Dieuwertje De wonderlijke reis van Jan Klaassen en zijn vrienden B e H Cl 8f 1 e e B ft ft ZATERDAG 31 MAART 1962 KORT VERHAAL - KORT VERHAAL - KORT VERHAAL - KORT VERH V/l]JI►TtTfMVOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JE llllllllllllllllllllllltllllllilllllllllllllllMlllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll EEN gerechtelijk stuk? „Ja. een gerech telijk stuk", antwoordde de deurwaar der aarzelend op de geschrokken uitroep van de vrouw in de deuropening. Onwillig nam ze het papier In ontvangst. Dat er wat in de lucht hing wist ze maar dat het zo'n vaart zou lopen. nee. dat had ze niet verwacht. Een gerechtelijk stuk... Er wer den spijkers met koppen geslagen, dat was wel duidelijk. En wat moest ze beginnen? Hier kon ze niet onderuit. Een schamel stukje grond waarop twee magere koeien naar voedsel zochten en een lekkend dak boven haar hoofd was alles wat ze bezat. Wat voor waarde zou dat ar metierig gedoetje nou vertegenwoordigen, want dat het onder de hamer zou gaan stond wel vast. Daarna zou ze op straat staan met haar blinde zuster voor wie ze ook de zorg nog had. Voor goed verdreven van het onvruchtbare stukje zandgrond, dat hun nooit het vette der aarde gegeven had maar waaraan ze vast zat met duizend banden. Moedeloos ging Dieuwertje naar de kamer terug ..Wat is er Dieuw?" vroeg haar zuster Maaike, die wel het gepraat in het por taaltje gehoord had maar het rechte ervan niet begreep. ..Och niks. kind. wat zou er zijn: weer zo'n reclameman met kunstmest. Daar op behalen", jokte onkreukbare vrouw dit leugentje. ..Jouw kruis is al z en ik zal er dus vc onnodig te is. had ze vrede met aar genoeg, dacht ze r oppassen je lijden IJee. dit neem ik voor mijn rekening." Vastberaden knikte ze tegen haar zuster die het toch niet zien kon. Onmiddellijk kwam ze toen weer ter zake. Ze ging tegenover Maaike zitten er vouwde het papier open. Herhaaldelijk moest ze het overlezen om het in ambte lijke bewoordingen gestelde epistel goed te begrijpen. De cijfers die erin opgesomd werden, lo gen er niet om. Een hypothecaire last van vijftienhonderd gulden aan boer Janssen waarop nog geen cent was afbetaald hoe wel de hypotheek al tien jaar oud was. De laatste twee jaar was ze niet eens in staat geweest de rente te betalen en ook dit werd haar in het stuk verweten. Nog vele andere kleinere posten volgden en samen overtroffen ze ver het schuldbedrag aan boer Janssen. ,.Zie je welhij heeft het gedaan, fluisterde ze met omfloerste stem. Zijn naam staat bovenaan. Hij loert op ons erfje." Haar fonkelende ogen sprongen over het erfje en over de landweg om zich vast te hechten aan de riante boerderij van boer Janssen die op honderd meter afstand lag. Dat Huib toch met zo iemand in zee was gegaan Ja hoor. hij zou wel helpen met geld en raad. Huib moest dat lapje grond maar kopen. Het geld kwam er en door zijn tussenkomst kon Huib voordelig kunst mest en zaden kopen. ..Een edelmoedig mens. die boer Janssen hadden ze dikwijls gezegd. Die edelmoedig heid duurde tot Huib zich dood gewerkt had. nu twee jaar geleden. Profijten had den ze nooit van hun eigendommetje ge trokken. Het geld was in een bodemloze put geworpen. Daar zat Dieuwertje. alleen met haar zuster. Toen haar man nauwelijks begraven was kwam er al een brief van de boer. Blijkbaar vond hij het de moeite niet meer waard nog zelf te komen. Van de schuld die ze aan deze en gene hadden, was hij op dc hoogte, schreef hij. Dat had haar al geërgerd Zo stiekum je zaken na te gaan uit angst dat hij wat tc kort zou komen zinde haar niet. Dieuwertje -moest het zaakje maar aan hem overdoen. Ze zou dan bij hem als huishoudster kunnen komen. Woest had ze de brief in duizend snippers gescheurd. Bij die rijkaard, die er voor bekend stond dat hij te zuinig was om te trouwen, bij hem zou zij huishoud ster moeten worden? Uit die brief sprak toch overduidelijk zijn karakter. Wie weet welke motieven hem gedreven hadden bij die z.g. weldoenerij. Dieuw?" vroeg de blinde vrouw, „je mop pert zo onverstaanbaar voor je uit en ik hoor Je voortdurend met papieren ritselen." Het leek alsof Maaike de duisternis die haar van haar geboorte af omringde, trachtte te verdrijven, door