Honger slaat hard toe in uitgeput Indonesië BON Egypte stelt vier Franse diplomaten in vrijheid Milovan Djilas opnieuw in de gevangenis gezet Kansberekening I ECONOMISCHE CHAOS THANS COMPLEET De Indonesische Nationale Vei- SoekttTTlO leidt ligheidsraad heeft Soekarno be noemd tot opperbevelhebber „voor economische operaties", omdat in Indonesië een hongersnood dreigt als gevolg van het acute tekort aan rijst. De minister van defen- os met een chronisch levensmiddelen- de strijd sie Abdoel Haris Nasoetion, wiens strijdkrachten als gevolg van het geschil om westelijk Nieuw- Guinea een preferentiële behan deling krijgen, heeft zijn comman danten gelast de soldijen en rant soenen van de soldaten te ver lagen. opdat levensmiddelen vrij komen voor het publiek. CHAOS Indonesië, dat de rijkste natie van Zuidoost Azië zou kunnen zijn, tobt ten gevolge van de steeds verder om zich heengrijpende economische cha- tekort voor zijn 96 miljoen inwoners. De order van Nasoetion kwam na een driedaagse conferentie van de hoog ste adviesraad, die evenveel tijd aan het levensmiddelentekort besteedde als aan de campagne tegen Neder land. Naar verluidt is de toestand bijzon der slecht in Midden-Java, waar twee »i aanden geleden een anti-honger-com- mando werd gevormd om de plaatse- I lijke bevolking van de allernodigste I levensmiddelen te voorzien. Vele lijden aan ondervoeding. Kennedy wil rapport over havenstaking President Kennedy heeft sie benoemd die een rapport moet op stellen over de havenstakingen aan de westkust van de Verenigde Staten. Dit rapport moet woensdagmiddag aan het Witte Huis worden uitgebracht en zal zo nodig de basis kunnen vor men voor een ingrijpen van de presi dent. Dit zou kunnen leiden tot het afkondi gen van een „afkoelingsperiode" van tachtig dagen, waarin de stakers en de scheepvaartmaatschappijen tot oplos sing van hun geschillen zouden moeten trachten te komen. De stakers eisen een loonsverhoging van 17.5 procent. De maatschappijen wilden 11.5 procent geven, maar heb ben dit aanbod thans ingetrokken. Massa-ontvluchting niet attractief? volge van de achteruitgang van de deviezenreserves is het echter een groot probleem de nodige vreemde valuta te vinden. SCHULDEN Indonesië heeft een zware schulden last als gevolg van het geschil om Westelijk Nieuw-Guinea. Het commu nistische blok dringt aan op betaling van wapenleveranties, terwijl Rus land onlangs 400 ton tin ontvangen heeft als gedeeltelijke aflossing op oorlogskredieten. Inmiddels blijven de prijzen om hoog vliegen. Rijst wordt in Djakar ta verhandeld voor een prijs die tien maal hoger is dan de officiële note ring. Er verschijnen steeds meer bedelaars op straat. Zij willen geen geld, maar rijst, zeggen zij. „Ontsnapt'1 aan radioactiviteit Te Djakarta, waar drie miljoen mensen wonen en veel werkloosheid heerst, zijn soepkeukens geopend. In Zuid-Borneo zijn volgens enkele kranten de rijksambtenaren verleden week niet op hun werk verschenen, omdat de regelmatige bevoorrading hoeveelheid radioactiviteit met rijst en suiker gïstaakt werd. SET MrfSta™ i suiker gestaakt werd. NOODKREET I vatie in het ziekenhuis worden opgeno- De „General Electric Company die de reactor exploiteert voor de Amerikaanse Het districtshoofd van Bandjar op j commissie voor kernenergie, heeft laten Borneo zond het volgende telegram dat er geen ontploffing of brand aan de gouverneur van Zuid-Borneo: Acuut rijsttekort in district Bandj: Zesentwintig zwaargewapende gevan genen zijn eengisteravond laat ontsnapt uit de gevangenis van Wayne County in Zuidoost-Georgia. Tot in de verre omtrek werden de we gen afgezet. Gistermorgen waren twee van de uitbrekers weer gepakt, en drie anderen werden omsingeld in een bos nabij Jesup. De gevangenen maakten een bres in een gevangenismuur, knevelden hun be wakers, drongen de -wapenkamer bin nen, en gingen daarna andere celdeuren openmaken om medegevangenen de ge legenheid te geven ook te ontvluchten. 