Na ruim dertig jaar op zee met de viskar op pad BANKETBAKKER le en 2e BEDIENDE Boeten geëist tegen een visweger en handelaren Automatische benzinepomp in Rijswijk in gebruik gesteld Onveranderde kaasprijzen Weduwe vraagt herbegrafenis van haar man in eigen graf NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 MAANDAG 2 APRIL 1962 Ai Puk uit Noordtcijk aan Zee Schriftelijke les aan boord om de diploma s te halen Drieënveertig jaar, goedlachs en vol van originele, sprankelende zee mansuitdrukkingen. Dat is Ar ie van der Zwan. In Noordwijk, Katwijk en IJmuiden algemeen bekend als Ai Puk. Eenendertig jaar heeft Van der Zwan op zee doorgebracht, op de logger, op de trawler, op de koopvaardij, op een Rijnaak, op een kustvaarder. Hij doorliep alle rangen, van jongste tot schipper, hij is op de Noordzee minstens zo goed thuis als in zijn woning aan de Noordwijkse Ludolph Berkemeierstraat. En toch heeft deze op-en- top zeeman er een dag of veertien geleden de brui aan gegeven. Hij liet een kar maken om vis te gaan verkopen in plaats van te vangen. En zo ging Ai Puk voor het eerst op pad. In een hagelwit jasje, gladgeschoren, „gemanicuurd en gepedicuurd", zoals hij het uitdrukt. Zijn vrouw durfde hem nauwelijks na te kijken. ,,Wat zal daar van terecht komen", zo dat zij. Maar Arie ging zijn gang alsof hij nooit iets anders had gedaan. Hij liet de klepel van zijn bel vrolijk kwispelen en deelde kwinkslagen uit onder zijn eerste klan ten. „Ja, ja, het gaat best", vertelde hij ons een paar dagen later. „Elke dag rij zen de dubbeltjes" Reeks factoren Hoe komt een zeeman-met-al-zijn- papieren-op-zak zo ver? „Ja, dat is eer hele reeks samenwerkende factoren. Het is op de vissersvloot niet meer wat het vroeger was. Het bemanningstekort brengt met zich, dat er allerlei knapen aan boord komen die de zee nooit eerder hebben gezien. De sfeer gaat er niet op vooruit en de schipper boet in aan gezag. Wie om personeel moet bedelen, heeft wanneer het erop aan komt weinig te vertellen. En met een groep onbekwame mensen aan boord moet de schipper, die VOORSCHOTEy Afscheid vicaris Hamminga Vicaris Hamminga, die ruim een jaar ,e Hervormde Gemeente te Voorschoten heeft gediend en zondag zijn Intrede hoopt te doen te 's Heerabtskerke, heeft gisteravond in de dorpskerk afscheid ge nomen. Hi) predikte naar aanleiding var Epheziërs 318 en 19: Geworteld en ge- grond in de liefde, zult gij dan, samen met alle heiligen, in staat zijn te vatten hoe groot de breedte en lengte en hoog te en diepte is, en te kennen de liefde van Christus, die de kennis te b- gaat, opdat gij vervuld wordt tot alle volheid Gods. Zo vaak, aldus vicaris Hamminga ho ren wij de vraag, waaruit die liefde Gods dan wel blijkt. Blijkt die soms uit de smarten die velen moeten lijden, uit de voortdurende bedreigingen waarin wij leven, uit de vele ontwrichte ge zinnen? Wij moeien leren lezen en luisteren. Maar al te vaak wordt datgene wat het Evangelie ons te zeggen heeft, verdron gen door andere dingen waarvan ons hart vervuld is. Gods liefde voor deze wereld is geen droom of sprookje, maar een werkelijkheid, namelijk het kruis, waaraan Gods eigen Zoon voor onze zonden is gestorven op dat wij zalig zouden zijn. Aan het eind van de dienst richtte ds. Sa ra be r enige woorden ten afscheid tot de scheidende vicaris. Namens de ker- keraad en de Gemeente dankte hij hem voor de vele malen, dat hij het Evan gelie aan de Gemeente heeft gebracht en voor het werk dat hij heeft verricht Wij hebben uw werk zeer gewaardeerd en vinden het jammer, dat u van ons weg gaat. U wilde echter zelf gaan om 'n eigen Gemeente te hebben cn dat kun nen wij begrijpen, zei ds Sarabcr. Wij hopen dat u in 's Heerabtskerke mèt uw vrouw met evenveel blijdschap