EEN VIJAND, EEN ANTWOORD VOOR DE WERELD mm buchmans geheim r r r FRANK BUCHMANS GEHEIM t PETER HOWAKö MRA TIJDSCHRIFT TWINTIG JAAR GELEDEN, toen Europa onder de laars van Hitier zuchtte, wierp een groot Engelsman een blik in de toekomst en zei: „Ik ben bang." Een vriend vroeg: „Bent u bang dat wij de oorlog zullen verliezen?" De Engelsman antwoordde: „Nee. Hitier zal vernietigd worden. Daar twijfel ik niet aan." De vriend vroeg: „Bent u bang voor de verliezen aan mensenlevens?" De Engelsman antwoordde: „Nee. Natuurlijk ben ik ontzet over het verlies, aan mensenlevens en de offers in bloed en aardse goederen die ons te wachten staan. Maar dat alles jaagt mij geen angst aan." De vriend vroeg: „Wat dan wel?" De Engelsman antwoordde: „Ik ben bang voor de crisis in het karakter van mensen en in het leven van volken, die op deze oorlog zal volgen. Geloof wordt vernietigd. Vaderlands liefde gaat verloren. De mensen beginnen eraan te twijfelen of goed en kwaad wel bestaan. Het zou zover kunnen komen, dat de gehele wereld, Engeland incluis, mensen gaat beschouwen als niet veel meer dan tamelijk verstandig vee, dat geen groter doel kent dan meer voedsel en een betere stal. Ik ben meer bevreesd voor een morele woestenij op aarde dan voor al de ruïnes en verwoestingen ter wereld." Deze Engelsman was een man met een vooruitziende blik. Wij bevinden ons thans midden in deze crisis. Het probleem waarvoor wij staan, is niet de H-bom, hoewel het waar is dat, indien wij geen antwoord vinden, de mens zichzelf misschien zal vernietigen met de krachten die zijn verstand heeft ontketend. Het is niet het communisme, hoewel nog slechts weinigen begrijpen wat een ideologie is of inzicht hebben in de aard en het doel van mannen als Chroesjtsjof en Mao Tse-toeng. Het probleem is een wereldwijde rebellie tegen God zelf. Het is „een honger om de woorden des Heren te horen". Het is een universele aanvaarding van morele com promissen, een weigering om de menselijke natuur grondig en drastisch op een kolossale s> Dit voert volken onvermijdelijk verder op de historische weg naar geweld en vernietiging. VERONDERSTEL dat de aarde zou worden aangevallen door een leger van Mars, dat ons bestaan zou bedreigen. Zou de hele wereld zich dan niet uit zelfverdediging aaneensluiten? Thans wordt de mensheid door een gemeenschappelijke vijand bedreigd. Het is een vijand die zowel de communistische als de niet-communistische wereld verscheurt en verdeeld houdt.... Hij is er verantwoordelijk voor dat de wereld die ach vrij en Christelijk noemt in deze eeuw twee wereldoorlogen heeft voortgebracht, de voedings bodem is geweest van het fascisme, het nationaal-socialisme en het commu nisme en niet in staat is geweest een economische ongelijkheid op te heffen, die toelaat dat miljoenen mensen in vele delen van de wereld te weinig hebben, terwijl enkelen te veel hebben. Hij is de bron van de huidige ver deeldheid tussen vrije mensen. Het is dezelfde vijand die in het communistische kamp in naam van de vooruitgang heeft toegelaten: de liquidatie van miljoenen mensen, de vernietiging van Hongaarse arbeiders door tanks in de straten, de haat en de verdeeldheid die het kenmerk zijn van het moderne marxisme, de aan bidding van menselijke goden wier nagedachtenis en lichamen na hun dood gelasterd en vernederd moeten worden. Hij is de bron van de huidige ver deeldheid in de communistische wereld. De naam van deze vijand is materialisme - de geest van de antï-Christ - de levensbeschouwing die dingen zoajs winst, lonen, bezit en macht be langrijker acht dan mensen en die de mens zowel in de democratieën als in de dictaturen op een voetstuk plaatst om de plaats van God zelf in te nemen. Tenzij de gehele wereld zich verenigt om de gemeenschappelijke vijand te verslaan, staan wij voor een wereldomvattende dictatuur en voor een wereldoorlog. Het antwoord hierop is een idee, groot genoeg