Gorinchemse ruzie formeel beslecht is Blinden krijgen „krant" op band in de bus Belgische kritiek op Kon. Marechaussee Bloembollencultuur te Sassenheim vergaderde NIEUWE LEinSCHE COURANT WOENSDAG 11 APRIL 1962 Recorder verdringt Brailleschrift Ook Bijbel wordt nu op de band opgenomen (Van een onzer verslaggevers) De krant kon hij niet lezen. Het nieuws moest hij van de radio horen. Voor hem geen tijdschriften. Geen boeken ook. Zijn huisgenoten lazen hem wel eëns voor. Maar hij wilde dat niet steeds opnieuw vragen uit I angst hinderlijk te zijn. Zijn avonden waren lang. En ondanks alle mee levendheid eenzaam. Hij voelde i'zich buiten het leven staan, i Zo was het vroeger. En nu? Hij heeft evenals tweeduizend blinde lot genoten Braille geleerd. Hij leest zelf weer boeken. En de krant krijgt hij j ook. Eens in de week (over de post) in een klein doosje: een bandje met j het laatste nieuws. Technische hulp-i i middelen maakten zijn handicap j dragelijk. In Nederland zijn zesduizend blin den. Mensen, die niet over die orga nen beschikken, waarmee wij negen- i tig procent van onze indrukken op doen. Vroeger betekende dat een to tale verbreking van contacten met de maatschappij. Sinds 1830 is daar in verandering gekomen: het Braille schrift werd toegepast. Blinden kon den weer lezen en schrijven. Een derde van alle blinden in ons land heeft zich de kunst nu machtig ge maakt. Maar nog steeds wordt naar.nieuwe hulpmiddelen gezocht. Want duidelijk is, dat de keuze in Brailleschrift geschre ven boeken beperkt is Laatste nieuws Het laatste nieuws van de band. Zo krijgen het vele honderden blinden hu over de post aan huis. Veel gelezen wordt het „Algemeen Gesproken Week blad voor Blinden", een twee uur durend „nieuwsblad". Een speciale commentaar rubriek is er in opgenomen: reacties van de belangrijkste dagbladen van alle politieke en religieuze richtingen op een bepaalde politieke gebeurtenis. Het „blad" wordt samengesteld door twee beroepsjournalisten en vier stem men lezen voor. De oplage van het „blad" bedraagt 800, een aantal, dat in anderhalve dag van de moederband kan worden gereproduceerd Dit gebeurt met enkele tientallen bandjes tegelijk, op een snelheid die viermaal zo groot is als de normale op namesnelheid. Misschien wordt het weekblad nog eens een dagblad- Er wordt al serieus over gesproken- Maar uitvoering van deze plannen hangt ook af van de re- produktiesnelheid. Zodra men tech nisch in staat zal zijn de 800 bandjes in een halve dag te „drukken" zal aan deze plannen reëler vorm kunnen worden gegeven. Naast de blindenkrant is er nog een populair-wetenschappelijk „tijdschrift": het algemeen vormend weekblad voor Nederland en België „De Band". En dan: .,De Toets", een maandblad dat met medewerking van de Nijmeegse universiteit wordt uitgegeven en dat nog wat meer wetenschappelijk is Inge steld. Boeken kwamen ook op de band. Gewone romans, literaire romans, po- pulair-wetenschappelijke, maar ook en vooral studieboeken. Op het ogen blik is het Nederlands Bijbelgenoot schap zelfs bezig met het op de band opnemen van de Bijbel, die door pre dikanten wordt voorgelezen. Hulp aan blinden. De band heeft daarbij een belangrijke plaats ingeno men. Het Braille werd er zelfs min of meer door verdrongen. Want hoewel het Braille-lezen de laatste jaren is toe genomen. wordt er nu al meer van de band dan van het Braille-schrift ge lezen. Rijnsburgse schaakclub niet langer NZH, maar RSC A LS een overblijfsel uit voorbije tijden voerde de Rijnsburgse schaakclub nog steeds de afkorting „NZH" in haar schild mee. Reeds jaren terug werd de plaatselijke schaakclub vrijwel uitslui tend