljauw, 220 koolvis. 160 haring. 875 makreel, 160 roodbaars. 145-schol, 10 tarbot. 140 diversen, 2075 st kabeljauw en 13.500 kilo tong. Proefrela De nieuwe fabriekstrawler Rotterdam IJM 82 is dinsdag naar de Silverpitt ver trokken. Het schip zal daar een paar dagen vissen. Er is geen ijs meegenomen omdat de vangst onmiddellijk tot vis meel wordt verwerkt. Noorse experts zullen een oogje in het zeil houden. Na gaat de Rotterdam door ring om gedemagnetiseerd te worden. Goed resultaat De hektrawler Rijnmond 1 KW 15 heeft de tweede IJslandse reis met een goed resultaat kunnen afsluiten. Het schip lag woensdag aan de IJmuider markt ruim 1100 kisten en 1300 st. kabeljauw in de ruimen. Er was een grote vraa* naar de prima kwaliteiten die de Run mond aan boord had. zodat er ruim eer halve ton werd besomd. In Schevenlngen In Scheveningen werden aangevoerd 500 kilo tong, 100 kisten schol en 100 kis ten wijting. Ontwikkeling De regering van Uruguay wil in Monte video een ultra-moderne vissershaven bohwen. Het geld wordt aangetrokken via een lening bij de Inter-Amerlcan- Development-Bank. Ook in andere Zuid- amerikaanse landen zit men niet stil wat de ontwikkeling van de visserij betreft. Zuidafrikaanse maatschappij leggen een grote belangstelling voor Chili aan den dag. In het noorden van dat land, in Iquiqe, zal een grote vismeelfabriek ver rijzen. De fabriek zal worden bevoorraad door een grote vloot moderne schepen. Die worden op Chileense werven ge bouwd zodat het economische mes van twee kanten snijdt. Ook voor een noe verdere ontwikkeling van de visserij in Peru heeft men in Zuid-Afrika grote interesse. Japan is de grootste leverancier van tonij conserven op de Westeuropese markt West-Duitsland nam 605.239 kisten af. Zwitserland ruim 100.000 kisten en Bel- Italië bij elkaar bijna 200.000 kisten. Uitvoering van Oegstgeester gymnastiek in Flora Voor de tweede achtereenvolgende maal hield de Oegstgeester Gymnas tiek- en Atletiekvereniging haar jaarlijkse gymnastiekuitvoering in „Flora". Ruim driehonderd kleine en grotere gymnasten hebben in een vier uur durende presentatie aan de honderden toeschouwers laten zien waartoe ze zoal in staat zijn. Dat was niet weinig, vooral de dames-keurploeg telt enkele uitstekende krachten voor wie het wellicht mogelijk is door ijverige studie zich boven plaatselijk niveau uit te werken. Zij hebben in hun leider, de heer J. H. Labordus, een bekwaam docent, die niet schuwt het uiterste van zijn pupillen te vergen. Dat bleek gisteravond wel uit de oefe ningen van de damesploeg op de lange sn op de brug met ongelijke leggers, van vooral de demonstraties aan laatstgenoemd toestel, hoewel vaak niet- vlekkeloos uitgevoerd, toch een gym nastisch hoogtepunt vormden. Het is jammer, dat OGAV geen herenkeur- ploeg heeft kunnen vormen. We kunnen 'at wel voprstellen want een weinig plaatsgebonden jeugd als die van forensendorp Oegstgeest slaat, vooral de militaire dienst, haar -vleugels vaak uit. Ook de heren-junioren tellen kele talenten. Het ware te wensen dat heer Labordus de kans krijgt deze talenten ook na de diensttijd verder te ontwikkelen. Wat ons opviel was de discipline 2 Oegstgeester gymnasten. Dat kwam speciaal tot uiting bij de ritmische oefe ning, waarvan vooral de bondsoefening, nee de meisjes het gedeelte voor de pauze afsloten, een punctuele uit voering kreeg. De kleinsten (712 jaar) namei eerste drie programmapunten voor rekening. De meisjes voerden enkele dansjes uit, de jongens hielden een Elimkrans Katwijk jubileerde de Oranjezaal zijn 10-jarig be staan. i De presidente, mevrouw Haas van Ooijen