haar hoofd zo scherp mogelijk naar haar zuster te wen den. Opnieuw wilde Dieuwertje zich van Maaike afmaken. Het was om haar bestwil immers? Af AAR nee. dan was ze net als de boer: 'A die maakte.zich ook om haar bestwil van haar af. Ze kon bovendien niet aan de gang blijven met Maaike steeds op een dwaalspoor te brengen, 't Ging ook haar aan al was ze er maar zijdelings bij be trokken. ,Zie eens hier. Maaike", zei ze. terwijl ze op haar zuster toeliep en haar het stuk in de hand duwde. Als ze met Maaike iets besprak deed ze altijd alsof deze de beschikking had over het licht in haar ogen. Maaike betastte het stuk en gaf het toen aan Dieuwertje terug. Ze ging op de armleuning van Maaike's stoel zitten en las haar de inhoud voor. Maaike schrok er van. Wat moeten we nu beginnen? De an ders zo flinke Dieuwertje kon zich niet lan ger beheersen. Ze sloeg haar arm om de blinde heen en drukte haar c'icht tegen zich aan. Dacht je dat ik dat zou toela ten? Dan ben ik alles kwijt. Huib op het kerkhof, jij voortaan onder vreemden en ik voor de rest van mijn leven huishoudster spelen bij iemand die me alles ontnomen heeft. T/"ON je net begrijpen, die zou zich voor A*. een paar vreemde mensen inzetten. Hij keek verder dan zijn neus lang was. Zij niet. Huib en zij waren stugge werkers, zonder berekening en zonder te jagen naar meer dan hun rechtens toekwam. Over haar tien jaar oudere blinde zuster werd in de brief niet eens gerept. Bij Huib en haar was Maaike altijd de eerste ge weest. In Huib had hij het volste vertrou wen gehad, vandaar dat hij altijd met raad en daad had bijgestaan, stond er ver der in de brief. Ogenschijnlijk was de in houd van de brief uit een meevoelend hart ontsproten, maar zij Dieuwertje had het addertje onder het gras ontdekt. Hij was alleen maar bang voor zijn geld. Had ginnen. Daarvoor moest zij wijken omdat hij haar welzijn op het oog had. En Maaike moest zeker het bos maar inge stuurd worden. Begreep zo'n man dan niet dat er in haar meer omging dan alleen maar de gedachte aan geld? Het plan om zich van hen los te maken bestond natuur lijk allang in zijn brein en reken maar dat Huibs dood een welkome aanleiding was het uit te voeren. Met de andere schuldeisers speelde de boer onder een hoedje. Daardoor was dat gerechtelijk stuk tot stand gekomen. Op nieuw verdiepte ze zich erin. De namen en de cijfers grijnsden haar tegen. Er viel Seen schikking meer te treffen. Binnen rie maanden moest de schuld voor min stens driekwart vereffend zijn anders zou de justitie maatregelen tegen haar treffen. Kijk eens! Vinnig wees ze op haar voor hoofd. Morgenochtend ga ik zelf naar het gerecht. Nerveus begon ze de kleine kamer op en neer te lopen, 'k Zal het ze zeggen, dat beloof ik je, 'k zal het ze zeggen. Maai ke die over haar eerste schrik heen was en ter compensatie van haar blindheid rechtlijnig in denken was liet haar zuster kalmpjes uitrazen. Toen Dieuwertje einde lijk zweeg raapte Maaike de brief die op de vloer gevallen was weer op. Zij had het voorrecht aan een half woord genoeg te hebben. O zeker, ook Maaike was erg ge schrokken maar onder het opgewonden en hortende voorlezen vaa Dieuwertje vorm de zij zich meteen een duidelijk beeld. „Dieuw. kom nog eens even naast me zit ten". vroeg ze met haar warme stem. Dieu wertje voldeed direkt aan het verzoek. Vol verwachting keek zij haar verstandige zus ter aan. Ik geloof niet. Dieuw, dat je re den hebt je zo kwaad te maken en ik ge loof zelfs dat de verzenders van dit stuk er op uit zijn ons voor meerdere ramp spoed te behoeden. De grond wordt niet vruchtbaar: zelfs Huib kon er niets van maken. Soms loeien de koeien van de hon ger en de kippen verwonden elkaar voor een enkel graantje. Je wilt tot elke prijs voortzetten, Dieuw, dat wat je met Huib bent begonnen. Dat gaat niet langer zo en wees blij dat anderen inzien dat er wat moet gebeuren. Maaike hield de brief voor zich alsof ze er letter voor letter uit lezen kon. Maar ze kende slechts de woorden die Dieuwer tje haar voorgelezen had. Ondanks de ambtelijke stijl, Dieuw, is het epistel toch niet onvriendelijk gesteld. Al twee jaar wacht de boer op zijn rente. Over aflossing heeft hij nog nooit gepraat omdat hij be