De kleuter Weer Nederlandse astronoom hoogleraar in de V.S. Opnieuw drie adressen aan Tweede Kamer CHEFAROX e i i fl I I l I Giert kirk Mohair Twists m. 197- Forty Four Bouw Twentse T.H. kan binnen maand beginnen Een woord voor vandaag Beleefdheidsbezoek aan paus ontlokt felle reacties BtOBO? 2 ^De balsem met direct-werking VOOR VERLICHTING VAN PIJN IN SPIEREN EN GEWRICHTEN Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid wcrr i sneller, niets werkt aan- en meer melkwit wordt en volledig in de l".verlichting van pijn, porièn verdwijnt (in plaats van een cJn. behandeling, met Algesal-bal- I oppervlakkige warmtesensatie op de huid scm. Het enige middel, dat het diaethyl- I te veroorzaken), teneinde diep in te amino-sal icy laat i r ^et^hooi; doordringingsvermogen bevat Nog beter 2596674) dringt Algesal van Algcsal "doorstraalt" weefsel l.. het weefsel, de gp- j spieren tot in de gewrichten, zodanig weJ,kcn °p de 'pijnlijke weefsels. de pnn.lillende werking (U.S. Patent i direct door or PÜÜS L, wrichtsbanden en de spieren tot aan*de 1 dat" een '"duurzaam* gevoel" haard van de rijn, waar een onmid- lichting en welzijn in de plaats komt f l'ir* n onts,aat- Overtuigt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet SlfLJwn,dl' buitengewone doordnn- n.ct Pijn slaat altijd onverwacht gingsvermogen wanneer U Algesal toe Zorgt er dus. voor thuis altijd üilv'ft H V d.".<k"aan" «n 'ube Algesal bij de hand te vankelijk kleurloze wondcTbalsem meer hebben. In de Verenigde Staten zegt men in wetenschappelijke krin gen wel eens schertsend: De ex- portprodukten van Nederland zijn radio's, kaas en astronomen. Inderdaad zijn vele van de voor aanstaande Amerikaanse astro nomen van origine Nederlander en hebben in Leiden, Utrecht of Groningen hun doctorstitel be haald. Wederom zal. op 11 april, een Nederlands astronoom, dr. G. Westerhout, ons land verlaten om de functie van hoogleraar en weidingen voor de bouw vi achtige kruisantenne met 5 km lengte. Dr. Westerhout kreeg de vererende opdracht om in Maryland, nabij Was hington, een nieuw sterrenkundig in stituut op te bouwen. Hij zal o.a. waar nemingen gaan verrichten van Melkwegstelsel met de zeer grote radiotelescopen welke in aanbouw of gereed zijn in de omgeving van Was hington. Van de zijde van de Leidse sterren wacht deelde men ons mee dat de grote bloei van de „Hollandse School" in de sterrenkunde, die gebouwd is op wetenschapsmensen als Kapteyn, De Sitter en Oort, tot gevolg heeft dat vele eminente Nederlandse sterren- Bezwaren tegen mammoetwet Advertentie Maagklachten? i genezende laag op de maagwand Het „Nederlands verbond van directies en leerkrachten bij het nijverheidsonderwijs" is aller minst gelukkig met de benaming „huishoud- en landbouwonder wijs" van het huidige nijverheids onderwijs voor meisjes in de mammoetwet. Het verbond is van mening dat deze benaming ten opzichte van de tegenwoor dige omvang van het meisjes- nijverheidsonderwijs een sterke beperking inhoudt en geeft daar aan wederom ditmaal uiting in een adres aan de leden van de Tweede Kamer, waarin een andere benaming, bijv. „scholen voor huishouden en beroep" wordt voorgesteld. Het verbond merkt op dat de be naming huishoudonderwijs naar bui ten de totaal verkeerde indruk zal hoofd van het sterrenkundig in- kundigen Nederland moeten verlaten: stituut van de Universiteit van Maryland te aanvaarden. Dr. Gart Westerhout werd op 15 juni 1927 te Den Haag geboren en was aan de sterrewacht te Leiden ver bonden als wetenschappelijk hoofd ambtenaar. Hij was belast met de dagelijkse leiding van het radio-astro nomische onderzoek. Hij is sinds het begin van dit onderzoek, in 1951, hier bij nauw betrokken geweest, en was met de hoogleraren Oort, Van de Hulst cn