DS. KOK DEED INTREDE CHR. GEREF. ALPHEN IN Scheepstimmerman v. cl. Lee ontving koninklijk brons Burgemeester kritiseert P.v.d.A.-raadsleden Restauratie woningen Beelaertspark, Benthuizeni, gaat niet door MEIJWE leidsche courant 11 DONDERDAG 5 APRIL 1962 Jezus Christus prediken "Y/TET de bekende woorden uit 1 Corinthe 2 2: „Want ik heb niet voor- -L*-'- genomen iets te weten onder u, dan Jezus Christus, en Dien gekrui sigd", heeft de zeventigjarige ds. R. Kok, gekomen uit Ede, zich gister avond als predikant verbonden aan de Chr.-Gereformeerde Kerk te Alphen aan den Rijn. De vacature, vorig jaar ontstaan door het vertrek van ds. M. S. Roos naar 's-Gravenzande is hierdoor, juist na een jaar, weer vervuld. De bron des geloofs is het offer door Jezus Christus aan het kruis gebracht Het kruis op zichzelf is niets anders dan het beeld van de zonde. Het kruis is niet door God, maar door de mens geformeerd. Het hout van de boom des levens uit het paradijs is door de mens in dienst de zonde gesteld. Gods bedoeling dat door het afblijven van die boom (werkverbond) de mens tot het eeuwige leven zou komen. Door het eten va: boom heeft de mens het bestaansrecht ervan opgeheven en daardoor zijn we g worden tot een puinhoop van ellende" Toen is God ten tweede male ge komen met zijn reddende liefde. Christus werd gekruisigd om de vijandschap van de mensen. Zo wilde Paulus ook prediken de gekruisigde Christus, Die de kracht van het geloof breekt. Paulus ontving zijn opdracht rechtstreeks uit de hemel, maar ook de boodschappers heden treden op in gehoorzaamheid aan Gods Woord en opdracht. Er wordt in het geloofsleven veel schuchterheid en ootmoed gevonden, maar de vrijmoedigheid te geloven wordt vaak De belangstelling voor de dienst was groot. Ook uit de vorige gemeenten van ds. Kok, Ede en Veenendaal, waren velen gekomen. Voor het gemeentebestuur was wethouder A. J. Dekker aanwezig; ook waren er deputaties van de Hervormde (kapel) gemeente van Oudshoorn, de Geref. kerk van Alphen aan den Rijn en de Baptistengemeente. De apostel Paulus spreekt in de tekst van een bepaald voornemen. Hij wilde tegenover de lichtzinnigheid en godde loosheid in Corinthe de boodschap vaD Jezus Christus brengen. Ds. Kok herinnerde aan een eerder voornemen van Paulus nl. om, menende Gode een dienst te bewijzen, als ijveraar der wet de gemeente des Heren te ver volgen. Het behaagde God in hem een ander voornemen te leggen. Toen bleef er niets anders over dan de begeerte Jezus Christus te prediken. Gods voornemen Het evangelie te doen prediken is Gods voornemen. „In uw beroepsbrief schreef u een predikant te willen beroepen die Gods Woord ten volle zal brengen. Ik moet mij daaraan houden en het is ook het voornemen van mijn hart: Jezu» Christus en Dien gekruisigd, te prediken Vanuit dit voornemen geven wü elkaar de rechterhand. gemist. Daarvoor is dan ook nodig de onderwijzing van de Heilige Geest. Als het "door die Geest duidelijk wordt, dat God met Zijn Woord tot ons komt. dan volgt het omhelzen en is er van Gods wege het recht Hem aan te nemer prediker heeft de Geest nodig om evangelie goed door te geven, de ge meente heeft de Geest nodig om het goed te verstaan. Ds. Kok zei naar Alphen te zijn ge komen om te dienen, mocht het zijn tot zegen van velen. Na woorden tot de ambtsdragers, catechisanten, verenigin gen en de diverse afgevaardigden besloot de predikant „Zo hebben wij ons verbonden aan deze gemeente". Toespraken Namens kerkeraad en gemeente de heer Joh. van der Lee over de derlijke