EL» Voor it" Uw probleem is het onze Christen-democraten in Den Haag aan de studie 'TEN HOEVE S ROGGEBROOD BIJ ELKE MAALTIJD Vervoerder geve acht op Europese integratie names Een ivoord voor vandaag Ontwikkeling kernenergie is een noodzakelijkheid Ook ongehuwde schilder moet vrouw verzekeren 1 ANDERZIJDS GESPREKKEN AAN DE RAND In „Woord en dienst" het blad van de ambtsdragers der her vormde kerk dat iedere veertien dagen verschijnt heeft dr. A. Dron- kers een artikel geschreven over een gesprek dat hij had met een humanist over diens levensloop en over de ontwikkeling van zijn gedachten over de kerk. Dr. Dron ken schrijft: ,,Ik ben humanist zegt de heer A. maar ik maak daar geen exportartikel van. Bewust heb ik mij van de kerk afgekeerd, misschien juist omdat ik een verbazend strakke godsdienstige opvoe ding heb gehad. Vader was hervormd, moeder gereformeerd. Vader was bak kersknecht. er waren 8 kinderen, het loon in die dagen voor de eerste wereld oorlog bedroeg 11.—,# waarvan nog 3,75 af moest voor huur. Vader maak te soms weken van 72 uren u be grijpt: wc hebben de armoede wel ge kend en ik herinner me hoe op vrijdag de pot op was, mijn moeder noemde dat: de lamp hangt voorover en we aten dan brood met taptemelk, en vlees van de vrijbank. 's Zaterdags werden we vergast op de overgeschoten punt broodjes, die vader uit het restant van de bakkerswagen voor een habbekrats had kunnen krijgen! Die tegenstelling heb ik nooit kunnen begrijpen en ik heb er een afschuwelijke herinnering aan, evenals aan de overvoerde zondag van twee keer naar de kerk, zondagsschool an knapenverenlging." ..Had da kerk voor zulke maatschap pelijke wantoestanden dan helemaal geen begrip?'- vraag ik. „Moeder deed soms een beroep op de diaconie", antwoordt mijn zegsman. ..Maar mijn vader, die de tegenstelling tussen hervormd en gereformeerd daar mee wilde ontlopen stuurde ons naar de Openbare School. Een gereformeerd diaken bestond het om te zeggen: je stuurt alle kinderen naar de christelij ke school, anders vreet Je r laar rijst met roet." Ik bemerk in ons gesprek, dat'A., die een charmant en vriendelijk mens is, niet zonder rancune kan terugdenken aan deze Jeugdjaren. ,.Er kwam nog veel meer ellende bij: drankmisbruik in de oudere familie terwijl in de zelfde familie zich drie ernstige geval len van godsdienstwaanzin voordeden. De vooruitzichten voor een godsdiensti ge positieve ontwikkeling waren dus wel allerminst gunstig' Toen ik mij in 1920 aansloot bij de S.D.A.P. werd ik door de kerkelijke familie eenvoudig geëx communiceerd" aldus mijn zegsman. ..Overigens ik ben een lastige cate chisant geweest, bij meer dan één do minee. Want ik kwam dikwijls met moeilijke vragen, waarop zij reageer den: het is beter dat je nog maar een jaartje wacht met belijdenis doen. En toch waren mijn vragen niet bedoeld om te hinderen, maar geboren uit een existentiële behoefte. De kerk ging ik in deze jaren hoe langer hoe meer zien als de bestendig- ster van maatschappelijke wantoestan- i daar kwam miin solidariteitsge- sitiever gaan waarderen, omdat in de kerk zélf zich ook zulke wijzigingen vol trokken. Maar nog kan ik steeds de gedachte niet van me afzetten, dat de kerk een heimelijke bijbedoeling heeft om zich imperialistisch te laten gelden. In dat opzicht is mij het Leger des Heils b v. veel sympathieker. Die doen het zonder pretentie, zonder te verlan gen dat er wat teruggegeven wordt! Dat is ook de reden, waarom ik mij heb aangesloten bij het Humanistisch Verbond. NI. omdat ik het nodig vind dat er een bundeling is van degenen, die buiten de kerk staan. Verder weet ik niet precies wat ik van het huma nisme zelf als leerstelling moet denken: ik weet niet of ik geloof, in ieder ge val ben ik geen atheïst en ook geen pantheïst. Trouwens: ik ben ook nog een tijdje religieus anarchist geweest." „Betekent dat, dat u van de kerk in het geheel niets meer verwacht?" vraag ik. ,,En zeggen namen als Banning en Buskes in dit verband niets?" ik geen termen meer verdragen. Ik lees Tijd en Taak nog wel, maar als ik zie, hoe de woorden daar soms gebruikt worden, word ik kriebelig. Ik ben be paald een beetje paranoied tegenover