VELPO Uw probleem is het onze Hervorming geeft haar bijbelse visie niet prijs 7 RODENT Neemt invloed godsdienst op samenleving toe? Gemeenten komen niet aan hun trekken" Een moord voor vandaag Voor studenten verplicht wonen in studentenflats Pleit voor samenwerking van KVP, AR en CHU anderzijds NOGMAALS: DE ZONDAG De Vlaardingse Gereformeerde predikant ds. Joh. Levfr, die de laatste tijd veel gesproken en ge schreven heeft over .sabbat en zondag" heeft in de Vlaardingse kerkbode een slotartikel geschre ven. toaarxn hij heel concreet in- gaat op de problematiek van de zondagsviering. Hij schrijft: Al zullen we in alle nuchterheid moeten erkennen, dat er in alle tij. den een spanning geweest is tussen ..vroeger" en ..nu", mogelijk is het toch zo dat er zelden een tijd was waarin de afstand tussen ..vroeger en ..nu" zo sterk wordt gevoeld als de onze Wij leven zeer snel en deze snelheid, waarmee zoveel zich ontwikkelt, laat zich ook gel den op het terrein van de zede en van de levensstijl. Op zichzelf is dit allemaal niet zo verontrustend Ook de ouderen on der ons weten ervan hoe zij in hun jonge jaren bepaald niet altijd in overeenstemming waren met hun grootouders. In iedere tijd gaat 't leven tenslotte weer in een eigen kleed gekleed. En dat is goed. Dat deze ontwikkeling van de din- Ren gepaard gaat met spanningen, lat zich echter ook uitnemend verstaan. Met name geldt dat voor de zondagsviering. Ik kan mij voorstellen dat men sen (van wie een briefschrijver ver telt dat hij ze gekend heeft) die hun kinderen 's zondags op de stoel vastbonden, uit vrees voor overtredingen van het vierde ge bod. er wel grote moeite mee heb ben. wanneer zij hun groot gewor den kinderen per bromfiets of auto ter kerke zien gaan. Of als ze ho ren hoe hun kleinkinderen op de club na de kerkdienst n.b. in een zaaltje van de kerk een volksdansje instuderen, en dat nog wel onder supervisie van een Gere formeerde Oudersvereniging. De tijden zijn wel veranderd, maar 't is te begrijpen dat "t voor velen moeilijk is om ze bij te hou den. Vooral als we bedenken dat onze benen bij 't ouder worden toch echt wat strammer worden. Laat vooral geen enkele jongere hier laatdunkend over praten, want als hij over enkele decennia zelf grootvader is. vindt hij dat beslist op zijn eigen boterham terug! Met die spanning tussen ..vroe- fier" en ..nu" zal een zeker inner- ijk verzet tegen een andere bena dering van de zondagsviering zeker veel te maken hebben. 't Is mij gebleken, dat menig een bij mijn stelling dat het vanuit de Schrift moeilijk zal xijn aan te tonen, dat God ons een gebod tot zondagsheiliging heeft gegeven en dat de christelijke zondag beslist geen ver schoven joodse sabbat is. of ooit mag worden, zich veront rust heeft afgevraagd of nu 't hek niet van de dam is en alles er maar bij door kan op de zondag. ..Het voetbalveld en het strand en wat niet al zijn zo ontsloten voor onze gereformeerde jeugd". Men vraagt zich af of ik zo geen hoogverraad pleeg aan het chris telijk leven. Wie tot deze conclusies meende te moeten komen, geeft er wel blijk van bijzonder slecht te hebben kunnen lezen. Een aandachtig le zer van mijn beschouwingen zal duidelijk gemerkt hebben, dat ik al lerminst deza kant uit wilde koer- Uit wat mij ter ore kwam heb ik begrepen dat het niet onverstandig is als ik eens heel concreet mijn gedachten gaf over ..wat mag". Als ik daartoe een poging waag. wil ik er wel een restrictie bij maken. Sprekend over ..wat mag", zullen wij ver uit de buurt moeten blij ven van elk wetticisme. farizeïsme of traditionalisme, waarin het in een bepaalde traditie gegronde nu ook als goddelijke norm gaat gel- 't Gaat om het program op de christelijke zondag. Dit program is alleen op t« stellen vanuit een verstaan van wat de zondag is. Ik weet mij te staan op de schouders van een zeer respectabel voorge slacht als ik stel. dat de zondag de dag is waarop de gemeente van Christus haar verlossing viert en vreugde bedrijft over het volbrach te werk van Christus. Het is de dag des