BON Nieuw beroep V.S. en Engeland op Russen Duitse ondernemer staat met rug tegen de muur J*t &£ft fioafce hij, Het lijkt onwaarschijnlijk Verantwoorde gezinsvorming PRIJS VAN AARDAPPELEN In welke mate is sinds 1 maart de detaillistenprys van diverse soor ten consumptie-aardappelen gestegen en wat is hiervan de oorzaak? Dit heeft het Tweede-Kamerlid Reehorst (soc.) gevraagd aan de ministers van landbouw en visserij en van economische zaken. In zijn schriftelijk gestelde vragen informeert de heer Reehorst of- een voortgaande stijging van de aardappelprijzen wordt verwacht. Voorts vraagt de heer Reehorst de bewindslieden of zy niet van me ning zijn, dat zowel de producenten, de handel als de consumenten het meest gebaat zijn bij zo constant mogelijk redelijke prijzen en, zo ja, wat de ministers ter bevordering daarvan doen. DUITSE BOUWOPDRACHTEN De heer Peters, lid van de Tweede-Kamer (kahh. v.) heeft de mi nister van volkshuisvesting en bouwnijverheid schriftelijke vragen ge steld over het aanvaarden van Duitse bouwopdrachten door Neder landse aannemers. De heer Peters vraagt o.m. welke omvang dit z.i. de Nederlandse bouwcapaciteit aantastende verschijnsel heeft aangenomen. „Werd en wordt deze ontwikkeling veroorzaakt of althans sterk ge stimuleerd door het feit dat, met name in de grensgebieden, onvol doende goedkeuringen worden verstrekt omdat de gegevens, waarop het goedkeuringsbeleid gebaseerd is. niet voldoende inzicht geven in bouwaanbod in bedoelde grensgebieden?", aldus de heer Peters. GEEN WET OP DE VLAG Er komt geen wettelijk voorschrift om de kleuren en afmetingen van de Nederlandse vlag vast te stellen en misbruik van de vlag tegen te gaan. Prof. De Quay zei dit gistermiddag in de Eerste Kamer tot mr. dr. J. van Bruggen (c.h.) bij de behandeling van de begroting van algemene zaken voor 1962. De heer Van Bruggen had gevraagd, het gebruik van de vlag voor reclamedoeleinden tegen te gaan. Prof. De Quay zei, dat de misbruiken niet van dien aard zijn, dat een wet nodig is. Zo'n wet zou overigens zeer ingewikkelde bepalingen bevatten. Onder grote hilariteit van de Kamer las prof. De Quay bij wijze van illustratie het uiterst ingewikkelde voorschrift van de normali satiecommissie voor de kleuren van de vlag voor. Prof. De Quay beloofde mr. Van Bruggen, niet meer te zullen spreken van „mijn regering". Hij had dit eenmaal gedaan en de c.h. Senator had hem dit enigszins kwalijk genomen, omdat in ons staatsbestel de minister president niet de leider van de regering is zoals in andere landen, maar in feite gewoon lid van de ministerraad, gelijk aan de overige ministers. VLIEGVELDEN BLIJVEN De vliegvelden Ypenburg en Valkenburg kunnen niet worden verplaatst Dit zei prof. De Quay gistermiddag in de Eerste Kamer bij de behandeling van de begroting van algemene zaken tot de burgemeester van Delft, de heer D. de Loor (soc.). Deze had erop gewezen, dat beide vliegvelden in oorlogstijd een gevaar vormen voor het dichtbevolkte Westen. Ook meende de heer De Loor, dat de regering te weinig schuilkelders heeft laten bouwen. Inderdaad is het aantal beperkt gaf prof. De Quay toe. De 400 gebouwde schuilkelders bieden plaats aan 40.000 personen. Zij zijn en worden uitsluitend aangelegd bij drukke verkeersknooppunten. Het is de bedoeling, dat het overgrote deel van de bevolking een schuil plaats zoekt in de kelders van de woningen. WONINGBOUW IN BREUKELEN Waarom is, tegen de bezwaren van het gemeentebestuur in, de bouw van 28 woningwetwoningen in Breukelen na een openbare aanbesteding gegund aan de laagste inschrijver en is bij een openbare aanbesteding de laagste prijs min of meer norm voor gunning? Dit heeft de heer W. J. Andriessen, lid van de Tweede Kamer (kafch. v.) schriftelijk aan de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid gevraagd. In deze vragen wijst de heer Andriessen op het feit, dat in Breu kelen nu al bijna negen maanden lang 28 woningwetwoningen leeg staan, omdat de gemeente de huizen heeft moeten afkeuren wegens zeer ernstige funderings- en andere gebreken. De heer Andriessen vraagt de minister, of het juist is dat van de zijde der gemeente bezwaar gemaakt is tegen het gunnen van het project aan de laagste inschrijver, omdat het gemeentebestuur wist, „dat hij op het gebied van huizen bouwen niet sterk is". LEERPLICHT SCHIPPERSKINDEREN De heer F. H. van de Wetering, lid van de Tweede Kamer voor de C.H.U heeft de minister van O., K. en W. schriftelijke vragen ge steld1 over de invoering van een normale leerplicht voor schipperskin deren. Hij vraagt o.m. waarom de minister op de begroting 1962 de invoering van een normale leerplicht voor schipperskinderen afhankelijk stelt van volkstellinggegevens, terwijl „het verzoek van de zijde der organisaties niet een cijfermatige, maar een principiële aangelegenheid betreft". Is de minister niet van mening, aldus de heer Van de Wetering, dat een systeem met drie schooltijden per dag, zoals thans bij het continu-onderwijs gebruikelijk is, in opvoedkundig en algemeen vor mend opzicht ongewenst moet worden geacht, terwijl het sociaal niet meer verantwoord is kinderen op jonge leeftijd in het bedrijf in te schakelen. PENSIOENEN VAN AMBTENAREN Engeland en de V.S. zijn bereid het werk, dat drie jaar lang op de conferentie over het staken van de kernproeven is verricht, te laten rusten en opnieuw te be ginnen, als Rusland akkoord gaatI met een bepaald minimum aan internationaal toezicht. Dit heeft I de Brit Joseph Godber gisteren op de ontwapeningsconferentie in Genève verklaard. Hij zei dat de Amerikanen en Britten een weinig star standpunt innemen in zake het kernwapenverbod en deed een beroep op de Russen dit voorbeeld tel volgen. Rusland had bij zijn jongste se rie kernproeven in september van het vorig jaar belangrijke gegevens ver-j kregen. Het westen blijft echter bereid I een verdrag over het stopzetten van de kernproeven te tekenen en Rusland zijn voorsprong te schenken. Godber stelde; de Russen drie vragen: 1. Biedt de Sowjetunie het westen werkelijk g?en hoop, dat er in de Sow-j Jetunie een of andere Inspectie moge lijk is zolang er nog geen algehele algemene ontwapening is? 2. Wil de Sowjetunie geen onderdanen van neutrale landen in inspectiecom missies omdat zij bang Is voor spiona ge? 3. Is de Sowjetunie niet bereid gege vens aan het westen te verstrekken over eventuele middelen ter verbete ring van het ontdekkingssysteem er zij haar geleerden niet met westelijke deskundigen over dit onderwerp laten praten? (Dit laatste slaat kennelijk op de Russische bewering dat de huidige wetenschappelijke opsporingsmethoden voldoende zijn en commissies die ter plaatse controle moeten uitoefenen, overbodig maken) Bij een overval van bandieten op een ■kolonie bij de plaats Libano in het Co lombiaanse departement Tolima zijn elf soldaten en twee burgers gedood. Boven dien worden 10 personen vermist. Het aantal gewonden bedraagt vier. P. J. F. Dupuis, arts Ernstige waarschuwing van Erhard: In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer deelt de minister van binnenlandse zaken o.m. mede dat de voorbereiding van een nieuwe pensioenwet een stadium heeft bereikt dat het mogelijk maakt, de ministerraad binnenkort een beslissing te vragen over de hoofdzaken van de nieuwe wet. Het ligt in de bedoeling zodra de ministerraad een beslissing zal hebben genomen een nota daarover ter behandeling te zenden aan de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken. Ondanks