82 vam hen kozen echter de vrijheid niet. Gistermiddag waren vijf gevangenen ge grepen. Inspecteur verknoeit zijn laatste kans Bij een onderzoek naar onregelmatighe den die gepleegd zouden zijn door de verzekeringsinspecteur H. L. B. ten na dele van de Noordhollandse Brandwaar borg Maatschappij te Oud Karspel is komen vast te staan dat een bedrag van 15 a 20.000 verdwenen is. Op 13 maart is B. gearresteerd, om dat hij ervan werd verdacht verduis teringen te hebben gepleegd. Eerder werkte hij in Enschede voor deze maat schappij. Hij werd in 1955 ontslagen. In 1957 werd hij weer in dienst genomen, om nog eens een kans te krijgen. In zijn rayon Noord-Holland moet hij ech ter van verschillende agenten verzeke ringspremies hebben ontvangen, die hij niet heeft afgedragen. en Djorong. Honderdtien personen zijn stervende van de honger. Hoop dat onmiddellijk rijst gezonden wordt. Uit andere gebieden zijn soortgelijke telegrammen ontvangen. De ironie wil dat drie gebieden in Indonesië grote rijstoverschotten heb ben Atjeh in Noord-Sumatra, Mid- den-Sumatra en Zuid-Celebes. De ver voersmogelijkheden zijn echter zo slecht', dat een grootscheeps transport van rijst naar de hongergebieden vrij wel onmogelijk is. WEERSLAG In regeringskringen maakt men zich steeds ongeruster over het rijsttekort, in het bijzonder voor de weerslag, die het zal veroorzaken bij de bevolking, die naar men beweert zo graag tegen Nederland wil vechten over Nieuw-Guinea. Indonesië heeft dit jaar reeds gro te hoeveelheden importrijst besteld. Verwacht wordt, dat de hoeveelheid van verleden jaar met ruim 1 miljoen ton overschreden zal worden. Tenge- ing ot geweest. Het incident was het gevolg van een te grote concentratie van splijt baar materiaal, dat leidt tot het i te veel radio-acti- Waardering voor De Gaulles beleid West-Berlijn biedt Oost-Berlijn hulp tegen dysenterie (Van onze correspondent in Bonn) De Senaat van de stad-staat West-Berlijn heeft de communistisch machthebbers in Oost-Berlijn alle lenkbare hulp aangeboden bij de be strijding van de door ondeugdelijke bo ter uitgelokte dysenterie-epidemie in Oost-Berlijn en omliggende distric ten. De Senaat bood aan medicijnen en artsen te sturen. De communisten hebben op dit aanbod maar dat zal wel niemand verbazen niet gerea geerd. Het Oostduitse nieuwsbureau A.Ó.N. heeft zaterdag voor het eerst de dysen terie-epidemie toegegeven. Het schatte het aantal dysenterielijders op 28.000. Van hen zijn er 4.000 opgenomen In de overvolle Oostberlijnse ziekenhuizen. Ook elders in de oostzone zijn dysenteriegeval- len opgetreden. De bevolking der oost zone is de raad gegeven om voor lopig niet naar Oost-Berlijn te reizen. De epidemie heeft totdusverre drie slachtoffers geëist. Na gesprek met Adenauer: Fanfani zou overhellen naar De Gaulles visie De Egyptische regering heeft zaterdag geheel onverwachts het spionageproces tegen vier Franse diplomaten, die beschuldigd waren van spionage, een complot tegen president Nasser en een poging tot omverwerping van het regime, be ëindigd met de mededeling, dat de beklaagden vrij zijn om naar Frankrijk terug te keren. Deze beslissing zou zijn genomen om blijk te geven van waardering voor de geest, waarin president De Gaulle de overeenkomst met Algerije uitvoert, in het bijzonder naar aanleiding van de krachtige maatregelen tegen de