BON Afrika „overvraagt" cle E.E.G.-landen Adenauer vond oplossing voor politieke unie Twee bondsdagen Oriëntatievermogen van bijen t GEEN PESSIMISME OVER V.N. De Ver. Naties tellen thans 104 leden, waarvan ongeveer 50 landen uit Afrika en Azië, 19 uit Latijns-Amerika en 10 uit het communistische blok. De westelijke groep bestaat uit ruim 20 leden. Het is daarom voor de Algemene Vergadering niet eenvoudig tot belangrijke besluiten te komen, waarvoor een tweederde meerderheid vereist is. Dit schrijft minister Luns in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer. Toch past hier volgens minister Luns geen pessimisme. De Algemene Vergadering en zeker ook de Veiligheidsraad hebben besluiten van ingrijpend belang kunnen nemen. Hij noemt daarbij het V.N.-ingrijpen in Libanon en Kongo, waar ondanks vallen en opstaan, van daadwerke lijke en vruchtbare actie gesproken kan worden. Het is van betekenis, dat juist vele Afrikaanse en Aziatische landen er een direct belang bij hebben de V.N. krachtig en effectief te houden. DE ZAAK STALMANN Het lid der Tweede Kamer de heer Vredeling (P.v.d.A.) heeft de regering schriftelijke vragen gesteld over de zaak-Stalmann. Hij informeert of minister Marijnen heeft kennis genomen van de passage uit de jaarrede van de voorzitter van het Centraal bureau van de tuinbouwveilingen, waar deze heeft gezegd te hopen dat persoonlijke gevoelens geen beletsel zullen vormen bij het zoeken naar herstel van de zo dringend noodzakelijke goede verstandhouding met de regering. Verder vraagt hij of de minister inderdaad tot een goede verstandhouding wil komen met 'het bestuur en de voorzitter van genoemd Centraal bureau. Dit Kamerlid informeert tot slot of de minister het op de algemene vergadering van het Centraal bureau uitgesproken oordeel deelt, dat de zaak-Stalmann nationaal een verlies en internationaal blamage ONDERWIJZERSTEKORT De heren Kleijwegt en Tans, leden van de Tweede Kamer, signaleren in schriftelijke vragen aan minister Cals, dat diens ambtgenoot van defensie afwijzend heeft beschikt op een verzoek van de Ouderraad var Rotterdam om uitstel van eerste oefening te verlenen aan 18 dienst plichtige onderwijzers. De Kamerleden vragen of het juist is, dat door het tekort aan leerkrachten voor het openbaar lager onderwijs nu r ongeveer 3000 leerplichtige kinderen in Rotterdam onvoldoende of zelfs geen onderwijs ontvangen, en dat door het oproepen van de 18 onder wijzers deze maand dit aantal verder zal stijgen tot 3650? Als dit zo is zo wordt verder gevraagd, welke maatregelen denkt de minister dan te nemen om te bereiken, dat het onderwijs in deze stad naar behoren voortgang zal kunnen vinden? DE DURE AARDAPPELEN Het Tweede-Kamerlid mevrouw De Roos-Oudegeest (P.v.d.A.) wil graag weten waarom van overheidswege geen maatregelen worden genomen tegen het oplopen van de prijzen van aardappelen, groente en fruit, zoals dat de afgelopen weken zich heeft gemanifesteerd. Mevrouw De Roos heeft hierover schriftelijke vragen gesteld aan de ministers van economische zaken en van landbouw en visserij. Zij vraagt de bewinds lieden er aandacht aan te schenken in hoeverre speculatieve manipulaties bij deze prijsverhogingen een rol hebben gespeeld en of het juist is, dc de producenten maar ten dele van de huidige exorbitante prijzen me profiteren. Mevrouw De Roos wil ook weten of de export naar de E.E.G. landen zodanig is, dat de prijzen zo oplopen en of het waar is, dat de uitvoer naar de E.E.G.-landen niet kan worden stopgezet, waarbij zij nog aantekent, dat in één van die landen maximumconsumentenprijzen voor aardappelen zijn vastgesteld. Mevrouw, De Roos informeert ook naar maatregelen, die de import Van vroege aardappelen uit andere E.E.G.