gewaagde van de prettige sfeer op de maandelijkse bijeenkom' sten. Mejuffrouw A. Ketting gaf in eer uitvoerig jaarverslag weer, hoe dit werk dat klein is begonnen is uitgegroeid tot een kring van veertig dames. Dank werd gebracht aan de dames Haas-van Ooijen en Hoek-Ouwehand, die ervoor zorgdroegen, dat steeds een flink bedrag uit de opbrengst van verkochte goede ren aan de vereniging Kerk en Israël kon worden afgedragen. Mevrouw Van V elzen-V arkevlsser deelde mede. dat de financiële resulta ten goed zijn. Dit jubileumjaar kan een bedrag van f 500 voor het evangelisatie- wenk in Israël worden overgemaakt. Ds. P. Moerenhout sprak vervolgens over „Terugblik en uitzicht". Spreker merkte op, dat de profetie van het knekelveld uit Ezechiel in vervulling gaat. Na eeuwen van ondragelijk lijden, juist ook vanwege de christelijke kerk. is het volk van Israël weer tn het ge- zichtveld van de Kerk gekomen. De Kerk gaat weer wat in Israël zien. omdat God wat in dit volk ziet. Als een roos Toen Israël alle hoop op een zelf standig bestaan in deze wereld had op gegeven, was het God die Zijn belofte aan dit volk kwam waarmaken Uit alle windstreken van de wereld is er de trek naar Palestina. Israël zal eenmaal bloeien als een roos. Nadat de Kerk alle zegeningen op zichzelf had betrokken, breekt thans een nieuwe visie baan. De Kerk to haar geheel gaat Israël weer zien niet uitsluitend als de verstotene, maar als de van God verkozene. De werkgroep Kerk en Israël is hiervan duidelijk bewijs. Allerwegen wint to kerkelijke kringen de gedachte veld, dat wij als christenen tegenover Israël iets hebben goed te maiken vandaar dan ook dit Elimwerk. Deze bearbeiding kan alleen ge daan en gezien worden van he' Kruis van Christus uit. Het is nog al tijd eerst de Jood en dan de Griek. Wij moeten als Christenen ons ervan bewust worden, dat wij mede erfge namen zijn. Dé erfgenaam is Israël. Het is een verheugend feit te ve men, dat er bij het Joodse volk een groeiende sympathie is voor Jezus Israël gaat Hem zien als de groot ste profeet; men gaat de essentie van Zijn verschijning op aarde ontdek ken. Wel is er al veel geestdrift ir Israël, maar de Heilige Geest ver vult Gods volk nog niet volledig. God heeft echter heerlijke vooruitzichten geopend. Eenmaal zal Gods Geest de hardste harten in Israël doen ver smelten als was. Er is de belofte, dat ook Israël zal worden behouden. Het gesprokene werd afgewisseld met koorzang. Mejuffrouw Van der Plas zong enkele klassieke liederen Mejuf frouw Varkevisser vertelde over haar verblijf in Israël. Ter versteviging van de kas werd een verloting gehouden. Het muzikale ge deelte van de avond werd verzorgd door de heer Herman van Rhijn. hendigheidswedstrijd op de lage bank. De balansoefeningen van de dames op de evenwichtsbalk kregen luide verdiende) bijval. Een aardige vondst was de kwadraatvorm, waarin het bok springen van de jongens werd uitge voerd. Het ringen van de dames was in zo- v-.x-e een teleurstelling dat het geen spectacu! tire momenten gaf. Wel toonde iedere deelneemster zich een vaardig ring-turnster. zodat de gemiddelde prestatie toch een goed nieveau Voor het overige: het programma rijk geschakeerd en werd vlot werkt. Door veel applaus gaven de rijke toeschouwers blijk van him v, dering. De voorzitter van OGAV, de heer A. de Kier, sprak een welkomstwoord, waarin hij in 't bijzonder de gemeente secretaris, t'e heer Visser, en afge- digden van zusterverenigingen verwel komde. De allerjongste leden (onder de jaar) en de oudere dames namen n de uitvoering deel. OGAV telt in totaal 400 leden. KATWIJK AAM ZEE Eerste paal in de Hoomsepolder Morgenmiddag om vier uur wordt in de Hoomsepolder de eerste heipaal ge slagen. Men begint met de bouw var. 72 woningwetwoningen voor de woning bouwvereniging De Brittenburg. In tb- taal komen er bijna 2500 huizen in deze nieuwe wijk, die te zijner tijd onderdak zal bieden aan ongeveer tienduizend Katwijkers. Ouderavond padvinderij In de bovenzaal van het B.B.