Heren, de dag van de op standing van onze Heer Jezus Chris tus. En zo is deze dag het wekelijks terugkerende teken van de eeuwige vreugde op de nieuwe aarde. Of. zoals ik 't eerder schreef: de zon dag is een venster midden in de harde dagen van de werkweek, waardoor de zon van de volkomen verlossing binnen valt in ons dage lijks best aap' Wij zullen deze dag dus dan al leen recht doen wanneer we leven in de vrolijke en verwarmende stralen van deze zon. Naar mijn vaste overtuiging houdt dit in. dat men ons 's zon dags In de kerk aantreft. Als le den van de verloste gemeente van Christus komen wij daar samen om onze verlossing te vieren, ge meenschap te hebben met onze Verlosser. Hem te aanbidden en te prijzen en naar Zijn Woord te luisteren. Als onze Catechismus over de zondag spreekt, dan vind ik "t jammer dat hij deze dag toch weer betitelt met sabbat (Zondag 38maar dan ben ik blij dat hij 't bovenstaande centraal stelt. Wij mogen op deze dag naar de kerk gaan Wij vieren de zondag, wanneer wij dat trouw doen. met blijdschap en intens. Wij vervullen daarmee geen kerkelijke plicht, maar wij zoeken daarmee 't feest. Ik zou met 't oog hierop er een tegenstander van willen zijn om onze kerkdiensten te verschuiven naar 't vroege begin en "t late eind van de zondag, om zo de han den vrij te krijgen voor andere ac tiviteiten op de zondag. Het samenkomen van Christus* ge. meente blijve het alles beheersend middelpunt van de zondagsvie ring. Ik meen, dat van hieruit ons oor deel b.v. over sportmanifestaties, tentoonstellingen of andere soortge lijke evenementen op de zondag radicaal afwijzend behoort te zijn. Er is alle reden om te blijven ijveren voor de rust op de zondag. Wij moeten er voor vechten dat de diamant van de kerkgang ge vat blijft In het goud van de rust. En wij zullen Jat zeker moeten doen naarmate het leven jachtiger. lawaaieriger en enerverender wordt m onze dagen. Dit is «en zaak van een gezonde christelijke levens stijl. die uiterst waardevol is. Alles mag op de zondag wat de eredienst van de gemeente bevor dert, en niets mag op de zondag, wat deze eredienst in 't gedrang doet komen. Maar dit behoeft niet in te hou den, dat onze auto in de garage (of voor de deur) blijft staan, dat ons handwerk in de kast blijft, dat on ze kinderen op hun stoel worden vastgebonden, dat ons fototoestel in zijn foudraal blijft (een brief schrijver herinnert zich hoe hij thuis een schrobbering kreeg, toen hij zich eens op zondag haa laten fotograferen) enz. Tenslotte zou ik nog twee opmer kingen willen maken. die m.i. waard zijn om overwogen te wor- In de eerste plaats sijn er mensen, die na kennisname van mijn visie op de zondag, die m.i. de toets van de Schrift volledig kan door staan. hierin een vrijbrief vinden voor een inrienting van hun zondag, die nogal wat verschilt met de on der ons op dit punt gangbare zede. Met een beroep op de christelijke vrijheid werpen zij de banden van deze zede van zich. Wij zullen hen onder kerktijd mogelijk aantref fen op een andere plaats dan daar, waar de gemeente haar eredienst houdt. Er is immers geen godde lijk gebod tot zondagsheiliging. Ik zou willen zeggen, dat zij bui tenspel staan. Dit beroep op de christelijke vrij heid is niet eerlijk, want het gaat hen er niet om om in de vrijheid te staan waartoe Christus hen heeft vrijgemaakt, maar zij heb ben zichzelf vrijaf gegeven van de dienst, die zij als gemeentelid heb ben tc verrichten. Vanuit mijn visie op de christelij ke zondag komt de vraag met gro te klem op de gemeente een teken van een ten enenmale misverstane zondag. Trouw en vreugde, dat zijn twee pilaren die de christelijke zondagsviering schra gen. In de tweede plaats noem ik tot slot het liturgisch probleem, dat hier aan de orde komt. Er is reden om ons af te vragen of de inrichting van onze erediensten wel altijd van dien aard is. dat hier de vreugde over onze verlossing wel ten volle gestalte in kan vin den. Met andere woorden, is het aan alles te merken, dat onze eredienst gehouden wordt bij 't open graf van Jezus!" Veel hangt hier af van de gesteldheid waarin wij zelf naar de kerk gaan 's zondags. Veel hangt ook af van de liturg, die de dienst heeft te leiden. Maar niet onbe langrijk is ook de wijze waarop onze eredienst gehouden wordt. Mijn laatste woord over de zon dag wil een vurige oproep zijn aan de gemeente om trouw te zijn en om het vooral met blijdschap te zijn. 