OAS. Morgen lancering int. kunstmaan De eerste internationale kunstmaan, de S-51, zal morgen op de raketbasis van Cape Canaveral worden gelanceerd. De Britten hebben voor de instrumenten van de kunstmaan gezorgd terwijl de Amerikanen het omhulsel en de raket, een Thor-Delta. bijdragen. De apparatuur aan boord van de Kunstmaan is in het bijzonder bestemd voor de bestudering van de invloed van straling van de zon op de ionosfeer. De satelliet weegt zestig kilogram en heeft -"~i doorsnede van 58 centimeter. Britse slachtoffers van de pokken De Italiaanse premier Fanfani en Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland hebben na een ..particulier" gesprek dat zij zater dag aan de oever van het Como- meer hebben gevoerd een commu niqué uitgegeven, waarin zij „op nieuw uiting geven aan de overtui ging dat de economische samen werking tussen de zes landen van de gemeenschappelijke markt zo spoedig mogelijk door de politieke eenheid van Europa moet worden versterkt en voltooid". Engelse inrichting voor geestes zieken is gisteren een tweede patiente n pokken overleden. Hiermee is het aantal der sinds 1 ja- lari aan deze ziekte bezwekenen in Groot-Britannië tot dertien gestegen. De volksgezondheidsautoriteiten heb- •n er met klem op aangedrongen dat allen die na 17 maart in het besmette gesticht zijn geweest, zich laten inenten. In de inrichting verblijven 800 patiënten: De voorlopige regering, aldus de be 350 van hen zijn vrouwen. Meer dan der- richten, zal worden samengesteld uit tig patiënten die op dezelfde afdeling „specialisten met een onbesproken ver- waren ondergebracht als de gestorvenleden." Haar taak zal zijn. Syrië „een "'orden thans in observatie ge-(gezond. grondwettelijk en democra tisch" bewind te geven. De militairen hebben in Syrië op 28 i u^r» w.maart het gezag in handen genomen, - -f j auteur. Henry Mondor, is op 77 jarige maar de oDoerbevelhebber van het lel zouden de nationale souvereiniteit echter leeftijd in het Amerikaanse ziekenhuiseer generaaUnaioor Abdoel Karim Zah- Ilever niet onbeperkt gehandhaafd willen te NeuiUy overleden. "lijin wldSdat h?i dl zien. Fanfanizou eerst zelf ook op dit Professor Mondor is hoofdchirurg ge-, zou overdragen zodra er een voorlopige standpunt hebben gestaan, maar na zUn weest in de Parijse salpetriere. Hij heeft regering van te goeder naam en faam besprekingen meer zijn gaan overhellen verscheidene bekende biografieën en li-bekend staande figuren zou zijn gc- lulle. teraire workem geschreven. Ivormd. hen levenslange dwangarbeid geëist, beklaagden hadden de beschuldiging met kracht weersproken en verklaard, dat hun tijdens het vooronderzoek valse be* kentenlssen waren afgeperst. Ook het Franse ministerie had alle beschuldigin gen grove vervalsingen genoemd. vrienden verdrongen zich om de beklaag den. Iedereen was verbaasd over de uit spraak. De openbare aanklageT vroeg verdaging voor onbepaalde duur „uit be langrijke politieke overwegingen". D< verdedigers vroegen in deze omstandig- i kort beraad werd De Franse diplomaten, die gisteren reeds in Parijs zijn aangekomen, maakten deel uit van een missie die naar Cairo gezonden om aangelegenheden van economische aard en eigendomsrechten, voortvloeiende uit de inbeslagneming door Egypte van Frans eigendom na de Suez-crisis, te regelen. Hun vrijlating werd reeds overwogen sinds de overeen komst van Evian was bereikt. De Egypte- naren wensten hen vrij te laten vóór het referendum in Frankrijk en zij hadden dit reeds laten weten aan de Algeriji leider Ben Bella. Het Egyptisch blad AI Ahram verklaarde in een hoofdredactioneel artikel, dat Egypte nooit vijandschap ti Frankrijk