-gebouw Noordstraat hield de plaatselijke commis sie van N.P.G. en N.P.V. een ouderavond. Voorzitter J.H. van Geldere dankte de oud-voorzitter, de heer Boekhoven, r waf hij voor de padvinderij heeft gedaan. Een stichting werd in het leven geroe pen tot behartiging van de materiaalbe- langen der plaatselijke afdeling, alsmede stichting troephuizen. Zitting hebben de heren D. W. Slotboom, voorzitter, en Brakel. De onderkomens in de duinen leveren des zomers geen bezwa- op maar 's winters is dat anders. De welpen gaan na afloop in het donker naar huis, waf niet gewenst is. Voor de kabou ters zyn onderkomens to het Molenblok verkregen. In verband met de onderhoudskosten voor het bootmateriaal werd de contri butie verhoogd; de verkenners gaan f2 per maand betalen en de welpen 40 cent per week. Zijn er meer kinderen uit een gezin, dan wordt minder contributie be taald. De heer L. Haasnoot, assistent-districts commissaris, gaf een uiteenzetting van de organisatie van de N.P.V. in ons land Akela Vöge vertelde over het werk In het te houden kamp. Hoog en laag water Vrijdag: hoog water 10.21 en 23.11 uur, laag water 5.25 en 18.25 uur. VALKENBURG Christenvrouwen In de zaal van de Hervormde kerk ver gaderde gisteravond de afdeling Valken burg van de Ned. Christen Vrouwen bond. Men begon met het zingen var. gez. 34 vers 1 en 9 en het lezen van en kele verzen uit Lucas 23. De presidente, mevrouw Lekkerkerker-Van Petegem. las een meditatie van ds. Sillevis-Smitt over de kruiswoorden van Christus. Mevrouw Kuiper-Woudsma volgde me vrouw De Vrles-Klomp op als vice-pre side nte en mevrouw Van der Perk-Zui- derduyn werd tot tweede secretaresse (in plaats van mevrouw Botermans-Postmus) gekozen Na de pauze besprak mevrouw J. E. Anema-Kuijken uit Den Haag aan de hand van grammofoonplaten de Matthaus Passion van Johann Sebastian Bach. LÏSSE Nieuwe kosteres In de vacature voor het kosterschap heeft de kerkeraad van de Christelijke Gereformeerde Kerk mejuffrouw G. Ba tenburg benoemd tot kosteres. Nieuwe zaak Naar wij vernemen gaat de firma G. Kroon, elektrotechnisch bedrijf aan de Lisserdyk, een filiaal stichten in het bedrijfspand van de firma Jac. van Stijn de Heereweg. Het bedrijf zal, naast, artikelen op elektrotechnisch gebied, ook huishoudelijke artikelen gaan verkopen. RIJNSBURG Jaarvergadering van coöp. Raiffeisenbank Vanavond houdt de Coöp. Raiffeisen bank haar 40e jaarvergadering in de Jeugdhaven. De agenda vermeldt o.a. het voorstel tot het beschikbaar stellen ƒ5000 ter verfraaiing van het te bouwen raadhuis. Uit vergelijkende cijfers blijkt, dat de Boerenleenbank weer aanzienlijk groei de. Het aantal boekposten steeg met ruim twintigduizend tot 125.392. De zet nam bijna 18 pet toe en is 185.000.000 geworden. Er meldden zich (netto) 67 nieuwe rekening-couranthou ders. Het ledental bedraagt nu 734. dat is 66 meer dan vorig jaar. Het aantal spaarders neemt gelijkma tig met bijna 400 per jaar toe. Ook in 1961 was dat het geval, waardoor nu ruim 5000 spaarders staan ingeschreven. De balans sluit met een bedrag van 11.448.123.14. De spaarders hadden in december 1961 bijna 8Vi miljoen gulden tegoed, ongeveer een miljoen meer dan het jaar daarvoor. Aan spaarders