't Is de vreugde over de op standing van onze Heer. die in onze kerkdiensten waarlijk ge vierd wil worden. Het is voor ons als nieuwtesta mentische gelovigen alle dagen sabbat. Laten we nooit vergeten dat *t voor ons tevens alle zonda gen Paasfeest is. Synodale richtlijnen toegelicht (Van i onzer verslaggevers) Aan de verschijning van het geschrift ,,De reformatorische houding jegens de roomskatho- lieke kerk en haar leden" heeft het moderamen van de generale synode een persconferentie ge wijd in Den Haag. Daar ver klaarde de praeses, ds. P. G. van den Hooff te Hilversum, dat men hierin niet te doen heeft met een tijdschrift maar met een synthe tische beschouwing. De scriba der synode, ds. F. H. Landsman, wees op het verschil tussen dit geschrift en een vroege re uitgave, het herderlijk schrijven betreffende de r.k. kerk in 19S0. Daaruit waait een heel ander toind. Men was toen van mening, dat de r.k. kerk na de tweede we reldoorlog zich in haar geïsoleerde positie had teruggetrokken. De aan vaarding wan het dogma van Ma ria's ten hemelopneming was daar van de exponent. sindsdien nogal wat veranderd. De thans uitgegeven richtlijnen staan op het ni veau van de practische verhouding tus sen hervormden en rooms-katholieken, waarbij echter de principiële kant aller minst ontbreekt. De richtlijnen der synode zijn géén antwoord op de bisschoppelijke richtlij nen aangaande gemeenschappelijke menkomsten van reformatorische rooms-katholieke christenen. De synoda le richtlijnen werden namelijk door de synode aanvaard. Misverstanden Eén van de samenstellers der richtlij nen, dr. C. A. de Ridder van het Protes tants Convent te Utrecht, noemde eni ge facetten van de ontwikkeling, die van beide zijden gaande is. Daarbij lijkt het soms of men spre ken kan van een vèr gaande toenade ring. De r.k. theologie is tot de c cluile gekomen, dat de prediking weinig aandacht heef! gekregen. In de protestantse sector leeft zeer sterk de overtuiging dat het sacrament te veel uit dc aandacht is geraakt. Men neemt dit ook waar bij het be zichtigen van moderne kerken uit beide formaties, die soms sterke punten overeenstemming hebben. Toch zou dit kunnen leiden tot verstanden. Want Rome houdt tot toe aan zijn dogma's onverminderd vast. En juist in het nieuwe gesprek met Rome zal de reformatie moeten bewijzen, dat wat zij indertijd beleden heeft, nog altijd van kracht is. Wat niet zeggen wil dat de kerkher vorming als eer, onaantastbare groot heid wordt beschouwd. Maar inzonder heid het teruggrijpen op de heilige schrift is een factor van blijvende be- Ds. H. B. Meyboom te Utrecht, die eveneens een aandeel had in de tot standkoming der richtlijnen, maakte duidelijk hoe het geschrift er de nadruk op legt dat men als christenen ov« weer elkaar moet aanspreken v zijn kerkelijke achtergrond. Waarbij men dus ook de ander vanuit diens kerk moet aanspreken. (Advertentie) nieuw muizenXpasta vlokken ROEIT ZE GENADELOOS UIT Ondenvijsbenoemingen Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. Nat. Uloschool te Rijnsburg B v. d. Wal te Franeker; Chr. Uloschool te Eibergen: H. W. Siebelink te Nijmegen en C. Dijkman te Smilde. Benoemd tot hoofd aan de Hervorm de scholl te Uithuizen: L. Bultena te Uithuizen, (tijd.) Benoemd tot onderwijzeres aan de Ge reformeerde school te Steenwijk H. Postma te Schraard (Fr.): Juliana- school te Sneek: P Riemersma te Wor- kum; Ernst Casimir schooi te Leeu warden (Huizum): G S. Sijtema te Am sterdam en de heer IJ. Algrg te Achlum; Menso Altingschool te Paterswolda: W. B. G. van Kampen te Vaendam. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Bergambacht: J. W de Bmvn te Harderwi/k Bedankt voor Putten (Geld.): dr C Graafland te Woerden: voor St. Philips- land: S. J. Seinen, kand. te Utrecht GEREFORMEERDE KERKEN CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Gorinchenv J. Brons te Bunschoten en M Vlietstra te IJmuiden Beroepen te Broek onder Akkerwoude HET Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie (NIPO) heeft onlangs aan een groot aan tal Nederlanders de vraag voor gelegd, of naar hun oordeel de invloed van de godsdienst op de Nederlandse manier van leven toeneemt dan wel afneemt. Er rekening mee houdend, dat deze vraag, zonder verdere uitleg, geen interesse (8 procent), de binding met de kerk wordt minder, men denkt zelfstandiger en vrijer ifl procent), het komt door de welvaart: het gaat de mensen Ie goed (3 procent), er is zo veel afleiding in sport en spel, radio. zwakt (3 procent). TOENEMEND Waarop baseerden nu anderen, tot een toenemende Invloed vai godsdienst op onze samenleving conclu- niet erg „verfijnd" is, kan het i deerden, hun oordeel? Twee procent resultaat van dit opinie-onier- ïtl: d?or 4l^5rk^rllfll^ke "m«""'er- K iking, door de toenaderingspogingen tus- Tijdens de discuaaie maakte de heer Joh. Winkler bezwaar tegen de iljna in- antipapistische zinsnede uit het geschrift ,,Is er niet meer reden tot blijdschap, wanneer een kerkgebouw- in de pinkstergemeente wordt geopend in wanneer een kerkgebouw van de >oms-katholiekc kerk wordt ingewijd?" Hij achtte de pinkstergemeente niet eer dan een vorm van hysterisch an alfabetisme. waarbij vergeleken de r.k. kerk heel wat verhevener Is. Het weinig bevredigende antwoord in ds. Meijboom was. dat de uitlating vragenderwijs gesteld werd (..We moes ten in dit boekje ook mogelijkheden tot denk-arbeid geven"), en dat de pink- stergroepen elders in de wereld blijk baar zo gek niet zijn, getuige haar toe lating tot de Wereldraad van Kerken. Een andere vraag, of de hervormde kerk er blijkens haar kerkorde niet op uit is om rooms-katholieken te. ..beke- werd door ds. Landsman afgewe zen. Hij lichtte het desbetreffende arti kel van de kerkorde toe. :1 is men niet zo hypocritisch om rooms-katholiek. die zijn keuze doet de reformatie, te weren. Een opzet telijke bekeringsactie zoals bijv. het blad ,,In de rechte straat" (ds. H. J. Hegger) voert, wordt door de hervorm de kerk in strijd geacht met de wijze waarop christenen van verschillende kerken elkaar behoren te ontmoeten. De persconferentie werd helaas ont sierd door de wijze waarop ds. Van den Hooff reageerde op de vraag iemand, die informeerde of men wat kon doen tegen de verzuiling in derland. Buitenlanders vinden het ge woonweg absurd, dat er eon r.k. geiten- fokvereniging en een christelijke koe- kenbakkersbond bestaat. Aanstonds stemde de praeses er in, dat die verzuiling niet iets is trots op te zijn. De hervormde kerk heeft zich daar altijd van gedistan tieerd. blijkens synodale publicaties. Men acht het geen bezwaar dat de ent hervormde het C.N.V. kiest en de ande re het N.V.V.dat de één de voorkeur geeft aan de V.V.D., de andere aan de C.H.U. en de derde aan dc P.v.d.A. Helaas verzuimde de praeses om de dwaze en tot vervelens toe terugkeren de voorbeelden van geitenfokvereniglng en koekenbakkersband te corrigeren. Waardoor hij de schijn wekje dat de verzuiling juist naar hartelust wordt na gestreefd door de belijders van het christelijk geloof. Dat een vragenstelster blijk gaf var haar onkunde inzake de historie var wat men „verzuiling" noemt, is vooi haar rekening. Maar dat de praeses, die indertijd zulk een warmgesteld woord sprak bij het C.N.V.-jubileum, haar royaal in het gelijk stelde, vonden wij jammer. W A.r.