wegen waarlangs deze predikant en de gemeente tot elkaar zijn gekomen. Hij gaf gaarne de verzekering van aller steun, die het meest tot zijn recht zal komen als bij allen de bereidheid dienen. Hij heette ook mevrouw Kok wel kom en verzocht de gemeente de niet predikant toe te zingen psalm 132:6. Hierna spraken ds. den Hertog uit Den Haag (schoonzoon van ds. Kok, die dins dagavond als bevestiger was opgetreden) woorden namens de kinderen; ds. N. de Jong uit Katwijk aan Zee als consulent en namens de classis ds. M. S. Roos, vóór ds. Kok predikant te Alphen. De slotzang was psalm 122:3. Kok zijn begeerte uitgedrukt ziet: „Dat vrede en aangename rust en milde zegen u verblij!" Echtpaar Van Dam (Alphen) in het goud Gisteren was het vijftig jaar gele den, dat de toen 20-jarige heer G. van Dam en de eveneens 20-jarige mejuffrouw G. van der Louw in Zwammerdam door burgemeester Fortuin in het huwelijk werden ver bonden. De bruidegom woonde toen Zwammerdam en de bruid in de Bodegraafse Meije. Jaren hebben de echtelieden in Alphen aan den Rijn gewoond, waar de heer Van Dam voor de veehouders het land om ploegde. Lonen van acht tot negen gulden waren al heel best, waarvoor ALPHEN AAN DEN RIJN Gistermorgen heeft burgemeester Z. Bruins Slot >n het kantoor van sclieeps- bouwwerf „De Vooruitgang" te Alphen aan den Rijn van de N.V. D. en Joh. Boot aan de Steekterweg de eremedaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje Nassau, uitgereikt aan scheepstimmerman H. van der Lee, In verband met diens meer dan 40-jarig dienstverband bü de firma Boot. Feitelijk was de heer Van der Lee reeds veel langer werkzaam bij de werf; hij trad daar namelijk op 1 februari 1916 in dienst. Door slapte in de bedrijven is er echter rond de dertiger jaren zes Jaar niet gewerkt, welke jaren dus niet heb ben meegeteld. De heer Van der Lee, die thans 59 jaar is. kwam op 13-jarige leef tijd als „krullejongen" in de timmer manswerkplaats. De jubilaris werd allereerst toegespro ken door directeur W. Boot Deze prees vooral de vakbekwaamheid van de heer Van der Lee, die altijd tot volle tevre denheid van zijn chefs heeft gewerkt Graag stelde de heer Boot de jubilaris tot voorbeeld. Hij bood een geschenk on der couvert aan alsmede de oorkonde en de draagmedaille van de Maatschappij voor Handel en Nijverheid met de gou den draagmedaille. Mevrouw Van der Lee werd eveneens in de hulde betrok ken, zij ontving een bloemstuk. Burgemeester Bruins Slot wees er ln zijn toespraak op, dat de jubilaris zich schijnbaar goed aan de gewijzigde werk methode heeft aan weten te passen. Im mers een scheepstimmerman is tegen woordig meer een fijn meubelmaker. Nadat burgemeester Bruins Slot de on derscheiding had opgespeld, sprak de baas van de werkplaats, de heer W. Groenheide. Namens de ondernemings raad sprak vervolgens de heer A. Penne- Dc jubilaris dankte ten slotte voor de hartelijke huldiging en de geschenken. de man van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in het land bezig was. Het gezin is trouwens het leed toch niet bespaarde gebleven in al die jaren: van de vijf kinderen is er nog slechts één in leven. Burgemeester Z. Bruins Slot en zijn echtgenote brach ten het echtpaar gisteren een bezoek. Openbare les huishoud school Meer dan 500 ouders en belangstellen den hebben gistermiddag cn -avond de openbare les, de show van de meisjes en de tentoonstelling van werkstukken van de Hollandse Maatschappij van Land bouw bezocht. Men heeft door deze open bare lessen en tentoonstelling weer eens