uit betaalde rente was ƒ260.000. Het saldo winst bedraagt ƒ34.046,94, tegen ruim f 42.000 in 1960. T~\E RAAD van Sassenheim kwam gisteravond in openbare vergadering bijeen. De agenda was kort. Typerend is evenwel, dat vele raads leden dan het woord voeren. Gisteravond spraken acht leden, van wie sommigen zelfs herhaaldelijk, een bijzonderheid in de Sassenheimse raad. Een geheime zitting van vijf minuten ontbrak evenmin aan het program ma. Bijzonder in de belangstelling stond het onbewoonbaarverklaren van een vijftal woningen aan de Warmonderweg. De heer Verschoor bleek niet veel voor het voorstel te voelen. Hij had zich van de toestand op de hoogte gesteld en was daarbij tot de ontdekking gekomen, dat tenminste vier gezinnen tevreden zijn met wat ze hebben. Hoewel de woningen zeer oud zijn, vond spreker ze van binnen er heel behoorlijk uitzien. Verande ring houdt voor de bewoners onvermijdelijk in, dat driemaal zoveel huur zal moeten worden betaald. Daar komt bij dat ze hun vrijheid, die ze daar ruimschoots hebben, zullen moeten opgeven. „Deze mensen „morrelen" graag en hierop tegen, ze wonen ver buiten het dorp" Wanneer deze gezinnen ten laste komen van het gewone woningcontingent kon de heer Verschoor onder geen be ding zijn stem hieraan geven. „Dan een extra-contingent". Verkeerde kant De voorzitter meende, dat de heer Verschoor deze zaak van de verkeerde kant bezag. „We kunnen met krotoprui ming niet afgaan op de mening van de de bekende ballonvaarders Nlnl en Jan Boesman over hun belevenissen, zulks op uitnodiging van de afdeling Noordwijk van de Nederlandse vereni ging van hulsvrouwen. De presidente, mevrouw A. van Gilse-van Geldermal- sen. verwelkomde het „doorluchtige" echtpaar, waarna de heer Boesman zijn vrouw met een enkel woord inleidde. N-tod Boesman vertelde venvolgens op onderhoudende wijze. Onder meer gaf zij een begrijpelijke uiteenzetting van de techniek van hert ballon varen. Spannende avonturen had het echt paar beleefd, zo vond de landing een vlucht boven Grieken-land plaats op een vuilnisbelt! Ook dte vlucht boven het Surinaamse oerwoud was sensatio neel. Tal van landen heeft het echtpaar Boesman zodoende bezocht, al de activiteiten boven Nederland ook vele. Zo zal men znoh die opstijging te Leiden herinneren, waarbij de ballon van de familie Boesman in Zierikzee Na de pauze werden enkele films over ballonvaart, gedraaid. De vergadering- was zeer goed bezocht. „Steeds Sneller" besprak aanstaand vliegseizoen Uit de geanimeerde discussies bleek gisteravond wel dat in de postduivenver eniging Steeds Sneller een goede geest heerst. De vereniging hield haar voor- WARMOND Buitengewone vergadering van Groene Kruis De afdeling van het Groene Kruis, om vattende de gemeenten Sassenheim. Voor hout en Warmond, hield gisteravond In hotel De Stad Rome In Warmond een bui tengewone ledenvergadering. Op doktersadvies moet secretaris Ger ming uit Sassenheim zijn functie ter be schikking stellen. Het eerste agendapunt was dan ook de verkiezing van een nleu- secretaris. Met algemene instemming werd mevrouw P. J. Broer-van Arkel In deze functie gekozen. ZU nam de benoe ming aan. De penningmeester deelde mee tot de volgende voorjaarsvergadering zijn functie te kunnen waarnemen doch hij moet daarna wegens familiebezoek over- bedanken. Zodoende was de verkie zing van een penningmeester aan de or de, die nog dit jaar kan worden inge werkt door de huidige functionaris, de heer N. Ruitenbeek. Eveneens bij accla matie werd de heer K. van Leeuwen ge kozen. Ter tafel kwam hert voorstel te komen >t meer actie onder de leden, vooral wat