-Senator J. C. Haspels (Van onze parlementsredactie) Nogal ontstemd keerde Bus- sums burgemeester J. C. Haspels (a.r.) zich gisteren in de Eerste Kamer tegen een aspect van het beleid van minister Zijlstra en staatssecretaris Van den Berge. Bij de behandeling van de be groting van financiën voor 1962 in de Senaat drong hij aan op voortvarendheid bij de uitbrei ding van de mogelijkheden voor de gemeenten om zelfstandig be lastingen te heffen. Als het om rijksbelastingen gaat wordt wel steeds met haast gewerkt, zei hij. Teleurgesteld toonde de heer Haspels zich over de suggestie van regerings zijde. dat de gemeenten maar gebruik moeten maken van een verhoging van de opcenten op de grondbelasting en verder hun toevlucht moeten nemen tot de personele belasting. Naar zijn me ning is deze wijze van belastingheffing „een oud paard", dat allang aan de pensioengerechtigde leeftijd is. Als de men wij er nooit, aldus de a.r.-afge- vaardigde. Staatssecretaris Van den Berge kon in zijn antwoord slechts meedelen, dat over deze aangelegenheid thans over eenstemming is bereikt tussen de be windslieden van binnenlandse zaken en financiën en dat zij binnenkort in de ministerraad zal worden besproken. HIJ vreesde echter, dat een wettelijke rege ling niet voor het einde van het jaar tot stand zal komen. Minister Zijlstra, de verschillende sprekers antwoordende, keerde zich te- gen uitbreiding van de exportkrediet verzekering met overheidsgarantie. HIJ deelde mee. dat het uitgifteplan voor de grond van Oostelijk Flevoland bijna ge- Mejuffrouw mr. J. Zeelenberg (soc.) sprak over de memorie van antwoord van de bewindsman als „een litanie van het neen." Naar haar mening gaat er een kille sfeer van uit. Mr. Pollema <ch daarentegen prees de beide bewindslieden voor het gevoer de beleid. Een debatje ontspon zich nog over de verschillen tussen a.r. en c.h. De c.h.- fractieleider had zich laten ontvallen, dat de c.h. niet dogmatisch denkt en dat dit bij de a.r. anders is. De heer Haspels reageerde met de opmerking, dat de c.h.u. niet alleen een unie van mensen, maar ook een unie van me ngen is. Minister Zijlstra trachtte wat olie op de golven te werpen door erop te wij zen, dat iedere a.r. wel een goed c.h. plekje in zijn hart heeft en omgekeerd iedere c.h. ook wel een goed a.r. plek je. De begroting werd aanvaard, (comm. TILBURG. Alle protestants-christe lijke groeperingen zullen op 30 mei bij de gemeenteraadsverkiezing van Til burg met één lijst uitkomen. De lijst bevat de volgende kandida ten: 1. ds. P. Visser: 2. E. Hartzuiker; 3 C. Riemens; 4. H. J. Langman: 5, A. J. Bouman; 6. L. Klösters; 7, C. v. d. Craats. Knutselaars lijmen met van Ceta-Bever Ook aan het kruis is Jezus koninklijk. Koninklijk tot het laatste. De soldaten zullen met hun gruwelijk werk beginnen. Ze maken zich gereed om met harde hand. de spijkers door het lichaam te drijven. En de menigte ziet toe, opgewonden en in extase. Maar voordat de beulsknechten tot de kruisiging overgaan moeten zij eerst nog een „menslievend" werk verrichten. ,^Zij gaven Hem wijn, vermengd met gal te drinken(Mattheus 27 34). Want de kruisdood is een verschrikkelijke dood, en de „menselijkheid" gebood, dat de kruisiging enigszins werd verzacht. Dat de gekruisigde werd verdoofd, opdat hij niet al te zeer zou lijden onder de ondragelijke pijnen. Maar Jezus weigert. Nadat Hij de wijn had geproefd, ver volgt Mattheus, wilde Hij niet drinken. De beker Hem door de Vader toegereikt gaat Hij ledigen tot op de bodem. Geen verdoving, geen verzachting, nee, de smart zal totaal zijn. Jezus is koninklijk tot het laatste. N.S.R. stelt experiment voor Op TH-Twente straks geen spoorstudenten (Van een onzer verslaggevers) Op het twee-jaarlijkse natio naal congres van de Nederlandse Studenten Raad (het overkoepe lend orgaan van alle in Neder land bestaande studentenvereni gingen) van 16 tot en met 18 april op Woudschoten in Zeist, zullen voorstellen worden gedaan, die in het universiteitsleven van de stu dent ingrijpende verandering kunnen brengen. Voorgesteld zal o.m. worden de nieuwe T.H. in Drienerlo die waar schijnlijk in 1964 gereed zal zijn te bouwen volgens het zgn. „Campussy steem". Dit betekent dat alle aan de- hogeschool studerenden bij elkaar zullen worden gehuisvest en wel in de directe omgeving van de school in dit geval tussen Hengelo en Enschede. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de studenten zullen worden verplicht hier tijdens hun studie te gaan wonen, wat inhoudt dat het verschijnsel spoor student straks op Drienerlo tot het verleden zal behoren. Het bestuur van de raad geeft toe dat door deze maatregel wellicht in breuk wordt gemaakt op de persoon lijke vrijheid van de student, maar zij vindt aan de andere kant het voordeel voor de student van het in een Studentengemeenschap leven zo groot, dat zij heeft besloten dit voor stel in te dienen. Om deze plannen als zij tenminste worden goedgekeurd en het ministerie ermee akkoord gaat te verwerkelijken Mr. Biesheuvel over verkiezing '63 Mr. B. W. Biesheuvel, Tweede Kamerlid van de Anti Revolutio naire Partij en vice-voorzitter van de Christen-Democratische fractie van het Europese Parlement, heeft gisteravond in Delft gepleit voor een gemeenschappelijk verkie zingsprogramma van de drie Ne derlandse christen-democratische partijen KVP, AR, CHU bij de Tweede Kamerverkiezingen van volgend jaar Ik .ben van mening, zo verklaarde hij dat onze drie partijen ernstig moeten overwegen In welke mate het mogelijk zal zijn zich bij de ver kiezingen van 1963 te presenteren met een gemeenschappelijk program van dezelfde strekking, ook al zou den zij voorlopig nog wel elk voor eigen rekening blijven werken. Mr. Blesheuvel verklaarde dit ln een tafelrede aan een diner bil kaarslicht, dat de KVP. AR. en CHU in een der prachtige oude zalen van het Prinsenhof in Delft aanboden aan de leden van de christen-democratische fractie van het Europese Parlement. In deze fractie wer- I ken de Europese KVP. AR. CHU-af- Igevaardigden reeds Jaren samen en vol gens de heer Biesheuvel diende men die interconfessionele samenwerking op Euro pees niveau naar het national vlak door te trekken. Voor de Europese politiek achtte hij het gemeenschappelijk optre den van de drie Nederlandse partijen in ieder geval reeds volledig uitvoerbaar. Hij toonde zioh dan ook bijzonder ver heugd over een ontwerp-manifest van de drie Nederlandse partijen, ten aanzien van de kwestie der directe verkiezingen voor het Europese parlement. Ruimte hü. of ik Men vraagt mU wel, BM als protestant kan meewerken in groep waarvan de meeste leden rooms- katholiek z(jn. M|jn antwoord Is een vol mondig ja. In de politiek moet men zich niet laten Inspireren door vrees. Boven dien laten de leden van de Nederlandse protestantse partijen zioh niet zo gemak kelijk verdringen. De ervaring van het Europese Parlement leert dat dc chris ten-democratische fractie haar leden vol doende ruimte laat om zichzelf te zijn. De ervaring leert ook. dat samenwer king van rooms-katholieken en protes tanten bevredigende resultaten geeft als het erom gaat de gemeenschappelijke Europese idealen te bereiken. Aan net diner, rondom een tafel, versierd met oud-hollands zilver en gele narcissen, zaten een 75 gasten aan. De ereplaats werd ingenomen door mejuffrouw M. A. M. Klompé, minister van maatschappe lijk werk. zullen grote groepen flats moeten wor den opgetrokken. Acnt flatgebouwen zou den met 300 studenten een wooneenheid vormen, met een eigen Mensa en een sociëteit. Uiteindelijk zouden op deze manier 2000 a 2500 studenten moeten worden gehuisvest. In de directe omgeving zouden, ter as sistentie bij de studie, ook geïnteres seerde wetenschappelijke stafleden woonruimte moeten kunnen krijgen. Het betreft hier voorgestelde experi menten, die later wellicht ook kunnen worden toegepast in andere instellingen voor wetenschappelijk onderwijs. Ook over de ln ons land studerende buitenlandse studenten zal op bet con gres worden gesproken. Dit vraagstuk, ze vindt het N.S.R.-bestuur, verdient aandacht omdat het aantal buitenlan ders op de Nederlandse universiteiten en hogescholen dc laatste jaren toeneemt. Op het ogenblik z(jn er bi ons land 1700 buitenlandse studenten, waaronder 300 Surinamers. 150 Anttillanen. 66 Zuidafri kanen. 