om zowel de zelfzucht die onrecht en uitbuiting schept, te veranderen, als de haat en de verbittering die hierop volgen, te genezen. Het is een idee die de hartstocht van de com munist en de rijkdom en de kunde van vrije mensen kan mobiliseren voor de grootste en hoogste taak van de geschiedenis: de herbouw van de wereld. HET IS EEN PARADOX van de geschiedenis dat de communisten deze behoefte duidelijker en sneller hebben gezien dan vele niet-communis- ten. Zij vragen om een nieuwe moraal, om reinheid en eerlijkheid in hun volken, hun industrieën en gezinnen en zij menen dat hun revolutie zonder dit alles misschien zal mislukken. Zij worden geconfronteerd met de waarheid dat verbeterde economische toestanden op zichzelf het karakter van mensen niet verbeteren. Want als dit zo was, zouden meer rijke mensen heiligen zijn. Ook zullen zij spoedig tegenover de realiteit komen te staan, dat een revolutie die - in de woorden van Lenin - „nooit kan slagen totdat de mythe van God uit het denken van de mensen verwijderd is", geen schijn van kans heeft het nieuwe morele klimaat tot stand te brengen, dat zij nu onontbeer lijk acht voor haar voortbestaan. Want als God wordt verwijderd, zal de mens zijn levenswijze niet veranderen, behalve in de verkeerde richting. In de vrije wereld lijken de protestdemonstratie, de twist en de lang- zaamaan-actie, hoe oprecht ook bedreven en hoe bevredigend zij ook voor sommigen zijn mogen, niet diep genoeg te gaan. Dit alles raakt de werkelijke oorzaak van de ziekte die ons te gronde richt, niet. De discussies over de EEG en de Europese éénwording, hoe belangrijk zij ook zijn, zullen zelf evenmin dat gezonde denken opleveren, dat ons land kan redden voordat het te laat is. De gehele wereld heeft Morele Herbewapening nodig: een gemeen schappelijk doel, gemeenschappelijke waarden, een gemeenschappelijke Au toriteit die alle mensen kunnen aanvaarden en waardoor allen zich kunnen verenigen voordat het te laat is. MORELE HERBEWAPENING is eenvoudig genoeg om door iedereen begrepen te worden en praktisch genoeg om door iedereen.die daar voor niet te trots is, toegepast te worden. Hier volgen enkele van de realiteiten waarin Morele Herbewape ning is geworteld. Absolute morele maatstaven van eerlijkheid, reinheid, onzelf zuchtigheid en liefde als de meetstok voor het gedrag van ieder mens, elk gezin, elke industrie en elk volk in de gehele wereld. Ieder mens wil altijd de ander anders hebben. Elk land wil altijd het andere land anders hebben. Maar ieder wacht erop dat de ander begint. Als wij de wereld anders willen zien, isiiet het meest praktische om met onszelf en met ons eigen volk te beginnen. Dan hebben wij iets aan de wereld te geven. Niemand is meer reactionair dan de mens of de klasse of de natie die de wereld anders wil zien, maar niet bereid is zelf te veranderen. Wij moeten ervoor zorgen dat het werk en de welvaart in de wereld binnen ieders bereik worden gebracht en door niemand worden uit gebuit. Er is genoeg in de wereld voor ieders behoefte, maar niet voor ieders hebzucht. Indien'iedereen genoeg om anderen geeft en iedereen genoeg aan anderen geeft, zal iedereen genoeg hebben. Menselijke wijsheid heeft gefaald. God heeft voor ieder mens en elk volk een plan dat nu begint, hoe het verleden ook is geweest. Het is een volmaakt plan zowel voor de communist als de niet-commu- nist, voor de naam-Christen en de oprechte niet-Christen. Voor ieder een is er een rol die hij alleen kan vervullen. En iedereen kan uitvinden wat deze is, als hij bereid is naar God te luisteren - en te gehoorzamen. Wij denken misschien dat de gedachten die bij ons opkomen wanneer wij luisteren, gewone gedachten zijn. Maar spreek ze eerlijk uit. Indien wij ze in daden omzetten, kunnen zij de sleutel zijn tot de moeilijkste situatie. Wanneer de mens luistert, spreekt God. Wanneer de mens gehoor zaamt, handelt Gód. Wanneer