betreft de financiële zijde van de vereniging. Mevrouw J. Visch-Couvée zal met enkele andere dames trachten actiecomité op te richten, dat uitvoering moet geven aan enkele plannen tot ver steviging van de kasmiddelen. De vacature voor een wijkzuster heeft de volle aandacht van het bestuur, dat echter in dit stadium nog geen definitieve mededelingen kon doen. Er is wel delijke vervangster gevonden van zuster Muilerman. Een knelpunt is de huisves ting van de zuster. Gelukkig zijn er en kele mogelijkheden, die wellicht een op lossing voor dit probleem kunnen geven. De vergaderine was goed bezocht. IJb en hcrUk. Donderdag 19 april zal de keuring plaats hebben van maten, gewichten en meetwerk to het gemeentelijk gymnas tieklokaal van 19 tot 12 uur en van 13 tot 14.30 uur. ln het Antoniuscluhhuis gaf de Zeeuwse vereniging „Luctor e Emergo" een opvoering van het to neelspel „Op eigen ostie" van G. Hamstra-Vos. Daar zit Truus (Ella Boogert), de Jonge boerin, vroeger onderwijzeres. Haar huwelijk met Eine (J. v. d'. Graaf) heeft tot nu toe de en erfgenaam voor de boerderij niet in vervulling doen gaan. Dit tot groot verdriet van hen beiden, maar ook var Jan Dingemanse (N. L. van Dalsen) vader van Eine. Deze bazige boer wa: al helemaal niet ingenomen met het huwelijk van z'n zoon met de school juffrouw. Hij laat geen gelegenheid voorbijgaan om zijn schoondochter te kleineren. Hij had z'n zoon graag ge trouwd gezien met 'n rijke boerendoch ter, Stiene Volmer (Clazien v. d. Graaf). Meister Hilvering (Leen Los( tracht haar te troosten. Met moeder Catharina (Betsy v. d. Graaf) kan Truus het heel goed vinden. Johanna (Riet de Kok), dienstmeisji op dc boerderij, en Geert, de knecht (Rien de Jonge), hebben ook hun ning over de „juffrouw" en Eine. Geert wil met Johanna trouwen maar om z'n blonde haar wil Johanna niet: ze moet er een met „zwart" haar. Geert gaat kwaad weg. Dan komt, na vijf jaren afwezigheid, Stien Volmer op aanstoken van de oude boer in 't dorp terug. Ze probeert Eine ertoe over te halen weer als vroeger vrolijk uit te gaan en pret te maken. Ten slotte lukt haar opzet en vertelt ze ronduit aan de moeder van Eine, dat ze haar zoon hebben wil en zich zal wre ken op Truus, die haar plaats innam. In het derde bedrijf vertelt Johanna in Geert van een weddenschap, die i met haar vriendinnen heeft aange gaan; daarom wil ze een man hebben met zwart haar. Als Geert z'n haar voor Johanna zwart heeft laten verven is elkaar, maar ze wil hem toch weer liever met zijn blonde haar Als Truus hoort, dat Eine met Stien Volmer uitgaat, vertrekt ze naar de stad wordt ze onderwijzeres. Intussen heeft - een zoon gekregen Eine kan het niet meer verkroppen en raakt aan de drank, nu hij zijn mis stap inziet. Hij ziet het geluk van z'r vriend, die hem weer op het goede pad tracht te brengen en beseft dat hij geluk heeft vergooid. Hij zal z'n leven beteren, opdat z'n zoon zich niet z'n vader behoeft te schamen. Truus wil echter niets meer met de oude boer en z'n opvattingen te maken hebben, ondanks het feit. dat hij haar als vader smeekt om bij z'n zoon terug te komen, al was het elders Juffrouw Geertsema (Corrie den Haan) bewijst haar als hospita goede diensten." Zij tracht Truus te be wegen tot vergeven en vergeten, als meester Hilvering en de boerin. Als Eine komt overwint hi) ten slotte en gaan ze samen met hun kind terug naar de „Eigen Ostie". .si ©PIB De rollen werden met veel gevoel gespeeld. Moeder Catharina (Betsy d. Graaf) vist als altijd zeer te boeien. Ook Stien (Clazien v. d. Graaf) als „verleidster" geslaagd. De oude baas (Van Dalsen), bracht