de kerk. Overigens: ik ben geen materialist in mijn wereldbeschouwing, hoeveel waar de ik ook aan Karl Marx toeken. Als ik eerlijk mag zijn: de waarde van de kerk als instituut zie ik vooral daarin dat zij een belangrijk tegenwicht kan zijn tegenover Rome èn tegenover het rommuniim». Die worden allebei gedi rigeerd. en vraag maar niet met welke middelen'" Mijn gesprekspartner blijkt het boek van JCoejemans geiezen te hebben en beaamt het, zonder diens te onderschrijven. „Over de sa menwerking met Rome, zoals in de Volkskerstzang, bent u dus niet ver rukt?" MARerminstI" Het gesprek loopt naar een eind. Ik verbaas mij over de grote openhartig heid waarmee gesproken werd. Want eigenlijk gebeurt het niet zo vaak, dat iemand zo helemaal een kijk in zijn hart gunt. De man vóór mij had zich zonder enige moeite kunnen distantië ren van zijn jeugd: zijn positie gaf hem daar voldoende aanleiding toe. Ik denk bij me zelf: deze man is toch niet zort- der ernstig wikken en wegen buiten de kerk gaan staan. Hij heeft het 5 6 dominees lastig gemaakt en kon blijk baar door hen niet worden opgevangen. Verder: hit zag zoveel om zich heen, in de kerkelijke wereld en in de maat- schamrij. Is het wonder, dat hem dat van de kerk afdreef? Maar het Leger des Heils bleef deze man boeien! Vanwege de pretentieloos heid! Een zin om over na te denken, om een beetje beschaamd bij te wor den. Vanwege de pretentieloosheid al leen? ,,Er is verschil tussen gezonden zijn en de wereld in beslag nemen," zegt de heer A. Gaat alles dan misschien toch om de Zender, die er achter staat en om het wéarmaken van dat feit? In het ge sprek, dat besloten wordt, gevoel ik mij uitgedaagd. Tot een waarachtiger chris tendom. (Van onze parlementsredactie) Den Haag doet zijn naam als internationaal centrum opnieuw eer aan. Morgen en woensdag herbergt het de leden van de christen-democratische fractie van het Europese Parlement. Voor de derde maal houdt de fractie haar studiedagen. Telken male worden deze werkvergade ringen in een ander land gehou den. Thans is Nederland aan de beurt. De parlementariërs zoch ten een omgeving, die hen ligt: zij vergaderen in de Rolzaal aan het Binnenhof, in het zicht van de Nederlandse parlementsgebou wen. Momenteel bestaat de christen-demo cratische fractie van het Europees par lement uit 64 leden. Zij is verreweg de grootste van de drie Europese fracties. Na haar komt eerst de liberale en vervolgens de socialistische fractie De fractie dankt haar kracht aan hel feit, dat de christen-democratische par tijen in de zes landen van de Europe se Economische Gemeenschap geza menlijk een flinke aanhang hebben. Men behoeft maar te denken aan de invloed van de CDU in West-Duitsland, de Democrazia Christiana in Italië, en de Christelijke Volkspartij in België. De leden zijn voorts afkomstig uit de Volksrepublikeinse Beweging (M.R.P.) in Frankrijk, de christelijk-sociale frac tie uit de Luxemburgse volksvertegen woordiging en, wat ons eigen land be treft, uit niet minder dan drie partijen, de KVP, de ARP en de CHU. De samenwerking tussen de Rooms- Katholieke en Protestantse politici in het Europese parlement heeft zich uiteraard ook uitgestrekt tot de voorbe reiding van de Nederlandse studieda gen. Mr. Pieter A. Blaisse (kath.v.) en mr. Barend W. Biesheuvel (a.rJ waren ermee belast. „Er wordt niet alleen over politieke vraagstukken gesproken", vertelt mr. Biesheuvel ons, als wij hem nadere bij zonderheden over deze studiedagen vragen. „Deze vergadering is een goe de gelegenheid om de buitenlanders ook iet» meer van ons eigen land te laten zien." Voor het diner van dinsdagavond is daarom het historische Prinsenhof in Delft uitgekozen. Deze maaltijd wordt Advertentie een gezonde, smakelijke afwisseling 1 Uw bakker heeft het; altijd vers (/M EEN VAN ONZE 7 SOORTEN: FRIES Bereid van gebroken rogge, zonder enige i toevoeging. Het stevige lekkere brood, n dat onze Noordelijke Landgenoten waarderen. Dèt moet u ook eens proeven. Alle soorten machinaal gesneden, pakt en gesteriliseerd. vr SMAAKT BIJ ELKE MAALTIJD^ Chr. ULO Sliedrecht svon schoolverkeerscompetitie Te Hilversum is zaterdag de finale van de