en trouw zult mogen werken als hier in Voor schoten. Vicaris Hamminga dankte ten slotte ds. Sarabcr en ds. Meijering voor de prettige wijze waarop cn de goede ver houding waarin hij in Voorschoten heeft mogen werken. Ook bracht hij dank aan dc Gemeente. Hij zei te verwachten, dat hem en zijn vrouw de gebeden van de Gemeente in Voorschoten zullen verge zellen. U verzeker ik, dat onze voorbe de zal uitgaan naar u. Na afloop van de dienst was er gele genheid vicaris Hamminga cn zijn vrouw ten afscheid de hand te drukken. Kandidaten K.V.P. Gisteren ls in het bondsgebouw naast de r.k. kerk bij stemming de kandidaten, lijst voor de KVP in verband met de komende gemeenteraadsverkiezing vast gesteld. Er werden in totaal 204 stemmen uitgebracht, waarvan 4 ongeldig. Dc liist ziet er thans als volgt uit (tussen haakjes het aantal uitgebrachte stemmen): L Ir W. C. M. Rombouts (174): 2. G. Schramn (166); 3. drs. A. F. v. d. Laan (159): 4. C Fortanier (154): 5. C. G. L. PlomD (112): 6. drs. J. R. E. Eijsink Smeets (53); 7. H. L. C. Schuurman (35): 8. J. C. H. Hen driks (29): 9. mr. Th. C. Esselaar (20). 10 J. C. G. Alkemade (24): 11. J. C. Knünenburg (18): 12. drs. R. R. Free man (17): 13. A. M. C. M. Langemeiier (16): 14. N. C. van Os (15); 15. J. H. van Ommen (5). Lekespel Het jaarfeest van Militia Christi zal donderdagavond in het Cultureel Cen trum worden gevierd met dc opvoering van het lekespel ..De andere regisseur" geschreven door ds. W. Gispen. Collecten Deze week wordt in Voorschoten de jaarlijkse SIMAVI-collecte gehouden en op maandag 9 april de Emmabloem- collecte. Ai Puk, zo mogen we hem wel aanduiden, want hij noemt zichzelf ook zo. heeft nog meer redenen: .Wanneer je kinderen ouder worden, worden ze zelfstandiger en zijn ze meer uithuizig. Je vrouw zit vaak al leen. Televisiekijken is dan wel een aardig tijdverdrijf, maar het huise lijke leven lijdt er onder als vader maar zo af en toe thuis is. En dan de verdiensten natuurlijk. Ik heb wel eens uitgerekend, wat bijvoor beeld een kantje haring opbrengt en wat er aan de kar voor die vissoort wordt betaald. Dan kom je als visserman tot de conclusie, dat je aan de verkeerde kant staat. Altijd heb ik er trouwens al iets in gezien. Toen mijn vrouw nog mijn verloofde was, spraken we er wel eens over. In 1949 begon ik er serieus over na te denken, wilde ik met de visserij op houden. Maar steeds kwam er weer wat tussen, elke keer opnieuw was er iemand nodig aan boord van een of ander schip, nog kwamen voor iemand i man, ik heb n vragen, of ik zin 1 te vallen. Ik zeg: m'n eigen kotter. Leren Er zit nog aardig wat aan vast om als visverkoper te beginnen. In de eerste plaats moet je je diploma's en je erken ning hebben. Mijn diploma's heb ik be haald door op zee schriftelijke lessen te volgen. M'n vergunning van het gemeentebestuur had ik al gauw, omdat er de laatste ja ren visventers zijn uitgevallen voor wie niemand in de plaats is gekomen. Daardoor zal ik ongetwijfeld ook een aardige wijk kunnen opbouwen. Verder heb ik mijn zomerhuisje ingericht als bakruimte en een baktoestel laten maken naar eigen ontwerp. Ik heb er echt ple zier in. Ik krijg van de zomer vermoede lijk een standplaats ten noorden van de vuurtoren en daar hoop ik het flink druk te krijgen. Als je maar goede waar hebt, er fris en schoon uitziet en service verleent, dan kom je er volgens mij altijd". En de zee? Geen verlangen meer naar het zilte nat? „De zee, nou die is hier toch vlakbij. Ja natuurlijk, als ik in IJmuiden ben en ik zie een mooi scheepje de haven uitglijden, ja dan Maar het gezinsleven is toch ook heel mooi en als ik over de boulevard loop zie ik de zee, ter wijl ik de vis vlakbij de hand heb. Nee, ik blijf aan de wal, m'n drie- wielige