de keiharde boer op de juiste wijze naar voren. Joop v. d. Graaf speelde de moeilijke, gevoelige rol van Eine uitstekend. Riet de Kok met haar mooie Axelse kleder dracht, bracht met Marien de Jonge, als knecht, de vrolijke noot. Ze onopgesmukt en spontaan in hun spel. De hoofdrolspeelster, Ella Boogert,, vertolkte haar moeilijke rol uitstekend. Ook Corrie den Haan als hospita Leen Loo, de meester, droegen het hun- >m deze avond tot een succes te maken. Lenie Wondergem, de souffleuse, vol bracht haar taak tot aller tevredenheid. s ook deze avond geslaagd ei beloonden de velen de spelers ei speelsters met een gul applaus. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Désirée dr van H. Schalk en M. P. van Osenbruggen; Brigitte dr van G. G. Kunz en S. J. A. van Zijl: Johanna Catharina dr van J. A. Duiser en T. H. Selier; Willem Frederik zn van H. C. W. Bijl en W. van Leeuwen; Bastiaan Pieter zn van H. van Tol en A. Reijerse; Marijke Ellis dr van G. van Zuijlen en M. Varkevisser. OVERLEDEN: A. Hillebrand, 53 Jr, man; M. G. J. Stiefelhagen, 45 jr, echtgen. van J. W. Angenent; A. Ne- derlof, 78 jr. man; H. P. M. Claes- sens, 10 maanden, dochter. Baby gestikt Gistermiddag is de elf maanden oude Geirrit Oeverem uit Leiden tijdens middagslaap met het hoofd to de dekens verward geraakt en gestikt. Toen de vensclurikte oudere even na zes uur dit bemerkten heeft men het kind direct naar hert Academisch Ziekenhuis ver voerd waa-r slechts de dood werd gecon stateerd. Aanbesteding De directie wegen van rijkswaterstaat in Den Haag heeft het bouwen aanbe steed van een viaduct over de rijksweg Waarden burg-Tuil en het maken van verbindingswegen met bijkomende wer ken en het reconstrueren van een ge deelte van rijksweg 26. Van de twaailf inschrijvingen was de laagste van de N.V. gebroeders Sohouls te Leiden (2.380.000). jaarsvergadering ter bespreking van het aanstaande vliegseizoen. Na de behande ling van de ingekomen stukken deelde de heer R. v. d. Haak mee, naar aanlei ding van de L.C.C.-vergadering, dat elke eerst ingeschreven duif meetelt kampioenschap. De heer M. v. d. Wiel bracht verslag uit van de vergadering van de afdeling C die in Rotterdam is gehouden. Hier is besloten dat de Bond vanaf de zuidoost- lijn met ingang van dit seizoen het voer in eigen handen neemt zodat noord west kan bekijken of dit voldoet. Tevens werden leden erop gewezen dat alleen klokken met een certificaat van NP.O. geldig zijn voor de wedstrijden. De direotie van Lido heeft voor dc plaatselijke kampioenschappen een beker ter beschikking gesteld. Hiervoor komen m aanmerking Vitesse 8 bovenste, mid den-Fond 6 bovenste, Fond 4 bovenste, jonge duiven 15 bovenste en navlucht 8 bovenste. De vluchten beginnen op 14 april vanaf Roosendaal (tevens eier- vlucht). Volgende wedstrijden zijn Vitesse 21 april, 28 april Vilvoorde, 5 mei St. Gigelain, 11 en 18 mei en 22 juni Tergnier, Midden-Fond 24 mei en 28 juni Corbeil, 1 juni Ruffec, 15 juni St. Vincent (geen punten), 5 juli Ruffec en 18 juli Bor deaux. Voorts zijn de vluchten voor jonge cn oude duiven bekend gemaakt. Een twin tigtal leden zullen zorgen voor de inkor- vlng en 16 leden namen zitting in dc klokkencommissie. Als rekenaar is be noemd de heer Th. Steen voorden. Nadat nog enkele technische werk zaamheden werden geregeld zijn per soonlijke prijzen beschikbaar gesteld voor de diverse vluchten. Ook vestigde men er de aandacht op dat duiven met twee ringen in één keer moeten worden geklokt Met de wens voor een succes vol vliegseizoen is de bijeenkomst ge- Vcrkiezlng ambtsdragers bewoners. De kwaliteit van de