schoolverkeerscompetitie door leer lingen van het voortgezet onderwijs ge houden. Landskampioen werd het team van de christelijke ulo te Sliedrecht. De tweede prijs ging naar het Sint Michiels lyceum te Geleen. Derde werd de rijks hbe te Enkhuizen. Jaarvergadering Eindhoven Talen van oude Kreta van Phoenicische oorsprong Professor Cyrus H. Gordon, die als archeoloog verbonden ls aan de Bran deis-universiteit te Waltham in de Ame rikaanse staat Massachusetts, is tot de conclusie gekomen dat de beide talen die op het oude Kreta gesproken wer den van Phoenicische oorsprong zijn. Hii noemde deze ontdekking „voor historici voor studies inzake het Nabije Oosten gepubliceerd zal worden, toont volgens hem aan, dat zijn omstreden stelling, dat de Griekse en Hebreeuwse cultuur een gemeenschappelijke basis hebben, juist is geweest. Hij heeft deze stelling geponeerd in zijn „Homerus en de bij bel". dat in 1955 het licht zag. Volgens Gordon geleken de Grieken en Hebreeën van 2000 tot 1000 voor Chr. meer op ei kaar dan hun afstammelingen. Academische rouw in Lissabon besloten tot „academische dat het ministerie van onderwijs een verbod op het houden van een studen tendag opheft. Deze „rouw" komt neer op staking welke in Portugal verbo den ls. De meeste mannelijke studenten droegen een zwarte das en veel meis jes waren in het zwart gekleed van de beroemde universiteit imbra eveneens tot „academische rouw" besloten. Het verbod op dc studentendag was afgekondigd omdat het ministerie van mening was dat „ondermijnende agen ten" de studenten van hun studie trachtten af te houden onder het voor wendsel van bijeenkomsten en lezingen. BENOEMING Curatoren der rooms katholieke uni versiteit tc Nijmegen hebben dr. ir. J. J. Steggerda te Geleen benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der wiskunde cn natuurwetenschappen voor het geven van onderwij» in de alge mene en anorganische scheikunde. Drs. Noortmans waarschuwt (Van een onzer redacteuren) De Europese integratie zal zeker >k van invloed zijn op het beroeps vervoer over de weg, en de beroeps- goederenvervoerders doen er goed aan zich nu reeds te bezinnen op het geen in de nabije toekomst van hen wordt verlangd en dienovereenkom stig maatregelen te nemen. Drs. H. Noortman, leider van het economisch bureau voor het wegvervoer liet za terdag deze waarschuwende woorden horen, toen hij in het Groothandels gebouw te Rotterdam voor de afde ling Zuid-Holland van dc Nederlandse bond van protestants-christelijke be- roepsgoederenvervoerders sprak over de betekenis van de Europese inte gratie in hun sector van het bedrijfs leven. De integratie zal tot gevolg hebben, aldus betoogde hij, dat de verladers grotere hoeveelheden goederen te ver voeren krijgen en dit betekent, dat de vervoerder, die daarvan wil profiteren, zich met zijn bedrijf aan die vergrote goederenomvang moet gaan aanpassen. Zijn wagenpark zal hij aan een nauw keurig onderzoek moeten onderwerpen. Wellicht is het voor hem nodig, dat hij óf zijn wagenpark gaat uitbreiden of dat hij tot vervanging van het materiaal overgaat. Als hij op dit ogenblik over goed en modern materiaal beschikt heeft hij nu nog geen zorgen, maar hij moet er wel op bedacht zijn. dat eens dat materiaal vernieuwing behoeft en dan dient hij over de gewenste gelden te beschikken. kei met de grote lijnen gaat bezighou- Expansie Dc vervoerder, vervolgde drs. Noort man, krijgt ook een taak ten aanzien van het scheppen van vervoersmoge lijkheden. Als er onder zijn cliënten zijn, die onvoldoende de kansen, die de inte gratie biedt, zien, dient hij richtingaan- wijzend te werken, en hen er op te wijzen, dat er door het vervoer gelegen heid is de afzet van hun produkt te ,'roten. Maar daarnaast moet de vervoerder er rekening mee houden, dat door het wegvallen van de grens bepaalde klan ten van veel minder betekenis voor hem worden. Hij dient nu reeds na te gaan if hij deze klanten niet beter kan af stoten en voor hen nieuwe zoeken, die ils gevolg van de integratie eveneens le wind in de zeilen krijgen. Ten slotte, als de grenzen wegvallen krijgt de Nederlandse vervoerder ook te maken met de vervoerders uit andere landen. En