kotter is me genoeg. Ik weet de laatste dagen eigenlijk niet wat ik beleef, ik heb een herenleven, ik vind het geweldig." RIJNSBURG Overzicht groenteveiling Geleidelijk aan neemt de aanvoer vai waspeen af. Enkele tuinders hebben hun voorraden reeds geheel geruimd, andere tuinders veilen niet regelmatig meer, daar er nu door de mildere weersom standigheden gelegenheid is voor andere werkzaamheden. Eén en ander verklaart dat de aanvoeren van deze week niet zo groot weren als twee weken geleden. Toch worden er nog elke dag behoorlijke hoeveelheden aangevoerd. vraag naar waspeen is nog steeds sterk. Dit was er de oorzaak van dat in het begin van de week de prijzen zeer hoog lagen, welk niveau later in de week niet kon worden gehandhaafd. Voor AI betaalden de exporteurs aan vankelijk van f 1,02 tot f 1.09 per kg, in het midden van de week bedroeg de prijs van 99% tot f 1.07 en tegen het eind van de week van 91% tot 97% cent per kg. De BI sortering werd in het begin van de week betaald met 96 tot 106 cent per kg, deze prijs zakte langzaam af; vrijdag noteerden we van 93 tot 95 cent. In tegenstelling tot de exportkwaliteit steeg de bihnenlandse kwaliteit regel matig in prijs. Voor de goede kwaliteit werd in het begin van de week betaald tot 54 cent per kg, later tot 67 cent en tegen het eind van de week tot 75 cent. Voor het eerst werden enkele partij tjes glasradijs aangevoerd, die van de hand gingen voor 20 tot 22 cent per bosje. Enkele partijtjes knolselderij gingen weg voor 32 tot 45 cent per stuk en groene kool voor ongeveer 44 cent per kg. SASSENHEIM Informatiebureau V.V.V. Zaterdagmiddag is het nieuwe toeris ten-informatiebureau van de Sassen- heimse V.V.V. geopend. Mevrouw A. H. S. Feldhus, Paneraszioht 1, opende hier mee tevens haar pension waar zij aan veertien mensen plaats kan bieden. Daar naast zal zij de belangen van de V.V.V. behartigen door de logiesdienst op zich te nemen en tochten van de vreemde lingen te organiseren. Dit alles doet zij onder supervisie van het V.V.V.-bestuur. Menig contact is reeds met het buiten land gelegd en het bestuur verwacht dan ook veel bezoek niet alleen gedurende de bollend rukte maar ook in de zomer maanden. Dat het adres voor de logiesddienst nu Pancraszicht is geworden, nadat aan vankelijk was besloten dat dit bij garage Kiss zou komen, vindt zijn oorzaak in het feit. dat nu een bureau is gevonden met een permanente bezetting waar m tevens de voornaamste talen beheerst. Gevraagd voor het komende seizoen per 7 mei a.s. BANKETBAKKERIJ B. en A. DE KORT In bezit v Banketbakkerij B. e n vereiste diploma's. Extern. A. de Kort, Voorstraat 5, Katwijk t Zee, Tel. 01718—2115. Visserij golf jes DE procureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof heeft boeten, variërend van f 400 tot 600, geëist tegen drie IJmuider vishandelaren in een visweger, die vis buiten de afslag om hadden verhandeld of in voorraad hadden gehad. De verdediger, mr. J. W. Crefeld uit IJmuiden, vroeg vrijspraak. De gehele kwestie draaide tijdens de behandeling om de vraag, of de verordening betreffende aanvoer en afzet van zeevis wel duidelijk is geredigeerd. De procureur-generaal was van mening, dat de verordening heel duidelijk is. Men mag geen vis buiten de afslag om ver handelen. Maar de verdediger dacht daar heel anders over. Hij wees op de uitzonderingsmogelijkheden. Schipper, reder, bemanningsleden en overig personeel kunnen, indien de arbeidsvoorwaarden daar aanleiding toe geven, het zogenaamde „zoodje" uit de vangst nemen. Mr. Crefeld was van mening, dat onder „overig personeel" ook de viswegers vallen. „Vertelt u mij, wie er met overige per soneel anders kunnen worden bedoeld vroeg hij rechter en procureur-genraal. Hij kreeg geen antwoord