woning is bepalend". De burgemeester ontnam de heer Verschoor de illusie van een ex tra-contingent. In de jaarlijkse toewijzing is een percentage voor krotopruiming in begrepen. De heer Kortekaas, voorzitter van dc woningcommissie, vestigde de aandacht op de noodzaak van de krotopruiming. Nog tientallen huizen vallen in Sassen heim onder de term krotten, beslist mensonwaardige woningen. Mevrouw De MeUer pleitte voor een zeer spoedige opruiming van het complex aan de Warmonderweg. Het wordt naar haar mening tyd, dat do toegang tot Sassenheim, thans opge luisterd met koekblikken en oude autobussen die dienst doen als schuur,, wordt verbeterd. Tenslotte ging de hele raad akkoord met het voorstel van B. en W. De parkeergelegenheid aan de oude haven voldoet goed en gisteren ging de raad akkoord met het voorstel ook aan de Gouverneurlaan parkeerruimte te scheppen. Een smalle strook van het park zal hiervoor moeten worden opge offerd, zodat toen het trottoir kan om leggen. Het plan voorziet in een par- keermogelijkheid voor 22 auto's. De heer P. Westerbeek suggereerde de auto's diagonaal te laten parkeren dit in tegenstelling met de tekening. Hij stelde eveneens voor aan het parkeren een tUds- limet te stellen. B. en W. zullen zich deze suggesties beraden. Het Vijf minuten de heer Kortekaas die, zU het aarzelend en erop wijzend het niet pret tig te vinden, een besloten zitting vroeg bij het agendapunt „onderhandse aanbe steding verlenging Westerstraat". Binnen vijf minuten was de zaak bekeken. Wat de ingekomen stukken aangaat, dient te worden opgemerkt, dat de lang verbeide goedkeuring van de minister van binnenlandse zaken betreffende een verhoging van de uitkering uit het ge meentefonds thans is afgekomen. De ver hoging komt neer op een bedrag van f 75.000 per jaar in verband met de bouw de rioolwaterzuiveringsinstallatie. ling de heren J. N. Baalbergen, J. Barn- hoorn Hzn, A. van Doorn, H. Hoek, A. m der Kruk en Jac. van der Niet. Ouderavond Vrijdag wordt in het Verenigingsge bouw een ouderavond gehouden van de school met de Bijbel. Dc schoolarts, dok ter J. Niemeyer, zal spreken over testen en beroepskeuze. Voorts zullen de leer lingen van de hoogste klas medewerken. Hotel Zinger gaat open Woensdag 18 april zal het nieuwe hotel-restaurant Zinger in Noordwijk of ficieel worden geopend. Die dag wordt van 3—5 uur in het hotel een receptie gehouden. ÜLINA vierhonderd jongens en meisjes wachtten gistermiddag In Lido op de uitreiking van hun verkccrsdiploma. Tastbaar was de spanning bij de jongelui, toen hoofdinspecteur Merkclbach op het podium verscheen om de resultaten van elke school bekend te maken. Alle deelnemers aan het verkeersexamen in Noordwijk waren geslaagd. Een mooi resultaat en vanzelfsprekend werd dit bericht door de schooljeugd met een enthousiast applaus ontvangen. 'Adrianus van Beelen, Matthea J. Brou wer, Pieter van Dijk, Rense M. Smit en Gerard Kuijt. In een pakkend toespraakje deed de hoofdinspecteur een beroep op de jon gens en meisjes om ook op straat te laten zien. dat zij de verkeersregels weten. Op het trottoir fietsen, geen richting aangeven en dergelijke fouten zullen dan niet meer voorkomen. Het is geen kunst om fouten te maken en belhamels, dde ddt uit bravoer toch doen, tonen aleen maar dat zij hun diploma miert waard zijn, aldus de heer Merkel- ïch De heer W. Rendering, Noordwijks verkeersbrigadiier nummer één, haakte op deze toespraak in door de jongelui op te wekken zich zó in het verkeer te gedragen alsof zij ieder ogenblik van de dag verkeersexamen moesten doen. Hij dankte de instructeurs J. Bogaards. P. F. Mertens