de kritiek die zowel van links als van rechts op de Westduitse minister van economi sche zaken, Ludwig Erhard, wordt uitgeoefend wegens zijn resoluut ingrijpen teneinde de gunstige conjunctuur in West-Duitsland te handhaven, laat deze zich niet in een hoek drukken en heeft nu weer een ernstige waarschu wing laten horen aan het adres van de werkgevers en werkne mers de goede conjunctuur niet zelf te ontwrichten. Hij is van mening, dat de kostenstijgingen en prijsverhogingen langzamer hand een gevaarlijke grens be reikt hebben en dat wanneer deze grens wordt overschreden, West- Duitsland in E.E.G.-verband zijn concurrentiepositie zal moeten prijsgeven. Minister Erhard verklaarde op een bijeenkomst van het Westduitse indus triële verbond (B.D.I.) in Bonn. dat ,,de Duitse ondernemer met de rug te gen de muur staat". Tot nu toe heeft men met behulp van de nationale douane-politiek slagbomen tegen de bui tenlandse concurrentie kunnen oprich ten. maar dat is thans in de gemeen schappelijke markt niet meer mogelijk. De regeringen kunnen ook niet meer door subsidies en valuta maatregelen in de gang van zaken ingrijpen, aldus Er hard, en hij kwam tot de slotsom, dat ,.de Duitse markt open ligt, onbe schermd, indien gij (toehoorders) wilt". Hij riep de aanwezigen toe: „Wie gelooft zich door prijsverhogingen te redden, bedriegt zich zelf". Kosten en prijzen stijgen onrustbarend en vol gens Erhard. de vader van het Duit se Wirtschaftswunder, handelen on dernemers en vakbonden gelijkelijk onverantwoordelijk, want zij weten, dat het sluiten van een nieuwe loon- overeenkomst onvermijdelijk tot prijs stijgingen leidt. De allerbelangrijkste eis noemde de minister de „uit concurrentie-oogpunt neutrale omzetbelasting", waardoor een hele serie handelspolitieke maatregelen te verwezenlijken is. Erhard pleitte er voor de Duitse ontwikkelingshulp ook in de toekomst niet aan opdrachten in Duitsland te verbinden. Hij zei: „Wij zijn nog het enige land dat deze mo derne regel der vrije keuze van leve rancier in stand houdt en wij moeten het beginsel houden de ontwik kelingshulp niet aan voorwaarden te binden". Hij verklaarde van de V.S. de verze kering gekregen te hebben, dat ook de V.S. dit principe zullen huldigen, zodra de Amerikaanse betalingsbalans zulks Rusland bemoeit zich niet met ontvoering in Oost-Berlijn De Sowjetunie acht zich niet verant woordelijk voor eventuele misdrijven op politiek terrein die in Oost-Duitsland plaatsvinden. Oost-Duitsland is een sou- verein land en wanneer iemand inlich tingen wenst over de verdwijning van de Westduitser Heinz Brandt, die. in Oost- Berlijn ontvoerd zou zijn. dan dient men zich te wenden tot de Oostduitse rege ring. Dit verklaarde de Russische gedele geerde op een bijeenkomst van de eco nomische en sociale raad van de V.N., die handelde over de verdwijning van Brandt, hoofdredacteur van een vak bondsorgaan, die op 16 juni ontvoerd zou zijn. toen hij in de Sowjetzone van Berlijn een vakbonds>vergadering bij woonde. De bijeenkomst vond plaats op verzoek van de AFL-CIO en van de in ternationale confederatie van vrije vak verenigingen in Brussel. mogelijk maakt. Over de toenemende buitenlandse con- jrrentle op de Westduitse markt, zei Erhard, dat bij een groei van de Duitse Een model van de Jtogallo vleugel" met een namaak-Mer- cury-capsule er onderaanbenge- lend, werd uitgeprobeerd boven het vliegveld Langley in de Amerikaanse staat Virginia Deze vleugel zal op dezelfde manier als een parachute de (rustige) terugkeer van een ruimtecapsule vaar de aarde mogelijk moeten maken. De Amerikanen zijn van plan deze „Rogalla-vleugel" verder te ont wikkelen. zodat hij gebruikt kan worden bij het toekomstige „Ge- mini"-project, waarbij