greep dat er met jou niet te praten viel. Maaike nam geen blad voor- de mond. Ze riskeerde een nieuwe uitval van Dieuw, die ditmaal tegen haar gericht zou zijn. Als Maaike een uitbarsting verwacht had. had zij het bij het rechte eind. Dieuwertje sprong op en plantte de kleine stevige vuis ten diep in de zij. Ach, waar weet jij van. stumper: jij denkt dat je medemensen al lemaal engelen zijn. Dat komt omdat je bijna nooit met de buitenwereld in aanra king komt. Maar ik ken ze beter, begrijp dat goed. Ik moet hier handelend optre den. anders worden we op een nette wijze op straat gezet. Jij met stoel en al. AÏAAIKE wendde haar hoofd naar het Allicht dat nog spaarzaam door het raam viel. Ze kende haar impulsieve zuster wel. „Eerst maar laten betijen", dacht ze. Al lengs kwam Dieuw weer tot zichzelf. Een uur later zaten ze aan tafel. Over het ge rechtelijk stuk werd niet meer gesproken. Buiten was het donker cn stil en het leek erop dat de avond voorbij zou gaan als alle andere. Plotseling klonk een zware mannenstap op de gele klinkers. De beide vrouwen schrokken op. „Wat zullen we nou krijgen. Mraike", vroeg Dieuwertje terwijl zc aarzelend een tip van het gordijn op lichtte Ze tuurde in de duisternis maar kon niet zien wie het huisje naderde. Af wachtend bleef ze staan. Er volgde een klop op de deur en kordaat liep Dieuwer tje naar het portaal om deze te openen. Van schrik deed ze een stap achteruit want daar voor haar stond boer Janssen, de laatste die ze verwacht had. „'n Avond", zei de boer met een pijp tussen de tanden geklemd. Dieuwertje gaf geen antwoord. Met verschrikte ogen staarde ze de bezoe ker aan. „Schrik je zo van mien?, begon de boer, „als ik dat geweten had, had ik mijn komst eerst schriftelijk aangekon digd Dieuwertje kwam tot zich zelf. „Hou Ie grapjes maar voor je, Janssen", bitste ze terug, „die schriftelijke aankondigingen van jou kennen we zo langzamerhand wel. Maar tussen twee haakjes, van dit gedoe tje blijf je af; ik zal er tot mijn laatste ademtocht voor blijven vechten, versta je dat?" „Nou nou. jij blaast nogal hoog van de toren", schamperde de boer terug. Dieuwertje had neiging hem weer naar bui ten te duwen. Maar toen klonk plotseling Maaike's stem uit de kamer. „Laat de boer binnen komen. Dieuw". riep ze. „Luister naar je zuster, Dieuw", fluister de een stemmetje in de opgewonden vrouw. Ze dwong zich tot iets dat ze ongaarne deed. Ze ging hem voor naar de huiska mer die zich dadelijk vulde met een geur van mest en rook. 't Was een vreemde ge waarwording voor de eenzame vrouw Hoe lang was het geleden sinds hier man in huis geweest was? Dicht n; Maaike ging Dieuwertje zitten en keek zeker naar boer Janssen die zelf maar EEN ogenblik zocht hij naar woorden. „Hoe lang is Huib nou al dood?" vroeg hij toen. „Twee jaar", antwoordde Maaike in Dieuwertje's plaats. „Mense mense, waar blijft de tijd.... je zou toch zeggen." Dieuwertje verschoof op haar stoel. De aanloop tot het gesprek be viel haar niet. Waarom liet hij haar man niet met rust? Meteen stak ze weer van wal. „Kom tot de zaak. Janssen, dat geleuter over mijn man lap ik toch aan mijn laars." Klaarblijkelijk was boer Janssen niet van plan zich kwaad te maken. Kalm stopte hij zijn pijp en deed of hij de hatelijke opmerking van Dieuwertje niet gehoord had. Hij stelde zich het gezicht van Dieuw voor als hij straks werkelijk tot zaken ge komen was. Een beetje impulsief maar ove rigens een kwiek vrouwtje, stelde hij vast terwijl hij Dieuw zo eens opnam. Hij twijfelde er niet aan of hij zou een flinke huishoudster in haar gevonden heb ben. Ook in het dorp had hij zijn licht nog al eens over haar opgestoken. Dieuwertje kon er niet toe komen het gerechtelijk stuk tevoorschijn te halen. Van nature had ze het de boer in het gezicht geslingerd, maar iets weerhield haar daar van. Mis schien zwichtte ze onbewust voor Maaike's overwicht, of koesterde ze toch nog een stille hoop? Maar nee, ze had het immers radikaal verbruid. Ze betrapte zich er op dat ze stiekumpjes het welgedane gezicht van de boer zal te begluren. Eigenlijk wist Dieuwertje haar houding niet goed meer te bepalen en toen deed ze iets dat ze la ter nooit van zichzelf begrijpen kon. Ze