een beeld kunnen krijgen van de oplei dingsmogelijkheden, die deze school voor de meisjes te bieden heeft. De directrice, mejuffrouw R. C. de Vries, wees in haar toespraak op de op leiding die de school geeft voor het z.g. „INAS"-diploma. Voor meisjes zonder ulo-opleiding geeft dit diploma de kans in de verpleging te gaan. Ook de vor mingsklas noemde mejuffrouw De Vries zowel voor de school als voor de leerlin gen belangrijk. In de aula toonden de meisjes zelfver vaardigde kledingstukken, waarbij de le raressen de nodige toelichting gaven In de keuken zwaaide mejuffrouw H. H. van Setten de scepter; de meisjes ver vaardigden hier allerlei lekkere hapjes. WOUBRUGGE Agendanleuws Vanavond om kwart voor acht hoop) in gebouw Immanuël ds. L. Vroeginde- wey van Delft voor de plaatselijke afde ling van de Gereformeerde Bond te spreken over „Het Heilig Avondmaal" Vrijdag om acht uur zal de plaatse lijke afdeling van de Vereniging voor Veilig Verkeer in het gemeentelokaaltje een ledenvergadering houden. Op de agenda staan om. bestuursverkiezing, jaarverslagen, vaststelling van de sta- ZWAMMERDAM Ondcrstandskas 60 jaar De vereniging Onderstandskas. die steeds in stilte haar werk doet, bestond dezer dagen 60 jaar. Het werk der ver eniging bestaat uit het verlenen van fi nanciële hulp bij ziekte. Ter gelegenheid van het jubileum maakten tachtig leden een bustocht naar Rotterdam, waar onder meer een voor stelling in het Cineramatheater werd bijgewoond. Het feest werd besloten ln een Restaurant te Nieuwerkerk KATWIJK AAN DEN RIJN Filmavond voor militairen Gisteravond was er in het Protestants Militair Tehuis „Michiel Adriaansz. de Ruyber" een filmvoorstelling, waarvoor grote belangstelling was. Vertoond werd „Vrij en onverveerd", een film over de tweede wereldoorlog. In het bijzonder toonde de film de verrichtingen van de Nederlandse strijdkrachten tijdens de wereldoorlog. Echtpaar Oppelaar (Hazerswoude) 55 jaar getrouwd Het echtpaar R. G. Oppelaar- Verheul, wonend Zonneveldstraat 10 te Hazerswoude-Rijndijk, viert vandaag zijn 55-jarig huwelijks feest. Van de 10 kinderen zijn er thans nog 9 in leven. Er zijn 39 kleinkinderen en 4 achterklein kinderen. De 79-jarige bruidegom is nog zeer kras en bezoekt nog regelmatig zijn klanten. Al 25 jaar is hij namelijk kleinhandelaar, on der meer in bestrijdingsmiddelen voor land- en tuinbouw. Vóór die tijd was hij werkzaam in bouw nijverheid en graanhandel. Ook in het verenigingsleven is de heer Oppelaar steeds bijzonder actief geweest. Zo was hij bestuurslid van de Chr. Bestuurdersbond en van de afdeling Koudekerk van de Chr. Fabrieks- en Transport arbeidersbond. Mevr. Oppelaar, 80 jaar, was mede-oprichtster van de Hervormde vrouwenvereniging „De liefde stichf'. Zij is al meer dan 35 jaar lid van deze vereni ging. Het echtpaar woonde eerst langs het Jaagpad, daarna in de „Kippenbuurt" en nu al weer vele jaren in de Zonneveldstraat. (Foto N. v. d. Horst) KOUDEKERK A. D. RIJN C.H.-ljjst gemeenteraad In de gisteravond gehouden vergade ring der Chr. Hist. Kiesvereniging, onder leiding van voorzitter C. Stroo werden de volgende kandidaten gesteld voor de gemeenteraadsverkiezing, op 30 mei1. W v Vegten (zittend); 2. Jac v Veen (zittend); 3. W J Jongeneel; 4. A v d Ent; 5. Joh v Struivenberg; 6. M Maat; 7. A Hoogeboom; 8. mevr. v d Vis-Corts. Daar de a.r. en c.h. gezamenlijk met één lijst uitkomen onder de naam Chr. Prot. partijen zal bij deze verkiezing de heer W van Vegten als lijsttrekker op deze lijst voorkomen. Christenvrouwen