BASTOS Amateurs wonnen van Italië; Jong Oranje-Frankrijk 1-1 Nog steeds op contract voor 3 jaar naar Nieuw-Guinea KVP-wens gaat volgens Cals „net iets te ver5 Herman Stenz was er van onder de indruk Glen kirk Cos tuums 197 - Forty Four U proeft de moutwijn SCHEEPVAARTBERICHTEN NIEUWE LEIDSCHE COURANT 11 DONDERDAG 12 APRIL 1962 Maatschappelijke organen „Ik kan maatschappij niet dwingen" (Van onze parlementsredactie) Bij de voortgezette behandeling van de Mammoetwet heeft minister Cals gistermiddag in de Tweede Kamer verklaard het niet eens te zijn met de opmerking van zijn partijgenoot dr. Albering (kath.v.), dat de inschake ling van maatschappelijke organen in de sector van het voortgezet- onderwijs (organen van ouders, leraren en gemeente- of schoolbesturen) als een conditio sine qua non moet worden gezien, dus als een voorwaarde zonder welke het wetsontwerp eigenlijk niet in werking zou moeten treden. „Deze zienswijze gaat mij net iets te ver," zo liet de bewindsman weten. Zelf wil hij niets liever dan zoveel mogelijk de maatschappij bij het voortgezet onderwijs inschakelen. Maar men kan hier geen conditio sine qua non van maken; dat gaat buiten de bevoegdheid van een minister. Hij kan de maatschappij niet dwingen. onvergelijkelijk 2 5 CIGARETTES Tl.' IMPORT IÉGÈRES of HAVANE „Ik kan," zo vervolgde mr. Cals, „slechts mogelijkheden voor de maatschappij scheppen en dat doe ik gaarne. Wil op deze basis artikel 3 van de Mammoet wet (dat betrekking heeft op die maat schappelijke organen) nog wat verfijnen, dan heb ik daar uiteraard geen bezwaar tegen." Het vage karakter van dat arti kel zag de minister als een gevolg vai het feit, dat de maatschappelijke ont wikkeling nog niet zo ver is voortge schreden, dat een nauwkeurige formule ring mogelijk is. Hoe groot ook de betekenis is die de minister aan de maatschappelijke orga-ner toekent, hij wil ze in de wet slechts ad viserende en geen verordenende bevoegd, heden geven. Of er toch een ontwikkeling ln de verordenende richting zal plaats vinden, zal later wel blijken. Ook valt op het ogenblik nog niet te overzien h de organen moeten zijn samengesteld wat 'hun werkwijze zal zijn. Het gaat nu om een basisartikel in de wet op nemen. De toekomst zal moeten leren wat ervan terecht komt. Op verschillende onderdelen van de Mammoetwet blijft het zwaartepunt liggen waar het hoort: bij de maatschappij. Een amendement de heer Van Bennekom (a.r.), w; wordt voorgesteld om (terwille van juiste verhouding tot de Grondwet) de organen slechts de „gelegenheid" te ge ven tot advies, achtte de minister verbetering. Onjuist zou het volgens hem zijn, in dien de overheid slechts één orgaan erkennen. Wel zou hij het van uitermate -groot belang vinden wanneer de schillende richtingen van het bijzonder én het openbaar onderwijs nauw met el kaar zouden samenwerken. De meeste problemen raken hen alle gezamenlijk „Zuil" De minister betwistte de juistheid van de stelling van mevr. Van Someren- Downer (lib.) en de heer Bakker (comm.), dat een adviserend orgaan niet voor het openbaar onderwijs denkbaar zou zijn Beide sprekers vreesden, dat het open baar onderwijs in dit stelsel een „zuil" zal worden. De minister aanvaardde volledig de speciale taak van de overheid t. het openbaar onderwijs. Maar dit houdt z.i. bepaald niet in, dat de overheid de genen die dit onderwijs speciaal ter harte gaat, -niet zoveel mogelijk zou moeten in schakelen. Deze gedachte is al in 1920 aanvaard, toen voor de openbare school de zg. oudercommissie werd ingevoerd ter bevordering van