Muller, een der voormannen in dit nieuwe en in Nederland tot hoge graad van ontwikkeling gebrachte onderdeel van de sterrenkunde. Het radiosterrenkundig onderzoek dat thans met de grote radiotelescoop te Dwingc-loo wordt uitgevoerd heeft o.a. de spiraalstructuur van het Melk wegstelsel voor de eerste maal zicht baar gemaakt. De Nederlandse astro nomen zijn thans bezig met de voorbe- Universiteit van Teheran heropend Dc universiteit van Teheran werd op vreedzame wijze heropend na 74 da- Jen gesloten te zijn geweest. Vele stu- entcn bezoeken nu weer de gewone colleges. Do regering heeft de universiteit 21 februari gesloten toen de studenten an- ti-regeringsdemonstratie® hielden. Eni ge honderd -«•»* De plaatsruimte in ons land is te klein. Zij vormen in het buitenland e aanstaande groep, die de grote pres taties van de Nederlandse sterren kunde en de Nederlandse wetenschap in het algemeen verder uitdraagt. Over twee weken hoopt het Leger des Heils een tweede Goodwillcentrum in gebruik te nemen. Een oud voddenpakhuis aan de Oude Zijds Achterburg wal is schitterend gerestaureerd en zal de naam „De Ruyten- burgh" dragen. Het gebouw be val een zaal voor samenkomsten en biedt de mogelijkheid om vrouwen die met het leven 'jan de zonde willen breken onmid dellijk een tijdelijk onderdak te bieden. udenten werden gewond botsing met parachutisten en andere troepen die gezonden waren om de orde te herstellen. Een deel van de faculteiten werd vernield. De kanselier van de universiteit, dr Ahmed Farhad. die aftrad uit pro est tegen wat hij noemde het brute optre den van de troepen op het terrein var de universiteit, maar die later zijn ont slag introk, drong er bil de studenten cn professoren op aan de orde veiligheid te handhaven Hij deed dit beroep in een verklaring De regering heeft gisteren een groep studenten en zeven leiders van tionale front die na de onlusten bruari waren gevangen gezet, vrijgela ten Elf studenten cn vier leiders van het nationale front zitten nog gevangen. Advertentie l I I Costuums met 't ideale ge wicht. Voorde man van NU. 65", o mohair voor elegance, 35" n kamgaren voor duur zaamheid. Nieuwe "blended" kleuren: blauw, grijs, bruin. Amsterdam-Leidsestraat 7 Rotterdam - Stadhuispl. 28 Den Haan Groenmarkt 24 Met de voorbereidingen voor de bouw van de Derde Technische Hogeschool zal binnen enkele we ken een begin worden gemaakt. De Technische Rijkshogeschool Twenthe, die gevestigd zal wor den op het landgoed „Driener- loo", tussen Hengelo en Enschede, zal in 1964 de eerste groep van 250 studenten moeten kunnen ont vangen. Daarvoor is een eerste investering van 45 miljoen gulden nodig. Dit heeft de voorzitter van de bouwcommissie van de derde Technische Hogeschool, dr. ir. H. A. Stheeman, vandaag meege deeld. Bij het opmaken van de bouwplannen is men tot de slotsom gekomen, dat het terrein op „Drienerloo", dat ruim 100 hectaren omvat, onvoldoende groot is en dat nog 25 hectaren in de onmiddellijke nabijheid van het landgoed gelegen dit terrein zullen moeten worden voegd. Daarbij zal de weg van de ont eigening worden gevolgd. Volgens de plannen zullen er over een half jaar 200 personen bezig zijn met grond- funderingswerkzaamheden: binnen jaar zal dit aantal zijn gegroeid tot bijna 700. Het landgoed „Drienerloo" zal zoveel mogelijk worden behouden, ofschoon ongeveer 30 procent van de daar aan wezige bomen onder toezicht von staats bosbeheer zal worden gekopt. Het land- schapsschoon dient daarom in stand te worden gehouden, omdat men hier een hogeschool met een campus wil stichten, waarbij de studentenbehuizingen met de eigenlijke T.H.