365 Indonesiërs, 156 studenten uit de V.S. en Csnsds, 81 Noren en 106 Duit- De Delftse Studentenraad zal nu voor stellen in alle universiteitssteden advies lichamen voor buitenlandse studenten in het leven te roepen. Tevens zouden ver scheidene internationale studentenclubs moeten worden opgericht, naar het voor beeld van Leiden en Wageningen. Voorts komt ln Woudschoten aan de orde het buitenlands beleid van de N.S.R. Een voorstel zal worden ingediend om de afgevaardigden van de N.S.R. op buitenlandse studentencongressen ook politiek mandaat te geven. Tot i congressen politieke vraagstukken werden behandeld, van stemming onthouden. Zij mocht zich al leen uitspreken over problemen die de student en de studie betroffen. De „student-as-such"-clausule zal nu alleen voor het binnenland worden ge handhaafd. al zullen uitspraken over binnenlandse politiek niet bij voorbaat onmogelijk zijn. Drs. De Boer leider van een warme niaaltij denprojekt Deputaten voor de Algemene Diaco nale Arbeid hebben drs. De Boer be noemd tot leider van een warme-maal- tijdenproject in Hong-Kong. Een warme- maaltijdenproject verzorgt per dag 10.000 kinderen. Men zal proberen dit aantal te verhogen. Drs. De Boer hoopt begin mei naar Hong-Kong te vertrek- Het Algemeen Diaconaal Bureau van de Gereformeerde Kerken in Nederland deelde tevens mee dat voor het werk onder de Algerijnse vluchtelingen hon derdduizend gulden beschikbaar-is" ge steld. De helft hiervan is"5estemd voor de Franse kerken. Voor de wereldhulpactie in 1962 zijn nu ook mensen ingezet, zo deelde het Algemeen Diaconaal Bureau ons mee. Tot vijf april werd in 1962 aan collec teopbrengsten een bedrag van 685.000 afgedragen. Aan giften werd ontvangen 98.270. Samen dus een bedrag van 783.270 tegen een bedrag van vorig jaar vijf april van 604.000 aan collec ten en 54 000 aan giften. Hierbij moet wel opgemerkt worden dat in 98 ker ken dit jaar de collecteopbrengst nog niet werd afgedragen cn ook worden er nog verschillende giften verwacht. Ambtsaanvaarding en benoeming Met ingang van de dag waarop hij zijn ambt zal aanvaarden tot cn met 31 augustus 1967 is benoemd tot buiten gewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversi teit in Groningen om onderwijs te ge ven in het Anglo-Amerikaans recht, de heer mr. C. Uniken Venema te Waalre (N.B.). Prof. dr. ir. J. Sneep zal op 12 april het ambt van hoogleraar in de planten veredeling aan de landbouwhogeschool in Wageningen aanvaarden met het uit spreken van een rede in de aula der hogeschool. worden. VSiSS^SSS, 1FSUS S&S elijk zó, dat present m,rk„ dll m.n.rn "Tïtwoort:""voor"d«' varmogVnMMlat- kan 1i n bewuster nun geloof gaan beleven en slechts 9 procent van de onder- dat meer menaen lid van de kerk wor- vraagden van oordeel was, dat den. En weer andere antwoorden bedoelde invloed toeneemt. Daar- tegenover stond 57 procent op het j Ook in de Ver. Staten is dezelfde standpunt, dat er van een ver- \raa8gesteld_.aari IJ°pt ««nul j -ij 4 j Amerikanen. Daar bleek, dat 45 pro- minderde in\ loed moet worden cent van de ondervraagden gesproken. Volgens 22 procent van de geënquêteerden blijft die invloed gelijk, terwijl 12 pro cent geen oordeel had. deel was. dat de invloed van de gods dienst toeneemt. Slechts 31 procent was van tegenovergestelde mening. Volgens 17 procent van de Amerikaanse onder vraagden blijft die invloed gelijk, ter wijl 7 procent geen oordeel had. Latijnse of Nederlandse opgeven of ons een pit wilt stut g( Hen wij ln staat zijn helpen. Vraag: Wij wonen op gehuurde ka- mers en hadden daar bij de ingen een raambiljet kunt hij kan wel tegen dc inwoning opko men als deze bij het huurcontract verder te verboden is. Natuurlijk moe'ei beide partijen de redelijkheid betrachten en als de hospita geen gelegenheid heeft MOTIVERING gaven, \crd door dc onderzoekers vor- Zoals gezegd: het is interessant van der geïnformeerd waarop hun oordeel dit alles kennis te nemen. Maar het dan wel berustte. Van de overgrote *au ver gaan «r al te sterke con- groep. die tot een afnemende invloed j clusies uit te trekken. Er blijkt im- van de godsdienst concludeerde, ba-iricrs. dat de motivering van de in eer seerde 13 procent deze mening op