en de Arabische wereld heeft gewenst. „De vrijlating van de diplomaten is een boodschap van de V.A.R. aan het volk van Frankrijk, waarin uiting wordt gegeven aan de bereidheid met Frankrijk tot nieuwe samenwerking te komen een samen werking, gebaseerd op gerechtigheid" aldus het Egyptisch blad. De vrijgelatenen zijn zeer enthousiast ir. Parijs verwelkomd. Zij hadden de nacht op de Zwitserse ambassade in Caïro doorgebracht. In hun gezelschap bevond zich nog een Fransman, eveneens eer klaagde tijdens het spionageproces. Spoedig burgerlijke regering in Syrië Gisteren werd gemeld, dat er m Sy rië spoedig een voorlopige burgerlijke regering zal worden gevormd om het bewind van de militaire junta over te zelf zouden echter niets van hun natio- houden. nale souvereiniteit prijsgeven. i De drie kleinere leden van de E.E.G.De eminente Franse geneesheer Nederland. België en Luxemburg j auteur. Henry Mondor. is op 77 jarige de denkbeelden /ft étOftfce Ky, de regeringen van Nederland en België schriftelijk op de hoogte zijn gesteld van het overleg. Hij hoopte, dat nog voor de zomer een conferentie van de regeringsleiders van de zes landen in Rome zal kunnen worden belegd. Plannen voor een dergelijke ..top conferentie" bestonden al. maar pas in de tweede helft van deze maand zullen de ministers van buitenlandse zaken van de E.E.G., die dan in Parijs bijeenkomen, de juiste datum vaststellen. Sommige waarnemers menen intussen dat uit de communiqués, uitgegeven na de verschillende besprekingen die Fan fani deze week heeft gehad, iets blijkt van enige instemming van Italiaanse en Duitse zijde met De Gaulles opvatting van politieke coördinatie. De Gaulle zou de voorkeur geven aan I eon soort van confederatie van de zes j EEG.-landen, met een politiek directo raat ter coördinering van de buitenland-1 se en de defensiepolitiek. De zes landen I Dc Newyorkse muziek liefhebbers hebben zater dag heel wat af kunnen praten over een uniek in cident in de geschiedenis van de concertmuziek. De dirigent. Leonard Bern stein, richtte zich voor de uitvoering van het eerste pianoconcert van Brahms tot het publiek om te verklaren dat hij niet akkoord kon gaan met de wijze waarop de solist, de Canadese pia nist Glenn Gould, zijn partij zou gaan spelen. „Ik respecteer de muzi kale kwaliteiten van Gould voldoende om hem zijn gang te laten gaan", aldus Bernstein, „boven dien moet in de uitvoe ring altijd een sportief element aanwezig zlin een bereidheid tot expe rimenteren". De critici waren echter niet enthou siast over de wijze waar op Gould de muziek van Brahms, langzamer en zachter dan gebruikelijk, ten gehore bracht. I De Franse actrice Agnes Laurent merkte al gauw na haar aankomst in Hol lywood, dat haar naam werd genoemd in een adem met die van acteurs, van wie ze zelfs nog nooit gehoord had. Dat bleek in Hollywood een be proefd hulpmiddel bij het introduceren van nieuwe sterren. Agnes verklaar de, dat ze in de roddel- rubriekjes van alles over zichzelf las, terwijl ze toch rustig thuis geble ven was. I Nina Novak, prima bal lerina van het ballet russe de Monte-Carlo, is in een opvoering van het Lac des Cygnes gevallen en heeft daarbij haar linkerarm bezeerd. Het ongeluk gebeurde in het eerste deel van de tweede akte. De uitvoering werd niet voortgezet. De groep gaf in plaats daarvan een op voering van Blauwbaard en Espana I Onbekenden hebben gis teren bloemen en beeldjes geplaatst op het graf van Stalin buiten de muur van het Kremlin. Dc glazen beeldjes van 7,5 centime ter, die in Russische kle derdracht waren gestoken, stonden aan de voet van het eenvoudige graf. De anonieme hulde aan de vergruisde