op deze vraag. De heer Crefeld nam de getuigen, een visweger en een controle-ambtenaar, lange kruisverhoren af. Onder meer kwam daaruit vast te staan, dat het „ca deaustelsel" in IJmuiden al heel oud is. De controle-ambtenaar zei, dat mer heel lang wist, dat er vis als loon in tura aan de wegers werd gegeven. Maar men heeft er nooit iets aan gedaan, om dat „wie appelen vaart, die appelen eet' hier geldt. Maar toen men ontdekte, dat het om grote bedragen ging, greep onmiddellijk in. De terechtstaande handelaren v kerden om strijd, dat ze niet wisten, dat het niet mocht. „Als wij ook maar aanmerking hadden gehad op het kopen van vis van de wegers, waren wij er mee gestopt", zeiden ze, „maar de controleurs hebben er nooit iets van gezegd". „Waarom alleen wegers en handela ren?" vroeg de verdediger ook nog. „De NOORDWIJKERHOVT Eerste steen van buitenvolière Zaterdagmorgen is onder grote belang stelling met enige plechtigheid de eerste steen gelegd van de buitenvolière op het Julianaplein. Het bestuur had de aardige gedachte gehad deze eerste-steénlegging te laten verrichten door het oudste maar zeer actieve lid van De Kolibrie, broeder Narceus van de St. Bavostichting, die binnenkort zijn gouden kloosterjubi leum hoopt te vieren. De broeder moest heel wat cement verwerken, want hij had zo maar een steen op wat cement te leggen, maar de hardstenen herinne ringsplaquette met tekst diende te wor den ingemetseld. De vitale vogelliefheb ber stond zijn mannetje en zijn werk zal de tand des tijds wel trotseren. Onder degenen die zijn werk gade sloe gen, merkten wij op burgemeester P. M. d. Weijden en echtgenote, ds. A. H. Smits, oud-gemeentesecretaris J. A. M. Pijnenburg en vele confraters van br. Narceus. Na agloop bood het bestuur van De KoHbrie de genodigden en de mannen die reeds van vroeg in de ochtend af aan het metselen waren geweest een kopje koffie m in Duin en Dal. Nieuwe blokhut Zaterdagmiddag heeft mevr. De Vries, zuster van wijlen dr. De Vries, de vorige geneesheer-directeur van de Bavostich ting. door het afschieten van een vuur pijl de naam onthuld van de nieuwe blokhut van de verkennersgroep der St. Bavostichting. Die naam was „Dr, De Vries" cn met deze naamgeving wil de groep de nagedachtenis eren van de psy chiater, die met een vooruitziende blik het initiatief nam tot inschakeling van het spel van verkennen in de therapie de jongste patiënten. Het hoofd kwartier van de verkennersbeweging ont- •ve, maar mede dankzij de enthou siaste steun van de toenmalige overste, broeder Abraham, kreeg men thans twee- en-een-half jaar geleden gedaan, dat de verkenners van St. Bavo officieel als B.E.-groep werden erkend. ving dit initiatief aanvankelijk i Nieuw clubgebouw VVSB geopend Zaterdag heeft VVSB zijn nieuwe club gebouw in gebruik genomen. De vrouw van burgemeester Van der Weijden hees de clubvlag. waarna zij de hoofddeur opende. Er werden tal van geschenken aangeboden en vele sprekers voerden het woord. De burgemeester wenste de club geluk met de nieuwe aanwinst, maar hij vestigde er tevens de aandacht op, dat er wat de sportaccommodatie betreft nog heel veel gebeuren moet in Noord - wijkerhout. Er moet een gemeentelijk sportpark komen en dat gaat ruim een miljoen kosten. Voorzitter W. Oostdam dankte de ge meente voor do medewerking bij de stichting van het clubgebouw onder vonden. Over de onvoldoende sport accommodatie sprekend zei hij. dat WSB reeds een ledenstop heeft moeten afkondigen. Ds. Smits sprak namens de hervormde gemeente. H1LLEGOM Botsing Op de Stationsweg stopte plotseling en bestelauto, waarvan de bestuurder iemand, die hij zag passeren, wilde spre ken. Een er achter rijdende personen auto botst» hierdoor tegen de achterkant de bestelwagen. Beide