een nauwer contact tus sen ouders en school. De minister voegde hier nog aan toe, dat de Mammoetwet aan het adviserend orgaan van het open- Mammoet- nusere Het wil in de Tweede Kamer maar niet vlotten met de behan deling van de Mammoetwet. De oorzaak daarvan ligt niet in de laatste plaats bij minister Cals, die zeer gedetailleerd ingaat op de algemene beschouwingen van de Kamer. De bewindsman is nu al bijna negen uur aan het woord en eerst vandaag hoopt hij zijn (vo rige week dinsdag aangevangen) antwoord-in-eerste-termijn af te sluiten. De ellenlange ministeriële betogen hoe interessant ook soms vergen blijkbaar te veel van het concentratie-vermogen van sommige Kamerleden. Voorzitter Kortenhonst heeft daar oog voor en gistermiddag omstreeks kwart voor vijf gaf hij de bewindsman dan ook de raad er maar weer een punt achter te zetten en de rest van zijn antwoord uit te stellen tot vandaag. De c.h. fractieleider dr. Tilanus sloot zich enthousiast bij dit advies aan. „De Kamer is niet langer in staat te luisteren.'* zo interrumpeerde hij. Maar minister Cals, wiens rede ook dinsdag naar zijn zin te vroeg was afgebroken, liet zich zomaar niet opnieuw het zwijgen opleg gen. Hij herinnerde eraan, dat hij bij de algemene beschouwingen van één uur 's middags tot half ze ven 's avonds naar de Kamer had zitten luisteren. „Maar als de Ka mer op haar beurt niet naar mij wil luisteren, kan ik niet meer met enthousiasme spreken en dan kunnen we maar beter morgen verder gaan," zo voegde hij er zichtbaar geïrriteerd aan toe. Daar na ging hij zitten. Dr. Kortenhorst wees er toen op, dat het niet veel zou uitmaken of de minister zou doorgaan of zijn antwoord eerst de volgende dag zou afsluiten. Verschillende Kamerleden hadden al laten weten deze week niet meer te zullen repliceren, omdat zij, als gevolg van de versnippe ring van het debat, zich niet meer herinnerden wat de bewindsman vorige week aan het begin van zijn antwoord had gezegd Ge zien het komend Paasreces zouden de replieken (op wellicht een en kele uitzondering na) toch pas de tweede week van mei kunnen worden gehouden. De minister hoefde zich dus niet te haasten. De heren Oud (lib.), Andriessen (kath. v.) en Kleijwegt (soc.) dachten er echter anders over. Zij wensten de minister rustig te laten uitpraten. Ten slotte ging dr. Kor tenhorst door de knieën en vatte de minister de draad van zijn betoog weer. „U dreigt het record van minister Lieftinck te slaan," had de Kamerpresident hem ge zegd. Het is al met al duidelijk ge worden, dat er nog weken lang over de Mammoetwet zal worden gedebatteerd. En dan te bedenken, dat optimisten enkele maanden geleden nog hoopten het hele ont werp vóór Pasen afgehandeld te zien. baar onderwijs geen publiekrechtelijk ka rakter toekent. Ook is er geen sprake van, dat dit orgaan de plaats van dt overheid zal gaan Innemen. Ook de or ganen van het bijzonder onderwijs kun nen niet de functie overnemen, die de overheid op dait terrein heeft. Meer in het algemeen over de maat schappelijke organen sprekend zei de be windsman nog, dat door de stormachtige ontwikkeling sedert 1920 de taak afzonderlijk schoolbestuur, oudercommls- sle en schoolleiding niet meer valt te overzien. Z(j zijn niet in staat tot deskun dig tegenspel tegenover de regering. Dat heeft geleid tot allerlei organisaties onderwijswereld, ook tot organisaties die speciaal de openbare school voorstaan (Volksonderwijs, N.O.V., enz.), De Mam moetwet wil deze ontwikkeling erken nen en een verdere evolutie mogelijk ma- Mr, Cals heeft gistermiddag