door Rijnsburgers gevormd en dit Rijnsburgse clement is steeds meer ver sterkt. De laatste reële banden met de trammaatschappij werden verbroken toen men uit het schaftlokaal van de tramremisie moest verdwijnen. Men besloot dan ook op de maan dagavond in de Julia naschool ge houden jaarvergadering de lettere NZH voortaan achterwege te laten. De naam werd „Rijnsburgse Schaakclub" (RSC). Het bestuur verwacht, dat daarmee een barrière is weggenomen voor" nieuwe leden. Het bestuur zal zich beramen over interne en exbeme propaganda. De tweede secretaris, de heer Jac. Noort, las het jaarverslag. Het afgelopen seizoen was beter noch slechter dan het vorige. Weer slaagde het le tiental ernn zich (ternauwernood) in de 2e klasse van de LSB te handhaven. Het ledental bleef stabiel. De secretaris noemde het verloop dér onderlinge com petitie te onregelmatig. Het bestuderen van de openingstheorie achtte hij be langrijk. De penningmeester, de heer H. v. d. Wasten, meldde een bartag slot van f 247,04 Bij de bestuursverkiezing word de voorzitter, de heer L. J. Goudriaam, her kozen. De secretaris, de heer P. Heems kerk en de penningmeester die heer M. v. d. Westen, stelden zich om persoon lijke redenen niet herkiesbaar. In hun plaats werden gekozen respectievelijk de heren Jac. P. Noort en G. Slingerland. De afgetreden bestuursleden werd dank gebracht voor hun werk. Kort voor de nieuwe competitie zal een wedstrijdlei der worden benoemd. Aangezien de l^SB-competitie is afge lopen en de onderlinge competitie even eens binnen afzienbare tijd zal worden geëindigd, zal het bestuur trachten en kele vriendschappelijke wedstrijden met andere clubs te arrangeren. Filmavond De oud-leerlingen van de christelijke VOORHOUT Jongetje gedood De vierjarige J. C. Haver, wonende aan de Teylingerlaan 26 in Voorhout, is gistermiddag na het verlaten van de kleuterschool in Sassenheim verongelukt Het jongetje stak, Wak bij zijn ouderlijk huis, de weg over en werd door 'n per sonenwagen, bestuurd door een dame uit Amsterdam, geschept. Het ventje werd ongeveer tien meter weggeslingerd en moet vrijwel op slag dood geweest zijn, Men vermoedt dat de kleine (het jong ste zoontje uit een gezin met twee kin deren) te plotseling de weg overstak. Jacoba van Beierenweg Op het gedeelte Engelselaan-Sol daatje van de Jacoba van Beierenweg zijn de borden „verboden in te rijden" weggenomen.- Het deel is thans voorzien van een verbreed wegdek, dat indien nodig kan worden bereden. De hoofd werkzaamheden zijn nu verschoven naar het traject spoorwegovergang-hoek En gelselaan. Meningen als zou de Jacoba van Beie renweg tijdens de trek naar de bollen velden klaar zijn, moeten als te optimis tisch worden beschouwd. Dief op zolder Zaterdagavond om 9 uur hoorden de febroeders De Jong van het kruideniers- bedrijf „De Spar" gestommel op de zol der achter het woonhuis, Een ongenode gait verdween, toen hij onraad merkte, plotseling van de zolder. Na onderzoek bleek, dat een rul* Was ingetrapt. Door middel van foto's kon de rijkspolitie te Voorhout de dader opsporen, een jonge man uit Voorhout, die bekende te heb ben ingebroken. fHj i»">i uit hei De arrestatie is een succes voor de enige politieman, die Voorhout op hei ogenblik rijk is. tuinbouwschool hadden gisteren in De Jeugdlhaven een filmavond. De tuio- bou wvoorlichtiiingsdiiens t zoogde voor een programma dat klonk als een klok. Men zag niet alleen rolprenten oven- de bloemisterij, maar ook over Kongo, Zuid-Afrika en die KLM. De heer G. Docter, directeur vain de tuinbouwschool, sprak er zijn spijt over uiit. dat er niet meer oud-leerlingen aanwezig waren Paaswydlng Vanavond