mensen veranderen, veranderen volken. DE WAARHEID is zelden gecompliceerd. Sommige mensen doen alle moeite om de waarheid gecompliceerd te maken, zodat zij haar kunnen ontlopen. Eenvoud wordt als een zonde beschouwd door hen, wier leven gecompliceerd is geworden door compromissen. De waarheid op dit ogen blik is, dat als mensen niet veranderen er geen eenheid in de Verenigde Naties zal zijn, geen blijvende oplossing voor Berlijn, geen vooruitzicht op een permanente vrede en op het bouwen van een nieuwe wereld. Regeringen die de kunst leren om mensen te veranderen, zullen snel een nieuw element brengen in het beleid der staatslieden, zodat dit tenslotte vruchten zal af werpen. Zij zullen het antwoord hebben op het kernprobleem van Nederland en de gehele moderne wereld - het geheim van overwinning in de strijd tussen chaos en God. Dezelfde Engelsman die bang was voor de crisis in het karakter van mensen en in het leven van volken, zei in het Britse parlement: „De diepste oorzaak van de toestand waarin de wereld verkeert is niet van economische aard, maar van morele aard. Daar ligt de kern van het kwaad. Om een nieuwe wereld te bouwen hebben wij door God geleide persoonlijk heden nodig, die door God geleide volken vormen. Alle andere ideeën die het economisch herstel beogen, zijn ontoereikend om het kwaad in de wortel aan te tasten." Dr. Frank Buchman, grondlegger van Morele Herbewapening, zei vorig jaar augustus in de laatste uitdaging die hij gaf: „Ik wil dat de wereld geregeerd wordt door mensen die door God geregeerd worden. Waarom laten wij God niet de gehele wereld besturen?" Waarom niet? De keus waar de mensheid thans voor staat is moreel herbewapenen - of ten onder gaan. Iedere vaderlander, iedere man van gezond verstand, zet zijn leven in om zijn land en de wereld onder Gods bestuur te brengen. Er bestaat een strijdmacht van zulke mensen, die jaren lang geschoold zijn in de ideologische strijd, die op elk continent aan het werk zijn en klaar staan als er een beroep op hen wordt gedaan. Morele Herbewapening is een noodzakelijke voorwaarde voor het voortbestaan der mensheid. De Russen en de Chinezen, de Amerikanen en de Europeanen, de Afrikanen en de Aziaten hebben het allen nodig en nu. Eén volk, moreel herbewapend, zou alle volken leren hoe te leven. Eén regering, moreel herbewapend, zou de wereld terstond op de wegen des vredes voeren. Eén industrie - werkgevers en werknemers moreel herbewapend - zou het gehele bedrijfsleven tonen hoe de noden van de miljoenen te lenigen in plaats van de klassenstrijd, sociaal onrecht en hebzucht voort te doen be staan. De wereld verlangt'er vurig naar te zien hoe één volk, dat zich nog Christelijk noemt, bestemd is in een tijd van crisis te leven. Nederland, moreel herbewapend, zou dat volk kunnen zijn. Nederland, bevrijd van de compromissen die tot verwarring leiden, kan veranderen en duidelijk leiding geven. Het zal voor Nederland een uur van ware grootheid zijn, als zij die leiding geven en zij die geleid worden, deel beginnen te nemen aan de grootste revolutie van alle tijden waardoor het Kruis van Christus - tijdig - de wereld zal herscheppen. Het geheim van een revolutionair antwoord op het gemeenschappelijke gevaar, waar de mensheid thans voor staat en hoe de gewone man en de staatsman het onmiddellijk in prak tijk kunnen brengen, vindt u in Peter Howards nieuwe boek over de grond legger van Morele Herbewapening. door PETER HOWARD Zojuist verschenen bij A. W. Sijthoff f5.90 Thans verkrijgbaar bij Uw boekhandel. EEN KLEURENRIJK BLAD Wereldgeschiedenis in pakkende foto's eh boeiende tekst Prijs f 4.- per vier achtereenvolgende nummers franco thuis. ABONNEMENTEN BIJ NIEUWSDIENST MORELE HERBEWAPENING Amaliaitraat 10 - Den Haag - Giro 974 Schrijf voor nadere inlichtingen naar Morele Herbewapening, Amaliastraat 10, den Haag

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 22