en G. C. Timmere. Van de 380 kandidaten hadden ;t examen zonder fouten afgelegd. Aan dit succes zat één maar vast i geen Insignes genoeg om zoveel laude-geslaagdcn op deze middag te onderscheiden. De geslaagden Per school waren de resultaten: Claraschool: van de 30 deelnemers slaagden Alida M H Zonneveld; Jacobs A Zuidhoek; Hendriks A M Wijnands, Elisabeth H M Westgeest; J-ohanna H M Steen voorden en Hendrika P Steen voor den met lof. Mariaschool, klas 6A: 16 geslaagd. Mariaschool klas 6B: van de 22 deel nemers slaagden Elly M Hoogervorst Sofia M van Houten met lof. R.K.-jongensschooi klas 6A: van de 27 deelnemers slaagden Comelis J W Fran- Mabbheus J M van Westerop Petrus J Vink met lof. R.K.-jongensschool klas 6B: 28 ge slaagd. Wilhelminaschool klas 6A: van de 24 deelnemers slaagde Isabella v d. Berg met lof; Wilhelminaschool klas 6B: van dc 21 kandidaten slaagde Gesse Hulzenga met lof. Openbare school: 23 geslaagd. School met de bijbel: van de 31 deel- imers slaagden met lof: Gerda van Dijk, Nelly Smit, Beppie Passchier. Hans Roelandse, Piet de Jong, Arie Barnhoorn, Jaap Hoek, Nellie Verloop, Gart Vaartjes, Maarten van der Deijl, Anneke van der Niet en Janna Postumus. Dr. de Visserschool: van de 22 deetoe- ers slaagden met lof: Alida A. H. Plug. Cornells van Herpe, Alida van Delft en Cries Haasnoot Marijkeschool: 26 deelnemers, van wie inet lof: Maartje M. Duljverdam. Jacob J. van Eijk, Kees P. Duijverman. Elisa beth M. Rietvink, Cornelis Roelandse, Christus Koningschool klas 6A: 31 deel. nemers, van wie met lof: Wilhelmlna Lambers, Jchannes Spoor, Wilhelmus C. J. van Noort, Cornelia F. J. Schaap, Joseph L. M. Neefjes, Cornelis A, M. Meeuwenoord, Marinus F. Mertens. Hen- drikus G. M. Beuk, Apolonia J. J. BraurL Theresia P. Sadelaar en Catharina G. M. Caspers en Cornelis de Zinger. Christus Koningschool klas 6B: 22 deel nemers van wie Albertus van den Berg en Gijsbertus van Kan met lof. Blo-school mr. dr. Willem van den Berghstichttog jongens A: 15 deelnemers, van wie met lof: Eddy Kol, Dik Schui- veling, Wlm de Breejen, Frans Slump en George Ruitenbeek. Blo-school mr. dr. Willem van den Berghstichttog jongens B: 5 deelnemers. Blo-school mr. dr. Willem van den Berghstichttog meisjes: 11 deelneemsters, van wie Willy Bruggeman en Nannetté Dusoswa met lof. Namens de scholen en de jeugd bood de heer Feenstra de Instructeurs Bo gaards, Mertens en Timmers een geschenk aan. Voorts richtte hij woorden van dank tot de heer Rendering. tot besluit van deze middag, die o.m. door verschillende hoofden van scholen, onderwijzend perso. neel en door Inspecteur P. Verhoef werd bijgewoond, werd de spannende film „De mislukte bankroof' gedraaid. VOORSCHOTEN Feestavond „Rouwkoop" Onder de titel „Goal die zit" wordt vrijdagavond in het Cultureel Centrum een feestelijke bijeenkomst gehouden ter gelegenheid van het 30-jarig bestaan van de sportvereniging „Rouwkoop". In het programma zullen onder anderen optreden Roland Wagner, Rexis en An nie de Reuver. Eierenrit De Bromotoclub „Voorschoten" houdt zaterdagmiddag een eierenrit, waaraan kan worden deelgenomen door auto'3 csooters, motoren en bromfietsen. Van 13.45 uur af kan worden ingeschreven bij het Wapen van Voorschoten. LISSE Vergadernlcuwi Donderdagavond vergadert de afde ling Lissc van Arjos ten huize van mej. Rietveld Kanaalstraat 144. Vrijdagavond om 7.30 uur feestavond van de wandelsportvereniging D.J.O. 'Door Jeugd Ontstaan) in Salvatori. Wa genstraat Vrijdag om 8 uur sluitingsavond IJ*J. en C.A.J. ln Rehoboth, Achterweg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 13