houdt de afdeling van de NCVB een paaswijding in de Jeugd- Spreekbeurt Ds. H. G. Abma te Putten spreekt vrijdagavond om 8 uur in de zaal achter de Cbr. Geref. kerk voor de afdeling van de Geref. Bond. Veel zorg wordt er besteed aan de kwaliteit van de tapes, die worden op genomen in de studio's van de verschei dene blindeninstellingen, die er in Ne derland zijn. Voorlezers (die meewerken zonder daarvoor een honorarium te ont vangen) komen eerst voor de micro foon na strenge selectie en grondige scholing. Er wordt gelet op het karak ter van de voorlezer en het soort boek dat hij zal weergeven. Passen zij bij elkaar dan zal het boek voor de lezer luisteraar aan waarde winnen. Handzaam leder jaar opnieuw stijgt het aantal banden dat blindenbibliotheken uitlenen. Vorig jaar overschreed het de 250.000. Ze worden gevraagd ook door die blin den die het Brailleschrift beheersen Voor hen is het gesproken boek een be langrijke aanvulling. Bovendien is de band aanzienlijk handzamer dan het Braille-boek, dat meestal nogal lijvig is. Een ander voordeel: gesproken boeken kunnen sneller worden geproduceerd dan Brail- le-boeken. Er is echter één „maar": er is een bandrecorder voor nodig, Verscheidene instellingen beijveren zich dit (kostbare) apparaat de blinden ter beschikking te stellen. En wel on der het motto „voor iedere blinde een bandrecorder". In de drie noordelijke provincies en in Noord- en Zuid-Holland is dat de Stichting Voorziening Techni- Terwijl de voorleester zich in haar geluiddicht afgesloten lees- cabine concentreert op haar tekst, wordt haar stem in de studio feilloos op de bancl vast- celegd. „Hoort thuis achter ijzeren gordijn" DIT stel geüniformeerden hoort thuis in een politiestaat achter het ijzeren gordijn". Dit schrijt het Belgisch blad „Het belang van Lim burg" naar aanleiding van het op treden van de Nederlandse rechaussee bij de grenspost Kesse- rich-Ittervoort in Limburg. Volgens het blad zouden twee marechaussees op Belgisch grondgebied een Duitse vrachtwagenchauffeur hebben vast gegrepen, ontvoerd naar Nederlands gebied en hem daar met gummi knuppels hebben bewerkt Aanleiding daartoe zou zijn geweest, dat de chauffeur moeilijkheden aan de grens verwachtte toen hij zag, dat de Ook Braille-lezers maken wel gebruik van de bandrecorder. De praktijk heeft geleerd dat dit instrument vooral voor studie doeleinden goede diensten be- sche Hulpmiddelen voor Blinden (Noord- wal 7, Den Haag). In vrijwel elke provincie is er een dergelijke instelling. Ook worden ver scheidene individuele campagnes ge organiseerd. Alle beogen ze dit: hulp te bieden aan blinden. Tot nu toe brachten ze 2500 bandrecorders bijeen, technische hulpmiddelen, die door „een bekende fabriek in het zuiden des lands" tegen verlaagde prijs wórden geleverd. Voor vele blinden en met name voor hen, die geen Braille leerden zijn ze onmisbaar geworden. Hulp middelen, die hen uit een isolement verlosten Export loopt iets achteruit De afdeling Sassenheim van de V eniglng voor Bloembollencultuur v gaderde gisterenavond in „Het bruine paard". Voorzitter J. Heemskerk herdacht in z(jn openingswoord de heer C. Vis, die enige weken geleden is overleden. De heer Vis kan in het bollenvak e van de pioniers op het gebied van reizi worden genoemd. Reeds op 17-jarige leeftijd ging hij in het eind vai vorige eeuw naar het buitenland. Ten minste 25 reizen heeft hij naar Amerika gemaakt en ruim 50 naar Engeland. Hij heeft bijzonder veel goodwill gekweekt Verder sprak de voorzitter over de dalende belangstelling voor de vergade ringen. Het bestuur denkt aan de instel ling van een soort forum, dat de pro blemen