Geen discussie, veel vragen in raad Noordwijkerhout Minister Cals vraagt om bewijzen en argumenten Reders willen weer over vrije zaterdag praten Prachtige zangersavond in Voorschoten Sfeerrijke ouderavond sehool Sluisweg Katwijk aan Zee Kamer verwerpt voorstel van boze mr. Burger M£UWE LEIDSCHL COURANT 4 WOENSDAG 11 APRIL 1962 GISTERAVOND vergaderde de gemeenteraad van Noordwijkerhout. De voorzitter zei dat G.S. hebben goedgekeurd het raadsbesluit tot aan koop van de percelen grond met opstallen in De Zilk, genaamd boerderij Wassenaar. Deze aankoop omvat gronden met een totale oppervlakte van ruim 20 ha en tevens de speelterreinen van de r.-k. voetbalvereniging Van Nispen. De aangekochte gronden zijn in hoofdzaak bestemd voor ver vangende grond voor kwekers, die door de uitvoering van uitbreidings plannen van hun land moeten worden verdreven. Voorts kan door deze aankoop de uitbreiding van de sportaccommodatie voor Van Nispen wor den gerealiseerd. Dc meest agendapunten gingen onder de hamer door. Zonder bijzondere op- en aanmerkingen besloot de raad tot het verlenen aan L. de Klerk van een premie voor het verbeteren van het perceel Schoolstraat 8. tot het onbewoonbaar- verklaren van dc woningen Kerkstraat 46. 48. 50 en 52. tot het verhuur aar» VV. J. Heemskerk van een gedeelte van de losplaats Kcukendel en tot vaststel ling van een nieuwe verordening op het beheer van het grondbedrijf. Uitbreiding Bij de stukken bevond zich ook nog een verzoek van het r.k.-schoolbestuur St Jozef om medewerking voor de uit breiding van de ULO-school met twee lokalen. Van de inspecteur van het lager onderwijs is bericht ontvangen, dat de staatssecretaris van onderwijs op de ur- gentielijst scholenbouw voor de uitbrei ding van de Leeuwenschool twee loka len had opgenomen. Architect Wiesman zal nu de plannen voor de uitbreiding gereed maken cn de raad verleende daar toe zijn medewerking. In deze vergadering stelde de raad ver der de gemeenterekening en de rekening van het grondbedrijf over 1960 voorlooig Volgens het verslag van de rekening- commissie sluit de gewone dienst I960 met een batig rekeningsaldo van ruim 20 duizend gulden en de kapitaaldienst met een nadelig saldo van ruim ander- half miljoen. Door middel vsn een begrotings wijziging voteerde de raad een be drag van f 000 voor doortrekking van het rijwielpad In zuidelijke rich ting, aansluitend op het rijwielpad dat door de provincie langs de He renweg wordt gelegd. Het rijwielpad zal dan eindigen op de Brink, nabij de Dr. Poelslaan. Naar aanleiding van vragen deelde wethouder De Groot mede. dat dc aanduiding van het rij wielpad over de Brink door beschil dering wordt aangegeven. De raad voteerde verder nog een be drag van f 1.500 als subsidie aan d< Oranjeverenigingen in het dorp en u Dc Zilk voor dc feestelijkheden in ver band met het 25-jarig huwelijksfeest van het koninklijk paar. Als bijdrage in de kosten van herstel van het torenuurwerk in de kerk het H. Hart te De Zilk stelde de raad een bedrag van f 2500 beschikbaar. Dit uurwerk in de kerktoren vormt de enige openbare tijdaanwijzing ter plaatse. Wandelpad Bij deze begrotingswijzigingen vroeg de heer Blaauw of de provincie nog iets doet aan dc zandstrook tussen de He renweg en het nieuwe rijwielpad. Ver dient het geen aanbeveling deze strook provisorisch in te richten als wandelpad. De voorzitter meende, dat de provin ciale waterstaat hier om verschillende redenen niet veel voor zal voelen, maar in ieder geval zal de strook stuifvrü moeten worden gemaakt. De heer Geerlings pleitte voor een zo snel mogelijke uitvoering van de recon structie van de Schippersvaartweg en de heer Hogervorst vroeg, wanneer de wa terleiding In het Westeinde wordt aan gelegd. Op deze laatste vraag antwoordde