-gebouwen een organische eenheid zullen vormen en dicht bij elkaar komen te liggen. Daarbij is het grote betekenis, dat het in overvloed vezige natuurschoon zoveel mogelijk worden gespaard. Einde tuchtproees tegen prof. Geyser wekken, dat de in de mammoetwet1 genoemde scholen uitsluitend bestemd zijn voor onderwijs in huishoudelijke vakken. Steeds sterker blijkt, aldus het adres, dat men in de toekomst onder „vrouwelijke beroepen" uitslui tend de zgn. verzorgende beroepen" zal verstaan. Daardoor zouden een aantal opleidingen, welke thans in een nijverheidsschool voor meisjes worden gegeven, o.a. die voor leerling-ver koopster en voor het middenstandsdi ploma, moeten verdwijnen. Naar aanleiding van de op handen zijnde oprichting van scholen voor la ger economisch en administratief on derwijs, welke tegelijk het midden- standsonderwijs willen behartigen, ves tigt het verbondsbestuur er de aandacht op dat al sinds drie jaar een experi ment bij het nijverheidsonderwijs gaan de is. daarvoor geschikte leerlingen uit de naaldvakopleiding tevens op te lei den voor het middenstandsexamen. Dit experiment heeft in het afgelopen jaar uitstekende resultaten geboekt. Aardrijkskunde „Het „Koninklijk Nederlandsch aardrijkskundig genootschap", de „Geografische vereniging" en de „Vereniging voor sociale en economische geografie" hebben de leden van Eerste en Tweede Kamer- een nota doen toekomen, waarin zij bezorgdheid uitspreken: over de ontwikkeling van het onderwijs in de aardrijkskunde. Zij vestigen er de aandacht op, dat bij de schriftelijke voorbereiding van de behandeling van de mammoet-wet van de zijde van de regering o.a. ta bellen van lesuren zijn ingediend, waar in het aardrijkskundeonderwijs op de athenea en gymnasia van vijf tot vier jaar wordt teruggebracht, zodat juist bij de vorming van de rijpere leerlin gen de bijdrage van de aardrijkskunde Door de gewijzigde onderwijzersop leiding komt het aardrijkskundeonder- wijs aan de scholen voor u.l.o. en bij het lager- en middelbaar beroepsonder- I wijs in gevaar. De nieuwe hoofdakte I biedt namelijk geen enkele garantie I van voldoende beheersing van de leer stof, aldus deze organisatie. I De besturen dringen er op aan, dat ten behoeve van deze vormen van on- derwijs spoedig worde voorzien Doelstelling De Nederlandse Onderwijzersvereni ging heeft zich voor de tweede maal tot de leden van de Kamer gericht, omda» zij ontdekt heeft dat er de eerste keer een fout in haar .-adres is geslopen. De .N.O.V. wil wijziging van artikel 37a waarin de doelstelling van 'het onderwijf I wordt omschreven. Er staat nu dat het I een opleiding is tot alle christelijke maatschappelijke deugden. De N.O.V. wil het betreffende artikel als volgt laten lezen: „Het onderwijs j bevordert dc algehele (in de oorspron kelijke brief stond „algemene") ontwik keling van de leerlingen door het doen I verwerven van inzicht, kennis en vaar digheden en draagt bij tot hun zedelijke I vorming op grondslag van waarden door christendom en humanisme erkend. Directeur Prot. Chr. streekziekenhuis geïnstalleerd (Van onze correspondente) Dinsdagavond is dr. L. M. Brans uit Bilthoven te Bennekom geïnstalleerd als medisch directeur van het Protes tants Christelijk Streekziekenhuis te Bennekom. Op deze bijeenkomst werd iet eerste lustrum van het ziekenhuis lerdacht. Er werd medegedeeld dat tiet gebouwencomplex aanmerkelijk zal worden uitgebreid: er zullen een zie- kenhuiskerk, een nieuwe polikliniek, iwe kinderafdeling en een af deling voor de psychiatrische behande ling worden gebouwd. Berne vin gsiverk NED. HERV. KERK Beroepen te Bodegraven: C. van Bart te Ter Aa; te Wijckel: G. Wispelwey, vic. te Apeldoorn: te Middelbert (Gr. toez.) T. J. Drenth te Parrega. Aangenomen de benoeming tot bij stand in het pastoraat te Ankeveen: W. van de Berg te Foudgum (Fr.). GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Zuidlaren (2e pred. plaats) A. Riddersma te Schottens (Fr.); te Vin- keveen: E. P. Bosma. ka-nd. te Amster- GEREFORMEERDE KERKEN (Vrijg.) Beroepen te Barhead-Neerlandia (Alta Can.) en te Grand Rapids (U.S.A. Mulder te Carman Manitoba (Can.) CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Huizen (N.H.): M. Vliet- stra te IJmuiden. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Ouddorp: Chr. van Dam te Rotterdam-Z.; te Boskoop: G. A. Zij- derveld te Capelle a. d. IJssel. Bedankt voor Barneveld: W. C. La- main te Grand Rapids (U.S.A.). Advertentie J Als de keus is gemaakt, ah Barabbas de moordenaar is ver kozen boven Jezus, is Pilatus verslagen op alle fronten. Nu heeft hij geen achterdeurtje meer. Zijn rol in het grootste drama aller tijden is uitgespeeld. Ja, nog één ding kan hij doen. Hij kan nog zijn soldaten roepen en dat tot razernij op gezweepte, schreeuwende volk met geweld van wapenen uit elkaar slaan, en Jezus onder zijn hoge bescherming stellen. Ik heb geen kwaad in Hem bevonden en recht is récht. Hij zou als een groot man de geschiedenis zijn ingegaan. Maar Pilatus doet dit niet. Stap voor stap is hij teruggedron gen en van zijn voetstuk afgedaald. En daar staat hij nu, toonbeeld van zwakte en van lafheid, gevangene van zijn eigen verdorvenheid. Toch probeert hij nog de schijn te redden. Hij neemt een kom water, „wies zich de handen ten aan schouwen van de schare en zeide: Ik ben onschuldig aan Zijn bloed; gij moet zelf maar zien wat er van komt" (Mattheus 27 24). Het theatrale gebaar van de mens, die tegen beter weten in zichzelf wil vrijpleiten. Ik ben onschuldig. Ik heb gedaan wat ik kon ja ja, Pilatus is gegaan tot de grens van zijn eigen veiligheid. Wie zegt voor Jezus te zijn, maar daarbij het oog gericht blijft houden op de wereld, geeft Hem eens over aan de spottende soldaten en brengt Hem mede aan het kruis. Tot op de dag van vandaag. Schotten spreken van verraad De moderator van de Schotse|tor de paus als verraad aan het T, r. „o protestantse geloof en aan onze protes- Kerk, dr. Craigs, heeft op 2o tantse erfenis. De kerk van John Knox maart jl. een bezoek van een half en de protestantse bevolking zijn tot J 0p het laatste ogenblik misleid. Het is je reinste huichelarij wanneer de mo derator of een andere geestelijke van de Kerk van Schotland met een woord voerder Van de Rooms-Katholieke Kerk uur aan paus Johannes XXIII gebracht. Hiermee heeft hij zich de toorn van de „Nationale Unie van Protestanten in Groot-Bri- tannië" op de hals gehaald. Men heeft vooral aanstoot genomen aan de vragen over de eenheid der christenen die tijdens het be zoek zijn aangeroerd. De Unie, die zesduizend leden telt, wil in de grote steden van Schotland protestdemonstraties houden. De direc teur van de unie M. A. Perkins, zal in Edinburgh stelling nemen tegen het be zoek. Voor het vertrek van dr. Craig naar Rome heeft de heer Perkins nog gepro beerd hem van zijn voornemen af te brengen en zelfs in Rome heeft hij op het laatste moment nog een poging in het werk gesteld het bezoek niet door te laten gaan. Nu verklaarde hij: „Wij beschouwen het bezoek van de modera- In de nieuwe Anglicaanse kathe draal van Coventry is een mon stertapijt opgehangen dat 21 meter hoog is en bijna twaalf meter breed. Het is ontworpen door Graham Sutherland en is een uitbeelding van Christus in majesteit". Het tapijt werd in Frankrijk geweven door tien mannen en vier vrouwen die er ruim twee en een half jaar aan gewerkt hebben. De zittende Qhristus is, omgeven, door figu ren van een leeuw, os, adelaar en engel die de vier evangelis ten inoefen symboliseren. Nat. congres Ned. Studenten Raad Van 16 tot en met 18 april zal op het conferentieoord Woudschoten te Zeist het