zijn betoog voortgezet met zijn dinsdag afgebroken uiteenzetting over de vrijheid van inrich. ting van het onderwijs en de beperkingen van die vrijheid. Hij stelde vast, dat ieder een de noodzaak van gelijke salarissen kent. Zou een gesubsidieerde bijzondere school er op grond van eigen middelen een eigen (hoger) salarisniveau op gaan houden, dan moet dat worden afge kapt. vanwege het gevaar voor oneerlij ke concurrentie en aantasting van recht en vrijheid van anderen. Voor de kwestie van de zg. klassplitsingsnormen sdhien een oplossing kunnen worden ge vonden. Doubleren Zeer uitvoerig ging de minister vervol gens In op de voordelen van het onder wijsstelsel, dat de Mammoetwet beoogt te Introduceren. De wet wil o.m. het „af schuwelijke euvel van het doubleren en het mislukken der kinderen" (dr. -Tans) bestrijden. Bij het g.l.o. blijven jaarlijks 100.000 kinderen zitten. Voor hen een ohlsche schok en voor de overheid schadepost van thans zeker 400 miljoen per Jaar. Bij het u.I.o. behaalde een paar jaar geleden nog niet de helft het diplo ma. Nog geen kwart van het aantal leer lingen doorloopt het huidige vJi.i wat men ten onrechte de „normale" tijd noemt. In totaal haalt niet veel de helft het diploma, maar zeer velen doubleren 1 of 2 maal en verscheidenen zelfs 3 of 4 maal. Krachtig verdedigde de minister voorts zijn voorstellen t.a.v. het gymnasium. Hij beschouwde zichzelf als een paladijn, overtuigd voorstander en beginselvast be schermer van diit schooltype. Waarom echter is in heel West-Europa wél e Grieksloos gymnasium mogelijk en n in Nederland? Een zesjarig atheneum volgens de minister „ook al niets nieuw. Feitelijk doet een zeer groot deel van H.B.S. er toch zes jaar over. Trouwens, er zijn in ons land al lang zesjarige h.b.s.- opleidingen. Het atheneum is dus geen vondst van Cals „terwille van het sche- Onjuist noemde de minister de voor stelling van zaken, die mevr. Van Some- (lib.) en de heer Van Bennekom (a,r.) hadden gegeven, namelijk dat het met de vrijheid van de u.Lo. gedaan zou zijn. De voorgestelde regeling laat immers min stens zoveel vrijheid als de huidige; Een driejarige u.Lo,-afdeling wordt bepaald niet opgedrongen. Deze afdeling Is daar om van zoveel betekenis, omdat de zwak kere leerlingen een aangepaste opleiding krijgen. Het peil van de vierjarige afde ling zal dan stijgen, waardoor aanslui tingsmogelijkheden bij het beroe; wijs beter gewaarborgd worden. Markt» en visserijberichten Visserij LTMUTOEN, 12 april Besommingen: KW 16—T600, KW 81—17.900, KW 63—4500. IJM 56—8500, IJM 55—6100, KJM 73—3800. UMUnXBN, 12 april Prijzen per kg: .eMbot 4 604.40, gr tong -43.60. grm tong :.90—3.50, kim tong 3-70—3.20, kl tong I lakreel 42—10.80. gi schelvis 6252, grm schelvis 6663. kim schelvis 72—62. kl schelvis I 79—75, kl schel vis II 52—25. wijting 26—9, gr gul 6257, midd gul 57. kl gul 65—50 kl koolvis zwart 4746, kl koolvis wit 54: per 125 k: gr kabeldauw 264—146, gr koolvis zwart 110— 92. gr koolvis wit 146, gr leng 124. LErDBN. 11 april Groenteveiling: prei 91—134, spinazie ©8—92, stoofsla 65114. komkommers 126. witlof 105—157. komkom- 51—76, dia A 16—35, petereelle 31 - - dderu s Coöp. Veluwse raapstelen 8—13. radens 13—24. —16. BA'BNEVELD, 12 Eicrveiling. Weeka; 000 stuks, .1-440 ln veiling werden gebracht, handel rustig. Prijzen (per 100 stuks) 40-47 gram 7.65—9.10. 4i7-52 gram 9.37—11, 52-58 Elerveillng SBE £4.565 stuks, harTde! rustig. Prijzen 2.31, eenden eler 0-73 gram 9.31— BAIRiNiEVELD, roer 1 950.000 8.759.13. 