-landen en derde landen belemmeren. NATIONAAL VOEDINGSCONGRES Het Nederlandse comité van de V.N. voedsel- en landbouworganisatie (F.A.O.) overweegt, in oktober aanstaande een nationaal congres over voeding in de wereld te beleggen. Het daaruit resulterende rapport zou dan aan het internationale congres van de F.A.O. in het voorjaar van 1963 kruinen worden aangeboden als voornaamste onderdeel van de anti-honger-actie. Dit wordt aan de Eerste Kamer medegedeeld in de Memorie van Antwoord op de begroting voor Buitenlandse zaken. Het is plezierig werken voor abonnees die een goede krant kunnen waarderen U bent zo iemand We zijn er almaar op uit om deze krant steeds beter te maken Zet u iemand op de bon „Dat zit zo" is dan voor u. (in envelop of op kaart geplakt verzenden U kunt noteren als BETALING PER WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was ik al abonnee. Voor het aan brengen van bovenstaande nieuwe abon nee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO Schrijf hier uw eigen naam en adres „Dat zit zo" 'n boek boordevol met ongelooflijk handige wenken is niet in de winkel te koop. In ruïne fabriek dode gevonden Gistermiddag is in de nog smeulende ruïne van de maandag ontplofte kruit fabriek in Saint Just d'Ardeche het lijk van een vrouw gevonden, waardoor het aantal doden als gevolg van de ramp tot achttien is gestegen. Er worden thans nog vijf mensen vermist. Enkele gewonden verkeren nog in le vensgevaar. De oorzaak van de catastrofe is nog steeds niet bekend. Het gevaar voor verdere ontploffingen is thans geweken. Tass verwerpt westers beroep President Kennedy en de Britse mi nister-president, Macmillan, hebben de So wj et-premier, Chroesjtsjef, meege deeld te hopen dat hij zijn mening over internationaal toezicht op de leving van een verbod 'van kernproi zal herzien. Als de Russische premier hiertoe niet bereid is, zal het plan voor westelijke proeven worden uitgevoerd, aldus Kennedy en Maomillan. In een gemeenschappelijke boodschap hebben de twee westelijke regeringslei ders gezegd dat er nog altijd tijd is voor een akkoord indien de Russen hun standpunt willen herzien. Macmillan heeft Chroesjtsjef een persoonlijke boodschap gezonden, waar in wordt gezegd, dat het doel van in ternationaal toezicht is de achterdocht weg te nemen in plaats van deze te vergroten. Aanvaarding ervan in begin sel zou alle volkeren ter wereld vervul len van nieuwe hoop. Tass heeft gisteravond het laatste be roep van president Kennedy en pre mier Macmillan van de hand gewezen ,,als een afleidingsmanoeuvre van pro pagandistische aard". Israël verbitterd over berisping Naar aanleiding van het aannemen door de Veiligheidsraad van de resolu tie, waarin afkeuring wordt uitgespro ken over Israël's optreden tegen Syri sche stellingen aan het Meer van Ga- lilea, verklaarde premier Ben Goerion in het Israëlische parlement, dat de Veiligheidsraad met twee maten heeft gemeten. Hij zei, dat Israël thans in een „verbitterde controverse" met de Yerenigde Staten en de Verenigde Na ties is gewikkeld en hij beschuldigde de Arabische landen ervan te streven naar de vernietiging van Israël. Nieuw associatie-akkoord De zes landen van de Europese Economische Gemeenschap en de zestien met de gemeenschap ge associeerde Afrikaanse gebieden hebben in de afgelopen nacht in Brussel overeenstemming bereikt over de beginselen van een nieuw )ciatieverdrag. Dit zal op 1 januari 1963 de plaats moeten in- ien van het eerste associatie verdrag, dat eind van dit jaar afloopt. Tot de belangrijkste, nog niet opge loste geschilpunten, behoort het totale bedrag, dat de zes EEG-landen bereid in het voor vijf jaar geldende nieu- verdrag als financiële steun aan de Afrikaanse landen ter beschiking te stel len. De bespreking van dit punt duur de trouwens tot ver in het nachtelij ke uur. De Afrikaanse landen hadden een bedrag