Nationaal Congres der Nederlandse Studenten Raad worden gehouden. Het Hoofdonderwerp van dit congres is het projekt voor, een derde Technische Ho geschool te Drienerlo. De rector magnificus designatus, dr. G. Berkhof!,'zal maandag om half vier op de openingszitting een inleiding hou- gaat spreken over een nauwere samen werking tussen beide kerken. Het is te betreuren dat niet nog meer protestantse groeperingen in Engeland en Schotland zich duidelijker tegen dit bezoek hebben uitgesproken. Klaar blijkelijk hebben de bevoegde afdelingen van de Schotse Kerk, toen zij hun toe stemming voor dit bezoek gaven, geen rekening gehouden met de mening die r in de Schotse kerk bestond. In ieder eval is het aftreden van een bestuurs- Id van de St. Andrews gemeente te Rome dr. Craig ging ter gelegenheid het jubileum van deze gemeente de Schotse Kerk naar Rome een bewijs dat ook in deze stad het bezoek aan de paus wordt afgekeurd. Int. studenten seminarium Van 30 april tot 5 mei zal in het voormalige koninklijk paleis aan het Noordcinde in Den Haag, in samen werking met het Instituut voor Sociale Studies, een internationaal studenten se minarium worden gehouden over ,,de Europese economische samenwerking en de invloed daarvan op de ontwikke lingslanden". Deze bijeenkomst zal worden gepresideerd door prof. Heien in juni Bij de bouw van deze Technische Hoge school zal men aanknopen bij de ervarin gen bij de bouw van de T.H. in Eindho ven. De voorlopige plannen voorzien in de bouw van een administratiecomplex, dat bijna 7000 vierkante meter grondop pervlak heeft en waarin voorlopig ook onderwijs zal kunnen worden gegeven. Daarnaast zal een hallencomplex ver- rhzen van 14.000 vlerkante meter opper vlakte, dat zeven meter hoog is; het zal een gebouw worden van staal en beton en voor verschillende doeleinden dienst- baar zijn. In juni zal met het heien wor den begonnen. De oppervlakte van beide f;ebouwen is voldoende tot 1966. Na ver- oop van tijd zal een begin worden ge maakt met de bouw van andere com- Ook zal op de campus, behalve de studentenbehuizingen, een groot aantal i Aodcl f 323 50: Baflo irk '43.90; NU-Beei» MD o Ome Lieve Vrouwenpa tn 160 Ti. holten 9G M. Wan 406 OS; Uerda» ten en artsen. Hierbij zullen jonge chitecten worden ingeschakeld. In het westelijk gedeelte van het landgoed zul len de studentenbehuizingen verrijzen, de mensa, de recreatiegebouwen, en de sporthallen. In het oostelijk gedeelte wor den de eigenlijke T.H.-gebouwen geves tigd. In de toekomst zal de T.H. op .Drienerloo" berekend zijn op een to- j^r-* 2000 studenten. Het proces achter gesloten deuren wegens ketterij van prof. Albert Gey ser voor een commissie uit de Neder duits Hervormde Kerk is vandaag geëindigd, nadat het zich meer dan vijf j. 0„_tal maanden heeft voortgesleept. Het von nis wordt pas over enkele weken ver wacht. Een lid van de commissie, die de zaak heeft behandeld, heeft verklaard dat de commissie nu het voornemen heeft het Het hoogste rechterlijke college bewijsmateriaal en de verklaringen te be- Griekse-Orthodoxe Kerk te Athene heeft studeren, waarna een vonnis zal worden j woensdagavond als zijn oordeel uitge- uitgesproken. sproken dat de beschuldigingen volgens Zuid-Afrika veel stof welke aartsbisschop Jacovos „onzedelijke Jacovos geheel ten onrechte beschuldigd heeft doen opwaaien en ook in Nederland de aandaoht beeft getrokken, heeft de betrekkingen tussen de Nederlands Her vormde kerk in Nederland en de Neder duits Hervormde Kerk in Zuid-Afrika zeker niet gunst j beïnvloed. Het proces tegen prof. Geyser vloeide voort uit klachten van drie theologische studenten die de colleges van de hoog leraar aan de universiteit van Pretoria iLjffi w wit De klachten hadden betrekking op het 1 van 