de voorzitter, dat dit zal geschieden zo dra de bollen de grond uit zijn. De heer Hogervorst wees de voorzitter ook nog op de hijzonder slechte staat waarin de Langelaan verkeert. De voorzitter zei, dat er juist die middag met de aannemer van de Schulpweg over gesproken ls tegelijk met de Schulpweg Langelaan te reconstrueren. De heer Hogervorst merkte op, dat juist met de Paasdagen en de bollenzondagen daarna de Lange laan druk bereden zal worden er dat het absoluut noodzakelijk is al is het provisorisch de grote ga ten in die weg te dichten. Hij zot desnoods de reconstructie van dt Langelaan vóór die van de Schulp weg willen laten gaan De voorzitter zou trachten In de de plorabele toestand van de Langelaan nog voor de Paasdagen verbetering tc bren- Tijdens de rondvraag bracht de heer J. J. Duivenvoorde de voorzitter cn de raad ervan op de hoogte, dat hij zich na ernstige overweging solidair heeft ge steld mot dc groep werknemers ln de gemeente, die bij de komende verkiezing met een vrije lijst zal uitkomen. Als zodanig kan ik aldus de heer Dui venvoorde geen deel meer uitmaken van de KVP-fractie en u kunt mij dus als een dissident beschouwen. Regelmaat De heer Blaauw drong er op aan. dat in het vervolg regelmatiger door de raad zou worden vergaderd, waarop de voor zitter antwoordde daarnaar steeds te streven. Op de heer Blaauw's vraag wan neer de doorbraak van het provinciale weglichaam in verband met het omlei dingsplan zou plaatsvinden, zou de voor zitter in geheime vergadering antwoor- Dc heer Timmer drong nogmaals aan op net plaatsen van een voorrangsbord bij de splitsing Herenwee/Langevelder- weg. omdat de situatie daar werkelijk gevaarlijk is. De heer Out vroeg nakoming van de belofte door de dienst van ge meentewerken gegeven, dat het trot toir aan de Regenvlietweg zou wor den gelegd Wethouder De Groot wees erop. dat de herbestrating van de Dorpsstraat en de trottoiraanleg in de Kerkstraat toch werkelijk voorrang moeten hebben en dat door het vorstverzuim de straatma kers in tijdnood zijn gekomen. De heer Ruigrok vroeg als laatste om. opvulling van een gat in de bocht van de Zilkerbinnenweg. Visserij golfjes DE Britse visserij heeft in 1961 met veel moeilijkheden te kampen ge had. Daar was in de eerste plaats het Brits-IJslandse visserij-akkoord. Dit kwam voor de Britse vissers neer op het verlies van rijke visgronden. Hoewel door dit akkoord een einde kwam aan de al sinds 1940 durende kabeljauwoorlog en IJsland zich bereid verklaarde alle visserijgeschillen tussen beide landen aan het Internationale Gerechtshof voor te leggen hebben de Britse vissers zich slechts morrend bij deze maatregelen neer gelegd. Een tweede gevoelige klap moest even later worden geïncasseerd. Toen werd bekend, dat een akkoord met Noorwegen was gesloten, waarin de Britse vissers de toegang tot de Noorse 12-mijlszone werd ontzegd. De bom barstte in april. In Grimsby en in Huil werden de IJslandse aan voeren steeds groter. Dit was de druppel die de emmer deed overlopen. De vissers gingen in staking: Die Huil hielden het een week vol. maar de mannen uit Grimsby gaven het niet zo snel op. Meer dan zes weken lag de vloot binnen. Het gehele Britse visserijbedrijf heeft door deze staking grote schade ge- VA een week geleden een zangersavond te Leimuiden verzorgd door de ring Leiden te hebben bijgewoond, hoorde ik gisteren 'n soortgelijk concert in de gereformeerde kerk te Voorschoten, ditmaal georganiseerd door de ring 's-Gravenhage van de Koninklijke bond van christelijke zang- en oratoriumverenigingen. Het maken van vergelijkingen ligt dus wel voor de hand. Vast is komen te staan, dat het gebodene merendeels op een aanmerkelijk hoger muzikaal-, vocaal- en dus cultureel niveau lag. Er namen slechts vier