ging naar de keuken on zette koffie. Koffie voor de boer op wie ze het zo slecht be grepen had. De explosieve stemming loste zich ongemerkt op in een weldadige huiselijke sfeer. Ze keuvelden over alles en nog wat. Ook Maaike liet zich niet onbetuigd. Boer Janssen tastte in zijn zak en haalde een reeds verfrommeld Êapier voor de dag. Gedaan was het met 'ieuwertje's rust; ze werd weer een en al geladenheid. Onmiddellijk zag ze dat het een afschrift was van dat vermaledijde stuk op het kastje. Driftig stootte ze Maai ke aan. Haar zuster gaf haar een gerust stellend duwtje terug. „Hoeveel is het nu. buiten mij?" vroeg de boer toen. Dieuwertje moest nog weer eens kijken. „Zeventienhonderd gulden en ik weet niet hoe ik er aan moet komen", antwoordde ze toen met trillende stem. De boer sprong op. „Verdraaid.... -Weet je dat niet eens? Da s wat moois." Wijd beens stond hij voor de beide vrouwen. Zelfs Maaike kromp ineen. Dieuwertje's radde tong weigerde elke dienst. „Da's wat moois", herhaalde dc boer. „Heb ik daarvoor zo lang geholpen om nu te moeten horen, dat je niet weet hoe je aan het geld moet komen? Morgenavond is het geld hier en anders heet ik geen Janssen meer." Dieuwertje en Maaike begonnen allebei tc schreien. „Of... ging de boer verder, „is mijn geld soms niet goed genoeg meer?" Plotseling begon hij te schudden van het lachen. „Nou zeg het eens?.... De anderen maakten het me zo la3tig dat ik niet beter wist te doen dan het papier mede te ondertekenen. Maar ik deed het met andere oogmerken dan om jullie te dwarsbomen. Nu kan de zaak zijn beslag krijgen. Morgenavond kom ik terug met het geld en dan Dieuw. kun je de andere schuldeisers tevreden stellen. Het is recht vaardig, dat zij die dit wensen, hun geld krijgen. Er is een duur maar goed soort kunstmest in de handel die waarschijnlijk geschikt voor deze grond is. Die zal ik be stellen en daarna zullen we het samen nog eens proberen. En als je nu niet vlug nog zo'n lekker bakje troost voor me klaar maakt dan verklaar ik dat exploot alsnog van kracht en ga je met hutje en mutje de straat op." Dankbaar en opgelucht rende Dieuw naar de keuken om voor de tweede keer die avond voor boer Janssen koffie te zet ten. Een bakje troost waarin ze haar beste kunnen legde. (Vervolg) Hij kreeg zijn anijsmelk natuurlijk voorzien van het slaapmiddel. Maar de koe rier vond. dat de melk een zonderlinge smaak had. geen échte anijssmaak, zoals hij dat gewend was. Daarom liet hij het groot ste deel staan en duurde het ook langer eer het slaap middel begon te werken. Wel voelde hij zich na de maaltijd loom en slaperig worden en leek het wel, of zijn laarzen vier maal zo zwaar als anders waren, maar hij dacht, dat dat onderweg wel over zou gaan. Dus stond hij op en riep luid: „Koetsier, ben je klaar? We moeten vertrekken!" De koetsier liet zich niet zien. Michael dacht: „De man is natuurlijk naar de stal gegaan om de paarden vast in te spannen. Ik zal maar gaan kijken. Oef, wat ben ik duizelig. Ik heb zeker te haastig gegeten." Hij liep het huis uit en voelde de ijskoude wind over zijn voorhoofd strij ken. Dat deed hem goed. Hij werd weer een beetje wakker, hoewel zijn benen hem nog altijd niet goed gehoorzaamden. Lang zaam wankelde hij naar de stal en wilde er juist bin nengaan, toen er eens klaps een grote man voor hem opdook. „Even wach- TWEEDE AVONTUURDE VALSE HERBERGIER de „Wie bent „Ik ben Michael, de boodschapper van de ko ning." zei de koerier kort. „En wie mag jij wel zijn?" „Ik ben Pieter, de groot ste boef van het land," lachte de man en meteen gaf hij de duizelige koe rier een flinke duw, zodat deze het evenwicht verloor en omrolde in de sneeuw. „Bind hem vast!" schreeuwde Pieter tegen zijn vriend, die juist de stal uit kwam. Kobus begon meteen de hulpeloze koe rier aan handen en voeten te binden. „Zo, leg hem nu maar naast de soldaten. Hij valt straks ook wel in slaap. Zijn we klaar?" „Ja, de koetsier vastgebonden en gebracht. Ze zijn vier machteloos." „Prachtig. Roep de her bergier, we kunnen ver trekken" zei Kobus. Hij had de .paarden al omfardije wel zouden be- In de stal van de verla ten herberg lag Michael, stevig vastgebonden en hij schaamde zich diep. Mach teloos had