bijeen De afdeling Koudekerk aan den Rijn- Hazerswoude (Rijndijk) van de Neder landse Christen Vrouwenbond hield ln het Verenigingsgebouw haar zevende iaarvergadering. Presidente Van Vliet- Sonneveld sprak een woord van welkom, onder andere tot de afgevaardigden van de zusterafdelingen Alphen aan den Rijn en Leiderdorp. Zij sprak haar voldoe ning uit over de grote opkomst. Vervol- ;ns las zij Mattheus 5: 13—19 waarover j e enkorte meditatie hield. Uit het jaarverslag van secretaresse Wille-de Haan bleek dat het ledental momenteel 133 bedraagt. Ook het finan cieel verslag van penningmeesteresse Wille gaf reden tot tevredenheid. Na mens de zdekenbezoeksters bracht mevr Mvmnik verdag uit van de door hen ver- OVDE WETERING Coöp. Boerenleenbank maakte winst Gisteravond hield de Coöperatieve Boerenleenbank „Oude Wetering" in viljoen „De Brasem" een algemene le denvergadering. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter van de raad toezicht, de heer C. Beuk, het vorig jaar overleden bestuurslid Timmers. Men een minuut stilte in acht. De voorzitter maakte bekend, dat in het afgelopen jaar een bijkantoor in Woubrugge werd geopend. Voorts zei hij. dat met ingang van zaterdag de bank zaterdags gesloten zal zijn. De kassier, de heer M. R. van de Veld, gaf een overzicht van het boekjaar 1961, waarin hij zei dat het sparen met kracht werd bevorderd, waardoor ook de gelijkheden tot kredietverlening werden verbeterd en uitgebreid. De boerenleen bank maakte in 1961 een winst f 15.268.55 (in 1960 f 9.728.18). Deze winst werd aan het reservefonds toegevoegd, waardoor het fonds f 179.430,55 omvat. Ook in het bankgebouw te Oude Wete ring komt steeds meer gebrek aan n te. Binnen niet al te lange tijd zal het bestuur dan ook plannen voor uitbrei ding voorbereiden. In het bestuur werd de heer P. var Dam herkozen, in de vacature W. Tim mers in de raad van toezicht werd de heer G. Zekveld gekozen, in diens plaats kwam de heer L. van de Eyk uit Wou brugge in het bestuur. Tot lid van de raad van toezicht werd voorts de heer J. J. D. van Mastwijk benoemd. Na enige discussie besloot de vergade ring in het bestuursvoorstel tot wijziging van de naam „boerenleenbank" in raif- feisenbank" tot een volgende bijeenkomst aan te houden. Scheepvaartverkeer In februari en maart werd de provinci ale brug gepasseerd in de richting Sas- senheim door 1143 geladen schepen met 101.729 ton, ledige schepen 389 met een tonnage van 31.791 ton, sleepmotoren 66, overige schepen 47. In de richting Oude Wetering passeerde 741 geladen schepen met 58.831 ton, ledige schepen 773 met een tonnage van 66.693 ton, sleepmotoren 72, overige schepen 44. nchte werkzaamheden. Namens de kas- commissie verklaarde mevrouw Boom de bescheiden bij de penmingmeestersse in de beste orde te hebben bevonden. Hier na volgde onder leiding van mevrouw Reijneveld-deJong een wedstrijd hersen gymnastiek voor ploegen. Nadat de kof fie met gebak was genuttigd- verzorgde mevrouw Wille-de Haan en mevrouw Van Ginhoven-van Bostelén enkele - schetsjes. Door ziekte van mevouw Ba- behouden, terwijl de k.v.p. met twee tolaan-Buddingh ontbrak het gebruike- le's gelük blijft. lüke reisverslag. I BU lilt >1101 «tin «r ond.nk, .11. op Moeilijkheden in Gorinchem het provinciaal bestuur of de minister van Binnenlandse zaken maatregelen zullen nemen in ver band met de uitlatingen, die de bur gemeester van deze gemeente, mr. L. ridder van Rappard heeft gebezigd in de vorige week zaterdag gehouden raadsvergadering. „We zijn derge lijke