dictator trok grote belangstelling van de zondagse wandelaars. vooral bekend door zijn grote giften aan politieke persoonlijkheden, is fail liet verklaard. I De leprozen in het staats- asiel van het Italiaanse plaatsje Gioia del Colle zijn gisteren in honger staking gegaan. Zij wei geren eveneens hun ge neesmiddelen. De staken de patiënten eisen meer overheidsgeld voor de verzorging en behande ling van leprozen. I Duizenden mensen in Brighton (Engeland) heb ben hun zondag opgeof ferd om een oefening van de B.B. te doen slagen. Nagegaan moest worden hoe snel het openbare1 vervoer grote aantallen mensen uit een radioac tieve gevarenzone kan j evacueren. Drie jaar geleden werd een klein hoopje mens neergelegd op de stoep van een klooster in Hong kong. De pasgeboren baby was één van de vele tienduizenden thuislozen, die in de Britse kroon kolonie hun bestaan moeten slij ten. Het kindje werd liefderijk opgenomen in het klooster en zij bleef daar totdat ze werd uitge kozen door de zeer rijke me vrouw O'Neill-Dunne uit Singa pore. Deze Britse dame had in haar jeugd nog de illusie om zen delinge te worden, maar in plaats daarvan werd ze de echtgenote van een rijke industrieel en schonk hem vier kinderen. Toch trok ze op zekere dag naar Hong kong om althans één kind te adopteren. Het werd de kleine Pik Yuk (wat „Doorzichtige Ja de" betekent) en het vondelingtje werd met liefde en rijkdom om geven. Pik Yuk is nu drie jaar en staat op het punt met haar pleegouders van Singapore naar Engeland te gaanwaar haar een echte Engelse gouvernante wacht. Nieuwe publikatie over Stalin Milovan Djilas, de vroegere communistische leider in Zuid- Slavië, is zaterdag in Belgrado weer gearresteerd. Zijn arresta tie zou een gevolg zijn van zijn voornemen, zijn nieuwe boek, „Gesprekken met Stalin", in de V.S. te laten publiceren. Een offi ciële reden is echter niet bekend. De bekende schrijver van het boek, ,,De nieuwe klasse", is een omstreden figuur in het Zuid- Slavië van Tito: verleden jaar werd hij vrijgelaten, nadat hij ruim vier jaar had uitgezeten van de negen jaar waartoe hij was veroordeeld, omdat hij ver raad aan het socialisme gepleegd zou hebben. Nog slechts twee weken geleden is een nieuw artikel in het Zuidsla- vische wetboek van strafrecht opge nomen, waarin wordt voorzien in een gevangenisstraf van ten hoogste tien jaar voor het bekendmaken van ver trouwelijke gegevens, vernomen tij dens het uitoefenen van een officiële functie, en welke gegevens de belan gen van de gemeenschap kunnen schaden. Djilas werd zaterdagmorgen gearres teerd door een rechter van instructie, vergezeld van enige agenten in burger, die in bezit waren van een bevel tot huiszoeking. Papieren en manuscripten zouden in beslag genomen zijn. Na de huiszoeking werd hij in een gesloten auto naar de gevangenis gebracht. Djilas was een intiem vriend van Ti to vóór en tijdens de Tweede Wereld oorlog. Na de oorlog was hij een van de vier leiders van Zuld-Slavië en boven dien Tito's voornaamste adviseur bij de breuk met de Sowjetunie in 1948. Zijn voornaamste werk bestond echter uit Castro-rebellen in Ecuador gevangen tot vernietiging van een drie dagen oude opstand in Noord Ecuador 40 Cas- trogezinde rebellen gevangen genomen zijn. Verdere bijzonderheden over de op stand, die ontstond nadat Ecuador dins dag de diplomatieke betrekkingen met Cuba verbrak, zijn niet bekendgemaakt, Volgens de jongste berichten is bij de gevechten een coldaat gesneuveld, ter wijl enkele personen gewond werden. rrsura I, «02 m: NCRV: 19.00 Nieuws erberlcht; 19.10 Op de men af. praatje; is.ia Klassieke erammofoonmuziek; 19 30 Ra diokrant; 19.50 