auto's werden beschadigd maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Loslopende honden Bij de politie komen herhaaldelijk klachten binnen over loslopende honden, De burgemeester van Rijswijk, drs. A. Th. Bogaardt, heeft dezer dagen de eerste ln Nederland geplaatste automatische benzinepomp in gebruik gesteld. Deze automaat, die opgesteld staat bij het mo tel bij de Hoornbrug in Rijswijk, kwam in gebruik, nadat een rijksdaalder in de gleuf was verdwenen. de handel was overgehaald en dc benzineslang in de tank van de auto van dc burgemeester was gehangen. De adjunct-directeur van de afdeling verkoop van de Koninklijke Shell, de heer Plesman. meende zelfs të weten, dat door het in gebruik stellen van deze automaat Rijswijk niet alleen een pri meur voor Nederland, doch zelfs wereld primeur had. Deze benzineautomaat die wordt ver vaardigd door Koppen's Automatenindus- trie te Bladel. is in technisch opzicht een verlengstuk van de eerder gelan ceerde tweetakt-automaat waarmee reeds enkele jaren een gunstige erva ring werd opgedaan. In de automaat bevindt zich een instel baar maatglas met een inhoud van onge veer vijf liter. Dit maatglas kan worden ingesteld voor een hoeveelheid benzine als tegenwaarde voor een Ingeworpen munt. De handel moet als de benzine door de slang loopt worden vastgehou den. want anders wordt de toevoer ge blokkeerd. Op de buitenzijde is een dui delijke gebruiksaanwijzing aangegeven. De pomp staat aangesloten op een onder grondse tank. Is de tank leeg. dan wordt de pomp automatisch afgesloten. Dit ge beurt ook, als er zich storingen voor doen. Het is niet de bedoeling, dat deze automaten langzamerhand de met de hand bediende pompen gaan vervangen. De Shell staat op het standpunt, dat men overdag en 's avonds de persoonlij ke service moet blijven verlenen. De automaten zullen hoofdzakelijk worden gebruikt bij lange wachttijden en t veel'die schade aanrichten op de bollenvelden, te bieden. WARMOND Geslaagde jeugdmiddag De Provinciale Commissie van het C.L.V. in Zuid-Holland heeft zaterdag middag een jeugdmiddag georganiseerd in Warmond. Mede doordat Warmond over een zeer goede en prettige accor datie in de vorm van het verenigingsge bouw 't Trefpunt beschikt, kon deze bij eenkomst een succes worden. De presidente van de Provinciale Com missie, mevrouw PostWegerif, kon orr 3 uur 160 meisjes welkom heten. Er werd begonnen met een openingsliturgie. Onder leiding van een secretaresse van het verbond, mejuffrouw Nel Bakker, werd het wedstrijdspel „Reizen is leuker dan je denkt" gespeeld. De verschillende pauzes in dit spel werden gevuld metj zang. Drie groepen konden na afloop een prijsje in ontvangst nemen. Tijdens de pauze werden de meege brachte boterhammen opgegeten en daar- volgde het laatste programmapunt. Mejuffrouw Bakker vertelde een mooi verhaal: Over een meisje, door een r n voor meisjes. Dit was het siot zeer geslaagde en zeer goed bezochte bijeenkomst. De ziekendienst „De Springplank" werd niet vergeten. Alle meisjes hadden iets meegebracht en sommige clubs wisten de bijdrage op zeer originele wijze 's nachts, als er geen bedienend perso neel aanwezig ls. Het betekent dus een uitbreiding van de service, zoals die door de Shell wordt voorgestaan. Winst Spaarnestad gehandhaafd Dc exploitatierekening van de N.V Drukkerij De Spaarnestad over 1961 (1960) bedraagt f 5,23 (5.23) miljoen en na afschrijving en reservering is de te verdelen winst onveranderd f 905.556. Voorgesteld wordt 18 (18) dividend. De papierprijzen bleven vrijwel ongewij zigd en er wordt voor 1962 geen stijging verwacht. De loonkosten namen 7 toe en dit zal in 1962 nog sterker zijn. Het is uitgesloten dit nog te kunnen goed maken door verhoging van