twee mannen een ruimtereis zullen ondernemen. Noodtoestand op eiland Hawaii Gouverneur William F. Qulnn heeft gisteravond in Hawaii de noodtoestand afgekondigd als gevolg van de zeelleden- staking in de V.S. die dq voedselbevoor- rading van het eiland ernstig heeft ge stagneerd. Gouverneur Quirrn verzocht president Kennedy telegrafisch schepen en vlieg tuigen vrij te maken om voedsel Hawaii te brengen. De gouverneur deelt in zijn telegram lee dat van twintig massavoedingsmid delen nog een voorraad aanwezig is voor twee weken. De gouverneur verzocht onmiddellijk alle militaire transportmid delen in te schakelen die noodzakelijk waren voor de voedselvoorziening der bevolking. •an afgewerkte fabrikaten met 24 procent Is toegenomen. Hij bond zijn auditorium op het hart, dat men bij een kleiner wordend aandeel van de j -o-- binnenlandse prod uk tie in het verbruik produktie In de eerste twee maanden I in de eerste plaats moet zoeken naar dit Jaar met vier procent de In- fouten ln eigen kamp. Nuts is gevuld met vers gebrande hazelnoten en roomcaramel. Het geheel overtrokken met volle-melk chocolade. Een kostelijke versna pering. Nuts: een'kwaliteitspro- dukt. Een motoragent uit Kaapstad achtervolgde eergisteren een auto die duidelijk de maximum snelheid overschreed. Het bleek een taxi te zijn, waarin zijn eigen vrouw op weg was naar een kraamkliniek. Met loeiende sirene reed de agent de rest van de weg voor de taxi uit om vrij baan te maken. Kort na aankomst in de kli niek beviel zijn vrouw van een zoon. De beroemde Britse pianiste, dame Myra Hess, zal tengevolge van een reumatische aandoe ning in een van haar handen, voorlopig niet in het openbaar kunnen op treden. I Een Australische arts, die zich op latere leef tijd op de schilderkunst heeft toegelegd en be vriend was met Picasso en de vroege abstracte schilders, blijkt bijna een miljoen Australische pon den te hebben nagelaten aan de universiteit van Sydney, ter instandhou ding en bevordering van de kunst in Australië. Het orgaan van het Britse genootschap van medici laat in haar ko lommen geen adverten ties meer toe voor ta baksartikelen. Alle fabri kanten van rookartikelen zijn van de nieuwe rege ling op de hoogte ge steld. Er stonden trou wens nooit veel adver tenties voor tabakspro- dukten in dit blad. I Het gouden bed van mevrouw Mary Odusei is gisteren teruggestuurd naar de fabrikant. De vrouwen in Ghana kun nen nu weer rustig gaan slapen zonder zich zor gen te maken over het met bladgoud afgewerk te bed van dertigduizend gulden van de echtgeno te van de Ghanese minis ter voor industrie. Het bed heeft de gemoederen in Ghana wel een hele tijd beziggehouden. Huis vrouwen hielden een pro testmars tegen zulk een spilzucht. Eerst hield Mary Odusei voet bij stuk en weigerde ze het droombed terug te stu ren. Gisteren echter ca pituleerde ze zonder op gaaf van redenen. I Op de vrij drukke ver keersweg door het dorp je Hicbtum bij Bolsward passeert elke dag enkele malen een voetganger, die deze weg met levens gevaar dwars oversteekt. Het is een egel wiens moeder vorig jaar in het verkeer om het le ven is gekomen. Het dier, dat op het kerkhof heeft overwinterd, is en kele dagen geleden uit zijn winterslaap ont waakt en net als zijn moeder gaat deze egel op vaste tijden aan de overkant van de weg zijn natje en droogje halen bij de kostersfamilie. Is hij verzadigd, dan keert hij via zijn levensgevaar-1 lijke weg terug naar het kerkhof. Het dier heeft alle schuwheid voor de mensen afgelegd. I De gemeenteraad van Schoorl heeft geweigerd een krediet van 12.000; gulden uit te trekken j voor het oprichten vanj een standbeeld van de in j dit dorp geboren schil der Jan van Scorel. De Raad acht zich te