voor de vijfjarige periode ver langd in de orde van grootte van 1750 miljoen dollar. Hoewel ook tussen de zes EEG-landen onderling de meningen over de te verlenen financiële hulp uit- eenj Jopen, was inwilliging van deze wens in elk geval niet mogelijk. Het bedrag zal in nadere besprekin gen met de Afrikaanse landen moeten worden vastgesteld. De zes EEG-part- ners zijn het er onderling over eens geworden, dat de financiële bijstand in de tweede vijfjarige periode slechts enigszins hoger zal kunnen zijn dan de 581 miljoen dollar, die tot eind van dit jaar ter beschikking van de 16 Afrikaan se gebieden zijn gesteld. Ook bij de behandeling van het twee de belangrijke punt van het nieuwe as sociatie-akkoord, dat betrekking heeft op het handelspolitieke regiem, zijn en kele vragen nog onopgelost gebleven. In Nederlandse delegatiekringen toonde men zich overigens verheugd over het feit, dat in het nieuwe akkoord de be staande en uit het Verdrag van Rome voortvloeiende preferenties voor de Afri kaanse produkten op de afzetgebieden van de EEG niet automatisch voor al tijd worden vastgelegd in een vrijhan delszone-verhouding. De nieuwe conven tie geldt voor vijf jaar en na afloop daarvan zal zo meende men in Ne derlandse kringen moeten worden vastgesteld of nieuwe speciale regelin gen voor de afzet van de Afrikaanse produkten moeten worden getroffen, of dat de 16 Afrikaanse landen als alle andere niet EEG-partners zullen wor den behandeld. In de komende vijf jaar zullen in middels een aantal speciale regelingen gelden. Zo zal op 1 januari 1963 het dou anetarief voor zekere tropische produk ten uit de 16 landen door de E.E.G. wor den afgeschaft, waarbij echter tegelijker tijd het gemeenschappelijke buitentarief van de EEG voor deze produkten in werking zal treden, te verminderen met een bepaald percentage. Zowel de pro- dOkten als het percentage zullen nog na der moeten worden vastgesteld. Verdere maatregelen zijn: l)het verzekeren van afzetgebieden in de gemeenschap voor koffie en ba nanen uit de geassocieerde Afrikaanse gebieden, die tenminste gelijk zijn aan de thans bestaande; 2) de mogelijkheid, zowel voor de EEG-landen als voor de Afrikaanse sta ten, om een ontsnappingsclausule toe te passen. 3) overleg voor het bereiken van in ternationale overeenkomsten voor de af zet van tropische produkten, 4) onderzoek van de mogelijkheid om het gebruik van tropische produkten te bevorderen. Hierbij is o.m. gedacht aan een verlaging van de binnenlandse Het paaskr entenbrood, dat gis teren door een groep bakkers gratis aan de inwoners van Haarlem werd uitgedeeld, vond een gretig onthaal. Kabinetsformatie in Finland stagneert De aftredende minister van buiten landse zaken( Karjoleinen, is er niet in geslaagd een meerderheidsregering sa men te stellen, aldus is in Helsinki be kendgemaakt. De nationale coalitiepartij er Zweedse volkspartij hebben het voorge stelde regeringsprogram afgewezen, voornamelijk omdat zij bezwaar hadden tegen de veertigurige werkweek die door het verbond van Finse vakverenigingen wordt geëist. Ook de vorige formateur, professor Veli Merikoski. was er niet in geslaagd een nieuwe regering samen te stellen. belasting in de EEG-landen, hetgeL.. echter op Nederlandse bezwaren stuit te, omdat men zich niet wil binden internationale overeenkomsten voor begrotingszaken betreft. Tijdens gesprek met Fanfani Bondskanselier Adenauer heeft gisteren in de Bondsdag ver klaard, dat een oplossing voor het vraagstuk van de Europese poli tieke unie is gevonden tijdens zijn onderhoud met Fanfani. Welis waar is een oplossing gevonden die ietwat afwijkt van de be staande plannen, maar deze afwij king is zo onbelangrijk, dat de Benelux geen reden kan hebben om in juli de eerste stap naar de politieke unie tegen te houden, aldus