arbeidspro- duktiviteit. Toch heeft de directie be hoorlijke rentabiliteit verzekerd. De opgave vap tijdschriften en boeken steeg, de advertentiebezetting was gunstiger. Absoluut werd de rentabiliteit gehand haafd, doch procentueel bleef zij ten achter. De drukkerijen waren vol bezet De snellere economische veroudering var produktiemiddelen zal hogere investe ringen vergen, waarom men de reserve:, nog aanmerkelijk moet versterken. Te Haarlem zijn de reorganisatie- en nieuwingsplanncn aanmerkelijk traagd. Het couranten- en drukkerijbe drijf te Amsterdam heeft het jaar bevre digend afgesloten. Te Rotterdam zijn de eerste stappen gedaan voor een nieuw gebouw. Dc door de Belgische dochter geplaatste drukorders hebben tot het re sultaat bijgedragen. Interunie: Het dividend is bepaald Tjp I 9.50 plus 5 pet agiobonus: mr. P. Plan- tenga werd benoemd tot lid van de raad van beheer i.p.v. de heer C. J. Endert: het geplaatst kapitaal ls in 1962 toegenomen tot 71 mln„ het vermogen tot ƒ311 min. De fiscale balans is geheel gelij kaan de commerciële: de commer ciële boekingen van aandelendividend zal op de gebruikelijke wijze blijven ge schieden. reders hebben er in eerste instantie voor gezorgd, dat de vis niet over de afslag Uep. Een kwestie van loon in natura." Een der handelaren kwam aan het slot van de zitting, die twee uur duurde, met een voorbeeld. .Stel u voor", zei hij tot de president van het Hof, „dat op eer weiland vele gezinnen met hun kin deren bijeenkomen. Er wordt naar harte lust gespeeld, en dat terwijl de veld wachter erbij is. Dan wordt ineens ont dekt, dat ergens tussen de struiken een bord staat met „verboden te spelen" erop. De veldwachter schrijft verbalen en wie schrijft hij op Diegenep, die precies in hun boekje hebben opgeschreven op wel ke dagen zij in de wei hebben gespeeld „Ik begrijp u goed", zei de president, die daarna de uitspraak op 12 april be paalde. Hal zat dicht In IJmuiden is zatermorgen geen vis gelost De lossers hadden woensdagmid dag besloten niet aan het werk te gaan en zij hielden zich eraan. Zij gaven de porders gewoon opdracht niemand te wekken. Het gevolg was, dat de deuren van de vishal dicht bleven. Een eenzame poütieagent en enkele mannen van de havendienst waren met een controleur van de Inspectiedienst de enigen, die op post wareo. Nleuw schip Op de scheepswerf D. en Joh. Boot te Alphen aan den Rijn wordt thans hard gewerkt aan de door de heer G. Kornaat bestelde VL 112 Bets en Gerda. Het schip zal vermoedelijk niet eerder dan eind juni kunnen worden opgeleverd, hetgeen een tegenvaller is, want het was de be- doeüng het schip bij het begin van hel haringseizoen al in te zetten De VL 112 komt in de plaats van de VL 132 Wil- helmina, die zal worden gesloopt. Schipper van de nieuwe VL 112 wordt Cornells Rog, nu schipper van de VL 153 Liesje en Rutger. De nieuwe schipper van de Liesje en Rutger wordt dan Machiel Dijkhuizen, die eerder, de scepter zwaai de op de VL 56 Eben Haezer. De KW 171 Jan Maria gaat waar schijnlijk naar Canada. Het schip is drin gend naar huis geroepen, van zee. Enkele Katwijkse schepen hebben nfoeilijkheden gehad. De KW 9 Huberta Gerarda kreeg moeilijkheden, toen de motor niet wilde starten. De KW 7 kwam te hulp en gaf het schip binnen de pie ren over aan de slepers van Vissers, die het schip aan de zuidzij afmeerden. De KW 144 was nog maar net de ha ven van IJmuiden uit, toen de machinist een ongewoon geluid in de motor waar nam. Men dacht aan een obstakel in de schroef. In de mist zag men de contouren van de semafoor, maar al riep men, er werd niet gereageerd. Een reddingvlet werd daarom overboord gezet en daar mee peddelde men van het schip naar de wal. Daar telefoneerde men om hulp. De Triton van Visser liep de haven