koren aan deel, afkomstig uit Den Haag, Voorburg en Voorschoten. De avond had een vlot en tevens gemoedelijk verloop. Er waren, behalve dus de deelnemers, nog een tweehonderd belangstel- Het vrouwenkoor Mendelssohn uit Den Haag, dirigent B. de Leeuw, maak te met een drietal klassieke koorwerken reeds dadelijk een voortreffelijke in druk. Een mooi licht gezongen Sanctus van Francesco Durante en een al even stijlvol vertolkt Salvum fac Regum van A. Sacchim legden getuigenis af van stemverzorging, inzicht in de beoefen de stijl en kennis van de hierbij ver eiste nuancering. Ik zou haast durven zeggen, dat dit peil niet meer is over troffen door later uitgevoerde werken. Men zong tevens enkele vriendelijke liedjes van Cath. van Rennes en Wierts. die ik gaarne had willen ruilen voor werkjes, verwant aan eerstgenoemde stijl. Dc bariton Gudde vertolkte Emiel Hullcbroeks Lapper Chrispijn. bleek helaas dc draad In het begin reeds kwijt te raken en was verder onverstaanbaar door een flakkerend vibrato. Het Mirtekerkkoor, dirigent J. H. Kleefman, eveneens uit Den Haag gaf ook blijk liefde voor de klassieke koor stijl te bezitten. O bone Jesu vsn Ingeg- neri klonk innerlijk beleefd en vocaal zeer verzorgd. Dit ksn ik ook zeggen van Popule Meus iVittoria) en het moei lijk te treffen Adoramus van B Renooy. Helaas bleef het slotkoraal uit dc Jo hannes Passion beneden de verwachting; hier was de zuiverheid niet zo gelukkig. Ns een pauze in de koffiekamer van het verenigingsgebouw achter de kerk werd het concert hsrvat met een ge meenschappelijk gezongen bondslied. De Lofstem, het plaatselijke koor dus, deed onder dirigent Van Hels- dingen zijn goede naam eer aan door een intelligente vertolking van Reineckes 126ste Psalm voor vrou wenkoor, daarmee bewijs afleggen de van mooi stemmenmateriaal. In twee mooie koorbewerkingen door Jan Pasveer van „Schoon Jonk vrouw, ik moet u klagen" en „Naar Oostland willen wij rijden" kon ik vaststellen, dat De Lofstem als ge mengd koor een geducht woordje kan meezingen. Ook dit koor zingt met Inzicht en opvallende bezieling, kennis van gezonde nuancering en verdienstelijke dictie- Het optreden van het Gereformeerd kerkkoor uit Voorburg, dirigent Anton Goedman, vormde jammer genoeg een anti-climax in dc rij. Heel vreemd ging het toe met het tempo in Palestrina's motet Alzo lief heeft God de wereld gehad. Om niet verder in bijzonder heden te treden, wil ik volstaan met te zeggen, dat de abnormale opvatting van de dirigent omtrent Palestrina's stijl het werkje een karikaturale gestalte gaf. Daarentegen kreeg de 138ste Psalm van Sweelinck. met zijn beweeglijke stem- menstructuur, een zeer verdienstelijke, goed uitgebalanceerde interpretatie. Het koor kon de moeilijkheid hiervan dege aan en wiste hiermee de minder prettige eerste indruk volledig uit. In grote lijnen heb ik met deze be schouwing willen aantonen, dat de acti viteiten van de koren in het Haagse rayon in muzikaal opzicht aanmerke lijk meer aanvaardbaar voor onze tijd zijn. dan mij tot nog toe gebleken is bij die van de ring Leiden. Henri Welbooren leden. De vissersgezinnen werden tot de rand van de armoede gedreven. Nood gedwongen moesten de vissers hun verzet opgeven zonder ook maar een enkel tast baar resultaat te hebben bereikt. Er waren echter ook lichtpunten. Na drie jaar nauwgezet de Britse visserij onder de loep te hebben genomen, is deskundige commissie met een rapport tevoorschijn gekomen, waarin aanbeve lingen worden gedaan voor een voor de verre visserij gunstiger subsidiepolitiek Vooral de IJsland- en Groenlandvisserij had de aandacht van de commissie. Zij kwam tot de conclusie, dat deze onderne mende sector van de Britse visserij C I de subsidieregen diende te gaan profite ren. Voorheen moesten de