12 april Eiermarkt. Aan- :uks, handel vlug. Prijzen iper iw stuks): ieren van 57-65 gram 11.75 —12.50, ailg- prijs 12.10, kiloprijs 1.90 basis 61% gram. kievietseieren aanvoer 1509 stuks, prijzen: 20—35 cenit per stuk. BAiRiNBVELD, 12 april Plulmveemarkt. Aanvoer 61000 stuks, prijzen (per kg): slachtkippen 1.601.70, handel traag slacht, kuikens 1.80—2.10, handel vlug. KATWIJK AAIN DEIN BUN. 11 april Groentveillng: waspeen AP 16.30—17.80, AH 4.50—15.70. BI 18-50—19.50 BH 4.20—8.80. stoofsla 59, sla 1025, spinazie 30, witlof 110—136. Aanvoer waspeen 89 000 kg. waar van 55.000 log voor export werd verkocht. RHJINSBURG. 11 april Groenteveiling: waspeen AI 84.50—92-50, All 21—72.50. B 91 —96.50 radijs 1822. TER AAR, 1^ aprll_ Groenteveiling'. 110— lij, aaraappeien zu alles (per Kg: sla I 25—32, n 1324, C 8—18, komkommers C stek 25, alles per adijs 1320, raap stelen 12—14, alles per Veel activiteiten op de voetbalvelden it was dan ook volkomen verdiend, dat de „delettanti" na 28 min. de leiding m. 'n Nonchalant hakje van stoppel Molenaar was daarvoor echter nodig. Linksbuiten en aanvoerder Vernicci be reikte de bal voor keeper Van Zanten werd even later door bijna al zijn teamgenoten vurig gekust, want zijn schot had doel getroffen (0—1). Hoewel het er niet naar uitzag, dat de amateurs hier iets tegenover konden stellen, gebeurde twee min. voor rust echter het ongelooflijke. Een verre uit trap van Van Zanten deed de bal vte midvoor André en linksbinnen Van Dui- venbode voor de voeten van linksbuiten Heide belanden, die zich keurig vrijspeelde en hard doelman Baravalle passeerde. Het was het eerste schot dat deze keeper te verwerken kreeg! (1—1). Na rust bleek al spoedig, dat de gasten te veel van hun energie hadden gebruikt. Zo kon het gebeuren, dat Nederland door het iets minder snel op en neer golvende spel gelegenheid kreeg meer aandacht aan het bedroevend slechte plaatsen te besteden. Al bleven onze landgenoten qua spelbehandeling en soepelheid te kort schieten, in het onderdeel uithou- „Daar sta je dan", zei gisteravond de dirigent Herman Stenz in Dili- gentia in Den Haag. Hij was er een beetje ontdaan van. Ter gelegenheid van zijn 70-ste verjaardag werd hij door de Nederlandse vereniging deVolkszang in de bloemetjes gezet. Allereerst richtte de voorzitter van de Haagse afdeling, mr. D. S. van Veen het woord tot de heer Stenz. „Ik wens niet alleen u geluk met uw zeventigste ver lag, maar ook het publiek mag ik geluk wensen met zó'n dirigent". Mr. Van Veen overhandigde de heer Stenz enveloppe met inhoud. De heer H. Rooswinkel, sprak namens het hoofdbe stuur van de vereniging. Ook hij bood de heer Stenz een enveloppe met inhoud aan. „U bent onze oudste dirigent, u bent vroeger hoofdbestuurslid geweest en thans erelid. U was steeds bijzonder actief. Toch hebben we nog niet in geheel Ne derland afdelingen van onze vereniging. Daar moeten we naar toe! We leven in tijd van automobielen en patates fri- naar de volkszang maakt een moei lijke tijd door", aldus de heer Rooswinkel. „Daarom mogen wij ons gelukkig prij zen dat we zo'n actieve en enthousiaste dirigent hebben als de heer Stenz". Voor de echtgenote van de heer Stenz waren bloemen. „Ik zal ze wel meenemen", zei Stenz, „want Tilly heeft al een paar weken griep". Ambtenaren-werving gaat gewoon door De jeugd op het HFC-terrein in Haarlem wist gisteravond na afloop van de interland tussen de Ned. zondagamateurs en Italië precies de man t< vinden, die voor de 2-1 zege voor een groot deel verantwoordelijk was Eensgezind hief zij keeper Van Zanten van het Zwolse ZAC op