uit en sleepte de Katwijker naar binnen. Toen men het schip op de sleephelling had ge zet bleek dat een stuk van drie meter van de kimkiel was verdwenen. Van het overblijvende deel was het eerste stuk over een lengte van ruim een meter omlaag gebogen. Moeilijkheden kreeg ook de 's-Gra- venhage IJM 26. Werkspoor in Amster dam moest advies geven over een storing en men kon met behulp van dit advies de situatie klaren. Op zee De KW 15 Rijnmond 1 heeft van IJs land gemeld, dat de visserij erg schraal De IJM 209 Wiron 4 heeft een door 1 verstikt net opgehaald, waaruit slechts 10 kilo tong en driekwart mand e vissers bij de P-boeien zijn meer (Van een medewerker) De Leeuwardense beurs noteerde vorige week voor alle Friese kaas on veranderd vergeleken met de voor gaande week. Het betrekkelijk Ideine aanbod werd vrij vlot geplaatst. Er ls nog een goede vraag naar 56 weeksc Edammers, doch deze ls toch wel wat minder dan voorheen. De opleving van de vraag moet men als een Incidenteel geval zien veroorzaakt door een samen loop van omstandigheden cn het ver lenen van een extra toeslag op ln januari geproduceerde kaas. Kont geleden wend op de Nederlandse mankt Belgische Goudse kaas van uit- stekende kwalliteilt aangeboden. Momen teel heeft het in verband met de prijs verhoudingen weinig zin te importeren. Het verschijnsel van het penetreren van die Belgische industrie in onis land zal men naarmate EEG en Benelux voontmaróheren meer en meer als een normaal verschijnsel moeten gaan zien, waarbij vanzelfsprekend ook een ont wikkeling in omgekeerde richting min- d)er hindernissen op haar weg zal vinden. Van de botenmarlkit vafllt weinig nieuws te melden. Per 17 maart bedroegen de koelhuisvoomaden 7546 ton tegen 3133 ten vorig jaar. Daarvan had 4757 ton betrekking op ingeleverde boter tegen 625 ton vorig jaar. Inmiddels is van de ingeleverde boter het voor binnen lands verbruik goedgekeurde kwantum uit het voorgaande melkjaar nu geheel opgenomen. Wel wordt van de lopende prodüktae meer ingeleverd dan vorig jaar. De toestand catastrofaal voorschilderen moet men echter als voüüedÈg mislei dend kwalificeren. De toeslag op de uitvoer van boter bleef onveranderd 85 öt per kg. Binnen kort kan een inschrijving ten behoeve van de import van vol melkpoeder in W.-Duitsland tegemoet gezien, worden. Door het verlenen van een toeslag op die uitvoer is er enige activiteit in de exportsector van vol melkpoeder. Uit de VIB-voornaden wordt weer een kwantum mager poeder beschikbaar ge steld voor de mengvoederindustrie. Brod.-cijfere Kaas In t. volvet 40+ Boter 11-17/3-1962 1) 2691 1017 1569 12-18/3-1961 2540 1044 1603 1) voorlopige cijfers. Hoger winst bij Hagemeijer Hagemeijer en Co's Handelmij boekte in 1961 (1960) f 4,32 (3,27) min. bruto winst op goederen, commissies enz. en na aftrek van onkosten, afschrijving enz. f 2.8 (2.4) min winst. Reeds voorgesteld is 25 (22%)% dividend, waarvan 15 (12%)% in aandélen. De omvang der za ken steeg door de inlijving van dé ex portafdeling van Multitrade in de export organisatie en door de ontwikkeling bij de N.V. zelf. De samenwerking bespaar de kosten, doch bracht ook een kosten- vermeerderlng mede. die echter ruim schoots uit de hogere bruto-winst werd bestreden. De assurantiewerkzaamhe den zijn niet onaanzienlijk uitgebreid. De Nieuw-Guinea Import- en Export Mij. handhaafde het resultaat. Ondanks vertrek van Nederlanders en Indonesiërs bleef dè goederenomzet op peil omdat de Papoea's steeds grotere plaats als consument innemen. De afdelingen alge mene import en Palmtag van Haagim port hebben niet teleurgesteld. Voor 1962 wordt op alleszins bevredigende winst gerekend en de zaken nemen toe. H. P. Gelderman en Zonen stelt 9 (9) pet dividend voor op oude