impulsieve reacties van de bur gemeester gewend, en hoewel niet terecht natuurlijk is het best te begrijpen dat de burgemeester eens zei waar het op stond", zo wordt ge zegd. En daarbij wordt vooral ge doeld op de naar hun mening vaak niet zo constructieve handelwijze van de negen socialistische raadsleden van de in totaal achttien leden tel lende gemeenteraad van Gorkum. De uitlatingen van burgemeester Van Rappard hebben overigens nogal de aan dacht getrokken. Vooral van socialisti sche zijde met name Het Vrije Volk neeft men zich erg opgewonden over de toespraak. Naar we reeds schreven poneerde burgemeester van Rappard zijn kritiek op de leden van de partij van de arbeid naar aanleiding van een voorstel tot het aanbieden van een ge schenk aan de L.T.S. Zoals al in meer raadsvergaderingen was gebeurd dreig de ook bij de behandeling van dit punt weer eens een (te) uitgebreide ruzie te ontstaan, waarom de burgemeester kennelijk besloot „de waarheid maar eens ce vertellen". Hij zei dat de hou ding van de p.v.d.a.-raadsleden hem niet beviel en hij geloofde dat wanneer de socialisten bij de komende gemeente raadsverkiezingen tien zetels in de raad zullen krijgen hetgeen wel waarschijn lijk Is de gemeente niet meer te be sturen zal zijn. „Wanneer Gorinchem wil dat ik blijf, zal men zich rekenschap moeten geven van deze ongebruikelijke en merkwaardige waarschuwing." aldus burgemeester Van Rappard. Het blijkt thans dat deze woorden volgens de socialisten zouden zijn ge bruikt als propaganda voor de komende verkiezingen. De bedoeling van de bur gemeester is op deze wijze evenwel on juist geïnterpreteerd. Mr. ridder van Rappard wilde met nadruk stellen dat het niet de socialisten zijn, die hem dwars zitten in de uitvoering van een zo vooruitstrevend mogelijk beleid, maar enkel hun handelwijzen. „Het laat mij in zekere zin koud hoe de gemeenteraad is samengesteld, als ik maar de mede werking krijg die ik nodig heb," aldus de burgemeester, die zelf juist één dag voor de statenverkiezingen bedankte als lid van de partij voor vrijheid en de mocratie. Blijkens informaties heeft het inder daad vele keren aan goed samenspel in deze raad ontbroken. Zelfs binnen de p.v.d.a.-fractie bestond er vaaK onenig heid, hetgeen meestal openbaar werd bij de behandeling van bepaalde, door het gehele* college van B. en W. waarin rivee socialistische wethouders zitting hebben ondersteunde voorstel len. Soms kon het dan gebeyren. dat de betrokken socialistische wethouders hun mening tijdens de raadsvergadering wijzigden op een wijze, zoals de socia listische raadsleden die in de discussies bleken voor te staan Tien zetels Zoals gezegd krijgt de p.v.d.a.-fractie waarschijnlijk tien zetels per 1 septem ber. Niet omdat het stemmenaantal zal toenemen, integendeel, maar t dat het aantal leden wordt uitgebreid met twee m verband met de groei van het aantal inwoners, dat momenteel on geveer 22.000 bedraagt. De prot. chr fractie had vier leden vertegenwoordigd en zullen wellicht vijf krijgen. De v.v.d had drie. maar zal waarschijnlijk twee timistische voorspellingen ook nog In woners van Gorkum. die zich heimelijk afvragen, of de p.v.dji. Inderdaad wel de gehoopte tien zetels In de raad zal krijgen. Stel, zo redeneert men, dat dat niet het geval zal zijn, hoe reageren de andere fractie* dan? Daarbij zijn er zelfs voorstanders van het indienen van een motie van wantrouwen. Maar voor het zover komt, zal eerst de verdere gang van zaken moeten worden afge wacht. Onder meer is men In Gorkum benieuwd