de schou ders. Er bestond ook geen twijfel over, dat zijn spectuculair optreden de oranjehemden gedurende een groot deel van de wedstrijd op de been had gehouden. De in prachtige blauwe shirts gestoken Italianen hadden name lijk een enorm offensief ontketend en daarbij zulk een tempo ontwikkeld, dat onze landgenoten lange perioden niets te vertellen hadden. dingsvermogen waren zij hun tegenstan ders de baas. Een kleine honderd Itali aanse supporters schreeuwden zich de kelen schor om hun landgenoten te inspi reren, doch de glans was van het spel der blauwhemden af. Een solo van mid voor André bracht na 32 min. links back Jonarawi zo in moeilijkheden, dat de Italiaan de bal in eigen doel tikte (21). In de laatste minuten gaven zo wel keeper Barravalle als Van Zanten kundig ingrijpen te zien, maar het bleef bij de over het geheel gezien iets ge flatteerde 21 Nederlandse zege. De wedstrijd tussen het Franse elftal, samengesteld uit spelers onder 23 jaar en Jong Oranje, die woensdagavond in Besan^on werd gespeeld, Is geëindigd in een gelijkspel11. Bij rust was de stand 1—0 voor Frankrijk. Voor rust domineerden de Fransen weliswaar, maar in de 2e helft Jong Oranje het initiatief overgenomen. Frankrijk startte met een aantal snelle acties, die de Oranje-defensie tot de grootste waakzaamheid noopten. Na min. waren onze landgenoten echter machteloos. Een rappe combinatie had zoveel verwarring gesticht, dat de gekomen linkshalf Piumi van 25 meter afstand ongehinderd kon vuren. Piumi deed dat bekwaam (10). In de n ten na deze treffer redde doelman Van der Merwe zijn teamde NAC-goalie was niet te passeren. Hoe heftig het Franse beginoffensief was geweest, blijkt uit het feit, dat Carnus pas na tien min. zijn eerste schot kreeg te verwerken. Dat hij echter niet voor niets in het Franse doel stond, kon hij in de 18e en 23e min. bewijzen, toen Keizer en De Vries hem danig op de proef stelden. Na rust gaf Nederland de toon aan ln de 68e min. was het rechtshalf Schrij vers van NAC, die eerst keihard tegen muurtje schoot en daarna van grote afstand de terugstuitende bal ineens in- kogelde (11). Doelman Carnus had do bal niet een* gezien. Gesterkt door dit succes namen de Nederlanders het heft in handen en scheelde niet veel of rechtsbinnen Kei- (Ajax) had het overwicht in doelpunt uitgedrukt Dank zij een spec taculaire sprong van Carnus ging deze kans voorbij. In het verdere verloop van de strijd is het vooral de Franse doel- geweest die in laatste instantie steeds weer als reddende engel opdook waarlijk briljante wijze de harde schoten van de Ned. aanvhlslinie keerde. Gescoord werd er niet meer. West-Duitsland won Het Westduitsc nationale voetbalelftal heeft gisteren te Hamburg voor 75.000 toeschouwers een 30 zege behaald op Uruguay. De ruststand van deze door de Nederlandse arbiter Leo Horn geleide ontmoeting was 10. Eens te meer heeft Sepp Herberger bewezen op het juiste moment een sterk elftal te kunnen formeren. De Westduitse ploeg vormda een voortreffelijke een heid. Vanaf de 20e min. hebben de Duit- de strijd beheerst. Doelman Sosa van Urugay kon rechtsbinnen Haller nog sléchts stoppen door zich onvervaard zijn voeten te werpen, doch toen dezelfde speler in de 23e min. in een magnifieke dribbel door de verdediging zigzagde, was ook Sosa kansloos (10> Uruguay kreeg daarna wel enige kansen. Vervolgens werd de heer Stenz zongen felicitatie gebracht door het Rot terdamse koor, door het Haagse kinder- door zijn „eigen" gemengd koor. Aan de vleugel zat Jaap Starrenburg. „Wat zouden wij meer