van de leden behandelt. De export loopt iets achteruit. In 1960 werd 15 miljoen kg. geëxporteerd. In 14% miljoen kg. Dit vond de heer Heemskerk niet verontrustend. Uit het verslag van de penningmees ter bleek een bevredigend voordelig saldo. De kosten van een corsowagen zijn tot nog toe steeds ruim f 3000. Dit jaar is de keuze gevallen op een bijzon der grote wagen die wel enkele honder den guldens meer zal kosten. De i van deze corsowagen is „Apollo". Tot afgevaardigde naar de algemene vergadering op 16 april in Haarlem den de heren J. van Nieuwkoop e Westerbeek gekozen. Waterschade De heer A. J. van Heusden. hoofd assistent bij de tuinbouw voorlichtings dienst sprak hierna over „waterschade en grondbewerking in de bloembollen streek". Hij lichtte volgende onderwer pen met voorbeelden dia's toe: neer slag in de planttUd, waterpeil in de slo ten. egalisering, grondsamenstelling. grondbewerking, grondwaterstand, af stand van de sloten en drainage. Verder konden de aanwezigen kennis nemen van het z.g. tulpenstengelaaltje. Muiterij onder de rode vlerken Burgemeester en socialistische fractie hielden been stijf (Van een onzer verslaggevers) Formeel is de ruzie van de vroede vaderen van Gorinchem gisteravond in een buitengewone raadsvergadering beslecht. Na drie uur over-en-weer gepraat, waarbij de respectievelijke standpunten en vooral die van de socialisten en de burgemeester, mr. L. R. J. Ridder van Rappard nog eens werden uiteengezet, ging de raad ten slotte akkoord met een voorstel van de voorzitter van de Prot. Chr. fractie, de heer Oostlander, om nu maar verder te zwijgen over deze onverkwikkelijke zaak, die zoveel be langstelling heeft getrokken. Was het de bedoeling van. de socia listen om van deze, door hen ontke tende rel, een verkiezingsstunt te maken, dan is men daarin zeker ge slaagd. Maar of de resultaten al of niet in hun voordeel zullen uitvallen, kan worden betwijfeld. De burgemees ter heeft namelijk in een toespraak a l'improvistc, die bijna een uur duur de, zijn zo gelaakte opmerkingen over de naar zijn mening weinig construc tieve handelwijze van de socialisten in deze raad duidelijk en uitvoerig ge argumenteerd. „Ik neem niets terug van hetgeen ik in de laatste raadsver gadering heb gezegd", aldus burge meester Van Rappard. De burgemeester opende de vergade ring met de mededeling, dat deze ver gadering werd gehouden op verzoek van de P.v.d.A.-fractie, namens welke fractie voorzitter Kroef het woord voerde. Naar de mening van de heer Kroef werd de volgorde van de raadsagenda gewijzigd ten behoeve van de publieke tribune. „Wij hoorden de verklaring met ge mengde gevoelens aan. met klimmende verbazing over zoveel onzin, met gevoel van te moeten lachen, omdat eer magi straat zich angst laat aanjagen door een verkiezingsuitslag. Maar ook met een gevoel van gekwetsheid om zoveel op zettelijke beledigingen en verdachtma kingen togen OJV grrinht". n\. dus de woordvoerder van de P.v.d.A Hij vervolgde: „Het schip Gorcum in nood, drijft met onklaar roer rond. sn.s.-seinen, kapitein dreigt schip te ver laten, muiterij onder de rode vlerken. Kapitein leurt met een afzonderlijke lijst tegen de P.v.d.A„ die als reddings boei wordt uitgeworpen". De heer Kroef trachtte vervolgens aan te tonen, dat de burgemeester al vaker r.oet in het politieke eten van Gorcum heeft willen gooien. „Hier wordt door de burgemeester willens en wetens de boel op ordinaire wijze kort en klein gesla gen". De uitlating, dat de kwaliteit de socialistische raadsleden minder zou zijn dan die van de anderen, wees spre ker van de hand. Gekrakeel „Door het optreden van onze burge meester bederft