weinig betrokken in de voorbe sprekingen en de plan nen, alsook in het verle nen van een opdracht! aan een beeldhouwer. U kent het probleem waarschijn lijk wel: we spannen een touw om de evenaar van de aarde en zorgen omheen leggen, elke er voor dat de draad overal precies hebben die we wensei aansluit. Vervolgens nemen touw dat 1 meter langer is gen dit Het lijkt onbegrijpelijk, dat de trek van de bol •aarde kan zonder dat een dit in de uitkomst enig verschil leg- maakt. Toch kunnen we hierin enig Dit inzicht krijgen, door de vier seg- zal door zijn grotere menten van een cirkel 1 lengte uiteraard niet strak aardbol liggen en veel minder ge spannen zijn. Hoeveel losser dit twee die op enige afstand van elkaar te leggen, zodat tussen alle segmenten zelfde tussenruimte Is. De fi de touw rond de aarde is. blijkt pas guur die hierdoor wordt omsloten ls wanneer we de zaak gaan ultreke- dan wat groter dan de oorspronke- nen en tot de wonderbaarlijke kon- lijke cirkel. Doen we nu betzelfde klu.ie k.men i,l dm tweede draad mPt een veet erotere op elk punt van de evenaar 16 cm van cirkel, waarby we de grond komt. TOCH IS HET ZO! Door verlenging van slechts 1 meter hebben we dus een ring verkregen die op enige afstand van de aarde staat, te vergelijken met de ring van Saturnus (zij het dan afstand zorgen dat de tus senruimten tussen de segmenten even groot is als in het vorige geval, dan zullen we merken dat de omtrek van de nieuwe figuur zich op eenzelfde de oorspronkelijke cirkel dat bi dit laatste geval de afstand bevindt als daarnet, tot het boloppervlak heel wat groter »„r tto.1 „n HM prlnclp. dnldrlijk.r I. wrlllohl dH: a heeft i bal of niets af). Zouden appel nemen en ds heen leggen dat 1 dan de omtrek, da touw ongeveer 16 cm van de bal of de sinaasappel te liggen. Het ronde kaasstolp die pre- een halve Edammerkaas leter langer Is sluit. Nu tilt u de stolp 1 cm om- blijkt^ ook dit hoog; dit heeft tot gevolg dat op de top van de kaas een tussenruimte dus geen enkel verschil, of we nu lussen kaaskorst en stolp ls ont- een spcldeknop of een reuzenvenster staan van eveneens 1 cm. Onafhan- uit het heelal nemen, want ln alle kclljk van het feIt of kaas gevallen komt de verlenging van 1 mdk-r v.„ d. omtrek, neer op oen 1 ruimte van 16 cm tussen het touw °pHllcn van de stolp ook 1 cm tus- en het boloppervlak. senruimte op de top bewerkstelligen. Het bewijs ls ln dit geval gemak kelijk te leveren. Is de straal van een bol r. dan ls de omtrek 2 pl r. Maken we de omtrek 1 meier langer, dan wordt de omtrek dus: 2 pl r 1. Bij deze grotere omtrek behoort i Dit touw om in herinnering hoe tuurlijk ook een grotere straal, die 3de eeuw vóór Christus reeds ge tracht heeft de omtrek van de arr- de te benalen. een poging die tot bij kans moderne uitkomsten heeft ge- De nieuwe straal is dus groter leid! geiyk Is 2 pl 2 pl dan de oude straal r. dus byna 16 c Daarover een volgende keer. Nog maar betrekkelijk kort gele- len is nu ingrijpen aan de andere kant den stonden vele Reformatorische nodig geworden: er dienèn minder christenen nogal huiverig tegenover zwangerschappen tot stand te komen. w np7P annnacc niT hooft in yto de mogelijkheid van bewuste rege ling van het kinderaantal. En op de keper beschouwd, is dat helemaal niet zo wonderlijk. Is het kind niet een gave van God? Is het niet eren verbazingwekkend als heerlijk, dat wij medearbeiders mogen zijn in Gods Schepping? Dat Hij het ons vergunt als man en vrouw onze lief de voor elkaar uitgedrukt te zien in geest en stof, in een kind, dat de belichaming is van onze twee-een heid en die twee-eenheid op onna volgbare wijze uitdrukt? wonder, dat i weer geschiedt. Het is en gewoon verschijnsel dat die trouwen kinderen krijgen, dat