hij moeten toe zien hoe de valse waard en zijn twee vrienden er met koets-en-al vandoor waren gegaan. En hij kon niets doen om hen tegen te hou den. De soldaten sliepen, de koetsier sliep... En Michael had hoofd pijn. „Er zat iets in die anijs melk.. een slaapdrankje, denk ik." mopperde Mi chael. „Nog een geluk, dat ik er niet veel van heb ge dronken. O, wat is mijn hoofd zwaar. Kon ik maar loskomen, dan kon ik pro beren de soldaten te wekken en achter de koets aan- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll door Thea Beekman iiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiii' gaan. Maar die t dik!' Toch gaf hij de moed niet op. Wild rukte hij aan de knopen. In een hoekje van de stal zag hij een ou de slijpsteen liggen. Of schoon het winter was en vroeg donker werd, was het helder weer en de laat ste lichtstralen schenen juist door het venster naar „Ik moet opschieten, straks kan ik niets meer zien," prevelde hij. Mi chael, niet voor een klein tje vervaard, liet zich uit het stro rollen, roldebolde naar de hoek waar de weg gegooide slijpsteen lag en begon er met zijn gebon den handen langs te schu ren. Heel lang was hij er mee bezig, terwijl zweet druppeltjes van zijn voor hoofd stroomden. Soms viel hij even in slaap, want het slaapmiddel dat de boze waard hem had ge geven was nog altijd niet uitgewerkt. Maar einde lijk. toen het al lang pik donker was geworden, slaagde de dappere koe rier er in de touwen om zijn polsen stuk te schuren. Het duurde nog even eer hij zijn verstijfde vingers weer kon gebruiken. Maar toen was het niet moeilijk meer om ook de touwen van zijn voeten los te ma ken. Hij was vrij! Eerst stak hij de lamp aan. Daarna, om helemaal helder te worden, duwde hij zijn hoofd in een em mer ijskoud water. Toen begon hij de nog altijd slapende soldaten en de dikke koetsier los te ma ken. Hij goot water over hun hoofden, wreef hun ar men en benen en eindelijk, na lang tobben begonnen ze tekenen van leven te ge- „Wat..." mompelde de koetsier. „Waar ben ik? Wie heeft... wat is er?" (Volgende week verder) üütrirttüirbirXlrttüttttüifirütrMttiriittüü-irirttttüirüitüirttirtrCrtrtrüit-it-Ci-ti-b-ktttt-lxiiü-ü-Ci-ti-ü-iï-ü-irirtt-b-k-b-ü-üüin ONZE BRIEVENBUS Dag nichten onze rubriek schreven v. o groot wordt, omdat die brieven niet meer Tante Jos moet jullie eerst eens wat vertellen. Jullie weten wel. dat er ook meisjes en jongens in het Dagblad „de Rotterdammer". Nu onze rubriek i steeds meer nichten en neven komen, beantwoorden wt onze rubriek. Over drie weken is het al paasfeest nichten en neven! Jammer dat het weer nog steeds koud blijft. Wc kunnen nog helemaal niet eens lekker buiten spelen en van de zon genieten, die we allemaal zo hard nodig hebben. Hoe gaat het met de repetities? Staan we er allemaal goed voor? Enfin, jullie schrijven tante Jos maar gauw de uitslag van jullie gezwoeg. Vergeten jullie niet je geboortedatum in de brief te schrijven, want tante Jos wil graag weten - jullie precies jarig zijn. De oplossing van dc vori ge puzzel is: helicopter, her der, herdersstaf, haan, hak mes, houweel, hond, honde- hok, hark, hoepel, helm, hek, hoed, heg en hooiberg. De e-erste prijs gaat naar Jaap Boer in Hazerswoude en de tweede prijs gaat naar Laurence Besemer in Ter Aar. Lang zullen ze leven.... Jeannette van Bcuzekom, koets gespannen. De her- "tt hereier kwam cehuld in 1 tert en Fril- Raad, van een dikke ^as Krbuiten geWlciteerd met Jullie lopen en samen met Pie- verjaardag van de nichten ter nam hij plaats in he' rijtuig. Kobus klom op de bok. klakte met zijn tong en voort rolde de koets, het erf af. de poort uit, de weg op. Richting Komfardije. „Wat moet ik eigenlijk met die poppen beginnen? vroeg Pieter in de koets, terwijl hij grinnikend de slappe Jan Klaassen op hief. „We misschien zijn ze geld waard." zei de herbergier. Ze schoven de poppen in een hoekje achter de kist en wreven zich in de han den. De overval was prach tig gelukt. Michael, de sol daten en de koetsier lagen hulpeloos vastgebonden in de stal en konden niets uitrichten. Het werd avond, en de vier paarden, goed gevoed en uitgerust liepen met een pittig vaartje. De herbergier hoopte, dat ze vóór middernacht het land Correspondentie betreffende deze rubriek aan de heer W. Jurg. Vrederustlaan 176. Den Haag. v.d. Boogaard Rotterdam Nie opgave De Rotterdamse problemist v. d. Boogaart verstaat als weinig anderen de kunst een serie vernuftige slagwendingon tot een fantasierijk vlechtwerkjes". wat de bordmogelijkheden gebruik is gemaakt. In beide gevallen eindigt de afwikkeling in een verrassende slotatand. No 667 J. v.d. Boogaard Rotterdam m mm urn m a m m ft 0 m m m e ft 0 0 ft 0 0S '8 ft 0 Zwart 2. 