reders dc grote risico's zelf dragen. De commissie is van mening, dat de regering een stevig fi nancieel handje dient te helpen. De kleinere vissersvaartuigen die al lang subsidies genoten, komen er in het betrokken rapport niet zo best af. De commissie meent, dat door de vele sub sidies de beoogde modernisering thans ls bereikt en dat men niet verder moet gaan. Hiervan dreigen vooral de kleine Schotse scheepswerven hot slachtoffer te worden. Er komen steeds minder be stellingen van vissers binnen. Men heeft toegelegd op de bouw van ple ziervaartuigen Veel makreel Om de Noord werd veel makreel ge vangen. De Alberta Henderika KW 81 meldde een trek van 250 kisten. De schipper liet de logger op het zeetje drij ven om deze trek behoorlijk te kunnen verwerken. De Golfstroom KW 4 deed een trek van 100 manden makreel, de Petronella VL 131 een trek van 150 man den makreel, haring en wijting. Bij de P-boeien leverde de tongvisserij uiteenlopende resultaten op. De schepen die op de meeat noordelijke koers lagen, moesten zich vergenoegen met trekken van 4050 kilo tong. Tussen de P-3 en de P-4 ging het heel wat beter. Daar werden trekken van 70100 kilo tong gedaan. In beide sectoren werd maar heel weinig bijvis verschalkt. Alleen wat tarbot en een paar kabeljauwen. Op de kust was het weliswaar goed weer. maar de vangsten waren niet in overeenstemming met het af en toe schij- K AT ff'IJK Ledenvergadering NCBO In een bovenzaal van het Hervormd Jeugdhuis hield de afdeling Katwijk van de Ned. Chr bond van overheidsper soneel een ledenvergadering. Voorzitter B. Vooijs sprak een inleidend woord en verwelkomde de spreker, hoofdbestuurs lid Ten Heuvelhof. De heer Ten Heuvelhof ging hoofd zakelijk in op de punten die zijn be sproken b(j het overleg inzake de aan passing van dc salarissen van het over- neidspersoneel aan die van het vrije bedrijf. Er is wel het een en ander be reikt doch er zijn volgens spreker ge rechtvaardigde verlangens zoals uit kering ineens, openheid bij het overleg welke niet in vervulling gingen. Politiek gezien heeft ook dc door de Tweede Kamer aangenomen motie tegen het loonbeleid van de regering geen ef fect gesorteerd. In dc toekomst verwacht spreker wel verbetering in het overleg. Intussen verzoeken de samenwerkende organisaties de regering bij de toepas sing van ..de trend" niet de schijn te svekken met twee maten te meten. Zoals bij de zogenaamde topfunctionarissen. het ook gebeuren bij dc middelbare en lagere ambtenaren. Hierop volgde nog een geanimeerde gcdachtenwisseling. Agenda voor donderdagavond Om acht uur houdt de amateunfoto. grafenvereneging ..Katwijk" een bijeen komst in het perceel Boulevard 84. Om kwart voor acht houdt dc Chr. meusjesvereniigimg „Sneeuwklokje" een ouderavond im de Oranjezaal van het Jeugdhuis. Om acht uur spreekt d»s. L. Vnoegln- deweU uit Del fit in dt Kapel. Blinden-geleidehondenfonds In de UNI-zaal is gisteravond de jaar lijkse ledenvergadering van de afd. Kat wijk van de vereniging tot steun van het bl inden -geleidehondenfonds gehouden Voorzitter Bogaards gaf een overzicht de werkzaamheden. De jaarverslagen secretaris en penningmeester lieten gunstig geluid horen. In de kaseom- mlssie koos men de heren M. van Rijn A. H. Hoek. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Kr. Haasnoot vervangen door de heer W. van Duyvenvoorde. De voorzitter deelde mee. dat de uitgaans dag op 8 mei is vastgesteld. De rest van de avond verzorgde het ge zelschap Harry Touw dat de aanwezigen op plezierige wijze wist te vermaken. Hoog en laag water Donderdag: hoog water 9.03 en 21.44 ur; laag water 4.20 en 17.01 uur. Emissie Vromen De Vereeniging voor den Effectenhan del deelt mede dut de uitgifte wordt aangekondigd van f 474.000 gewone aan delen. winstdelend over 1962. Vromen en Papierfabriek Doetinchem N V. tegen 275 met jnschrijvimgsrecht voor zes oude aandelen op één nieuw, op 19 april Begin claimhandel 12 april. Mammoetwet in Tweede Kamer (Van onze parlementsredactie) 'C'EN kapotte geluidsinstallatie in de vergaderzaal van de Tweede Kamer ■"-J is er gisteren mede de oorzaak van geweest, dat minister Cals niet erg op kon schieten met zijn verdediging-in-eerste-termijn van de Mam moetwet. De vergadering moest geruime tijd worden geschorst om tech nici de gelegenheid te geven een noodinstallatie aan te brengen. „Bijna krijgt de heer Tilanus gelijk met zijn opmerking, dat Mammoet „onheils- dier" betekent", zo mompelde de minister. Al met al waren ei maar twee uur beschikbaar voor het ministeriële antwoord. Die heeft mr Cals benut voor o.m. een uitvoerige repliek op de bezwaren, die de heren Bruins Slot (a.r.) en Tilanus (c.h.) en mevr. Van Someren-Downer (lib.) tegen de opzet van het wetsontwerp naar voren hadden gebracht. Vandaag zou de minister zijn rede voortzetten en (hopelijk) afsluiten. devolle, constructieve bijdrage" aan de discussie. Hij beloofde tegenover deze voorstellen een zo positief mogelijk stand punt te zullen Innemen. De heer. Van Bennekom ia.r.1 heeft een amendement ingediend om het opschrift van afdeling I „Uit de openbare kas bekostigd school onderwijs" te vervangen door het op schrift „Openbaar en uit de openbare kas bekostigd bijzonder onderwijs". Volgens de toelichting beoogt dit. voorste tot ui ting te brengen, dat in deze afdeling be palingen zijn opgenomen voor twee cate gorieën van onderwijs, die in geheel ver schillende relatie tot de overheid staan. De minister wilde nu reeds zeggen, dat amendement voor hem niet on aanvaardbaar is, ook al bederft het z.i. de elegantie van de opschriften van het wetsontwem. Ook een tweede, soortgelijk amendement van de heer Van Bennekom achtte de bewindsman niet strijdig met de principiële opzet van het ontwerp. Wel verzocht hij dr. Bruins Slot en alle anderen die soms ernstige bezwa ren tegen het ontwerp naar voren heo- ben gebracht, nog eens in alie ernst en rust te overwegen, of toch niet de vele acties, onrust en achterdocht rond de Mammoetwet niet geleid hebben tot een wantrouwen, dat in de concrete voorstellen zelf geen grond vindt. Ook uitgaande van de principiële stellingen nende zonnetje. Men kon het niet verder hrengen dan tot trekjes van 1025 kilo tong en een halve mand andere vis. Wat er was Tn IJmuiden lagen 36 vaartuigen aan de markt met een totale aanvoer van 3560 kisten, waarvan 330 schelvis. 650 wijting. 105 gul en kabeljauw. 75 kool- vis. 60 haring. 300 kl. haring, 900 makreel, 335 schol. 35 tarbot. 200 diversen. 575 st. kabeljauw en'40.000 kilo tong. Over de prijzen hadden de vissers te klagen. De kabeljauw en koolvis ren peperduur, de middelkabeljauw voorbeeld ging voor gemiddeld honderd vijftig gulden per kist van 125 kilo var de hand. De witte koolvis was nog duur der en was met bijna tweehonderd gul den per grote kist een luxe artikel.' In Schevenlngcn In Schevenlngen werden aangevoerd 180 kisten schelvis. 240 kisten wijting, 40 kisten gul en kabeljauw. 100 kisten koolvis. 60 kisten schol, 40 kisten haring, 400 kisten makreel en 4000 kilo tong. Vandaag aan de markt In IJmuiden lagen vandaag onder aan de markt de SCH 5 Guus met 350 kisten en 750 st. kabeljauw en de IJM 26 's-Gravenhage met 1210 kisten er st. kabeljauw. Bespreking De IJmuider redervereniging wil tot een nieuwe bespreking komen met de groothandel en de vakbonden om uit de Impasse rondom dc vrije zaterdag te geraken. Het college van rijksbemlddc- laars zal de leiding hebben. Geluidsinstallatie was defect Aan de hand van een enorme hoeveel heid citaten uit o.a. officiële stukken en