we toe neigen dit als een „logisch" ge- het huwelijk te zien. En ve- het verlangen naar volg len komen omdat al in het prille begin van het huwelijk er zich al direct óén aankondigt. soms nog voor de echt genoten er aan toe zijn. het als een vreugde te erva ren. Wat hen be treft, hadden ze nog wel een poos je samen willen blyven! Slechts zij. die aan het verlangen DE SCHRIJVER langen vuld zien, beseffen eigenlijk alleen goed, wat het wil zeggen, van de kin derzegen verstoken te blijven. Ik gebruikte het ziet de Bijbel het kinderen krijgen immers ook? Maar volgt hieruit dan niet, dat bewuste regeling van het kindertal. bewust verhinderen van bevruchting, dan ook in strijd is met wat de Bijbel hierover zegt. Of kan je van een zegen ook te véél krijgen, kan een mens. een echtpaar, te véél gezegend worden? Dit laatste lijkt een vreemde vraag, maar algemeen groeit de overtuiging in de kring van belijdende christenen, dat in de gebrokenheid van de Schep ping, van ons bestaan hier op aarde, zelfs zegen niet ongebreideld te ont vangen is. Tengevolge van de scheur, die door de Schepping loopt, kan het er van komen, dat een mens zucht on der de steeds toenemende druk van wat aanvankelijk als zegen voor hem bestemd is. En zo zien we dan ook, zo maak je het als huisarts, als de vertrouwde van het gezin mee, dat normaal vrucht bare echtparen in de loop van hun huwelijk geregeld naar wegen en mid delen zoeken om met behoud van de geslachtelijke omgang uitdrukking en teken van hun liefdesgemeenschap nu en dan een tijd lang het ont staan van zwangerschap als gevolg van die omgang te voorkomen. De cijfers van de gezinsgrootte, ver strekt door het Centraal Bureau van de Statistiek, liegen er niet om. Maat regelen als bovenbedoeld worden blijk baar veelvuldig toegepast, ook onder meelevende christenen. Terecht, stel len wij, want de tijd is voorbij, dat we meenden, dat naar Bijbelse maat staf het geslachtelijk verlangen naar elkaar van man en vrouw eigenlijk zonde is, en dat toegeven aan dat ver langen alleen geoorloofd zou zijn van uit het „hogere" doel. dat men ermèe diende: de voortplanting. Waaruit dan wel volgen moest, dat, wanneer om welke reden dan ook, zwangerschap op een moment niet ge wenst was, volledige onthouding de ge gelovige consequentie kon zijn. Met dankbaarheid mogen we constateren, dat we weer hebben ont dekt, dat dit niet de bijbelse zingeving aan het huwelijk is. maar dat deze gedachtengang berust op vreemde sluipsels in de leer van de kerken. De geslachtelijke ontmoeting cn vrouw is niet alleen niet speciaal zondig, wanneer ze de uitdrukking vormt van een innige wederkerige liefde van een man en een hun huwelijk, maar draagt lijk toe bij. deze liefdeseenheid ge stalte te geven, helpt ook het besef van saamhorigheid en geestelijk bij-el- kaar-horen en er voor elkaar zijn, te versterken. Lichaam en ziel staan el kaar niet in de weg, naar Gods be doeling, maar vullen elkaar aai heerlijk God mèt Uw lichaam! Weet ge niet dat Uw lichaam een tempel van de Heilige Geest? Zo heeft langzamerhand het lichaam in de christelijke geloofsleer weer de betekenis toegekend gekregen, waarop het volgens de Bijbel recht heeft. Dat alles heeft vérstrekkende gevol gen gehad voor de inzichten en de be tekenis en de geoorloofdheid van ge boorteregeling. Geen kerk. ook de R.K. niet, verdedigt meer. dat chris tenouders zo veel mogelijk kinderen zullen behoren te krijgen, We zijn er niet met ze te verwekken, we hebben ze te verzorgen, groot te brengen en op te voeden gedurende een steeds groter aantal jaren. Een sterke uitbreiding van de medische en hygiënische ken nis heeft verder de kinder- en zuige lingensterfte zeer belangrijk doen da len tot slechts 4 procent van die