nu is hij wel altijd In staat geweest zijn klant de beste service te verlenen, maar hij dient te bedenken, dat zijn buitenlandse collega in het ver voer over lange afstand veel meer er varing heeft en met zijn bedrijf daarop beter ls ingesteld. De beroepsvervoerder dient op zijn qui vive te zijn. de veranderingen nauw keurig gade te slaan en tijdig de bakens te verzetten. En er op bedacht zijn. dat de grote verladers meer en meer gaan beschikken over personeel, dat de be roepsvervoerder in kennis op zijn gebied evenaart. Op de inleiding van drs. Noortman volgde een interessante gedachtenwisse- ling. In het begin van de bijeenkomst sprak mr. dr. E. P. Verkerk, algemeen voorzitter van de bond over actuele pro blemen in het wegvervoer. Cao confectie in moeilijkheden (Van onze soc-econred actie Het College van Rijksbemlddelaars blijkt bezwaren te hebben tegen enkele voorgestelde venbeteringen in de c.a.o. voor de werknemers in de confectie-in- dustrie. Het college acht de uitbreiding van de vacantie tot drie weken en de voorgestelde verhoging van de jeugdlo nen niet in overeenstemming met de oroduktiviteitsontwikkeling in deze be drijfstak en het matigingsbeleld voor de lonen. Werknemers en werkgevers in de con- fectie-tndustrie waren het eens gewor- De verandering van het bedrljfsbeeld den over een verlenging van de vacan- heeft ook invloed op de eigenaar vanities, omdat in de confcctle-bcdrijven het vervoersbedrijf Hij krijgt in zijn veel jeugdig vrouwelijk personeel werk- bedrljf een heel andere functie. Hij zal zaam is. voor wie een langere vacan- bij ziekte van een chauffeur niet meer tieperiode van groot belang ls. De over als diens vervanger kunnen gaan optre- jcensfemming over het ontwerp-e.a.o den. Van hem wordt in de toekomst jwerd toereikt na zeer langdurig en meer en meer verlangd, dat hij zich en- moeizaam overleg. Beeld De integratie zal het gehele bedrijfs- beeld veranderen, de integratie heeft con sequenties. De afstanden, waarover de goederen vervoerd gaan worden, worden groter. Dit vraagt van het personeel van het vervoersbedrijf een grotere deskun digheid. meer zelfstandigheid. Het zal in bepaalde gevallen zelfstandige beslis singen moeten nemen, het zal niet altijd mogelijk zijn, dat het bij moeilijkheden, telefonisch orders vraagt aan de pa troon. Het zal meer op zichzelf zijn aangewezen. Verder gaat het kostenpa troon veranderen. Maar in welke mate? Nu reeds dient men zich op die vraag te bezinnen, en een antwoord te vinden. De vervoerder moet er voor zorgen, dat hij met zijn prijs niet te hoog komt, en ook niet te laag. Want in beide gevallen zal later blijken, dat hij de boot heeft aangeboden door de KVP, de ARP en de CHU. Mr. Biesheuvel zal, in zijn functie van tafelpresident, in elk geval ook de ministers Klompé en De Pous kunnen verwelkomen. Misschien zit minister Zijlstra ook aan. Dat hangt af van de Eerste Ka mer. De Senaat behandelt namelijk dinsdag de begroting van financiën en het valt niet van tevoren te bezien, hoe veel tijd daarmee gemoeid zal zijn. Woensdagmiddag bezoeken de afge vaardigden de Keukenhof, woensdag avond bieden de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, mr. Jonk man en dr. Kortenhorst een ontvangst aan in de gewelven onder de Ridder zaal. De eigenlijke werkvergaderingen zijn gewijd aan een drietal Europese vraag stukken. die beslist niet tot de meest eenvoudige behoren. Ter sprake komen de omstreden Franse plannen tot ming van een Politieke Unie Europese Staten, de vraagstukken met betrekking tot de geassocieerde gebie den in Afrika, en dan nog een heel oud strijdpunt, de zetel van het Euro pese Parlement. Het moet worden toegegeven, het is een moedig besluit, het punt van de Europese hoofdstad weer te willen be spreken. Aan weinig Europese zaken zijn zoveel debatten gewijd geweest, zonder dat men tot een oplossing kwam.... Aandacht krijgt ook een memoran dum, waaraan de Europese specialisten van de KVP. ARP en CHU gezamen lijk hebben gewerkt. Het is onlangs ge reed gekomen en krijgt binnenkort mere bekendheid. Het vermeldt aantal wensen met betrekking tot het toekomstige Europese beleid. Uitbreiding Een belangrijke