Lichte muziek: 20.20 De On- schuldigen, hoorspel; 21.20 Pianorecital met commentaar: 22.00 Parlementair commentaar; 22.15 Walsmuziek (gr 22.30 Nieuws; 22.40 fondoverdenking; 22.55 Boekbespreking: 1962 (VII); 18.50 Openbaar Kunstbezit; 19.00 Der Schauspleldirektor. opera (gr.); 19.55 Pianomuziek; 20.00 Nieuwe; 20.05 De Radio- scoop; gevarieerd programma: 22.30 Nieuwe mededelingen; 22.40 Actualiteiten; 23.00 azzmuzieik: 23.30 Licht ensemble: --XI, rorum In het oostelijk deel van het Andes- gebergte tussen Bogota en Villavicencio, de hoofdstad van het Columbiaanse ge bied Meta, heeft men zaterdag het wrak ontdekt van een Colombiaans militair vliegtuig. Het vliegtuig had 26 passagiers en vijf bemanningsleden aan boord. De piloten der verkenningsvliegtuigen, die de wrak stukken op 4.000 meter hoogte ontdekten, hebben geen levenstekens gezien. Onder de passagiers bevonden zioh gevangenen, die pas in vrijheid waren gesteld. Het verongelukte vliegtuig werd sinds vrijdag vermist. Democratie Meer en meer werd hij een pleitrede naar voor democratie in de Zuidslavi- sche politiek, terwijl hij maarschalk Ti to in zijn kritiek niet spaarde. Dit leid de in 1954 tot zijn uitstoting uit de par tij en later tot gevangenisstraf. Deze straf werd verlengd toen zijn naar de V.S. gesmokkelde manuscript van „De nieuwe klasse" werd gepubliceerd, waarin hij schrijft over de communis tische dorst naar macht, de baantjesja- gerij en de voorrechten in de partij. De Zuidslavische pers karakteriseer de dit werk als afkomstig van een „ge demoraliseerd man. die zijn beweging en zijn land verried". Hij zou onder druk gezet zijn om zijn jongste werk. „Gesprekken met SU- lln", niet te publiceren, maar hij zou geweigerd hebben. Van de zijde van zijn Amerikaanse uitgever werd echter verklaard, dat de verschijning van het boek voor onbepaalde tijd is uitgesteld. De uitgever wUde niet# over de reden van dit besluit meedelen. 7.30 Voor de Jeugd, uws. 8.18 lAcnie mofoonmuziek. 8.50 Voor dc vrouw. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Filharmonisch orkest list. 11.00 Voor de v 11.30 Lichte gram- ofoonmuziek. 1150 Volaan vooruit. Kaatje. 12.00 Middagklok noodklok 12.04 chte muziek en zang. 12.30 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Volksliedjes met gltaarbegeleldlng 12.50 Actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13 15 Platennieuws. 13.30 Popu laire grammofoonmuzick. 14.05 Kamerorkest en solisten. 1435 Voor de plattelandsvrou- wen. 14.45 Tierelantijnen, gevarieerd pro gramma (herh.15.50 Grairimofoonmuziek. 16.00 Voor de zieken. 16 30 Bidstonde rond Christus heilige Kruis. 17.00 Voor de Jeugd. 1740 Beursberichten. 17.45 Rcgerlngsultzen- dlng: Nieuws_ uit de Nederlandse Antillen, de jeugd. II. 289 m. AVRO: 7.00 Ochtendgymnastiek. 7.20 Och- DagODenln luzlek. 9.00 Gymnastiek ittzendlng: Voor de landbouw 12.30 Medede- Ungen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.33 Lichte muziek en zangsolisten. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded - en gram mofoonmuziek. 13.25 Beursberichten 13.30 Promenade-orkest. 14.00 Harpkwintet. 14.40 Schoolradio. 15.00 Met aid en schaar. 15.30 Zangrecltal. 16.00 Toe- ttsche boekbeanrekin» IS .IS T.(<-he» schaar. 15.30 Zangrecital. 16.01 riitisehe boekbespreking. 16.15 Lichte c gr.) 16.30 Voor dc Jougd 17.30 .programma. 