van een eeuw geleden. Het zogenaamde „natuurlijke" evenwicht is door de mens verbroken; om het te herstel- P. J. F. Diiptii* (1917), huis- arts te Rotterdam, studeerde, na het Marnix Gymnasium in de Maasstad doorlopen te hebben, medicijnen te Leiden. Hij begon *ijn loopbaan al* controlerend geneesheer van de Raad van Arbeid en i« »ind« 1945 huisarts met een zeer drukke praktijk. Dokter Dupuis i* de auteur van het bekende boek „Uw deel in dit leven. Liefde, Huwelijk rn Gezin", schreef voort» bro chure» en tal van artikelen over dit onderwerp en verzorgde ook een lezingencyclus voor de NCRV-microfoon. Als voorzitter van de Prot Stichting voor Verantwoorde Gezinsvorming (PSVG) schreef hij voor ons bijgaand artikel. Deze aanpassing heeft in de prak tijk al lang plaats gevonden, vaak echter nodig op manieren, die het wel zijn van het huwelijk schaden op een wijze, die onnodige spanningen tussen de echtgenoten oproept en een druk op het gezin legt. Het is ook nog niet zo eenvoudig, de juiste handelwijze te weten te komen, nu vele huisartsen nog niet bereid en in staat zijn. de helpende hand te bieden. Al vele ja ren kan men zich tot de N.V.S.H. wenden, maar het is toch niet onbe grijpelijk. dat vele echtparen er tegen op zagen en zelfs overwegend bezwaar hadden, de stap naar deze vereniging te doen. Sinds enkele jaren bestaat er nu echter een Protestantse Stichting op mrotestedngn-'- die al een veertiental bureaus i lande heeft, waar men als christen met z'n problemen inzake de gezins vorming terecht kan en waar ook con creet advies te krijgen is. Niet weini gen hebben de weg tot deze bureaus tot hun voldoening al gevonden, maar nog veel meer, die hulp dringend no dig hebben, blijven aarzelen of weten zelfls nog niet van het bestaan van deze bureaus af. de landelijke stich ting (P.SALG.) nu overgegaan tot het uitgeven van een eigen, voorlopig tweemaandelijks blad, „Gezond Ge zin" 1) geheten, waarop al eerder in dit blad gewe zen is naar aanlei ding van een door de stichting gehou den persconferen tie. Alle belangrijke vragen inzake hu welijk en gezin, opvoeding en der gelijke. zullen in „Gezond Gezin" orde gesteld worden met op de vragen tiatief gewaagd, want over veel geld beschikt men niet. Minstens 20.000 abonnees zijn nodig om onze taak ln dezen te kunnen vervullen. Voor wie mee wil helpent een abonnement op het blad kost per jaar een rijksdaalder. 1) Gezond Gezin, uitgave P.6.V.G. Frondizi in handen van zijn opvolger De afgezette Argentijnse president Frondizi. die thans verblijft op een ge ïsoleerd eiland iMartin Garcia), is ter beschikking gesteld van zijn opvolger en gewezen vriend Guido. De maatregel is genomen om een stokje te steken voor het gerechtelijk streven hem op vrije voeten te stellen. Onder de door Frondi zi zelf uitgeroepen staat van beleg heeft de president namelijk de bevoegdheid arrestanten voor onbepaalde tijd vast te houden. De Veiligheidsraad heeft gisteren zijn duizendste vergadering gehouden De eerste was in januari 1946. De vergade- gewijd aan het Regen op de bril Lastig I Vooral op de fiets of bromfiets. Is wel wat aan te doer\ Ook dit is maar een weet. „Dat zit zo" verklapt het U op bladzij 16. Dit handige pocketboek verdient U terloops als U iemand op de bon zet. ln envelop (of op kaart geplakt) verzenden aan U kunt noteren als nieuwe abonnee Datum van ingang.-»*■«« w» BETALING PER WEEK/MAAND/KW ART AAL/GIRO Doorhalen wat niet van toepassing ls. Zelf was Ik al abonnee. Voor het aan brengen van bovenstaande nieuwe abon- heb Ik dus recht op DAT ZIT ZO SchrUf hier uw eigen n d adres „Dat zit zo" - 'n boek boordevol met ongelooflijk handige wenken is niet in de winkel te koop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5