Adenauer. Het Is, volgens Adenauer, volk< onjuist om president De Gaulle ervi 1 Nieuwe kleuren PHILIPS in afwasbaar polyester d BJBiSSSIgoï IB»---r= Met trekpendel. Helder f.28.75 In kleur f. 29.75 zonder trekpendel f. 25.75 xesp. f.26.75 Vraag- uw han delaar naar de grote serie poly ester ornamenten PHILIPS voor goede huisverlichting lft een. éLoafce \ij, Beroemde fresco's van Ghirlandaio, De Lippi en Orcagna in de basi liek van Florence wor den met algehele vernie tiging bedreigd door een schimmel die zich snel uitbreidt. De her stelwerkzaamheden zijn reeds begonnen en zul len waarschijnlijk zes of zeven jaar duren. De Westduitse grens wacht heeft gisteren een elfjarige jongen, die zei dat hij naar Bonn wilde „waar Adenauer is", naar zijn ouders in Oost-Duitsland terugge stuurd. Een inwoner van een grensdorp vond de jongen bibberend van de kou en doornat van dc regen op het station, waar hij de dienstregeling bestu deerde. Hij zei op weg naar zijn tante in Bonn te zijn. Bij controle bleek dat zijn ouders een telegram gestuurd hadden, dat hij wegge lopen was. Het Amerikaanse blad Tabacco News meldt, dat de V.S. een bedrag aan belasting op siga retten hebben geïnd, dat meer dan voldoende is om het ruimteprogram ma in het komende be grotingsjaar te bekosti gen, namelijk 3.100 mil joen dollar. De uitgaven voor het ruimtepro gramma worden voor 1963 geschat op 2.960 miljoen dollar. Op een werf in Aarhus is gisteren een schip te water gelaten, zonder dat de gebruikelijke fles champagne tegen de romp kapot sloeg. In plaats daarvan had de eigenaar een namaak champagnefles laten maken, die met het pro- dukt van de firma was gevuld: vloeibaar gas. Een V.N.-commissle, bestaande uit vertegen woordigers van 21 lan den, heeft besloten de pogingen om het begrip „agressie" precies te definiëren, opnieuw drie jaar te laten rusten. Vele landen schijnen het moeilijk te vinden hun opvattingen over dit be grip kenbaar te maken. De Deense Ombudsman, die tot taak heeft grie ven van de bevolking te onderzoeken, heeft gis teren ambtenaren van het ministerie van fi nanciën en van vervoer beschuldigd van ontstel lende traagheid. Deze traagheid heeft de Deen se belastingbetaler 210 miljoen kronen (115 mil joen gulden) gekost. Economische moeilijk heden bij de luchtvaart maatschappij S.A.S. hebben het noodzakelijk gemaakt dat de staat veel geld -heeft moeten bijdragen. beschuldigen, dat deze uitsluitend „Europa der vaderlanden" zou we Zelfs na de voltooiing van de politieke unie zal er een Duits vaderland blijven bestaan, evenals een Nederlands, eer Frans en een Italiaans. Details omtrent het gesprek met Fan fani gaf Adenauer niet. Gezaghebbende zegslieden verklaarden echter, dat ir Turijn tussen De Gaulle en Fanfani over eenstemming was bereikt, dat de econo mische politiek der bestaande gemeen schappen (Euromarkt, KSG en Euratom) worden beïnvloed door een poli- Evenmin zou het Atlantisch iohap en de militaire samen werking in de NAVO door de politieke unie gewijzigd worden. Dit zou duidelijk in een toekomstig verdrag opgenomen moeten worden. Dit zou het bezwaar van de Benelux echter nog niet ten volle wegnemen. Bel gië en Nederland zijn van mening, dat eerst een volledige economische integra tie moet zijn bereikt en dat dan gepraat kan worden over politieke samenwerking De Duitse minister Schroder, die komen de week met minister Luns hierover zal praten, heeft minister Spaak volgens sommige bronnen nog niet kunnen over tuigen van de oprechtheid van De Gaul- les standpunt. In leder geval zijn de Duitsers van mening, dat het Franse standpunt niet moet worden genegeerd. Adenauer houdt vol, dat de politieke unie de basis vormt voor de Europese integratie. De Benelux is echter bevreesd, dat het „Europa der vaderlanden" van De Gaulle zal leiden tot