begeren dan Herman Stenz, Hij leve lang is wens", zong het koor hem toe, wa een hartelijk „Lang zal hij leven volgde. „En daar sta je dan", zei Stenz ontdaan. Hij sprak een hartelijk dank woord, zo nu en dan tot enkele per soonlijke vrienden in de zaal, „He, jij ook hier, gun§t wat enig" en „da-ag" zwaaide hij naar Toine Couvoin. „Dat is nou Toine", legde hij het publiek uit. Met hem heb ik vroeger dat cabaretgezel schapje gehad, weten jullie wel?" Hij haalde Toine over om even op het po dium te komen, waarna z»j samen, Toine Couvoin aan de vleugel, een grappig cabaretliedje uit de twintiger jaren brachten. Een daverend applaus volgde. Herman Stenz pakte z(jn dirigeer stokje en tikte af. Het koor stond op en de vrolijke liedjes galmden door het zaaltje van Diligentia. Herman Stenz kan eenmaal niet zonder z(jn volkszang. TTET doet wel wat onwezenlijk aan. Alle personeelsadvertenties in dag- en weekbladen, waarin mensen worden gevraagd voor arbeid in Nederlands Nieuw-Guinea. Gaan er in deze tijd nu werkelijk nog mensen naar dat veel in het wereldnieuws zijnde eiland? We zijn eens een praatje gaan maken met ambtenaren op de desbetreffende afdeling: algemene en personele zaken voor Ned. Nieuw-Guinea. Op alle door ons gepubliceerde ad vertenties wordt gereageerd, zei men ons daar. Soms in voldoende mate, ook niet. Personeel dat hier in Nederland moeilijk te krijgen is, solli citeert natuurlijk ook niet veel voor arbeid in Ned. Nieuw-Guinea. Maar, ondanks alle spanningen: er gaan nog steeds mensen weg. Er wordt uiteraard serieus geselecteerd. Wie als Nederlands ambtenaar ln Nw.- Guinea wil gaan werken, kan een ver lof krijgen buiten bezwaar van 's lands schatkist voor de tijd dat hij daar werkt. is in het algemeen dus drie jaar. De uitgezonden krachten gaan op eer zogenaamd „kort verband" van in het algemeen drie jaar. Wanneer deze en terugkeren, ontvangen zij een bonus van 25 procent plus één maand salaris vootr elk jaar dat zij gediend hebben. Dat komt dus neer op een jaar salaris. Wat gebeurt er nu wanneer Nederland Nieuw-Guinea gaat overdragen aan welke mogendheid dan ook? Op het de partement zei men ons, dat wij moeten zorgen voor aanwezigheid van een amb tenarenkorps, dat als bijstandkorps nodig ter beschikking kan worden teld van de nieuwe autoriteiten. Wie dat dan ook mogen zijn. GEZINNEN Er zijn inderdaad wel mensen, die solliciteren en daarna op de valreep toch maar voor de eer bedanken. Daar staat tegenover, dat er ook genoeg men sen zijn die menen, dat ze juist nu moe ten gaan. Men zei ons, dat het hier niet alleen avonturiers betreft, maar ook complete gezinnen. „Er zijn Nederlan ders, die gelukkig nog de mentaliteit be zitten, die wij ook aantroffen in de jaren na de capitulatie van Japan in Indonesië. Toen bleven immers duizenden mensen werken in het land aan de wederop bouw, hoewel ze recht hadden op zgn. recuperatieverlof' „Zij vroegen toen niet hoeveel salaris ze verdienden en ze wisten dat het niet betekende een onbezorgd leventje te hebben. Ze moesten zich behelpen met voeding, kleding en andere zaken, maar zeiden toch: juist nu! Dat komt men nu ook weer tegen, vaak bij mensen van wie je dat niet verwacht" DOORGAAN Toch gaat men op de afdeling algeme ne en personele zaken voor Ned. Nieuw- Guinea niet gewoon door alsof er hele maal geen moeilijkheden zijn rond dat eiland. „Maar wij gaan door omdat Ne derland doorgaat" Momenteel werken ln Nteuw-Gulnea tussen de 2000 en 3000 ambtenaren. Hon salarissen zijn beslist niet hoog en de moeilijkheden zijn groot In