redevoeringen heeft minister Cals gist- termiddag nog eens uiteengezet, dat de Mammoetwet gebaseerd is op de pacifi catie, zoals die in 1917 voor het lager on derwijs tot stand is gekomen en waarmee toen alle groeperingen het eens waren. Evenals de Lager-Onderwijswet kan een wettelijke regeling voor het voortgezet onderwijs slechts worden gebouwd op de grondslag van een compromis, zo meende de bewindsman. Hij toonde aan. dat ln 1917 het onderwijs is gezien als een pri- rrAire taak voor de ouders. Maar even- is toen de positieve taak van de overheid ten opzichte van zowel het openbaar als het bijzonder onderwijs vastgelegd. De pacificatie hield en houdt in, dat het onmiskenbare verschil tussen beide soorten van onderwijs niet mag worden verabsoluteerd en toegespitst. Met nadruk stelt de minister, dat het in strijd is met de pacificatiegedachte, wan neer men ervan uitgaat, dat interventie van de overheid (toezicht, regeling, het stellen van eisen of voorwaarden) per een bedreiging vormt voor de vrijheid van onderwijs. „Dc vraag," aldus de be windsman, „geen vermetel vertrouwen In het beleid van de overheid, maar ik werp wel het andere uiterste, namelijk vooropgesteld wantrouwen." Bczw had hy tegen dc opmerking van dr. Tila nus (c.h.), dat de opstellers van de Mam moetwet met een boog langs de Grond wet zUn heengewandeld. De minister meende, dat de c.h. fractieleider een der gelijk ernstig verwijt met klem van argu menten cn bewijzen zal moeten staven. „Te lang Is ten aanzien van dit wets ontwerp 'n den lande al de mythe ver breid, dat de pacificatie geschonden, de vrijheid van onderwijs in gevaar gebracht en de Grondwet niet gerespecteerd zijn." Tegenover dr. Bruins Slot (a.r.) ont kende de bewindsman, dat hij de vrij heid van inrichting voor het bijzonder onderwijs niet zou erkennen. Wel i: zo, dat een onderwijswetgever niet kan uitgaan van wat volgens de anti-revo lutionaire visie op het onderwijs e verhouding van overheid en onderwijs de beste oplossing is. Hij zal zich moeten stellen op de grondslag van de pacificatie cn dus rekening hebben te houden met de opvattingen van alle groeperingen De heer Bruins Slot, aldus de minls'er. mag het dus op grond van de pacificatie cn van dc Grondwet niet abnormaal men, dat de eisen van deugdelijkheid voor het openbaar en bijzonder onderwijs in grote lijnen gelijk zijn. De heer Bruins Slot moet nu eens heel concreet aange ven. waar in de Mammoetwet het o gelijk wordt gemaakt, dat de diepste be ginselen die men b.v. van a.r. zijde hul digt. tot gelding kunnen worden gebracht ln het, onderwils. Naar de mening vj minister bevat de Mammoetwet geen be palingen die. zoals dr. Bruins Slot vreest, praktisch een blanco cheque voor de ad ministratie inhouden om heel het onder wijs te regelen. Als men echter op rede lijke gronden kan aantonen, dat er or een of ander punt van het ontwerp te veel aa-n de Kroon-wetgever wordt over gelaten. is de minister gaarne bereid ln gemeen overleg met de Kamer naar andere oplossing te zoeken A.R.-amendementeii Mr. Cals zag in de ongeveer 55 ar dementen, die door de a.r. fractie op at Mammoetwet zijn ingediend, „een waar- ouderavond gehouden van de christelijke school aan de Sluisweg, hoofd de heer J. Bartelse. Vele ouders vul den de zaal. Voorzitter N. Parle- vliet wees de ouders op het voor- Bestel tijdig uw VLAG voor de komende FEESTDAGEN, merk „ANKERVLAG" in wol-nylon, wol of katoen. - IN ALLE MATEN VERKRIJGBAAR. Ook VLAGGESTOKKEN, VLAGGEMASTEN en WIMPELS ,DE WOLBAAL" H. BROUWER Voorstraat 25 - Katwijk aan Zee Telefoon 2363 recht, dat ze bij hun moeilijke op voedingstaak worden geholpen door de christelijke school. Voorts bracht hij onder de aandacht. dat schoolfonds werkelijk nog geen overbodige zaak is ondanks de