hij de sfeer, die, tot lang na de verkiezingen zal doorwer ken. Niet alleen met de burgemeester, maar ook met de fracties, die zich even tueel achter zijn verklaring zouden stel len", dreigde spreker, die verder van oordeel was, dat de burgemeester de democratie niet bevordert. De heer Kroef plaatste deze rel in een lange pij conflicten, die hier al geweest iijn »h waarvan hij er verschillende noemde. Ten slotte zei de heer Kroef: „Door de houding van de burgemeester gevoelen steeds minder mensen in Gor cum ervoor zich als raadsleden beschik- to stellen. ABe («ten tm r,n7e fractie hebben voor zichzelf niets te zoeken of te bereiken. Er is een groo» roepingsbesef nodig om zich in Gorcum te blijven geven voor de algemene zaak". De heer Killian (KVP) zei zich te wil len onthouden van een verklaring. Het was volgens hem beter geweest, als de burgemeester zijn gevoelens op andere wijze kenbaar had gemaakt. De heer Oostlander (Prot. Chr. fractie) herinnerde eraan, dat er in deze raad wel eens meer vreemde dingen gebeu ren. Hij weet dat aan het verschil inzicht tussen de wethouders van de PvdA en de raadsleden van deze fractie „Het zal nodig zijn homogeen en eens gezind naar voren te komen", aldus de heer Oostlander. De socialistische wethouder Swaters. een veel omstreden figuur in de ruzie, zei daarna dat de verklaring van de burgemeester in de grond van de zaak veel waarheden bevat. „Ook voor mij is het dikwijls heel bedroevend ge weest", aldus de heer Swaters en ver wees daarbij naar de opmerkingen van de heer Oostlander. Spreker prees de kwaliteiten van de burgemeester „Ik heb veel van hem gedaan gekre gen en zelf deed hij ook veel. Ik werkte uitstekend met hem samen maar ben zijn discipel nooit geweest". Hij riep uit: Had ik dan tegen het college strijd moe ten voeren? Dat zou toch de reinste krankzinnigheid zijn geweest De VVD-woordvoerder, de heer Hcu- singa, geloofde eveneens dat er moeilijk heden van c.iepere aard schuilen in de samenstelling van de raad. Nochtans meende hij, dat de burgemeester zich niet op de bekende wijze in de raad had mogen uitlaten. Beschamend Burgemeester Van Rappart, die de sprekers daarna* beantwoordde, noemde de woorden, die twee raadsleden in een VAR A-radioreportage hebben gespro ken onjuist en beschamend voor de be trokken raadsleden Ingaande op de beschouwingen, ni» moreerde de burgemeester de goede sa menwerking, die hij in het verleden steeds met de socialisten heeft gehad, tijd is er naar zijn oordeel naar. dat i te gauw beledigd is. waardoor worden gestuurd, die ternauwernood dc rijbevoegdheid hebben, dan heb ik. als man die zolang chauffeur is geweest, het recht en de plicht daartegen tc v schuwen". Sprekend over de democratie betoogde spreker dat juist zij de mogelijkheid tot bescherming van de minderheid in zich dient te houden. Theoretisch bestaat vol gens hem evenwel de kans, dat de groot ste partij de minderheid zal onderdruk ken. Daarom pleitte hij voor het behou den van een goed evenwicht, om „rent meesters* voor de ander te kunnen zijn. Wat de houding van de P.v.d.A. be treft, zei de burgemeester: „Hier in Gor- kum is die partij alles, behalve progres sief. Ik heb nooit een conservatievere groep meegemaakt". Boze burgemeester De burgemeester was ook bijzonder boos over de vragen, die het Tweede Kamerlid Scheps heeft gesteld. Ten eerste noemde hij de inhoud de vragen onjuist, terwijl het Kamerlid beter geïnformeerd had kunnen zijn, en in de tweede plaats was hij van oordeel dat dit soort bemoeiing niet ter compe tentie van de heer Scheps valt. „Wat meent zo'n eerste de beste kamerlid wel?" vroeg de burgemeester. Onze