680 lokale comité'» onderwijzen van afwijkende interpretn- ur was du een bedrag!ties van het Oude Testament en kritiek lop de rassenscheiding in de kerk. handelingen" zou hebben gepleegd, onge grond zijn. Jacovos werd in januari als primaat van de Ortnodoxe Kerk in Grie kenland gekozen en trad na 11 dagen «I nadat geestelijken en leken hem hadden beschuldigd van „wangedrag en r'et »e noemen handelingen in zijn privé leven' De twaalf metropolieten die zitting heb ben in het rechterlijke college, zijn .'i* een grondig onderzoek eenstemmie tot hun oordeel g' komen, aldus een officiële verklaring van het college. Hp< twaalf tal heeft zich naar de woning v ke Jacovos begeven om hem van hun oor- i deel op de hoogte te stellen. (Advertentie R0SeTtube°v°0f d'°°9p^)S Bos, hoogleraar in het volkenrecht aan de Rijksuniversiteit in Utrecht, en zij zal worden geopend door dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de Euro pese' commissie van de Europese eco nomische gemeenschap. Er zullen drie commissies worden ge vormd, die successievelijk de economi sche, de sociale en de juridische as pecten van de Europese economische samenwerking en de gevolgen daarvan op de ontwikkelingslanden zullen be studeren. Van de zestien, tot dusverre uitgeno digde landen, hebben er elf geantwoord op het seminarium aanwezig te zullen zijn. Elk land zal een delegatie van ten hoogste zes personen kunnen afvaardi gen. Het seminarium gaat uit van de internationale studentenbeweging voor de Verenigde Naties. De resoluties, die in de bovengenoem de drie commissies worden aangenomen, zullen de laatste dag van het congres op een plenaire zitting worden bespro- Verkeer relatief iets veiliger IJet Centraal bureau voor de' statis tiek heeft de voorlopige cijfers van het aantal verkeersongevallen doden en gewonden over 1961 gepubliceerd. Vol gens deze gegevens gebeurden er het vorige jaar 190.246 verkeersongevallen, dat is 12.777 (7,2 procent meer dan in 1960. toen er 177.469 ongevallen plaats vonden). Het aantal verkeersdoden be droeg in 1961 in totaal 1.992 (66 of 3,4 procent meer dan in 1960). Het aantal zwaar gewonden ten gevolge van ver keersongelukken bedroeg in 1961 30.618 (1960: 28 682). Het aanta! lichtgewonden daalde: in 1961 werden 19.542 personen licht gewond, dat is 134 minder dan in 1960 (19.676'. Het verbond voor veilig verkeer heeft uitgaande van deze voorlopige cij fers de indruk dat de progressiviteit in de stijging, zoals deze zich in de laat ste jaren manifesteerde, een hoopgeven de teruglopende tendentie vertoont. De verkeersonveiligheid was in 1961 niette min wederom groter dan in de voorgaan de jaren, zoals uit de absolute cijfers blijkt. Toch is naar de mening van het ver bond de voorzichtige conclusie gewet tigd, dat het verkeer in 1961 relatief ge sproken iets veiliger was dan in de on middellijk voorgaande jaren. MEN ZEGT DAT de toekomstige mens gevormd wordt in z'n eerste vijf levensjaren. Dat dan de grondslag wordt gelegd voor al z'n toekomsti ge handelingen ten goede of ten kwade. Dan leert het bidden of vloeken, liefhebben of haten, vertrouwen of wantrouwen. In die periode wordt erover beslist of 't als een Schweitzer naar Lam- barene zal trekken om een weldoener der mensheid te worden, dan wel of 't als een Hitier de wereld zal vernielen en vergassen. En ik voel me om twee redenen doodongeukkig met deze uitspraak. Dit is de eerste reden: de volwassene herinnert zich nauwelijks iets uit zijn kleutertijd. Moeizaam probeert hij iets van dat verleden te reconstrue ren. maar wét is werkelijk door hemzelf beleefd, wat is hem door ouderen aangepraat? Wie waren die geheimzinnige personen, die hem vormden cn hoe hebben ze dat gedaan? Willens en wetens, be wust of onbewust tegen