ver hoogde gemeentelijke vergoeding per leerling. Enkele kleintjes uit klas 1 declameer den allerleukst een paar gedichtjes. Hupse boertjes en boerinnetjes uit de cede klas voerden een zangspelletje op. Acht kinderen uit de derde klas toonden zich geboren voordragers. Voor beeldig buigend dankten ze voor het enthousiaste applaus. De zang van klas 4 viel bü de ouders kennelijk ook zeer in de smaak. Klas 5 kwam met verscheidene programma punten. Het raden van door de leerlin gen uitgebeelde straatnamen was een humoristisch hoogtepunt. Na een gezellige koffiepauze verscheen klas 6 voor het voetlicht. Vakkundig geschminkt werd een grappig toneel stukje opgevoerd. Vooral de negerslaaf Sambo speelde zijn rol voortreffelijk. In zijn slotwoord wees de heer Bartelse op de gewijzigde plaats van de vader in 't gezin. Van straf- despoot is hij geworden 'n goede kameraad. Dit kan een grote winst betekenén voor het gezinsleven. Maar het bergt tevens het gevaar in zich, dat het kind gezag en con sequente leiding, waaraan het be hoefte en waarop het recht heeft, moet ontberen. Dankbaar sprak hij over de Hemelse Vader, die falen de aardse vaders wil bijstaan. Dc voorzitter dankte allen die eraan hadden meegewerkt deze avond te doen van de heer Bruins Slot meende de minister, dat dLt wetsontwerp aan vaardbaar moet zijn. HIJ waarschuwde niet al te veel gewicht te hechten aan de opvatting van o.m. ae heer Van Bennekom, dat (naar de erva ring zou hebben geleerd) de overheid geen schooltypen kan creëren omdat deze zelf uit de maatschappij opkomen, en dat dus een schepping als de h.a.v.o.-school te geforceerd is. ..Ik heb." aldus de minis ter. „in de afgelopen jaren de ene aan vrage na de andere moeten afwijzen, om dat er geen wettelijke basis voor het h a.v.o. was." Het uitgangspunt van de Mammoetwet is zijns inziens juist, om mogelijkheden te geven voor datgene wat in de maatschappij groeit. Er ls voorts geen sprake van. dat (zoals dr. Bruins Slot vreesde) expirimenten op onderwijs gebied voortaan alleen van het departe ment van onderwijs, kunsten en weten schappen zullen uitgaan. Aan het slot van zijn uiteenzetting keerde de minister zich tegen dc op merking van de protestantse onderwljs- expert dr. A. La Fleur, „dat vele amende menten onaanvaardbaar zullen worden verklaard", „Dat is niet waar," zo zei de bewindsman. „Maar." zo voegde hij er aan toe. „dat lean ik bepaald niet van alle amendementen zeggen, want er zit ten heel gevaarlijke tussen Terwijl mr. Burger gistermiddag in de Tweede Kamer aan het woord was, deed zich een storing voor ln de geluidsinstallatie. Dit had niet alleen tot gevolg, dat vele Kamerleden samendromden bij het spreekgestoelte om niets van het betoog van mr. Burger te missen, maar tevens beklom een technicus het voorzittersplat form om de geluidsinstallatie te repareren (foto). Later werd een nood-installatie aangebracht, maar ook het debat over de Mam moetwet werd later op de dag weer danig gestoord. (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer heeft gistermiddag met 77 stemmen tegen en 43 vóór twee voorstellen van P.v.d.A.-fractieleider mr. J. A. W. Burger verworpen. De heer Burger stelde in de eerste plaats voor dat de regering de Kamer in het openbaar opheldering zal geven over de vraag waarom ze tijdens het Kamerdebat van vorige week'met geen woord heeft gerept over het plan- Bunker, dat volgens de berichten reeds maandag voor een week zou zijn ingediend. Verder stelde de heer Burger voor, dat de Kamer niet eerder op Paasreces zal gaan dan nadat ze bij voorkeur in het openbaar of anders in comité-generaal kennis heeft kunnen nemen van het plan-Bunker. Behal ve de P.v.d.A. stemden slechts C.P.N, en P.S.P. voor de voorstellen-Burger. De heer Burger lichtte zijn voorstellen uitvoerig toe. Hij vond de gang vai ken rond het plan-Bunker bedenkelijk. Het Kamerdebat van vorige week i een schimmenspel geweest, omdat op het departement al een Amerikaanse depêche klaar lag met als inhoudDas Spiel ist ausDe heer Burger begreep nu pas waarom minister Luns er vorige week met een gezicht als een oorwurm bij heeft gezeten. De P.v.d.A.