taak ligt beschreven in de wet en het is de Koningin die maat regelen kan nemen", zo zei hij. De ge stelde vragen hebben volgens hem eet stupideinhoud en behelzen een „minne" methode. „Dat zal ik hem zeggen ook", aldus de burgemeester van Gorkum- Tot een samenvattend slot komend, zei de burgemeester: „We kunnen in de toekomst best samenwerken, ook als de P.v.d_A. de meerderheid krijgt. Maar ik zie het als een bezwaar als de raads leden van die partij het college het geren onmogelijk maken. Ik neem niets terug van hetgeen ik gezegd heb"-. Na de lange pauze, die daarop volgde, repliceerde namens de socialisten niet de verwachte toekomstige opvolger vai aftredende socialistische wethouder, de heer De Ronde, maar weer de fractie voorzitter, de heer Kroef. Hij betreurde nogmaals de woorden van de burgemees. ter, zij het deze keer in aanmerkelijk nettere bewoordingen. De heer Oostlander diende vervolgens bet voorstel in om dit punt als afge handeld te beschouwen. In de „wandelgangen" van het raad huis bleef men na afloop nog druk na kaarten over de gang van zaken in de vergadering. Philins steil bouw van fabriek uit Wegens de stagnerende afzet van te- ifcVuai*loestellen gaat de bouw van een Pbilipsfaibriek te Obenhausen „Waar het mjj om gaat is, dat ik j goede chauffeurs krjjg op de Gorkumse voorlopig niet door. De fabriek zou die- bellewagcn", aldus Ridder van Rappord nen ter ontlasting van het bedrijf te „Maar als m(j dan mensen op m'n dak Krefeld. doordat hiervan enige voorbeelden aan wezig waren. Hoewel deze ziekte nog maar weinig voorkomt, is het zaak. dal de kwekers hun gewas goed in de gaten houden öranjefeestprograimna He programma vain het Oranjefeest op 30 april is als volgt: 8.10 u de kinde ren moeten op school aanwezig zijn (vierde klas en hoger); 8.30 u aubade bij hot gemeentehuis; 9 u kindertrek barbie op de soholen (eerste tot en met zesde Idas); 10-11 u kinde-rspelendiriewieler- wedstrijd voor kinderen tot en met zes Jaar, torerollen (biertonnen trappen) voor jongens van 10-14 jaar, was op- hamgen voor meisjes van 7-9 jaar, zak- lopen voor jongens van 7-9 jaar; 11.15- 12.15 uur auto peelwedstrijden voor jon gens en meisjes 7-9 jaar, zeepkistenrace voor jongens va-n 10-14, naar de trein voor jongens en meisjes van 7-9 jaar, ringsteken voor meisjes van 10-14 Jaar: 1.30 u. schatgraven voor kinderen tot 10 jaar, tekenwedstrijd voor kinderen van 10-12 en 13-15 jaar; 3 u groot kinderca baret op het muziekpodiium; 8 u lampion- optocht met muziek (opstellen in de Molenstraat bij loods van Wesselling) door Hoofdstraat. WühelmLnalaan om het plantsoen bij het Oude Koningshuis, langs gemeentehuis, Hoofdstraat, huize St. Beraardus, Hoofdstraat, PankOaan naar muziekpodiium. waar een concert zal worden gegeven. De zeepkistenrace zal in <fe Gladtiolen- straat worden gehouden. Gezien het succes ran vorig jaar wordt van deze wedstrijd weer veel verwacht. Slmavicollecte De jaarlijkse collecte voor Simavi heeft dit jaar f 363.61 opgebracht. Het plaatse lijke comité dankt alle gevers en col lectanten. VOORHOUT Bloembollencultuur De heer P. van Reisen Jwzn presi deerde, wegens afwezigheid van dei voorzitters L. H. Prins en C. L. M. Prins, de vergadering van de vereniging voor Bloembollencultuur, afdeling Voorhout. In enkele minuten, stilte werd het over lijden van de heer C. J. Zonneveld her dacht. De heer Zonneveld was 21 jaar lang secretaris van de afdeling. Ook was hij een expert op het gebied van het hyacinten kweken. In een brief van het hoofdbestuur, die werd voorgelezen, werd nogmaals de nadruk gelegd op de waakzaamheid voor het tulpenstengelaaltje. Het voorstel van