de ste instantie gegeven antwoorden bt overweging, dat het kerkbezoek ach- ontbreekt of niet verder reikt dan het teruit gaat en dat de mensen minder constateren van «1 of niet vermeen- 1" y kerkelijk worden. ide feiten. tieke psrtij opgehangen. Onze hospita vriend haar daarbij behuli Van de ondervraagden was 9 pro- Opmerkelijk ia ln leder geval het was het daarmede niet eens en heef* We leven in een vrij lam cent van oordeel, dat de jongeren min- zeer grote verschil ln resultaten van het verwijderd. Had zij daartoe het der godsdienstig worden en dat de het optnle-onderzoek tussen ons land recht? Zii dreigde zelfs, dat zij, Ut jeugd minder belangstelling dan roe- en de Ver. staten. In laatstgenoemd wij het daarmede niet eens waren, ger heeft voor de godsdienat Andere land gelooft op vijf procent na de wij nog deze maand de kamer moes- iantwoorden waren: de mensen worden helft van de ondervraagden, dat dein- -en verlaten Onze huisbaas wiet niet i onverschillig, op. rvlakkig. hebben vloed van de godsdienst toeneemt: dat wij inwonen, daar anders ae huur gehuwden en bovendien van 20.000 voor bejaarden of gebrekkigen. In totaal is dus 20.000. Wanneer is of gebrekkig is dit bedrag 42.500. Vraag: Onlangs bracht mijn man kasatrikpitten mee en vertelde mij: dan wordt het zerhoogd zou worden. bruik veel wassen en daardoor gaan Antwoord: Binnen uw raam moogt vele goede stoffen verloren. Door de radio hoorde mijn vrouw, dat net niet nodig is de zuurkool te wassen. Antwoord: Neem een goede vaste witte of savoye kool of van beide de helft. Verwijder beschadigd blad. snijd de kool in tweeën en snipper deze fijn met een koolmes, met uit zondering van de stronk. Strooi het zout er onder het snijden door. waar op elke emmer kool een handje >ut neemt, of op 8 kolen 100 gram of op 10 kolen 125 gram. Mank stenen pot schoon met warn een strafbaar feit. staat haar vrij binnen haar eigen elk biljet op te hangen, dat zij boven de 65 wenst. De hospita kan u niet laten uitzetten zonder proces. Als u niet en pension bent, hebt u bij opzegging van de huur recht op huurbescher- ot) ming en de hospita kan over het al- vol Jemeen u niet uitzetten dan wegens ringende noodzaak voor eigen ge plant wordt dit? Is het een blijvende bruik, schuld, uitwoning en overlast, dawater. spoel deze na met tchoon hoe moet ik haar benande- Brieven, die niet voorzien zijn van naam en adres, kunnen niet beantwoord worden. Geheimhou ding verzekerd. Vragen, die niet onderling met elkaar verband houden, moeten ln afzonderlijke brieven worden gesteld. de oorzaak zijn? En hoe moet ik haar behandelen? De plant is een week of wat geleden verpot en ook daarna groeide zij goed. Antwoord: Het geel worden van de blaadjes zal wel een gevolg kuni dit de oirbaarheid» pui Hl stamp deze vast 4.uuat uc - ------ 3" bovenlaag onder de pekel staat. St'-ooi goede, vruchtbare, niet te lichte grond- ook nog enkele peperkorrels tus sen. Leg bovenop een schone daarop een plankje en hierop steen. Verwijder na acht dagen het gegeven vit vlies) dat zich den kan zijn. dat er te weinig water gegeven wordt. Maar dit kunnen wij niet beoordelen. In de volle groeiptrio- op de zuurkool gevormd heef*. Spoel de kunt u gerust wekelijks met pokor. haar eigen mening kenbaar te ma- de doek goed uit, borstel het plankje mesten, maar nooit op een droge pot- ken. dan kunt u altijd als goede en de steen goed schoon. Leg dan al- kluit. Is de kluit erg droog, houd de eer op. Maak de zuurkool in kluit dan paar uur onder eikaars mening moeten respecttri zou graag het zuurkool i wij het met te maken. Tot heden deden die zes weken goed gegroeid net vrij veel zout. Maar dan ook al met vele knopjes staa de zuurkool voor het gc- nu worden de blaadjes geel. Wat kan totdat alle luchtbellen verdwe nen zijn. Hebt u daarentegen teveel water gegeven, zorg dan. dat er geen water op het schoteltje of in de sier- pot blijft staan Ook moet u nakijken Maar of het gat in de bodem verstopt zit nodig doorsteken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2