3. 4 11. 13. 14. 17. 18. 19. 21. 23. 27 35. 45, Wit: 15. 24. 25. 28. 30. 32, 33. 34, 36. 37. 38. 40. 44. 49. 50. Voor beide opgaven geldt: wit begint en wint Horizontaal: 1. zuivelprodukt. 5. bezigheid tot ontspanning. 9. de onderwereld. 14. nobele. 16. voorheen (Lat.), 18. ik ontken (Lat.). 19 bloem. 21. welgevormd, 22. teken in de dierenriem. 23. voeg woord. 24. korf. 26. munt in Nederland (afk. 27. bezinksel, 29. welriekende gomhars. 31. keukengerei, 32. hemellichaam. 34. uit roep, 35. behoeftig persoon, 37. rivier in Rusland. 39. laagvlakte in een bergland, 41. luitenant afk.), 42. vordering. 43. stok. 45. tel woord. 46. meisjesnaam. 47. oude lengtemaat, 43. beroerte (Z.N.). 50. acht en een halve meter lange roeiboot voor één persoon ,52. plof, smak, 53. leeftijd (fr.t. 55. hoofddeksel, 56. soort tapijt. 57. punthoed. 60. lichaamsdeel. 61. maanstand, 62, deel van een schip, 64. muzieknoot, 65. wiersoort. 66. holligheid, 68. tegenstelling van veel, 70. nauwe opening, 72. verlegenheid (figuurlijk». 74. weekplaats voor vlas en hennep. 75. brugje over een smal water. 76. schand paal. 77. bij elkaar behorende voorwerpen. Verticaal: 1. vogel. 2. lusthof. 3. onderricht. 4. nadruk. 6. rivier in Italië. 7. ieder. 8. water in Gelderland, 10. meisjesnaam, 11. zoutachtig veen, 12. gelijk, 13. nu cn dan .15. gemeente in N. Holland, 17. patroon. 20. bijrivier van de Tiber. 25. puntig ijzer waar mee men spijkers indrijft, 27. dunne overjas. 28. vinkachtige vogel. 30. meisjesnaam. 31. lusje. 32. vloerbedekking. 83. scheikundig ele ment (afk.). 35. biersoort, 36. teken van waardigheid. 37. twijg. 38. graanafval. 40. onderste molensteen, 41. hijstoestel. 44. gemeente in N. Brabant, 46 gordel. 48. eetgerei. 49. bastaarduitgang. 51. kanaalpeil 'afk.). 52. rakker. 54. zeker tijdperk. 56. onderdeel van het weefgetouw. 57. amerikaanse bunzing. 58. spleet. 59. voorschrift. 60. inwendig lichaamsdeel. 61. eikenschors. 63. meisjesnaam. 64. voorgeschreven kerkgebruik, 67. papegaai in N. Zeeland. 69 voor deel. 71. scheikundig element (afk.), 73. muzieknoot. Oplossing Oplo 32. 34. 37. 38. pl 3430. 37-31. 33 1x39. 33x2. 2x4. 4x6. 36—31, 38-32. de vorige puzzel. Horizontaal: 1. helaas. 4. al leen, 7. anker, 9. been, 10. edel, 12. darm. 13. trein. 14. mist. 15. lente. 18. del. 20. staal. 23. gelag. 25. streek. 26 .rekest, 27. teken. 29 snaak. 31. non. 32. meent. 37. kerk. 39. ratel. 40. Pi- sa. 41. drie. 42. Adam. 43. No ren. 44. latent, 45. garage Verticaal: 1. handel. 2. adem. 3. santé. 4. arend, 5. leem, 6. nestel. 8. krekel. 9. bron. 11. lila, 16. eisen, 17. tarra, 18. de ken. 19. Laren. 21. treden. 22 Asten. 23 get. 24. Gen. 28. kos ter. 29. sokkel, 30. aard. 33. elim. 34. tralie, 35. krent, 36. slang. 38. kree. 40. paar. Inzendingen worden vóór don derdag a.s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5,- en twee van 2.50. We gaan nu de brieven be antwoorden. Jouw vorige brief was te laat. Astrid v. d. Akker. Hartelijk welkom bij de nich ten en neven. Wat wil jij la ter worden? Waarom schreven jullie er geen brief je bij Anton Andeweg? Na tuurlijk mag - jij ook een nichtje worden. Debora van Antwerpen. Hartelijk wel kom hoor! In welke klas zit jij? Heb je nog meer broer tjes en zusjes? Wanneer hebben jullie de wedstrijden van de gymnastiek, Mary Bal- jcu? Geweldig dat jij met M geslaagd bent. Van har te gefeliciteerd hoor! In wel ke klas zit jij? Hoe heet jouw vriendin? Schrijven jullie de volgende keer een lange brief. Marjo Bassie en Astrid van Beek? Dat kan toch wel?? Grappig dat jij nog zo'n heel klein liel zusje hebt. Marja Beekhui zen. Mag jij ze weieens hel- oen? Kan Eddie al lopen? Ga jij straks veel naar het strand? Wat zal jij heerlijk