de afdeling Anna Paulowna tot het ver strekken van teelfcbewijzen voor een jaar aan alleenhuurders (als proef) werd met 33 tegen 17 stemmen verwor pen; de meeste leden schaarden zich dus achter het advies van het hoofdbe stuur. Als afgevaardigden naar de algemene vergadering werden de heren P. van Nouland en C. L. M. Prins gekozen. Op de Voorhoutse wagen in het bloemen corso zullen twee dames van leden mee rijden: de dames Van der Lans en Da- men. Ten slotte werden dia's van de fa. Van Wiersum vertoond, waarna men met een bloeiende plant huiswaarts ging. LEIDERDORP Feestavond De afdeling Leiderdorp van de CBTB en de CJBTB houdt morgen om 8 uur tn het gebouw Irene een feestavond, waaraan The sunny Beate uit Leiden medewerking verlenen. Opgevoerd wondt het toneelstuk „Welkom binnen" van Ohr. Hoogewerf. Nederlandse marechaussee aanstalten maakte zijn vrachtauto op de ladings voorschriften te controleren. Aangezien deze voorschriften in België anders zijn en de Duitse vrachtauto daaraan wel voldeed, besloten de chauffeur Hij bleef op een afstand van 400 me ter van de grens op Belgisch grondge bied. Volgens het relaas van enkele Belgische kranten zouden dc Neder landse marechaussees hun geduld heb ben verloren en de Duitse chauffeur met geweld over de grens hebben ge bracht ,,In ons land zou de Rijkswacht zich tegen een moordenaar niet zo brutaal aanstellen", aldus Het belang van Limburg", „Met aandrang verzotten wij ons tegen deze ongehoorde praktijken van de marechaussee. Het is niet dc eerste keer, dat deze zich te Kessenich aanstelt. Nauwelijks zes maanden gele den heeft zij ook een chauffeur tot in België achtervolgd. Toen heeft onze Rijks wacht dc ogen collegiaal dichtgeknepen, maar ditmaal zal hij doorbijten", aldus het Belgische blad. „De Gazet van Antwerpen" schrijft, dat Nederland „een scherp protest" mag verwachten, zowel van Belgische als van Duitse zijde naar aanleiding van het „incident". Het vergelijkt het optreden van de Nederlandse marechaussee met een „achtervolging ln gangsterstij 1" en voegt hieraan toe: „Weer eens is bewe zen, dat de Koninklijke Nederlandse Ma rechaussee zich maar al te vaak van haar kleinste zijde laat zien cn een eigen interpretatie geeft aan Benelux". DeD „Standaard" meent, dat het inci dent geen goed heeft gedaan aan de collegiale verhoudingen tussen de Ne derlandse en Belgische grensambtenaren bij Kessenlch-Maaseik, die „toch al niet op al te beste voet met elkaar stonden", HILLEGOM V.V.V. klaar voor de drukte De V.V.V. te Hillegom heeft de laatste maanden onder leiding van voorzitter W. A. Hoekstra en secretaris H. F. Frank hard gewerkt om de drukte in het ko mende seizoen zo goed mogelijk het hoofd te kunnen bieden cn om als bollcnge- meente zo fleurig mogelijk voor de dag te komen. Het informatiekantoor is ge vestigd in het pand Van don Endelaan 120. Daar beschikt men reeds over 150 adressen met een totale capaciteit van 900 bedden om de komende drukte op te kunnen vangen. Ten behoeve van de mozaïekwedstrijd wordt in de bedrijfsgebouwen van de firma gebroeders Bijvoet aan de Van den Endelaan 36 een nagelbureau geves tigd. Men was van plan de mozaïeken een dag eerder aan te leggen dan in de andere bollengemeenten maar hiervan kan door het minder gunstige weer niets komen. In ieder geval zullen nu op 28 april heel wat kleurige bloementapijten zijn te bewonderen in Hillegom- Het gemeenbestuur zorgt voor een zestal vlonders in de Sixlaan ten dienste van de scholen, die hier mozaïeken gaan leggen. Bij de beoordeling wordt onderscheid gemaakt tussen mozaïeken vbh: grote bedrijven, groter dan 16 m2, verenigin gen en particulieren