ontwikkeling, die zich binnenkort gaat afspelen, is de ultbrci- d'nf van dc E.E.G. met Engeland, Ierland. Denemarken en Noorwegen. WIJ vragen mr. Biesheuvel, welke ge volgen deze uitbreiding zal hebben voor het Europees Parlement. „In elk geval zal het socialistisch element aanmerkelijk worden ver sterkt". antwoordt hij. De christen-de mocratische fractie staat voor de moei lijkheid. dat de nieuwe EEG-partni nauwelijks confessionele partijen ken- Een van de landen zonder confessio nele partijen ls Engeland. Overigens gelooft mr. Biesheuvel, dat er voldoen de nanknonlngsnunten tussen de chrls- ten-domocrntlschc fractie van het Euro pees Parlement en de Britse Conserva tieve Partij bestaan om een zekere vorm van samenwerking te vinden. „Het Is In leder geval van groot be lang, dat wij met hen contact zoeken." Protesten tegen preken in Frans in België De Antwerpse politie heeft vijf per- inen gearresteerd die deelgenomen had- en aan demonstraties tegen preken in hpt Frans in r.k. kerken in het Antwerpse diocees. Tijdens een preek in het Frans in de Antwerpse kathedraal wees mgr. De Voogt de gelovigen er op dat preken in beide talen normaal waren gezien het universele karakter van de rooms-katho- lieke kerk. Hij nodigde hen die bezwaar hadden tegen het Frans de kerk te verlaten. Ongeveer 200 mensen verlieten de kathedraal. Buiten sloot een groep studenten zich bij hen aan en tijdens de volgende betogingen werden de ruiten ingegooid van een huis waar de Belgische vlag wapperde. Vijf personen werden gearresteerd. Soortgelijke demonstraties hebben de afgelopen weken ook in andere Vlaamse steden, zoals Gent plaatsgevonden. Sommige Vlaamse bladen hebben de betogers beschuldigd gebrek aan eerbied voor de kerk te hebben. Vij f Anglicanen ge wij d tot r.k. priester Vijf voormalige geestelijken van de Anglicaanse Kerk en een voormalige om roeper van de B.B.C. zijn zaterdag in de aartsbasiliek van Sint Jan van Latera - nen, de bisschoppelijke kerk van de paus als bisschop van Rome, tot r.k. priester gewijd. Tegelijk met hen ontvingen tien anderen uit Australië, Groot-Britannië, Canada. Ierland en de Verenigde Staten de priesterwijding. De plechtigheid werd verricht door katxlinaal Luigi Traglia, de plaatsvervangende vicaris-generaal Rome. De wijdelingen zijn opgeleid aan Beda-college in Rome. het Engelse semi narie voor late roepingen. Hun leeftijd varieert van 35 tot 62 jaar. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Aangenomen naar HoogkarspelLutje broek (toez.): P. Byleveld, kand. te De venter. GEREFORMEERDE KERKEN ;eroepen Hoogvliet (3e pred. plaats) R. Akkerman te Diever (Dr.). Bedankt voor Pernis (vac. J. H. van Halsema): D. van Keulen te Oldehove; voor Appingedam (vac. H. Pestman): A. van Asselt te Oostwold (Oldambt). CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Hilversum-O.: N. de Jong te Katwijk aan Zee. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt voor Woerden: A. Vergunst tt Rotterdam-C. Promovendus temde bruinvissen De hetr W.H. Dudok van Heel ver kreeg vandaag zijn doctorstitel aan d< Rijksuniversiteit te Utrecht, dan.k zij zijn training van bruinvissen. Hij heeft zijn studie niet hoofdzakelijk achter een schrijftafel gemaakt, maar in het water. Thans is hij bezig aan het richten van een centrum voor het derzoek van bruinvissen en verwante dieren dat door NAVO-gelden zal den bekostigd en voorlopig op Texel wordt gevestigd. In dit proefschrift wordt eerst het vermogen besproken om de geluidsrich ting waar te nemen. Voor walvissen is dit extra belangrijk, daar ze net als vleermuizen hindernissen, prooidieren waarnemen door het beluisteren van de echo van hun eigen hoogfrekwente oriëntatiegeluiden. De schrijver heeft het richtinghoren van de bruinvis met behulp van dressuurproeven op een temd dier op Texel onderzocht. Het vangen, transporteren (vanaf Middel- in Denemarken) en onderzoeken deze dieren was voor Nederland pionierswerk, waarbij vele waardevol le ervaringen zijn opgedaan. Een belangrijk deel van het proef schrift behandelt verder het probleem van de massastrandingen bij walvissen, toegeschreven aan het feit, dat de echo-oriëntatie onder