en 4% pet op nieuwe aandelen. naar het westen aan de slag gegaan. Bij de Pit-boei kwam men tot vangsten van 50 tot 60 kilo tong en een enkele mand vis. De Jan Senior gaf een trek door van 70 kilo tong, de Beatrice deed een trek van 60 kilo. De Alberta Hendrika KW 81, die moei lijkheden met de schroef had, is vast gemaakt door de KW 32 Sakiria Mar- tine. De sleep zet koers naar IJmuiden. Scheveningen In Schevenipgen was de aanvoer 400 wijting, 60 gul en kabeljauw, 300 schol, 40 haring, 15.500 kilo tong. Men schijnt er daar niet over te denken de afslag op zaterdag stil te leggen. Vandaag aan dc markt Vandaag lost de VL 16 Voorloper 25.0 schelvis, 55 haring, 165 makreel, 125 wij ting, 35 gul en kabeljauw, 180 koolvis, 40 radio, 15 diversen, 120 stuks kabel jauw. De KW 176 Gesina Geertrui heeft 40 schelvis, 120 makreel, 30 wijting en -35 diversen. Van IJsland is onderweg de HD 74 Mi- chiel. die 1200 kisten aan boord heeft, Waarvan 400 schelvis, 400 rood- baars en verder kabeljauw, gul, koolvis wijting. Kan, wanneer door iemand in een algemeen graf wordt be graven, later toestemming worden ver leend om het stoffelijk overschot ln een eigen (gekocht) graf te doen herbegra- ven? Op deze vraag zal de afdeling ge schillen van bestuur van de Raad State een antwoord moeten geven, zij aan de Kroon advies uitbrengt op het beroep, dat mevrouw H. Kuyk-Bernhard en haar schoonmoeder H- van Kuyk-Knlppers te Utrecht hebben ingezonden. In de vanmorgen gehouden openbare vergadering van de Raad van State zijn deze beroepen aan de orde gekomen. Toen in januari 1961 de rijksambtenaar Van Kuyk zeer plotseling overleed, werd hij op Westduin in een algemeen graf begraven. De bedienaar-uitvoerder had dit zo geregeld, omdat. aldus was hem door een familielid verteld het de van de overledene was geweest, 'oór een begrafenis met te veel geld betaald moest worden. Zonder weduwe en andere familieleden verder te raadplegen, bestelde de uitvoerder het algemene graf Zes weken na dc begrafenis ontdekte de weduwe, dat in hetzelfde graf nog drie personen waren begraven. Omdat dit haar bedoeling was geweest, diende rn verzoek in het stoffelijk overschot van haar man in een eigen, dus gekocht, graf te mogen doen herbegraven. Dit verzoek, overeenkomstig de voor schriften aan de burgemeester gericht, werd afgewezen, omdat de opgraving een misverstand verstoring van de grafrust zou betekepen. waartegen de Wet op de Lijkbezorging ziah nadrukkelijk verzet. Omdat mevrouw Van Kuyk tegen deze beslissing bij de Kroon in beroep was gegaan, werd het advies gevraagd van de geneeskundig inspecteur van de volks gezondheid. die meende, dat het verzoek wel ingewilligd had kunnen worden, omdat er medisoh gesproken geen be zwaren tegen een herbegraving zouden bestaan. Ged. Staten delen ook deze zienswijze Zjj zo las de rapporteur staatsraad prof, mr De Block vanmorgen voor menen, dat de andere kisten zonder be zwaar even verwijderd kunnen worden, om dan weer na de opgraving van de stoffelijke resten van wijlen de heer Van Kuyk in hetzelfde algemene graf ge plaatst te worden. Twee zwagers van mevrouw Van Kuyk, t.w, de heren Hakkert en Van Kuyk, hebben vanmorgen in een mondelinge toelichting op het beroepschrift nog eens naddrukkelijk onderstreept, dat het nimmer de bedoeling is geweest, dat wijlen de heer Van Kuyk in een algemeen graf begraven zou worden. Terwille van mevrouw Van Kuyk en haar kinderen, dre regelmatig naar de begraafplaats Westduin gaan, verzochten zij de staats raden de Koningin te adviseren de be slissing van de burgemeester te vernie tigen, opdat alsnog tot een herbegrafenis kan worden overgegaan. De Kroon zal later een uitspraak in deze zaak doen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 4