aantal. Er zijn, vooral bij de PTT en radio, verschil lende open plaatsen. Verder zijn nog een aantal artsen nodig en vele houtvesters. Iedere week vertrekken er nog Neder landers naar Nieuw-Guinea. Zij gaan bijdragen aan het werk dat Nederland waarschijnlijk binnen afzienbare periode zal overdragen of ln het gunstigste geval ln opdracht van anderen zal mogen doen. Het zijn niet alleen vrijgezellen, die gaan; iedere week weer. Zelfs nu; of, misschien juist nul Twee jubilarissen bij Firma De Koning Groot was de belangstelling in restau rant Van der Heijden, voor mej. S.P. Lut, thans lid van de directie van de firma B. de Koning aan de Haarlemmerstraat. Mej. Lut trad 25 jaar geleden als ver koopster bij deze firma in dienst. Onder degenen die de jubilaresse kwa men feliciteren, bevonden zich mevrouw E.J.M. De Koning-Wijk, vrienden en za kenrelaties. 's Avonds werd mej. Lut in de kring van het personeel gehuldigd samen met de heer J. van der Zeeuw, chef van de in- en verkoopafdeling van witgoederen die eveneens een kwarteeuw geleden bij de firma in dienst trad. Directeur A. Sanders sprak zijn waar dering uit voor de ijver en werklust van de beide jubilarissen. Mej. Lut ontving een enveloppe met inhoud en een f>er- soonlijk geschenk, de heer Van de Zeeuw kreeg een vrijwel complete keukenin richting. De heer J. Lina bood namens het per soneel gelukwensen en geschenken aan, waarna de heer G. Spanhoff sprak na mens de filialen in Katwijk en Rijnsburg. Tijdens een huldiging in de familie kring van directeur Sanders had mej. Lut een radio gekregen. Waterpolo De herenploegen van de Haagse verenigingen DES en Die Haghe zijn bij keuze van de Kring naar de Bond gepromoveerd, waar zij in de vierde klasse zullen uitkomen. Gedekte ruiten. Metal lic-grijs, Britton-blauw. Vlot en chic. Fine Wor steds. Handgrade finish. F.F. costuums reeds v.a. 100.» Amsterdam-Leidsestraal 7 Rotterdam - Stadhuispl. 28 Den Haag - Groenmarkt 24 doch de debuterende Fahrian verrichte ln het Duitse doel de ene spectaculaire redding na de andere. De beslissing viel acht min. na rust, toen Schaefer uit een pass van links binnen Bruells beheerst raak vuurde (20). Uruguay reageerde met een serie- gevaarlijke aanvallen, doch hoe hard middenvoor Cabrera en de overige voor hoedespelers ook schoten, Fahrian was niet te verslaan. Een prachtige rush van Schaefer leidden een kwartier voor het einde tot het derde doelpunt. De pass van de linksbuiten bood Koslowski op rechts voldoende tijd de bal eerst voor zijn andere voet te brengen en vervol gens beheerst in te schieten,(3Kort voor tijd had Uruguay pecht, toen inval ler-rechtsbinnen Sasia buiten bereik van Fahrian keihard de paal trof. Ned. jeugd gelijk Het Ned. jeugdelftal (16-18 jaar) heeft woensdag een oefenwedstrijd gespeeld tegen HVC Amersfoort. De wedstrijd die ln het sportpark Blrkhoven werd ge speeld eindigde in een gelijkspel 11. Bij rust was de stand 10 voor de jeugd door een doelpunt, na 10 min. gescoord door PSV-middenvoor Klumpkens. Na rust was het ucro die in de 75e min. raak schoot. Europese beker Fiorentina (Italië) en Atletico Madrid (Spanje) hebben zich geplaatst voor de finale van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. Fiorentina. dat de eerste ontmoeting tegen Dosza Ujpest reeds met 2gewonnen had, zegevierde gisteren te Boedapest met 1o over de Hongaren. Athletico Madrid liet zich in de thuis wedstrijd tegen Motor Jena, die te Mal- moe werd gespeeld in verband met visum moeilijkheden van de Oostduit sers. niet verrassen en zegevierde met 40 (rust 