wanneer de burgemeester de raadsvergadering uitschrijft om daarin de door hem gepleegde opmerkingen te bespreken Vragen CLECHTS 16 procent (inclusief de vijf bestuursleden, de administrateur '-' en de bode-incasseerder) van de 96 leden van de bouwvereniging Algemeen Belang" was aanwezig op de algemene ledenvergadering, die gisteravond in de bovenzaal van het koffiehuis van de heer A. van Staal duinen werd gehouden. Voorzitter P. de Vrij Mm. heette in het hijzonder welkom de heer W. Mets sr., die vorig jaar tot erelid werd benoemd. Bij de mededelingen zei de voorzitter, dat de woningen Dorpsstraat 11 en 13 van plan I nieuwe houten schuren zullen krijgen, mits de overheid de kosten 2.047) goedkeurt. Het restauratieplan van plan I (voor- nemelijk Beelaertspark), dat tijdens de vorige ledenvergadering ter sprake kwam, is bekeken met enkele vertegen woordigers van het ministerie van volks huisvesting en bouwnijverheid en van de nationale woningraad. Wanneer men de betrokken 18 wonin gen zodanig onder handen wil nemen, dat men er de eerste jaren geen omkij ken meer naar heeftzal dat ongeveer f 100.000 kosten. Handicap blijft dan nog het ontbreken van spauwmuren, de slechte funderingen en muurwerken. De voorzitter stelde voor dit plan terzijde leggen. Over enkele jaren (waar schijnlijk na 1968) zal dan nader worden bekeken of het niet beter Is de woningen van dit plan te slopen, om dan op de goed verkregen grond nieuwe hui- te bouwen. In het kader van de krotopruiming zou de gemeente Benthui- een groter contingent woningwet woningen kunnen verwachten. Het bestuur is voornemens het gouden jubileum op maandag 16 Juli tijdens een buitengewone ledenvergadering te vieren Secretaris J. Roggeveen gaf in zijn jaarverslag een overzicht van de in ploitatie zijnde plannen. De vereniging telde per 1 januari 1901 89 leden; op 31 december 96. De in 1961 gebouwde vier woningwetwoningen van plan VIII kon den op 19 dec. worden betrokken. De bouwgrond voor plan IX is reeds aan gekocht. Men zal voorlopig wel op het uitbreidingsplan Zuid zijn aangewezen. Hierna bracht penningmeester Abr. Bregman Czn (Dorpsstraat 180) zijn financieel verslag. De balans sloot per 31 december met 487.763,48. De ver- lies- en winstrekening over 1961: plan I winst 1.078,36; plan II winst 2.292,01; plan III winst 18,67; plan IV winst 496,48; plan V winst 333,56; plan VI verlies 9,26; plan VII winst 645,96 en plan VIII winst 22^49 Het totaal aan annuïteiten was f 20.593,46; aan huren 28.940,84 en het totaal der verlies- en winstrekening bedroeg 36.342,73. De boekwaarde van de vaste activa was per 31 december 445.912,35. De kascontrole- commissie, die bestond uit de heren Jac. van Leeuwen, F. Vis en J. Wolsheimer, ging met deze cijfers akkoord. Voor de commissie-1962 werden aangewezen de heren M. Pos Jzn, C. van Veen (Graaf van Bloisstraat 3) en C. Priem, terwijl als plaatsvervangers fungeren de heren Joh. Mets, Abr. Blijleven en Jac. van der Meer. Er zijn enkele moeilijkheden ontstaan met betrekking tot de curveprijs van vier te bouwen woningen. De onderhan- deligen verkeren thans in zo'n stadium, dat geen verdere mededelingen konden worden gedaan. W oningwetwoningen Verheugend vond de heer De Vrij, dat Benthuizen alsnog 4 woningwetwonin gen heeft toegewezen gekregen, al was het met de bepaling dat één woning aan de huidige voorraad zal moeten worden onttrokken (krotopruiming). Daar de gemeente deze woningen heeft doorge geven aan de bouwvereniging, vroeg de heer De Vrij machtiging de nodige stap pen te ondernemen om tot de bouw deze huizen te geraken. Er wordt ïaar gestreefd deze (in totaal acht) woningen gelijk te doen bouwen. Het bestuur doet zijn best deze huizen vóór het eind van het jaar te laten opleveren. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Bregman herkozen. De vergadering ging akkoord met con tributieverhoging tot 2. De pacht van grond aan de heren C. en W. de Ruiter en Am. en C. Bregman loopt af per 23 juli. Het bestuur wü de eigenaren van het voormalige veilingge bouw, dat hierop is gevestigd, tegemoet komen door de pacht te verlengen voor onbepaalde tijd. Het bestuur behoudt zich wel het recht voor na een later te bepalen datum de pachters te verplich ten het veilinggebouw af te breken. Men wil deze zaak soepel behandelen en de pachters na eventuele opzegging een maand tijd geven. De voorzitter was ervan doordrongen, dat de bedoelde opslagruimte het grenzende nieuwe woninggebied u,„- siert. Te zijner tijd zouden op die plaats enkele woningen kunnen worden ge bouwd. Bij de rondvraag kwamen enkele le den, die een woning van de corporatie huren, met verschillende woonproblemen naar voren. Zij konden na wat heen en weer gepraat (dat echter heel wat tijd in beslag nam) tot een goede oplossing worden gebracht. Collecte Simavi Het plaatselijk comité van Simavi zal deze week een huis-aan-huis collecte houden. Het comité doet een warm be roep op de burgerij en hoopt dat men blijkt geeft te waarderen dat men hier, wat de medische verzorging betreft, in een uiterst bevoorrecht land woont Met de verkregen gelden gaat de vereniging op intensieve wijze voort met hetgeen zij in 1925 is begonnen: de nood in tro- penlanden medisch helpen lenigen. Gezinsverzorging De plaatselijke afdeling van het Groe ne Kruis is maandag gestart met gezins verzorging. Het bestuur heeft mevrouw E. C. de Goeje-Jelgerema bereid gevon den als leidster op te treden. Aanvragen voor. gezinshulp moeten bij haar (Dorps straat 20. telefoon 017903636) worden ingediend. Brandalarm De aandacht wordt er op gevestigd, dat in de avonduren van woensdag 11 april de brandweersirene zal loeien. Dit brandalarm houdt verband met een op die avond te houden gecombineerde oefe ning van de Bescherming Bevolking. De heer J. H. Scheps, lid van de P.v.d.A.-fractie in de Tweede Kamer, heeft de minister van binnenlandse za ken schriftelijk vragen gesteld over de toespraak van de burgemeester van Go rinchem, mr. C. R. J. Ridder van Rap pard, in een spoedvergadering van de gemeenteraad. Is de minister bereid aldus de heer Scheps in zijn vragen de bur gemeester van Gorinchem het ongepas te van deze handelwijze en uiteenzet ting duidelilk te maken en voorts de burgemeester te kennen te geven, dat van een burgemeester wordt verwacht en geëist, dat hij de verkiezing van een raad als de wettig gekozen raad zal eerbiedigen en zal streven naar een behoorlijke samenwerking tussen bur gemeester en college van burgemeester en wethouders en tussen burgemeester en raad? „Wanneer de burgemeester van Go rinchem blijken geeft zijn ingenomen standpunt te handhaven, dan wel te zijner tijd met de wettig gekozen raad niet te kunnen of te willen samenwer ken. is de minister dan bereid de nodige maatregelen te nemen?", aldus de heer Scheps. ZWAMMERDAM Opheffing Zwammerdam onontkoombaar (Van onze p&rlementsredactle) De opheffing van de gemeente Zwam merdam is onontkoombaar. Tot deze con clusie komt de meerderheid van de vas te commissie voor binnenlandse zaken uit de Tweede Kamer in haar voorlopig verslag