17.55 New Vork cal- GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA Ludwig van Beethoven. I. Quintet in Es 7 (Kreutzersonnte). Adagio Andante con variazlonl; Fi- ïelm Kempff. piano; Wolf- op. 59 nr.2: Allegro; Molto Adagio; Allegretto; Presto; Koeckert Quartet. Nil gficp veelvuldig voorkomt. ïs het verstandig ach daarte gen zo goed mogelijk te wapenen. Dat kunt u door overmatige in spanning en verblijf in dicht be volkte ruimten zoveel mogelijk te vermijden, door te zorgen voor vitaminerykc voeding en goede nachtrust. Mocht u dan toch nog griep krijgen, dan bent u er beter tegen opgewassen, vooral wanneer u tijdig Aspirin van Bayer inneemt. Aspirin heeft een 3-voudige wer king tegen griep: het stilt de pijn, doet de koorts dalen en activeert het organisme. Als man met een eigen mening over kranten vind ik deze krant een der beste. Ik weet dat velen denken als ik. Toch zet ik nog iemand op de bon. „Dat zit zo" is dan voor mij. Bij het gooien met «en dobbel steen zal de waarschijnlijkheidsre kening aantonen, dat u één op de zes kansen heeft om een vijf to gooien, hetgeen echter niet wil zeg gen dat na zes worpen dc vijf be slist éénmaal boven moet komen. U kunt beat zo ongelukkig zijn dat na 10 worpen dit nog steeds niet het geval is. Maar hoe groter het aantal worpen, des te groter is de kans dat het cijfer der waarschijn lijkheidsrekening, t.w. 1 op 6. juist blijkt. Laten we nu dat n bij eenkomst zult heb ben. U kunt dan als eerste de nog lege vergaderzaal betreden met de geruststellende ze kerheid dat u daarbinnen niemand zult aantreffen die op dezelfde dag jarig is als n. Alle 365 dagen staan te uwer beschikking om jarig to zijn en niemand in de zaal zal u in dit opzicht concurrentie kunnen aandoen. Dat klopt, want bent alleen. Maar voor degeen die ais tweede de zaal betreedt, wordt het al een tikkeltje moeilijker. Wil hij niet op dezelfde dag geboren zijn ais u, dan heeft hij slechts de keuze uit 364 dagen. De kans dat zijn ver jaardag niet met de uwe samen valt Is echter nog zeer groot. nl. 364/365. Voor de derde man wordt deze kans weer wat kleiner, want hij heeft niet alleen met u. maar ook met nummer Z rekening te houden. De kans dat zijn verjaar dag niet met die van één van u TOCH IS HET ZO! beiden samenvalt bedraagt 364/365 x 363/365. Nummer vier verkleint dit produkt met 362/365, nummer vijf met 361/365. enz. enz. Als nummer 25 ten slotte als laatste binnenkomt, is de kana dat géén van dc 25 aanwezigen op dezelfde dag geboren zijn: 364/365 x 363/ 365 x 362/365. 341/365 0,43. (De ontbrekende 20 produkten -ijn gemakshalve weggelaten, aangezien ieder ze zelf kan invullen). Deze breuk 0,43 geeft te kennen, dat in elke verza meling van 25 men sen er op 100 kansen 43 kansen zUn dat leder op een andere dag jarig is. Er zijn dus 57 kansen dat ten minste twee per sonen dezelfde ge boortedatum hebben Bij elke willekeu rige groep van 25 personen zullen dus in de meeste gevallen enige verjaarda gen samenvallen. Wanneer u In een dergelijke kennissenkring dus niet re gelmatig uitnodigingen ontvangt om op één en dezelfde dag op twee verschillende verjaardagspartijtjes te verschijnen, moet u maar aan nemen, dat sommigen u geen uit nodiging tot dit feestje hebben ge stuurd. (Wat ik overigens eerde; een voordeel dan een nadeel acht, want een plezierig verjaarsfeestje behoort helaas tot de uitzonderin gen). Nu we het toch over vrolijke za ken hebben, moeten we ook de veel besproken bljendans maar eens uit de doeken doen. Daarover een volgende keer. (in envelop of op kaart geplakt verzenden aan U kunt noteren als nieuwe abonnee: Datum van ingang BETALING PER WEEK MAAND KWART.AAL/GIRG (Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was ik al abonnee. Voor het aan brengen van bovenstaande nieuwe abon- Schrijf hier uw eigen r „Dal zit zo" - "n boek boordevol met ongelooflijk handige wenken - is niet in de winkel Ie koop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5