20). De eerste ontmoeting was met 10 eveneens in een zege voor de Spanjaarden geëindigd. Het duel tussen Ujpest en Fiorentina was vrij hard. Vijf minuten voor rust werden de Italiaanse middenvoor Milan en de Hongaarse linkshalf Szine na een handgemeen door de Oostenrijkse ar biter Mayer naar de kleerkamer ver wezen. Het enige doelpunt kwam in de tweede helft tot stand. Barcelona verloor De Italiaanse club Internazionale heefl gisteravond in het San Siro-Stadlon te Milaan een vriendschappelijke wed strijd tegen FC Barcelona (Spanje) met 10 gewonnen. Het enige doelpunt werd in de 17e min. van de tweede helft ge- van Internazionale. Hitchens. De landenwedstrjjd tussen België en Frankrijk (16-18 jaar), die gisteren ln Kortrijk werd gespeeld, is geëindigd ln 10 zege voor de Fransen. By rust de stand 00 Rusland won Het Russische voetbalelftal heeft gis teren te Luxemburg met 31 gewonnen van het team van het groothertogdom. Alle doelpunten werden ln de eerste helft gescoord. Na de 70 zege, die het Russische B-team dinsdag op Luxem burg had behaald, was de 31 score van de A-formatlc een teleurstelling. De Luxemburgers brachten de 8000 door zeer goed spel, waarmee zy de Russen de grootste moeilykheden be zorgden. Wel namen de gasten reeds in de zevende minuut door Mamikina de leiding, doch elf minuten later was de stand alweer geiyk door toedoen van linksbinnen Ady Schmitt. Door treffers van Mamikine (31e min.) en Goussarof (40e min.) namen de Russen opnieuw een voorsprong, die z\j in de tweede helft slechts moeizaam konden be houden. Engels voetbal De uitslagen van de wedstrijden ge speeld voor de Engelse leaque luiden: Eerste divisie: Leicester CityChelsea 20: Manchester CityBirmingham 14; FulhamArsenal 52; Bolton Wan derersBurnley 00. Tweede divisie: Luton TownWalsall 20; Stoke CityBury 13. Frankrijk verloor Het Franse nationale voetbalelftal heeft woensdagavond ln het Pare des Prlncca te ParUs een teleurstellende 13 neder laag geleden tegen Polen. By rust leidden de gasten reeds met 12. Het Poolse elftal verraste door snel spel, waarmee Frankrük volkomen ver diend werd verslagen. Linkshalf Pohl was de ster van het veld. Van de teleur stellende Franse ploeg was rechtsbuiten de Bourgoing de sterkste speler. Hij maakte het enige doelpunt voor zyn team. De overige Fransen, onder wie enkele debutanten, stelden teleur. Ook de ge routineerde Kopa, die de middenvoor- plaats bezette, bleef onder de verwach- Wales won: W) Het voetbalteam van Wales heeft gis teren te Cardiff een overtuigende 40 zege behaald op Ierland. Zowel voor als na de rust scoorde Wales tweemaal. Met Charles, de man die van spil tot middenvoor werd gepromoveerd in het elftal van Wales, heeft bewezen niet alleen een goed verdediger te zijn. Vier- maal stond hy op de juiste plaats en viermaal trof hij op verschillende vdjze doel. Hij opende de score na nin, daarbij een fout van de ver dediging uitbuitend. Twintig minuten later was het een briljante kopbal, in de 60e minuut een keihard schot van twintig meter afstand en in de 65e mi nuut een omhaal twee meter voor het doel, die zijn triomf vervolmaakte. Markt- en visserijberichten SOHEVENItN'GBN. 12 april Vlsserijbc- kg garnaleen. —21.4. handelsgarroalen f2.20—2.22 per kg. GOUDA. 12 april Kaasmarkt. Aanvoer 17 partijen. Prijzen: 1e kwaliteit 2.0©—S. 17. tweede kwaliteit 1.98—2.08. alles per kg. Ocmgokurrt Los Pslrruu DAHOMEY KUST 11 t Dakar reetowo 10 v Veele o Gdynlo OMMEMKERK 1 RANDKONTEIN 1 Hogen 11 O Amsterdam

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 11