wil en dank? Indien ze ons bestaan in een positieve richting hebben geleid, hoeveel zijn we dan in dankbaarheid en erkente lijkheid te kort geschoten. Zij, die onze eerste stap jes hebben geleid, zijn heengegaan vóór we deze dank onder woorden hebben gebracht Erger nog. ze zijn vaak van ons genomen in die tijd vol spanningen waarin we bokkig, wijsneuzig, ver waand onze eigen weg -ochten en speciaal tegen over onze ouders en opvoeders bijzonder argwa- nend en onvriendelijk stonden. Dat gaat altijd zo de zi" dsor. Elke nieuwe generatie spreekt laatdunkend over z'n oudelui en heeft er ongezouten critiek op; spot met hen en hun geredekavel cn gepreek. Pas als we werkelijk volwassen zijn geworden zien we hen in hun diepe waarde. Zoals dr. Gunning altijd placht te zeggen: „Je vader Is een oude sok als je zeventien bent, maar als je zeventig bent zie je dat zo'n vader een gave van God was.,. Het is he laas te laat om het hem dan nog te vertellen!" Maar er is nóg een reden waarom die nadruk op de kleuterleeftijd me zo dwas zit. Want we moeten goed begrijpen dat er vandaag kleuters om ons heen wonen, waar niemand naar om ziet. Kleuters uit geschonden gezinnen, waar alleen m..ar haat en nijd te vinden is. Kleuters uit overbevolkte panden, waar ze niet meer ruimte ontvangen dan die van een vochtige muurkast, waar ze gemaks halve en noodzakelijkerwijze in worden opgeslo ten. Kleuters uit volkswijken, die opgroeien bij vloe ken en lawaai. Onze bloedeigen Nederlandse kleu ters, waarnaar ons christenvolk nauwelijks één vin ger laat staan die milde hand uit Deuterono- mlum uitsteekt. Zwakke, lichamelijk zieke, geestelijk achterblijvende kleuters, waar in onze welvacitsstaat geen aandacht aan wordt gegeven cmd-at we 't allemaal te druk hebben om ons kor reltje mee te pikken. Lieve mensen, wéér leiden we die kleutertjes heen? Er is alle reden om met een afschuwelijke angst aan de toekomst te den ken. Niet vanwege de diverse nucleaire wapenen en niet vanwege allerlei spanningen in de wereld. Ei zit iets veel vreselijkere in de lucht. De kleu ters, die thans verwaarloosd worden en die straks zullen opgroeien zijn van jongs af aan geladen met wrok. En dan te bedenken dat wij dat kun nen voorkomen. En te bedenken dat er Eén ge weest is, die zei dat men beter een molensteen om de hals van de mens kon doen. die deze kleinen ergert. Ergert - dat wil zeggen: ten val brengt! Vergeef me deze uitwijding: we hebben zo da gelijks te maken met dit kinderleed en terwijl we proberen iets te doen. worden de wachtlijsten al maar groter; zijn er al meer hummeltjes, die een beroep doen op onze hulp en die we doodgewoon niet helpen kunnen bij gebrek aan ruimte, aan krachten, aan gelden! Terug naar de kleuter waarover dit verhaal gaat. Het denkt met ontroering terug aan die kin dertijd in een pastorietuin en aan de mensen, die 'm omringden. Het heeft met ons allen de schuld op zich dat het pas zo heel laat tot de ontdekking Kwam hoe gelovig en hoe gezond vroom die men sen rond 'm heen waren. Maar dankbaar herin nert de man van vandaag zich z'n vader, die héél het volk zag. En z'n moeder, die het alle maal minder theologisch en wetenschappelijk ver kleuter- antwoord in praktijk bracht. Een herinneringen: de kleine huisjes waa de woonde cn z'n moeder daar heen brengen. '.Vat? Hij weet dat niet m< alleen die eigenaardige lucht: armoe en 'n stoof en boenwas in kamertjes kleuter al klein lijken. Hoe klein moeten in werkelijkheid niet geweest zijn Ten slotte dit: ik geloof wel in de zegen van kleuterjaren. maar niet in de vloek. Misschien orn aat ik het anders niet langer harden ka-.. Misschien omdat de Heei sterker is dan de vloek! eHijCruikt die zelf 'n

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2