blokvorming binnen de NAVO en tot politieke isolering van Engeland. Er zitten vrouwen in de bus naar Sialkot. Ze kijken vrolijk, want ze zijn op weg naar de bondsdag. Nou. bondsdagwij zouden het mis schien een werkvergadering noemen. Vijftig vrouwen zijn door haar ver enigingen afgevaardigd om deze bij- de aUerarmstcn eenkomst bij te wonenpersoonlijk zouden staat zijn drie volgen? hebben, wat moeten wü dan wel? Zij hebben werkelijk alles verlaten om haar Heiland te volgen: vader en moeder, broers en zusters: cn ze hebben vaak haar maatschappelijke positie op gegeven en ze zijn gaan behoren tot de groep van deparia's. de straatvegers, allerarmsten van het land. Wat kost het ons om de Heiland te rupees (ongeveer f2,50) voor de bus te missen. Na aankomst wordt eerst een kopje thee gedronken, terwijl men niet elkaar kennis maakt. Dan begint de eigenlijke vergadering. Allereerst de bijbelstudie. Op de ver enigingen is in de afgelopen maanden r gesproken over het onderwerp Jezus wel erg groot zijn. Zij hebben elkaar leren lezen en schrijven, opdat ze zelf in het bezit zouden kunnen komen van een bijbel en zodoende deze zelf kunnen lezen. Wij hebben een bijbel. Wij kunnen lezen. Doen we het nu ook? Wanneer deze vrouwen van haar armoede nog offers brengen voor het ziekenhuis in Jalalpur, moet de nood er Christus, het Licht der wereld. Op deze bijeenkomst wil men trach ten een persoonlijk antwoord te geven op de volgende vragen: 1. Is de Here Jezus voor mij het Licht der wereld? 2. Weet mijn omgeving daar iets van? 3. Schijnt mijn licht naar buiten? 's Avonds wordt een soort „drama" opgevoerd, waar bij men een beetje de gek steekt met de gebruiken en misbruiken bij een Pakistaanse brui loft. De volgende morgen wordt eerst een dankzeggings- dienst gehouden. De Pakistaanse christenvrouwen hebben de ge woonte om als ze een reden hebben tot bijzondere dankbaarheid (bijv. de genezing van een familie lid; het slagen van één van de kinderen) op de eerstvolgende ver gadering is byv. wat geld, een lapje katoen, een kopje rijst. Dit wordt opgespaard en op de bondsdag aan de presidente overhandigd. Dit maal is de op brengst bestemd voor de bouw van de kinderzaal van het ziekenhuis te Jalalpur, haar zie kenhuis. Het is overweldigend te zien, wat bijeen gebracht is door DE SCHRIJFSTER Mevrouw W. M. Ridderbovdc Rooij te Amsterdam is presidente van dc Bond van gereformeerde vrouwenverenigingen in Neder- land, welke over enkele maanden een kwart eeuw zal bestaan. Ter gelegenheid van dit jubileum voert 'deze bond in bet gehele land de Vrouwenactie Pakistan, die tot doel beeft een ziekenhuis in Jalalpur een gesrhenk aan te bieden: bet afbouwen van een jongensziekenzaal; de bouw van een meisjesziekenzaal: een mo dern röntgentoestelde mogelijk heid onder patiënten en ande ren welfare-werk aan te vatten. Op het ogenblik is het ziekenhuis in verband met het z.g. „ogenseizoen" overvol. In het ziekenhuis is plaats voor 190 patiënten, maar nu bevinden zich minstens 400 patiënten in en om dit zie kenhuis. En dit is nog niet alles, want iedere patiënt brengt minstens twee familieleden mee om hem te ver zorgen. Voor deze 400 patiënten zijn in het geheel twintig verplegen- den (maar een enkele is gediplo- Dei lijkt gr°»e! meer dames dan zij die lid een der vrouwenverenigingen zijn, doen er aan mee. Het geld dat bijeengebracht wordt zal op 9 met in Utrecht gijdens de ju bileumvergadering van de bond worden aangeboden. Over deze Vrouwenactie Pakistan schrijft mevrouw Ridderhos in bijgaand artikel. Juist het pro ject in Pakistan is gekozen om dat de Geref. Kerken in bet •kader van het werelddiaeonaat en de zending verantwoordelijk heid hebben aanvaard voor werk in dit land. meerd!) zich dat trachten stellen: e< te van r 1 zie kenhuis. plaats is voor nog geen 200 