de gegeven om standigheden faalde. Promotor was: prof. dr. S. Dijk- Ook dit jaar weer jeugdfestival Velp Het jeugdfestival Velp, een jaar lijkse ontmoeting tussen jeugd, kun stenaars en kunst, zal deze zomer wor den gehouden van 27 augustus tot en met 1 september. Het festival is, zo als bekend, bestemd voor leerlingen de drie hoogste klassen der mid delbare scholen, de leerlingen van de eerste en tweede leerkring van de kweekscholen en voor die van de soci ale academies. Het wordt georganiseerd door het Centraal bureau Wikor (werk- en infor matiecentrum voor kunst ten dienste het onderwijs aan de rijpere jeugd). Advertentie HAMEA-C handen ruw of schraal HAMEA-GELEIEÊ5Ü) De soldaten hebben hun spel beëindigd, ze hebben er genoeg van, de pret is er af, ze hebben Jezus nu wel voldoende ge hoond en bespot. En dan begint voor de overpriesters en de oudsten en voor heel dat rumoerige vólk, opgehitst tot het uiterste, de laatste fase van het goed uitgewerkte planZe kunnen tevreden zijn. De opzet lukt. Jezus wordt weggeleid om de kruisdood te sterven. Het zaldie morgen vroeg, overweldigend druk zijn geweest op de weg naar Golgotha. Jezus in het midden, Zelf slepend met het kruis, om Hem heen Romeinse soldaten en voor en achter en opzij een opgewonden menigte, die wel niet zal hebben nagelaten zich de keel hees te schreeuwen. En op die weg loopt ook een man, een landbouwer, een zekere Simon, die in Cyrene thuis hoort. Met wat er gebeurt heeft hij niets te maken. Hij is zo maar een toevallige passant. Maar ineens wordt hij nauw bij het voorval betrokken. „Zij presten een voorbijganger om Zijn kruis te dragen" (Marcus 15 :21). Helemaal onvoorbereid, misschien wel tegen zijn wil in moet hij Jezus begeleiden op Diens zware gang. In één seconde wordt hij geconfronteerd met de Heer. Zo zijn Gods wegen, ondoorgrondelijk. Niet een van de apostelen, niet een van hen, die in Zijn kring hebben verkeerd, nee, een wille keurige man moet de helpende hand bieden. God grijpt men sen, als ze er niet op zijn bedacht! Euratom-man promoveert te Utrecht promoveerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht de heer A. A. de Boer, adjunct kabi netchef van de Nederlandse Eu- ratomcommissaris, mr. Sassen. Hij schreef een proefschrift ge titeld: „De economische aspec ten van de ontwikkeling der kern energie". In dit proefschrift wordt een aantal economische factoren, die een rol spelen bij de ontwikke ling van de kernenergie, met el kaar in verband gebracht. Vol gens de promovendus is de ont wikkeling van kernenergie uit economisch, technisch, politiek en sociaal oogpunt noodzakelijk. De kostprijs van kernenergie, die vooralsnog hoger ls dan die van elec-, triciteit, geproduceerd op klassieke wij ze, zou als gevolg van de technische ontwikkeling een dalende tendens verto nen. Hierdoor mag op een gegeven mo ment een omslag in de prijsverhoudin gen verwacht worden. De auteur herinnert eraan, dat inder tijd volgens de z.g. .,drle wijzen" een kernenergiecapaciteit van 15.000 mega watt in de landen van de Europese ge meenschappen geïnstalleerd zou moeten worden. Deze schatting wordt thans al gemeen als voorbarig en daardoor te hoog beschouwd. Echter de kerncen- (Van onze soc.-econ. redactie) TER regeling van de pensioen voorzieningen voor de wer kers in het schildersbedrijf is enige tijd geleden een bedrijfspen sioenfonds in het leven geroepen. Zowel de patroons als de werk nemers zijn verplicht aan dit fonds mee te betalen. Iedere be- drijfsgenoot krijgt dan op 65-ja- rige leeftijd een pensioen en bij overlijden van de man krijgt de echtgenote recht op weduwenpen- sioen. Mochten er echter schilders zijn die bezwaar hebben tegen het fonds dan kunnen deze ontheffing krijgen van premiebetalingop voor waarde, dat zij particulier voor zieningen treffen, die gelijkwaar dig zijn aan de voorzieningen van het bedrijfspensioenfonds. Dit houdt in, dat ook voor een we- duwenpensioen gezorgd moet wor den, zelfs al is de betrokken schilder ongehuwd. Deze bepaling heeft on der een aantal schilders nogal wat deining veroorzaakt. Sommigen zier hierin zelfs een reden om het schil dersbedrijf maar te verlaten. Een