-fractieleider beschouwde het plan-Bunker als een laatste kans voor Nederland. Voor vertragende acties ten opzichte van dit plan wilde hij dan ook ernstig waarschuwen. Hij drong voorts aan op inlichtingen over plan van Tanganjika. Daarin zit ook beheer door Indonesië. Als de regering dit plan zo wil aanvaarden, dan hee(t te ten onrechte het overleg in de V.N. en de geheime besprekingen bij Washing ton laten mislukken. De heer Tilanus (c.h.) kon niet onder schrijven, dat het debat van de vorige week een schimmenspel ls geweest. Hij zei. dat het uitermate moeilijk is, een oordeel te vellen over de onderhavige materie, voordat de regering de Kamer commissie heeft ingelicht. De heei Oud 1 achtte het debat van de vorige week eveneens waardevol. Hij toonde be grip voor de houding van de regering. „Ze verkeert in een delicate onderhande lingspositie. Wij moeten haar niet node loos lastig vallen". „Men moet", aldus prof Oud, „vertrouwen stellen in het ka binet. Wij moeten ons als Kamer niet teveel bemoeien met wat de bevoegdheid van de regering ls". De liberale fractie leider zei te geloven, dat de regering tijdens het reces het initiatief wel zal nemen, de Kamer bijeen te roepen, als dat noodzakelijk is. „Waar wij op het ogenblik behoefte aan hebben, ls een korte periode van rust". Ook dr. De Kort (kath. v.) hekelde de oppositie„Als Ik de heer Burger goed begrijp, wil hij iedere week een Nieuw-Guineadebat. Ik kan hem daarin onmogelijk volgen. De debatten van de vorige week hebben inderdaad hun r.ut gehad". De heer De Kort wilde er reke ning mee houden, dat de regering goede gronden heeft gehad om de vorige week nog niet over het voorstel-Bunker te wil len praten. Begrip Dr. Bruins Slot (a.r.) zei, dat als het geen de heer Burgers had gezegd, waar is, hij diens verbazing wel kon begrij pen. Een oordeel erover vellen achtte hij echter voorbarig. Dr. Bruins Slot wilde hiertoe eerst de vergadering van de com missie voor buitenlandse zaken afwach ten. Mocht mr. Burger daarna nog be hoefte hebben aan een openbare gedach- tenwisseling, dan kan hij dit donderdag middag tijdens het vragenuurtje van de Kamer altijd nog doen. adviseerde de a.r. fractieleider. Dr. Bruins Slot wist niet, of men de regering alle tijd moet laten, maar wel wees hij in dit verband op de verantwoordelijkheid van de Staten-Ge- In tweede termijn zei de heer Burger te vrezen, dat het beleid van de regering naar een oorlog leidt en dat kansen, om het niet zover te laten komen, worden verwaarloosd. Met dr. Bruins Slot was de heer Burger het eens, dat het debat van de vorige week een partijpolitieke betekenis heeft gehad, maar het gaat in deze zaak niet om partijpolitiek, maar om landspolitlek. Tot de heer Oud zei mr. Burger, dat zaken, waar oorlog of vrede mee ge moeid zUn. zaken zijn van het par. 1 e m e n t. Wij maken niet uit, of er 'n periode van rust is, want er wordt in tussen aan de andere kpnt gevochten. De heer Burger wilde bepaaldelijk zijn voorstellen handhaven. Dr. Bruins Slot voegde in tweede ter mijn aan hetgeen hij reeds gesproken had toe, ten aanzien van de Nieuw-Gninea- politiek niet het gevoel te hebben, dat de Kamer op de stoel van de regering is gaan zitten. De beide voorstellen van mr. Burger kwamen ten slotte in hoofdelijke stem ming. Voor stemden alleen socialisten, pacifisten en communisten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 4