patiënten. Dr. H. J. Bak ker, onze zendings arts, heeft dagen, dat hij 20 tot 35 operaties moet ver richten. En dit „ogenseizoen" duurt nu nog zes tot acht weken. In het najaar is er weer eenzelfde periode. Dr. Bak ker beschikt over een instrumenta- waarschijnlijk geen dokter in Neder land zou willen werken een röntgentoestel uit 1932 bijv., dat ook nog half defect is. De nood in het ziekenhuis is groot, maar de mogelijk heden om het evangelie uit te dragen zijn even eens onvoorstel baar groot. Op het ogenblik helpen de Pakistaanse predi kanten en de bij- de patiënten en hun familieleden het evangelie van Jezus Christus, het Licht der wereld, te bren- belvrouw Er wordt tegenwoordig veel gespro ker hulp aan ontwikkelingsgebieden. De vrouwenactie Pakistan kan gezien „gerichte" hulp aan dit de volle zin van het woord iets „offerden". Er wordt gedankt voor het feit, dat weer tien wouwen hebben leren lezen en schrijven. Ze hebben onderricht ge had van haar, die deze kunst reeds machtig zijn. De drie, die de meeste vorderingen hebben gemaakt, krijgen worden als een bijbel, waaruit ze nu voortaan zelf land. kunnen lezen. Op 9 mei a.s. zal het eindresultaat Plannen worden gemaakt voor het symbolisch worden aangeboden aan komende winterseizoen. Men wil dan een vertegenwoordiger van de Paki- het evangelie naar Marcus bestuderen staanse Sialkot-kerk. Over de beste en aan het eind zal men een klein ding wordt overleg gepleegd door deze examen afnemen. kerk en de medische staf van het zie- Tot besluit van de bondsdag wordt kenhuis aan de ene kant: en van onze gemeenschappelijk het Heilig Avond- kant door de instanties voor wereld- maal gevierd, waardoor de gemeen schap met haar Heiland en met elkaar nog eens wordt onderstreept. Vol moed gaan ze naar haar dorpjes terug om Gods Woord te bestuderen en het door woord en daad uit te dragen. Tot zover het verslag. Op 9 mei a.s. zullen óók wordt dan het zilveren jubileum de Bond van gereformeerde verenigingen in Nederland gevierd. Ook daar zal een geschenk worden aan geboden aan het christelijk ziekenhuis te Jalalpur, eigendom van de Sialkot- kerk. Ook dan is het een geschenk uit dankbaarheid voor ontvangen welda- We vinden het eigenlijk wel een vreemde zaak, dat de Pakistaanse vrou wen nog zoveel reden tot het brengen van dankoffer hebben. Ze leven onder omstandigheden, waarvan wij zouden zeggen: Dat is geen li Wanneer zU zoveel reden tot danken diaconaat en zending van onze kerken. Wie nog een bijdrage wil geven om dit ziekenhuis van het allernodigste te voorzien, en het onderwijs in lezen, schrijven, naaien en borduren aan de patiënten en hun familieleden moge lijk te maken, kan dit doen door storting op postgiro nr. 156000, Spaarbank Pro- Utrecht testants Nederland te Utrecht, spaarre kening 5000, Vrouwenactie Pakistan. 873) We hebben de vorige maal loodrechte richting, dan bevindt de gezien, dat een werkbfj die op de honlngbron zich aan de rechterkant honingraten van de korf een kwls- van de korf op een Rjn die 60° maakt peldans uitvoert, door het aantal met de lijn korf-zon, enz. (Dit la een draaiingen in een bepaalde tRdseen- voudig en duidelijk beschreven tn heid, aan haar soortgenoten kan ken- verschillende moderne boekjes die baar maken op welke afstand de door over bijen handelen.) haar ontdekte fhoningbron van de Het merkwaardige verschijnsel doet korf is gelegen. Door uitstulping van zich hierbij voor, dat bijen, die bij de geurkiier weten de andere werk- hun dansen mathematisch te werk sters bovendien dat die bron van gaan, de vliegrichting (t.o.v. de zon- grote betekenis is, en door de aard nerichting) op de loodrecht hangende honingraten weten de geur zijn tevens ingelicht om trent de vraag wat voor een voedsel bron de zojuist bin nengekomen bij heeft bezocht. Een belangrijk punt is echter nog niet verklaard, t.w. de richting die de bijen moeten vliegen bron op de aangegev< TOCH IS HET ZO! te projecteren! Maar dit is nog lang niet alles, want het niet minder wonderbaarlijke feit doet zich voor, dat de oriëntatie op de zonnestand ook ge schiedt bij bedekte lucht, dus - nog de honing- de zon niet te zien Is. Proev von Frisch hebben verder aangetoond, «lat dit rlchtlngsgevoel ontbreekt in !