groter dan 16 m2, verenigingen en particulieren met een oppervlakte van minder dan 16 m2, jeug digen tot 15 jaar en gevel- en tuinver- sierimgen. Op de avond van het corso, zaterdag 28 april, wordt in Treslong een inter nationaal danstoernooi gehouden voor amateurs onder het motto „Europa danst om de bloem trofee". Deze onderschei ding kwam vorig jaar dn het bezit van Duitsland. In de demonstratietuin van Treslong krijgt iedere bezoeker weer gelegenheid de mooiste hyacint of tulp aan te wijzen. Meer dan 50.000 bolgewassen zijn hier onder leiding van tuinchef N. J. de Wit opgeplant Op 30 april wordt het kindercorso ge houden. Het V.V.V.-informatiekanboor is tijdens het seizoen ook tijdens de weekeinden open, telef. 02520—5591. Spreekbeurt Donderdag om acht uur hoopt de heer Meinsbergen voor de Volle Evangelie Zending in Haven 50 een spreekbeurt te vervullen. Vierdorpcntoernooi Het feit, dat de Rijnsburgse damclub met de wisselbeker uit het Viprdorpen- toernooi kwam, is een kleine teleurstel ling voor Hillegom, dat zo goed was be gonnen met- het winnen van dc eerste vier wedstrijden. De eindstand in het toernooi is nu: Rijnsburg 6. 5. 0. 1. 10. 79—41; Hillegom 6. 4. 1. 1. 9. 67—53; Sassenheim 6. 2. 1. 3. 5. 57—63; Noord- wijk 6. 0. 0. 6. 0. 37—83. Op donderdag 26 april zuRen de prij- sn in Rijnsburg door Jan Kunst uit Hillegom worden uitgereikt: de eerste prijs is de N.H.C.-wisselbeker, de twee- i een kleine beker en Sassenheim en Noordwijk zullen een herinnerings medaille ontvangen. Zwemmers Poelmeer verheugen zich op nieuw bad T\E OEGSTGEESTER zwemvereniging J-' Poelmeer hield gisteravond in Hel witte Huls haar jaarlijkse algemene le denvergadering. Voorzitter dokter F. W. N. Hugenholtz sprak er zijn blijdschap r uit, dat de plannen voor het nleu- zwembad nu vaster vormen aanne- i. De grond Is aangekocht (Overveer- polder) met goedkeuring van Gedepu teerde Staten. Secretaris A. L. van Ingcn Schenau i penningmeester B. J. Moolenaar brachten hun verslagen uit. Het ledental is met 92 gestegen, zodat er nu 902 leden zijn. De kwaliteit van het zwemwater redelijk, dank zij de natte zomer. Regelmatig wordt controle uitgeoefend. Bij het nieuwe bad zal een zuiverings installatie de zuiverheid van hét water op peil houden. Bij de bestuursverkiezing werden de heren Van Ingen Schenau en Eggink herkozen. In de rondvraag vroeg mevrouw L. P. Koekebakker naar de mogelijkheid van overdekt instructiebad. De heer C. Snieder voelde veel voor een verwarmd open bad. ec Ar. voorzitter, kan misschien worden ge maakt bij de bouw van een nieuwe school. Of aan de wens van de heer Snieder kan worden tegemoetgekomen, hangt geheel af van de kosten. Christenvrouwen Aanstaande maandagavond om acht uur vergadert de afdeling van de chris tenvrouwenbond in Irene. Mevrouw M. L. Bomhoff uit Leiden hoopt tc spreken over: Het boek in het gezin. De laatste vergadering van het seizoen is vastge steld op maandag 21 mei met als spreek ster mejuffrouw T. TusveLd. Onderwerpt Japan, het land van de kersenbloesem. NOORDWIJK Weer internationale ruilavonden Gisteravond vergaderde Philatelica In De Zeeleeuw. Voorzitter W. Beukers kon ook enkèle nieuwe leden verwelkomen. De hec-r A. leenheer Irraeg een cadeau» tje in verband met zijn zilveren huwe lijksfeest. Besloten werd op 19 juli en 16 augustus een Internationale ruilavond te houden. Veiling, verloting en hét on derlinge ruilen, genoten weer veel be langstelling, bit t erwtttp* kreeg beroep De Geref. Kerk te Amsterdam (Water graafsmeer) heeft een beroep uitgebracht op ds. Th. Ferwerda, Gerfe. predikant

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 9