ongehuwde schilder, die niet wil deelnemen aan het bedrijfspensioenfonds, wordt dus gedwongen voorzorgsmaat regelen te treffen voor een vrouw die hij niet heeft. Hij moet een kapitaals- verzekering sluiten, die groot genoeg is om 40 pet van het oudeaagspensioen op 05-jarige leeftijd te garanderen aan de toekomstige echtgenoot. De Leidse kantonrechter is het hier mee eens. Deze heeft namelijk onlangs in een dergelijke zaak, die door een schilder aanhangig was gemaakt, uitge sproken, dat ook vrijgezellen hun be staande verzekeringscontracten moeten uitbreiden met een kapitaalsverzeke ring tot dekking van eventuele perio dieke uitkeringen aan hun weduwen. Deze schilder is nu gedwongen zijn verzekeringscontract uit te breiden met >n kapitaalverzekering ten gunste van m willekeurig ander persoon. In Het Schildersgilde, orgaan van de Ned. Bond van Chr. Schilderspatroons, noemt de secretaris van deze bond, de heer P.A. Schaafsma het een dwaze eis, men voorzorgsmaatregelen moet treffen voor een vrouw, die men niet heeft. De heer Schaafsma kan de veront waardigde reactie van genoemde schil der goed begrijpen. Anderzijds vindt hij het te ver gaan om voor deze zaak het schildersbedrijf te verlaten, zoals deze schilder heeft gedreigd. Als ieder om vermeende vrijheden, die hem wor den ontnomen, zijn bedrijf zou veria- zou er geen bestaansmogelijkheid over blijven, aldus de heer Schaafsma. Als mensen van orde moet men nu eenmaal de verkeersregels ln de samenleving in acht nemen. Overigens komt het veel voor dat Uit keringen uit hoofde van een bepaalde verzekering, bij overlijden van de be gunstigde. toevallen aan een van te vo ren als rechthebbende aangewezen an dere persoon. (Advertentie) VERVEN MET WAARBORG PIETER SCHOEN VERFCHEMIE trales, die volgens de bestaande plannen vóór 1967 gebouwd zullen worden, heb ben slechts een totaal vermogen van ruim 2000 megawatt. Tenzij de bouw van de kernenergie centrales sterk wordt opgevoerd moet dan ook gevreesd worden, dat het kern energievermogen bij voortzetting van de dalende tendens in de kostprijs ten ach ter blijft bij wat uit kostenoogpunt opti maal is. De heer De Boer wijst er echter op, dat er behalve het kostprijsaspect met een aantal andere economische factoren rekening gehouden moet worden, die evenzeer ten gunste van de toepassing van kernenergie spreken. Zo eist bijv. de stabiliteit van de electriciteitsproduc- tie de beveiliging van een ongestoorde grondstoffenvoorziening. Daarnaast zal de activiteit op het ge bied van de kernenergie het niveau van de technische bekwaamheid in gunstige zin beïnvloeden. Aan deze ontwikkeling dient de industrie deel te hebben o.m. om zich een positie op de wereldmarkt te veroveren. Het is, aldus drs. De Boer, daarom van het grootste belang dat de weer standen, die nog steeds bestaan tegen het stimuleren van een passende ontwik keling van de kernenergie, worden over wonnen en dat het inzicht doorbreekt, dat zulk een ontwikkeling uit econo misch, technisch, politiek en sociaal oogpunt noodzakelijk ls. Promotor was: M. W. Milatz. (Advertentie) HOE? WAMNEER? VRAAG HET UW FIETSENHANDELAAR Mutaties in het K.V.P.-bestuur Het partijbestuur van de Katholieke Volkspartij heeft zaterdag besloten drs. G. J. M. Horbach te Deventer kandidaat te stellen voor het vice-voorzitterschap van de partij in de vacature, ontstaan door het bedanken van prof. dr. Jos J. Glelen. De verkiezing van een nieuwe vice- voorzitter zal plaatsvinden in de verga dering van de bestuursraad, welke op 23 juni wordt gehouden. In deze be stuursraadvergadering zal ook de nieuwe partijvoorzitter gekozerr moeten worden. Voor deze functie heeft, zoals bekend, het partijbestuur mr. P. J. M. Aalberse kandidaat gesteld. Drs. G. J. M. Horbach is reeds lid van het dagelijks bestuur van de partij en was tot voor kort kringvoorzitter van de kring Zwolle. Door het partijbestuur is tevens besloten een voorstel tot regle mentswijziging in te dienen, waardoor de partij voortaan drie vice-voorzitters zal krijgen. Het ligt in de bedoeling als derde vice-voorzitter een vrouw te be- De tweede vice-voorzitter van de partij, de heer J. Maenen. die tevens voorzitter