bruin worden. Jouw brief -••as de vorige keer ook te laat Aafke Benes. Wist jij echt niets meer te schrijven'' Heb je nog meer zusjes en broertjes? Jij schreef ook al niets Rinie Berends. Volgende keer wel?... Natuurlijk mag jij ook meedoen Kees v. d. Berg. Hartelijk welkom hoor! Heb jij nog meer zusjes en broertjes? Jullie brieven waren de vorige keer te laat Dikkie v.d. Berg. Heerlijk dat jij zo fijn sleetje hebt kunnen rijden. Pappa heeft jullie verwend hoor! Hebben jullie - een fijn feest gehad, bij oom Dik? Kent Sandra jullie allemaal? Ook jouw brief was de vorige keer te laat. Truusje v.d. Berg. Wat hebben jullie genoten in de stad. Leuk die roltrappen hoor! Heb je je nieuwe schoe nen al aangehad? Was Ria blij met haar cadeaux? Is Paula weer beter? Hebben jullie zoveel lekkers gehad? laat mer. Woont oma in Zwam- merdam? Hoe is het nu met Margriet haar vinger? Hoe komt het dat ze hem ge kneld heeft? Leo is maar erg verwend hoor! Leuk hoor zo'n klein veulentje Si- na den Besten. Heb je het een naam gegeven? Hoe gaat het op school? Heb jij de repetities al gehad? Waarom schreef jij hele maal niets Ronald v. d. Beu- kcl? Volgende keer schrijf je wat meer? Heerlijk dat je van de zomer dichter bij het zwembad woont Arle Boelhouwer. We zullen hopen dat het weer erg mee werkt dan kunnen we weer ons hart ophalen in het wa ter. Zwem jij graag? Hoe gaat het op de padvinderij? Tante Jos is niet zo gauw moe. hoor Arie! Werken is echt nog gezond. Natuur lijk mag jij ook een nich tje worden Fiekc Boelhou- zier hoor! Praat Wimmie al? Woont oma bij jullie Cocky Grandla? Had oma's stoel nog versi Hoe heet jullie poes? Is de keuken mooi geworden? Spe len jullie vaak schooltje? In welke klas zit jij? Heb jij mooie slingers gemaakt voor oma's verjaardag. Mie- ke Grandia? Ga jij weieens wandelen met je kleine broer Wim? Hartelijk wel kom bij de nichten en ne ven, Anneke Guldemond. Gooit René zoveel bloempot ten kapot? Kijkt hij zc graag voor het raam? Na tuurlijk is hij erg lief! Ir welke klas zit jij en wan neer ben jij geboren? Vol gende keer schrijf jij een brief, Cokkie Guyt? Waar om noemen jullie je kleine broer os? Fijn dat jij konij nen hebt gekregen. Heb je ze nog een naam gegeven? Dinsdag is het groot feest Heb je je verlanglijst al klaar? Veel plezier hoor! Natuurlijk mag jij ook een nichtje worden. Marjan Ha verkamp. Hartelijk welkom hoor! Ben jij al geïnstal- PQa^^weleens met hem wandelen? Doe jij er de volgende keer briefje bij. Jantlne van Har- al tingsveldt? En jij Johnny Hazelaar? Wil jij ook neefje worden Robbie Hell? Wanneer ben jij jarig? Heb je je rapport al gekre gen? Waarom schreven jullie niets kinderen Heufke? En jullie ook niet Arjan den Heljer, A. Hitzert Ans van Hoegee? Tante Jos is 27 oktober jarig, Wim Hogewoning. In welke klas zit jij? Fijn dat jouw vrien den mochten komen. Heb je een mooi rapport gekre gen? Heb jij genoten op de klasseavond. Richard Holtz. Studeer jij iedere dag lang op de piano? 'k Hoop in de paasvakantie wee: Lange brief van je te krij gen. Heb jij al veel mooie boeken gelezen Eric de Hoop. Ben jij lid van de biblio theek? Van welke galerij is jouw vriend gesprongen? Mag hij nog steeds niet lo pen? Was hij blij met het pakje? Volgende keer schrijf jij een lange brief Koos Horstman? Wat ren er veel zieke kinderen bij jullie in de klas, Adriaan van Houwelingen. Ben jij weer helemaal beter? Fijn dat jullie zo goed voor oma hebben gezorgd. Heb jij mooie boeken gelezen? Meisjes en jon gens, op deze te kening zien jullie verschillende voorwerpen met een paar mensen. Nu moeten jullie eerst de namen opzoeken en dan de beginletters weg laten. We krijgen dus een heel andere op lossing dan op de tekening te zien is. Zenden jullie de oplossing vóór dinsdag 3 april wer. Hartelijk welkom hoor Maak je wel een kans bij de nichten en neven. Het [iets te winnen? Jij hebt i dus echt een klein zie-[heel druk programma i kenhuisje bij jullie. Wil je nu echt al een prijs hebben? Dat kan toch niet! Wan neer ben jij jarig? Vol gende keer schrijf jij een lange brief Fennic Boen der? Jouw vorige brief was te laat Jaap Boer. Doe je de brief voortaan wat eer der in de brievenbus? Leuk dat jij dwerg en tovenaar