ÏL diffuus licht of bij volledige duisternis. Zolang echter In een donkere schuur ook maar een deel van de lucht (dus niet de zon zelf) zichtbaar was, ble ken de bijen zich te kunnen oriën teren; trok onder die omstandigheden een wolk langs het heldere stukje u j. lucht, dan verloren de bRcn tljde- het dier, bl^kt ,yk hun oriëntatievermogen. Von rpvon waar p Frisch kwam toen op de geniale ge- een kwispeidans uitvoert waarbU eerst een halve cirkel naar links be schreven wordt, waarna in een rechte lijn naar het uitgangspunt wordt te ruggekeerd, vervolgens een halve cirkel naar rechts, enz. Het recht lijnige loopje tussen de steeds wisse lende draaiingen de richting voedselbron rich bevindt ten op, chte b(J„ w.u'|cb| van de eon. Gaat bet reehtlt|nl»e poUrlsatlericbttng van het reOecte- ho°vP.e H .TL oïfï'.'T °rtënte-en. We kunnen jrs T ""-er .uraan, aan. voedselbron in de richting zon ligt; gaat het naar beneden, dan moeten de werksters in tegengestelde richting, dus van de zon af vliegen. WRkt de bij tijdens de kwispeidans 60° naar rechts ten opzichte van de gezien dit te ingewikkeld den. Maar wèl kunnen we In mene zin nog iets zeggen over oriëntatie. Daarover een volgende keer. Ben Bella: zionisme is groot gevaar „Ik zou mijn Arabische vrienden wil len verzekeren, dat wij in Algerije onze revolutie niet voltooid achten zolang de bevrijding van Palestina niet is bereikt en ik zou blij zijn indien ik de kans kreeg een van die Arabische soldaten te zijn die aan de bevrijding van Pales tina zullen meewerken." Dit heeft de Algerijnse opstandelingenleider Ben Bella in een vraaggesprek met het pers bureau van het Midden-Oosten in Cairo verklaard. Algerije is bereid honderdduizend sol daten ter beschikking te stellen van een bevrijdingsleger, aldus Ben Bella die vervolgens ,,het gevaar van het Zionis me" beschreef. „De Zionisten vormen een van de voornaamste machten ach ter de geheime legerorganisatie in Al gerije". zo verklaarde de Algerijnse op standelingenleider. Verbruik gestegen in EEG-landen Het particuliere verbruik in de zes E.E.G.-landen is in 1961 opnieuw tame lijk snel gestegen, nL met zes procent, bijna evenveel als in het voorgaande jaar. Sedert 1957 is dit verbruik in de gemeenschap met 19,5 procent en per hoofd van de bevolking met circa 15 procent gestegen. De toeneming van de particuliere consumptie is vooral aan sterke loonsverhogingen, doch ook aan uitbreiding van de werkgelegenheid toe te schrijven, ook al zijn die vorig jaar minder sterk geweest dan in 1960, zo constateerde de E.E.G.-commissie in haar jongste kwartaaloverzicht over de economische toestand van de gemeen- Hongaarse ministers uit partij gestoten Twee gewezen Hongaarse ministers :ijn uit de communistische partij gesto ten. de een wegens zijn politieke in zichten en dc andere wegens malversa ties, aldus het partijblad Partelet. Het blad publiceerde een resolutie )n het centrale partijcomité waarin de uitsluiting wordt bekend gemaakt van Imre Doegei, minister van land bouw van 1956 tot 1960 en van Ivan Altomare, die minister was voor de voedselindustrie tussen 1952 en 1956. Altimare was na zijn ontslag eerst nog benoemd tot ambassadeur in Pe king doch hij vertrok nimmer naar zijn standplaats. Zijn uitstoting ge schiedde wegens frauduleus beheer van overheidsfaciliteiten. U

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5