van de Limburgse KAB is, heeft nu hij kort geleden tot lid van de Tweede Kamer werd benoemd, de wens te ken nen gegeven als vice-voorzitter der partij af te treden in 1963. Vraag: Op ons behang is een vet vlek van nivea massage-olie gekomen. Daar deze nogal in het oog loopt, en het behang pas enkele maanden nieuw is, vind ik dit jammer. Is er misschien een middel om deze vlek te verwij deren? Antwoord: U moet het vetgewor de verschrompeling Wat moet ik er- lijk dan geldig tegen doen? De anderen planten doen het goed. Wel zie ik af en toe een soort duizendpoot door de aarde krui pen. Kan dit kwaad? Nederlandse Antwoord: Het toegezonden takje zit vol met dopluis. Varens en ook deze plant hebben daarvan veel last. Voor wet Antwoord: Schaking van een min derjarige is een strafbaar feit. De ver volging kan alleen op klacht van de ouders geschieden. Het na schaking in Schotland gesloten huwelijk kan vernietigd worden als de ouders daar- werk maken. We moeten dus het den stuk behang weghalen. De vette al tocht en droge kamerlucht werken plan ernstig afkeuren en raden de be- Jit euvel in de hand. U moet dus da- trokkene aan te wachten tot het meis- leliiks blijven sproeien. Probeer de je meerderjarig isl dopluis te doden door te stuiven met Pirox of een ander luisdodend middel, passen- zolang u de dopluis ziet moet dit wasmiddel en daarna opdro'gen. volgens plakt u er een reep zilverpa pier op en daar< de reep behang. Vraag: In mijn huiskamer staat een plantenbank met een hertshoornvaren, een sansevieria. een gatenplant, een philodendron (klimpant) en een plant je, waarvan ik hierbij een takje in sluit. Deze bak gaat éénmaal in de twee weken in het bad en verder giet ik geregeld en gebruik ongeveer iede re dag de bloemspuit Helaas bemerk te ik. dat het varentje sedert enige maanden verschrompelde. Vele takjes heb ik al moeten afknippen tot Ik één takje ontdekte waarop eitjes of diertjes voorkomen. Dit sluit ik hierbij in. Kunt u ook zeggen wat dit zijn en of zij misschien de oorzaak zijn van de tien tot veertien dagen gebeuren. Ziet u later enkele exemplaren, dan kunt u deze doden door ze met een stijf penseeltje met spiritus aan te stippen. De plant zelf moet u zo min mogelijk raken. Pirox wordt in klei ne handige stuifbusjes verkocht in de bloemenwinkels. Die kleine miljoenpo- ten doen geen kwaad. De dopluis daar entegen zuigt niet alleen de plant uit, waardoor deze schade lijdt, maar scheidt bovendien een vettige kleveri ge rode vloeistof af, dc z.g. honing- Vraag: Als een volwassen jongen in Schotland een huwelijk sluit met een minderjarig meisje tegen de zin van de ouders, is een dergelijk huwe- Vraag: Wij hebben het advies gele zen om met gelijke delen olie en azijn krassen en putjes uit notehout weg te werken. Gaat dit ook bij blank gespo ten mahoniehout? Wij hebben al van alles geprobeerd: oliën, wasprodukten, enz., maar zonder rasultaat. Antwoord: Voor hout bij de meubelzaak verkrijg- J baar in de juiste kleur beter. Vraag: Ontvangt een 78-jarige we duwe. die dit jaar voorgoed naa Nieuw Zeeland vertrokken is. A.O.W Antwoord: Door het vertrek zij haar A.O.W. verloren. Zij melijk reeds 65 jaar toen de A.O.W. begon en er is door of voor haar dus nooit premie betaald. Mocht zij ech ter nog eens van besluit veranderen en naar Nederland komen, dan her krijgt zij het recht op de volle uit kering. Vraag: Is het mogelijk een recept te geven voor het bakken van eier koeken, zoals die in bakkerszaken wor den verkocht? Antwoord: Voor het maken van 8 grote of 15 kleine koeken is nodig: 75 gram bloem, 60 gram suiker, 1 ei, een halve theelepel bakpoeder, twee pak jes va illesuiker, wat zout en poeder suiker. Maak gewoon deeg zoals u maakt voor te art. Beboter een bak plaat en bestropi deze rtiet bloem. Leg met behulp van twee theelepels of van twee eetlepels porties deeg op de bak- heeft plaat. Bestuif het dreg met poedersui ker. Schuif de plaat boven in de oven. D* koeken of koeFjes zijn gaar, wan neer ze heel lichtbruin üjn en veer krachtig aanvoelen. Neem lesslo'.e de gare koekjes of koeken van A» bak plaat en leg ze plat neer. L

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2