was. Ging alles goed? Wat ging jij laat naar bed. Hoe wordt je duivenhok? Heb je al duiven gekregen? Fijn dat jullie met z'n allen uit gaan. Woon jij zover van school Tineke Boom? Ga je weieens met je kleine zus wandelen? Mag ze weieens met jouw poppen spelen? Hoe heet jouw vriendin? Waarom schreef Marjolein v. d. Bos? Ja. echte jongens ravotten veel liever buiten Loesjc v. d. Bosch. Leuk dat je zo dicht bij je oma's woont. Ik vind het ook nog mooi postpapier hoor! Alleen de poppen die er opstaan zijn nog van héél vroeger. Is het postpa pier werkelijk 38 jaar oud? Gelukkig dat jullie die em mer nog konden gaan ha len. Het zijn werkelijk boe ven hoor! Toch leuk! Vol gende keer schrijf je een lange brief. Holgcr v. d. Bosch? Jij ook Maricneke Braam? Wil jij een nicht je worden, Nia v.d. Broek? schrijf je dan de volgende keer een lange brief Geweldig dat jij het log boek van de M-brigade hebt gekregen Kees Bronsveld. Zou je wel een paspcort wil len hebben? Ben je al eens op Schiphol geweest? Wil jij ook een nichtje worden, Achma Brunt? Grappig dat jullie een hond hebben. Bob bie is een leuke naam. Ga jij graag naar de gymnas tiek Heerlijk dat jullie in dc grote vakantie naar het bos gaan. We zuilen maar hopen op veel mooi weer! Spoorzoekertje is een leuk spel. vind je niet? Zijn daar zoveel schommels? Prachtig dat jij zo'n grote babypop krijgt. Heeft mamma dat al verteld? Welke naam krijgt ze? Waarom schreven 'ul- lie helemaal geen briefje Willy Broyn, Jaap Cramer en Annelies Carree? Heb jij vandaag 'de Schot- tenmars gelopen. Jolande die diploma's behalen hoor het donderdag met men gegaan? In ie der geval veel sterkte hoor! Fijn dat jij in de paasvakan tie jarig bent Jammer dat jij helemaal niets schreef Wim Dalmaijer. Leuk dat "j konijnen hebt Jan van 'elft. Verzorg je ze wel goed? Wat krijgen ze alle maal? Moet je weieens gras voor ze snijden? Prachtig dat jij zo weinig fouten hebt gemaakt. Jullie schreven ook al niets Rinie Dijks hoorn, Rüius van Doorn en Hugo van Dicl. Voor de zee en het strand is het toch echt nog te koud, Yvonne Egmond. Wat kunnen straks weer lekker bruin worden. Hoe komt het, dat je steeds je rolschaatsen ver geet? Hinkelen en springen is ook leuk hoor! Verlang jjij zo naar de paasvakan tie? Fijn dat jij nu weer beter bent Robbie Eggink. Heb jij nog meer zusjes en broertjes? Heb jij je rapport al gekregen? Waarom schreef jij niets Hanneke Eügcndaal? Grappig al die krokusjes, vind je niet Hannie Eygen- raam? Wat heb jij ver schrikkelijk veel verjaars- feestjes. Ben je overal ge weest? Jullie hebben wel ge noten hoor! Wat grappig van dat laken. Jij moet echt nog een poosje wachten voor je jarig bent. Ja morgen is het een echte fopdag Ma rianne Eijgenraam. Heb je al mooie slingers voor ma ma gemaakt? Veel plezier morgen hoor! Wat wordt Li- da al groot. Geweldig dat je de hele dag bij Marja mocht spelen. Nou en of tante Jos weieens in Schipluiden is geweest. Loes Eikelenboom. Wat kan jij daar heerlijk wandelen. Heb je al eens een fietstocht door het Veen ge maakt? In welke klas zit jij? Was jij tante Jos echt niet een beetje aan het vergeten Joplc Huisman? Heb jij van het feest genoten? Wat ging Ja briefje schreef Joke Feyst. Wil jij een nichtji Nu hel neefje, dat helemaal niet z'n naam in dc brief heeft geschreven. Niet meer ver geten hoor! Welk toneelstuk je zijn jullie aan het instu deren? Was het donderdag geen groot feest? Meisjes en jongen: worden. Marry de Gans? Brievenbus Is helemaal leer Schrijf je dat de volgende keer? Hebben jullie mooie dahlia's? Leuk dat jij pappa mag heiepen. Vind ie het leuk werk? Grappig hoor, zo'n grote hond. Buddy is een leuke naam. Wat krijgt hij morgen voor z'n verjaar dag? Volgende keeT schiif jij een lange brief. Adrlana Johanna Goedcge- Volgende week zaterdag Zorgen jullie weer voor een volle bus? De letters I t/m R zijn deze week aan de beurt. Denk erom dat jullie je morgen niet laat foppen C'roese? Jij bent een gewei- het groot feest Rieteke Gran- dige tippelaarster hoor! I dia. Heb je je verlanglijst Woensdag en donderdag wor- al klaar? Mogen je vriendin den het gewichtige dagen, nen ook komen? Veel ple-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 18