over het wetsontwerp tot herzie ning van de gemeentelijke indeling in het oostelijk deel van Zuid-Holland. Rond twaalfhonderd inwoners van Zwammerdam zijn geheel op Bodegraven georiënteerd en vormen met de bevol king ervan één geheel, schrijft dc com missie. De bebouwing van dit gedeelte van Zwammerdam gaat geheel in die van Bodegraven op. Dc gemeentelijke grens loopt hier volstrekt willekeurig. Dit deel van Zwammerdam behoort bij Bodegraven. Eén lid van de commissie bepleit de vorming van een agrarische gemeente, bestaande uit het dorp Zwammerdam en Aarlanderveen. Een ander lid vraagt de mening van minister Toxopeus over het verzoek van Zwammerdam, mat de op heffing van de gemeente nog tien jaar te wachten, opdat het gemeentebestuur nog de kans krijgt, het uitbreidingsplan, „De Burcht" uit te voeren. De overgroto meerderheid van de commissie deelt dit standpunt niet. Ten slotte vraagt een lid van de commissie, waarom de grens wordt gelegd bij de Dobbenbrug en niet bij de Halfwegsebrug. KATWIJK AAN ZEE Kerk en Belijdenis De vereniging „Kerk en Belijdenis* hield gisteravond haar jaarlijkse leden vergadering in dc Oranjezaal van het Jeugdhuis. Voorzitter R. Varkevisser hield een inleiding over Lukas 22: 24-3A erop wijzend dat een christen met aller lei verzoekingen, soms verhuld in een schijn van godsdienstigheid, in aanraking komt. De enige afwerende middelen hiertegen zijn het aandoen van de wa penrusting Gods en het vertrouwen, dat Christus voor ons bidt. De heer A. Remmelzwaai las het jaar verslag voor. waaruit bleek dat het leden tal stationarir is. Men zal trachten het aantal leden te vergroten. Penningmeester J. Hasenoot vermeldde een batig saldo van ruim zeventig gul- Het programma voor het komende winterseizoen werd reeds vastgesteld; het vermeldt een keur van sprekers, die actuele kerkelijke en godsdienstige on derwerpen zullen behandelen. Hoog en laag water Vrijdag hpog water 4.15 u. en 16.33 uur? laag water 0.05 u. en 12.31 uur. VOORHOUT Christen-vrouwenbond Voor de afdeling Voorhout van de N.C.V.B. sprak mej. J. Qucrido uit Den Haag over Joodse gebruiken thuis en in de synagoge. Mevrouw Witte mediteerde over Matth. 16 vers 13 tot 20, de belij denis van Petrus. De spreekster vertel de, dat het leven van de vrome, ortho doxe Jood is doortrokken van Hem, Die het leven geeft en neemt, de God van Abraham. Izaak en Jacob. Het Joodse gezin kent vele godsdienstplichten. Het jonge kind wordt daarin streng voorge gaan. Bij het dertiende jaar de kinde ren „kerkelijk" meerderjarig. Mej. Que- rido noemde vele voorbeelden. Zij vond aandachtig gehoor. De afdeling heeft nieuwe secretaresse in de persoon mevrouw De Vries. Mevrouw Van Bemmel trad als zodanig af. Christelijke school Er is een streven de christelijke school /er te brengen naar de kom van het dorp. Het vereiste aantal kinderen voor het stichten van een nieuwe school, 51, is nu ver overschreden, 71. Het bestuur zal binnenkort een aanvrage bij het ministe rie indienen. Hoog saldo RPS Bij de Rijkspostspaarbank is in maart ƒ83.7 miljoen ingelegd en 65,6 min te rugbetaald, zodat het spaarsaldo ƒ18,1 (vorige maand 34.2. vorig jaar 10) min bedroeg en het inleggerstegoed kwam op ƒ2977,8 (v.j. 2714,2) min Dividendvoorstellen Frank Rijsdijk zal ln mei 14 (vorig jaa» i) dividend voorstellen. De Nederlandsche Scheepsbouw Mi) en de Nederlandsche Dok MU- stelltn 11 (v. j. 12) dividend voor. Biscuit, cn Chocoladefabriek Victoria zal 8 dividend voorstellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 11